COMMENTAAR Verzet Bruinisse bedreigt functioneren van gemeente GOED KOOP Veel belangstelling voor vernieuwde polikliniek Arme Pia Inwoners Schouwen-Duiveland gematigd negatief over herindeling Speciaal transport installaties Vernieling De kerstman onder stoom Afscheid raad Bru Inbraken CE* Derde renovatiefase voorjaar 1997 verwacht Te hoge snelheid i MAANDAG 16 DECEMBER 1996 NR 26096 3 Bruenaren op 'zending' in Middelburg. Volgens onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten kan de weerstand van Bruinisse tegen herindeling als een bedreiging voor het functione ren van de nieuwe gemeente worden beschouwd. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - De buitengewoon sterke gericht heid op de eigen gemeente en de grote weer stand in Bruinisse tegen de herindeling bedrei gen het functioneren van de nieuwe gemeente. De meeste inwoners van Schouwen-Duiveland laat de herindeling koud. Van degenen die het wel interesseert, is de meerderheid tegen. Pia Berrevoets krijgt het zwaar. Seksistische opmer king? Nee, hoor. Ook een man nelijke wethouder van haar partij en met haar bestuurlij ke ervaring zou het moeilijk krijgen. De PvdA maakte daar in de aanloop naar het zater dag gepresenteerde college al toespelingen op. Pia ivordt ge confronteerd met enkele poli tiek zwaargewichten als Veer- hoek en Van der Wekken, die bovendien gebroederlijk op trekken met respectievelijk partijgenote Van de Velde en partijgenoot Van der Salm. Bovendien operen Veerhoek en Van der Salm al sinds jaar en dag als perfect op elkaar inge speeld team in Westerschou- wen. Het wordt voor de nieu we burgemeester nog een stevige klus om Pia bij de club te kouden. De collegevoorzitter krijgt nog een - misschien wel veel zwaar der karwei te klaren. Het nieu we college bestaat geheel uit bestuurders, afkomstig uit Schouwen. De andere helft van ons voormalig eiland staat volledig buitenspel. Dan kan formateur Geleijnse wel zeggen dat Duiveland en Brui nisse toch in de raad vertegen woordigd zijn, maar iedereen kan op zijn klompen aanvoe len dat Houtekamer en aan hang het hierbij niet zullen la ten. Gevreesd moet worden dat hiermee een politieke breuk op het eiland teweeg is gebracht die de eerste jaren nog niet ge lijmd is. In de profielschets voor de nieuwe burgemeester staat nadrukkelijk dat hij of zij in staat moet zijn om socia le en culturele verschillen tus sen de woonkernen te over bruggen. Daar is dan nu een nieuw, te overbruggen verschil bijgekomen. Het is slechts gissen, maar het zou best eens kunnen zijn dat de SGP als compensatie voor dit grote ongerief bij de Com missaris van de Koningin heeft aangedrongen op een burgemeester uit haar krin gen. De gemeente Veere stond al op het verlanglijstje van de partij, ftraar '- deze gemeente gaat vrijwel zeker naar het CDA. Al met al heeft Schouwen-Dui veland een interessant college gekregen. Onderhuids tekenen de conflicten zich reeds af. dat is misschien leuk voor de krant, maar het is nog maar de vraag of Schouwen-Duiveland ermee is gediend. Dat zijn twee belangrijke con clusies uit 'Herindeling op een eiland', het onderzoek van de Vereniging van Nederlandse' Gemeenten (VNG) naar de re latie tussen burgers en lokale overheid in het licht van ge meentelijke herindeling. Bijzonder opmerkelijk," noemt het onderzoeksbureau de situatie in Bruinisse. De in woners van het vissersdorp hebben een groot vertrouwen in hun gemeentebestuur eh ook de waardering ervoor is hoog. ,,De onderzoeker kan zich geen gemeentebestuur heugen dat eerder zo'n hoog - cijfer kreeg," staat in een voet noot van het rapport te lezen. Door de bank genomen staan de inwoners van Schouwen- Duiveland „gematigd nega tief" tegenover de herindeling. De meesten (44 procent) zijn noch voor, noch tegen. Een iets kleinere groep (38 procent) wijst herindeling af. Slechts 18 procent zegt voorstander te zijn. Met name in Zierikzee leidt de herindeling tot weinig opwin ding. Maar uitsluitend in Zie rikzee telde de onderzoeker meer voor- als tegenstanders. In-Brouwershaven en Midden- schouwen is het aantal