J+t Burgemeester Vogelaar opent 'kroonjuweel van de republiek' Stuurgroep waagde zich niet aan toekomst voor brandweer Cees van Popering verlaat CVEL Korps neemt afscheid van gemeente Duiveland Bruse Brandweer en Rode Kruis in nieuw onderkomen 150.000 nieuwe leden voor Rode Kruis Doodgeschoten in de bossen bij Nunspeet Open huis Nederlanders luisteren thuis naar radio u TEN EINDE: RAAD GLTO kiest voorzitters MAANDAG 23 DECEMBER 1996 NR 26100 B Nadat burgemeester Vogelaar met een druk op de knop de garagedeuren had geopend, kwamen de brandweervoertuigen met loeien de sirenes naar buiten gereden. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - De bouwers van het nieuwe geza menlijke onderkomen van De Bruse Brandweer en het Rode Kruis aan de Dorpsweg hebben zich prima aan de tijdsplanning gehouden. In juli gingen de eerste palen de grond in en werd de verwachting uitgesproken dat het gebouw me dio december opgeleverd zou worden. Zaterdag nam burgemeester A. Vogelaar het gebouw offi cieel in gebruik. BRUINISSE - „Het is jammer dat de Stuur groep Herindeling niet de moed heeft gehad om ook de toekomst van de brandweer op Schou- wen-Duiveland te regelen." Dat zei waarne mend burgemeester G. Hokken zaterdag tij dens het afscheid dat het brandweerkorps van de gemeente Duiveland nam. Met de officiële opening van het gebouw, schreef Bruinisse provinciale geschiedenis. Want nog nergens anders in Zeeland, zijn Brandweer en Rode Kruis bij elkaar onderge bracht. Nog steeds is dit, vol gens Vogelaar, een goede keus geweest. De hulpverlening kan nu allen nog maar beter worden in gezamenlijkheid," aldus Vogelaar. Daar zal ook de locatie een handje bij hel pen. De Dorpsweg is wat uitrij den betreft een hele verbete ring in vergelijking met de Molenstraat. Ook Th. Ketting, voorzitter van het Rode Kruis Bruinisse, wees op het bijzonder feit dat Rode Kruis en Brandweer in een en hetzelfde pand zitten. ,,Het Rode Kruis heeft als mot to 'Zorg voor elkaar'. Bruinis se gaat nog verder. Daar is het vanaf nu 'Zorg met elkaar'," aldus Ketting. Schilders De bouwvakkers haalden de geplande openingsdatum maar net. Want vrijdag waren de schilders nog druk aan het werk. Maar ook zij klaarden de HILVERSUM (ANP) - Een spe ciale televisie-uitzending van RTL4 heeft het Rode Kruis za terdagavond 150.000 nieuwe le den opgeleverd. Naar ver wachting komen er nog meer nieuwe leden bij, omdat RTL 4 zondag en maandag doorgaat met de ledenwerfactie. Aan de uitzending van zater dag deden tal van prominenten uit binnen- en buitenland mee. Een van de hoogtepunten was een interview van Mies Bouw man met prinses Margriet, on dervoorzitter van het Rode Kruis. NUNSPEET (ANP) - In de bos sen bij Epe heeft de politie zon dag het lijk van een 43-jarige inwoner van Nunspeet gevon den. De man is vermoedelijk doodgeschoten. De politie heeft dat zondag laten weten. De politie werd gealarmeerd door wandelaars die het li chaam ontdekten. De voorbij gangers hadden even daarvoor enkele harde knallen gehoord. Bijstandsteam De politie heeft een recherche bijstandsteam geformeerd dat het misdrijf onderzoekt. klus op tijd, zodat burgemees ter A. Vogelaar, ,,een accom modatie gelijk een kroonju weel in de republiek Bruinisse", zoals hij het uit drukte npg kon openen in de zelfstandige gemeente Brui nisse. En drie sprekers wezen er op, dat dit mraar goed is ook. Want onder het nieuwe gemeentebe stuur had het allemaal wel eens heel anders kunnen lopen. Het vertrouwen is wat dat be treft bijzonder laag. Volgens raadslid M. P. Zegers, die namens de gemeente zit ting had in de bouwcommissie, had Bruinisse onder het nieu we gemeentebestuur, zelfs kunnen fluiten naar zijn nieu we accommodatie. „Deze zou voor een andere plaats kiezen. Ik weet dat uit ervaring met een herindeling in een andere plaats. De kruimels blijven voor de kleine kernen over," aldus Zegers. T. C. Heckman, bestuurslid van het Rode Kruis kring