Scholieren vinden 27.000 stukken vuil op het strand Veeteelt als buffer tussen natuurgebied en akkerland Na veel ach en wee tarieven Reinigingdienst fors omhoog Bezwaren tegen wandelpad aan rand van Nieuwerkerk Tweede lustrum KNF jeugdstudieweekend Veerhoek: Westerschouwen ook baat bij regeling scheepvaart' rfr. ■*.- Stroom van ideeën tijdens Kerndialoog Schouwen-Oost Overdracht met fikse reserve PvdA: 'Inspraak was op z'nplaats geweest' PvdA blikt terug op verkiezingen DONDERDAG 12 DECEMBER 1996 NR 26094 5 Leerlingen van het Buys Ballot College in Goes actief op het strand. Het rapport van hun vondsten overhandigen ze vandaag, don derdag, aan de milieuwethouder. BURGH-HAAMSTEDE/GOES - De Stichting Werkgroep Noordzee heeft de oorlog verklaard aan het zwerfvuil op de stranden. Aanleiding is de berg van 27.000 stukken rommel die 2000 scholieren de afgelopen tijd langs de Neder landse kust opraapten. In Zeeland gebeurde dat op elf locaties langs kust en Ooster- en Wester- schelde. Vandaag, donderdag, overhan digt de werkgroep het rapport van het zogeheten Coast watch- onderzoek aan hoofdingeni eur-directeur ir. D. Tromp van Rijkswaterstaat. Ook burge meesters en wethouders in de zestig kustplaatsen krijgen een exemplaar. Vanochtend gebeurde dat in Burgh-Haam- stede waar wethouder C. W. Veerhoek twee leerlingen van de RSG Prof. Zeeman ontving. In Goes krijgt milieuwethou- der S. Heijning vandaag het rapport uit handen van Mavo3- leerlingen van het'Buys Ballot College. Uit het Coastwatch-onderzoek blijkt dat 40 procent van de aangetroffen ^ommel afkom stig is van schepen op zee. De buit varieerde van touwen en werkhandschoenen tot jerry cans en pallets. Van de helft van het afval is de herkomst niet meer te achterhalen. On geveer 50 procent van de rot zooi bestaat uit plastic spullen. De RSG-leerlingen deden twee bijzondere vondsten: een vreemd houblok met gaten en een stalen kogel erin en een in het Frans gestelde 'message in a bottle'. Een Frans meisje zoekt correspondentie. In Zeeland werden 3542 stuks afval gevonden. Het mefen- deel daarvan lag langs het Noordzeestrand. Per 500 wer den 70 stuks afval gevonden. Langs Ooster- en Westerschel- de bedraagt dat gemiddelde 23 stuks. De RSG-leerlingen on der leiding van aardrijkskun deleraar F. Beekman inventa riseerden het afvai tussen de vuurtoren van Haamstede en het Watergat in Renesse. ,,Het is een rustig strand. Het is waarschijnlijk daarom dat 75 procent van het afval dat wij vonden afkomstig is van de scheepvaart," aldus Beekman. In het rapport doet de werk groep aanbevelingen om de stranden in het vervolg scho ner te houden. De voorstellen zijn vooral gericht op de scheepvaart. Zo vindt de werk groep dat er een lozingsverbod op zee moet komen. Verder moeten bemanningen worden gedwongen, alvorens het rui me sop te kiezen, afval af te ge ven. De kosten van verwer king kunnen via havengelden worden geïnd. 'Veel geld' Het is de bedoeling dat de ge- meentestuurders de lijst van aanbevelingen ondertekenen. De Westerschouwse wethou der C. W. Veerhoek zei van morgen dat ook zijn gemeente gebaat is met een regeling die het lozen van afval door de scheepvaart verbiedt. ,,Ik steun jullie hierin," zei Veer hoek tegen Daan Doeswijk en Jelle Lanting van de RSG. ,,Want het jaarlijks opruimen van de rommel kost ons veel geld. Ik zal het college dan ook voorstellen de aanbevelingen te ondertekenen. Twintig landen Coastwatch-onderzoek wordt al negen jaar gedaan in ruim twintig Europese landen. Ver geleken met de andere landen staat Nederland er volgens de werkgroep nog niet eens zo slecht voor. Als het gaat om le ge, weggesmeten drinkpakken raapten scholieren er in Neder land 48 stuks per kilometer op, terwijl het Europese gemiddel de op 91 ligt. Overigens is het aantal gevonden stukken vuil aan de Nederlandse kust niet veel meer dan het jaar daar voor. nc - In het voorjaar van 1997 wil de werkgroep de aanbevelingen presenteren aan de Tweede Kamer die zich dan buigt over het nieuwe Milieu Beleidsplan voor de Scheepvaart. ZIERIKZEE - Gebruik veeteelt