Stad en Staat eren raadsleden met zeven onderscheidingen Laatste ja-woord in Bruinisse Vernieling aan auto's op Schouwen-Duiveland Gevonden buit Diefstal Veerdienst vervallen De Bruijn benoemd als burgemeester Walcheren ekstreem Nieuwjaarsconcert in Hervormde kerk Burgh Big S druk programma 'MEDEDELING BESTEMD VOOR ABONNEES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M Nieuwjaarsbal Benoemd MAANDAG 23 DECEMBER 1996 NR 26100 3 Asselbergs: ''Herindeling meest moedige besluit ooit genomen. Drie keer mocht burgemeester Asselbergs vrijdagmiddag een ko ninklijke onderscheiding opspelden. De gelukkigen waren de nestor van de raad W. F. Sprengelmeijer ZIERIKZEE - „Zierikzee is opgeheven. Lang le ve Schouwen-Duiveland." Met deze woorden sloot de Zierikzeese burgemeester J. J. P. M. Asselbergs vrijdag in de Concertzaal een tijd perk van bijna 750 jaar zelfstandigheid van de stad af. en de wethouders P. de Rijke Nog één keer trad het gemeen tebestuur van Zierikzee voor het voetlicht. Letterlijk en fi guurlijk. Want de afsluitende vergadering werd niet gehou den in de historische raadzaal van het stadhuis, van waaruit de heren - en tegenwoordig ook dames - van het stadsbestuur meer dan vijf eeuwen regeer den, maar in de Concertzaal. In deze zaal zullen ook de eerste vergaderingen an het nieuwe gemeentebestuur plaatsvin den. Bijna 750 jaar stadsrechten biedt heel wat mogelijkheden terug te kijken. En dat gebeur de dan ook. Maar in het kader van de herindeling, werd er na tuurlijk ook vooruit gekeken. ,,Het meest moedige besluit, ooit genomen door de gemeen teraad," noemde Asselbergs het besluit om de zelfstandig heid van Zierikzee ter discus sie te stellen en vervolgens in te stemmen met de gemeente lijke herindeling. Onderscheiding Zierikzees laatste burgemees ter had voor ieder raadslid een persoonlijk woordje. Maar daarnaast mocht hij, net als in vrijwel alle andere gemeenten, een aantal personen verrassen met een onderscheiding. De wethouders L. J. van Gastel en P. de Rijke en het raadslid W. F. Sprengelmeijer werden tot ere-burger van de stad be noemd. Een eer die ook Assel bergs zelf te beurt viel. Voor het drietal bleef het niet bij het ere-burgerschap. Er kwam nog een koninklijke on derscheiding bij. Sinds vrijdag mogen zij zich namelijk ook Lid in de Orde van Oranje-Nas- sau noemen. Van Gastel maakt sinds 1978 deel uit van de gemeenteraad. Bij zijn intrede werd hij direct wethouder. Volgens Assel bergs een bijzonderheid, die te genwoordig niet vaak meer voorkomt. Asselbergs karak teriseerde Van Gastel als een zeer gedreven bestuurder, met een gigantisch grote kennis van zaken. ,,Leo is een Zierik- zeeënaar in hart en nieren. Hij kende iedere briefschrijver. En dat is wel zo makkelijk," aldus Asselbergs. Naast zijn raadslidmaatschap bekleedde Van Gastel verschil lende functies binnen het be stuur van het voormalig Wa terschap Schouwen-Duiveland en van de toenmalige Zuidelij ke Landbouwmaatschappij (ZLM). Bij het waterschap was hij hoofdingeland van ver schillende districten. En in 1990 werd hij gekozen als ge zworene. Een positie die hij tot en met 31 december 1995 be kleedde. Toen ging het water schap Schouwen-Duiveland op in groter verband. Favoriet De Rijke kwam in 1974 in de gemeenteraad van Zierikzee. In 1979 werd hij wethouder. ,,Een zeer kundig bestuurder met een enorme liefde voor Zierikzee," aldus Asselbergs. enL. J. van Gastel. (Foto's: Marijke Folkertsma) Als wethouder had De Rijke verschillende portefeuilles on der zijn hoede. Maar openbare werken was zijn favoriet. As selbergs: ,,Daar moest je ook niet aankomen. Die was van Piet." Net als Van Gastel heeft ook De Rijke verschillende posi ties bekleed in het Waterschap Schouwen-Duiveland. Hij was hoofdingeland vanaf 1980 en werd in 1986 aansluitend geko zen tot gezworene. Dit bleef hij tot