Alternatief Kerstcadeau in vorm van kunstwerk Kerst meubel show bij Deurloo Smid en burgemeester doorbreken ketting Speciale Kruispunt rond Kerst Vroeger Schouwen in cursus belicht Expositie Hetty de Wette en Christiaan Keulemans ^öpper Vergelijking resultaten in agrarische sector IVRAA6 HAAR ONZEl KLEURENW00HKRANT hAhsi+hAnse E Expositie werk vier Zierikzeese kunstenaars Speciale kerstaktie Opening nieuw bedrijfsgebouw Hanse Staalbouw van de WOENSDAG 18 DECEMBER 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Kunst als alternatief Kerstcadeau, als een écht cadeau." Zo omschrijft de Zierikzeese kunstenares Joke Blom de schilderijen en objecten die tot en met 4 januari worden aangeboden via een expositie in het pand Kraanplein 22 in Zierikzee. Behalve om schilderijen van Joke Blom zelf, gaat het om schilderijen en objecten van Rijnhard Schregardus, schil derijen van Marijke Fol- kertsma en keramiek van Peter Jansen. De vier Zierik zeese kunstenaars bieden hun werk aan als alternatief Kerstcadeau..Zodat de men sen in de gelegenheid zijn om te kiezen voor echte kunst, inplaats van de vele kleine rommeltjes, die in de win kels worden aangeboden," aldus Joke Blom. Complimenteren In de lichte expositieruimte, die met zijn gegraveerde ra men, ornamentenplafond, al ternatieve kerstboom en dra perieën op zich al bezienswaardig is, zijn de kunstwerken zo opgehangen dat ze elkaar 'complimente ren'. „Het was best moeilijk om kunstwerken in verschil lende stijlen zo op te hangen dat ze samen een eenheid vormen. Maar het is goed ge lukt," aldus Joke Blom. Bij het creeëren van haar ei gen kunstwerken gebruikt zij verschillende technieken, onder meer samen in één schilderij. „Het materiaal dient bij mij het doel. Ik kies het om bepaalde effecten te bereiken. Wanneer ik bij voorbeeld een blanke huid wil schilderen ga ik die vlak ken niet eerst dichtsmeren met met olie- of acrylverf om vervolgens met wit de juiste tint te creeëren. Ik maak die delen direct met aquarel." Emoties Joke Blom maakt figuratie ve schilderijen waarin op een bijzondere manier 'diepte zit. Zij wordt geinspireerd doorde uitstraling van som mige mensen. „Ik probeer op serene wijze de ziel tot uit drukking te brengen van de figuren die ik uitbeeldt. Het gaat daarbij om emoties als kracht, verdriet of innerlijke schoonheid." De keramiek-objecten van Peter Jansen, die tijdens de expositie zijn te zien, hebben een donkerbruine aardetint. Het gaat om afbeeldingen van dieren, waaronder een kleine draak, maar ook om schalen en asbakken in bij zondere vormen. „Peter is iemand die leeft met de aar de. Hij is zich heel bewust van de natuur en gaat er zeer zorgvuldig mee om. Dat komt ook in zijn kunstwer ken tot uiting." Meubelen Op de bovenverdieping van het pand kunnen belangstel lenden de alternatieve meu belen zien, die Peter Jansen maakte van drijfhout. Het betreft stoelen, die het ka rakter hebben van tronen. Van Rijnhard Schregardus zijn schilderijen te zien en be schilderde schalen, die zijn De schilderijen van de vier Zierikzeeese kunstenaars zijn zo opgehangen dat ze elkaar 'complimenteren'. (Foto: Marijke Folkertsma) gemaakt van oud-Hollandse dankpannen. Schregardus gebruikt in zijn werk primi- tieve kleuren als bruinrode terratinten en turquoise. Door zand te mengen door de verfsoorten creeërt de kun stenaar reliëf in zijn schilde rijen. Zijn schalen zijn be schilderd in een stijl die doet denken aan Picasso. „Ze zijn prachtig om druiven of ander fruit op te leggen," aldus Jo ke Blom. Voedsel Marijke Folkertsma laat via de expositie enkele schilde rijen zien waarin voedsel een centrale rol speelt. „Dat von den we wel passen bij de De cembermaand en het zijn schilderijen, die nog niet eer der aan het publiek werden getoond." De expositieruim te aan het Kraanplein is voorzien van een kinderhoek met twee ouderwetse school- bankjes, waar kinderen kun nen kleuren en tekenen ter wijl hun