Zeeland en de Dui- velandse brandweercomman dant, H. van der Maas, waren iets minder uitgesproken in hun mening. Maar ook zij heb ben de toekomstige heren en dames bestuurders niet hoog zitten, wat betreft de aandacht voor de oostkant van het ei land. Waar zij, en ook alle anderen, wel over te spreken waren, was het uiteindelijke resul taat. En dat is begrijpelijk, want Bruinisse beschikt nu in derdaad over een hulpverle ningscentrum, dat aan de eisen van deze tijd voldoet. Behalve dat in het gebouw de twee blusvoertuigen van de brand weer staan en het rijdend ma terieel van het Rode Kruis is er ook een zogenoemd haakarm voertuig van de Regionale Brandweer Zeeland in gestald. Dit voertuig bevat een slan gencontainer, met daarin voor drie kilometer brandweerslan gen en een speciale Redcontai- ner. Dat dit voertuig in Brui nisse staat heeft,temaken met de regionale functie die Brui nisse heeft. Behalve materieel bevat het nieuwe pand verschillende ruimten voor theorie- en prak tijklessen. Het Rode Kruis heeft hiervoor het linkerge deelte van het gebouw in bezit. De brandweer het rechterge deelte. Op de bovenetage is on der meer een plek ingeruimd voor de bloeiende Jeugdbrand weer die Bruinisse rijk is. Behalve de brandweervoertui gen is er in de benedenruimte plaats ingeruimd voor de uit rusting. Ook die van de brand weerduikers. De ruimte waar de duikpakken hangen, had aanvankelijk een andere be stemming, omdat er bij het plannenmaken nog geen eilan- delijk duikteam bestond. Uitbreiding Mede in verband met de extra druk die dit duikteam op het korps legt en de bemanning van het haakarm voertuig van de regio, wordt het tijd dat de Bruse brandweer haar gelede ren uitbreidt. Dat is althans de mening van L. Sandée, de waarnemend plaatsvervan gend commandant van de re gionale brandweer. Zeker wanneer men ook nog eens be denkt dat de Bruse brandweer ook het blusvoertuig dat bij de Krammersluizen is gestatio neerd moet bemannen. „Ge zien al dit materieel moeten we een uitbreiding van het korps in overweging nemen. Bij gro te calamiteiten, waarbij er meerdere zaken tegelijk spelen is vijftien man te beperkt," al dus Sandée. De plaatselijke brandweer commandant, J. de Ronde, staat daar positief tegenover. Maar realiseert zich daarbij wel, dat de sterkte van het korps op dit moment nog gere lateerd is aan het aantal inwo ners van het dorp. „Maar ge zien de functie die wij hebben in de regio, klopt dat niet. Dus misschien zit een uitbreiding er inderdaad wel in," aldus De Ronde. Ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van hun nieuwe gebouw, houden brandweer en Ro de Kruis van Bruinisse zaterdag 28 december open huis. Van 14.00 tot 18.00 uur kan iedereen die dat wil een kijkje ko men nemen aan de Dorps weg in Bruinisse. Naast deze kritische kantteke ning werden er tijdens deze af scheidsbijeenkomst ook veel waarderende woorden geuit. Verder reikte Hokken aan H. de Jonge een onderscheiding uit voor twintig jaar brand weerdienst. Twaalf leden van het korps ontvingen een medaille als waardering voor het werk voor het korps Duiveland. Dit eerbetoon viel toe aan hen die tien jaar of langer bij het korps betrokken zijn. Alle brandweerlieden ontvin gen een door de Nieuwerkerk- se kunstenares Saskia Eggink HILVERSUM (ANP) - Neder landers luisteren vooral thuis naar de radio. Bijna 60 procent van de luistertijd wordt thuis doorgebracht. Daarna volgen het werk (22 procent) en de auto (10 pro cent). Dit blijkt uit cijfers van de afdeling Kijk- en Luisteron derzoek van de NOS. Gemid deld zitten ongeveer elk kwar tier 1,3 miljoen mensen thuis aan de radio gekluisterd. Het toestel op het werk trekt een half miljoen luisteraars en de autoradio staat bij 200.000 mensen aan. Op het werk en in de auto is Radio 3 favoriet. In de auto wordt deze zender op de hielen gezeten door de re gionale omroep, Radio 2 en Sky Radio. vervaardigde ets van de brand weerauto met