Drumorgie als spetterende apotheose Westerschouwen Zierikzeese ijsbaan ligt er na renovatie piekfijn bij LIVE MUZIEK 't&nmtteSckaep MvittyettcC yeyMtt 1997 NiEuwnmiwmm Extra geld voor het plattelandstoerisme Inbraken Ouwerkerk en ook in Haamstede Opening schaatsbaan weiland Schuddebeurs herberg/eetcafé GASTEN,VRIENDEN, BEKENDEN en JAZZFANS PETER STEINMAN PETER DE VRIES enTHIJN SMIT DE CENTRUM JAZZBAND Vernieling Kerstviering MAANDAG 30 DECEMBER 1996 NR 26103 3 'A/s het in de nieuwe raad straks ook zulk vuurwerk is Energiek en opzwepend: Circle Percussion en Anumadutchi in actie. Vooral de Japanse okedo-o-daiko is indrukwekkend (Fo to: Marieke Mandemaker). HAAMSTEDE - „Ach, zo'n afscheid van een ge meente zegt me op zich niet zoveel. Maar nu ik dit zie en hoor, ben ik toch blij dat ik gekomen bij." Dat verzuchtte één van de dertienhonderd mensen die zaterdagavond het afscheidsfeest van de gemeente Westerschouwen in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen bijwoonde tijdens Drums of the World, de spetterende apo theose van de avond. the World ten gehore brachten en daarmee diepe indruk wist te maken bij het publiek - was Het optreden van Circle Per cussion en Anumadutchi - die een deel van de show Drums of zonder twijfel een indrukwek kend slottoneel van het feest. ,,Als het in de nieuwe raad straks ook zulk vuurwerk is kan het nog leuk worden," merkte een van de aanwezigen op. Een ander beluisterde in het opzwepende drumgeweld het uitdrijven van boze gees ten. Sommige kinderen stopten de vingers in de oren, maar verre weg de meeste toeschouwers staarden gebiologeerd naar de manier waarop de leden van Circle Percussion en Anuma dutchi de Chichibu-daiko - een tonvormige trommel aan beide zijden met vellen bespannen -, de gigantisqhe Okedo-o-daiko en een keur aan andere trom mels en percussieinstrumen ten bestookten. Emoties Voor Drums of the World nam burgemeester H. Tees met een emotionele toespraak afscheid van de gemeente Westerschou wen en haar bewoners. Tees stelde allereerst vast dat de feestavond niet alleen bij hem maar waarschijnlijk ook bij vele andere aanwezigen ge mengde gevoelens losmaakte. „Gevoelens die variëren van opluchting tot weemoed. Het is goed om ruimte te bieden aan die gevoelens. Het zou niet goed zijn als er geen sentimen ten waren." Vervolgens schetste Tees in het kort hoe hij persoonlijk Wes terschouwen heeft beleefd en hoe de manier waarop in de Kop van Schouwen politiek wordt bedreven op hem is overgekomen. „We hebben er alles aan gedaan om de burgers er zoveel mogelijk bij te be trekken en misschien is de be sluitvorming daardoor wei eens in het gedrang gekomen, maar die manier van werken is toch in het belang van de ge meente geweest." Tees zei trots te zijn dat hij burgemeester van Wester schouwen heeft mogen zijn en wenste het nieuwe gemeente bestuur veel wijsheid toe. Hij besloot zijn toespraak met een oproep aan iedereen om zich te bezinnen op de toékomst. En met het oog op de jaarwisse ling die tevens het einde van de zelfstandige gemeente Wester schouwen betekent: „De mens gaat zich bezinnen, en opnieuw beginnen." Het afscheid van Westerschouwen werd gesym boliseerd met het door Tees uitblazen van een gróte kaars. Variatie De feestavond in Westerschou wen kwam wat aarzelend op gang hoewel het mainstream- jazzkwintet Remake - opge richt in november 1990 - haar uiterste best deed het publiek aan het dansen te krijgen. Dat lukte uiteindelijk. Vervolgens was er het showballet van The Empress Dancers en het optre den van illusionist Peter Han- se waarna Mare Borsboom het publiek mocht vermaken. En tertainer Lex Maes en steltlo- per/vuurspuwer/jongleur Koen van Damme zorgden voor het ludieke element. „We hebben er naar gestreefd om het zo breed mogelijk op te zetten," aldus G. van Breugel, voorlichter van de gemeente Westerschouwen en een van de drijvende krachten achter het afscheidsfeest dat hij samen met ambtenaar B. Stuit en wethouder G. J. W. van der Salm op poten zette. Beiden toonde zich na loop moe maar voldaan. „Het was een gigantisch karwei," erkent Stuit. „Alleen al het versieren van de hal met al die kerstbo men was een immens karwei. En wat dacht je van het leggen van de vloerbedekking. Dat is een verhaal apart." Trots Voor Stuit en Van Breugel is het feit dat de opkomst boven verwachting was - er was op 1000 mensen gerekend en er kwamen volgens de beide or ganisatoren 1300 mensen - hét bewijs dat