Nog honderd veertig mensen vast in Japanse residentie 3 Recorddag voor huishoudzaken Bijna één procent rijdt onder invloed 'Dubbel zoveel geld nodig voor de infrastructuur' waterstanden Miljoenste bezoeker Kerstcircus agenda Gijzeling Peru Zoekactie - gestaakt Gijzeling Aantal leden organisaties natuur en milieu stabiel Minister Jorritsma: 2 ZI E RI KZ E E S&H£ N IE U W-&eÓ D E Landelijke alcoholcontroles: DRIEBERGEN (ANP) - Bij grote landelijke al coholcontroles heeft de politie in de nachten van vrijdag op zaterdag en zaterdag op zondag 71 van de ruim 6.400 gecontroleerde automobi listen bekeurd, omdat ze te veel hadden gedron ken. Van acht bestuurders werd het rijbewijs in genomen. Het hoogste alcoholpromillage bedroeg 1,7. LIMA (DPA/AFP/EFE/RTR) - De strijders van de Peruaanse guerrillagroep Tupac Amaru heb ben zondagavond 225 mensen uit de residentie van de Japanse ambassadeur in Lima vrijgela ten. De verrassende actie, nadat 48 uur nauwe lijks iets was gebeurd, betekent echter niet het einde van de crisis. De politie is ,,niet ontevreden" met dit gemiddelde van bijna één procent. ,,We hebben wel eens een hoger percentage zon daars gehad. Maar iedere be stuurder met te veel drank op is er natuurlijk één te veel,. Om het verrassingseffect te vergroten koos de politie tel kens een andere controle plaats. In Noord-Nederland kon de politie bij 432 blaasproe- ven geen druppel drank ont dekken. In Limburg bleek een op de vier automobilisten wel te -hebben gedronken, overi- Van de drie grootste organisa ties, Natuurmonumenten, We reld Natuur Fonds (WNF) en Greenpeace, hebben de laatste twee elk 20.000 leden verloren. Over het algemeen slonk de aanhang van echte milieu-orga nisaties en steeg het aantal le den van natuurclubs. Natuurmonumenten blijft met 835.000 leden veruit de grootste organisatie. Het WNF is twee de met 707.000 aanhangers. Greenpeace staat derde (585.000). Het ledenverlies van het WNF en Greenpeace is on der meer te wy ten aan het uit-, blijven van grote televisie-ac ties. „Verkopers zeggen dat ze het nog nooit zo druk gehad hebben als zaterdag", aldus maandag een woordvoerder van de Ver eniging Gemengde Branche Ge- bra. Cijfers had hij nog niet. „Het is niet wetenschappelijk onderbouwd", maar zowel in omzet als in aantal klanten was zaterdag volgens hem een top dag. Ook zondag was het heel behoorlijk. „Zelf was ik in Utrecht in de stad, het zag zwart van de mensen." Te veel open Wel hoort de Gebra geluiden van haar leden dat zij mis schien wat al te veel open zijn. Vrijdagavond, zaterdagen zon dag, zij vinden het wat veel van het goede. Zijn de winkels zon dag open, dan boet vooral de koopavond in aan populariteit. Dat kan voor de winkeliers nadelig uitpakken. Op vrijdag avond komen de consumenten gens binnen de limiet van 0,5 promille. Dé nachtelijke controles, op en kele tientallen plaatsen in Ne derland, beperkten zich niet tot alcoholgebruik. De politie haalde een gestolen auto van de weg en bekeurdè vier onverze kerde automobilisten. Drie be stuurders reden zonder rijbe wijs en vier keer werd gereden met een auto uit de handels voorraad. Iemand die nog een forse boete had uitstaan, be taalde 4.000 gulden contant. Het International Fund for Animal Welfare (IFAW) is de enige uit de top 10 die zijn aan hang echt zag groeien. Deze or ganisatie kreeg er 50.000 leden bij. Dat is te danken aan grote prijzenfestivals waarbij verre reizen en auto's te winnen zijn. Onderzoeker Duijvestijn is niet verbaasd dat de milieube weging leden verliest. „Het mi lieu daalt in de belangstelling. Het milieu-activisme neemt af en de bevolking is minder be reid te betalen voor milieu vriendelijke producten. Het verwondert me niet dat het aantal leden van milieuTorga- nisaties met een zekere vertra- gingterugloopt." vaak gericht inkopen doen. Op zondag komen toch veel men sen voor de gezelligheid, het is maar de vraag of zij ook iets ko pen. Sfeer De woordvoerder