ouders de kunstwerken bekijken. In een alternatieve kerst boom, liggen kunstkaarten die te koop worden aangebo den. Hoewel de kunstwerken betaalbare prijzen hebben, zijn als goedkoper alterna tief ook litho's te koop van Joke Blom en posters van schilderijen van Rijnhard Schregardus. De expositie is tot en met zaterdag 4 januari dagelijks geopend van 13.30 tot 17.00 uur. Behalve op maandag en zondag. NBVP OOSTERLAND - De afdeling Duiveland van de Neder landse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) houdt donderdag 9 januari haar Nieuwjaarsvergadering in dorpshuis Oosterhof in Oos- terland. Op de agenda staat onder meer een bestuursver kiezing, waarbij mevrouw K. den Haan-Goudzwaard af tredend en herkiesbaar is'. De afdeling verwelkomt me vrouw L. Roukema uit Brui- nisse en mevrouw R. A. van de Ban-te Velde uit Nieuwer- kerk als nieuwe leden. De bijeenkomst begint om 19.30 UITGESTELD KAMPERLAND - De ge plande heropening van Roompot Zwemparadijs in Kamperland met de daaraan gekoppelde ac tiviteiten zijn een week uitgesteld tot zaterdag 2len zondag 22 decem ber. Het subtropisch zwem bad onderging een,gron dige renovatie. De her opening wordt 21 december verricht door de mascottes van de Roompot Koos en Trijn. De eerste vijftig bezoe kers krijgen een gratis zwemrugzakje. Voor de kinderen wordt een kleurwedstrijd gehou den. Op 21 en 22 decem ber worden ter gelegen heid van de heropening van het zwemparadijs een aantal activiteiten gehouden, waaronder demonstraties aquafit- ness en squash en een muziekspektakel met drive-in show. Zaterdag is de Roompot geopend van 10.00 tot 21.0 uur, zondag van 10.00 tot 20.00 uur. Advertentie ZIERIKZEE - Radio Schouwen-Duiveland besteedt rond de Kerstdagen speciale aandacht aan de dien sten die door verschillende kerkgenootschappen worden gehouden. Het programma Kruispunt is bij vijf van deze diensten aanwezig. Zondag 22 december zendt de lokale radiozender van 10.00 tot 11.00 uur de kerstviering van de Zondagsschool in de Hervormde kerk in Renesse uit. Op kerstavond is de ra dio aanwezig bij de Volks- kerstzangdienst in de Grote Kerk in Zierikzee. Deze uit zending begint om 20.00 uur. Later op de avond, om 23.00 uur, wordt de Nachtmis van uit de Rooms katholieke kerk in Zierikzee uitgezon den. Eerste Kerstdag zendt Radio S chouwen-Duiveland vanaf 9.30 uur de kerstdienst in de Gasthuiskerk uit van de Vrijzinnige Gemeente Zie rikzee. Christman Carols Tweede Kerstdag wordt tus sen 10.00 en 12.00 uur de Christman Carols uitgezon den. De opnamens voor dit programma worden vrijdag 20 december gemaakt in de Grote Kerk in Zierikzee. NIEUWERKERK - Mocht u na de herindeling nog een andere baan zoeken, dan kunt u bij ons terecht." Dit genereuze aanbod kreeg burgemeester G. Hok ken van directeur A. van der Maas, nadat hij samen met oud-eigenaar en grondlegger van Hanse Staal bouw én oud-hoefsmid D. Hanse met brander en ha mer een ketting doorbrak. Het was de handeling waar mee het nieuwe bedrijfspand van Hanse Staalbouw offi cieel werd geopend. Het ge bouw werd de afgelopen maanden door de medewer kers van het bedrijf gereali seerd op het nieuwe bedrij venterrein De Weel in Nieuwerkerk. Van der Maas sprak zijn waardering uit voor zijn personeel, dat die klus realiseerde in de avond uren en weekeindes in een periode dat het bedrijf vele opdrachten binnenkreeg van cliënten. Met het nieuwe bedrijfspand kwam een einde aan de pe riode dat Hanse was geves tigd in Sirjansland. Een pe riode die begon in 1907 toen D. Hanse het bedrijf opricht te. De kleine werkplaats, waar de vroegere smid ijzer en staalconstructies vervaar digde, groeide uit tot een vol waardig staalconstructiebe drijf, dat in de loop van de jaren werd uitgebreid met een loodgietersbedrijf en een spuiterij. Omdat D. Hanse geen opvol ger had, ging het bedrijf in dertijd over in handen van Hans de Vlieger. Na zijn plot selinge overlijden nam aan