Vakantie-dialysecentrum in Port Zélande gaat van start Waarschuwing- voor camera's te zien op de digitale snelweg Demonstratie van CD in Middelburg verboden Bijval Greenpeace in strijd kerntransporten Eindexamens te simpel Dijkstal tegen adeldom Files door de gladheid Ontslag van rechercheur was terecht Milieuprijs voor schiller Beatrix Wie heeft echt belang bij belanghebbenden-parkeren? DONDERDAG 12 NOVEMBER 1996 NR 26094 7 'Hef is net een roman met een happy eiuV Mevrouw G. E. M. Tielen, hoofd ziekenhuiszorg en topzorg van het ministerie van VWS, stelde de dialyse-apparatuur in gebruik. Eén van de personeelsleden van Port Zélande speelde voor patiënt. (Foto: Joop van Houdt) PORT ZÉLANDE - „Een grote aanwinst." Zo land- 20 concludeerde zo overzie is het net een roman Kluchert, duidelijk achter bij met een happy end." omschreet dr. S. A. Kluchert, directeur patien- anderelanden. „Het opvallen- Drs. B. de Boer, commercieel tenzorgr Drechtsteden Ziekenhuis, dinsdag het de was dat onze ei?en patiën- directeur van Gran Dorado jtix ten *n t>ulten land altijd Leisure NV sprak zijn tevre- vakantie-dialysecentrum in Gran Dorado Port prima terecht konden in apar- denheid uit over de totstand- Zélande. Inmiddels hebben al 200 patiënten ge- te vakantiedialysecentra, koming van het samenwer- maar dat iets dergelnks in Ne- kmesverband tussen het bruik gemaakt van de nieuwe voorziening Dinsdag werd het dialysecentrum officieel in gebruik genomen. 'Zaak asielzoeker te gevoelig MIDDELBURG (ANP) - Burgemeester mr. D. Burgers van Middelburg staat niet toe dat Cen trumdemocraten zaterdag in de stad demon streren. De groepering heeft de demonstratie aangekondigd omdat ze vindt dat de zelfmoord van een 30-jarige Iraanse asielzoeker afgelopen weekeinde in Middelburg te veel aandacht krijgt. GOES (ANP) - De milieu-organisatie Green peace vindt steeds meer gehoor bij gemeenten in Zeeland met hun protest tegen de transpor ten van nucleair afval van de kerncentrale in DEN HAAG (ANP) - Ruim GO procent van de eindexamens in het middelbaar beroepsonder wijs (mbo) heeft een te laag ni veau. Bovendien zijn er grote niveauverschillen in de eind examens. Dit blijkt uit een rapport van de Inspectie voor het Onder wijs. De inspectie nam een steekproef bij tientallen mbo- scholen en examenbureaus voor het leerlingwezen. Daar uit bleek volgens een woord voerster dat 40 procent van de examens te weinig van de ver plichte onderdelen bevat. De slechte resultaten van het onderzoek leveren problemen op voor leerlingen doordat de status 'van het mbo-diploma onduidelijk wordt. Officieel zijn de diploma's van gelijke waarde, maar in de praktijk blijkt de waarde afhankelijk van de kwaliteit van de instel ling, aldus de inspectie. DEN HAAG (ANP) - Minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken wenst niet als de nieuwe Karei de Grote in de geschiede nisboeken te komen. Hij geeft niet toe aan een grote meerderheid in de Tweede Ka mer die de adeldom nieuw le ven in wil blazen. De adellijke titel is nu alleen overerfbaar via de mannelijke lijn. De regeringspartijen (Pv dA, D66 en VVD) en het CDA willen mannen en vrouwen ook hierin gelijk behandelen. Als iemand op die manier een titel of predikaat verkrijgt, is dat naar de mening van Dijk stal in strijd met het histori sche karakter van het insti tuut. De bewindsman weet zich daarbij gesteund door ba ron Schimmelpenninck van der Oije, de voorzitter van de Hoge Raad van Adel. DRIEBERGEN (ANP) - De po litie telde donderdag in de och tendspits maar liefst 37 files van in totaal 222 kilometer. Uitzonderlijk veel voor een ge wone donderdag, aldus een woordvoerder van de landelij ke verkeerspolitie in Drieber gen. De opstoppingen werden ver oorzaakt doordat veel automo bilisten voorzichtiger reden, omdat er was gewaarschuwd voor plaatselijk gladde wegen door ijzel. De snelwegen waren overigens goed berijdbaar. In Friesland was het wèl glad. De politie noteerde ongeveer veertig aanrijdingen. Enkele mensen raakten licht gewond. Veel automobilisten in de pro vincie lieten zich ondanks de waarschuwingen verrassen door de ijzel, aldus de politie. ALMELO (ANP) - Het ontslag van rechercheur B. Santema van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond is juist. Dat heeft woensdag de recht bank in Almelo bepaald. De korpsleiding ontsloeg Sante ma wegens