Restauratie van Plompe Toren is in juli 1997 klaar 'Techniek en tactiek blussen binnenbrandje onder de knie' Pilgrims sluiten jaar af in Podium Brogum KORTINGEN TOT 50% deurloo - Chiemsee - Body Glove - Brunotti - Ocean Pacific - Sun Valley - SimmerStyle Vier ton voor scholing plattelandstoerisme Stouten Zending Oplevering aan wethouder Berrevoets of burgemeester Burgemeester H. Tees binnen drie weken nieuwe baan VRIJDAG 20 DECEMBER 1996 NR 26099 5 Schuithaven 2-4, Zierikzee MIDDELBURG - Voor het scholingsprogram ma in het kader van het project 'Plattelands ontwikkeling Euregio Scheldemond' is ruim vier ton beschikbaar. Daarnaast is er bijna een half miljoen toegevoegd aan het project 'Rivier en watertoerisme'. NIEUWERKERK - W. P. Stou ten is al negentien jaar voorzit ter van het bestuur van de Stichting Dorpshuis Ooster- land en wordt dit niet met in gang van 1 januari 1997, zoals gisteren in deze krant stond vermeld. Mede voor zijn langdurig voor zitterschap van het dorpshuis' kreeg Stouten woensdag een koninklijke onderscheiding. In deze krant stond echter ge meld dat Stouten met ingang van volgend jaar voorzitter zou worden van het dorpshuis in Oosterland. Dit stond ook vermeld in een persbericht van de gemeente. Stouten bekleedt deze positie echter al sinds 1 november 1977. BURGH-HAAMSTEDE - In de zaal naast het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Ankerweg in Haamste de wordt vanavond een zen dingsavond gehouden. Het echtpaar Wim en Alberdien Polinder wil aan de hand van dia's een indruk geven van hun werk te Gadara in Guinée (Afrika). Deze avond wordt ook een collecte gehouden voor meubilair van het kantoortje in Gadara. De zendingsavond begint om 19.45 uur. Dat heeft het Comité van Toe zicht Interreg Euregio Schelde mond deze week inbaar verga dering in Middelburg besloten. Het project Plattelandsoih- wikkeling heeft als doel de leefbaarheid en de ontwikke ling van het platteland te be vorderen door een verbetering van de economische situatie van de bewoners. Als middel wordt opleiding aangewend. Er zijn vier cursussen, waaron der 'exploitant plattelandstoe risme' en 'landschapsbeheer'. Het project loopt met ingang van 1 januari 1997 twee jaar. Het project 'Rivier en water toerisme' van de provincie West-Vlaanderen probeert het toerisme in de Euregio te sti muleren. Naast pleziervaart wordt ook de andere recreatie ve functie van het water in de Euregio verder ontwikkeld. Hierbij hoort ook het aanbren gen van faciliteiten, zoals duikcorridors in de enige eure- gionale duikplaats, de Ooster schelde. Advertentie fl O Nieuwerkerk 0111-641368 IQWISCP© UN Astraat 10 lieVÓnStt 75jaar/1921-1996 technisch installatieburo Brouwershaven 0111-691634 verkoop en reparatie Noorddijkstraat 8 Advertentie De Schouwse wethouders G. J. van der Salm en C. Veerhoek gaven gistermiddag het startsein voor de restauratie van,(le Plompe To ren. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGHSLUIS - De renovatie van de Plompe Toren langs de Oosterschelde bij Burghsluis moet volgende zomer klaar zijn. Op 7 juli wordt de toren opgeleverd aan de portefeuillehouder, wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg of bur gemeester J. Asselbergs. G. de Groot van Natuurmonu menten ontvouwde gistermid dag iri de toren zijn plannen. Op de begane grond komt een lichtprojectie door een stalen plaat, waarin met een laser een afbeelding is uitgesneden. Op de eerste en tweede etage ko men-vitrines waar de bezoeker interactief bezig kan zijn met getijden en de vorming van slikken en schorren. Nog hoger in de toren,op de trapbordessen, vindt de bezoe ker verschillende info-pane- len. Op de derde etage staan vogelmaquettes van onder meer meeuwen en sternen. Bo venop de toren worden vier grote panelen gemaakt. Het 'kajuitje' op de top wordt hier voor van vorm veranderd. Wethouder C. Veerhoek beti telde de toren als ,,een belang rijk cultureel erfgoed, waarin een behoorlijke investering is gedaan." Het werk gaat onge veer 4,5 ton kosten. Het over grote deel hiervan wordt door de rijksoverheid betaald. De laatste 130.000 gulden heeft Veerhoek in Den Haag los we ten te peuteren uit de pot 'zure regen'. De Juniorkamer Schou- wen-Duiveland draagt 32.500 gulden bij, evenals de gemeen te Westerschouwen. ,,De toren krijgt een zinnig be staan als bezoekerscentrum, waarin op een of andere ma nier een koppeling wordt ge legd met het toekomstig Natio naal Park Oosterschelde," aldus Veerhoek. Begonnen Bouwbedrijf Bom uit Burgh is inmiddels begonnen met de restauratie. Voorlopig wordt er alleen binnen gewerkt aan het herstel van de vermolmde eikenhouten trappen. Medio januari zetten we de toren in de steigers. Dan kan in maart het buitenwerk beginnen," legt aannemer R. van de Zande uit. Losse stukken metselwerk worden vervangen, evenals verweerde stenen en verder wordt de hele toren van boven tot onder