Asselbergs van Zierikzee naar Schouwen-Duiveland 'Als hij ergens achter staat maakt hij zich er sterk voor' 1 Bonamia Ostrea komt vrijwel niet meer voor r ZIERIKZEESCHE H NIEUWSBODE H Vertrouwenscommissie unaniem in aanbeveling burgemeester 'Subsidie Seniorenrit gevaarlijk' Benoeming Asselbergs valt goed op Schouwen-Duiveland 3 5 6 9 L "Op één januari gaat bij mij de knop rücksichtslos om" dé krant van schouwen - duiveland! J ®TÖYQTA B.P. TANKSTATION AUTO SELF SERVICE WASSERETTE 32(dcj IKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 DECEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26097 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De familie Asselbergs blijft nog in Zienk.ee wonen. V.l.n.r. Céline, Floris, Jack en Elly Asselbergs-Bueno-de Mesquita. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Mr. J. J. P. M. (Jack) Asselbergs verruilt op 1 januari Zierikzee voor de burge meesterspost Schouwen-Duiveland. De ver trouwenscommissie uit de nieuwe gemeente raad vond hem unaniem de beste van de vijftien kandidaten. Minister H. Dijkstal van Binnen landse Zaken nam deze voorkeur over. ,,Ik ben hier intens gelukkig mee. Ik had dit een beetje ge hoopt, maar zeker niet ver wacht. Ik zit al een hele tijd in Zierikzee. Dat kan misschien een bezwaar zijn, want je hebt toch een verleden opgebouwd. Maar kennelijk was het een voordeel, althans zo leg ik het uit," reageerde Asselbergs gis termiddag onmiddellijk na het bekendworden van zijn benoe ming. Asselbergs woonde in de Con certzaal in Zierikzee het sym posium over gemeentelijke herindeling bij, toen hij door de Commissaris van de Konin gin aan de telefoon werd geroe pen. Hij wilde het nieuws aanvankelijk 'sub rosa' (ver trouwelijk) houden, maar aan het eind van het symposium lekte het via een fax van de provincie onder meer naar de ze krant toch uit. Wethouder G. van de Velde was het die Asselbergs vanaf het podium tegenover een bij na lege zaal ,,Van harte wel kom in de gemeente Schou wen-Duiveland" heette. Verschillen Volgens de profielschets moet de nieuwe burgemeester in staat zijn sociale en culturele verschillen tussen de woonker nen te overbruggen. Naar ver luidt zouden volgens sommige leden van de vertrouwenscom missie daarom aanvankelijk hebben gepleit voor een burge meester van buiten Schouwen- Duiveland. Asselbergs: „De toekomst moet dat uitwijzen. Ik ga me er voor honderd procent voor in zetten om de leefgemeeen- schap Schouwen-Duiveland te doen slagen. Op één januari gaat bij mij de knop rück sichtslos om. Dan sta ik voor het groter belang. Daar ga ik me met hart en ziel voor inzet ten. Ik hoop dat over een tijdje in de kernen duidelijk is dat ik burgemeester van geheel Schouwen-Duiveland ben." Unaniem De voorzitter van de vertrou wenscommissie, G'. Houteka mer, verklaarde desgevraagd echter, dat Asselbergs una niem als nummer één door de commissie is voorgedragen. De belangrijkste reden hiervoor waren volgens hem het vermo gen dat de huidige burgemees ter van Zierikzee heeft om de „verschillen in cultuur en be volking samenbindend verder te leiden in de nieuwe gemeen te" en „om bestuurlijke pro cessen goed te begeleiden". Bijkomend voordeel was vol gens Houtekamer de kennis van zaken van het lokale ge beuren die Asselbergs bezit en dat deze heeft bewezen niet al leen Schouwen-Duiveland te kunnen vertegenwoordigen, maar ook goede ingangen heeft bij rijk en provincie. Bij het komen tot een keuze heeft de vertrouwenscommis sie het volgens Houtekamer niet moeilijk gehad. „Uit de in totaal vijftien kandidaten kre gen wij negen kandidaten voorgelegd door de Commissa ris van de Koningin (CvK) Van Gelder. We hebben ze alle ne gen gehoord. Twee kandidaten staken er met kop en schouder bovenuit." Wie naast Assel bergs een goede kans maakte op de eerste burgemeesters post van Schouwen-Duiveland wil Houtekamer niet zeggen. Dat de voorkeur voor Assel bergs werd overgenomen door de CvK, was „volgens ver wachting" van Houtekamer. Dit omdat zowel de profiel schets unaniem was als de keu ze van de vertrouwenscommis sie. Provincie De WD'er Asselbergs werd