het afscheid leeft bij zowel de vaöte als de tijde lijke inwoners van Wester schouwen. Stuit: „Ik ben er echt trots op dat we Drums of the World in huis hebben kun nen halen, want zeg nou zelf, dat is toch eendrachtige ma nier om afscheid' te nemen van een gemeente." Van Breugel: „Dit is wel even wat anders dan een pompje op een Kerk- ring." Secretaris ijsclub G. van der Wielen: Nu nog een nieuw hok hier ZIERIKZEE - Rimpelvrij ligt hij erbij: de ge renoveerde ijsbaan achter het Oosterschelde- ziekenhuis in Zierikzee, een officiële 400 meter wedstrijdbaan. „Wij zijn hier heel tevreden mee," aldus een vergenoegde J. Kort, voorzitter van de Zierikzeese ijsvereniging. De baan werd vrijdag officieel heropend door wethouder L. J. van Gastel van Zierikzee. De Zierikzeese ijsbaan is ja renlang een zorgenkindje van zowel de ijsvereniging als de gemeente Zierikzee geweest. Problemen met de ondergrond en het gebrek aan zoet water zorgden er in het verleden voor dat zo'n beetje overal op Schouwen-Duiveland al ge schaatst werd, terwijl men in Zierikzee nog steeds tobde met de baan. Die problemen behoren nu de finitief tot het verleden al moet G. van der Wielen, secre taris van de vereniging, toege ven dat in het midden van de baan nog een slecht plekje is. De zaken werden door de ijs vereniging samen met de ge meente Zierikzee grondig aan gepakt. Allereerst werd de baan met behulp van een laser- kast uitgevlakt zodat men zo min mogelijk water nodig had. Tussen het hoogste en het laag ste punt bleek een niveauver schil van dertig centimeter te bestaan. Dat euvel werd ver holpen. Vervolgens werd naar manieren gezocht om zo zoet mogelijk water aan te voeren. Onderzoek door het water schap leerde dat het water van het aangrenzende Kaaskens- water een zoutgehalte van 80,9 milligram per liter had, maar dat het water van de sloten in de buurt - waarin onder meer de hemelwaterafvoer van de Corneliastichting uitmondt - met een Zoutgehalte van 20 milligram per liter een stuk zoeter was en derhalve veel meer geschikt voor het maken van een ijsvloer. Duiker Door middel van een duiker en een overstort kan dat slootwa ter nu gebruikt worden om de baan onder water te zetten. „We hebben geluk gehad dat het pas geleden nog zo hard Wethouder L. J. van Gastel wenst de eerste klanten - voornamelijk kinderen - veel schaatspret na dat hij de Zierikzeese, gerenoveerde ijsbaan heropend heeft. (Foto: Marieke Mademaker). heeft geregend," aldus Van der Wielen. „En dat het daarna zo .begon te vriezen. De baan lag in één nacht dicht. Want je kunt natuurlijk als ijsvereni ging nog zo in de weer zijn en nog zoveel willen, de 'natuur zal je werk af moeten maken." De strenge winter vorig jaar heeft de ijsvereniging geen windeieren gelegd. Het leden tal kreeg door de aanhoudende vorst een stevige injectie. Van der Wielen schat het aantal le den op zo'n vijfhonderd. De trouwe leden - die het hele jaar door lid blijven - kunnen tegen betaling van een tientje een heel seizoen gebruik maken van baan, kleedruimte en an dere faciliteiten. „In mijn ogen blijft schaatsen op de gracht in Zierikzee gevaarlijk. Voor een tientje kunnen je kinderen vei lig schaatsen, en wat is nou een tientje." Verlanglijstje Van het geld dat de nieuwe le den inbrachten, heeft de ijsver eniging inmiddels een klein tractortje gekocht dat ingezet wordt voor het onderhoud van de baan. Hoewel hét probleem nu opgelost is, heeft de ijsver eniging nog wel een verlang lijstje. Op nummer één met stip staat vervanging van het gebouwtje dat gebruikt wordt voor de kaartverkoop en waar de leden hun schaatsen onder kunnen binden én een warme kop snert kunnen nuttigen. „Kun je dat niet nog even rege len Leo," probeert Van der Wielen richting Van Gastel. De wethouder: „Dat lukt niet meer en «ach, mijn opvolger moet toch ook iets te doen heb ben." De Zierikzeese ijsbaan is dage lijks open van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. De baan is verlicht. Jaarleden betalen een tientje voor het hele sei zoen. Seizoensleden betalen twintig gulden. Proefregio Schoutven-Duiveland ZIERIKZEE - Gedeputeerde Staten van Zee land stellen een bedrag van 12.500 gulden extra beschikbaar voor de verdere ontwikkeling van het plattelandstoerisme op Schouwen-Duive land in 1997. Ook de twee andere Zeeuwse proefregio's op het gebied van Plattelandstoerisme Walche ren en Zuid-Beveland krijgen zo'n extra bedrag. Het geld is bedoeld om het bewustwor dingsproces