opnieuw gevoegd. Gesoebat Gemeenten ep rijk hebben ja renlang gesoebat over het ei gendom en daarmee tevens de onderhoudskosten.Daar is de toren niet beter van gewor den," erkende Veerhoek gis termiddag. Een bezoek van premier Kok, aan Schouwen was voor Veerhoek en zijn col lega-wethouder Van der Salm aanleiding om eens-op het pro vinciehuis te gaan praten over restauratie. Een fondsenwer vingsactie van de Juniorkamer werkte als katalysator op de plannen. Voor de renovatie werd gistermiddag het start sein gegeven. Van der salm en Veerhoek deden dat door het wegtrekken van een doek over een informatiebord. zijn." Onder de aanwezigen werd gespeculeerd op Tees als directeur van de'nog te fuseren verzorgingshuizen op Schou- wen-Duiveland, hetgeen Tees ontkende. Wel vertelde de bur gemeester dat hij binnen drie weken een nieuwe betrekking hoopt te aanvaarden. Welke dat is, vertelde hij niet. Veerhoek portretteerde Tees als een burgemeester die niet echt prominent aanwezig was. ,,U heeft uw bijdrage geleverd door een relativerende in breng. Gert-Jan en ik draafden wel eens door. „U was niet echt begraven on der portefeuilles," zei Veer hoek eerder. ,,De wethouders wilden alles graag zelf doen. U redeneerde van: 'Die stoten vanzelf wel wat af' en dat ge beurde ook. Deels vanwege de drukte en deels vanwege uw ei gen kwaliteiten." Sheriff Volgens Veerhoek heeft Tees ,,als een sheriff" over Renesse gewaakt. ,,U wilde rust aan het 'Renesse-front' en dat is goed. Want wij kunnen het wel mooi maken, maar als er on rust is..." Vanwege zijn .tr openjaren" in Westerschou wen reikte Veerhoek aan Tees de laatste erepenning van de gemeente uit. „U gaat de ge schiedenis in als de laatste bur gemeester van Westerschou wen. Het is gebeurd met ons." Woelige tijden Directeur J. Burger van het asielzoekerscentrum sprak na mens het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers waardering uit voor de steun, betrokken heid en aanwezigheid van Tees. ,,We hebben moeilijke en woelige tijden gehad. Het AZC was vaak een moeilijk onder werp. Maar we hebben ons welkom gevoeld. Uw vertrek doet een beetje pijn." ZIERIKZEE - Voor het laatste concert van dit jaar heeft Podium Brogum de keus laten vallen op The Pilgrims. Zaterdag 21 december staat het viertal vanaf 22.00 uur op de planken. Cen traal bij het concert staat het vierde album van de band: Asylum. Op Asylum zetten The Pil grims hun bedevaartstocht naar het hart van de rock-'n- roll onverdroten voort. Er kan overigens ook gezegd worden dat ze dat hard doen, want de vier heren gaan wel erg tekeer op hun nieuwe album. Gitaar staat hierbij veel meer dan voorheen in het geluids beeld. Maar zanger Reniet Vrieze staat zijn mannetje. En hij is op zijn taak berekend, want hij slaagt erin de geluids muur te overtreffen. Vrieze werd destijds bij de band ge haald als de Nederlandse Joe Cocker. Een vergelijking die hij te danken heeft aan zijn uit eveneens onvervalst Sheffield Steel gegoten stembanden. De titel van het nieuwe album van de band slaat volgens Vrie ze aan de ene kant op het gek kenhuis van alledag waarin de mensheid leeft. Dit komt ook terug in de teksten. Daarnaast heeft de titel te maken met de gekte waarin de groep zelf leeft. Hetgeen te danken is aan de sterk verbeterde sound van The Pilgrims. Het concert in Brogum begint om 22.00 uur. Vanaf een half uur daarvoor zijn de deuren ge opend. 'Kaarten zijn uitslui tend telefonisch te bestellen via het nummer 415500. De kaarten moeten voor 22.00 uur zijn afgehaald. Burgemeester H. Tees kreeg gisteren bij zijn afscheid de laatste erepenning van de gemeente Wes terschouwen uitgereikt. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE - Veel lovende woorden waren er gis termiddag op de afscheidsreceptie van burge meester H. Tees van Westerschouwen. De hu mor daarin kwam van brandweercommandant S. de Feiter: „Aan het eind van onze kennisma kingsavond in 1991 was duidelijk dat u met na me de techniek en tactiek van het blussen van een 'binnenbrandje' volledig onder de knie had." Tees zelf zei dat hij binnen drie weken een nieuwe baan heeft. Tees spoedig een nieuwe ge meente of een nieuwe functie kan aanvaarden. Er waren gisteren in Slot Moermond meer toespelingen op de vervolgcarrière van Tees. Wethouder C. Veerhoek bijvoorbeeld: „Uw inzet voor Duinoord was bijna opvallend. Zoals ik me profileerde bij de Stichting Renesse, deed u dat bij Duinoord. Het zou me dan. ook niets verbazen als u uw carrière in die richting gaat vervolgen." tel De Zeeuwse Stromen. ,,Met name door uw wijze van optre den is die goed verlopen." De Feiter zei „vurig" te hopen dat En dominee A. van der Deijl: „Als u in de buurt zou blijven werken, zou ons dat zeer lief Ook voor het serieuze werk van Tees toonde De Feiter be wondering. Hij roemde Tees' inzet bij de grote brand van ho-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5