op 30 december 1945 in Bergen op Zoom geboren. In 1972 kwam hij in dienst van de provincie Zeeland, waarvoor hij tot 1981 werkzaam was. In dat jaar werd hij burgemeester van Sluis. Dit ambt vervulde hij tot 1987. Tussen 1985 en mei 1986 was hij tevens burgemees ter van Aardenburg. In 1987 werd Asselbergs, als opvolger van Th. H. de Meester, burge meester van Zierikzee. Als nevenfuncties bekleedt hij onder meer het voorzitter schap van de Stichting Stimu lering Werkgelegenheid Zee land Noord, stichting Monumentenwacht Zeeland, streekarchivariaat Schouwen- Duiveland, verpleeghuis Cor- neliastichting, stichting Zieke nomroep Nomen Nescio en de stichting Steunfonds voor de Zeeuwse Musea. Hij is vice- voorzitter.jvan de stichting Volksgezondheid, Maatschap pelijke Ontwikkeling en cul tuur (VMC), het Anjerfonds Zeeland, de raad van toezicht stichting Oosterscheldezieken- huizen en de vereniging Dorp, stad en land in Rotterdam. Beëdigd Daarnaast is hij lid van onder meer de raad van commissaris sen van Delta Nutsbedrijven, Euregio Scheldemond, district Oosterscheldebekken van de regiopolitie Zeeland, het woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland en het dage lijks bestuur van de stuur groep Oosterschelde. Asselbergs wordt vanmiddag door Van Gelder beëdigd in zijn nieuwe ambt in het pro vinciehuis in Middelburg. ZIERIKZEE - Subsidie verstrekken aan de Werkgroep Seniorenrit is volgens J. de Bruijne (SGP/GPV/RPF) onver standig. Volgens het Zierikzeese raadslid brengt dit im mers het risico met zich mee dat gevaarlijke ver keersdeelnemers ten on rechte op de weg worden gehouden. Dat zei hij gisteravond tijdens de raadsvergade ring in Zierikzee. Vorig jaar werd de subsidie voor de Seniorenrit, waarbij de rijvaardig heid van 55-pIussers wordt getest en eventu eel bijgespijkerd, door een meerderheid van de raad afgewezen. De com missie bezwaar en beroe pen floot de raad echter terug en de subsidie werd alsnog verstrekt. Voor De Bruijne was dat geen reden om zonder slag of stoot ook dit jaar weer ja te zeggen tegen het subsi dieverzoek van 37,50 gul den per deelnemer. Be halve dat er kans bestaat dat gevaarlijke verkeers deelnemers op de weg blijven, worden volgens De Bruijne, autobezitters op deze manier op een onjuiste wijze gesubsi dieerd. Zijn fractie stond alleen. ZIERIKZEE - „U bent Zeeuw onder de Zeeu wen geworden." Met onder meer deze woorden bracht raadsnestor W. F. Sprengelmeijer giste ren, aan het begin van de raadsvergadering in Zierikzee, de gelukwensen van de gemeente raad over naar burgemeester J. J. P. M. Assel bergs. De eerbetogingen aan de eerste burgemeester van Schouwen- Duiveland waren eigenlijk 's morgens al begonnen met de afscheidsvergadering van de Vereniging van Burgemees ters, Wethouders en Secretaris sen van Schouwen-Duiveland. M. Sas: „Man waar goed mee te werken valt." Asselbergs is tien jaar voorzit ter geweest van deze club. Bur gemeester W. den Boer sprak in deze laatste bijeenkomst lo vende woorden over de voor zitter. Hij kenschetste Assel bergs als iemand met veel gevoel voor de verschillende culturen. Den Boer sprak in dit geval over de culturen binnen de vereniging. Maar vele ande ren zouden na hem op dit posi tieve kenmerk van Asselbergs wijzen. Gevoel Zoals bijvoorbeeld de nieuwe rechterhand van Asselbergs, M. Sas. De beoogd gemeentese cretaris van de nieuwe ge meente heeft de laatste tijd nauw met Asselbergs samen gewerkt. Zeker na het vertrek van C. Dietvorst als voorzitter van de Stuurgroep Herinde ling, „Het is een man waar goed mee te werken valt. Hij heeft een goed gevoel voor zo wel processen, partijen als burgers." Daarnaast is volgens Sas Asselbergs de juiste man om het college te leiden. „Ik denk dat we een goed team hebben; een bestuur dat met el kaar klikt," aldus Sas. De politiek leider van dit team, G. J. van de Velde-de Wilde, laat eenzelfde geluid horen. „We krijgen een perfec te voorzitter voor ons team. Asselbergs is goed op de hoog te van de situatie op het eiland en kan zich goed inleven in de verschillende culturen die er op het eiland zijn." Openheid