nemersbedrijf firma Bijkerk Hanse over. Daarbij werd ook de nieuwe naam Hanse Staalbouw ingevoerd. Op de locatie in Sirjansland, die vrijkwam vanwege de ver huizing, bouwt het aanne mersbedrijf acht woningen, die in de tweede helft van 1997 in gebruik worden geno men. Burgemeester Hokken prees het initiatief van Hanse Staalbouw om te verhuizen. Een initiatief dat naar zijn mening nog net op tijd kon worden gerealiseerd voor Schouwen-Duiveland één ge meente is. Hij voorspelde een meer efficiënte werkwij ze en nog betere resultaten voor het bedrijf in de komen de jaren. De verhuizing kwam onder meer tot stand met financiële bijdragen van het provinciaal bestuur en de gemeente Duiveland. Oud-eigenaar van grondlegger van het bedrijf D. Hanse opende het nieuwe bedrijfsgebouw van Hanse Staalbouw samen met burgemeester G. Hokken. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - In de vernieuwde polikliniek van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee wordt tot eind januari een expositie gehouden van Hetty de 4tyette en Christiaan Keulemans. De Wette uit Burgh-Haam- stede exposeert schilderijen met kustlandschappen en Keulemans stelt interieurs van Franse kathedralen ten toon. De Wette heeft haar op leiding gehad aan de kunst academie Minerva in Groningen. Zij schildert ver schillende facetten van het kustgebied: zee, duin, polder en bos. De Wette schildert op locatie met olieverf en werkt de schilderijen 's winters af op haar atelier. Opgegroeid in Texas is zij teruggekeerd naar Nederland om te stude ren aan de kunstacademie. Een aantal jaren reisde de kunstenares heen en weer om iq beide landen te schil deren. Het verschil tussen het droge, hete Texas en het groene, sappige Nederland bleef een boeiende tegenstel ling. Uiteindelijk koos zij om zich te vestigen in Zee land. „Het boeit mij voort durend om de werking van het licht te observeren op de structuur en vorm van het landschap," vertelt De Wet te. Ingenieur Keulemans uit Goes heeft vele jaren gebou wen gerealiseerd als archi tect en directeur van Archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft BV. Sinds 1990 is hij bezig in de beeldende kunst. Naast het maken van ruimte lijke objecten van keramiek en wapeningsstaat, vormen de modelstudies en reisschet sen de onderwerpen van zijn werk. Op de vrije academie in Dën Haag heeft hij een goede werkplek en steun ge vonden voor zijn werkzaam heden in de kunst. Advertentie Broccoli, 500 gram Nieuwzeelands kiwifruit, 500 gram Rundertartaar, 100 gram 1.49 1.49 99 Yorkham, krokant I339J, naturel |34üf O ACï of blue cheese 13491; per 100 gram ®a©® /LfWJ Pousada Port Ruby, White of Tawny, QQC fles 0.75 liter XWtSz).z)sJ CfiZaanlander mild kaas 48+, kilo Lu Premium crackers, naturel (199T of meergranen pak Pouilly Fumé J1355J, Sancerre Ü£95) of Chablis 116551; fles 0.75 liter J35d9.90 1.79 9.95 Cfl Cashewnoten, gezouten of ongezouten, cup 175 gram Cfl Kerstkeukenrollen, gedecoreerd, pak 2 stuks 45T3.99 J249" 1.99 Cfl Halve Perziken op zware siroop, r L69, Cfl Halve Peren, ananasschiJvenlM9T 1 QQ I r- of fruitcocktail 12+79T 1/1 blik JL.Z/Z/ Aanbiedingen gelden t/m dinsdag 24 december as 'Zolang de voorraad strekt ZIERIKZEE - 'Geschiedenis te kijk: Het verleden van Schouwen-Duiveland in beeld' is de naam van een nieuwe cursus die is opgezet door de Zeeuwse Volksuniversiteit in samenwerking met het Ge meentearchief Schouwen-Duiveland en het Consu lentschap Regionale Geschiedbeoefening Zeeland. De cursus gaat op maandag 27 januari van start. De geschiedenis van dorp, stad en streek is in vele din gen zichtbaar. Een oude kaart, een merkwaardige straatnaam, een versierde gevel of een bocht in een dijk vormen veelal een verwij zing naar vroegere tijden. Ook een oud archiefstuk en de inhoud van een beerput kunnen meer vertellen over de gewoonten van onze voor ouders en de vroegere gang van zaken. Aan de hand van concrete stukken, zoals