als buffer tus sen een natuurgebied en akkerland. Dat was één van de meest opmerkelijke ideeën die naar voren werd gebracht tijdens de Kerndialoog Schouwen-Oost dinsdagmiddag in Zierikzee. De Kerndialoog leverde een stroom van ideeën op voor zowel de verkeersveiligheid, de land bouwkundige structuur, natuur en recreatie. manier zou kwetsbaar natuur gebied nooit meer grenzen aan akkerland maar zou er een strook grasland tussen zitten. De situatie voor de landbouw kan verbeterd worden door meer en betere drainage en als het even kan ook de aanvoer - op wat voor manier dan ook - van zoet water, zo liet een woordvoerder van één van de gespreksgroepen weten. Om te vermijden dat akkerbouwers belemmerd worden in hun be drijfsvoering omdat hun land grenst aan kwetsbaar natuur gebied werd, zoals al aange stipt, voorgesteld om veeteelt als buffer te gebruiken. Op die In die 'graslandzone' zouden dan ook ganzen kunnen gra zen. ,,Als je grasland voor hen aantrekkelijk genoeg maakt gaan ze niet meer elders gra zen." De door akkerbouwers gevreesde distelgroei kan, zo werd betoogd, in de hand ge houden worden door bloei van de distels te voorkomen. Plaat sing van kwelschermen werd genoemd als manier om onge wenste kwel tegen te gaan. Een mogelijk alternatief is de plaatsing van kwelbuizen. Wegen Een andere gespreksgroep had zich over de wegenstructuur in het gebied gebogen en kwam met verschillende suggesties om de verkeersveiligheid te verbeteren. Gepleit werd on der meer voor de aanleg van rotondes, verbetering en uit breiding van fietsroutes. Ook werd de suggestie gedaan om plattelandswegen te accentu eren met bomenrijen. Op som mige plaatsen zouden - net als in vroeger tijden - weer knot wilgen aangeplant kunnen worden. Het gebied in kwestie leent zich ook voor recreatief mede- Veeteelt kan fungeren als buffer tussen akkers en natuurgebieden. (Archieffoto) gebruik. Gepleit werd voor het aanleggen van fiets- en wan delpaden, ruiterpaden en een kanoroute door brede water gangen. Ook werd het plan ge opperd om in Schouwen-Oost een plaatsje in te ruimen voor wat genoemd werd een 'reco- park', een reconstructie van het Schouwen-Duivelandse landschap uit vroeger tijden. Uniek De manier waarop de landin richtingsplannen van het ge bied Schouwen-Oost ontwik keld worden is volgens mevrouw A. P. de Haan, voor zitter van de landinrichtings commissie Schouwen-Oost, uniek. Van het begin af aan is geprobeerd bewoners van het gebied waar het om gaat te be trekken bij de plannen. Afge lopen maandag en dinsdag gin gen de bewoners in kleine groepjes bij elkaar zitten om ideeën uit te wisselen en oplos singen te formuleren. Voorzover ik weet is het de eerste keer dat plannen van de ze schaal op deze manier be handeld worden. Vroeger werd van bovenaf een plan neerge legd en daar moest men het mee doen. Ik denk dat je met deze manier van werken veel meer draagvlak kweekt. Je ziet ook dat bijvoorbeeld boe ren en miïieumensen meer be grip voor eikaars situatie krij gen. En ons levert het een heleboel ideeën op waar we echt wat aan hebben." 880 ideeëii Alles bij elkaar leverde de kerndialoog meer dan 800 ideeën op. De landinrichtings commissie heeft zich voorgeno men om in de eerste helft van 1997 met een rapport te komen waar die ideeën of een deel er van verwerkt is. ZIERIKZEE - Ondanks veel ach en wee en krampachtig zoeken naar enige verzachting be sloot het algemeen bestuur van de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland woensdagmiddag tot een forse verhoging van de tarieven. Betaal de de burger dit jaar nog 324 gulden voor afval verwerking, het komend jaar zal daar vierhon derd gulden voor neergeteld moeten worden. De verhoging van ruim 23 pro cent is vooral een gevolg van de door het rijk opgelegde ta rieven voor afvalverbranding en voor een klein gedeelte door verhoging van de personeels kosten. Dit punt kwam aan de orde bij de vaststelling van de werkbe- groting 1997. De Reinigings dienst Schouwen-Duiveland houdt, ten gevolge van de ge meentelijke herindeling, als gemeenschappelijke regeling