'Stel kwaliteitspanel samen dat het bestuur beoordeelt' Raad van Brouwershaven strijkt definitief de vlag dichters nieuws Walging Aanbeveling prof. dr. P. W. Tops na herindeling: Druk bezochte afscheidsbijeenkomst <v 0) DINSDAG 17 DECEMBER 1996 NR 26097 5 ZIERIKZEE Kerstviering De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) houdt op woensdag 18 december een kerstviering. Deze viering wordt gehouden in de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat 11 in Zierikzee. De bijeen komst begint om 17.30 uur. Kerstzangavond De Stichting Woord en Daad houdt zaterdag 21 december een kerstzangavond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het Duivelands Mannenkoor en het gemengde koor Sursum Corda uit Middelburg werken aan deze avond mee. De alt Titia Dijkstra en sopraan Neleke de Kok treden op als solist. Het orgel wordt bespeeld door Stephan Folmer en Jaap Bakker. De koren be ginnen met een intro dat door alle koren gezamenlijk wordt gezongen. Ook de samenzang staat in het teken van het kerstfeest. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de bouw van twee scholen op Haï ti. Kerstnachtdienst Het Leger des Heils houdt dinsdag 24 december een kerst- nachtdienst in zijn gebouw aan de Poststraat. De aanvang is 23.00 uur. Volkskerstzangdienst Op initiatiëf van de Interker kelijke Werkgroep Zierikzee (IWZ) wordt dinsdag 24 decem ber in de Nieuwe Kerk een Volkskerstzangdienst gehou den. Naast de IWZ-leden verle nen de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer en kinderen van het CJV Samen Verder hun me dewerking aan deze dienst. Rien van Dijke bespeelt de 'trompet en Hans Biesma het orgel. De dienst begint om 19.30 uur. Kerstmusical In de zaal van het Leger des Heils aan de Poststraat wordt woensdag 25 december (eerste kerstdag) de kerstmusical 'Dat moet iets wonderlijks zijn' uit gevoerd. De aanvang is 16.00 uur. De toegang is vrij. BURGH Kerstviering De Burghse bejaardensoos houdt woensdag 18 december haar kerstviering. Dat gebeurt in De Koebel in Burgh. De kerstviering begint om 15.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Kerst sing-in In De Schutse in Burgh-Haam- stede wordt vrijdag 20 decem ber de jaarlijkse kerst sing-in gehouden. Medewerking verle nen De Witte van Haemstede en de koren Nu met Hope, Ons Schouws Koortje, De West hoekzangers en het interkerke lijk kerkkoor. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is vrij. RENESSE Dorpskerstfeest Op initiatief van zondags school Mirjam uit Renesse wordt vrijdag 20 december het dorpskerstfeest, gevierd. Het Gospelkoor en combo Together uit Nieuwerkerk, de kinderen van de zondagsschool en de or ganist Douwe Brouwer verle nen hun medewerking. Ds. Goodijk brengt met een aantal catechisanten van de openbare basisschool 't Staepel'of een toneelspelletje op de planken. Het kerstfeest is bedoeld voor jong en oud. De allerkleinsten - tot drie jaar - hebben hun eigen kerstviering in het koor van de kerk. Het dorpskerstfeest in de Nederlandse Hervormde kerk begint om 18.50 uur. OOSTERLAND Taart decoreren Afdeling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) heeft donderdag 12 december een de monstratie taartdecoratie ge had van mevrouw C. van der Kleijn uit St. Maartensdijk. Van der Kleijn is lid van The British Supercraft Guild, waar ze verschillende cursussen heeft gevolgd. De dames beke ken fotomateriaal waarop ge decoreerd gebak staat afge beeld. Van der Kleijn vertelde enkele kneepjes van het vak in de praktijk. Ook mochten de plattelandsvrouwen zelf een varkentje maken van fondant. BRUINISSE NCVB Bruinisse De NCVB-afdeling in Bruinis se viert donderdag 19 decem ber het kerstfeest. Het kerst verhaal wordt gelezen door mevrouw L. Roukema, terwijl Lennard Hoekman het orgel zal bespelen. De bijeenkomst begint om 19.45 uur in het ver enigingsgebouw aan de Dee- straat. Kerstzangdienst Eerste kerstdag, 25 december om 17.00 uur (vijf uur) vindt in de Gereformeerde kerk aan de Noorddijk in Bruinisse een kerstzangdienst plaats. De sa menzang zal op het orgel wor den begeleid door Arie Hoek. