Fietspad door Kwade Hoek heet hangijzer dier in het vizier De Schouwse Pot wordt op dezelfde voet voortgezet Goeree Lokaal op World Wide Web Bennie Pieper wint reis naar Disneyland PUZZELRUBRIEK Gompie wil rustig baasje Natuurmonumentengemeente en Waterschap denken verschillend over bestemming huidig onderhoudspad Nieuwe eigenaren Willem en Laura Ginjaar Contactpersoon Vereniging Borstvoeding Natuurlijk WOENSDAG 18 DECEMBER 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD OOSTERLAND - De 17-jarige Bennie Pieper uit Oosterland heeft de eerste prijs gewonnen in een landelijke wedstrijd voor groentehandelaren. Een reis met het hele gezin naar Disneyland bij Parijs. Omdat het gezin Pieper twaalf personen omvat is niet zeker of de organisator van de wedstrijd, De Hol landse Groentenhandel in Barendrecht, de prijs voor zoveel personen zal honore ren. Bennie Pieper won de wedstrijd met een fruit mand die hij maakte voor een ziek kind in het Sophia Kinderziekenhuis in Rot terdam. Uit heel Nederland kwamen 271 inzendingen binnen. Uit al die fruitman den voor zieke kinderen koos de jury de inzending van Bennie Pieper als win naar. De jeugdige groente handelaar leert momenteel het vak bij groenten- en fruitzaak Meulblok in Burgh en in de groenten- en fruitzaak van zijn vader in Oosterland. Toen duidelijk werd waar uit de eerste prijs bestond, liet vader Pieper aan de or ganisatoren van de wed strijd weten dat zijn gezin niet zoveel voelt voor een bezoek aan Disneyland. ,,We zouden graag willen dat de prijs wordt omgezet in een reis naar Canada voor Bennie en zijn zus. Maar het is nog niet zeker of dat ook kan." De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 4 december zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- Mevr. Roeper, Philipshoofjesweg 2, Dirksland De tweede prijs: Een waardebon van 15,- M. Hoogstrate, Pauwstraat 10, Noordgouwe De derde prijs: Een waardebon van 10,- M. Priemis-v. d. Welle, Kabbelaarsbank 11, Zierikzee De oplossing van de puzzel van 4 december is: wintersport De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 27 december in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. geschenk; 5. dorswerktuig; 9. berustend; 10. inhouds maat; 11. afloop; 12. ondernemingsvorm; 14. hoewel; 15. steun; 16. kleine baai; 17. levenslucht; 18. chordofoon; 19. vrouwelijk, dier; 20. man van adel; 21. turntoestel; 23. krachtseenheid; 24. grammofoonplaat; 26. broos; 27. voorzetsel; 28. solo-optreden; 29. prikkel; 30. inzicht. Verticaal: 1. oplichtend streepje of blokje op het beeldscherm van een computer; 2. spreiden; 3. onbepaald voornaamwoord; 4. het kwijtraken van prestige; 6. strook hout, voorzien van messing; 7. vrouwelijk beroep; 8. schoolsoort; 13. droomgezicht; 14. zonder zedelijke overweging; 19. Griekse of Romeinse kruik; 22. ribbenkast; 23. ranggetal; 25. Europees land. Det sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 12, 27, 21,6, 20,10,18,11 en 27, 21,8, 16, 30, 11. KERSTCONCERT SOMMELSDIJK - Het Ge mengd Koor Excelsior uit Dirksland geeft vandaag .woensdag 18 december, een Kerstconcert in de Exodus- kerk aan de Dorpsweg in Sommelsdijk. Ook de algemene zangver eniging Ventura werkt mee aan dit concert. Beide koren worden muzikaal begeleid door Trio Alzando. Dit trio bestaat uit pianist Caecile Bosman, dwarsfluitist Wille- ke van Rooyen en Eric van der Pol, die de hobo bespeelt. De leden van Excelsior