constateert dat de trend de feestdagen ge zellig thuis door te brengen, zich ook dit jaar in de kerstaan kopen doorzet. Mensen kopen sfeer in huis: kandelaars, sfeer verlichting, kerstukjes kerst serviezen. „En dan niet het goedkoopste spul, de kerstukjes zijn vaak kleine kunstwerken, de servie zen van zware kwaliteit". De Gebra is dan ook niet onte vreden. „De consument heeft duidelijk vertrouwen in het loonzakje. De sociale premies dalen een paar tientjes, daar moeten wij als detailhandel het toch van hebben". In het gebouw zitten nog steeds meer dan 140 mensen vast die banden hebben met de Peru aanse regering, zo zei de bemid delaar van het Rode Kruis Mi chel Minnig. De mensen gingen de bussen in die eerder op de avond naar het gebouw waren gekomen. Be halve het Rode Kruis had de Pe ruaanse minister van Onder wijs Domingo Palermo, die voor de regering als bemidde laar optreedt, de leiding over de operatie. De bevrijde gijze laars, die opgelucht lachten en wuifden naar de massaal aan wezige journalisten, werden naar ziekenhuizen gebracht voor medisch onderzoek. Zij kregen geen kans met iemand te praten. Binnen de residentie was de si tuatie aanzienlijk verslech terd, nadat de autoriteiten vlak nadat de actie dinsdagavond HELLEVOETSLUIS (ANP) - Politie en drie reddingsboten hebben zaterdag bij de Haring- vlietsluizen tevergeefs gezocht naar een 46-jarige Iraanse asielzoeker, die sinds zater dagochtend wordt vermist. De man, die woont in het asiel zoekerscentrum in Hellevoet- sluis, was gaan vissen bij de Haringvlietsluizen, maar keer de niet terug. De politie sluit verdrinking niet uit. WEERT (ANP) - Twee broers (22 en 17 jaar) uit Weert zijn af gelopen weekeinde 24 uur ge gijzeld geweest. Een arresta tieteam van de politie maakte zondagavond in de bossen bij Weert een einde aan de gijze ling, die zaterdagavond was begonnen. De twee verdach ten, twee 18-jarige inwoners van Weert, konden worden aangehouden. De twee broers waren zaterdag avond in hun ouderlijke wo ning, onder bedreiging van ge weld, gegijzeld. Hun ouders waren niet thuis. De gijzelne mers reden vervolgens de hele zaterdagnacht en zondag met de broers in de auto door Neder- land. De 22-jarige man werd zondagmiddag om. vijf uur in Weert vrijgelaten met de op dracht om enkele tienduizen den guldens losgeld voor de vrijlating van zijn broer te re gelen. De manging echter regel recht naar de politie. Bij de zo genaamde overdracht van het losgeld zondagavond wist een arrestatieteam, met steun van een observatieteam, de 17-jari- ge jongen te bevrijden. Nie mand raakte daarbij gewond. was begonnen water, stroom en telefoon hadden afgesloten om de druk op de gijzelnemers te vergroten. Veel mensen had den last van diarree. Topfunctionarissen De gijzelnemers, die in een ver klaring spraken van een „ge baar van goede wil voor de Kerst", hebben besloten Peru aanse topfunctionarissen vast te houden: ministers, vice-mi nisters en politie en militaire leiders. Ook zouden Latijns- Amerikaanse en Aziatische di plomaten, parlementariërs en zakenlieden achterblijven. Commentatoren uitten hun be zorgdheid over de verdere ont wikkelingen. „De guerrilla strijders zien de resterende mensen echt als hun vijanden, ROTTERDAM (ANP) - Het jaarlijkse kerstcircus in de Rotterdamse Ahoy' bereikte zondag tijdens de eerste voor stelling in '96 een mijlpaal: de organisatie begroette de mil joenste bezoeker sinds het cir cus 25 jaar geleden begon. Qra mm. kheue niet als onschuldige gijzelaars. Niets wijst erop dat het drama spoedig eindigt." De MRTA-strijders overvielen dindagavond de residentie van ambassadeur Morihisa Aoki tijdens een receptie ter gelegen heid van de 63e verjaardag van de Japanse keizer Akihito. In de verklaring die door een bevrijde gijzelaar werd voorge lezen, lieten de MRTA-strijders weten dat de vrijlating van de achterblijvende gijzelaars af hangt van de bereidheid van de regering in te gaan