Verzwaring Zeeuwse dijken begin volgend jaar van start Akkoord bereikt over sociaal plan Hoechst IKlSIiSsa© Een op de vijf Nederlanders voelt zich niet echt lekker Opnieuw protest tegen kerntransport Borsele Franse boeren legen Nederlandse trucks Inwoners nemen afscheid sa Dode bij ongeval Grote brand Rotterdam agenda Ook veel jongeren voelen zich niet gezond 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door reorganisatie 250 banen weg VLISSINGEN (ANP) - Hoechst Holland N.V. in Vlissingen en de vakbonden hebben vrijdag avond een onderhandelingsresultaat bereikt over een sociaal plan voor de reorganisatie van het bedrijf. Door de reorganisatie verdwijnen 250 van de 900 arbeidsplaatsen. Moeilijkere klassen pas in 1998 aan snee Het dijkvak met de Haringmanblokken bij Bruinisse is ook aan versteviging toe. Begin volgend jaar ivil Rijksiuaterstaat aan de klus beginnen. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG (ANP) - Begin volgend jaar be gint Rijkswaterstaat in Zeeland met de verster king van zeedijken over een lengte van elf kilo meter, waarvan een onderzoek onlangs aantoonde dat die ernstig zijn verzwakt. Vervolg van pagina 1 Wat dat verleden van Noord- gouwe betreft: voor de dorps bewoners is de gemeentelijke herindeling niets nieuws. In 1961 ging het tot dan toe zelf standige Noordgouwe op in de grotere gemeente Brouwersha ven. De tachtigjarige mevrouw J. E. van de Kassteele herin nert zich die tijd maar al te goed. „Verschrikkelijk von den we dat. We waren daar in In een gezamenlijk persbericht melden Hoechst en de vakbon den dat een reorganisatie on vermijdelijk is om de activitei ten in Vlissingen op lange termijn zeker te stellen. Hoechst wil de verschillende activiteiten in Vlissingen gaan onderbrengen in afzonderlijke bv's, die medio 1997 gevormd moeten zijn. Het bedrijf wil zo snel mogelijk projecten begin nen om tot een noodzakelijke vermindering van personeel te komen. Zo kunnen werknemers vanaf 56 jaar gebruik maken van ver vroegde pensionering. Onder deze regeling vallen 109 werk nemers. Verder gaat Hoechst vrijwillig vertrek van perso neelsleden stimuleren. Er komt een intensieve begelei ding bij het zoeken naar ander weg. Greenpeace vindt het vervoer twaalf tot vijftien maal per jaar van gebruikte splijtstof staven van de kerncentrale in Borsele naar de opwerkingsfa briek van Cogema in het Fran se Cap la Hague onnodig duur, milieubelastend en gevaarlijk. Het hoog-radioactief materi aal kan beter rechtstreeks op geslagen worden bij de opslag plaats voor radioactief afval Covra vlakbij de Borselse kerncentrale, vindt de milieu organisatie. De politie van het district Oos- terscheldebekken verwacht dat de protestuitingen maan dag nog worden weggehaald door Rijkswaterstaat. De poli tiewoordvoerder zei verder dat het moeilijk is maatrege len te nemen tegen degenen die de borden en spandoeken heb ben aangebracht. Bij ontdek- PARIJS (AFP/DPA) - Franse boeren hebben maandagoch tend bij Parijs vier Nederland se vrachtwagens leeggehaald en de uit vlees bestaande la ding verbrand. De boeren, producenten van kalfsvlees, protesteerden daarmee tegen de verschillen in slachtpremies tussen de lid staten van de Europese Unie. ZIERIKZEE 17 dcc. ROOMPOT BUITEN 17 dcc. BRUINISSE 17 dcc. WEMELDINGE 17 dcc. het begin erg kritisch over. Maar na een tijdje bleek het al lemaal wel mee te vallen. Voor het gemeentehuis moest je dan wel naar Brouwershaven, maar het dorpsleven bleef ge woon op hetzelfde peil." De oud-dorpsbewoonster - ze woont inmiddels in verzor gingstehuis Borrendamme - is toch ook nu weer kritisch over de vorming van een nieuwe ge meente. „Het is zo'n grote mas sa." werk en een vertrekpremie, af hankelijk van leeftijd en aan tal dienstjaren variërend van zes tot veertien bruto-maand- salarissen. Outplacement Wanneer beide regelingen nog niet het gewenste effect heb ben, probeert Hoechst perso neelsleden via outplacement aan een andere baan te helpen. Omdat gedwongen ontslagen niet bij voorbaat zijn uit te sluiten, is nu ook al een rege ling afgesproken voor aanvul ling op een ww-uitkering. Binnen Hoechst moet over de regelingen nog nader overleg gevoerd worden. De vakbon den zullen de voorstellen ter goedkeuring aan hun leden voorleggen. king ervan waren de actievoer ders niet meer te traceren. Vrachtwagen Greenpeace voert al enige tijd actie tegen de nucleaire trans porten van Borsele naar Frankrijk. Zo ketenden actie voerders zich vorige maand in Borsele vast aan de vrachtwa gen met splijtstofstaven en kregen enkele tienduizenden mensen in West-Brabant en Zeeland een brief in de bus waarin Greenpeace over de ge varen van het transport schreef. De NV Elektriciteits Produk- tiemaatschappij Zuid-Neder