maart 1994. Voor de bijzon dere wijkgemeente van de Hervormde Gemeente in Zie rikzee was hij van 1972 tot en met 1984 jeugdouderling. Daarnaast was De Rijke in de ze tijd ook nauw betrokken bij het plaatselijke Christelijke Jongerenverbond (CJV). Op dit moment is hij voorzitter van de diaconale commissie Licht voor Luncani. Een vrij- willigersclub die geestelijke en materiële steun geeft aan het dorpje Luncani in Roe menië. Sprengelmeijer heeft 27 jaar zitting gehad in de gemeente raad van Zierikzee. Lange tijd is hij dan ook, volgens Assel bergs, ,,het gezicht" geweest van de kleine rechtse partijen in de Zierikzeese gemeen schap. ,,En die rol heeft hij op weergaloze wijze willen spe len. Ook al was hij daarbij bui tengewoon recht in de leer. ,,Hij respecteerde de mening van een ander," aldus Assel bergs. Behalve voor de wereldlijke heeft hij zich ook voor de ker kelijke gemeenschap niet on betuigd gelaten. In 1978 werd hij gekozen als ouderling van de Oud Gereformeerde Ge meente in Nederland. Een jaar latër werd hij jöraeses van de kerkeraad. Beide functies ver vult hij ook nu nog. Daarnaast was hij van 1974 tot 1979 be stuurslid van de Vereniging tot bevordering van het Chris telijk Schoolonderwijs in Zie rikzee. Behalve dat Van Gastel, De Rijke en Sprengelmeijer ko ninklijke en stedelijk eer te beurt vielen, hebben ze nog iets gemeen. Alledrie zeggen ze de politiek vaarwel. En alle drie zullen ze hun raadswerk geweldig missen. Van Gastel: ,,Met name de laatste drie maanden waren zwaar. Maar ze waren het waard." Twee jonge echtparen maakten vrijdagmiddag gebruik van de laatste kans nog in het gemeente huis van Bruinisse elkaar trouw voor het leven te beloven. Als gevolg van de gemeentelijke herin deling zijn de toekomstige paartjes voor het sluiten van de huwelijksakte voortaan aangewezen op Zierikzee. Haamstede of Brouwershaven. ,,Wij betreuren het voorde Bruse gemeenschap." zeiden de ambtenaren van de burgerlijke stand mevrouw L. Roukema en de heer B. de Groot. Ze hebben hun werk altijd met veel plezier gedaan. Beiden zagen in de afgelopen vijf jaar elk ruim vijftig paartjes voor zich verschijnen. Om half drie vrijdagmiddag arriveerden Jaap Muller en zijn bruid Erika de Koning in de trouwzaal en een uur later was het de beurt aanAndré van Dongen en Corine Maas. In verband met het bijzondere karakter van deze huwelijksvoltrekkingen overhandigde bur gemeester A. Vogelaar de beide echtparen namens het gemeentebestuur het Bruse gemeentewapen in glas in lood. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Verschillende auto's in Zierikzee en Bruinis se waren donderdag- en vrij dagnacht doelwit van vernie ling. In een bedrijfsauto die gepar keerd stond aan de Nieuwe Bo- gerdstraat in Zierikzee is don derdagnacht een grote deuk getrapt. De schade bedraagt ongeveer tweeduizend gulden. De eigenaar van de auto, een dertigjarige inwoner van Zie rikzee, deed aangifte. Van een aantal auto's die ge parkeerd stonden aan de Bot- terstraat in Bruinisse is vrij dagnacht omstreeks 01.00 uur de buitenspiegel afgeschopt of -geslagen. Twee eigenaren de den aangifte van vernieling. Voor beiden bedraagt de scha de aan de auto ongeveer twee honderd gulden. Onderzoek naar de daders, vermoedelijk twee jongens, le verde tot nu toe niets op. HAAMSTEDE - De politie heeft zaterdagnacht in Haam stede een aanhangwagen te ruggevonden die eerder deze week aan de Steiltjesstraat in Zierikzee is gestolen. De aanhangwagen werd terug gevonden op een afgelegen parkeerterrein in Haamstede. De aanhanger was met een hangslot afgesloten. Na verbreking van het slot heeft de politie de aanhangwa gen bij de eigenaar terugbe zorgd. ZIERIKZEE - Uit een auto die geparkeerd stond aan het Rode Dorp in Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag een autoradio gestolen. De eige naar van de