op hun eis enkele honderden MRT A-leden uit gevangenissen in heel Peru te laten gaan. Zij zeiden door te zullen gaan met hun gewapen de strijd tegen de onbuigzaam heid van de regering. Zij verwe ten president Alberto Fujimori de confrontatie te willen aan gaan. Gedurende het weekein de weerstond hij druk uit bin nen- en buitenland om onderhandelingen te openen met de guerrillabeweging Tu pac Amaru. Niet praten Zowel zijn eigen minister van Buitenlandse Zaken als de Ja- Een gezin uit Capelle aan den IJssel mag op kosten van het circus een weekeinde naar Euro Disney. Het evenement vond in 1971 voor het eerst plaats. De enige voorstelling in dat jaar trok bijna 6500 mensen. Het aantal voorstellingen is inmid- panse ambassadeur, die beiden tot de gijzelaars behoren, riep de president eerder op te onder handelen. Maar in zijn eerste speech sinds het begin van de gijzeling verklaarde Fujimori zondag niet te willen praten met de guerrillastrijders. Eerst moeten zij hun gijzelaars vrij laten en de wapens neerleggen, pas dan is het mogelijk een uit weg te zoeken, aldus de presi dent. Hij stelde voor dat de strijders hun wapens overdra gen aan een onafhankelijk co mité dat hun positie tijdens de daarna volgende onderhande lingen zal garanderen. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Ikeda keerde zondag uit Peru terug. Na drie dagen onderhandelen had ook hij Fujimori niet tot andere in zichten weten te brengen. Zaterdag bleek dat de hoogste leider van de Tupac Amaru, Nestor Cerpa Cartolina, moge lijk persoonlijk de gijzeling leidt. Iemand die zich Coman- dante Evarista noemt, meldde telefonisch dat alle gijzelaars op 24 december vrij zouden ko men. Deze naam is een pseudo niem dat vaak door Cartolina wordt gebruikt. dels uitgegroeid tot achttien per jaar. Het circus treedt tot en met 30 december op in Rotterdam. Daarna verhuizen de artiesten naar het sportpaleis van Ant werpen. Maandag 23 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Toss-tenniswedstrijden van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Grote Kerk. 19.30 uur. Kerstnachtdienst van het Leger des Heils in het ge bouw aan de Poststraat. 23.00 uur. Serooskerke Kerstzangdienst m.m.v. Mannenkoor Sjaloom. Ne derlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Lego bouwwedstrijd voor kinderen. Sport- en recre atiecentrum Westerschou- wen. Vanaf 14.00 uur. Brouwershaven Kerstzanguur. Sint Nico- laaskerk. 19.00 uur. Oosterland Kerstnachtdienst m.m.v. VZOS. Nederlandse Her vormde kerk. 22.00 uur. Woensdag 25 december Zierikzee Kerstmusical van het Leger des Heils in het gebouw aan de Poststraat. 16.00 uur. Donderdag 26 december Zierikzee Levende kerststal in drie be drijven op Kinderboerderij De Punt. 13.00 uur. Nieuwerkerk Kinderkerstfeest Samen op Weg-gemeente Duiveland. Johanneskerk, Kerkring. 10.30 uur. Vrijdag 27 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Toss-tenniswedstrijden van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 30 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Filmdag. CJV-clubgebouw Molenstraat. 14.00 en 19.30 uur. Dinsdag 31 december Burgh-Haamstede Lego bóuwwedstrijd voor kinderen. Sport- en recre atiecentrum Westerschou- wen. Vanaf 14.00 uur. Donderdag 2 januari Zierikzee Striptekenen voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Studio Le- jon. 10.00 tot 12.00 uur. Poppenkastpoppen maken voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Studio Lejon. 13.30 tot 15.30 uur. Raadsvergadering gemeente Schouwen-Duiveland in de Concertzaal. 19.30 uur. Vrijdag 3 januari Zierikzee Striptekenen voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Studio Le jon. 10.00 tot 12.00 uur. Fiets-behendigheidswed- strijden in Sportcentrum Onderdak. 13.00 uur. Poppenkastpoppen maken voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Studio Lejon. 