Kerst meubel show bij Deurloo Onderscheidingen voor de raadsleden Mol en De Vlieger Ruim miljoen subsidie MRC uit Europese pot Interreg 2 Provincie start project besparingen bakkerijen Diefstal Vier auto's beschadigd bij botsingen Verbranding- kerstbomen Overdracht Mondragon Alertheid voorkomt aanrijding Speciale kerstaktie Tijdens afscheid gemeente Brouwershaven Eerste keer dat Noord-Zeeland profiteert Kamerlid Jorritsma .in Goes Agrariërs te weinig tot recht A DINSDAG 17 DECEMBER 1996 NR 26097 3 Water- en energieverbruik verminderen MIDDELBURG - De provincie begint in janu ari met een besparingsproject in de brood-, ban ket- en suikerwerkindustrie voor bedrijven met tussen de tien en honderd werknemers. In samenwerking met Delta Nuts Krijgt een beperkt aantal bedrijven een korte doorlich ting aangeboden. Deze door- lichting is gericht op het vin den van mogelijkheden om afval, uitstoot en water- en energieverbruik terug te drin gen. Door afval en uitstoot te voorkomen en te besparen op water- en energieverbruik is behalve milieuwinst ook kos tenbesparing mogelijk. Dat blijkt onder andere uit een besparingsproject dat al bij zes bakkerijen in Overijssel is uit gevoerd. De resultaten van dit proefproject laten zien dat de industriële broodbakkerij jaarlijks 40.000 gulden kan be sparen door productafval te voorkomen. Volgens de pro vincie zijn er ook bemoedigen de resultaten te melden vanuit de Zeeuwse bakkerij wereld. Kosten Het Nederlandse Bakkerij Centrum, de overkoepelende brancheorganisatie voor bak kerijen, ondersteunt het pro ject. De kosten van de doorlichting zijn voor rekening van de pro vincie. Mocht het resultaat aanleiding zijn voor aanpas sing van de productieproces sen, dan zijn de kosten daar van voor rekening van het bedrijf. Behalve in Zeeland, wordt ook in de provincies Friesland, Drenthe en Overijssel volgend jaar begonnen met een derge lijk besparingsproject. NIEUW-HAAMSTEDE - Uit de auto van een 31-jarige man uit Capelle aan den IJssel is giste ren in Nieuw-Haamstede een autotelefoon gestolen. De dief stal is omstreeks 16.00 uur ge pleegd. De auto stond gepar keerd aan de Torenweg. KERKWERVE/SCHAREN- DIJKE - Bij twee aanrijdingen op de Heuvelsweg en de De- lingsdijk raakten gisteren in totaal vier auto's beschadigd. Eén auto moest worden wegge sleept. Er vielen geen gewon den. Op de Delingsdijk kreeg een 27-jarige vrouw uit Noordwel- le gistermorgen geen voorrang van een zestigjarige man uit Kerkwerve. Deze sloeg vanaf de Heuvelsweg de Delingsdijk op. De auto van de vrouw raak te zodanig beschadigd, dat het voertuig moest worden wegge sleept. Op de Heuvelsweg bij Kerkwerve maakte een 46-jari- ge vrouw een inschattingsfout bij het inhalen. Ze wilde een tractor inhalen, bestuurd door een achttienjarige man uit Zie- rikzee. Omdat een tegenligger dichter bij was dan zij aanvan kelijk dacht, ging ze terug naar de rechterhelft van de weg. Ze reed hierbij tegen de tractor. Schade aan beide voertuigen was het gevolg. BRUINISSE Onder toeziend oog van de Bruse jeugdbrand weer wordt op vrijdag 3 janu ari de jaarlijkse kerstboom verbranding gehouden. Iedere afgedankte dennenboom die tussen half zeven en zeven uur op het havenplateau wordt aangeboden levert een kwartje op. Om zeven uur gaat de fik er in. treuren, dat juist de aandacht voor volkshuisvesting wat weg lijkt te zakken. De Vlieger toonde zich, vol gens de burgemeester, ook een warm pleitbezorger voor ver schillende soorten cultuur en voor het stimuleren en subsi diëren van culturele activitei ten. Naast zijn raadslidmaatschap was De Vlieger onder meer ja renlang penningmeester van de oudercommissie van de openbare school in Noordgou- we, penningmeester van de IJsclub Schuddebeurs en be stuurslid van het sportcen trum Onderdak. De Vlieger staat, volgens de burgemeester, ook bekend als een groot liefhebber van har monie-fanfare muziek en is sinds 1983 lid van de Interna tionale Militaire Muziek Socië teit. Dankzij zijn bemiddeling ook kon er dit jaar in Zierikzee een concert worden verzorgd door de kapel van de Konink