Bevolking Nederland blijft nog dertig jaar doorgroeien Jorritsma: Noordzee blijkt een veilige zee waterstanden Oppositie haalt haar gram in slotdebat hoge snelheidstrein Benoeming Asselbergs Nederlandse technicus vermoord in Tsjetsjenië Geen elektra Voorne Putten Rond 2030 ruim 1 7,2 miljoen inwoners Vonhoff hekelt Bolkestein Inkomen boer hoger Ommezwaai PvdA en D66 politiek onverteerbaar 2 Zl E Rl KZE ESC HÉ~" NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Dat is bijvoorbeeld het geval bij R. Prager van SKW de Lichtboei. ,,Maar aan de ande re kant is het gezien de winst van de WD bij de verkiezin gen wellicht goed dat er een WD-bestuurder aan het hoofd van de gemeente komt. En van uit mijn organisatie heb ik al tijd prettig en constructief met hem samengewerkt." Vertrouwen Verbaasd was ook D. Meul- blok, de voorzitter van de Federatie van Ondernemers verenigingen Schouwen-Dui- veland. Hij twijfelt niet aan de bestuurlijke kwaliteiten van Asselbergs, maar is toch van mening dat het geringe aantal van vijftien sollicitanten de kwaliteit niet ten goede komt. Daarnaast wijst hij op het feit dat Asselbergs in de volks mond toch de burgemeester van Zierikzee is. „En het is aan hem om waar te maken dat hij burgemeester van heel Schou- wen-Duiveland is, Hij zal er voor moeten gaan om het ver trouwen van alle burgers te winnen." Mede in dit licht en met de pet op het hoofd van de voorzitter van de Burghse Dag, nodigt Meulblok Asselbergs dan ook nu al uit om op de tweede za terdag van augustus de ope ning van de Burghse Dag te verrichten. ,,Dat zijn van die zaken die de bevolking belang rijk vindt. En dat moet hij dan ook gewoon doen." Bloedbad Rode Kruis-personeel GENÈVE (AFP) - Een van de vermoorde mede werkers van het Rode Kruis die in de nacht van maandag op dinsdag in Tsjetsjenië werd ver moord, is een Nederlander. Het gaat om een technicus. Onbekenden hebben in het zui den van de afvallige Russische republiek Tsjetsjenië zes me dewerkers van het Internatio nale Rode Kruis (ICRC) ver moord. De andere slachtoffers zijn vijf vrouwen: een Canadese admi nistratieve medewerkster, twee Noorse, een Nieuw-Zee- landse en een Spaanse ver pleegkundigen. Dit heeft het Rode Kruis in Genève meege deeld. De organisatie heeft na de aan slag al haar werk in Tsjetsjenië met onmiddellijke ingang stopzet. Veertien medewer kers worden vandaag, dins dag, nog geëvacueerd. De slachtoffers werkten in een ziekenhuis in Novye Atagi, ze ventien kilometer van Grozny. De daders zijn klaarblijkelijk hun woning in het ziekenhuis complex binnengedrongen, waar zij hen in hun slaap dood schoten. De identiteit van de slachtoffers wordt pas bekend gemaakt als de familie van de slachtoffers is ingelicht. Geschokt Het Rode Kruis reageerde ge schokt op de bloedige moord, die het een „ernstige schen ding van het internationale hu manitaire recht" noemde. „Overal in het ziekenhuis is het teken van het Rode Kruis duidelijk te zien", aldus een woordvoerder in Genève. Gemiddeld 24 scheepsongevallen DEN HAAG (ANP) - De Noordzee is een veilige zee. Er gebeuren naar verhouding weinig onge vallen met schepen. De gevolgen van ongeluk ken voor mens en milieu zijn meestal beperkt. Dit schrijft minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat in de Voortgangsnota Scheep vaartverkeer Noordzee die ze maandag naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Op een "gemiddelde van vijftig miljoen vaarkilometers per jaar gebeuren op het Neder landse deel van de Noordzee per jaar gemiddeld 24 ongeval lenmet schepen. Als gevolg van deze scheepsongevallen zijn er jaarlijks drie doden of vermis ten en stroomt gemiddeld 1100 kubieke meter olie in de Noord- zee. Een fundamentele beleidwijzi- ging is dan ook niet nodig, al dus de minister. Ze heeft de nota daarom de titel „Recht zo die gaat" gegeven. Niettemin wil ze een paar verbeteringen