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud dóór de redactie wordt onderschreven, ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. De liberale partij-prominent Henk Vonhoff spreekt in het vakbewegingstijdschrift Zeg genschap zijn walging uit over de procedure bij de benoeming van Jan Kamminga tot Com missaris van de Koningin in Gelderland. Vonhoffs partijge noot en voorman Bolkestein zou volgens zijn zeggen (en wie twijfelt hier eigenlijk aan?) de aanstichter zijn van al het kwaad. Waarschijnlijk zal de benoe ming van een Commissaris van de Koningin meer in de publi citeit komen dan die van een burgemeester, maar of dat juist is, is bepaald niet hele maal terecht. Immers, wan neer op 1 januari 1997 de ge- boorte van de gemeente<Scho,u-< wen-Duiveland een feit is, ont- staat qua oppervlakte een van de grootste gemeenten van ons land en dat mag dan toch zeker op zijn waarde worden ge schat. In dat licht bezien zou Von hoffs walging in zake een be noeming van andermaal een partijgenoot waarschijnlijk nog vele malen groter zijn, wanneer hij verneemt dat mr. J. Asselbergs per 1 januari 1997 de eerste burger van de ge meente Schouwen-Duiveland wordt. Zierikzee is reeds sinds 1987 met deze man opgezadeld en het was ongetwijfeld zeer vele Zierikzeeënaren heel wat waard, wanneer zij met ingang van het nieuwe tijdperk van hem verlost waren geweest, maar -de liberale lobby heeft anders bepaald. De Duivelandse kant van de nieuwe grote gemeente was ei genlijk allerminst ingenomen met de gemeentelijke herinde ling, om nog maar niet te spre ken over Bruinisse, maar na de benoeming van mr. Asselbergs zal men het zich niet vergeven, dat men niet nog feller tegen de plannen heeft geageerd. Echter ook de inwoners van de andere (bijna) voormalige Schouwen-Duivelandse ge meenten zullen nu moeten er varen wat Zierikzee inmiddels bijna een decennium heeft moeten beleven. Mijn innige deelneming gaat uit naar hen. P. WIJNEN. Zierikzee Het onderzoek 'Herindeling op een eiland' werd gistermiddag in de Concertzaal in Zierikzee aangeboden aan mevrouw A. G. M. van de Vondervoort, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. (Foto: marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Als één van de middelen om de betrokkenheid van inwoners met hun gemeen tebestuur te vergroten, stelt de Tilburgse prof. dr. P. W. Tops voor om een kwaliteitspanel in het leven te roepen dat op gezette tijden het ge meentebestuur beoordeelt. ,,In Dordrecht wordt ermee ge werkt en daar hebben ze er bui tengewoon goede ervaringen mee," hield de professor het symposium bij gelegenheid van de presentatie van het VNG-onderzoek naar de herin deling voor. Zoals gisteren in deze krant gemeld, toont het VNG-onderzoek aan, dat het verzet van Bruinisse het func tioneren van de nieuwe ge meente kan bedreigen. Verder wordt in 'Herindeling op een eiland' duidelijk dat de herin- deling veertig procent van de inwoners niets zegt. Wethouder D. van der Wekken ziet wel iets in het door Tops gesuggereerde kwaliteitspa nel. Hij wilde van de prof we ten of zo'n panel naast de dorpsraden moet functioneren of dat die taak bij de dorpsra den kan worden onderge bracht.,,Kijk of het vereni gingsleven er in kan. Het maakt niet uit. Zorg in elk ge val voor een alternatief fo rum." Tops ging.nog verder: ,,Ook de dorpsraden kunnen extern gecheckt worden." De wetenschapper bleek, zoals van der Wekken het uitdrukte, een hele reeks 'tips van Tops' voorradig te hebben. Voor het merendeel zijn die gericht op verbetering van het vertrou wen in lokaal bestuur en het inspelen op emotionele argu menten. Want, zo werd giste ren, aangetoond: bij herinde ling speelt de emotie een grote rol. Tops: „Verzet tegen ge meentelijke herindeling staat vaak symbool voor koestering van oude waarden en verlan gen naar een overzichtelijke wereld." Na de herindeling Valt er stil te, voorspelde Tops. „De te genstanders voelen zich ver vreemd. Waar blijven nou die grote effecten? Zoveel is er nou ook weer niet veranderd." Maar qua symboliek deed de gemeente Den Bosch het hele maal fout, volgens Tops. „Met een na de herindeling werden de blauwe borden 'Rosmalen' langs de weg vervangen