Traditioneel kerstconcert in Lutherse kerk Zierikzee Koninklijke onderscheiding voor wethouder L. C. Hart bij vertrek Publiekscampagne van VVN tegen drank in het verkeer Geboeid afscheid ambtenaren 'Niets is zo bezopen als met drank op gaan rijden' Gehandicaptenstichting wil een deskundigenbank Wilgen knotten Zonnemaire Subsidie voor kaasboerderij De Stolpe Bijeenkomst van Ypsylon Tijdens afscheid van gemeenteraad Middenschouwen Instrumentaal van Middeleeuwen tot heden DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 NR 26098 5 ZIERIKZEE - Het district Zeeland van Veilig Verkeer Nederland (VVN) start vandaag, don derdag, in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) de publiekscampagne 'Niets is zo bezopen als met drank op gaan rijden'. VVN hoopt met deze campagne een bijdrage te leveren aan het ver minderen van het aantal doden en gewonden in het Zeeuwse verkeer. De actie richt zich vooral op jongeren in de leeftijd tussen achttien en vijfentwintig jaar, omdat deze groep jongeren op vallend vaak bij verkeersonge vallen betrokken is. In 1995 waren in Zeeland bin nen deze categorie vier doden te betreuren en moesten 39 jon geren ernstig gewond worden opgenomen in het ziekenhuis. Ofschoon de gehele leeftijdsca tegorie achttien tot vijfentwin tig jaar elf procent van de Zeeuwse bevolking vertegen woordigt, veroorzaken zij vol gen het ROVZ 23 procent van alle doden en gewonden in het Zeeuwse verkeer. Om jongeren aan te spreken is gekozen voor een directe en moderne bena dering. In klare eigentijdse taal wordt het verkeersgedrag alcohol en verkeer eens op een andere wijze scherp veroor deeld. Na drie jaar (1992-1994) geconfronteerd te zijn met een jaarlijks stijgend aantal dron ken rijders, zijn de cijfers in 1995 blijkens onderzoek niet verder omhoog gegaan. Vorig jaar kropen in Zeeland van de honderd automobilisten ruim vier (4,4 procent) met te veel al cohol op achter het stuur. Niet temin blijft de tol die alcohol gebruik in het Zeeuwse verkeer eist volgens Veilig Verkeer Nederland onaccepta bel hoog. Uitgesplitst naar sexe blijkt dat mannelijke ver keersslachtoffers in Zeeland sterk zijn oververtegenwoor digd; van 1991 tot en met 1995 zijn respectievelijk 72 en 70 procent van het aantal doden en ziekenhuisgewonden van het mannelijk geslacht. Het grootste deel hiervan (82 pro cent) komt om het leven in een personenauto. Een mogelijke verklaring voor deze overver tegenwoordiging van manne lijke slachtoffers in de ver- keersongevallencijfers ligt volgens WN in het rijden on der invloed. Mannelijke be stuurders waren in 1995 in Zee land verhoudingsgewijs bijna twee keer zo vaak onder in vloed als vrouwelijke. In het kader van deze campag ne pleit WN Zeeland voor het afschaffen van de accijns die nog steeds op frisdanken mast. Dit staat volgens haar haaks op het overheidsbeleid dat drinken van alcoholvrije dran ken in bijvoorbeeld .verkeers situaties juist aanbeveelt. Ook wil WN dat vliegende alco holbrigades opgericht worden om daarmee de pakkans aan zienlijk te vergroten. Op dit moment is de pakkans te ge ring doordat de politie kampt met onvoldoende capaciteit en het toezicht niet optimaal is ge organiseerd, aldus WN. Wegbeheerders, bedrijven, po litie en de promotieteams van WN leveren een actieve bij drage aan deze campagne. De ze nieuwe campagne met als ondertitel 'Fris achter het stuur. Rij Alcoholvrij' wordt in Zeeland tot en met februari gehouden. Vraag en aanbod vrijwilligers coördineren GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid (ZSG) wil een 