het negeren van een aantal dienstbevelen en een optreden in een misdaad- programma op de televisie. Daarin stélde de rechercheur dat de moord op de Rotterdam se taxichauffeur G. Frensdorff door besluiteloosheid van de korpsleiding niet was opge lost. Een half jaar later hield de politie alsnog de twee da ders van de moord aan. Het ontslag van de rechercheur wekte veel beroering onder Rotterdamse taxichauffeurs, die met een demonstratie op de Coolsingel het opnamen voor Santema. DEN HAAG (ANP) - De uitvin ding van een nieuwe aardap pelschiller heeft de eerste prijs van de Stichting Maltha Milieuprijs gekregen. De vinding betreft een droog- schiller voor de aardappelver- werkende industrie die het mi lieu ontlast en schilafval achterlaat dat zonder verdere bewerking geschikt is als vee voer. De stichting looft elk jaar 100.000 gulden uit voor uitvindingen en innovaties die het milieu sparen of verbete ren. De eerste prijs van 50.000 gulden is dit jaar voor droog- schiluitvinder M.S.P. Martin Scholten Projects uit Roer mond en komt ten goede aan de verdere ontwikkeling van de droogschiller. Nierpatiënten die in Gran Do rado een vakantiewoning hu ren kunnen van het nierdialy- secentrum gebruik maken. Met één telefoontje zijn zij ver zekerd van zowel dialyse plaats als een vakantiewo ning. Met de nieuwe voorziening wordt ingespeeld op de vraag van de patiënt. Die wilde tijdens zijn of haar va kantie gebruik maken van het dialysecentrum in het Drecht steden Ziekenhuis. „Het vervelende was dat je die patiënten geen definitieve toe zegging kon doen. Je wist im- „Ik wil mezelf en anderen gewoon behoeden voor een boete", verklaart Sannes zijn initiatief. De 25-jarige werkne mer van een automatiserings bedrijf besteedt een groot deel van zijn vrije tijd aan het bij houden van de lijst. Een tijdro vende klus, want per da)* krijgt hij tien tot twintig mail- tjes van mensen die ergens een camera hebben ontdekt. Niet elke tip gaat meteen in het systeem, waarschuwt San- nes. „Ik kan natuurlijk niet el ke opgaaf controleren. Pas als er meer mensen met dezelfde plek komen, neem ik hem op in het overzicht." Het overzicht beslaat inmid dels in uitgeprinte vorm acht A-viertjes. Keurig gerang schikt naar snelwegen, provin ciale wegen en wegen binnen de bebouwde kom. De plaats van een camera staat in de meeste gevallen nauwkeurig omschreven. Ook meldt de lijst om wat voor soort camera of radar het gaat: rood licht, snelheid of beide, op vaste of wisselende positie. Zo worden snelheidsduivels in de buurt van de Amsterdam ArenA gewaarschuwd voor „een zilvergrijze auto die in de berm staat geparkeerd". In de buurt van Hoofddorp moet men op zijn hoede zijn voor een „witte VW-Golf met geblin deerde achterruiten". En in mers niet of er op het moment dat zij wilden diaLyseren ook daadwerkelijk plaats zou zijn. Je kon niets anders doen dan ze een voor hen onbevredigend antwoord geven, namelijk dat we ons best zouden doen en dat ze een weekje tevoren wel ge beld zouden worden," aldus Kluchert. „Als patiënt durf je dan de rest van 'je Vakantie niet definitief te regelen. We hadden dus behoefte aan een aparte capaciteit aan gastdia- lyseplaatsen, die we apart konden plannen." Wat dat betreft loopt Neder- Raalte controleert de politie vanuit een „beige Citroën BX met een fietsdrager achterop". Helemaal uitkijken moet je op weg N205 tussen Bloemendaal en Zandvoort, want ter hoogte van de Zeeweg zet de politie nogal eens auto's met een Duits nummerbord in, aldus de digitale waarschuwing. „Dit is de meest actuele site op het gebied van snelheidscon troles, dankzij u", kraait San- land, zo concludeerde Kluchert, duidelijk achter bij andere landen. „Het opvallen de was dat onze eigen patiën ten in het buiten land altijd prima terecht konden in apar te vakantiedialysecentra, maar dat iets dergelijks in Ne derland nog niet echt bestond. Het signaal voor Kluchert om op zoek te gaan naar een ge schikte lokatie en uiteindelijk is Gran Dorado Port Zélande uit de bus gekomen. Happy end 1 De partners gingen niet over één nacht ijs. Er werd twee jaar proefgedraaid en in het af gelopen jaar maakten 200 pa tiënten gebruik van het 'mini- centrum' waarbij" 560 dialyses werden verricht. „Een kleinig heidje als je het vergelijkt met de 12000 dialyses in het echte centrum, maar voor patiënten die dichtbij hun vakantiebe