aanbrengen. Zo wil ze meer na druk leggen op het terugdrin gen van het aantal ongevallen waarbij de menselijke factor een belangrijke rol speelt. Verder wil ze de betrokkenheid van de visserij en de zogeheten werkvaart bij ongevallen ver der terugdringen. Daarbij zal scherper worden toegezien op de naleving van eisen voor uit rusting, bemanning en ver keersregels. Ten slotte wil de bewindsvrouw een verdere verbetering van navigatie- en communicatiemiddelen. SPIJKENISSE (ANP) - Onge veer 50.000 adressen op Voorne Putten zijn dinsdagochtend vroeg getroffen door een grote stroomstoring. Rond acht uur was de storing verholpen, aldus een woord voerder van Eneco, het ener giebedrijf in het Rijnmondge bied. Rond tien over half zeven viel de spanning in het gebied weg. Stoplichten vielen uit. De me tro in en rond Spijkenisse kwam tot stilstand. De trein stellen kwamen rond acht uur weer op gang. Over de oorzaak kon de woord voerder van Eneco nog niets met zekerheid zeggen. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 18 dec. 09.10 141 02.55 -109 21.55 152 15.30 -150 19 dec. 10.15 135 03.55 -105 23.05 147 16.35 -143 ROOMPOT BUITEN 18 dec. 07.55 140 01.40 -105 20.35 152 14.10 -145 19 dec. 09.00 134 02.40 -100 21.45 145 15.20 -136 BRUINISSE 18 dcc. 09.25 153 0155 -118 22.00 166 15.25 -157 19 dec. 10.25 148 03.55 -113 23.05 160 16.25 -149 WEMELDINGE 18 dec. 09.20 149 02.55 -115 21.55 161 1.5.30 -155 19 dec. 10.20 144 03.55 -110 23.10 156 16.35 -147 Doodtij: 19 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 VOORBURG (ANP) - De bevolking van Neder land blijft nog' ruim dertig jaar groeien. In die periode komen er 1,7 miljoen inwoners bij. Rond 2030 telt Nederland 17,2 miljoen inwo ners. Dat blijkt uit dinsdag gepresenteerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De bevolkingsgroei loopt lang zaam terug, aldus het CBS. Ne derland telt nu ruim 15,5 mil joen inwoners, terwijl de grens van 15 miljoen in 1990 werd ge passeerd. Het aantal van 16 miljoen zal in 2002 worden be reikt. „De bevolking groeit dus in twaalf jaar met een miljoen mensen." Het groeitempo loopt daarna langzaam terug, voorspelt het CBS. „Over de volgende stap van een miljoen zal twee keer zo lang worden gedaan. Na het be reiken van 17 miljoen inwoners rond 2025 zal de bevolking maar een beetje toenemen, tot dat rond 2030 de maximale be volkingsomvang van 17,2 mil joen is bereikt." Na dat jaar loopt de bevolkingsomvang weer terug, verwachten de sta tistici. Het CBS actualiseert de bevol kingsprognose jaarlijks. In die van vorig jaar was het maxi mum 17,4 miljoen inwoners. Het CBS komt nu tot een lager aantal wegens een naar ver wachting lager gemiddeld kin dertal. Volgens deze prognose blijft van jonge generaties 25 procent kinderloos, tegen 20 procent in de vorige prognose. De nieuwe prognose gaat ervan uit dat 15 procent van de vrou wen een kind krijgt, 35 procent twee kinderen en 25 procent drie of meer. Vrouwen die na 1980 zijn geboren zullen gemid deld 1,7 kinderen krijgen, al dus het CBS. Het bureau gaat er verder van uit dat zich vanaf 2000 jaarlijks 35.000 mensen meer vestigen dan er vertrekken uit Neder land. Dit migatriesaldo was de afgelopen vijf jaar gemiddeld 27.000 per jaar. Migranten uit rijke landen zorgen voor de stij ging. Ouder Op dit moment is 13 procent van de bevolking 65 jaar of ou der. Na 2010 zal het aandeel 65-plus- sers sterk toenemen, tot 25 pro cent rond 2040. Volgens de nieu we prognose neemt de le vensverwachting van vrouwen toe van 80,4 jaar tot 83 jaar in 2050, en bij mannen van 74,6 jaar tot 80 jaar. DEN HAAG (ANP) - De VVD'er Vonhoff vindt dat zijn partijgenoot Bolkestein fout zat bij de benoemingsprocedu re van de commissaris van de Koningin Gelderland. De politiek leider van de libe ralen maakte het in november onmogelijk dat Nijpels op die post D66'er Terlouw opvolgde. Vonhoff, de