door 'Den Bosch'. Dat werd in Ro smalen opgevat als een mis plaatste uiting van Bosch' triomfalisme. Daarom, nieuw gemeentebestuur, werk het eerste jaar flink aan het open baar groen. Laat zien dat de burger voordeel heeft van de herindeling. Andere suggesties van Tops zijn het per woonkern bijeen brengen van groepen belang hebbenden en samen met hen de problemen oplossen. „Daar mee respecteert u de eigenheid van de kernen." Van dorpsra den is Tops geen voorstander. „Ik zie de meerwaarde niet. Maar ze functioneren en wife ben ik dan om te zeggen dat het niet mag." Ook in het VNG-onderzoek wordt de waarde van dorpsra den in twijfel getrokken. Een dorpsraad met weinig be voegdheden is slechts een doekje voor het bloeden. Een dorpsraad met veel bevoegd heden doet werk van de ge meenteraad en doorkruist daarmee de doelstellingen van de herindeling. Pizza-koerier Tops stelde ook voor om de dienstverlening van de ge meente uit te breiden. „Het is al niet meer bijzonder als een gemeente in een half uur tijd een paspoort produceert. Ga ze voortaan thuis afleveren, net als een pizza-koerier. Dat geeft een heel ander beeld. En het is toch een fluitje van een cent om hierin voorop te lopen?" De staatssecretaris bracht het symposium weer met beide be nen op de grond. „Servicever lening is iets anders als 'u vraagt en wij draaien'. Is pas poorten rondbrengen een prio riteit van de gemeente? Ik kan me voorstellen dat het busje waarmee Tops ze bezorgt, be ter ingezet kan worden voor het vervoer van bejaarden." Zeeuws-Vlaanderen Van de Vondervoort had meer nuchtere boodschappen. Zo moet de provincie de procedu re voor de herindeling op Zeeuws-Vlaanderen opnieuw oppakken. De argumenten die de provincie heeft gebruikt om voorlopig af te zien van een herindeling houden geen steek. De staatssecretaris vindt het „merkwaardig" dat goede ar gumenten voor herindeling in de laatste fase ineens van min der betekenis zouden zijn. Tot voor kort waren gedepu teerde staten van plan na Schouwen-Duiveland en Wal cheren ook een herindelings procedure voor Zeeuws-Vlaan deren in gang te zetten. Maar het provinciebestuur besloot van de operatie af te zien ge zien de hoge kosten. Goeree De" indeling van Goeree-Over- flakkee bij Zeeland kan vol gens Van de Vondervoort nog voor het zomerreces van de Ka mer opnieuw ter sprake wor den gebracht. „Als de stads provincie Rotterdam doorgaat en er komen geen andere argu menten ter tafel, dan voorzie ik een goede kans dat Goeree- Overflakkee naar Zeeland gaat." BROUWERSHAVEN - „Vandaag wordt de vlag van de gemeente Brouwershaven definitief ge streken. Ons werk is afgelopen," sprak waarne mend burgemeester mevrouw A. P. de Haan maandagavond aan het einde van de zeer druk bezochte buitengewone raadsvergadering in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. Zij maakte met die beeld spraak een variant op het vroe gere beroep van levei-ophaal- ster. het driemaal daags hijsen en strijken van de rode vlag op de toren van Brouwershaven als teken van begin en einde van de werktijd op het land. Volgens het protocol worden de vlaggen van de vier kernen van de gemeente Brouwersha ven eigendom van erfopvolger de gemeente Schouwen-Duive land. De vlaggen mogen dus niet worden weggegeven, maar, zo liet de raadsvoorzit ter weten, wel in bruikleen worden afgestaan. B en w be sloten dan ook de vlaggen in bruikleen te geven aan de dorpsraden in de vier kernen, zodat ze bij voorkomende ge beurtenissen gebruikt kunnen worden. Voor de burgemeester toe kwam aan dat strijken van de vlag werd er op uitgebreide wijze afscheid genomen van college en verdere raadsleden en werd er teruggeblikt op de periode 1961-1996, waarin Brouwershaven als zelfstandi ge gemeente in de huidige om vang heeft bestaan. De burgemeester memoreerde de voor- en nadelen van de gro tere afstand tussen burger en bestuurders, zoals die in 1961 werden verwoord. Bij de aan staande schaalvergroting door de eenwording van de gemeen te Schouwen-Duiveland zal die afstand weer groter worden. Naar haar mening zal de ge meenschap als geheel echter vooral profiteren van een gro ter en beter gekwalificeerd