'Wijn, een geschenk van de goden' Laatste huwelijksvoltrekking Poppenkastpoppen en striptekenen UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Excursies door bossen van Westerschouwen Zeeland Natuurmaand informeert toeristen Programma Radio Schouwen-Duiveland De geschiedenis van cotes du Rhone C. M. Padmos verbond 468 paren in de echt Door ruige bosschages L dé krant van schouwen - duiveland! MAANDAG 23 DECEMBER 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Wijn is een goddelijke drank, daar is iedere liefhebber het wel over eens. Sinds mensen heugenis wordt wijn gezien als een geschenk van de goden. Dit geschenk wordt in dank aanvaard en de hemelse instantie krijgt een deel van de wijn als offer. In ruil daarvoor hoopt de eigenaar van de wijngaard, dat hij ook enige hulp van boven krijgt op de kritieke momenten van het seizoen. Met de komst van het Chris tendom is de wijngod ver bannen, maar de wijn is zijn relatie met de hemel niet kwijtgeraakt. In de roerige periode na de val van het Ro meinse rijk hebben vele wijngebieden hun voortbe staan te danken aan kleine religieuze gemeenschappen. Zonder wijn kon de mis niet gevierd worden, dus werden de wijngaarden onderhou den. Met name in het Rhöne- gebied was dat niet altijd even makkelijk, want oor logszuchtige troepen solda ten denderden nogal eens door de wijngaarden heen. Reden te meer om van de wij nen te genieten die hun rela tie met hogere sferen in hun naam uitdragen. Ridder van Hermitage Een van de merkwaardigste momenten in de westerse ge schiedenis is de periode van de kruistochten. Hele stoe- ten'ridders uit bijna alle lan den van Europa gingen tus sen de 11e en de 13e eeuw massaal richting het Heilige Land, om daar de ongelovi gen te bestrijden en Jeruza lem te veroveren. Men maak te daardoor ook kennis met allerlei tot nu toe onbekende produkten. De import van de syrah-druif naar de noorde lijke Rhone hebben we bij voorbeeld aan deze periode te danken, naast zaken als specerijen, gekonfijte vruch ten, zijden kussens en verfijnde tafelmanieren. De duistere kant van die tochten was, dat er zeer veel nutteloos bloed werd vergo ten aan beide zijden. De ge wonde ridder die zich terug trok in een kluizenaarshut op de heuvel boven Tain l'Hermitage, was niet de eni ge die walgde van wat hij ge zien en gedaan had. Deze rid der is echter wel de meest beroemde van onze moderne wijngeschiedenis geworden! Gaspard de Sterimberg had alles gezien en het enige wat hij in zijn leven nog wilde doen was onze lieve heer in stilte dienen. Daarvoor, en voor zijn ongetwijfeld sobere dagelijkse kost, had hij wijn nodig. De wijnstokken die de kern van de latere Hermitageheu vel vormden, had hij wel licht meegenomen op een van zijn reizen. De ridder-kluize naar had geen betere plek kunnen kiezen, want de oer oude bodem en de ligging van de plek boden alles om een mooie wijn te kunnen maken. Het wijngebied van de Rhone strekt zich uit langs de oevers van de rivier de Rhone, tussen Vienne en Avignon. De vele wijnen die hier vandaan komen hebben allemaal hun specifieke ka rakter en een eigen geschie denis. Cóte Rótie Op de westelijke Rhöne-oe- ver, enkele kilometers ten zuiden van Vienne, staan de wijnstokken van de Cöte-Rö- tie. De druiven groeien op smalle terrassen, aangelegd op de steile hellingen rond het stadje Ampuis. Het on derhouden van deze terras sen en de hellende wijngaar den vraagt veel tijd en mankracht en is dus ook van invloed op de prijs van de Cotes du rhone is een wijn waaraan een hele geschiedenis vastzit. wijnen. De naam Cöte-Rötie betekent 'geroosterde hel ling'. Een zeer toepasselijk naam, want de druivestok-' ken op de zuid en zuidoost ge oriënteerde hellingen staan in de zomer de hele dag te blakeren in de gloeiende zon. De Appellation Cöte-Rótie bestaat in feite uit slechts twee hellingen, de Cóte