13.30 tot 15.30 uur. Zaterdag 4 januari Zierikzee Striptekenen voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Studio Le jon. 10.00 tot 12.00 uur. Poppenkastpoppen maken voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Studio Lejon. 13.30 tot 15.30 uur. Westenschouwen Wintertocht Zeeuwse Wan delsport Bond. Vanaf restau rant Zeeland. Start om 11.00 en 13.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Kijk- en koophal Industrie weg en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Maandag 6 januari Zierikzee Start ZVU-cursus bridge (vervolg beginners). MFC. 19.30-22.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZJERJKZEE 24 dec. 03.10 163 08.55 -129 15.25 169 21.15 -125 ROOMPOT BUITEN 24 dec. 01.25 165 07.35 -131 13.40 171 19.55 -129 BRUINISSE 24 dcc. 03.35 173 08.55 -139 16.00 181 21.15 -135 WEMELDINGE 24 dcc. 03.20 169 08.55 -135 15.45 175 21.15 -131 Springtij: 26 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Suske en Wiske HET GROTE GAT' Heb je dit je tien, kholse Die kleer- kósf is niet te stoppen Hoe komen uu nu sin die aumint.ols zu die hebben b door Willy Vandersteer feioeldij hè UiskeJeromjsot er door ets een mes door boter S yjé/ :A 7o zullen ze ons 'er herkennen D/e rot jen hen MNO//D£RefE! G/t GANG MU MAKEN!!J Stijging tot stilstand gekomen HILVERSUM (ANP) - Het aantal leden en dona teurs van natuur- en milieu-organisaties is dit jaar met ruim 3,3 miljoen voor het eerst gelijk gebleven. Daarmee is de stijging van de afgelo pen jaren tot stilstand gekomen. Dit blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van het Vara-radiopro- gramma Vroege Vogels. Blokker en Marskramer doen goede zaken ZOETERMEER (ANP) - Winkels met een ge mengd aanbod als Blokker, Marskramer en Focke en Melzer hebben afgelopen weekeinde uitstekende zaken gedaan. In de aanloop naar kerst waren de winkels zondag veelal open. Maar opvallend genoeg was vooral zaterdag een topdag. DEN HAAG (ANP) - Voor alle noodzakelijke investeringen in weg, water en rail in Neder land is tot het jaar 2010 minstens 54 miljard gulden nodig; het dubbele van wat tot nu toe is geraamd. Minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat heeft deze verdubbeling zondag voor het televisieprogramma Bui tenhof gelanceerd. Onlangs, tijdens het debat in de Twee de Kamer, wilde de bewinds vrouwe geen getallen noe men. Nu rekende ze voor dat de huidige raming van 27 mil jard gulden veel te weinig is. Het dubbele is nodig. „En dan heb ik het nog niet over nieuwe projecten als Rand stadrail en de eventuele aan leg van dé Tweede Maasvlak te, maar de gewone in vesteringen in weg, water en rail", aldus de minister. Jorritsma wil hier binnen kort met de Tweede Kamer over praten. Zij voelt veel voor een PvdA-suggestie om lagere overheden eventueel zelf te laten betalen voor ge wénste luxere uitvoeringen van infrastructuur. Niet serieus Jorritsma wil geen minister van Buitenlandse Zaken worden. Althans, haar uit spraak in Vrij Nederland over een overstap naar dat departement moet volgens haar niet serieus worden ge nomen. De Tweede Kamer is niet zo onder de indruk van de ra ming van 54 miljard gulden van de WD-minister. D66- woordvoerster Van 't Riet noemt het bedrag specula tief. PvdA'er Van Gijzel houdt het op indicatief, ter wijl CD A'er Leers er niet van staat te kijken. Leers vindt het logisch dat in een dichtbevolkt land als Ne derland het inpassen van nieuwe infrastructuur steeds meer kost. Voor een deel heeft het kabinet daar ook zelf schuld aan. „Met di,e tun nel door het Groene j Hart heeft minister Jorritsma een geweldig precedent gescha pen", aldus de CDA'er. D66 en het CDA wijzen eigen bijdragen van gemeenten met extra wensen van de hand. D66 vindt dat oneerlijk ten opzichte van armlastige gemeenten als Abcoude. Ook het CDA heeft principiële be zwaren. „Gemeenten vragen niet om projecten als de Betu welijn of de HSL, maar zij worden wel met de overlast geconfronteerd", aldus Leers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2