stemming willen dialyseren een grote aanwinst. Als ik het nes aan het begin van zijn lijst. „Niet waar. Enkele gegevens kloppen gewoon niet. Boven dien is de lijst lang niet com pleet", zegt J. Bennink, woordvoerder van het actie centrum naleving snelheidsli mieten van de landelijke ver keerspolitie in Driebergen. Bennink wijst erop dat de poli tie op snelwegen steeds minder met vaste camera's werkt om dat het effect daarvan steeds kleiner wordt. „Iedereen weet waar ze staan en neemt dan gas terug. Maar daarna wordt het gaspedaal weer lekker inge trapt. Daarom zetten we veel vaker mobiele apparatuur in. Die staat nooit lang op een be paalde plek. Op het moment dat die op de lijst komt, heb ben wij hem al weer wegge haald." „De waarde van zo'n overzicht is dus minimaal", concludeert Bennink. „Maar aan de andere kant hebben we er ook geen be zwaar tegen. Er zullen heus wel mensen zijn die zich hier door beter aan de maximum- zo overzie is het net een roman met een happy end Drs. B. de Boer, commercieel directeur van Gran Dorado Leisure NV sprak zijn tevre denheid uit over de totstand koming' van het samenwer kingsverband tussen het Drechtsteden Ziekenhuis en Grand Dorado. „Er wordt door de vakantiegangers erg posi tief op gereageerd en het is dus ook goed voor de uitstraling van Grand Dorado. En alle beetjes helpen." Zes tegelijk Het ziekenhuis investeerde 350.00 gulden in de nieuwe dia- lyseapparatuur in het cen trum. In het dialysecentrum in Port Zélande kunnen zes pa tiënten tegelijk dialyseren. Het centrum is zes dagen per week geopend. Voor de dialy se-mogelijkheden betaalt de patiënt niets extra. De kosten worden door de ziektekosten verzekering vergoed. snelheden houden. Wat dat be treft juichen we dit initiatief toe." K. Wilting van de Amsterdam se politie valt hem bij. „Het kan preventief werken. Maar in feite belazer je de mensen. Eigenlijk heb je er geen pest aan. Automobilisten die den ken dat ze tussen twee came ra's wel even een snuifje gas kunnen geven, moeten we te leurstellen. Die pakken we heus wel." 'Niet moeilijk' Zijn collega A. Geelof van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond is minder gereserveerd. „Wij doen er niet moeilijk over. Hoe meer mensen weten waar wordt gecontroleerd, hoe beter voor de verkeersveilig heid. Wij zijn er niet op uit om zoveel mogelijk mensen door het rode licht te laten rijden en dan lekker boetes te innen. Het sparen van mensenlevens is belangrijker dan een bon." Burgers kan de demonstratie niet op voorhand verbieden omdat geen officiële aanvraag is ingediend. Op het stadhuis in Middelburg is alleen een aankondiging van de demon stratie door de CD op zaterdag ontvangen. Mocht de partij verschijnen dan laat Burgers ingrijpen, zo deelde een woord voerder van de gemeente des gevraagd mee. De burgemeester vindt de zaak rond de asielzoeker te gevoelig om die als aanleiding voor een demonstratie te gebruiken. Ook vreest hij verstoring van de openbare orde, omdat de anti-racistische vereniging Bravo uit Middelburg een te- gendemonstratie heeft aange kondigd. Bovendien zijn er door een kerstmarkt waar schijnlijk veel mensen in het centrum, reden waarom vol gens Burgers geen risico op het gebied van de openbare orde gelopen kan worden. Borsele naar Frankrijk. Dat bleek dinsdagavond tij dens een openbaar debat in Goes dat de milieugroepering had georganiseerd. Green peace voert al geruime tijd ac tie tegen de omstreden nucleai re afvaltransporten, die twaalf tot vijftien keer per jaar plaatsvinden over hetzelfde traject. Volgens Greenpeace brengen deze zendingen onno dige risico's met zich mee. Die waarschuwing is niet aan do vemansoren gericht, zo bleek tijdens het milieudebat. Zo erkende burgemeester Van der Zaag van Goes dat Green peace ertoe heeft bijgedragen dat een aantal zaken is veran derd. „Door de acties heb ik zelf uitgezocht wanneer het transport langs mijn gemeente komt. De politie stelt me nu in het vervolg op de hoogte", zo erkende hij Ook burgemeester Schenkels van de Belgische gemeente Zei- zate toonde zich strijdlustig. „Als iemand mij een tip kan geven wanneer het transport onze gemeente passeert, zorg ik er voor dat het wordt tegen gehouden", zo waarschuwde hij. De Elektriciteits Produk- tiemaatschappij Zuid-Neder- De, nu nog, gemeente Zierik- zee ziet het wel zitten, dat par keren