Bru- ne en de Cóte Blonde. Ver schillen in bodemsamenstel ling geven wijnen die zich duidelijk van elkaar onder scheiden. V, De bodem van de noordelijk gelegen Cóte Brune, bevat ij zer en klei en is donker van kleur. De wijnen van de Cóte Brune zijn ook donker, krachtig en rijk aan tannine. De kalkrijke bodem van de Cóte Blonde is lichter en le vert wijnen die iets soepeler, lichter en eleganter zijn. De plaatselijke overlevering be weert dat een zekere Seig neur de Maugiron ooit de lan derijen die hij bezat, waaronder deze twee hellin gen, aan zijn beide dochters achterliet. De ene dochter was blond, de ander was een brunette. Chateauneuf-du-Pape Tussen de bekende steden Orange en Avignon liggen de wijngaarden van Chateau- neuf-du- Pape. In de 14e eeuw liet de toenmalige Paus hier zijn zomerresidentie bouwen en heeft net als zijn opvol gers een duidelijke invloed gehad op de ontwikkeling van de wijnbouw in deze streek. De Pausen zijn al ge ruime tijd vertrokken, de wijnbouw is gebleven. Het meest karakteristieke in het wijngebied van Chateau- neuf-du-Pape zijn de rolkei en die de roodachtige bodem bedekken. Deze grote en kleine, ronde keien worden ook wel 'galets' of 'cailloux' genoemd en zijn destijds meegevoerd door de Rhöne- gletsjer. Deze rolkeien slaan overdag de enorme zonne warmte op en stralen deze 's nachts weer uit, waardoor een micro-klimaat voor opti male rijping van de druiven ontstaat. Een andere bijzonderheid is het feit dat Chateauneuf-du- Pape officieel van dertien verschillende druiverassen gemaakt mag worden, die ie der hun specifieke eigen schappen aan de wijn geven, zoals kleur, struktuur, body, frisheid en kracht. Hoewel het merendeel van de produktie rood is, worden er ook een aantal mooie wit te wijnen gemaakt. SCHEUREN Onze woningen zijn op 8 juni 1994 opgeleverd te Zonne- maire. Vanwege de scheuren bij mij en de buren in de vloe ren, zijn deze in oktober 1994 door Aannemer Prince te Burgh-Haamstede hersteld. Nadien kwamen de scheuren in de vloeren weer terug, als ook in de muren, op zolders twee balken te weinig enzo voort. De klachten zijn nog nimmer hersteld en om die reden vin den wij dat deze aannemer niet De Tevredenheidsprijs van de klant verdient. Wij hebben inmiddels contact met mevrouw Talsma van de NVOB opgenomen, die nade re stappen zal ondernemen. H. Brouwer Brou\vershaven Fam. Eijskoot Fam. N. Kurvink Fam. C. en S. Stoel- Schippers Zonnemaire VOLKSKERSTZANG ZIERIKZEE - Op initiatief van de Interkerkelijke Werk groep Zierikzee (IWZ) wordt dinsdag 24 december in de Nieuwe Kerk een Volks- kerstzangdienst gehouden. Naast de IWZ-leden verlenen de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer en kinderen van het CJV Samen Verder hun medewerking aan deze dienst. Rien van Dijke be speelt de trompet en Hans Biesma het orgel. De dienst begint om 19.30 uur. KERSTMUSICAL ZIERIKZEE - In de zaal van het Leger des Heils aan de Poststraat wordt woensdag 25 december (eerste kerst dag) de kerstmusical 'Dat moet iets wonderlijks zijn' uitgevoerd. De aanvang is 16.00 uur. De toegang is vrij. YPSYLON 'S-HEER HENDRIKSKIN DEREN - De vereniging Yp- sylon houdt dinsdag 7 janu ari een bijeenkomst voor haar (toekomstige) leden. De bijeenkomst in het Heer Hendrikhuis aan de Te Werf- straat 18 in 's-Heer Hend rikskinderen begint om 19.30 uur Voor nadere inlichtin gen: telefoon 0113-212221. De 76-jarige Kari Kristiansen uit Noordgouwe en de 74-jarige Josephus J. A. de Beer uit Vlis- singen werden door C. M. Padmos als laatsten in de echt verhonden. Het was tevens het 'oud ste' echtpaar waarhij de vroegere gemeentesecretaris ooit een huwelijk voltrok. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - ,,A1 lopen de kleine kinderen tussen mijn benen door. Dat maakt mij niet uit, als ik de aandacht van het bruidspaar en de familie maar heb." Ruim 34 jaar was C. M. Padmos uit Brouwershaven ambtenaar van de burgerlijke stand. Afgelopen week verbond hij voor de laatste keer een stel in de echt, het 468e. Het betrof de 76-jarige Kari Kristiansen uit Noordgouwe en de 74-jarige Josephus J. A. de Beer uit Vlissingen. Zij waren het 'oudste' echtpaar waarbij Padmos ooit een hu welijk voltrok. Het was daardoor om diverse redenen een bijzondere trouwplech tigheid in het Brouwse stad huis. Voor het blok De vroegere gemeentesecre taris van Brouwershaven verbond in augustus 1962 voor de eerste twee twee mensen in de echt. Hij werk te toen als ambtenaar bij de nieuwe gemeente Brouwers haven, die in 1961 door herin deling ontstond. ,,Ik werd voor het blok gezet omdat mijn collega, die ac tief was als ambtenaar van de burgerlijk stand, die dag verhinderd was." Het eerste echtpaar dat Pad mos als kersverse ambtenaar van de burgerlijke stand vol trok stond 'in zeven minuten weer buiten' omdat Padmos onvoorbereid voor hen kwam te staan. Dat gebeurde daarna nooit meer. De Brouwse ambtenaar maakte er een gewoonte van de toe komstige echtparen voor de plechtigheid te bezoeken om hun huwelijksvoltrekking te kunnen opluisteren met een persoonlijk woord. Verdraagzaamheid Daarnaast benadrukt hij al tijd het belang van verdraag zaamheid en vertrouwen in elkaar. ,,Dat is belangrijk om een huwelijk in stand te houden." Desondanks liep ook een aantal huwelijken dat de Brouwenaar afsloot mis. ,,Maar ik zit onder het landelijk gemiddelde." Padmos bleef ook na zijn pensionering actief als amb tenaar van de burgerlijke stand. Maar nu Schouwen- Duiveland één gemeente wordt stopt hij daarmee. „Straks zijn er drie locaties waar huwelijken worden voltrokken en de mensen die trouwen komen van heel Schouwen-Duiveland Weemoed „Ik zie het niet zitten om overal heen te rijden om hen van tevoren te bezoeken. En na zoveeel jaar is het ook ge noeg geweest," aldus de 65- jarige Brouwenaar, die met enige weemoed terug kijkt op zijn activiteiten als amb tenaar van de burgerlijke stand. „Ik vond het heel leuk om te doen." MAATSCHAPSLID ZIERIKZEE - Met ingang van 1 januari treedt mr M. H. Zurhort toe tot de maatschap van De Roo Van der Veen (DRV) Accountants Belas tingadviseurs. DRV heeft in Zuid-Holland en Zeeland zoeven vestigin gen, waaronder een in Zie rikzee. Met de toetreding van Zurhorst komt het aantal maatschapsleden van DRV op veertien. Zurhorst is sinds 1994 in dienst bij DRV als be lastingadviseur. WESTERSCHOUWEN - Op initiatief van Staatsbos beheer wordt zaterdag 28, dinsdag 31 december en vrijdag 3 januari een excursie door de bossen van Westerschouwen gehouden. Het is een tocht door ruigtes en over paden, die doorgaans niet gebruikt worden door solo-wandelaars. De excur sies staan onder leiding van een deskundige gids. In het heuvelachtige duin landschap vindt de bezoeker bossen, zandverstuivingen, duinvalleien en duinweiden. Hier hebben zee en wind voor de grilligheid van het landschap gezorgd, waar dier en plant zich thuis en veilig voelen. De natuurwandelingen star ten om 10.00 uur vanaf de werkschuur aan de Kraaijen- steinweg 140 in Westenschou- wen en duren elk twee uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen bij Staatsbosbeheer: telefoon 401453 en zich aanmelden bij de VW in Haamstede, tele foon 651513. Folder vooral buiten Zeeland verspreid MIDDELBURG - Zeeland Natuurmaand heeft een nieuwe folder uitgebracht. De folder informeert toe risten over de tweede editie van de Zeeland Natuur maand die in juni 1997 zal plaatsvinden. De Zeeland Natuurmaand is opgezet om het toeristisch imago van Zeeland te verbre den en om bij te dragen aan de verlenging van het toeris tische seizoen. De folder wordt dan ook vooral buiten Zeeland verspreid, in een op lage van 75.000 exemplaren. De verspreiding vindt plaats via VVV- en ANWB-kanto- ren en via