perso nen dat neutraal staat tegen over herindeling groter als het aantal tegenstanders. In Wes- terschouwen, Duiveland en Bruinisse overtreft het aantal tegenstanders de neutralen. In Bru is meer dan tweederde te gen. Net als in Bruinisse is ook in Westerschouwen de betrok kenheid van de inwoners bij het gemeentebestuur hoog. Maar in Westerschouwen uit zich dat negatief. Hier hebben de inwoners het minste waar dering en het laagste vertrou wen in hun bestuur. Deze cij fers komen overigens nog redelijk overeen met het ge middelde in Nederland. Ondanks de overwegend posi tieve beoordeling van de huidi ge gemeentebesturen, noteer de de onderzoeker ook klachten. Specifiek Schouwen- Duivelands is, volgens de on derzoeker, de klacht dat be stuur en ambtenaren van ge brekkige kwaliteit zijn. Verontrustend noemt de on derzoeker dat één op de tien ondervraagden melding maakt van willekeur. Ook re gionaal opererende maat schappelijke organisaties zeg gen dat. De bestuurders zijn zich ervan bewust dat de ban den met bepaalde burgers wel eens tè hecht kunnen z'ijn. Maar zij vinden dat dit risico minimaal is, omdat zij door hun medebestuurders worden gecontroleerd en omdat het ambtelijk apparaat hun be sluiten nog (juridisch) toetst. Wel erkennen de bestuurders dat het soms moeilijk 'nee' ver kopen is aan iemand die zij goed kennen. Om de huidige „buitengewoon goede" relatie tussen bestuur en bestuurden vast te houden en tegelijkertijd een professio nele organisatie op poten te zetten, doet het onderzoeksbu reau een aantak aanbevelin gen. Zo moet in de nieuwe ge meente rekening worden gehouden met sociale en cultu rele verschillen tussen de woonkernen. Enkele bestuur ders doen hiervoor zelf de sug gestie om wethouders behalve een portefeuille ook een grond- gebiedsdeel te laten beheren. 'Het bureau suggereert een evenredige vertegenwoordi ging van oude gemeenten in de raad. Er moet voor worden ge waakt dat niet alle aandacht uitgaat naar centrumgemeente Zierikzee. Een inmiddels in gang gezette aanbeveling is het in stand houden van servicepunten in gemeenten die op relatief grote afstand van Zierikzee liggen. Openbaarheid, inspraak en goede voorlichting zijn andere aanbevelingen. 'Wennen' „Het zal nog lange tijd wennen zijn," concludeert drs. P. Cas- tenmiller die het onderzoek uitvoerde. Basis van het on derzoek was een schriftelijke enquête onder 2161 Schouwen- Duivelanders in juni en juli van dit jaar. Verder werden groepsgesprekken gevoerd met een twintigtal voorstan ders en evenveel tegenstanders van herindeling. Tenslotte werd gesproken met bestuurders, ambtenaren en vertegenwoordigers van maat schappelijke organisaties. Het onderzoek is vanmiddag aan staatssecretaris, mevrouw A. van de Vondervoort gepresen teerd op een symposium in Zie rikzee. ZIERIKZEE - Twee perslucht- installaties van Airpack Ne derland BV in Zierikzee gaan maandag 23 december op een bijzondere manier op trans port naar Qatar. Airpack Nederland levert vier persluchtinstallaties, met een gezamenlijk gewicht van bijna 40 ton, aan de olievelden in Qa tar. Gebruikelijk is deze in stallaties per schip naar de plaats van bestemming te brengen, in verband met de grote afmetingen en het zware gewicht. Vliegtuig Om de snelheid van het trans port te verhogen, is ditmaal ge kozen voor vervoer per vlieg tuig. De apparatuur wordt met een vrachtwagen .van Zierik zee naar Parijs overgebracht en vandaar op het vliegtuig ge zet naar Doha in Qatar. 1 Eerder deze maand zijn twee installaties op dezelfde manier getransporteerd. Dat is zonder problemen verlopen. Per zen ding bedragen de kosten 125.OQP gulden. Sterk tegen Tegen Neutraal Voor Sterk Zierikzee 4% 10% 59% 17% 5% Bruinisse 33% 37% 24% 5% 1% Brouwershaven 8% 28% 43% 18% 4% Westerschouwen 17% 33% 36% 12% 3% Middenschouwen 7% 26% 48% 15% 4% Duiveland 13% 30% 38% 15% 4% Schouwen-Duiveland 12% 26% 44% 14% 4% Hoe denken de inwoners van Schouwen-Duiveland over de ge meentelijke herindeling? (Bron.