daarin een aan- tal karakteristieke Ooster- landse objecten. Toekomst Commandant H. van der Maas ging in op de toekomst van de brandweer. Hij zei ervan over tuigd te zijn, dat er voorlopig voor de brandweer op Schou- wen-Duiveland weinig zal ver anderen, maar op langere ter mijn zijn wijzigingen, volgens hem, onvermijdelijk. Van der Maas denkt niet aan opheffing van korpsen. Op basis van het In totaal brachten 5.344 leden een stem uit op een van de twee kandidaten voor de Vakgroep Melkveehouderij. Dat komt overeen met 33 procent van het totaal aantal verzonden stern- kaarten. Daarvan gingen er 3.312 (62 procent) naar Laar man en 2.032 (38 procent) naar zijn opponent Gert van Laar uit Rhenen. Op de voorzitter-kandidaten Vakgroep Akkerbouw, J. Ge luk en H. Roelofsen uit Arn hem werden in totaal 1.727 stemmen uitgebracht. De re spons voor deze verkiezing was 39 procent. Geluk werd ge- dekkingsplan en het project versterking brandweer kan er, meent hij, geen korps weg. Af slanking in de vorm van na tuurlijk verloop verwacht hij wel. Pe Duivelandse brandweer commandant vindt dat er ge dacht moet gaan worden aan een groot korps Schouwen- Duiveland waarin de samen werking nog groter zal wor den, dan die nu reeds is. Als blijk van dank voor de goe de samenwerking overhandig de hij ten slotte de legpenning van brandweer Nederland aan de waarnemend burgemeester. Tot slot van het officiële ge deelte overhandigde Hokken certificaten aan A. M. Steen- poorte (repressie brandwacht), R. Dane, C. C. Dane en A. van den Berge (verkenner gevaar lijke stoffen) en aan W. J. Lou- werse (hulpverlening hoofd brandwacht). Aan M. J. Leune reikte hij het rijksdiploma on derbrandmeester uit. kozen met 1.300 (75 procent) stemmen. Roelofsen kreeg 427 stemmen (25 procent). Naast de verkiezing van deze vakgroepvoorzitters ^zijn ook de leden van alle vakgroepen van GLTO gekozen. Daarmee is de bestuurlijke invulling van de diverse GLTO vakgroe pen afgerond. Lidmaatschap Mevrouw W. van der Weele uit Scharendijke deed een gooi naar het lidmaatschap van Vakgroep Akkerbouw. Zij werd echter niet verkozen. Na 25 jaar vond Cees van Popering het genoeg. Begin dit jaar gaf hij het bestuur van de Coöpera tieve Vereniging ter Exploitatie van Landbouwwerktuigen (CVEL) te kennen per 1 januari gebruik te willen maken van de VUT. Daar werd door de bestuursleden, volgens voorzitter A. Romeijn, met tegenzin aan voldaan. Van Popering kwam in juli 1971 als losse medewerker in dienst op een com bine. Voor de oogstperiode was de bezetting nog niet voltallig. De toenmalige bedrijfsleider Henk van Driel wees het bestuur op Van Popering. In 1978 kwam hij in vaste dienst van de vereniging, en in de tussenliggende periode heeft hij alle voorkomende werkzaamheden verricht. In 1992 volgde Van Popering Van Driel op als bedrijfsleider. Deze functie bekleedde hij tot zijn vervroegde uittre ding. Vrijdagavond kreeg hij tijdens een receptie uit handen van de voorzitter een reischeque aan geboden. Ook zijn echtgenote werd in de hulde betrokken. Zij zorgde regelmatig voor eten voor de medewerkers wanneer er overgewerkt moest worden en verrichtte schoonmaakwerkzaamheden in het kantoor van de CVEL. (Foto: Marijke Folkertsma) De laatste raadsvergadering van Zierikzee. Daar moet ik bij zijn, dacht ik. De roemruchte stad van torens en poorten, beroerten, van strijd tegen Vlaming en Spanjaard, van oorlo gen en oproer. Eeuwenlang was de raadzaal het toneel van bloedstollende spanning. De laatste raadsvergadering van deze stad zou een historische gebeurtenis worden. Nog een keer zou alles op alles gezet worden, nog een keer zou gezegd worden wat altijd verzwegen is. De laatste kans om de tegenstander bij de strot te grijpen en uit de grond van je hart te roepen: Jij, ellendeling! Waar ben ik in vredesnaam terecht gekomen, dacht ik, toen ik de Concertzaal binnen kwam. De zaal was in het duister gehuld. Een roodachtig