op te bestaan en wordt per 1 ja nuari een specifieke dienst binnen de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. Het be stuur van de gemeenschappe lijke regeling had echter nog de taak een werkbare begro ting 1997, met daarin opgeno men de nieuwe tarieven, vast te stellen. Voorzitter van de Reinigings dienst W. den Boer gaf aan ge schrokken te zijn van de voor genomen stijging van het tariefHij memoreerde een uit spraak van toenmalig minister E. Nijpels, die zeven jaar gele den al een tarief van 350 gul den in het vooruitzicht stelde. Het voorstel het tarief op Schouwen-Duiveland tot vier honderd gulden op te trekken vloeit voort uit het beleidsuit gangspunt dat er kostendek kend gewerkt dient te worden. Pil vergulden De bestuursleden zochten ver volgens tevergeefs naar moge lijkheden om nu, maar vooral in de toekomst de bittere pil voor de bevolking wat te ver gulden. Die mogelijkheden bleken enerzijds beperkt, an derzijds bestond er bij het be stuur ook enige schroom om 'over het graf heen te regeren'. Mogelijkheden om door mid del van verschuivingen vanuit de algemene reserve en de spe cifieke reserves een speciaal egalisatiefonds tarieven te vormen, werden uitgebreid te gen het licht gehouden. Met de vorming van zo'n specifiek egalisatiefonds zou de nieuwe gemeenteraad een handvat worden geboden om al te grote tariefsverhogingen in de toe komst op te vangen. Bestuurslid mevrouw A. P. de Haan had liever gezien, dat er hier en nu iets gedaan kon wor den ter voorkoming van de huidige forse stijging. Het be leidsuitgangspunt kostendek kend te werken vormde op dat punt echter een blokkade. Di recteur van de Reinigings dienst N. J. Eilers rekende voor, dat zelfs bij gebruikma king van de volledige post on voorzien het nieuwe tarief zou uitkomen op 396 gulden, het geen de pijn dus nauwelijks zou verzachten. Scenario's Scenario's die vervolgens de revue passeerden waren: 165.000 gulden te onttrekken aan de algemene reserve, waarop dan nog een ton zou blijven staan en drie ton over te hevelen vaji het realisatie fonds vuilverwerking om een speciaal egalisatiefonds tarie ven te vormen. Na een uitgebreide discussie besloot men uiteindelijk tot vaststelling van de werkbegro- ting 1997 en tevens dus tot ver hoging van het tarief tot vier honderd gulden. De bestaande reserves blijven gehandhaafd en worden als zodanig overge dragen aan de nieuwe gemeen te in de hoop, dat daaruit geput zal worden om in de toekomst verdere sprongsgewijze verho gingen te voorkomen. NIEUWERKERK - „Ik, en de hele raad met mij heeft een fout gemaakt." PvdA'er A. J. C. Me- lieste stak tijdens de vergadering van de ge meenteraad van Duiveland de hand in eigen boezem ten aanzien van de besluitvorming rond het wandelpad rondom plan Loensweg, aan de rand van Nieuwerkerk. Melieste sprong op de bres voor de bewoners van Meeuwenlaan, Leeu weriklaan en Kievitlaan die grote moeite heb ben met de aanleg van het wandelpad. De plannen werden eerder in commissieverband behandeld, daarna door de gemeenteraad bekrachtigd en zelfs al goedge keurd door gedeputeerde sta ten van Zeeland. Desalniette min zijn de bewoners van genoemde straten zich rot ge schrokken toen ze er achter kwamen waar het pad precies zou komen: precies langs hun wijk. De bewoners zijn bang dat bromfietsers het wandel pad ook gaan gebruiken en hen overlast bezorgen, vinden dat hun privacy aangetast wordt en vrezen dat hun huizen in- braakgevoeliger worden om dat de 'buffer' die er nu is in de vorm van struiken weg zou moeten als het pad aangelegd wordt. aanleg van dat gedeelte van het wandelpad. Een klein aan tal wijkbewoners weigerde een handtekening te zetten, maar dat zijn er volgens de wijkbewoners niet meer dan vier a vijf. ,,We hebben ons niet gereali seerd dat het pad daar zou ko men," vertelt één van de be zwaarmakers. „Wij wisten niet beter als dat het wandel pad in het buitengebied zou ko men. Onze wijk is toch geen buitengebied?" De bewoners bundelden hun krachten en in allerijl werd een handtekenin genactie gehouden. Vijfender tig wijkbewoners