en het imago van de plattelandsgebieden ten aanzien van plattelandsteoris- me verder te bevorderen. Dat doel wordt door GS ook nage streefd door een campagne, die wordt uitgevoerd door bureau IPC Plant uit Schoondijke, het Zeeland Studiecentrum en het Groencollege Goes. Projecten Het provinciaal bestuur wil met deze bijdragen bewerk stelligen dat de initiatieven op het gebied van plattelandstoe risme, die de afgelopen jaren werden opgezet, kunnen dor- gaan en dat nieuwe projecten worden opgezet. Drie maal raak en één poging OUWERKERK/HAAMSTEDE - In het afgelo pen weekeinde werd ingebroken in drie huizen. Bij een vierde woning bleef het bij een poging tot inbraak. In de nacht van donderdag op vrijdag werd geprobeerd in te breken in een woning aan de Ring in Ouwerkerk. Door ge degen hang- en sluitwerk slaagden de inbrekers echter niet in hun opzet. De schade bleef beperkt tot braakschade aan deur en middenstijl. De 27- jarige bewoner van het huis deed aangifte. In dezelfde straat was ook een ander huis het doelwit van de inbrekers en hier kwamen zij wel binnen. De keuken werd doorzocht. De 46-jarige bewo ner van het huis deed aangifte. Over de schade is bij de politie niets bekend. De Ring werd goed bezocht door de inbre kers. Zij wisten binnen te drin gen in een derde woning waar van de benedenverdieping doorzocht werd. Uit de woning werd een aktetas gestolen. De 23-jarige bewoner van het huis deed aangifte. In de nacht van vrijdag op za terdag drongen onbekenden een woning aan de Christinas- traat in Haamstede binnen en doorzochten de woning. De 49- jarige eigenaar/bewoner deed aangifte. De omvang van de schade is bij de politie nog niet bekend. Wel is bekend dat de dieven er vandoor zijn gegaan met communicatieapparatuur. Door wethouder M. P. Ketting gaat een gekostumeerd bal van start. Donkereweg. De nieuwe ijsbaan is te vinden aan de Donkereweg. Het is een voormalig weiland je rechts van Mon Plaisir. SCHUDDEBEURS - De nieu we schaatsbaan van Schudde beurs wordt vanavond om 19.00 uur geopend. De ijsvereniging Schudde beurs heeft hiervoor wethou der, mevrouw M. P. Ketting van Brouwershaven uitgeno digd. Meteen na de opening Advertentie Brouwershaven wenst een - I januari v.a. 15.00 uur met en LATEN WE 1997 SWINGEND BEGINNEN! 12 JANUARI Verwachting t/m vrijdag 3 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -12 graden Mid.temp. -5 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp, -7 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht var.3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. -6graden Mid.temp. -2 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 31 dec. Zon op 08.48, onder 16.36 Maan op 23.47, onder 11.39 Laatste Kwartier: 2 jan. (02.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Winterse ongemakken spelen ons voorlopig parten. Op on- gestrooide wegen heeft het verkeer nog veel last van sneeuw- en ijzel- resten. Het ziet ernaar uit dat we hier deze week rekening mee moeten houden, want de vorst houdt aan. De eerstkomende twee nachten vriest het zelfs streng: de temperatuur daalt dan tot onder de min 10 gra den. Daarna matigt de vorst iets, maar minimumtemperaturen tussen min 5 en min 10 blijven heel gewoon. Overdag komt het kwik niet boven nul. Met het draaien van de wind naar de noordoosthoek kwam de vorst vandaag overal terug. Even leek het zondag of de dooi zou inzet ten, maar deze aanval vanaf de Noordzee werd snel geparreerd. Een volgende poging is op de weerkaar ten nog niet te zien. Bovendien blijft het vrijwel overal droog. Alleen op donderdag neemt de kans op een sneeuwbui toe. Het ziet er dus naar uit dat we het nieuwe jaar koud en droog ingaan. BRUINISSE - In de nacht van donderdag op vrijdag werden in de Oesterstraat in Bruinisse vernielingen aangericht aan twee auto's. Eén van de auto's werd zwaar bekrast en van de andere werden alle vier ban den lek gestoken. RENESSE - Eouderensoos van Renesse vierde Kerstfeest in het dorpshuis, dat voor de gele genheid feestelijk was ver sierd. L. van de Houten-Fon- teine verwelkomde de ouderen. Daarna werd een Kerstliturgie gehouden met de titel 'Open Venster'. Leden van de soos lazen het Kerstver haal en ds. P. Godijk hield een meditatie over het Kerstfeest. Na de koffiepauze lazen leden van de soos Kerstgedichten en Kerstverhalen voor. De Kerst viering werd afgesloten met een gezamenlijke broodmaal tijd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3