'deskundigenbank' in het leven roepen. Het is de bedoeling om via deze bank vraag en aanbod van vrijwilligers in goede banen te leiden. De stichting gaat profielen op slaan van mensen die belang stelling hebben om (meer/an der) vrijwilligerswerk te gaan doen. Organisaties die aange sloten zijn bij de ZSG kunnen - als zij vrijwilligers nodig heb ben met een bepaalde ervaring of deskundigheid - nagaan bij de deskundigenbank of die be schikbaar zijn. De ZSG brengt belangstellenden dan in con tact met één of meerdere kan didaten. De Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid wil deze maand door middel van een vragenformulier de behoefte peilen van de ZSG-organisa- ties. De stichting vraagt ook aan de organisaties of zij sug gesties hebben voor de vragen lijst die de ZSG wil gaan ge bruiken. In januari zet de gehandicaptenorganisatie de vragenlijst uit bij beken den/relaties van de ZSG. De stichting roept ook geïnteres seerden op via de media. De in gekomen reacties worden in fe bruari verwerkt. Het is de bedoeling dat de deskundigen bank in maart beschikbaar is zodat de ZSG-organisaties er dan gebruik van kunnen ma ken. In de deskundigenbank ligt privacy-gevoelige informatie omgeslagen. De ZSG wil daar zorgvuldig mee om gaan. Om die reden wordt een privacy reglement opgesteld. Die is verkrijgbaar bij het secretari aat van de stichting. De opzet van de deskundigenbank komt aan de orde tijdens een verga dering van de ZSG vanmiddag, donderdag, in hotel Terminus aan het Stationsplein in Goes. Verder staat onder meer op de agenda het vertrek van direc teur van de ZSG, Brakman. Hij wordt wethouder van de gemeente Middelburg. NIEUWERKERK - De provin cie wil de helft van de kosten van 4050 gulden voor uitbrei ding van de faciliteiten van kaasboerderij De Stolpe in Nieuwerkerk voor haar reke ning nemen. De andere helft - materiaalkosten - betaalt de ondernemer zelf. Het is de bedoeling dat een bui tenterras bij de kaasboerderij gerealiseerd wordt. ,,Op dit terras kunnen bezoekers onder meer kijken naar de waterzui vering, die opgebouwd is uit riet, schelpen en zand," vertelt eigenaar van de kaasboerderij, Wzn M. de Reus. Het terras wordt rolstoeltoegankelijk ge maakt. Ook vindt een verbou wing plaats van de ruimte waar kaas gemaakt wordt en waar naar video over het kaas maken gekeken kan worden. De Reus ontvangt regelmatig bezoekers die een rondleiding door het bedrijf kunnen krij gen. De uitbreiding vindt plaats in het kader van het plattelandstoerisme. 'S HEER HENDRIKSKINDE REN - De vereniging Ypsylon houdt dinsdag 7 januari een bijeenkomst voor haar (toe komstige) leden. Ypsylon is een vereniging van ouders en andere familieleden van chronisch psychotische en schizofrene mensen. De bijeen komst in het Heer Hendrik huis aan de Te Werfstraat 18 in 's-Heer Hendrikskinderen be gint om 19.30 uur. Voor nadere inlichtingen: tele foon 0113-212221. ZONNEMAIRE - Vrijwilligers van Actief Terreinbeheer gaan zaterdag 21 december wilgen knotten aan de Stapelsweg, ten zuiden van Zonnemaire. Langs deze weg groeien onge veer vijftig wilgen. Hiervan zijn er dertig die enige jaren te rug voor de eerste keer geknot waren. De Stapelsweg bevat enige hiaten in de bomenrij. Getracht wordt om de bomen rij in de toekomst aan te vul len. Wilgen knotten is een van de activiteiten van Actief Ter reinbeheer. Andere werk zaamheden zijn bijvoorbeeld grasland maaien, duinstru weel verwijderen en elzenmeet terugzetten. Voor nadere in lichtingen: telefoon 692535. Burgemeester W. den Boer speldt wethouder L. C. Hart de versierselen