auto, een 29-jarige inwoonster van Zierikzee, deed aangifte bij de politie. VLISSINGEN -Morgen, dins dag, vervallen twee veerdien sten tussen Vlissingen en Bres- kcns. Het gaat om de afvaarten om 17.20 men 18.20 uur vanuit Vlissingen en de afvaarten van 17.50 en 18.50 uur vanuit Bres- kens. Reden van de canceling is het tijdstip waarop de veer boot Koningin Beatrix moet worden geschut in de Vlissing- se sluis. Het schip gaat naar binnen om dat het tussen Kerst en Nieuw jaar vanwege het geringe aan bod niet wordt ingezet. De dienstregeling wordt in die week alleen onderhouden met de Prinses Juliana. Burgers blijft in Middelburg MIDDELBURG - Mevrouw A.C. de Bruijn, de huidige burgemeester van Valkenisse wordt per 1 januari 1997 burgemeester van de plattelands gemeente Walcheren. De nieuwe gemeente ontstaat per die datum door samenvoe ging van Veere, Valkenisse, Mariekerke, Westkapelle en Domburg. De Bruijn (1947) is sinds 1993 burgemeester van Valkenisse. Daarvoor was zij vanaf 1982 raadslid voor het CDA en van af 1986 wethouder van de ge meente Echteld. gemeente is voorzien. Commis saris van de koningin in Zee land, drs. W.T. van Gelder, heeft de benoëmingen vrijdag bekend gemaakt. Burgers is vrijdagmiddag meteen beë digd. De huidige waarnemend bur gemeester van Middelburg, mr, D.C.B. Burgers, krijgt die functie ook in de per 1 januari 1997 te vormen nieuwe ge meente Middelburg. Op die da tum worden Middelburg en Ar- nemuiden samengevoegd. Burgers vervult de functie tot in de vacature van het burge meesterschap voor de nieuwe Rutten Oud-burgemeester van Mid delburg, mr. Chr. G.J. Rutten blijft definitief in Breda. Ook zijn benoeming is vrijdag be kend gemaakt, zij het hier door Commissaris F. Houben. De benoeming van Rutten lag in de lijn van de verwachtingen. De Bredase gemeenteraad had zich eerder al positief over diens herbenoeming uitgespro ken. Advertentie opblaasklok voor luchtige tijden visstraat 12 zierikzee BURGH - De Stichting Westerschouwen Kultu- reel geeft zaterdagmiddag 4 januari in de Her vormde kerk in Burgh een nieuwjaarsconcert voor haar donateurs en overige belangstellen den. Dit concert, dat om 16.00 uur begint, wordt verzorgd door Ellengard Jense (clavecimbel) en Liesbeth Franken (zang). Zij zullen Barokmuziek uit Duitsland en Italië ten gehore brengen. Kaarten voor dit con cert zijn in voorverkoop ver krijgbaar in De Bewaerschole aan de Weststraat in Burgh- Haamstede. De mezzosopraan Liesbeth Franken studeerde aanvanke lijk Frans en behaalde hier voor een onderwijsbevoegd heid. Naast haar werk zaamheden als docente Frans deed zij een deeltijdstudie aan het Brabants Conservatorium en studeerde zang bij Francine Fregères. Daarnaast volgde zij interpretatiecursussën bij The Hilliards, Tragicomedia, de countertenor Paul Esswood en de Franse musicologe en ba- rokspecialiste Frangoise Se- mellaz. Zij treedt regelmatig op bij uitvoeringen in uiteenlo pende stijlen, maar met het ac cent op zogenaamde Oude Mu ziek. Ellengard Jense werd geboren in Delft. Als derde kind uit een muzikale familie besloot zij, evenals haar moeder destijds, na haar schoolopleiding naar het Conservatorium te gaan. In Den Haag studeerde zij aan het Koninklijk Conservatorium piano bij Johanna Wagenaar en Simon Admiraal, later ook de hoofdvakken algemene mu zikale vorming en schoolmu ziek. Na enige tijd parttime les te hebben gegeven in Zierik zee, besloot zij eind 1971 om zich in deze stad te vestigen. In 1973 volgde zij J. Luykenaar op als adjunct- en later regiodi recteur van de Zeeuwse Mu ziekschool. Aangezien haar voorkeur eerder uitgaat naar samenspel en begeleiding dan naar solospel, werkt zij ook reeds enkele jaren met veel plezier samen met Liesbeth Franken. geluid met een hapje en een drankje. Op nieuwjaarsdag is het jongerencentrum een dag gesloten, maar donderdag 