Scholengemeenschap viert haar tienjarig bestaan Schouwen-Duiveland in de ban van hobby- en kerstmarkten Meer concurrentie en betere controle binnen taxibranche Kerstconcert in Sommelsdijk Anjerfonds subsidieert 2 Schouwse stichtingen OPROER 2 Winkeldiefstal MAANDAG 16 DECEMBER 1996 I NR 26096 Het komt de kwaliteit alleen maar ten goede ZIERIKZEE - Meer concurrentie binnen de taxibranche en een betere controle. Dat is glo baal de uitkomst van een door het onderzoeks bureau NEA uitgevoerd onderzoek in opdracht van de provincie. Aanleiding tot het onderzoek waren signalen uit de taxi-branche zelf. In 1988 ging het taxivergunnin- genbeleid over van de gemeen te naar de provincie. Voor taxi ondernemers betekende dit dat hun werkterrein niet lan ger beperkt was tot de grenzen van de stad waarin zij geves tigd zijn. De landelijke poli tiek streeft een nog grotere marktwerking na. De bedoe ling is dat alle taxi-onderne mers op elke gewenste plaats hun passagiers kunnen oppik ken. Ook de provincie Zeeland wil meer concurrentie in de taxi branche. NEA onderzocht het taxivergunningenbeleid in Zeeland en deponeerde een aantal aanbevelingen die de concurrentie ten goede kunnen komen. Het onderzoek werd begeleid door een werkgroep waarin de provincie, de Rijks verkeersinspectie, de Regiopo litie Zeeland en KNV taxi - de groot ste werkgeversorganisatie in de taxi-branche - vertegen woordigd zijn. Om het toetreden tot de markt te vergemakkelijken, stelt NEA onder meer voor het uren criterium te verlagen van 2000 naar 1800. Er zal dan, in tegen stelling tot de huidige situatie, gekeken worden naar de taxi bezetting in de drie drukste maanden van het jaar. Voor nieuwkomers en voor uitbrei- ders betekent dit dat zij sneller in aanmerking komen voor een vergunning. Tegelijkertijd wil de provincie haar grip op de taxi-branche vergroten. Op dat vlak zijn eveneens een aantal aanbeve lingen gedaan. Zo zouden taxi chauffeurs een chauffeurspas - voorzien van allerlei identi teitsgegevens - moeten gaan dragen, waardoor ze makkelij ker te controleren zijn. Daar naast is voorgesteld een klach tenlijn voor passagiers in te voeren, zodat er tegen proble matische bedrijven maatrege len kunnen worden genomen. C. J. L. Lemsom van het Zie- rikzeese taxibedrijf Lemsom heeft weinig moeite met de voorgestelde veranderingen. „Ik sta er wel achter, omdat het uiteindelijk de kwaliteit van de bedrijven ten goede komt. De rotte peren gaan er op deze manier uit." Over het streven naar meer concurren tie maakt Lemsom zich even min zorgen. „Achttienhonderd bezeturen is nog steeds veel" en de wens uit Den Haag om tot één taximarkt te komen is, volgens Lemsom, niet echt van toepassing op Zeeland. Het aanroepen van een taxi op straat komt hier nauwelijks voor, dus de mogelijkheid om mensen 'weg te kapen' is be perkt. En andersom? „Ik, naar Rotterdam gaan? Geen haartje op mijn hoofd die daar aan denkt. Het is te ver en we ken nen de weg daar niet eens." Of de aanbevelingen daadwer kelijk ingevoerd worden, is nog niet bekend. De betrokken organisaties, zoals taxibedrij ven en verkeerspolitie, hebben tot 6 januari de gelegenheid op het rapport te reageren. Daar na buigt de provincie zich op nieuw over de aanbevelingen. Voor februari wordt geen uit sluitsel verwacht. Anjerfonds verdeelt 95.000 gulden MIDDELBURG - De Stichting Tot Behoud van Roodkapje en de Boze Wolf uit Oosterland en de Stichting PlusMin uit Noordwelle krijgen bei de subsidie van het Anjerfonds Zeeland. SOMMELSDIJK - De Christe- lijke Oratoriumvereniging (COV) Middelharnis geeft za terdag 21 december haar jaar lijkse kerstconcert in de Ne derlandse Hervormde kerk in Sommelsdijk. Duits-, Frans- en Engelstalige muziekstukken worden deze avond ten gehore gebracht. De reis begint in Duitsland met onder andere de Cantate 'Du Friedefürst, Herr Jesu Christ' van D. Buxtehude. In Frank rijk aangekomen wordt onder meer Psalm 150 van C. A. Franck gezongen. Uit Enge land komt Once in royal Da vids City. Tenslotte zingt het koor 'Magnificat' van J. Pa- chelbel en het 'Te deum' van W. A. Mozart. Nieuwe leden Er is nog ruimte voor nieuwe leden. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding: telefoon 0187-485333. Aan de stichting uit Noordwel le is een bedrag van 5000 gul den toegekend, die besteed zal worden aan een tentoonstel lingsbrochure. De Oosterland- se theaterstichting heeft 1400 gulden toegezegd gekregen, waarmee een aanhangwagen kan worden aangeschaft. De Zeeuwse afdeling van het An jerfonds hééft in een vergade ring begin deze maand tweeën twintig organisaties, die op verschillende plaatsen in Zee land actief zijn, geselecteerd. Aan deze organisaties is een to taalbedrag van ruim 95.000 gulden toegekend. Samen met het Prins Bernhard Fonds vormen de Anjerfond sen het Cultuurfonds voor Ne derland. Het Prins Bernhard Fonds steunt projecten van landelijk belang en de vijftien provinciale Anjerfondsen rich ten zich op projecten van pro vinciaal, regionaal of plaatse lijk belang. In acht ver schillende sectoren waaronder letteren, muziek, theater en beeldende kunst - kunnen sub sidies worden aangevraagd. In principe keiinen de Anjerfond sen alleen subsidies toe aan tij delijke projecten met een be perkte omvang en aan duurzame investeringen en aankopen. Het inhoudelijke belang van een project is van doorslaggevend belang bij de beoordeling van een subsidie aanvraag. De betaling vindt achteraf plaats op basis van in gediende nota's. m r a Opzet voor een nieuw theaterspektakel. Plaats van handeling: Het kraaien-monument in Oosterland. Allerlei volk uit Bru en Duive- land is te hoop gelopen, leder heeft een stok in de hand. Het volk is woedend. Dan ver schijnt een monnik. Het is pater Pier Houteka mer. Hij klimt op een ton en spreekt het volk toe. PIER HOUTEKAMER: Burgers van Duive- land! Burgers van Bruinisse! Hoe lang al wor den jullie door de lui van de overkant als min derwaardige lieden beschouwd. Al voordat de Gouwe werd dichtgegooid vonden ze jullie maar een onderontwikkeld zootje. Voor van alles en nog wat werden jullie uitgemaakt. En weten jullie waarvoor Voor Gruttepikkers! Maar een grut pikt zoiets niet! Voor Kraoien! Maar een kraoi pikt zoiets niet! Voor Klokke- dieven! Maar een klokkedief pikt zoiets niet! Schande! VOLK: Schande! PIER HOUTEKAMER: En wie zijn het die jullie nu gaan regeren Eerlijke mensen uit Bru VÖLK: Nee! PIER HOUTEKAMER: Verstandige mensen uit Oosterland VOLK: NEE! PIER HOUTEKAMER: Wijze mensen uit Ou- werkerk, Nieuwerkerk, Sir VOLK: NEE! NEE! NEE! PIER HOUTEKAMER: Het zijn altijd weer die lui uit Schouwen. De Berrevoetsen, de Veer- hoeken, de Salmen, de Van der Veldes, de Van der Wekkens. Zij willen regeren. Maar jul lie mogen straks krom liggen voor hun hof houding. Let maar op dat ze straks in hun mooie kamertjes gaan zitten broeden op ho gere belastingen. Meer belasting voor je huis! Meer belasting voor je parkeerplaats! Meer belasting voor je riool! Maar daar hebben we toch schijt aan! Ze willen gaan wet houden. Laten ze het bed houden! Want ons will en ze er niet bij. Wij tellen niet mee. We pikken het niet meer! VOLK: We pikken het niet meer! PIER HOUTEKAMER: Wij zijn de burgers van Bru en Duiveland! Er ontstaat een vreselijk rumoer. Zo zelfs dat de kraaien van schrik van het standbeeld af vliegen. LIED: Zelfs een grut pikt het niet langer Zelfs een kraoi pikt zoiets niet. Duiveland is vol gejammer tot in Bru zelfs klinkt het lied van de mensen die aanSCHOUWEN dat ze gewoon hun gang maar gaan. Ze proberen wet te houwen maar er is geen houwen aan! Kijk drie heren en twee dames op het schaakbord van Geleijn. Kijk hun kont lonkt naar die stoelen waar ze zo verliefd op zijn. RPF of SGP-er Daar is geen respect meer voor. Van der Salm zingt echt geen psalm hoor! Veerhoek vroom? Hij dramt maar door. (refrein) PIER HOUTEKAMER: Naar het Hatfieldpark! Het volk barst uit in gejuich en rent weg met stokken en messen richting Zierikzee. Achter de coulissen klinken strijd- en dreigkreten. De afloop van het drama is nog niet bekend. 