lijke Luchtmacht. Luisterend oor Verder uitte De Haan haar waardering voor het luiste rend oor dat De Vlieger immer voor de belangen van anderen beschikbaar heeft. Dé basis daarvoor is volgens haar wel licht al gelegd toen hij op jonge leeftijd voor zijn partij de con tributie ophaalde in Zonne- maire en omgeving. Zij besloot met het opspelden van de ver sierselen behorend bij de be noeming tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. ZIERIKZEE - Restaurant Mon dragon aan de Oude Haven in Zierikzee is maandagochtend officieel overgegaan in handen van de gemeente Zierikzee voor een bedrag van 1,1 mil joen gulden. Het passeren van de verkoop akte ten overstaan van notaris Beijsens Zonnevylle vond plaats in aanwezigheid van het voltallig college van b en w van de gemeente Zierikzee. De verkoopakte werd namens de verkopende partij onderte kend door N. J. W. van der Zwan en namens de gemeente Zierikzee door burgemeester J. J. P. M. Asselbergs. Twee-eenheid Belangrijkste motief voor de aankoop van Mondragon, dat bouwkundig een twee-eenheid vormt met de Concertzaal, is het veiligstellen van de podi umkunsten in Zierikzee en het behoud van de accommodatie voor de vaste gebruikers van restaurant 3Vfonc*ragon. De officiële overdracht werd maandagochtend omlijst met het heffen van een glas cham pagne. KRUININGEN - Een 25-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oostdijk heeft door kordaat optreden een aanrijding kun nen vermijden op de kruising van de provincialeweg N289 ter hoogte van Kruiningen. De chauffeur reed met zijn vijf tig ton zware vrachtwagen combinatie geladen met bieten in de richting van Krabbendij- ke. Een uit tegengestelde rich ting komende Spaanse trekker met oplegger draaide plotse ling voor hem de kruising op, daarbij een personenauto snij dend. De vrachtwagenchauffeur wist in een bliksemsnelle reac tie zijn combinatie naar links de vluchtheuvel op te sturen. Hierbij schoot hij langs de ach terzijde van de Spaanse opleg ger en voorlangs een personen auto die op het kruisingsvlak stond te wachten. De vrachtwagencombinatie kwam op de andere weghelft tot stilstand, zonder ook maar iemand geraakt te hebben. De politie heeft de zaak in onder zoek. Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - Voor het realisering van het Milieu Recreatief Centrum (MRC) ligt in Brussel een subsidie van 1,3 miljoen gulden klaar. Het geld komt uit de zogenoemde Inter reg 2-pot. Uit deze pot worden subsidies gege ven aan grensoverschrijdende projecten van be drijven en gemeenten. Het is de eerste keer dat een gemeente uit Noord-Zeeland van deze pot profiteert. houder sudderen en toen gede puteerde J. G. van Zwieten hem wees op de eventuele mo gelijkheden in Brussel, pakte Veerhoek de draad op. ,,Het rijk verplicht ons om aan mil- lieueducatie te doen. Dat wil den we met het RMC bewerk stelligen en tegelijkertijd het beleid van Westerschouwen op het gebied van natuur en mi lieu aan de bezoekers tonen." Dat is ook nu nog steeds de be doeling. Zij het dat het RMC nu in een breder, interregionaal kader wordt opgezet. Volgens Veerhoek houdt dat in, dat het centrum de neerslag moet wor den van het gevoerde en te voe ren beleid, in het kader van de Regiovisie. Daarbij wordt on der meer aandacht geschonken aan het terugdringen van de automobiliteit en het omgaan met natuur en milieu in het al gemeen. Dat maakte wethouder C. W. Veerhoek gisteren bekend. Voor de subsidie, die hij ken merkte als onvoorstelbaar veel", is contact gezocht met de Vlaamse gemeente Blan kenbergen, die om Europese subsidie verzochten om de pier op te knappen. Beide gemeen ten hebbeh - met succes - een gooi gedaan naar subsidie in het kader van de Revitalise ring Kustgebied Euregio Scheldemond. De vakgroep Toerisme van de Europese Unie heeft positief geadvi seerd over de ingediende plan nen. De commissie van Toe zicht in Gent velt binnenkort het laatste oordeel over het al dan niet toekennen van de sub sidie. Voor het MRC, dat een plaats moet krijgen in het transferi um Renesse, is een bedrag no dig van 2,8 miljoen