2 ja nuari wordt het gevarieerde programma met .een ping- pongspel vervolgd. Vrijdag 3 januari staat er, onder het ge not van een hapje en een drankje, een nieuwjaarsrecep tie gepland. In het laatste weekend van de kerstvakantie is er in Big 'S' ook nog van al les te doen. Op zaterdag 4 janu ari sumo-worstelen en op zon dag 5 januari vindt de slotavond van de kerstvakan tie plaats. Jongerencentrum Big S is 's middags geopend tussen 14.30 en 17.30 uur en 's avonds van 20.00 tot 24.00 uur. Meer informatie is verkrijg baar via: 011165-2072. BURGH-HAAMSTEDE - Jon gerencentrum Big S in Burgh- Haamstede organiseert in de kerstvakantie verschillende activiteiten voor jong en oud. De ouderen kunnen vandaag, maandag, al terecht voor het tietschen. Morgen, dinsdag, staat er een filmmiddag voor kinderen op het programma. Belangstellenden kunnen Back to history op tweede kerstdag. De volgende dag, vrijdag 27 december, vindt er een DJ-verkiezing plaats. Za terdag 28 december is er een frikadellenrace en zondag 29 december oortrekken. Maan dag de 30e staat de Big S Top 50 geprogrammeerd. Het nieuwe jaar wordt tijdens de jaarwisseling feestelijk in- Advertentie Met ingang van 1 januari 1997 zijn de abonnements tarieven als volgt aangepast: Maand-abonnement: - met automatische betaling 19,00 Kwartaal-abonnement: - met automatische betaling 51,00 - zonder automatische betaling 53,50 Halfjaar-abonnement: - met automatische betaling 97,00 - zonder automatische betaling 102,00 Jaar-abonnement: - met automatische betaling 184,00 - zonder automatische betaling 194.00 Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Tel. 0111-453535 Verwachting t/m vrijdag 27 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -1 graden Windkracht oost 3 Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -8 graden Mid.temp. -3 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -6 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht z.oost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 24 dec. Zon op 08.47, onder 16.30 Maan op 16.48, onder 07.51 Volle Maan: 24 dec. (21.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft koud. Ook tijdens de kerstdagen vriest het overdag op veel plaatsen licht, 's nachts meest matig. Pluspunt is wel dat de wind dan wat aan kracht inboet; op de an dere dagen van deze week blijft de wind het extra koud maken. De ko mende nacht is het opnieuw helder en de temperatuur daalt tot een graad of 6 onder nul. Morgen over dag kruipt het kwik richting de -2 graden. Er waait een matige noord oostenwind, kracht 4; langs de zuid westkust bereikt de wind zo nu en dan kracht 6. De zon schijnt volop. Op eerste kerstdag krijgt de zon het waarschijnlijk moeilijker. Vanuit het noorden drijven enkele wolkenvel den binnen en misschien krijgen de kustprovincies een winterse bui. De wind zwakt wat af en het kwik blijft net onder nul. Tweede kerstdag ver loopt weer wat zonniger maar toch ook kouder. GOES - In wijkcentrum De Spinne in Goes vindt op zater dag 4 januari een nieuwjaars bal plaats. De organisatie van dit bal is in handen van vrien denkring Kapasi. Tijdens het nieuwjaarsbal is er volop gelegenheid te dansen. Jong en oud kunnen de dans vloer op voor een foxtrot, een Engelse wals of de ChaChaCha. Ook staat er voor deze avond een bingo en een verloting gepland. Het bal be gint om 20.30 uur. Meer infor matie is verkrijgbaar via: 0113 -230616. OOSTBURG - J. A. C. Muller is met ingang van woensdag 1 ja nuari aangesteld als Hoofd Ba siseenheid van de regiopolitie Zeeland in Oostburg. De afgelopen twee maanden was Muller al werkzaam als in- terim-hoofd in Oostburg. Sinds januari 1995 behoort Muller tot de leiding van het district Zeeuwsch-Vlaanderen. ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen. De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3