tonen vanavond hun nieuwe outfit, verkregen door een gift van het Anjerfonds. Ook heeft het Anjerfonds een bedrag voor een nieuwe piano aan Excelsior overgemaakt. Het concert begint om 20.00 uur. Excelsior geeft dinsdag 24 december tevens een concert op de Gran Place van Port Zélande. Aanvang 19.30 uur. CONCERT SOMMELSDIJK - De zan ger/gitarist Richard van den Bos geeft vandaag, woens dag 18 december, een concert in de galerie van De Parterre in Sommelsdijk. De techniek die Van den Bos hanteert kan omschreven worden als 'Amerikaanse fingerpicking'. Hij gebruikt hierbij regelmatig de twaalf- snarige gitaar. Ook de slide- gitaar staat veelvuldig op zijn programma. De zan ger/gitarist speelt zowel co vers als eigen nummers. Kleine theaters en concertza len hebben zijn voorkeur, omdat hij de directe band met het publiek het belang rijkste vindt tijdens zijn pro gramma. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten kun nen gereserveerd worden via telefoon 0187-483523. KERSTDIENST OUDDORP - In de Gerefor meerde kerk van Ouddorp wordt dinsdag 24 december een kerstnachtdienst gehou den, waaraan het koor Sja- loom uit Maassluis mee werkt. Ds. P. C. Koster uit Spijke- nisse leidt de dienst, waar van het thema luidt: 'God ziet om naar de wereld'. Mark ten Cate bespeelt het orgel. De samenzang van de kerstliederen begint om 21.50 uur, de dienst om 22.00 uur. De nieuwe eigenaren van De Schouwse Pot Willem Ginjaar en zijn vrouw Laura Ginjaar- Haack en enkele leden vanhet vaste personeel, dat in het horecabedrijf blijft werken. (Foto: Marijke Folkertsma) WESTENSCHOUWEN - „Het geeft een fijn gevoel wanneer je mensen voldaan naar huis ziet gaan. Wanneer je ziet dat ze een leuke avond hebben ge had." De gedrevenheid om anderen een beetje te verwennen is voor de 40-jarige Willem Ginjaar als een belangrijke drijfveer voor zijn werkzaamheden in de horeca. Samen met zijn vrouw Laura Ginjaar-Haack nam hij res taurant De Schouwse Pot over van Harrie Dikmans. Het echtpaar Ginjaar zet het bedrijf op dezelfde voet voort. Harrie Dikmans heeft met de Schouwse Pot iets heel mooi« gecreeërd. Hij deed het bedrijf van de hand om dat hij het wat rustiger aan wil doen, maar hoopte wel dat de sfeer van^ het bedrijf behouden zou blijven." Volgens Willem Ginjaar kan Dikmans gerust zijn. ,,Het bedrijf heeft op heel Schou- wen-Duiveland een goede naam. Waarom zouden we dan iets veranderen." De nieuwe eigenaren van De Schouwse Pot wonen in Zie rikzee. Ginjaar is oorspron kelijk afkomstig uit Rijs wijk. Hij volgde een manage ment opleiding aan de Hoge re Hotelschool in Maastricht. Ambiance Hij werkte daarna in horeca bedrijven in Maastricht. Rot terdam en De Zeeuwse Stro men in Renesse. Het was altijd de wens van het echt paar Ginjaar om ooit een ei gen horecabedrijf te hebben. Die kans deed zich nu voor. Het Zierikzeese echtpaar kende De Schouwse Pot om dat ze er regelmatig gingen eten. ,,Dan hadden we altijd het gevoel: zoiets zouden we ook wel willen." De Schouwse Pot sprak het echtpaar Gin jaar aan vanwege zijn uitstr- l aling, ambiance, ligging en het vriendelijke personeel. Dat vaste personeel, be staande uit een kok, een 'be- dienoloog' en zeven oproep krachten blijven bij de nieuwe eigenaren in de Schouwse Pot werken. TENNISTOERNOOI SOMMELSDIJK - Recreatie- centrum De Staver in Som melsdijk houdt vrijdag 27 de cember en maandag 30 december (bij voldoende deelname) een tennistoer nooi. Dit toernooi vindt plaats tij dens de Staver Champions League, het officieuze zaal voetbalkampioenschap van Goeree-Overflakkee. Teams kunen zich tot 18 december inschrijven in de categorieën Damesdubbel D-niveau. Da- mesdubb'el C-, Herendubbel D- en Herendubbel C-niveau. