Vereniging van B, W en S is na 107 jaar opgeheven Alsnog rollerskaten en basketbal in Hatfieldpark Acht eeuwen besturen op Schouwen-Duiveland Dertienjarige wint 1000 gulden In boek H. Uil: De wapens neergelegd Subsidie inlagen Zeeland Natuurmaand informeert toeristen Basis voor gemeenschappelijke regelingen Laatste vergadering in raadzaal Zierikzeese stadhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De samenvoeging van zes ge meenten tot één is een belangrijk moment in de geschiedenis van Schouwen-Duiveland. Veran deringen in het besturen op lokaal en regionaal niveau behoren echter wel tot een lange tradi tie. Die conclusie trekt streekarchivaris H. Uil in het boek 'De wapens neergelegd.' Het boek biedt een overzicht van acht eeuwen besturen op Schouwen-Duiveland. In het midden van de twaalfde eeuw ontstonden de lokale bestuurs- en gerechtsdistricten, de zoge naamde ambachten. De vor ming ervan hield nauw ver band met de stichting van parochies. De ambachtsheren hadden veel invloed, daar er nog geen sprake was van schei ding van machten. Uil zet in het boek uiteen dat Brouwershaven in de vijftien de eeuw was uitgesloten van zitting in de Zeeuwse staten en daar ten onrechte Zierikzee de schuld van gaf. De bestuursstructuren zoals die in de late Middeleeuwen waren ontstaan, zouden een taai bestaan gaan leiden. Aan leiding daartoe was de Neder landse opstand, die aan de ene kant een radicale breuk met het verleden inluidd^, maar aan de andere kant ruimte gaf om oude tradities in een nieu we vorm te handhaven. Rommelige periode De periode van 1795 tot 1813 wordt gekenschetst als een 'rommelige periode' op be stuurlijk gebied. Nederland werd opgezadeld met een Franse bestuurscultuur en in 1810 zelfs geheel ingelijfd in het Franse keizerrijk. Schouwen-Duiveland was in 1813 het eerste deel van Zee land, dat verlost werd van de Fransen. De in de Bataafse en Franse tijd in gang gezette cen tralisatie werd gecontinueerd onder het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden. Er kwam een mengvorm van besturen met oude tradities in nieuwe jasjes. In 1825 werd getracht te komen tot een opschoning onder de be- studers. In veel gemeenten bleek echter een gebrek aan ge schikte personen. De gouver neur vroeg in zulke gevallen dan toch 'de minst ongeschik te' maar voor te dragen. Over Domus Bogaard, schout van Kerkwerve werd daardoor bijvoorbeeld als volgt geoor deeld: ,,Te continueren als de bijna eenige eenigsints ge schikte persoon in de gemeen te, dog zelf zeer onkundig. Drankmisbruik De gouverneur hield zelf overi gens nauwlettend toezicht. Zo kreeg de burgemeester .van Dreischor J. Moolenburgh in 1848 een brief 'over diens drankmisbruik waardoor hij 'ongemakkelijk in de behande ling van zaken' was en 'geen achting inboezemt'. De schrob bering hielp. In het boek wordt ook een pas sage gewijd aan kamerlid Van Kerkwijk, afgevaardigde na mens Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee gezamen lijk. Hij vestigde nogal eens de aandacht op zichzelf door zijn vrijmoedig optreden binnen het parlement. Achttien gemeenten Herindelingen zijn, zoals ge steld, geen nieuw fenomeen. Sinds de zeventiende eeuw wordt de regio ermee gecon fronteerd. Zo kwam het in 1866 op Schouwen-Duiveland tot de vorming van achttien ge meenten. Uiteraard gaat Uil in dit overzicht ook nader in op de daarop volgende concentra tie in 1961 van achttien naar zes gemeenten. In relatie met de titel van het boek geeft Uil tenslotte een be schrijving van de wapens en vlaggen, zoals die door am bachtsheerlijkheden en ge meenten werden gevoerd. 