^SGBO) ZIERIKZEE - Een 43-jarige in woner van Zierikzee deed zon dagmorgen aangifte van ver nieling aan zijn auto. De auto stond geparkeerd in de Kram merstraat. Vandalen hebben met een steen de achterruit van de auto ingegooid. Het linker- voorspatbord is eveneens met een steen vernield. De schade is niet bekend. GOES - De Stoomtrein Goes- Borsele staat in de kerstva kantie weer onder stoom. Van donderdag 26 december (twee de kerstdag) tot en met zondag 29 december rijdt de trein da gelijks twee ritten. En de kerstman rijdt mee. De eerste rit begint om 11.30 uur. De tweede om 14.30 uur. Vanuit Goes rijdt de histori sche trein door het (wellicht witte) winterlandschap van Zuid-Beveland, naar Hoede- kenskerke. In deze plaats kun nen de passagiers een bezoek brengen aan het winkelmuse um 't Wienkeltje van Wul- lumpje. Dit is een in de stijl uit de jaren dertig ingericht woon huis plus winkel. Het museum is dagelijks geo pend van 12.00 tot 16.30 uur. De kerstman rijdt deze dagen mee. Voor alle kinderen heeft hij een cadeautje bij zich. BRUINISSE - Na afloop van dc laatste gemeenteraadsverga dering van Bruinisse op don derdag 19 december wordt een openbare receptie gehouden. Iedereen is daarbij van harte welkom. Ook is er gelegenheid om het scheidende gemeente bestuur toe te spreken. Wie van deze laatste kans gebruik wil maken, wordt verzocht dit voor donderdag 19 december kenbaar te maken aan gemeen tesecretaris T. van Oosten- brugge. De officiële raadsver gadering in het Durpsuus begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Het dievengilde was dit weekeinde weer actief in Burgh-Haamstede en Zie rikzee. De eigenaar van een tuincen trum aan de Deltastraat in Zie rikzee maakte melding van in braak in de nacht van zaterdag op zondag. De dieven namen een kettingzaag, een pomp, een boormachine, een bosmaaier en windwijzers en tuinbeelden mee. Een 64-jarige inwoner van Burgh deed vrijdagmiddag aangifte van inbraak in zijn woning aan de Weeldeweg. Zijn hele huis werd doorzocht. Het is nog niet bekend wat er aan buit is meegenomen. Aan de W. G. Bootlaan in Burgh werd een videorecorder ont vreemd. Advertentie ROOMBOTER ZILVER pakje 250 gram, van 1-99* (max. 4 pakjes per klant) li' AQUA VIVA BUB BRUISEND 0AA TAFELWATER .UU literflesff RUNDERGEHAKT ven 14,99- Of AanbetJnpm rddig van mi 16 l'mwo 18 1996 A6Plervw BV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS 7, De polikliniek heeft inmiddels twee ingrijpende veranderin gen ondergaan. Er zijn twee nieuwe polikliniek-eenheden bijgebouwd, waarvan de één bestemd is voor keel-, neus- en oorgeneeskunde en de ander voor oogheelkunde. Daarnaast is de inrichting van het be staande gebouw aan de eisen van de moderne tijd aange past. Er is meer werkruimte gecreëerd en het beeld van wachtende patiënten die over eikaars benen struikelen, is voorgoed verleden tijd. Elke unit heeft nu een eigen wacht ruimte gekregen. „Het functio neren blijft verder hetzelfde. Alle specialismen zijn hier aanwezig. Naast de vaste spe cialisten werken hier specialis ten uit Goes. Qua apparatuur verandert er niets. Dat was al lemaal al up-to-date, "aldus Verrijzer. De renovatie heeft van het personeel de nodige aanpassingen gevraagd. „Elke dag opnieuw moesten we kij ken hoe we de tent door kon den laten draaien. Het was echt een ad-hoc beleid. De pa tiënten hebben er waarschijn lijk wel wat overlast van ge had, maar dat is nu weer van de baan." Aan architect J. D. Poley viel de eer te beurt de polikliniek officieel te openen. De herin richting van het Zierikzeese ziekenhuis was voor hem - toe vallig - zijn laatste project in de zorg. „Ik ben eerst met een andere kleurstelling gekomen, maar daar ging Goes niet mee akkoord. Je moet namelijk duidelijk kunnen zien dat het om één ziekenhuis gaat. Dus die gele strepen in het plafond, de kleur van de vloer en van de balie heb ik aangepast aan het Goese gebouw. Toch ben ik nu wel tevreden over het resul taat. Het heeft toch een heel ei gen sfeer gekregen," aldus Po ley. ZIERIKZEE - Onder grote belangstelling is vrijdagmiddag de vernieuwde polikliniek van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierik zee officieel