Zee/land-excursie 'Neeltje Jans' succesvol experiment Zorgvisie ouderen Afsluiten beslikte wegen Vanaf januari brommobielen op de Nederlandse wegen kerkdiensten op oud en nieuw BRUSE BLUES Het was net Anturtica. maar wel mooi' Hardrijders MAANDAG 30 DECEMBER 1996 BNR26103 0 Op Neeltje Jans verzorgden gidsen zowel korte als lange rondleidingen. Wie dat te koud vond kon aan boord blijven. (Foto: Marieke Mandemaker). ZIERIKZEE - Ijzig koud was het maar wel de moeite waard. „Als je je ogen open houdt zie je altijd iets moois. Ook in de winter," aldus Petra Sloof, namens Natuurmonumenten en Zeeuws Landschap coördinator Neeltje Jans. Zij kan te rugzien op een geslaagd evenement: een dagvul- lende excursie. Voor de boottocht over de Oos- terschelde en de wandelingen op Neeltje Jans meldden zich 150 natuurliefhebbers. De aankondiging van de Kerst vakantie-excursie in tijd schriften als 'Natuurbehoud', lokte mensen uit heel Neder land naar Zierikzee voor de vaartocht aan boord van het veertig jaar oude MS. Fries land waarmee lange tijd een veerdienst naar Terschelling werd onderhouden. ,,Ze kwamen overal vandaan," vertelt Sloot opgetogen. ,,Uit Zeeland, de Betuwe tot uit An- na-Paulowna in Noord-Hol land toe. Opvallend daarbij was dat het een zeer gemêleerd gezelschap was, variërend van oudere echtparen tot complete gezinnen met jonge kinderen. De mensen van Neeltje Jans, zoals het samenwerkingsver band tussen Natuurmonumen ten en het Zeeuws Landschap Het initiatief ging in septem ber 1995 van start. Ouderen die lid zijn van de'ANBO, PCOB of Unie KBO maakten een zorg- visie, waarin zij aangaven aan SEROOSKERKE - Bij snel heidscontroles op verschillen de lokaties op Schouwen-Dui- veland betrapte de politie 154 mensen op te snel rijden. Zaterdag werd de radarappa- ratuur opgesteld langs de N59 ter hoogte van Oosterland. In totaal 1187 voertuigen werden gecontroleerd. Vijfendertig be stuurders hadden het gas te diep ingetrapt. De hoogst ge meten snelheid was 113 kilo meter per uur. Van 13.15 tot 16.00 uur werd ge controleerd langs de Seroos- kerkseweg bij Serooskerke. Hier vielen 110 bekeuringen. Zondag stond de radarwagen van 10.50 tot 12.20 uur langs de N59 ter hoogte van Nieuwer- kerk. Van de 577 automobilis ten die passeerden reden er acht te hard. Begin van de mid dag werd gecontroleerd langs de Serooskerkseweg. Drieën zeventig voertuigen werden gecontroleerd en slechts één bestuurder had het gaspedaal te diep ingedrukt. Hij reed 91 kilometer per uur Vrijdag werd bij Oosterland gecontroleerd. Hier kregen ne gen hardrijders een plaat. De snelste reed 105 kilometer per uur. heet, waren overal op voorbe reid. Ludiek Op de vraag wat deze excursie onderscheidt van andere vaar tochten op de Oosterschelde aarzelt Sloof met haar ant woord. ,,Ik denk dat het bij ons net wat dieper gaat, dat we net iets meer vertellen. Wat wij proberen met excursies als de ze is mensen in aanraking te la ten komen met de natuur, maar dan niet constant met dat belerende vingertje, maar los en ludiek. Je moet mensen ook niet overladen met informa tie". Wie zijn ogen goed de kost geeft ziet altijd iets moois in de visie van Sloof. „Neeltje Jans is in alle seizoenen mooi. Het is gewoon heel boeiend om zo'n welke zorg ouderen behoefte hebben. Daarbij werd veel aandacht besteed aan het voor komen van afhankelijkheid en aan de samenhang tussen zorg gebied ook eens in de winter te zien. Dan zie je weer heel ande re dingen dan in de