Openheid wordt ook als ka raktertrek van Asselbergs ge noemd door L. J. Anceaux, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren. „De contacten met hem zijn altijd prima geweest. Ik ervaar hem als een heel open man, waar altijd mee te praten valt en die zich op gelijke hoog te stelt met de burgers," aldus Anceaux. De huidig voorzitter van Stich ting Brogum, Frans Kruijff, wijst met name op de rechtlij nigheid van Asselbergs. „Door de duidelijke lijnen die hij uit zet weet je wat je aan hem G. J. van de Velde-de Wilde: Perfecte voorzitter voor ons team." hebt. En als hij ergens achter staat maakt hij zich daar sterk voor. Soms leidt dat tot lange discussies, zoals ik bijvoor beeld met hem heb gevoerd over de sluitingstijden van de horeca, toen ik nog kroegbaas was. Maar er valt in ieder ge val te discussiëren met hem. De benoeming van Asselbergs heeft bij sommigen ook verba zing gewekt. Zij hadden eerder een burgemeester van buiten het eiland verwacht. Vervolg op pagina 2. De meerderheid van het mensdom verlangt geleid te worden en niet oproer te maken. Gustave le Bon VEEL BEWOLKING HET WEER Veel bewolking en van het zuiden uit af en toe regen of motregen. In het noorden eerst nog plaatselijk mist. Min. temp. ±3 graden. Middagtemp. van 9 graden in Zeeland tot 6 graden in Groningen. Wind uit zuidelijke richtingen, zwak tot matig, kracht 3. SUBSIDIE Milieu Recreatief Centrum krijgt 1,3 miljoen subsi die van Europese Unie. O ONDERZOEK Instellen kwaliteitspanel kan betrokkenheid bur gers met herindeling vergroten. EINDE Doek valt na 107 jaar voor eilandelijke Vereniging van B, W en S. ATLETIEK Junior Iris Kloet breekt na negentien jaar club record op 600 meter. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Onder platte oesters Grevelingen YERSEKE (ANP) - De oesterziekte Bonamia Ostrea komt vrijwel niet meer voor onder de Zeeuwse platte oesters in het Grevelingenmeer. Dat blijkt uit de analyse van de halfjaarlijks bemonstering in november door het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek RIVO. Verder onderzoek moet vol gens bioloog drs. P. van Ban ning van het RIVO uitwijzen of er weer perspectief is om plat te oesters te gaan kweken. Het voor de volksgezondheid ongevaarlijke virus Bonamia Ostrea, dat de groei van de oes ter remt, veroorzaakte jaren geleden grote sterfte onder de platte oesters in het Grevelin genmeer. Oesterkwekers en - handelaren zagen zich daar door genoodzaakt zich meer te gaan richten op de Japanse oes ter, de zogeheten creuse, die bestand is tegen de ziekte. De creuse brengt echter per stuk minder geld op dan de platte oester. Uit het recent onderzoek van het RIVO van platte oesters uit de Grevelingen bleek dat nog geen procent besmet is met Bo namia Ostrea en dat sterfte door de ziekte niet meer voor komt. Een resultaat dat de af gelopen vijf jaar nooit zo goed is geweest, volgens Van Ban ning maandag. Een proef gedurende twee jaar met veel oesters op een klein perceel in de Grevelingen moet uitwijzen of de oesters een na tuurlijke weerstand hebben opgebouwd tegen Bonamia Ostrea, of dat de ziekte zich al leen minder heeft verspreid omdat er in het huidige uitge dunde bestand minder tref kans is. De proef zou komend voorjaar moeten beginnen. Oktober De oesterziekte werd bijna twintig jaar geleden geïmpor teerd uit Frankrijk. Tegen het virus bestaat geen adequaat middel. Het virus is voorname lijk actief in vierjarige oesters die rijp zijn voor consumptie. Hoe de ziekte doorzet, is nog niet duidelijk. Het virus slaat in oktober toe. Hoge water temperaturen bevorderen de sterfte onder besmette oesters. r~ (Burgemeester Asselbergs na zijn benoeming) Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 50,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/glronummer vermelden: LJ II II II II lI lI lI II Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. qq Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. ~i i Burg. Boumanstraat 3 4306 CP Nieuwerkerk 0111-642624 b.g.g. 643356 Off. Toyota-dealer voor Schouwen-Duiveland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1