vroegere commis saris van de Koningin in Gro ningen, vindt dat walgelijk. Hij zegt dat in het maandag verschenen nummer van Zeg genschap, een tijdschrift voor vraagstukken van de vakbe weging. „Helaas is partijgenoot Bol kestein hier de aanstichter van", zegt Vonhoff over de tu multueuze benoemingsproce dure. Het kabinet koos uitein delijk de VVD'er Kamminga als opvolger van Terlouw. De vertrouwenscommissie had een voorkeur voor Nijpels. DEN HAAG (ANP) - In de tota le agrarische sector zal het in komen dit jaar gemiddeld ver beteren. De productie is iets groter dan vorig jaar en de afzetprijzen liggen circa 2,5 procent hoger. De akkerbouw, de melkvee houderij en de champignon kwekerijen kampen echter met inkomensdalingen. Dat blijkt uit de jaarlijkse rappor tage van het Landbouw Econo misch Instituut De onderzoe kers stellen vast dat de totale productiewaarde van de sector met 3 procent stijgt. Per be drijf groeit de koopkracht met ongeveer 5 procent. Verbete ringen doen zich vooral voor in de varkenshouderij, de pluim veehouderij en in de glastuin bouw. Uit de akkerbouw komt slecht nieuws, vooral door een soms forse daling van de op- brengstén van belangrijke ak kerbouwgewassen. Door de grotere oogsten in Europa ko men bij voorbeeld de prijzen van consumptieaardappelen circa 40 procent lager uit. DEN HAAG (ANP) - De oppositie in de Tweede Kamer heeft maandag- het afronden de debat over de komst van de hoge-snel- heidslijn (HSL) gebruikt om nogmaals haar gram te halen op de regeringsfracties PvdA en D66. De „ommezwaai" van beide partijen om alsnog akkoord te gaan met een licht ver beterd tracé via het Groene Hart, bleef voor de oppositie politiek onverteerbaar. Volgens CDA-woordvoerder Leers was het voor de aan wezige ministers Jorritsma (Verkeer) en De Boer (Mi lieu) „rustig achteroverlig- gen want de buit was al bin nen". De opstelling van de paarse fracties in de recente discus sies over infrastructurele werken als HSL en vliegveld Beek omschreef Leers als „politiek geklungel". „De Kamer is voetveeg van het kabinet", vindt hij. Leers veegde maandag op zijn beurt vooral de vloer aan met D66, dat in zijn visie onbetrouwbaar is gebleken. „U heeft in het hele land ge roepen dat u de Bos-variant er wel doorheen zou slepen. Nu blaast het kabinet twee keer en u ligt met de pootjes omhoog", zo zei hij tegen D66-woordvoerster Versnel. Zij verweerde zich door te zeggen dat haar partij altijd de deur heeft opengehouden voor de kabinetsvariant. Van kwalificaties als „ge draai" wilde Versnel dan ook niks weten. De lijn was D66 ook geen kabinetscrisis waard. „Het paarse kabinet heeft meer te doen dan al leen de aanleg van de HSL." De PvdA heeft naar eigen zeggen „alles gedaan" om het kabinet alsnog mee te krijgen voor een tracé langs de snelwegen tussen Rotter dam en Amsterdam (Bos-va riant), zo betoogde PvdA- woordvoerder Van Heemst. Volgens hem heeft zijn frac tie „risicovol gedrag" ver toond, maar uiteindelijk heeft ze moeten zwichten. Anders lag er een „onoplos baar conflict" met het kabi net. De fracties van GroenLinks, CDA en SP waren absoluut niet onder de indruk van de verdediging van de PvdA- woordvoerder. Volgens de oppositie had de PvdA pas echt een milieugezicht ge toond als de fractie had vast gehouden aan de Bos-va riant. „Wat is er nu risicovol aan uw gedrag als eigenlijk steeds duidelijk was dat u te rug zou vallen op het kabi net. Uw voorkeur had nota bene een tweederde meer derheid in de Kamer", aldus Leers. Van Heemst telde wel zijn politieke zegeningen nu er een verbeterd kabinetsbe sluit ligt. „We vinden de uit komst wel bitter, maar we zijn niet verbitterd", gaf Van Heemst aan. Volgens hem is de uiteindelijke tracé keuze met „bescheiden" ver beteringen toch acceptabel. Vertraagd Jorritsma en De Boer hiel den de Kamer nogmaals voor dat de keuze voor de Bos-variant de aanleg van de HSL