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0187- 483306. Informatie via internet steeds uitgebreider OUDDORP - Radio Goeree Lokaal krijgt een eigen domein op het World Wide Web, het internet waar van computergebruikers over de hele wereld infor matie kunnen halen met elkaar communiceren. Via de domeinnaam http:// www.rgl.nl kunnen belang stellenden kennis namen van de internetpagina's die Goe ree Lokaal verzorgt. Doordat haar mogelijkheden met het eigen domein een stuk groter zijn geworden kan Radio Goeree Lokaal nu ook haar adverteeerders een eigen in ternetpagina aanbieden. De lokale omroep startte haar Internet-activiteiten in januari 1996 met een eigen 'intro' pagina op Internet en ging enkele weken daarna van start met een eigen 'ho mepage' waarop informatie stond over haar radio-uitzen dingen en activiteiten op Goeree-Overflakkee. De homepage van radio Goe ree Lokaal groeide in negen maanden uit tot een vol waardige 'internet side', die onlangs in het kader van het RTV Festival 1996 werd ge nomineerd voor de mooiste homepage op internet. De in formatie die de lokale om roep via internet verspreid wordt verzorgd door de vrij willigers Stephan Janssen en Machteld Jhakry. OUDE TONGE - De nieuwe contactpersoon van de Vereniging Borstvoeding Natuurlijk (VBN) is Ger- da de Bruyn uit Oude-Tonge. Zij nam deze taak over van Anne Dogterom, eveneens uit Oude-Tonge. De ze vervulde vanaf 1992 de rol van contactpersoon. De VBN is een vrijwilligers organisatie die al sinds 1978 actief is. Op verzoek geeft de vereniging informatie over borstvoeding aan vrouwen en aan werkers in de gezond heidszorg. Dit gebeurt door middel van folders, een lan delijke telefonische hulp dienst en een netwerk van contactpersonen. Haar telefoonnummer 0187-642975. Bijeenkomsten Het is de bedoeling dat Ger- da de Bruyn, als nieuw con tactpersoon, maandelijks informatie-bijeenkomsten gaat organiseren, waar men sen informatie en ervaringen kunnen uitwisselen en kol ven en boeken kunnen lenen. Ook zal zij op verzoek van artsen, verloskundigen en mensen van kruisverenigin gen, ziekenhuizen en oplei dingen voorlichting geven over borstvoeding en over het werk van de VBN. KERSTSFEER MIDDELHARNIS - Het Rien Poortvliet Museum in Mid- delharnis met een collectie van ruim tweehonderd schil derijen en aquarellen is deze maand in kerstsfeer gehuld. In het museum zijn de 'beeld vertellingen' van Rien Poort vliet te zien, zoals hij ze zelf zag tijdens het schilder- en tekenproces: op ware groot t e en in volle kleurenpracht. Het museum in kerstsfeer is te bezoeken van dinsdag 17 december tot en met zater dag 18 januari, dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Beide kerstdagen en nieuw jaarsdag is het museum aan de Raadhuisstraat gesloten. (Foto: Marieke Mandemaker) Rustig blijven, vooral geen stress. Dat zijn de sleutelwoorden van de zeven jaar oude poes Gompie uit het dierenasiel in Zie rikzee. Deze schildpad/witkleurige poes heeft, voordat ze in het asiel belandde, bij een oudere dame vertoefd. Dat is Gom pie goed bevallen. Vandaar dat ze nu graag weer bij een rus tig ouder persoon wil