7k stap 's morgens altijd met goede moed uit bed iHet komt de leefbaarheid van het dorp ten goede Verklede leerkrachten deden vrolijk aan het feest mee. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Een wedstrijd in creativiteit, een filmprogramma en een feestavond met karao ke. De leerlingen en leerkrachten van de Scho len gemeenschap Schouwen-Duiveland vierden vrijdag de dertiende het tienjarig bestaan van hun school. In 1986 werden de LHNO en de LTS samengevoegd. Onder de gemeenschappelijke noemer VBO (Voorbereidend Beroeps Onderwijs) gingen de twee scholen verder als Scholenge meenschap Schouwen-Duive land aan het Hatfieldpark in Zierikzee. Hoewel het leerlingenaantal in de afgelopen tien jaar redelijk hetzelfde is gebleven (onge veer 300), zijn er een aantal af delingen - zoals bijvoorbeeld autotechniek - verloren ge gaan. „Dat het leerlingenpeil hetzelfde is gebleven, komt doordat er steeds meer kinde ren voor VBO kiezen. Lang zaamaan zijn mensen gaan be seffen dat je met VBO net zo goed af bent als met MAVO. Beter zelfss, als je er tenminste niet voor kiest door te gaan naar de HAVO," legt teken leerkracht mevrouw M. Coolen uit. In de afgelopen tien jaar zijn er meer dingen veranderd op on derwijsgebied. De Scholenge meenschap heeft een meer al gemeen vormend karakter gekregen, wat met name voor de onderbouw in een breder lespakket heeft geresulteerd. Coolen: „Daarnaast is de be roepskeuze-begeleiding en de leerlingenbegeleiding nu veel beter dan vroeger. Je ziet ook dat bijna alle leerlingen een vervolgopleiding gaan doen. Vroeger gingen ze veel eerder werken." Wat in tien jaar tijd niet is ver anderd, is de kracht van de school. De kleinschalige opzet maakt de contacten tussen leerkrachten en leerlingen sneller persoonlijk. „Betrok kenheid en saamhorigheid. De deuren staan hier altijd open. Omdat het niet zo groot is, hoeft niet alles gestructureerd te zijn. Hoewel natuurlijk niet alles zomaar mag," typeert Coolen. De zestienjarige Wendy Bosho ven, vierdejaars in de richting Verzorging, weet uit eigen er varing wat de voordelen van zo'n kleine school zijn. Dé eer ste paar jaar van haar oplei ding bracht zij door in Rotter dam op een school met zo'n tweeduizend leerlingen. Toen zij twee jaar geleden in Zierik zee terecht kwam, ging er een wereld voor haar open. „In Rotterdam waren er bijvoor beeld altijd wel mensen onder invloed. Hier misschien ook wel hoor, maar daar heb ik in ieder geval geen last van. Na tuurlijk is hier ook wel eens iets aan de hand, maar de lera- het eerst een kerstmarkt plaats. De organisatoren kozen er bewust voor deze marktdag samen te laten vallen met de hobbybeurs Gouden Handen. „Zo trek je de meeste mensen en dat maakt het extra leuk. Ik heb over deze kerstmarkt een positief gevoel en vind het ze ker voor herhaling vatbaar," concludeert de secretaresse van de Bruse ondernemersver eniging mevrouw A. Bal. De hobbybeurs heeft in haar dertienjarig bestaan een be hoorlijke reputatie opge bouwd. Zo'n vijfentachtig hob byisten presenteerden hun werk en sommigen daarvan demonstreerden ter plekke hun vaardigheden. Ook voor de meeste deelnemers aan de hobbybeurs was de omzet niet van doorslaggevend belang. D. J. de Vries uit Kortgene, lid van de Bruse teken- en schil derclub, presenteerde een aan tal olieverfschilderijen. „Ik ga er niet van uit dat ik iets ver koop, maar het zou natuurlijk wel leuk zijn. Het is toch er kenning voor je werk die je dan krijgt. Maar ik vind het ook leuk als mensen gewoon belangstelling tonen. Het is hier fantastisch en in ieder ge val lekker druk." Niet alleen de deelnemers, maar ook de bezoekers konden de markten waarderen. „Het is sowieso leuk als er iets wordt georganiseerd op het dorp. Je merkt ook dat ieder een hier zit, want het dorp is uitgestorven. Ik ga hier niet naar toe om per se iets te ko pen. Lekker snuffelen, kijken wat er is en voor de gezellig heid," aldus mevrouw A. Kar stens uit Burgh-Haamstede. BRUINISSE - Een 67-jarigc in woner vkn Bruinisse is aange houden voor