voor belanghebbenden. Achter de schermen is er al een concept parkeerplan uitge werkt. De 'burgerij' mocht zich hierover Uitspreken door middel van 'inspraak-info'- avonden. Velen hebben deze avonden be- zodbt, zoals ook ondergeteken de. Wat mij wel opviel, was dat zeer veel stadsgenoten niet erg ingenomen zijn met dit plan. Er zijn dan ook nogal wat vraagtekens bij te zetten. Kort samengevat is de doelstelling van dit plan het parkeren zo veel mogelijk buiten de stads wallen te laten plaatsvinden. Daartoe zullen de nodige par keervoorzieningen gemaakt worden. In het centrum wordt betaald parkeren uitgebreid, en buiten het centrum wordt dan het belanghebbendenpar- keren ingevoerd. Door het kopen van een ver gunning kunnen de inwoners binnen de stadswallen een par keerplaats huren van de ge meente. Voor een bedrag van 75,- gulden mag je dan parke ren in je eigen straat of omge ving. Precies zoals al sinds jaar en dag gebeurt. Alleen kost het nu nog niets. Afhankelijk van het aantal parkeervakken dat de gemeente gaat maken, is het maar te hopen, dat je de auto kan parkeren, zeker in het toe ristenseizoen. Een garantie Woensdag demonstreerden on geveer 70 asielzoekers van di verse nationaliteiten in Mid delburg tegen het uitzettingsbeleid in ons land. De zelfmoord van de Iraniër is volgens hen het resultaat van „het onrechtvaardige beleid van het ministerie van Justitie en het bestuur van het asielzoe kerscentrum in Middelburg". In de war Volgens de asielzoekers was de man in de war door de negatie ve beslissing van Justitie, na dat hij een medebewoner van het asielcentrum AZC in Mid delburg had aangevallen, werd hem in de loop van vorige week de toegang tot dat cen trum voor twee weken ont zegd. In de nacht van vrijdag op zaterdag sprong de man in een gracht en overleed. land EPZ liet het dinsdag af weten. De EPZ had haar klan ten en de bevolking van Zee land de noodzakelijke informatie kunnen verstrek ken over het eerstkomende transport. Op het laatste mo ment zag de EPZ-directie ech ter af van deelname aan de dis cussiebijeenkomst in Goes. Aan het debat namen wel twee Zeeuwse Statenleden mee. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix viert haar verjaardag volgend aar op twee plaatsen in de provincie Noord-Hol land. Samen met andere leden van de koninklijke familie bezoekt zij het eiland Marken en de ge meente Velsen. De koningin krijgt op Koning innedag, 30 april, onder ande ren gezelschap van prins Claus, kroonprins Willem- Alexander, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven, kan niet gegeven worden. Het is mij in ieder geval niet duide lijk waarom ik dan die 75,- gul den moet betalen, als ik er niet van op aan kan, dat er voor mijn auto een parkeermoge- lijkheid permanent aanwezig is. Foutparkeerders zullen wel een parkeerboete v, krijgen, maar de inwoners die RECHT hebben op een parkeervak en hiervoor betalen kunnen hun auto niet parkeren, en zullen moeten uitwijken naar par- keergelegenheden buiten de wallen. Gaat een belanghebbende parr keerder in het centrum weke lijkse boodschappen halen, dan moet ook nog eens extra betaald worden bij de parkeer- meters. Tel uit je winst. De meerwaarde van dit plan heb ik niet kunnen vinden. Het is slecht onderbouwd, en het lost niets op. Integendeel, op een enkele uitzondering na hebben de inwoners binnen de stadswallen normaliter geen structurele parkeerproblemen in hun naaste woonomgeving. Inwoners financieel belasten, zonder dat er een tastbare meerwaarde tegenover staat is verwerpelijk. Wie heeft er nu op deze manier ECHT belang bij het belang hebbende parkeren? U mag drie maal raden J.F. VANUDEN Zierikzee Snelheidscamera's langs de weg. Michael Sannes waarschuwt ervoor op Internet. Het remspoor kan dan achterwege blijven. (Foto: Joop van Houdt) Ter voorkoming van boetes op de echte snelwegen DEN HAAG (ANP) - Hij begon ermee „voor de grap". Michael Sannes uit Haarlem maakte voor zichzelf een lijstje van twintig plaatsen waar snelheids- en rood-lichtcamera's staan. Begin oktober zette hij het op Internet en vroeg de gebruikers van de digitale snelweg of ze het wilden aanvullen. De respons was overweldi gend: de lijst is inmiddels uitgegroeid tot een overzicht van honderden plekken en is in twee maanden al meer dan 50.000 keer geraadpleegd. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7