Voor ware kerstfsfeer wordt de kou moedig getrotseerd Geslaagden en twee jubilea Brandweer Westerschouwen 'Vuurwerkbril' voor veilige jaarwisseling Wandelen in boswachterij VRIJDAG 27 DECEMBER 1996 BNR26102 8 RENESSE - Behalve een nieuw blusvoertuig voor de eenheid Renesse, heeft de Brandweer Westerschouwen er sinds zaterdag ook twee ju bilarissen bij. B. J. Meddeler voor zijn 12,5-ja- rig lidmaatschap voor de eenheid Haamstede. W. C. A. Oosterling voor zijn 25-jarig lidmaat schap van de eenheid Renesse. Het tweetal kreeg zaterdag avond in de brandweergarage van Renesse de bijbehorende oorkondes en lovende woorden uitgereikt. Dat gebeurde tij dens de afscheidsavond van de gemeente Westerschouwen, in aanwezigheid van burgemees ter H. Tees. Op deze avond werden aan ve le brandweerlieden ook Rijks certificaten en diploma's uit gereikt voor diverse onderdelen van de hulpverle ning, waaronder levensred dende handelingen, persoonlij ke bescherming, repressie en sociale vaardigheden. Deze eer viel te beurt aan G. A. J. van Soelen, B. J. Meddeler, G. A. J. van Soelen, J. Oosterloo, J. Verbeek, J. M. A. Boot, V. J. de Vries, W. A. Boot, C. J. Looije, J. Kenters, M. de Meij, A. G. Krijnse-Locker, C. A. P. Land man enE. J. Vos. Eerder die dag werd aan de eenheid Renesse officieel een nieuw blusvoertuig overhan digd; een MAN L 200 met een kunststof opbouw van Zieg- ler/Rosenbouwer. Toen de op dracht februari van dit jaar verstrekt werd, stond deze au to op de bedrijfs-auto RAI in Amsterdam. Ter plekke werd onmiddellijk het bordje 'ver kocht' op het voertuig gezet. Ook de Jeugdbrandweer werd niet vergeten. Het 21-leden tel lende jonge korps kreeg nieu we helmen. Deze helmen zijn speciaal voor de jongeren ge maakt. Het Westerschouwse korps is het tweede in Neder land dat in het bezit is van de helmen. Het is de bedoeling dat alle jeugbrandweerkorp- sen in Nederland dergelijke helmen krijgen. Dit in verband met de eenheid onder de korp sen en de veiligheid van de le den. De helmen voldoen name lijk aan de eisen die daar op dit moment aan gesteld worden. BURGH-HAAMSTEDE Lego bouwwedstrijd De legobouwwedstrijd voor kinderen van vier tot twaalf jaar, die dinsdag 31 december wordt gehouden in sport- en re creatiecentrum Westerschou wen, begint om 10.00 uur. Aan het evenement kunnen maxi maal tweehonderd jeugdige bouwers en bouwsters mee doen. Belangstellenden kun nen zich voor het evenement, aanmelden via telefoonnum mer 0111-652351. Nieuwjaarsbijeenkomst De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen (NvVH) houdt dinsdag 7 januari haar nieuwjaarsbijeenkomst'. Deze wordt gehouden in-dorpshuis De Schutse in Haamstede en begint om 14.00 uur. Tijdens een bijeenkomst in De Schutse op dinsdag 21 januari verzorgt de politie voor de NvVH een le zing over veiligheid en preven tie. Voor dinsdag 11 februari staat een lezing over onder meer de ziekte van Alzheimer op het programma. Op 25 fe bruari wordt de ledenvergade ring gehouden. Alle bijeen komsten beginnen om 14.00 uur. De NvVH-Westerschou- wen beëindigde het jaar 1996 met een koffieochtend in De Schutse en een Kerstviering in de Hervormde kerk in Haam stede. NOORDWELLE Kerstviering In een sfeervol versierd dorps huis in Noordwelle vierde de afdeling Noordwelle en oms treken onlangs het kerstfeest. Na een kort welkomstwoord werd door voorzitster Ada Vis een kerstgedicht voorgedra gen. Aansluitend was er een optreden van afdelingskoor De Noordzeestemmen. Annema- rie Heiligers declameerde ge dichten en Joop Hoets las kerstverhalen voor. Gitarist Dik de Koning zorgde voor de muzikale omlijsting van de kerstviering. De nieuwjaarsre ceptie van de afdeling staat ge pland voor dinsdagmorgen 7 januari in het verenigingsge bouw in Scharendijke. BROUWERSHAVEN Kerstviering In het Tonnenmagazijn in Brouwershaven vierde de af deling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) onlangs het kerstfeest in Engelse sfeer. Er werden uit het Engels ver taalde gedichten voorgedra gen. Een speciaal voor deze ge legenheid samengesteld koor - onder leiding van Mar van der Veer - zorgde voor de muzikale omlijsting van de kerstvie