archief- en museumstukken maar ook bijvoorbeeld gebouwen, zal tijdens de cursus Geschiede nis te kijk de geschiedenis van Schouwen-Duiveland - tegen de achtergrond van de Zeeuwse ontwikkelingen - nader worden belicht. De cursus bestaat uit zeven avonden en één zaterdagoch tend. Na een introductie en een algemene inleiding vol gen zes avonden waarop ver schillende deskundigen, ie der vanuit een eigen invalshoek, de regionale ge schiedenis uiteenzetten. Aan de orde komen bijvoorbeeld archiefonderzoek, histori sche kaarten, monumenten, boeken en musea. Ook wordt aan de hand van een bijl uit de tijd van Floris IV de ar cheologie van Schouwen- Duiveland in beeld gebracht. Ter afsluiting van de cursus avonden vindt er een stads wandeling door Zierikzee plaats op zaterdagochtend. De cursus begint maandag 27 januari om 19.30 uur. De avonden duren tot 21.00 uur. De stadswandeling op zater dagochtend duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De cursus wordt gegeven in het histori sche stadhuis aan de Meel- straat in Zierikzee. De docen ten zijn F. Beekman, E. J. M. van der Doe - van der Geest, P. Don, W. H. P. Scholten, H. Uil en E. Vreenegoor. Meer informatie is te verkrijgen bij de ZVU: 0118-634800. NIEUW SCHIP j BRUINISSE - Maaskant Shi pyards heeft van Jac. Me- ijaard BV uit Yerseke een or der ontvangen voor de bouw van een nieuwe YE 16. De circa 42 meter lange nieuwbouwer van het geslo ten achterschiptype komt over omstreeks een jaar in de vaart. Omdat Meijaard pas zeer recentelijk overeen stemming heeft bereikt met de hoofdaannemer zijn nog geen details bekend omtrent de bouwer van het casco en de onderaannemers. Vast staat dat Meijaard veel waarde hecht aan een func tioneel spoelruim in het mid denschip. Voor de huidige YE 16 Johanna Jacobus is Maaskant in onderhandeling met een serieuze gegadigde uit Yerseke. Deze zo goed als nieuwe mosselkotter werd vorig jaar in juli door Maas kant opgeleverd. Seminar Rabobanken Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - 'Resultaat ver gelijking in de agrari sche sector'. Over dat onderwerp.werd in Zierikzee een seminar gehouden op initiatief van de Raboban ken op Schouwen-Duiveland in samenwerking met de Westelijke Accountantskantoren Zeeland. Het evenement werd gehou den in De Concertzaal en om vatte twee workshops en een presentatie over de hoge be lastingheffing bij verkoop van landbouwgronden. Dat laatste onderwerp werd be handeld door mr D. J. de Korte. Hij gaf onder meer aan dat het vormen van een maatschap met een groene BV in zo'n geval uitkomst kan bieden. Het geld blijft werkzaam in het bedrijf, ter wijl uitstel van belasting heffing plaatsvindt. De workshop 'bedrijfsresul taten akkerbouw nader be keken' werd ingeleid door directeur WEA Bedrijfsadvi seurs en specialist akker bouw ing A. N. Vroeginde- weij. Hij ging in op de betekenis van bedrijfsverge- lijkende resultaten voor de toekomstige bedrijfontwik- keling in de akkerbouw. Verschillen tussen bedrijven worden volgens Vroeginde- weij vaak veroorzaakt door de opbrengsten. Om de kos ten laag te houden is een goe de samenwerking van be lang. De normenrapportage geeft aan welke mogelijkhe den er zijn voor akkerbou wers. De workshop 'bedrijfsresul taten veehouderij nader be keken' werd ingeleid door medewerker WEA Bedrijfs adviseurs en specialist vee houderij ing J. D. van der Scheer. Hij ging in op de be tekenis van de overzichten van veehouderij-cliënten voor de toekomstige be drijfsontwikkeling. De workshops werden in totaal door ongeveer 180 belang stellenden gevolgd. Advertentie Hierin staat o.a. info over de Wet W.O.Z. (o.g.-belasting)! Makelaardij O.G. en Verzekeringen Haamstede - Zierikzee Noordstraat 10 4328 AL Burgh-Haamstedc Telefoon 0111-655777 Fax 0111-653707 NVM Haringvlietptan 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 011 1-456789 Fax 0111-417484

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 11