onderteken den een petitie waarin gevraagd wordt af te zien van Gesprek Twee vertegenwoordigers van de bewonersgroep werden gis termorgen, woensdagmorgen, uitgenodigd door waarnemend burgemeester G. Hokken. „Hij heeft ons uitgelegd dat het raadsbesluit al gevallen was en ook goedgekeurd door de provincie en dat de gemeente Duiveland er feitelijk niets meer aan kan doen," aldus C. J. van Sluijs, één van de wijk- vertegenwoordigers die op het gemeentehuis werd ontboden. Melieste maakte gisteravond gebruik van de rondvraag om de kwestie aan de orde te stel len. Hij beschuldigde burge meester Hokken ervan zich er met een Jantje van Leiden van af te hebben gemaakt door te zeggen dat er niets meer aan te doen zou zijn. De PvdA'er trok meteen zelf ook het boetekleed aan met de opmerking dat zijn fractie, en in zijn visie de hele raad, nooit toe had moeten laten dat zon der inspraakprocedures ge sleuteld werd aan de woonom geving van mensen. „Ik pleit ervoor om als er werkelijk niets meer aan te doen is ten minste de uitvoering van het plan uit te stellen," aldus Me lieste die daarmee een dank baar applaus van de goed ge vulde publieke tribune oogstte. De beschuldiging als zou hij zich er te gemakkelijk van af hebben gemaakt wees Hokken resoluut van de hand. „Als u de kwestie had nagetrokken had u dat geweten," sneerde hij richting Melieste. „Ik heb die mensen gevraagd bij mij te komen om ze uit te leggen hoe het in elkaar steekt. Ik heb be loofd de zaak in ogenschouw te nemen en dat heb ik ook ge daan. Wij hebben als college de klacht zeker niet zomaar naast ons neergelegd." Dringend beroep Hokken besloot zijn antwoord aan Melieste met de opmer king dat de gemeente Duive land niet meer kan doen dan een dringend beroep doen op de nieuwe gemeenteraad van Schouwen-JDuiveland om het omstredengedeelte van het pad nog eens te bezien. „Wij hopen dat het straks wel op de raadsagenda van de nieu we gemeente komt," aldus Van Sluijs na afloop van de raadsvergadering. Of de be woners nog verdere stappen gaan ondernemen kon hij gis teravond nog niet zeggen. „Daar moeten we eerst eens met z'n allen over praten. ZIERIKZEE - Tijdens de leden vergadering morgen, vrijdag, blikt de afdeling Schouwen- Duiveland van de PvdA terug op de gemeenteraadsverkie zingen en wordt aandacht ge schonken aan de coalitievor ming. Tijdens de ledenvergadering in het MFC aan de De Huijbert- straat in Zierikzee doet D. van der Wekken verslag van de on derhandelingen. Tevens wordt afscheid genomen van de zit tende raadsleden op Schou wen-Duiveland. Verder op de agenda een bestuursverkie zing. Aftredend zijn: A. van den Ber ge, N. van Oeveren-Pairoux, T. Luijendijk, P den Hartog en E. Overbosch-De Reijger. L. Sies en M. van Stralen zijn her kiesbaar. Beschikbaar zijn G. Bosman, M. de Jong, C. van den Berge en G. Cobussen. De ledenvergadering begint om 19.30 uur. Eindpresentatie in Parel van Domburg DOMBURG - Jeugdige muzikanten op een ont spannen manier in aanraking brengen met het musiceren met leeftijdgenoten. Dat is het doel van het tiende Jeugdstudieweekend van de af deling Zeeland van de Koninklijke Federatie van Muziekverenigingen (KNF) op 13, 14 en 15 december in Domburg. Muzikanten in de leeftijd van 14 tot 23 jaar krijgen een aan tal nieuwe muziekwerken voorgeschoteld die met de hulp van ervaren dirigenten wor den ingestudeerd. De repeti ties worden afgewisseld met disco. Instructies Naast de twee dirigenten geeft Cora Knuyt-Delebeke de slag werkers instructies en is er een vaste groep van verzorgers die alles in goede banen probeert te leiden. Zelfs aan EHBO is gedacht. Omdat het om het tweede lustrum gaat zijn alle deelnemers van de afgelopen tien jaar uitgenodigd. Het mu zikale weekend wordt afgeslo ten met een eindpresentatie op zondag 15 december. Deze be gint om 16.00 uur. Omroep Zee land maakt opnames. Het jeugdstudieweekend wordt gehouden in vakantie complex De Parel van Dom burg. De muzikanten verblij ven in de diverse bungalows op het vakantiecomplex.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5