licht straalde omlaag. Her en der waren conifeerachtige planten neergezet die waren volgehangen met minuscule kerst boomlichtjes. Is dit de kerstshow van de Bij enkorf, vroeg ik aan mijn buurman. Nee, fluis terde hij, dit is de laatste raadsvergadering. Vergadering? Op de bühne stond een toneel- lange tafel waaraan alle raadsleden zaten. El kaar zagen ze niet eens zitten. Ze blikten slechts de Bijenkorf in. Het romantische to- neellicht maakt Tineke Kalwij tot een blonde kerstengel die je zo in de bopm zou kunnen hangen. SGP-er Sprengelmeijer stond achter een katheder. Door de zwoele toneellichten van het theater en de fonkelende kerstboom lichtjes leek de afstand tot de preekstoel in de Sint Domusstraat groter dan ooit. Is dit het decor van de laatste raadsvergade ring van de roemruchte stad Zierikzee? Dit was een casino en het zou me niet verbaasd hebben als Leo van Gastel als croupier was opgestaan. We konden tot zestien miljoen in zetten. Maar ik vergiste me. Ik was niet beland in een casino of luxe bordeel. Dit was de uitreiking van de diploma's van het eindexamen. Assel- bergs trad op als bovenmeester. Een voor een kregen de raadsleden een beoordeling waarna met behulp van Theo Rigter als to neelknecht het diploma werd uitgereikt. Dat ging dan als volgt. Na elk toespraakje liep de laatste burge-'meester' voor de tafel langs, gaf het diploma en bovendien voor de dames een boeket bloemen en drie kussen. Dan ging hij terug in zijn karakteristieke gang: enigszins voorovergebogen alsof de zware last van de gemeente Schouwen Duiveland al op zijn schouder ligt, maar met korte armbewegin gen die laten zien: ik weet van wanten. De strijdbare raadsleden van weleer waren als makke lammetjes. Ze lachten eens meesmui lend en lieten alles over zich heen komen. Waarom de vrouwen wel en de mannen geen bloemen? Maaike de Jong zou geschiedenis geschreven hebben door de burgemeester de bloemen in z'n gezicht te smijten. Maar dit keer kuste ze hem zo vriendelijk alsof ze in een show van Jos Brink beland was. Elke leerling kreeg een preekje van de meester. En dan is het oppassen geblazen. Bij dit soort af- scheidstaferelen worden twee dingen ge zegd: veel positieve dingen en enkele quasi plagende opmerkingen. Het is dan altijd ver standig om de positieve woorden door drie te delen en de plagende opmerkingen met min stens drie te vermenigvuldigen. Dan ontstaat een betrouwbaar beeld. Een zin als 'hoewel er af en toe wel eens kritiek te beluisteren viel, wist u altijd uzelf te blijven' krijgt dan de bete kenis dat er heel wat gedonder geweest moet zijn omdat je je van alles geen moer aan trok. Drie leerlingen waren met lof geslaagd: Leo, Piet en Wim. Zij werden met allerlei linten be hangen en het ging zoals dat hoort: de hele bevolking had het al voorspeld, maar zelf hadden ze er geen moment aan gedacht. Zelfs de koningin als trouw lezeres van de Nieuwsbode had aan hen gedacht. Dus moesten de vrouwen van de gedecoreerden het toneel op komen om mee te helpen. De ceremonie eindigde met een kus. Maar let op het verschil. De vrouwen van Piet en Leo deden het met een ouderwetse stevige pak-, kerd op de mond. Alleen mevrouw Sprengel meijer wist hoe dat in de schijnwerpers hoort en kuste haar man drie maal op de wang. Nadat de meester de ondeugden der leerlin gen ten toon had gespreid gebeurde het ge lukkig ook omgekeerd. Leerling Leo kreeg de kans om nog het een en ander over de mees ter te zeggen. Hij deed dat zo openhartig dat zelfs Peter Wijnen een leuke middag had gehad. De laatste raadsvergadering wees uit dat in Zierikzee nog nooit een engel in de raad heeft gezeten. Wel een sprengel. En zelfs die moest in de gaten gehouden worden. ZIERIKZEE - J. Laarman uit Dalfsen en J. Ge luk uit Dinteloord zijn na verkiezing-en verko zen tot voorzitter van respectievelijk de Vak groep Melkveehouderij en Akkerbouw van GLTO.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5