'De wapens neergelegd' is uit gegeven door De Koperen Tuin in Goes en verkrijgbaar bij Boekhandel De Vries in Zie rikzee. Folder voorcd buiten Zeeland verspreid MIDDELBURG - Zeeland Natuurmaand heeft een nieuwe folder uitgebracht. De folder infor meert toeristen over de tweede editie van de Zeeland Natuurmaand die in juni 1997 zal plaatsvinden. MIDDELBURG - Gedeputeer- de staten willen 30.000 gulden subsidie geven aan het project Flaauwersinlagen. Het geld wordt gebruikt voor aanvul lende maatregelen, die ten goe de komen aan de natuurfunctie van de Flaauwers- en de Wee versinlaag. Belangrijkste maatregel van het project is het ontgraven van een strook grond/waterbo dem tot een breedte van onge veer 50 meter langs de binnen dijk van de Flaauwersinlaag. Deze ingreep heeft twee posi tieve effecten. Het aanwezige vogelbroedeiland komt meer geïsoleerd te liggen, waardoor roofdieren het eiland minder makkelijk kunnen bereiken. Daarnaast vergroot een ver breding van het profiel de doorstroming in de inlaag. Om deze maatregelen te kunnen re aliseren, is het noodzakelijk het uitlaatpunt van de inlaag met stortsteen te versterken. Ook moet de rijbaan - door het extra werkverkeer - waar schijnlijk met. slakken worden hersteld. Het Waterschap heeft de provincie om een financiële bijdrage gevraagd, omdat de Zuidkust van Schouwen bin nen het provinciale water-, mi lieu- en natuurbeleid als be langrijk gebied wordt gezien. Doordat de aannemer al met het project bezig is, kunnen de aanvullende maatregelen een voudig en relatief goedkoop worden uitgevoerd. De Zeeland Natuurmaand is opgezet om het toeristisch ima go van Zeeland te verbreden en om bij te dragen aan de verlen ging van het toeristische sei zoen. De folder wordt dan ook vooral buiten Zeeland ver spreid, in een oplage van 75.000 exemplaren. De ver spreiding vindt plaats via VVV- en ANWB-kantoren en via folderdisplays in hotels, restaurants en bungalowpar ken. Ook zal de folder op de be kende grote beurzen en via verspreidingspunten in Duits land en België aan de man wor den gebracht. In de folder is een bon opgeno men waarmee belangstellen den de Zeeland Natuurmaand Informatiekrant kunnen op vragen. Deze krant verschijnt in april en bevat uitgebreide informatie over het program ma. Activiteiten De Zeeland Natuurmaand is dit jaar voor het eerst georga niseerd. Natuur en recreatie kwamen samen in tal van bij zondere activiteiten, gericht en geïnspireerd op de Zeeuwse natuur. Natuurorganisaties, vrijwilligers en bedrijven werkten samen om toeristen, recreanten en Zeeuwen een af wisselend programma aan te bieden. Voor de nieuwe editie van de Zeeland Natuurmaand is gekozen voor zes thema's; ac tief, creatief, ontdekken, tui nen kijken, cultuur en het the ma 'en nog meer' Initiatieven De activiteiten lopen uiteen van een schilderworkshop en een kruidenzoektocht tot ko ken met Zeeuwse groenten en een dag helpen op een biolo gisch landbouwbedrijf. De voorbereidingen voor deze tweede Zeeland Natuurmaand zijn op dit moment in volle gang. Nieuwe initiatieven kunnen nog tot woensdag 15 ja nuari worden opgegeven via: 0118-633400. Streekarchivaris H. Uil overhandigt burgemeester W. den Boer het eerste exemplaar van het afscheidsboek voor de leden van de Ver eniging van B. Wen S. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Na 107 jaar bestuurlijk overleg is er maandag een einde gekomen aan het bestaan van de Vereniging van B, W en S. De laatste offi ciële bijeenkomst met de burgemeesters, wet houders en secretarissen van de gemeenten op Schouwen-Duiveland vond plaats in restaurant Mondragon in Zierikzee. De vereniging houdt op te bestaan in verband met de gemeentelijke herindeling. Voorzitter van B, W en S, bur gemeester J. J. P. M. Assel- bergs gaf een korte terugblik op het ontstaan van deze ver eniging, memoreerde aan het groots opgezette eeuwfeest in 1989 en benadrukte het belang van dit overlegorgaan. Handen ineen