land EPZ wees bij die gelegen heden de kritiek van Greenpeace van de hand. Het risico van het vervoer zou ver waarloosbaar zijn, aldus EPZ. Ze haalden ook vlees uit een Ierse vrachtwagen en maakten het ongeschikt voor consump tie of staken het in brand. De demonstratie vond plaats in Rungis, de groothandelsmarkt bij Parijs. De honderden boe ren zijn vooral afkomstig uit het westen van Frankrijk. De veeboeren protesteren te gen de voorwaarden voor de slachtpremie van rundvlees. Dat heeft het Bestuurlijk Overleg Zeeweringen (BOZ), waarin de provincie Zeeland, Rijkswaterstaat en 'de Zeeuw se waterschappen samenwer ken, vrijdag besloten. Het gaat om dijkvakken die relatief STANDDAARBUITEN (ANP) - Bij een verkeersongeval zon dag op de A17 (Roosendaal- Dordrecht) ter hoogte van het Noord-Brabantse Standdaar- buiten is de 47-jarige Van der Horst uit Hoeven om het leven gekomen.. Het slachtoffer zat als passa gier in de auto met haar man. Die raakte zwaar gewond en is in kritieke toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens de politie werd de au to waarin het echtpaar zat van achter aangereden door een an dere personenwagen, raakte van de weg, sloeg enkele malen over de kop en belandde in een naast de weg gelegen sloot. De inzittenden van de botsende auto raakten licht gewond en konden na behandeling het zie kenhuis verlaten. ROTTERDAM (ANP) - Op een industrieterrein langs de Sta- dionweg in Rotterdam-zuid is zondagavond een loods met hout uitgebrand. De brandweer sprak van een uitslaande brand, maar had het vuur na een uur blussen on der controle. De loods was ei gendom van het bedrijf Geerd- ink. De rookontwikkeling was enorm, de brand was tot in de verre omtrek te ruiken. eenvoudig zijn te versterken. Dijken waarvan de verstevi ging meer voorbereiding vergt, komen in 1998 aan de beurt. Uit onderzoek van het BOZ is gebleken dat zeker 90 procent van de dijken in Zeeland ern stig is verzwakt. Voor de ver zwaring van de Zeeuwse dij ken is een bedrag tussen 275 tot 525 miljoen gulden nodig. Verder is naar voren gekomen dat de klei onder de steenglooi ingen op de dijken is ver droogd en daardoor gemakke lijk wegspoelt. De stenen bedekking valt daardoor bij een storm snel ten prooi aan de golven, waarna ook de overge bleven klei versneld afkalft. Dit probleem speelt niet alleen in Zeeland, maar volgens Rijkswaterstaat ook bij dijken langs de rest van de Neder landse kust. Volgend jaar buigt het BOZ zich over de verdeling van de kosten van de hersteloperatie in Zeeland. Het wachten daar bij is op een rapportage over de juiste omvang van het pro bleem en aangedragen oplos singsmogelijkheden. Schouwen-Duiveland Op Schouwen-Duiveland moet alleen de zuidkant versterkt worden. Het meest urgent is hierbij het dijkvak bij Ouwer- kerk. Ook de dijk bij de Schelphoek en Bruinisse moet worden versterkt. De dijken aan de noordkant van het ei land verkeren in goede staat. Zoals op veel plekken in ge heel Nederland is de kleilaag onder de Haringmanblokken verdroogd. De Haringman blokken en ook de basaltkeien en basaltblokken op deze klei laag komen hierdoor los te lig gen en spoelen bij hoge waters tand en hevige golfslag los. Het gevolg is dat de dijk zijn beschermende functie verliest. De meest voor de hand liggen de oplossing is de blokken die er nu liggen weg te halen en zwaardere blokken er voor in de plaats te leggen. Door het gewicht wordt de bescherming op zijn plaats gehouden. De kosten voor het versterken van de dijken belopen enkele honderden miljoenen guldens. Maandag 16 december Zierikzee Raadsvergadering in het stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. 19.00-20.30 uur Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. 19.00- 20.30 uur. Buitengewone gemeente raadsvergadering. Tonnen- magazijn. 19.00 uur. Dinsdag 17 december Adventsmiddag PCOB. De Veste. 14.15 uur. Workshop bloemschikken. Vismarkt, St. Domus- straatöl. 19.00-21.30 uur. Dia-serie over Het land van de Bijbel. R.K. Parochiecen trum. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Kerstviering van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen in de Ger. kerk in Haamstede. 14.00 uur. Noordgouwe Schrijfavond Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 21. 10.00-12.00 uur. Nieuwerkerk Bijzondere raadsvergade ring opheffing gemeente Duiveland. Ons Dorpshuis. 15.00 uur. Afscheidsreceptie gemeente Duiveland. 'Ons Dorpshuis'. 19.00 uur. Bruinisse Kerstviering Helpt Elkan der. Verenigingsgebouw Deestraat. 18.00 uur. Woensdag 18 december Zierikzee Kerstavond NBvP afdeling Noordgouwe. Foyer restau rant Mondragon. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kerstavond NBvP. 'Ons Dorpshuis'. 