ring. Verder werden Engelse tractaties uit eigen keuken ge serveerd, waaronder de tradi tionele Punch. BRUINISSE Brandweer Tijdens het open huis van de brandweerkazerne en het Rode Kruisgebouw aan de Dorps weg zaterdag 28 december wordt de jeugd een extra at tractie geboden. Leerlingen van de basisscholen kunnen tussen twee en vijf uur gratis meerijden met één van de voer tuigen van de Bruse brand weer. Bejaardensoos De bejaardensoos Huize Gezel ligheid in Bruinisse kwam on langs bijeen voor de viering van het kerstfeest. Het thema luidde: 'Toch blijdschap'. Het liet het licht door de duisternis zien. Burgemeester A. Voge laar vertelde een en ander over de komende veranderingen in verband met de herindeling voor de inwoners van het vis sersdorp. Presidente mevrouw P. IJzelenberg-Olree uitte veel waardering voor de wijze waarop het echtpaar Vogelaar met de soos heeft meegeleefd. De volgende bijeenkomst van de soos staat gepland voor 15 januari. ZIERIKZEE - Iedereen kent de slogan: Je bent een rund als je met vuurwerk stunt! Echter niet alleen vuurwerkafstekers zelf lopen risico, maar ook on schuldige omstanders. Voor hen is er de 'vuurwerkbril'. Opticien Coen Honig Optiek uit Zierikzee biedt tot en met oudejaarsdag veiligheidsbril- len aan. De helft van de op brengst van de verkoop van de vuurwerkbril gaat naar de hoornvlies stichting Neder land. Deze stichting verleent steun bij de behandeling van hoornvliesziekten, in het bij zonder door transplantatie van hoornvliezen, en draagt bij aan de ontwikkeling van weten schappelijk onderzoek op het gebied van hoornvliesziekten. Het hoornvlies is het vlies dat de ogen aan de voorkant be dekt. Het vormt als het ware het venster waardoor de mens de wereld inblikt. „Bij het af steken van vuurwerk lopen mensen die het afsteken maar ook omstanders kans op oog letsel. Met zo'n veiligheidsbril kun je je ogen beschermen", legt Honig uit. De 'vuurwerkbril' is ook ge schikt voor brildragers en kan na de jaarwisseling ook bij het klussen gebruikt worden. WESTERSCHOUWEN Staatsbosbeheer organiseert avontuurlijke wandelingen in de boswachterij Westerschou wen. Op zaterdag 28 december, dinsdag 31 december en vrij dag 3 januari kan er onder lei ding van een gids een wande ling worden gemaakt. De route loopt door het zuid westelijk deel van het bos en langs de zeereep. De gids ver telt meer over het ontstaan van het gebied en het huidige be leid van Staatsbosbeheer. De wandeling verloopt over smal le zandpaden - waar bijna nie mand komt - en langs doorn achtig struikgewas. Vaak zijn hier veel verschillende soorten vogels te zien. Stevige kleding is gewenst. De excursies be ginnen om 10.00 uur en ver trekken vanuit de excursie- schuur van Staatsbosbeheer bij de hoofdingang van de bos wachterij aan de Kraaijen- steinweg 140 in Westerschou wen. Aanmelden kan bij VW Schouwse Kust in Haamstede: 651513. Veel aandacht voor de Wijzen uit het Oosten vormt hun kinderen en klein kinderen eens gedetailleerd het traditionele kerstverhaal te vertellen. Wat dat betreft, werden zij nu dus op hun wen ken bediend. Maria en Jozef arriveerden op de middag van tweede kerst dag bij de 'herberg' van de kin derboerderij. Maria bleek doodmoe van het langdurige gehobbel op de rug van de ezel, die zich bovendien - zoals het ezels betaamt - nog even be hoorlijk koppig toonde. De herbergierster kon tot haar spijt geen plaatsje in de her berg meer aanbieden, maar verwees de bezoekers, na sme kend aandringen van Jozef, naar de stal. Daar bleek in een mum van tijd het kindje te zijn geboren. Jozef bekleedde de kribbe met stro en het kindje werd gewikkeld in doeken daarin gelegd. Drie jeugdige leerlingen van de Zeeuwse Mu ziekschool in Zierikzee, ver kleed als engeltjes begeleidden vervolgens op hun viool enkele kerstliedjes. 3. De engel Gabriël met de herders op bezoek bij Jozef en Maria in de stal 2. De kaarsen verwarmden wel de harten maar niet de lijven in de sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. 