geopend. „De patiënten reageren tot nu toe zeer positief. Nu er geïnvesteerd is, geloven ze pas echt dat het ziekenhuis blijft be staan," vertelt het hoofd van de Polikliniek me vrouw L. C. M. Verrijzer. De mogelijke opheffing van het Zierikzeese ziekenhuis is al lange tijd van de baan. Het zie kenhuis zit zelfs midden in een proces van renovatie. Eerst zijn de operatiekamers en de speciale zorgafdeling onder handen genomen. En nu, met de opening van de vernieuwde en uitgebreide polikliniek, is de tweede fase van het drie stappenplan afgerond. Vol gend voorjaar hoopt het zie kenhuis een begin te kunnen maken met de laatste fase; de renovatie van de verpleegafde- ling. „Dan hebben we een zie kenhuis dat op alle punten de toets der kritiek kan door staan," aldus algemeen direc teur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen P. C. Bou- man. Dat maar weinig mensen tot nu toe van de renovatie werkzaamheden in het zieken huis op de hoogte waren, is niet zo wonderlijk. „Er zijn be langrijke investeringen ge daan, maar ze waren niet op vallend. Als er een nieuw OK-complex komt, kunnen daar maar weinig mensen over mee praten. Eigenlijk alleen de mensen die er werken, is de verklaring van internist M. Drenth. De specialist herinner de de aanwezigen aan een in april gepubliceerd artikel met de kop 'Oud hok met fantasti sche zorg'. De typering 'oud hok' is nu - precies acht maan den later - volgens Drenth, be hoorlijk achterhaald. Hoofd polikliniek L. C. M. Verrijzer. architect J. D. Poley en directeur P. C. Bouman in de ver nieuwde polikliniek. (Foto: Marieke Mandemaker) Verwachting t/m vrijdag 20 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht zuid 4 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 50% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 0 graden Windkracht oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 17 dec. Zon op 08.44, onder 16.27 Maan op 12.45, onder 00.00 Eerste Kwartier: 17 dec, (10.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - We krijgen opnieuw kou der weer. Lagen de temperaturen gisteren rond het niveau van 9 gra den, voor de komende dagen zit er niet veel meer in dan 3 graden. Het is aan de bewolkte kant en mede daar door is 's nachts van vorst aaanvan- kelijk nauwelijks sprake. De kans op regen of sneeuw neemt wat toe. Het koudere weer krijgt morgen al zijn beslag. De komende nacht daalt de temperatuur tot een graad of 2 en morgen overdag komt daar maar weinig bij; een middagtemperatuur van 3 graden is eerder regel dan uit zondering. Zon is er niet of nauwe lijks en het blijft op de meeste plaat sen droog. De wind waait uit het zuiden tot zuidwesten en is zwak tot matig, kracht 3 of minder. Ook woensdag waait de wind nog uit de zuidhoek. Een storing komt dan na derbij en daardoor neemt de kans op regen of sneeuw toe. Donderdag draait de wind naar het oosten. De kans op winterse neerslag blijft aan wezig en het kwik doet nog een klein stapje terug. ZIERIKZEE - Bij snelheids controles vrijdag en zondag gingen 209 automobilisten op de bon. Bij Nieuwerkerk vond vrijdag controle plaats tussen 16.45 en 18.25 uur. Van de 725 passeren de voertuigen reden er veer tien te hard. Op de Serooskerk- seweg bij Serooskerke werd .diezelfdd .dag', tussen, 1-9.45' en •20.50 uur gecontroleerd. Van de 150 geregistreerde auto's be rgingen er tien een overtreding. Van de 210 voertuigen die 's avonds tussen 21.05 en 22.00 uur Oosterland passeerden, re den er zeventien te hard. Zondag tussen 11.00 en 16.00 uur was er opnieuw controle bij Serooskerke. Van de 1956 passerende voertuigen reden er 168 te hard. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 136 kilo meter per uur. ZIERIKZEESCHEBM NIEUWSBODE IHl Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) DeZierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen. De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW, Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontraktfarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 rogels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3