ambtelijk apparaat en van een bestuur dat iets meer op af stand staat. Zij trok ook een vergelijking met actuele onderwerpen toen en nu en zag daar veel parallel len en een enkel zeer saillant verschil in. Dat laatste betrof een opmerkelijke bepaling in de APV: 'Het is strafbaar wan neer een jongen en een meisje samen in de auto zitten.' Een pittige discussie resulteerde anno 1961 nog in het besluit de ze bepaling te handhaven! Met de blik op de toekomst ge richt pleitte De Haan voor een open en toegankelijk bestuur en ambtelijke organisatie naar de burgers toe. Wat betreft het vasthouden van de eigenheid en de saam horigheid in de verschillende kernen was zij van mening, dat een gemeentebestuur daar wel voorwaarden voor kan schep pen, maar dat het vooral van de inwoners zal afhangen of die eigen cultuur overeind blijft. Overigens vond de voorzitter dat over dat verlies aan eigen heid niet te dramatisch moet worden gedaan. „Elke ge meente en straks ook weer Waarnemend burgemeester A. P. de Haan: toegankelijkheid van groot belang. Schouwen-Duiveland vormt een afspiegeling van de Neder landse samenleving. Omdat het geheel zich echter afspeelt op een klein grondgebied, wor den zowel de kleine als de ne gatieve kanten ervan uitver groot,"aldus De Haan. Persoonlijk afscheid Vervolgens nam de raadsvoor zitter van elk raadslid afscheid met een persoonlijk toespraak je, waarbij zij niet schroomde ook nog wat plaagstootjes uit te delen. Waardering voor de inzet en het vele werk vormde echter de hoofdmoot van haar betoog. Alle raadsleden moch ten als afscheidsgeschenk een ets met schepen op de voor grond tegen het silhouet van Brouwershaven van de kunste naar Dies de Jonge in ont vangst nemen. Ook alle mede werkers van de gemeente Brouwershaven krijgen deze ets aangeboden als afscheids- cacadeau en alle inwoners van de gemeente ontvangen de af beelding van de ets in poster uitvoering. Na het persoonlijk toespreken van de raadsleden richtte de voorzitter zich tot mevrouw J. Bokelaar, de notuliste binnen de Brouwse gemeenteraad en tot waarnemend secretaris R. W. Schiettekatte. Met het noe men van de secretaris wilde de burgemeester ook het gehele ambtelijk apparaat, dat zich heeft ingespannen de gemeen te Brouwershaven' naar het eind te begeleiden, bedanken. 'Goed wijf „Het beste stuk huisraad is een goed wijf," met dit citaat van Jacob Cats uitte raadslid me vrouw E. O verbosch-de Rei- jger haar waardering voor de beide vrouwelijke wethou ders: G. J. van de Velde-de Wil de en M. P. Ketting-Koopman. Overigens zou Cats zich, vol gens Overbosch, wel op zijn sokkel hebben omgedraaid als hij weet had gehad van een vol tallig vrouwelijk college in Brouwershaven. Zij richtte dankwoorden tot de beide wet houders en onderstreepte dat met de aanbieding van een pennenset aan Van der Velde- de Wilde en een boek aan Ket ting-Koopman. Vervolgens hielden alle frac tievoorzitters binnen de Brouwse gemeenteraad een korte - of wat langere - af scheidstoespraak. Een ge schenk namens de gemeente raad en veel waardering viel waarnemend burgemeester De Haan te beurt bij monde van wethouder Van de Velde. Zij gaf op persoonlijke wijze ui ting aan haar goede ervaringen met de samenwerking met De Haan. De waarnemend burge meester mocht een historische prent van een zicht op Brou wershaven in ontvangst ne men. Wethouder Ketting sprak een persoonlijk dankwoord tot al len, die zich voor de gemeente Brouwershaven hebben inge zet. Na deze buitengewone raadsvergadering maakten veel inwoners van de gelegen heid gebruik persoonlijk af scheid te nemen van de ge meenteraadsleden. Aan landgenoten Automobilisten, j trapt eens wat minder fors, in bebouwde kommen, tijdens rijden, opgaspedaal? Automobilisten, denkt eens wat meerder fors, in bebouwde kommen, tijdens rijden, aan mede-rivalen? Die komen uit zijstraat, men ziet elkander vaak laat De ziekenhuizen, garages, sloperijen, krijgen dikwijls, méér werk te doen! Ook grafdelvers, crematoria Daar zijn ook, spelende kinderen P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster stoot onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5