wonen. Deze poes houdt van op schoot zitten, knuffelen en geaaid worden. Gompie is een gezellige kat, een echte 'tuttebel', zoals beheerster van het asiel. Jo- landa Meerman haar omschrijft. Gompie is niet zo dol op an dere katten. Als ze in haar buurt komen, kunnen ze een dreun krijgen. Gompie vindt honden maar drukteschoppers. Al dat geblaf is niets voor haar. Maar ze is zeer gesteld op rustige mensen. Belangstellenden die Gompie in huis willen nemen, kunnen contact opnemen met het asiel aan de Zandweg, tele foon 0111-417013. Er zitten dertien katten en één hond. Kater James is geplaatst. OUDDORP - Komt er een doorlopende toeristische fietsroute vanaf strand Noord bij Ouddorp tot de Kwade Hoek bij Goedereede? Als het aan het Water schap Goeree Overflakkee en de gemeente Goede reede ligt wel. Als het aan de Vereniging van Na tuurmonumenten, die het natuurgebied De Kwade Hoek al sinds 1974 beheert, niet. Toch lijkt de kans hierop groter dan ooit tevoren, nu het Waterschap vanaf 1 januari 1997 eigenaar wordt van de achttien kilometer lange kuststrook rond Goeree. Het schap heeft ook het ei gendom, beheer en onder houd van het gebied overge nomen van Rijkswaterstaat. De discussie over een nieuwe bestemming van het pad door de Kwade Hoek lijkt weer geopend. De besprekin gen, die gevoerd zijn tussen onder andere de gemeente Goedereede, het Waterschap en Natuurmonumenten, heb ben tot nu toe nog niet tot een concreet resultaat geleid. Abrupt einde Voor de inwoners van Goe ree en voor de bezoekers van het natuurgebied, dat tussen het Noorderstrand en De Kwade Hoek ligt heeft de overname van De Kwade Hoek door het Waterschap wellicht een positief gevolg. Als de nieuwe eigenaar na melijk haar zin krijgt, zal het mogelijk worden om vanaf strand Noord door te fietsen tot aan de Kwade Hoek. Een fietstocht door een prachtig natuurgebied, waar op dit moment nog een abrupt ein de aan komt doordat het fietspad halverwege bij een hek stopt. De fietser is daar gedwongen een keuze te ma ken: terugkeren of het ge bied verder te voet verken nen. Bovendien dient men lid te zijn van Natuurmonu menten om zijn weg te mogen vervolgen. Het betreffende pad wordt tot dusver gebruikt als on derhoudspad voor de Kwade Hoek. Het gebied is alleen toegankelijk voor leden van Natuurmonumenten. Deze vereniging heeft grote be zwaren tegen openstelling van het pad voor fietsers. Be heerder S.. Kuiper wil de ar- gumenten hiervoor graag toelichten. ,,Wij zien dit pad als een rustig wandelpad, waar families met kinderen, wandelwagentjes en derge lijke ongestoord kunnen wandelen. Ook rolstoelge bruikers kunnen hiér veilig overheen." Wandelaars Openstelling voor fietsers houdt volgens Kuiper in dat inbreuk wordt gemaakt op het wandelgenot van ande ren. „Fietsers en wandelaars samen op één, tamelijk smal pad kan alleen maar tot pro blemen leiden. De Kwade Hoek is bovendien een zeer uniek, en uiterst kwetsbaar duingebied. Wij zijn bang voor verstoring van het broedgebied, door bellende of schreeuwende mensen, en voor beschadiging van de na tuur." Kuiper benadrukt dat Na tuurmonumenten geen club is van hekjes of rastertjes, maar graag ziet dat iedereen van de natuur geniet. „Re gelmatig, doen wij de hek ken open, zoals voor speciale groepen of onlangs nog op de landelijke fietsdag. Maar dat houden we dan als service in eigen hand," Voor de gemeente Goederee de is het al jarenlang een gro te wens