onverantwoord lang zou hebben vertraagd. Er zouden nieuwe, langduri ge procedures nodig zijn en het project zou bovendien uiteindelijk honderden mil joen guldens duurder uit pakken. Het kabinet is de coalitie partners nu tegemoet geko men door de HSL op een aan tal punten te verbeteren. Daarvoor is echter geen wx- tra geld beschikbaar. Knelpunt Het kabinet wil bij het knel punt Breda/Prinsenbeek de lijn verdiept aanleggen. De Kamer is daarmee redelijk tevreden, maar Breda wil vooralsnog niet meewerken. Jorritsma riep de gemeente maandag echter op haar ver antwoordelijkheid te ne men. „Anders hebben we een groot probleem. Nader onderzoek Het kabinet wil ook een be tere inpassing van de tunnel onder het Groene Hart nabij Westeinde. Ook komt er een nader onderzoek naar een milieuvriendelijker oplos sing waar de HSL het kwets bare Develgebied tussen Rotterdam en Dordrecht doorsnijdt. Toezegging Volgens Jorritsma is dat laatste geen loze toezegging, maar een eventuele verbete ring in het gebied mag niet leiden tot extra kosten. Het CDA vreest dat de minister raad zodoende verwachtin gen wekt die uiteindelijk niets zullen voorstellen, al dus woordvoerder Leers. „Dat is niet fris", vond hij. Suske en Wiske door Willy Vandersteen Sen el ue$! 6root zal meepokken De remmen m êeze kobelbaon werken niet Uc zulten te pletter storten I Y7£T Dol overleven ze niet \j3tk touw wegen IPok eon M leil oh parachute gebruiken om voort of te remmen Dinsdag 17 december Zierikzee Workshop bloemschikken. Vismarkt, St. Domusstraat 51. 19.00-21.30 uur. Dia-serie over Het land van de Bijbel. R.K. Parochiecen trum. 19.30 uur. Nieuwerkerk Afscheidsreceptie gemeente Duiveland. 'Ons Dorpshuis'. 19.00 uur. Bruinisse Kerstviering Helpt Elkan der. Verenigingsgebouw Deestraat. 18.00 uur. Woensdag 18 december Zierikzee Kerstavond NBvP afdeling Noordgouwe. Foyer restau rant Mondragon. 19.30 uur. Brouwershaven Kerstbingo. Woonzorgcen trum Poortershof. 14.00 uur Nieuwerkerk Kerstavond NBvP. 'Ons Dorpshuis'. 19.00 uur Donderdag 19 december Nieuwerkerk Kerstviering voor ouderen. Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Vrijdag 20 december Renesse Kerstviering zondagsschool. Nederlandse Hervormde kerk. 18.50 uur. Zaterdag 21 december Zierikzee Klaverjasavond vv Zierikzee in de kantine van sportpark Den Hogen Blok. 19.30 uur. Kerstzangavond Woord en Daad. Nieuwe Kerk. 19.30 uur. Westenschouwen Verkoop dennen. Kraaijen- steinweg 140. 9.00-12.00 uur Bruinisse Rommelmarkt Hei-vormde Gemeente. Kijk- en koophal Industrieweg en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Officiële ingebruikneming brandweerkazerne/Rode Kruisaccommodatie. 15.30 uur. Om 14.30 uur bijeen komst in dorpshuis. Zondag 22 december Zierikzee Kerstoernooi prijsklaverjas sen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Maandag 23 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Toss-tenniswedstriiden van 10.00 tot 13.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 24 december Zierikzee Volkskerstzangdienst. Grote Kerk. 19.30 uur. Kerstnachtdienst van het Leger des Heils in het ge bouw aan de Poststraat. 23.00 uur. Brouwershaven Kerstzanguur. Sint Nico- laaskerk. 19.00 uur. Woensdag 25 december Zierikzee Kerstmusical van het Leger des Heils in het gebouw aan de Poststraat. 16,00 uur. Donderdag 26 december Zierikzee Levende kerststal in drie be drijven op Kinderboerderij De Punt. 13.00 uur. Vrijdag 27 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Toss-tenniswedstrijden van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 30 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 2 januari Zierikzee Striptekenen voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Studio Le- jon. 10.00 tot 12.00 uur. Poppenkastpoppen maken voor kinderen van 8 tot 12 jaar. Studio Lejon. 13.30 tot 15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2