1. Een scene uit de KerstmusicalDat moet iets wonderlijks zijn'. BROUWERSHAVEN/ZIERIKZEE - Het in drukwekkend schijnsel van de vele honderden kaarsen in de Sint Nicolaaskerk in Brouwers haven kon op kerstavond wellicht wel de har ten, maar niet de lijven van de vele aanwezigen verwarmen. De ijzige winterkou in deze kerk, waar ook een voortdurende tochtstroom voel baar was, werd moedig getrotseerd ten behoeve van de ware kerstsfeer. De entourage van de Sint Nico laaskerk draagt daar zeker toe bij. Een contrast met de kou vormde bovendien ook het warme orgelspel van Prosper Sevestre. Dit traditionele, kerstzanguur voor iedereen stond onder auspiciën' van de Samen op Weg Gemeente in Brouwershaven, de leden waarvan heel wat werk moe ten hebben gehad met het aan steken van de zeer vele kaar sen. Dat niet alleen de herders op deze kerstavond, maar ook de brandweerlieden trouw de wacht hielden, stemde gerust stellend. levingswereld om ze uiteinde lijk 'wijs' te kunnen maken. Aan het einde van dit kerst zanguur werd bij de uitgang van de Sint Nicolaaskerk een collecte gehouden ten behoeve van de werkgroep Artsen zon der Grenzen. Samenzang vormt een belang rijk onderdeel van deze'specia le kerstbijeenkomst in Brou wershaven. Voor de be geleiding daarvan tekenden, naast organist Sevestre, ook de cornetspelers Jan en Abram de Pagter. Verder waren er tus sentijdse optredens van het gospelkoor Laetare onder lei ding van M. van 't Hoff. Dit koor zong onder meer liedèren als: 'Nowell', 'Thy World', 'What Child', 'Joy to the world' en 'Herders in het veld'. Dwazen Ds. J. A. Roose hield een korte overdenking waarin de Drie Wijzen uit het Oosten centraal stonden. Roose ontspon zijn medidatie rond de vraag 'wat is wijs, wat is dwaas?' Hij stel de de Wijzen voor als astrolo gen, die door het zien van de ster boven Bethlehem zich met een bijzonder hemellichaam geconfronteerd zagen. Roose benadrukte dat God zich met die ster van heidense middelen bediende om het nieuws van zijn zoon kenbaar te maken. Zijn toelichting daarop luidde, dat God houdt van dwaze men sen en zich aansluit bij hun be- Musical Hoofdmoot van de viering van het kerstfeest door het korps van het Leger des Heils in ge bouw De Lichtboei in Zierik zee op eerste kerstdag was de opvoering van de musical 'Dat moet iets wonderlijks zijn' van de Stichting Timotius. Alexa ndra, Angela, Anne (2x), Dave, Debora, Elodie, Emy, Fanny, Femke, Krystle, Maaike, Ma rieke, Nathalie, Patrick en Willemien studeerden deze kerstmusical de afgelopen maanden in onder leiding van kapiteine G. Bot-Zandbergen. Ook in dit verhaal bleken de drie Wijzen uit het Oosten cen traal te staan. In tal van korte scènes werd verteld hoe de drie Wijzen verrast werden door de ster en het bericht dat de Ko ning der Joden was geboren. Zij gingen op weg om die ko ning hun geschenken aan te bieden en kwamen tijdens hun reis langs het paleis van ko ning Herodes, waar ze navraag deden waar ze dat konings kind konden vinden. De Wij zen hadden ondanks hun wijs heid geruime tijd nodig om te ontdekken, dat ze niet in een paleis, maar in een schamele stal in Bethlehem moesten zijn. De gesproken scènes werden afgewisseld met bekende en minder bekende kerstliedjes. Opvallend bij de uitvoering daarvan was de veelheid aan choreografie. Vol overgave voerden de jeugdige executan ten de talrijke pasjes, stapjes, armbewegingen en draaiingen uit. Dat het podium in De Lichtboei wat aan de krappe klant bleek, werd voor lief ge nomen. Extra dimensie voor de kinde ren vormden ook de twee mi crofoons die voor deze gelegen heid op het podium stonden opgesteld. Met vaardige hand jes en opperste concentratie wijdden ze veel van hun ener gie aan het op de juiste hoogte stellen van deze apparaten. Een dankbaar publiek be staande uit vaders, moeders, opa's, oma's, broertjes en zus jes was graag bereid tot een warm applaus na afloop van deze kerstmusical. Zonder? Voorafgaand aan de opvoering hield kapiteine Bot een korte inleiding over hoe Kerstmis- gevierd zou moeten worden. Ze maakte daarbij gebruik van een flipover en bevestigde daar enkele elementen op, die voor velen tegenwoordig van belang zijn bij het vieren van de kerstdagen: een kerstboom, wintersport, lekker eten en wenskaarten. De puzzelstuk jes