diefstal uit een winkel aan dc Nieuwstraat in zijn eigen woonplaats. De man nam voor een klein be drag aan spullen mee. De 47-ja- rige eigenares van de winkel deed aangifte. De man kreeg een boete van 220 gulden opge legd. ren kunnen alles oplossen. Er wordt goed gepraat. Ik stap 's morgens altijd met goede moed uit bed en dat is in Rot terdam wel eens anders ge weest." Onwaarschijnlijk Of Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland over tien jaar nog steeds een kleine school zal zijn, lijkt onwaar schijnlijk. Plannen om te fuse ren bestaan al langer. Volgens Coolen één van de redenen om het tienjarig bestaan niet ge ruisloos voorbij te laten gaan. „We zijn nu een kleine school met al zijn voordelen. Dat wil den we nog even vieren." Wiskundeleraar R. Plu en Coolen namen de* organisatie van het feest in handen, 's Och tends konden de leerlingen kiezen uit twee films die op grote schermen in de gymzaal werden geprojecteerd. En 's avonds was het swingen gebla zen. De met stroboscooplam pen en karaoke-monitors opge sierde aula was decor voor een discofeest. Dansliefhebbers konden hun hart ophalen aan een streetdance-demonstratie en de zangfanaten konden met karaoke aan de slag. Tussen de bedrijven door reikten twee verklede leerkrachten de prij zen voor de creativiteitswed- strijd uit. Leerlingen waren opgeroepen een object te ma ken waarin het cijfer '10' is verwerkt. Dat leverde een aan tal schitterende creaties op, die in een apart lokaal waren uitgestald. Mohsen Shafie was met zijn ontwerp van electrici- teitsdraad de hoofdprijswin naar. Hoewel leerlingen meestal niét zulke gewillige schoolgan- gers zijn, leken ze het feest goed te waarderen. Wendy: „Ik vind het leuk dat Ze dit doen. Mijn oude school bestond op een gegeven moment 15 jaar. We kregen allemaal een choco ladereep en dat was dat. Dan zeggen ze dat het om het ge baar gaat. BRUINISSE - Cadeautjes-zoekend Schouwen- Duiveland kon het afgelopen weekend vele kanten op. Op zaterdag 14 december waren er kerstmarkten in Burgh-Haamstede, Dreischor en Bruinisse. De dag daarvoor, vrijdag, konden marktliefhebbers op de kerstmarkt in Brou wershaven terecht. De kerstmarkten in Burgh- Haamstede, Dreischor en Brui nisse vonden alle drie in de dorpshuizen plaats. De hele dag door konden mensen in en uit lopen om kennis te maken met de plaatselijke onderne mingen en om eventueel alvast wat kerstinkopen te doen. Op de versierde locaties stonden vele waren uitgestald en had den de ondernemingen van al les gedaan om het winkelende publiek nog extra te verma ken. In Dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede stond de grootste kerstmarkt opge steld. Vijfendertig onderne mingen presenteerden zich in hun versierde stands. Met mo deshows, karaoke en een springkussen voor kinderen werd het publiek gevarieerd onderhouden. „De omzet op deze dag is ondergeschikt. Als ondernemersvereniging willen we iets doen met kerst en de mensen vinden zo'n markt ge zellig. Ook de ondernemersvereni ging van Dreischor is het niet om de centen te doen. Daar werd voor de tweede keer een kerstmarkt georganiseerd. In de sfeervol versierde zaal had de organisatie acht onderne mers met zes hobbyisten sa mengebracht. Zelfs het plein tje tussen het Dorpshuis en het servicewoningencomplex Sta pelhof is door ondernemend Dreischor met kerstgroen aan gekleed. „Als ondernemer word je hier niet beter van, maar je moet wat voor je dorp doen. Dit soort activiteiten komt de leefbaarheid ten goe de en daar is het ons uiteinde lijk om te doen," vertelt voor zitter van de onderne mersvereniging E. Dijst. In Dreischor hield het kersteve nement overigens niet op met het afbreken .De zaterdag avond werd gevuld met een disco voor de kinderen, een op treden van het Cocktail Combo en de prijsuitreiking van de decemberactie. Gouden Handen In Bruinisse vond dit jaar voor De drukbezochte kerstmarkt in Bruinisse stond er dit jaar voor het eerst. (Foto: Marieke Mande- maker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5