gulden. Ge zien deze hoge kosten en de jaarlijkse exploitatielasten van enkele honderdenduizen den guldens, is het plan vorig jaar in de ijskast gezet. ,,De subsidies voor het MRC kwamen maar mondjesmaat los. Andere plannen, waarover meer concensus bestond in Westerschouwen, hebben voor keur gekregen," aldus Veer hoek. Het plan bleef echter in het achterhoofd van de wet- Dat het MRC en de opwaarde ring van de pier aan elkaar ge koppeld zijn, betekent wel dat haast geboden is, met het vin den van de resterende gelden. De gemeente Westerschouwen mag in het kader van de ge meentelijke herindeling geen investeringen meer doen. Veerhoek hoopt dan ook dat de nieuwe gemeente haast maakt met de besluitvoering oVer het RMC. Veerhoek: „Blankenbergen wil aan de slag. Maar dat kan pas als er zekerheid bestaat over de financiën. De gemeen te moet bijvoorbeeld de co-fi nanciering op zich nemen. De toekomstig portefeuille houder Milieu, G. J. van de Velde-de Wilde, wil zich daar in ieder geval sterk voor ma ken. „Op zich moet er op mi lieugebied een voorziening ko men. Dat is op Schouwen- Duiveland nog niet gelukt. Het is echter moeilijk om daar op vooruit te lopen. Ik heb ook nog niet meer gezien dan het eerste plan," zei zij gisteren in een reactie. Van de Velde is van mening, dat als de subsidie inderdaad verstrekt wordt, de gemeente vrijwel verplicht is zich in te spannen voor de realisatie van het MRC. „Het is heel knap om uit deze pot geld te halen, ge zien de voorwaarden waaraan moet worden voldaan. Het gat wat er nu nog is, moeten we proberen te dichten," aldus Van de Velde. Stichting Renesse Volgens Veerhoek hoeft de ge meente dat echter niet alleen te doen. Ook de Stichting Renes se kan en moet daar volgens de wethouder, ook op substantië le wijze" in bijdragen. Veer hoek is als wethouder nog tot 1 januari voorzitter van deze stichting. Met ingang van vol gend jaar opereert de stichting onafhankelijk van de gemeen te. „De stichting verdient geld en wil het volgens haar doelstel lingen uitgeven aan onder meer recreatieve doelen. Daar hoort het MRC zeker bij. Het zou de zaak van de gemeente in ieder geval enorm verlichten," geeft Veerhoek zijn opvol- ger.Plannen voor het RMC werden drie jaar geleden ge lanceerd. In het centrum wordt op een speelse en actieve ma nier informatie over natuur en milieu gegeven. De bezoekers worden daarbij uitgenodigd interactief deel te nemen aan verschillende spellen. Dat de informatie op een recre atieve manier worden ge bracht doet volgens Veerhoek niets af aan het educatieve ele ment. „Het milieu kun je maar op één manier, de recreatieve, duidelijk maken aan de jeugd. Vandaar de naam 'recreatief'. Maar het is hetzelfde als een educatief centrum. GOES - D66 afdeling Zeeland houdt vandaag, dinsdag, een algemene ledenvergadering in Hotel Terminus aan het Sta tionsplein in Goes. Oud-gedeputeerde Alex Dij- kwel spreekt over de ambulan ce-voorziening in Zeeland. Ver volgens is het de beurt aan het Tweede Kamerlid Joke Jor ritsma. Zij gaat onder andere in op onderwerpen als het drugsbeleid, de spuisluis in het Veerse Meer en de Hogesnel heidslijn. Tenslotte geeft Euro-parle mentariër Johanna Boogerd onder meer een vooruitblik op het komende Nederlandse voorzitterschap van de Euro pese Unie. De vergadering be gint om 20.00 uur. A. de Vlieger (PvdA): Lid in de Orde van Oranje-Nassau. (Foto: Marijke Folkertsma) moment daar voor een Ko ninklijke onderscheiding. Op 18 mei 1981 werd De Vlieger benoemd als raadslid voor de PvdA-fractie en sinds 1990 is hij voorzitter van deze fractie. De Haan memoreerde dat De Vlieger zich vooral heeft sterk gemaakt voor sociale woning bouw in de diverse kernen. Zij zei het wellicht met hem te be- Tsland-view' in het Milieu Recreatief Centrum. Het spel geeft met behulp van computers een beeld van Schouwen vroeger en nu. (Ont werp: Grontmij) BROUWERSHAVEN - Naast een persoonlijk afscheidswoord tot alle raadsleden van de gemeente Brouwershaven, kregen de heren M. C. J. Mol (VVD) en A. de Vlieger (PvdA) maandagavond extra loftuitingen in de