19.00 uur Donderdag 19 december Nieuwerkerk Kerstviering voor ouderen. Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Zaterdag 21 december Zierikzee Klaverjasavond vv Zierikzee in de kantine van sportpark Den Hogen Blok. 19.30 uur. Westenschouwen Verkoop dennen. Kraaijen- steinweg 140. 9.00-12.00 uur Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Kijk-en koophal Industrieweg en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Officiële ingebruikneming brandweerkazerne/Rode Kruisaccommodatie. 15.30 uur. Om 14.30 uur bijeen komst in dorpshuis. Zondag 22 december Zierikzee Kerstoernooi prijsklaverj as sen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Maandag 23 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Toss-tenniswedstrijden van 10.00 tot 13.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 24 december Brouwershaven Kerstzanguur. Sint Nico- laaskerk. 19.00 uur. Donderdag 26 december Zierikzee Levende kerststal in drie be drijven op Kinderboerderij De Punt. 13.00 uur. Vrijdag 27 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Toss-tenniswedstrijden van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 30 december Zierikzee Activiteitendag in Sportcen trum Onderdak. Van 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 2 januari Zierikzee Striptekenen voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Studio Le- jon. 10.00 tot 12.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetabcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater tijd stand 08.15 148 20.55 161 06.45 149 19.25 162 Laagwater tijd stand 01.55 14.30 00.35 13.05 -113 -155 -lil -152 08.40 158 02.00 -123 21.05 175 14.25 -163 08.30 155 21.05 170 en 06-9771 01.55 14.25 -119 -160 UTRECHT (ANP) - Een op de vijf Nederlan ders voelt zich niet gezond of zelfs slecht. Dit blijkt uit onderzoek van de Landelijke Ver eniging voor Gemeentelijke Gezondheids diensten. Opvallend resultaat is verder dat ook jongeren aangeven zich niet zo gezond te voelen. De LVGGD vergeleek de ge gevens van onderzoeken van de 56 GGD'én in Nederland, met name om te zien of er re gionale verschillen in ge zondheid zijn. Die verschil len zijn wel gevonden, maar kunnen volgens de onderzoe kers ook heel goed het ge volg zijn van het verschil in aanpak en in de bewerking van gegevens. De vakgroep epidemiologie van de LVGGD pleit dan ook voor eenduidig onderzoek, zodat de gezondheidssituatie beter vergeleken kan wor den. Overigens is het voor het eerst dat de resultaten van alle afzonderlijke GGD'en naast elkaar gelegd zijn. Uit het onderzoek komt wel duidelijk naar voren dat 20 tot 30 procent ontevreden oordeelt over zijn of haar ge zondheid. De onderzoekers hadden daar wel een ver moeden van, omdat de cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek in die richting wijzen. Maar het percentage is hoger en ook onder jongeren komen men sen voor die hun gezondheid als minder goed-ervaren. Epidemiologe I. Kroesber- gen kan slechts gokken waarom jongeren relatief zo hoog scoren. „Je zou ver wachten dat jonge mensen een gezond lichaam hebben. Als ze toch aangeven hun ge zondheid niet zo best of zelfs slecht te vinden, dan heeft dat mogelijk een sterk psy chische achtergrond. In de toekomst moet het gestan daardiseerde onderzoek daar meer duidelijkheid over geven." De epidemiologen vergele ken ook de opkomstpercen tages in de verschillende regio's bij het bevolkingson derzoek naar baarmoeder halskanker. Die varieerden van 1991-1995 van 53 tot 86 procent. Die percentages hebben betrekking op vrou wen die niet al op een andere manier al onder controle zijn of bij wie controle niet meer nodig is. Huisarts De verschillen zijn volgens Kroesbergen verklaarbaar doordat de manier van wer ken per GGD anders is. Ook kan een actieve houding van de huisarts een rol hebben gespeeld. Heeft hij zelf al veel vrouwen laten controle ren door middel van een uit- strijkje, dan neemt het ani mo om op de GGD-oproep te reageren af. De LLGVD gaat ervan uit dat het opkomstpercentage in 1996 is verhoogd, doordat GGD'en huisartsen nauwer zijn gaan samenwerken. In sommige regio's verzorgen de huisartsen de oproepen. Cijfers over de opkomst in 1996 zijn nog niet beschik baar. Suske en Wiske "het grote gat'' door Willy Vandersteen in mm met te dicht by de de rand sim, een onfelutc is yauu yebeurd! J Doodtij: 19 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Borden en spandoeken op A58 RILLAND-BATH (ANP) - Actievoerders van Greenpeace hebben maandagochtend in alle vroegte de route vanaf Borséle via de A58 tot dé Belgische grens gemarkeerd met borden en spandoeken. Daarop uit de organisatie protes ten tegen de nucleaire transporten over deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2