óp, behorende bijzijn koninklijke onderscheiding. (Foto: Ma rijke Folkertsma) MIDDENSCHOUWEN - Wethouder L. C. Hart (VVD) van de gemeente Middenschouwen kreeg gisteravond in de Putmeet in Scharendijke door burgemeester W. den Boer de versierselen opge speld, behorend bij zijn benoeming tot lid in de Orde van Oranje Nassau. Deze koninklijke onderschei ding viel Hart (57) te beurt voor zijn grote inzet voor de ge meentepolitiek gedurende een lange reeks van jaren. ,,Ik hoop dat ik deze onderschei-^ ding heb gekregen voor de din-' gen, die ik mede tot stand heb gebracht in die periode en niet voor het feit, dat ik 26 jaar lang ben blijven zitt.en," aldus de afscheidnemend wethou der. Hart werd in 1970 raadslid en werd in 1982 benoemd tot wet houder. Samen met PvdA-wet- houder W. G. Renden en burge meester Den Boer vormt dit trio het langst zittend college op Schouwen-Duiveland. Hart was als wethouder ver antwoordelijk voor financiën, recreatie en toerisme, midden standszaken, personeelszaken en automatisering. De burgemeester omschreef hem als een optimist, die altijd wel een oplossing wist als er op financieel gebied iets aan de hand was. ,,Ook voor het voe ren van onderhandelingen over aankopen voor de ge meente was wethouder Hart de aangewezen persoon," al dus Den Boer. Van 1986 tot 1996 was Hart ook loco-burge meester en begin dit jaar heeft hij burgemeester Den Boer vijf maanden vervangen, geduren de diens ziekte. Warm afscheid De uitreiking van deze konink lijke onderscheiding vond plaats tijdens een buitengewo ne raadsvergadering in De Putmeet ter gelegenheid van het afscheid van de gemeente Middenschouwen. Het werd een warm afscheid, dat de raadsleden elkaar bei'eidden met vele lovende woorden. Enerzijds was er de erkenning van het feit, dat er vaak scher pe kantjes waren te slijpen, an derzijds repte men zich het on derling respect voor elkaar te benadrukken. Zo viel zowel bij de CDA-fractie als aan WD- zijde de omschrijving 'een gro te familie'. Hans van Langeraad (VVD) noemde wethouder Wijnand Renden een 'paarse socialist' en Renden op zijn beurt kwam met de aanduiding 'rode libe raal' voor Van Langeraad. Het was allemaal bedoeld om aan te geven, dat men met plezier terugziet op de jarenlange sa menwerking binnen de raad Middenschouwen. PvdA-fractievoorzitter Gerard Cobussen kwam met rode ro zen voor al zijn mede-raadsle den. "Verse, zodat u er nog een poosje tegenaan moet kijken en de stekeltjes heb ik toch maar laten zitten." Cobussen richtte zich ook persoonlijk tot enkele raadsleden, onder wie Pia Berrevoets-Ringelberg. Hij vond het moeilijk haar in enkele woorden te omschrij ven. Gisteren had ze nog in op rechte onschuld aan hem ge vraagd of hij weieens van haar had gedroomd. „Nee, voorzit ter," sprak Cobussen: ,,ik heb nooit van mevrouw Berrevoets gedroomd, wèl wakker gele gen." Hij kwam tot de slotsom, dat het woord 'innemend' het beste bij haar past. Jammer Zowel burgemeester Den Boer als WD-fractievoorzitter Van Langeraad gaven openhartig aan het jammer te vinden, dat de bestuurskracht van Wij nand Renden in de raad van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland verloren gaat. De uitvoerige afscheidsbijeen komst in De Putmeet bood ruimte aan uitgebreide terug- blikken op hetgeen in het 36-ja rig bestaan van de gemeente Middenschouwen tot stand kwam en aan lofuitingen over en weer. Van de mogelijkheid van spreekrecht werd gebruik ge maakt door oud-burgemeester Francke, die een parallel trok tussen de herindeling van 1961 en nu. Verder sprak S. Flohil, de voorzitter van de perso neelsvereniging de raad toe en bood de burgemeester de vlag van Middenschouwen aan. VW-woordvoerder Van Baar- le bood burgemeester en wet houder Hart als waardering voor hun inzet voor de recre atie enkele cadeaubonnen aan. 