om het onderhouds pad open te stellen als toeristisch fietspad. In het verleden is hierover diverse keren overleg gevoerd door Rijkswaterstaat, Natuurmo numenten en het gemeente bestuur, maar zonder resul taat. Voorstellen van de gemeente om bijvoorbeeld het gebied tijdens het broed- seizoen af te sluiten voor be zoekers, of langs de paden ondoordringbare struiken te planten, werden door Na tuurmonumenten afgewe zen. Het fietspad doop de duinen bij Ouddorp is slecht toegankelijk tot natuurgebied De Kwade Hoek. Heemraad J. van der Vlugt van het Waterschap voerde afgelopen week besprekin gen met Natuurmonumen ten, maar moest tot zijn spijt constateren, dat de stand punten te ver van elkaar af lagen. „Het Waterschap heeft er geen problemen mee, dat het onderhoudspad wordt opengesteld als toeris tische fietsroute" is zijn me ning. „Wij willen er geen openbaar fietspad van maken, maar het in de toeristische sfeer houden. Wat ons betreft be hoeft men geen lid te zijn van Natuurmonumenten om ero ver heen te mogen fietsen of lopen. In andere gebieden die wij in beheer hebben, gebrui ken wij klaphekjes. Dat sys teem werkt heel goed. Ik vind het dan ook bijzonder jammer dat wij met Natuur monumenten op dit moment niet tot een akkoord kunnen komen." Het provinciaal bestuur stel de onlangs voor om dan maar zo'n kleine honderd meter buiten het gebied van de Kwade Hoek een nieuwe weg aan te leggen, die wel openbaar is. Maar de kosten hiervan zijn hoog en de ge meente Goedereede voelt hier weinig voor. Natuurmo numenten vindt dit wel een goed idee, maar wil dan te vens de onderhoudsweg die er nu ligt afbreken. Kapitaalvernietiging Van der Vlugt: „Ook dat is een dure, zo niet onmogëlijke zaak, en ons inziens een pure kapitaalvernietiging. Als fundering van de weg is des tijds puin gebruikt dat vrij kwam bij het verwijderen van bunkers die na de Twee- de^Were-ldoorlog over bleven. - Wij-zijn er vierkant op tegen' dat het huidige pad zou ver dwijnen. Het gaat hier in fei te om een onderhoudspad, dat bijzonder belangrijk is in geval er calamiteiten gebeu ren. Onze hoofdtaak is ten slotte het beheren van de wa terkering en in geval van nood moeten wij in geval van nood snel bij het strand kun- Een extra weg vindt het Wa terschap niet noodzakelijk. „Maar als het provinciaal be stuur en de gemeente de kos ten hiervan willen betalen, dan kunnen wij ons daar wel in vinden." Op dit moment bevinden de besprekingen zich dus in een impasse. Juridische procedure Tevens loopt een juridische procedure van de gemeente Goedereede en Natuurmonu menten bij de Raad van State. Natuurmonumenten (Foto: Marijke Folkertsma) heeft bezwaar gemaakt te gen het bestemmingsplan landelijk gebied, waarin het betreffende pad als fietspad betiteld wordt. Verwacht wordt dat over enige maan den de Raad van Staten een uitspraak hierover zal doen. Het Waterschap is bereid om in die tussentijd met Natuur monumenten tot een oplos sing te komen. Voor wat be treft Natuurmonumenten staat een goede samenwer king met de nieuwe eigenaar voorop. Kuiper: „Wij moeten samen in een goede verstandhou ding het beheer over dit prachtige gebied voeren. Het zou absoluut jammer zijn wanneer een kwestie als dit pad een breekpunt zou zijn, waardoor we niet in harmo nie zouden kunnen samen werken Voorop bij iedereen staat toch het belang van de ze schitterende natuur.1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 20