bleken toen echter niet te passen, want...hoe je ook Kerstmis viert, volgens de ka piteine van het Leger des Heilskorps: „het begint toch altijd met de geboorte van het kindje Jezus, dat uiteindelijk bereid was alle schuld van de wereld op zich te nemen." Tijdens deze bijeenkomst in De Lichtboei werden er ook ge zamenlijk kerstliedjes gezon gen en tijdens de pauze werden er warme chocomelk met kerststol en -kransjes gepre senteerd. Levende stal „Mijn leven kenmerkt zich met het zoeken naar de ware Jozef", liet Agaath van Zeven- ter uit Zierikzee zich onlangs ontvallen op de vraag wat haar ervaringen waren met het spe len van de rol van Maria in de levende kerststal bij kinder boerderij De Punt. Het evene mententeam van De Punt pre senteert al drie jaar op tweede kerstdag een levende kerst stal. Dat gebeurt in nauwe sa menwerking met medewer kers en pupillen van naaste buur Kinderdagverblijf Brug- zicht. Agaath heeft al die keren al trouw de rol van Maria op zich genomen, maar het vinden van een jongen of een man, die Jozef wil spelen, kost de orga nisatoren aanzienlijk wat hoofdbrekens. Dit keer lukte het overigens toch weer. Jozef, die wel wat leeftijdsverschil vertoonde met Maria, kreeg deze tweede kerstdag gestalte door Gerrit van Leeuwen. Bij het verbeelden van de levende stal zijn verder vele vrijwilli gers en trouwe bezoekers van de kinderboerderij betrokken. Zo kan de gehele cast van her ders, engeltjes, herbergierster en de Wijzen uit het Oosten worden gevormd.. Natuurlijk hebb.en ook de die ren van De Punt een wezenlijk aandeel in deze presentatie. In de authentieke stal, waar de taferelen zich voornamelijk af- sjjelen vertoeven immers ook de ezel, de geiten en het klein vee. Bovendien bleken dit jaar ook de forse hangbuikzwijnen bijzonder nieuwsgierig naar hetgeen zich in die stal nou al lemaal afspeelde. Andere opzet Er was dit keer gekozen voor een wat andere Opzet. Na enke le jaren te hebben volstaan met een tableau vivant, waarbij de bezoekers konden aansluiten voor het zingen van kerstlied jes, werd nu het traditionele kerstverhaal in drie bedrijven van elk tien a vijftien minuten nagespeeld. Greet Schipper, woordvoerster namens het evenemententeam laat desge vraagd weten, dat men de tal rijke belangstellenden graag eens wat variatie in de presen tatie wilde bieden. Greet heeft de afgelopen jaren ervaren, dat de levende stal bij De Punt voor veel ouders en grootou ders een mooie aanleiding Het tweede bedrijf toonde hoe de engeltjes de herders in het veld op de hoogte brachten van de geboorte van Jezus en de tocht naar de stal. In het derde bedrijf was het de beurt aan de drie Wijzen uit het Oosten, die inderdaad met mirre (een pot zalf), wierook ende goud in de stal arriveerden. Kleding- Reeds vorig jaar werd tot deze nieuwe opzet besloten en dat gaf Ria de Jong, ook lid van het evenemententeam, de gele genheid voor alle deelnemers aan de levende kerststal de juiste kleding te maken. Zij maakte daarbij gebruik' van oude prentjes en illustraties in kinderbijbels. Uit de op brengst van de lidmaatschaps gelden van De Punt werd een budget beschikbaar gesteld voor de aanschaf van de beno digde materialen en verder werd inventief gebruik ge-, maakt van tweedehands kle ding. Het resultaat, mocht ge zien worden. „Jammer,dat er niet een beetje sneeuw lag, dat had het alle maal nog echter gemaakt. Hoe wel we al blij waren met het laagje rijp, dat door de vorst was gevormd," lacht Greet Schipper. Zelf nam ze de rol van herbergierster voor haar rekening. Zij ontving de talrij ke bezoekers in de herberg van De Punt met Glühwein en •kerstbrood. Ze toonde zich te vreden over de nieuwe opzet van deze levende kerststal en acht het ook een prima wijze van naar buiten treden voor de kinderboerderij Gerepeteerd Aanvankelijk maakte zij zich nog wel enige zorgen over hoe de ezel zich zou houden met Maria op zijn rug, maar de af gelopen week was er al diverse malen gerepeteerd en had de trouwe ezel langzaamaan kun nen wennen aan menselijke ballast op zijn rug. Tekst: Ali Pankow. Foto's: Marieke Mandemaker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5