vorm van een Koninklijke onderscheiding. De uitreiking daarvan door waarnemend burgemeester mevrouw A. P. de Haan vond plaats tij dens het officiële afscheid van de gemeente Brouwershaven in het Ton- nenmagazijn. M. C. J. Mol (VVD): Ridder in de Orde van Oranje-Nassau (Foto: Marijke Folkertsma) VVD-fractievoorzitter Mol kreeg de versierselen van Rid der in de Orde van Oranje-Nas sau opgespeld en PvdA-fractie- voorzitter De Vlieger werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De hogere gradatie voor Mol had te maken met de combina tie van het raadslidmaatschap en zijn jarenlange inzet als commandant bij de vrijwillige brandweer. Mol werd op 7 sep tember 1982 geïnstalleerd als raadslid voor de WD. Hij was fractievoorzitter en voorzitter van de commissie financiën. „Naast zijn politieke verdien sten heeft hij voor de gemeen schap opvallende verdiensten gehad door zijn inzet in het vrijwillige brandweerkorps van Brouwershaven," aldus de burgemeester. Zij sprak haar waardering uit voor het feit, dat Mol daar naast ook nog tijd vond om ve le jaren voorzitter te zijn van de oudercommissie van de openbare school in Dreischor. Verder was Mol een aantal ja ren ook voorzitter van de ge meenschappelijke schoolraad. Verder zat hij achttien jaar in het bestuur van de Oranjever eniging, waarin hij tien jaar het voorzitterschap bekleedde. Ook was hij penningmeester van de tennisvereniging en be stuurslid van Onderwater- sportvereniging Scaldis in Zie rikzee. Mol is verder één van de op richters van het Comité Drei schor 't Oude Vlasdorp en be kleedt daar nog steeds het voorzitterschap van. Bij zijn vertrek als brandweercom mandant vorig jaar had de bur gemeester hem al de Brand weermedaille Nederland opgespeld en thans bleek het Verwachting t/m zaterdag 21 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp.4 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht z.oost 4 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min. temp.-1 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 4 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.tenjp. -2 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 dec. Zon op 08.44, onder 16.27 Maan op 13.12, onder 01.15 19 dec. Zon op 08.45, onder 16.27 Maan op 19.39, onder 02.28 Volle Maan: 24 dec. (21.42) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen weet zachte lucht vanuit het zuidwesten tot over ons land door te dringen. Waarschijnlijk bereikt ze ook het noorden van het land. Daar wordt het een graad of 6. In Zeeland komt het kwik bijna tot 10 graden. Vannacht wordt het ook niet echt koud, ongeveer 2 graden in Groningen, in het zuiden ongeveer 5 graden. De aanvoer van zachte lucht hangt samen met een storing. Van avond bereikt de neerslag hiervan het zuiden van het land. In de loop van de nacht breidt de neerslag zich langzaam in noordelijke richting uit. De ochtend verloopt in het noorden nog droog, 's Middags regent het licht in het hele land. De komende dagen blijft de storing het weer bij ons beïnvloeden. Maar tegelijkertijd dringt koude lucht vanuit het noor den op. Op de scheidinglijn van de zachte lucht in het zuiden en de kou in het noorden, valt neerslag. De kans dat dit sneeuw of ijzel wordt, neemt toe. Op termijn lijkt de koude lucht het te winnen. De maxima ko men dichtbij nul en 's nachts vriest het licht. GOES -Het agrarisch belang komt te weinig tot zijn recht in het nieuwe bestuur van Water schap Zeeuwse Eilanden vin den LTO-raad Zeeland en de agrarisch gebonden bestuur ders van het waterschap. Het dagelijks bestuur heeft een voorstel--gedaan'voor' éeri nieuwe bestuurssamenstel ling. Het algemeen bestuur be staat uit veertig personen, waarvan zeven zetels voor het ongebouwd. De landbouw wil een grotere vertegenwoordi ging in het waterschapsbe stuur. Vandaag, dinsdag, komt de algemene vergadering van Zeeuwse eilanden bijeen om een besluit te nemen over de bestuurssamenstelling. ZIERIKZEESCHE fS NIEUWSBODE lü Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) f 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3