folderdisplays in hotels, restaurants en bunga lowparken. Ook zal de folder op de bekende grote beurzen en via verspreidingspunten in Duitsland en België aan de man worden gebracht. In de folder is een bon opge nomen waarmee belangstel lenden de Zeeland Natuur maand Informatiekrant kunnen opvragen. Deze krant verschijnt in april en bevat uitgebreide informatie over het programma. Activiteiten De Zeeland Natuurmaand is dit jaar voor het eerst geor ganiseerd. Natuur en recre atie kwamen samen in tal van bijzondere activiteiten, gericht en geïnspireerd op de Zeeuwse natuur. Natuuror ganisaties, vrijwilligers en bedrijven werkten samen om toeristen, recreanten en Zeeuwen een afwisselend programma aan te bieden. Voor de nieuwe editie van de Zeeland Natuurmaand is ge kozen voor zes thema's; ac tief, creatief, ontdekken, tui nen kijken, cultuur en het thema 'en nog meer' De activiteiten lopen uiteen van een schilderworkshop en een kruidenzoektocht tot ko ken met Zeeuwse groenten en een dag helpen op een bio logisch landbouwbedrijf. De voorbereidingen voor de ze tweede Zeeland Natuur maand zijn op dit moment in volle gang. Nieuwe initiatie ven kunnen nog tot woens dag 15 januari worden opge geven via: 0118-633400. KERSTBOOM BRUINISSE - Onder toe- ziend oog van de Bruse jeugdbrandweer wordt op vrijdag 3 januari de jaarlijk se kerstboomverbranding gehouden. Iedere afgedankte dennenboom die tussen half zeven en zeven uur op het ha venplateau wordt aangebo den levert een kwartje op. Om zeven uur gaat de fik er 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 15.00/16.00 Ontbijtkids (herh.) 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). 21.00/22.00 Music Theme (muziekprogramma) Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 10.00/11. 11.00/12. 12.00/13. 13.00/14. 14.00/17. 17.00/18. 18.00/19, 19.00/20, 20.00/21. 21.00/22. .00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). .00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). .00 Bg my guest (muziekprogramma). ,00 Radio Schouwen-Duiveland sport. ,00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). .00 Alle remmen los (Hollandse hits). .00 Van Hot naar Her (muziekprogramma). ,00 Music from Paradise (romantische muziek). .00 On a classical note (klassiek). ZIERIKZEE - Striptekenen en poppenkast maken. Daarmee kunnen kinderen van acht tot twaalf jaar zich uitleven tijdens de Kerstvakantie. Op donderdag 2, vrijdag 3 en zaterdag 4 januari worden bij Studio Lejon aan de Mast gatstraat in Zierikzee cursus sen gehouden waarbij deze technieken centraal staan. Studio Lejon is een initiatief van Lejon Troost-Vriens, die zich ook bezig houdt met het ontwerpen van illustraties, strips en cartoons en door het hele land workshops stripte kenen houdt. Tijdens de cursussen in de Kerstvakantie kunnen kin deren van negen tot twaalf jaar van 10.00 tot 12.00 uur bezig zijn met striptekenen. Elke ochtend wordt op een andere manier een stripfi guur gemaakt, respectieve lijk uitgaande van een vlek, mensfiguren en voorwerpen. Er wordt gewerkt met pot lood en fineliner. Dagelijks van 13.30 tot 15.30 uur wordt de cursus poppen kastpoppen maken gehou den. Daarrbij wordt steeds een andere pop gemaakt: een vingerpop, sokpop en hand pop. Als materiaal worden lapjes, papier, wol en afval- materialen gebruikt als af- wasborsteltjes, pollepels en keukenrollen. Belangstel lenden kunnen zich tot 25 de cember voor deelname aan de cursussen aanmelden via telefoonnummer 420841. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving óf 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving a 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184 ,"00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Plaats Geb.datum:. Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. -I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 15