'Padje inkorten' Burgemeester Den Boer kreeg van vele zijden lof toege zwaaid voor zijn inzet en be trokkenheid met de gemeente. Uit handen van secretaris A. van de Reest mocht hij namens de gemeente een videorecorder in ontvangst nemen. Den Boer blikte ook uitge breid terug, toonde vertrou wen in de toekomst en wenste de raadsleden H. Coomans en Berrevoets-Ringelburg alle goeds toe in de nieuwe gemeen teraad. De burgemeester be sloot in het Schouws: „Ik ga mijn padje inkorten, 't is mooi geweest." Er wordt deze week op grote schaal afscheid genomen van gemeente-ambtenaren, die met ingang van 1 januari 1997 niet overgaan naar de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. In Middenschou wen deed men dat dinsdagmiddag op ludieke wijze door twee afscheidnemende ambtenaren in de boeien te slaan. Havenmeester Simon Flohil en zijn ambtelijke collega Truus Heijboer werden met hun echtgenoten thuis opgehaald en door twee politie-agenten in de handboeien geslagen. Er zou proces-verbaal worden opgemaakt, wegens werkweigering. Burgemeester W. den Boer trad in De Putmeet in Scharendijke op als rechter. Hij had zich voor deze gelegenheid officieel in een toga ge hesen en kwam uiteindelijk tot het oordeel, dat Flohil, 24 jaar in dienst van de gemeente en Heij boer na 18 jaar trouwe dienst met recht gebruik mogen maken van de pre-vutregeling. De 'rechtzit ting'werd voortgezet in een geanimeerde afscheidsbijeenkomst voor het gemeentepersoneel. (Foto: Marijke Folkertsma). als eilandelijke beroepsmusici en Ars Musica-bestuursleden. De musici zullen zowel solis tisch als in wisselende combi naties van samenspel en -zang te horen zijn. Ars Musica biedt een geva rieerd programma aan, waarin musici van eigen bodem op een heel eigen wijze van zich laten horen. Wim Boer en mevrouw Wil den Hollander, beiden or ganist, zullen in een samenspel van orgel en clavecimbel onder meer een Suite van G. F. Han del uitvoeren. De beroepspia nisten Ellengard Jense en Ca thy Kotoun brengen bekende kerstliederen voor piano vier handig van Frans van Hoek. Mezzosopraan Liesbeth Fran ken zal - begeleid door Ellen gard Jense - traditionele Fran se kerstliederen zingen, die bewerkt zijn door Nederlandse componisten uit de 20e eeuw. Enkele van deze componisten zijn Willen Andriessen, Henk Badings en Oscar van Hemel. Ook zal Franken samen met Den Hollander een paar Mid deleeuwse Nederlandse kerst liederen zingen, begeleid door Wim Boer. Dik de Koning voert werken van J. S. Bach op gitaar uit. In een gezamenlijk optreden zullen de musici enkele vier stemmige vocale werken bren gen. die a capella ten gehore worden gebracht. Het concert begint om 20.00 uur Om 19.30 uur gaan de deu ren van de kerk open. ZIERIKZEE - In de Lutherse Kerk in Zierikzee vindt op zaterdag 21 de cember het traditionele Kerstconcert bij kaarslicht plaats. De organisa tie van dit concert ligt in handen van de Stichting Ars Musica. Op het programma staat voca- heden. Deze muziek zal ten ge- Wil den Hollander, Ellengard le en instrumentale kerstmu- hore worden gebracht door Jense, Dik de Koning en Cathy ziek van de Middeleeuwen tot Wim Boer, Liesbeth Franken, Kotoun. Zij zijn allen bekend Dik de Koning brengt werken van J. S. Bach op gitaar. (Archieffoto)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5