zomer". Samenwerkingsverband Neel tje Jans koos bewust voor de Friesland van de gelijknamige rederij. „Het is een beetje een nostalgisch schip. Er zitten zo'n mooi koperen stuurwiel en telegraaf in en het ademt ge woon een aparte sfeer. De men sen die naar zo'n excursie als de onze komen zoeken geen prachtig nieuw schip." Na tuurliefhebber/gids Jan Mida- vaine uit Haamstede was één van de acht vrijwilligers die zijn beste beentje voorzette om van het experiment - want dat was het - een succes te maken. Aan boord deed hij spelletjes met de kinderen en op Neeltje Jans verzorgde hij een rondlei ding. Keuze De deelnemers hadden daarbij de keuze tussen een korte, een lange, of helemaal geen wan deling. Hoewel het kwik tot min vier was gedaald in de loop van de middag was de be langstelling voor de lange wandeling volgens Midavaine toch goed te noemen. „Het was net Antarctica op Neeltje Jans. en wonen, veiligheid en inko men. Gedurende het eerste jaar van het project 'Regionale Zorgvi- sie Ouderen' (RZO) werd ge pionierd in de regio's Fries land, Twente, Zuidoost Utrecht, Haaglanden, Zuid- Kennemerland en Zuidoost- Brabant. Op basis van de erva ring die daarbij werd opgedaan is het project nu uit- Koud, maar wel heel mooi. Voor de achterblijvers werden aan boord van de Friesland na- tuur-video's vertoond. „We hebben het geprobeerd zo in te richten dat er voor iedereen wat te doen was," aldus Sloof. Zij is bijzonder tevreden met het verloop van, de excursie. „Het ging boven verwachting en dat inspireert toch enorm. Het is zeker voor herhaling vatbaar." Reder Theo Gebhard is eveneens dik tevreden over het evenement. Hij geeft grif toe dat je met de organisatie van een dergelijk evenement in december zeker een bepaald risico loopt. „De weersvoor spelling was niet hoopgevend, maar .je ziet dat mensen daar om toch niet afhaken'aldus Gebhard. Sloof haakt er op in: „Daar kun je meteen aanzien ook, dat de natuur toch leeft voor een heleboel mensen." Wat ook leeft, zo bleek tijdens het ontschepen, is het feit dat het Oliegeultje nu wél bevaren mocht worden en dat was voor veel reizigers een nieuwe erva ring. „Het was een prachtige tocht," complimenteerde een van de reizigers, verkleumd maar met een brede glimlach op het gelaat. „En wat leuk dat we nu wel door het Oliegeultje mochten. gebreid naar zes andere regio's, waaronder Zeeland. Behalve uit leden van ouderen bonden bestaat de werkgroep, die zich met het Zeeuwse deel van het project gaat bezig hou den, ook uit vertegenwoordi gers van andere organisaties die de belangen van ouderen behartigen. Het is de bedoe ling om verder te gaan met een raamwerk/stapenplan voor de ontwikkeling van een regiona le zorgvisie ouderen. Dat stappenplan werd in het eerste jaar van het project uit gewerkt op landelijk niveau. Dinsdag 31 december Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Gasthuiskerk: 19.00 uur ds. G. v. d. Pol. Vrijzinnige Gemeente: Gasthuiskerk: 17.00 uur ds. K. Hendrikse. Kerkwerve: 19.30 uur H. Schipper. Serooskerke: 19.00 uur kand. J. Reehorst, Hoog vliet. Burgh: 19.30 uurds. A. R. van aer Deijl. Haamstede: 19.00 uur ds. G. A. Kansen. Re- nesse: 19.00 uurds. P. Goodijk, Gedachtenisdienst. Noordwel- le: 18.00 uur ds. P. Goodijk. Oudejaarsviering met herden king gestorvenen 1996. Brou wershaven: 17.00 uur ds. H. J. Buijs, gez. oudejaarsdien§t van Brouw en Zonnem. Zonne- maire: Zie Brouwershaven. Noordgouwe: 10.00 uur Drei- schor: 19.00 uur ds. P. J. Eek hout, gez. oudejaarsdienst met Noordgouwe. Ouwerkerk: 19.00 uur dhr. J. Binnen- marsch, Nieuwerkerk. Ooster land: 19.00 uur ds. J. den Haan. Sirjansland: 19.00 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 19.00 uur ds. J. Smit. Samen op Weg-gemeente Scharendijke: Bethlehem- kerk: 19.00 uur da. H. B. Graaf land. Duiveland (Nieuwer kerk): Johanneskerk: 10.00 uur ds. J. Knoop. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur dr. A. Job- sen. Haamstede: 19.30 uur ds.L. J. Lingen. Brouwersha- ven/Zonnemaire: 19.30 uur ds. A. P. Spaa. Bruinisse: 19.00 uur pastor L. C. Hondius, Brui nisse. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 19.00 uur ds. J. A. Roose. Als tevolg van een Europese richtlijn uit 1992 moeten brom mobielen worden toegelaten op de Nederlandse wegen. Be stuurders van brommobielen moeten de regels voor perso nenauto's in acht nemen. Dat betekent dat zij gebruik moeten maken van de rijbaan. Gebruik van het fietspad is vanaf januari verboden en een Christelijke Geref. Kerken Zierikzeet 19.00 uur ds. J. Oos terbroek. Kerkwerve: 19.00 uur ds. H. Korving. Haamste de: 19.00 uur ds. J. C. Harde man. Gereformeerde Gemeenten Nieuwerkerk: 19.00 uur lees- dienst. Oosterland: 19.30 lees- dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 19.00 leesdienst. Bruinisse: 19.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.00 uur leesdienst. Oosterland: 19.00 uur dhr. H. Molendijk. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 19.00 uur Viering Oudjaar. Gem. Koor. Woensdag 1 januari Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Gasthuiskerk: 10.00 uur ds. G. van de Pol. Vrijzin nige Gemeente: Gasthuiskerk: Geen dienst. Serooskerke: 10.00 uur ds. A. B. den Hartog, Veen. Haamstede: 10.00 uurds. G. A. Kansen. Renesse: 10.00 uur Nieuwjaarsviering in koor van kerk. Noordwelle: Zie Re- nesse. Ouwerkerk: 10.30 uur korte samenkomst. Korte overdenking mevr. De Graaf. Oosterland: 10.00 uur ds. J. den Haan. Sirjansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 10.00 uur ds. J. Smit. Samen op Weg-gemeente Scharendijke: Hoeksteen: 10.00 uur da. H. B. Graafland. brommobiel mag ook niet meer worden geparkeerd op het trottoir. Het moet worden neergezet op de rijbaan of an dere weggedeelten die be stemd zijn voor parkeren.De bestuurder van een brommo biel is verplicht een gordel te dragen. De andere weggebrui kers moeten vanaf januari de brommobiel als motorvoertuig behandelen. Dat houdt onder Duiveland (Nieuwerkerk): Jo hanneskerk: 10.00 uur ds. J. Knoop. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 9.45 uur Nieuw jaarsontmoeting. 10.30 uur dr. A. Jobsen. Brouwershaven/ Zonnemaire: 10.30 uur ds. A. P. Spaa. Morgengebed. Bruinis se: 10.00 uur pastor L. C. Hon dius. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 10.00 uur ds. J. A. Roose. Christelijke Geref. Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. J. Oos terbroek. Kerkwerve: 10.00 uur ds. H. Korving. Haamste de: 10.00 uur ds. J. C. Harde man. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur nieuw- jaarsdienst. Nieuwerkerk: 9.30 uur leesdienst. Oosterland: 10.00 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 09.45 uur lees dienst. Bruinisse: 10.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur leesdienst. Oosterland: 9.30 uur lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 10.00 uur Viering Nieuwjaar. Herenkoor. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samen komst. meer in dat een van rechts ko mende brommobiel voorrang heeft op een motorvoertuig dat hem van links nadert. Zowel binnen als buiten de be bouwde kom mag een brom mobiel niet harder rijden dan 45 kilometer per uur. Omdat op een autosnelweg een mini mum snelheid van vijftig kilo meter geldt, mogen brommo bielen daar niet rijden. Brommobielen moeten aan de achterzijde een rond wit bord met een rode rand meevoeren, waarin met zwarte cijfers het getal 45 is aangegeven. Gele of oranje platen of vlakken, zoals brom- en snorfietsen hebben, mogen zij niet hebben. Beslikte wegen zouden tijdelijk afgesloten moeten worden. Met dat advies komt de Vakgroep Akkerbouw Zeeland. Momenteel zijn boeren verplicht het slik zo snel mogelijk van de openbare weg te verwijderen. Volgens de vakgroep is het echter vaak ondoenlijk om de weg tijdens de oogst- werkzaamheden schoon te houden. De weg blijft dan glad en gevaarlijk. Volgens de vakgroep is het daarom beter de weg gedurende de oogst af te sluiten en deze pas schoon te maken als de oogst klaar is. (Archieffoto) In de laatste dagen van dit scheidende jaar mag er plaats zijn voor een wijle nostalgie. Met dank aan die lieve lezeres uit Bru die tij dens een telefoongesprek onbewust de aan zet gaf tot dit liedje. De laatste dag, het laatste uur, een tijdperk gaat voorbij. Het witte zand glijdt langzaam weg. Dan breekt er iets in mij. Nog even, en dan wordt het stil. M'n wereld raakt verward. De Molenstraat, straks kaal en kil. Bruinisse: zonder hart. Gemeentehuis, waar vader kwam en straalde: 't Is een zoon! Gelukwensen van alle kant. Zoiets was heel gewoon. M'n ja-woord gaf ik hier aan jou. Liefdes-geschiedenis! Ons monument, van man en vrouw, dat straks verdwenen is. De raadzaal haalde vaak de krant. Men zei het klip en klaar. Maar ondanks dat bleef er een band: we hoorden bij elkaar. 'Gezegend Kerstfeest allemaal' zo wenste B en W. Straks wordt die vrome, warme taal zo'n kerstman met een slee. De burgervader riep: Dag Aat! en vragen stond nog vrij. Wethouders sprak je aan op straat of bij de slagerij. Maar Jack the First - Long Live The King - reikt hij mij ooit een hand? Ik blijf voor hem een vreemdeling. Hem zie ik in de krant. Defusiegekte grijpt in 't rond, een Duit-vorst die het leidt. Hij wordt schatrijk, maar op de grond sterft de kleinschaligheid. Ik kom van Bru, ik weet van niks Maar 'k heb toch zo'n idee. Bruinisse wordt Poortambacht - Bru. Het komt bij Zierikzee. Tabé, dag Tees. Bonjour, De Boer. Vaarwel, vriend Vogelaar, restanten van een mooie tijd van léven met elkaar. Dag Hokken, dag mevrouw De Haan. Aan alles komt eên end. De tijd toen je geen nummer was, waarin je werd gekend. En als ik morgen langs jou fiets, gemeentehuis van toen, Het Opper straks, dan voel ik iets. Jij blijft me toch wat doen. Jij laat mij, als ik ouder wordt op het laatst niet in de kou. Mijn laatste dag, mijn laatste uur. breng ik toch door...in jou. ZIERIKZEE - Zeeland is een van de gebieden waar een zorgvisie voor ouderen zal wórden uit geprobeerd, die is ontwikkeld door ouderen zelf. Zij deden dat via een gezamenlijk project van de landelijke ouderenbonden. ZIERIKZEE - Met het begin van het nieuwe jaar worden ook nieuwe verkeersregels van kracht voor brommobielen. Brommobielen zijn voertuigen die op kleine personenauto's lijken, maar die in technisch opzicht als bromfiets moeten worden beschouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5