Overleg binnen B, W en S •vormde, volgens de voorzitter, vaak de basis voor de totstand koming van opvallende ge meenschappelijke regelingen als: Streekarchivariaat, Inter gemeentelijke Sociale Dienst, Reinigingsdienst en de Stich ting Stimulering Werkgelegen heid Zeeland Noord. ,,Een unieke samenwerking, die je nergens elders in Zeeland vindt," volgens Asselbergs. Hij memoreerde ook het han den ineen slaan ten behoeve van gezamenlijk optreden bij hooglopende zaken als het tol vrij krijgen van de Zeeland- brug. Overigens wilde de voorzitter niet suggereren, dat het altijd van een leien dakje was gegaan binnen de vereniging. Ten slot te heeft elke gemeente haar ei gen cultuur en identiteit. Mocht er overigens geen over eenstemming binnen B, W en S bereikt kunnen worden dan lukte het altijd wel een ge meenschappelijke vijand te be denken; in de meeste gevallen het provinciaal bestuur," schertste Asselbergs. Een eerste signaal voor de ge meentelijke herindeling werd ook binnen deze vereniging ge geven. Wethouder L. J. van Gastel lanceerde destijds als eerste een opmerking in die richting met als resultaat het uitnodigen van een deskundi ge van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Vervolgens kregen de regiona le gemeentesecretarissen de opdracht in een gezamenlijke rapportage het scenario voor een gemeentelijke herindeling te onderzoeken. Ondanks on derlinge verdeeldheid lukte het, volgens de voorzitter, toch die rapportage gereed te heb ben op het moment, dat vanuit provinciale staten het besluit tot herindeling bekend werd. Schwung Asselbergs memoreerde de volgende fasen op weg naar de regionale eenwording en stel-, de vast dat uiteindelijk in juni 1995 tijdens een 'dag op de hei' in hotel De Zeeuwse Stromen de schwung in het overleg was gekomen. De voorzitter sprak in dit ver band vooral zijn waardering uit voor de gemeentesecreta rissen voor het vele werk dat zij, ondanks de onzekerheid rond de eigen positie, voor de gemeentelijke herindeling hebben verricht. Nu na 107 jaar een einde komt aan dit regionaal bestuurlijk overleg werd besloten een af scheidsboek uit te geven, ge wijd aan acht eeuwen besturen op Schouwen-Duiveland. Schrijver van dit boek, streek archivaris H. Uil gaf er de titel 'De wapens neergelegd' aan. Daarmee worden uiteraard de gemeentewapens bedoeld. Binnen B, W en S was het, vol gens Asselbergs, nooit tot daadwerkelijk wapengeklet ter gekomen. Wel verbaal en ook figuurlijk werden vaak de degens gekruist. Streekarchivaris Uil gaf ten slotte een korte toelichting op de hoofdlijnen in dit boek en bood het eerste exemplaar aan burgemeester W. den Boer aan, vice-voorzitter en oudste lid van de Vereniging van B, W en S. Den Boer sprak bij deze bel voor de laatste ronde namens de leden van de vereniging zijn waardering uit tot Asselbergs voor het bekleden van tien jaar voorzitterschap. Hij zei waar dering te hebben voor diens ge voel voor de verschillende cul turen binnen de vereniging. Voorde 13-jarige Martine de Kok uit Kerkwerve kon de dag niet meerstuk. Gistermiddag trok de notaris van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) een kaartje met haar naam uit de decern- beractie-ton. In Dean Fastfood Rcsto overhandigde de eigenaar van Dries Herenmode A. F. Schiet- tekatte, namens de ZOC, bonnen ter waarde van 1000 gulden aan de jonge winnares. Familie de Kok heeft - nog voor de eerste trekking plaatsvond - acht bonnen op de bus gedaan. Op twee ervan vulde Martine haar naam in. „We doen elk jaar wel mee. maar normaal hebben we nooit zoveel bonnen. Nu hadden we net een verjaardagscadeau voor mijn man gekocht, vandaarvertelt Mar- tine's moeder J. A. de KolZij belde haar dochter op school op om het goede nieuws te vertellen. Martine. teerlinge aan het Calvijncollege in Goes, was verbaasd. ..Ik wist niet wat ik hoorde. Er stonden allemaal andere leerlingen en leerkrachten om me heen en die groep werd steeds groter. Zij waren ook allemaal heel enthousiast." Wat ze met het geld gaat doen. iveet Martine nog niet. ..Daar moeten we eerst nog maar eens goed over nadenken," aldus moeder de Kok. (Foto: Marijke Folkertsma) van de gemeenteraad van Zie rikzee. Ondanks het feit dat vrijdag een protocollaire af- scheidsvergadering wordt ge houden, stond burgemeester J. J. P. M. Asselbergs gister avond toch alvast stil bij het opgaan van de gemeente Zie rikzee in de gemeente Schou wen-Duiveland. Hij karakteri seerde het als een beladen moment. Straks worden deze deuren gesloten en komt Zie rikzee onder een ander ge meentebestuur. Na al die eeu wen is dat moeilijk te realiseren. Maar we moeten aan de andere kant nuchter en realistisch zijn. De herindeling is van stond af aan door de raad ondersteund. U wist waar u aan begon. Het is geen einde, maar een doorstart," aldus luidden zijn woorden in de richting van de raadsleden. Deugden De deuren waar Asselbergs over sprak, zijn de deuren van de raadzaal in het Zierikzeese stadhuis. ,,Een inspirerende ruimte," volgen Asselbergs. Niet alleen door de bijzonder reliëfschildering van Gerearts uit de achttiende eeuw. maar zeker door het schilderij van Minerva met de vier deugden aan de schouw. Deze vier deug den, rechtvaardigheid, sterk te, matigheid en voorzichtig heid, ,,zijn bij uitstek deugden waar een gemeentebestuur zich constant aan moet spiege len. Dat is vaak het geval ge weest," aldus Asselbergs. Die vervolgens voor de laatste keer de 'moker van gezag' liet klinken Handicap is dat de school een lage afrastering heeft. Deze wordt nu zelfs gebruikt als rolskatebaan. Maar wanneer er in het park verder weg een betere baan wordt aangelegd, verwachten we dat de jongeren wegtrekken van de school," al dus Van der Wekken. Overleg: park komen. Naar eventuele hinder wordt gekeken, hoe die het hoofd te bieden," zei hij gisteravond. Volgens Van der Wekken is de geluidoverlast van de defini tieve baan in ieder geval min der dan die van de proefopstel ling, waarvan tijdens de herfstvakantie gebruik werd gemaakt. De definitieve versie wordt helemaal dichtgemaakt en absorbeert hierdoor het ge luid voor een groot deel. De Jocatiekeuze van de rolska tebaan en het basketbalveld is een van de laatste besluiten Hij ging hiermee in op de reser ves die C. J. P. M. Kalwij-Snel (CDA) had, bij de aanleg van met name de rolskatebaan in het Hatfieldpark. Volgens haar veroorzaakt deze baan de nodige geluidoverlast en is het ,,van het grootste belang hier naar te kijken". Volgens Van der Wekken is dat ook gedaan In de herfstvakantie werd met succes gebruik gemaakt van een proefopstelling van een rolskatebaan in het Hatfieldpark. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De rolskatebaan en het basket balveld in Zierikzee komen alsnog in het hat fieldpark. Dat besloot de gemeenteraad van Zierikzee gisteren unaniem in zijn laatste ver gadering. Aanvankelijk had de RSG professor Zeeman problemen met deze locatie. Omdat al ternatieven niet haalbaar bleken, slikte de school deze echter in. De school vreesde met name overlast in de vorm van vanda lisme, wanneer de rolskate baan en het basketbalveld in de nabijheid van de school worden aangelegd. Geluid overlast speelde volgens wet houder D. van der Wekken een ondergeschikte rol. Door het gevaar van vandalisme, wor den beide voorzieningen zo ver mogelijk van de school af aan gelegd. in overleg met de school. ,,Het schoolbestuur is minder blij met de locatie. Maar ze hebben er wel begrip voor dat deze voorzieningen in een openbaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 6