Delta Nuts onttrekt te veel water aan de duinen Fakkeloptocht in Burgh trekt verrassend veel deelnemers Controle snelheid Auto geheel uitgebrand Kerstmarkt Zierikzee afgelast Zierikzee doet onderzoek verkeerssituatie op haven Eindelijk besluit over inrichting Markt Brouw Voortaan maandelijkse rapportage aan provincie ,In vrij land delen met hen die vrijheid zoeken DONDERDAG 12 DECEMBER 1996 NR 26094 3 Verwachting t/m maandag 16 dec. ZIERIKZEE - Snelheidscon troles op verschillende plaat sen op Schomven-Duiveland leverde op dinsdag en woens dag in totaal 93 bekeuringen op- Dinsdag 10 december werden tussen 8.00 en 10.00 uur 1182 auto's gecontroleerd op de Rijksweg N59 ter hoogte van Oosterland. Achttien automo bilisten reden te hard. Van 10.30 tot 12.30 uur was er controle bij Serooskerke. Op de Serooskerkseweg kwamen 664 auto's voorbij, waarvan drieëntwintig te hard. In Haamstede was er controle tussen 12.45 en 14.00 uur op de Kraaijensteinweg. Van de 336 geregistreerde voertuigen gin gen er 13 te snel. Op de bon Op woensdag was er opnieuw controle. Op de Rijksweg N59 nabij Oosterland gingen tus sen 8.15 en 10.00 uur twaalf be stuurders op de bon. Er kwa men er 675 voorbij. Op de Kraaijensteinweg bij Haam stede begingen zevenentwintig van de 510 passerende automo bilisten een overtreding. ST. PHILIPSLAND - Op de Philipsdam is dinsdagavond om ongeveer 23.30 uur een per sonenauto volledig uitge brand. Niemand raakte ge wond. De bestuurder van de auto, een 36-jarige inwoner van Middel- harnis, zette op de dam zijn au to aan de kant omdat hij benzi ne rook. Toen hij niets bijzonders kon vinden, startte hij zijn auto, waarop deze in het motorcompartiment spon taan in brand vloog. De auto brandde geheel uit. Het ver keer op de Philipsdam was een half uur gestremd. Advertentie M. van den Boogert Handelsonderneming B. V. Hofdijksweg 30 A Postbus 43 3253 ZG Ouddorp jffl Tel. 0187-681804 fl Fax 0187-684386 SPIJKERBROEKEN 3 stuks 89,00 WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. -1 graden Mid. temp. 4 graden Windkracht n.west 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht z.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 dec. Zon op 08.40, onder 16.26 Maan op 10.34, onder 20.09 Eerste Kwartier: 17 dec. (10.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er zit schot in de zaak. Voorlopig komt er een einde aan het bewolkte en nevelige weer. De neer slagkansen nemen toe. Een plus punt dit weekeinde is de zon. Deze laat zich vooral op zaterdag gere geld zien. Het gaat vannacht al rege nen, het eerst in het noordwesten van het land. In het binnenland kan de neerslag aanvankelijk ook in de vorm van sneeuw vallen. Het kwik ligt rond het vriespunt. Morgenmid dag, als de wind van zuidwest naar noord is gedraaid, kan het even op klaren. Droog wordt het niet. De aan gevoerde lucht is onstabiel en bo vendien koud, zodat gemakkelijk buien ontstaan soms vergezeld van winterse neerslag. Het wordt onge veer 3 graden. De zaterdag is een nagenoeg droge dag met geregeld zon. Zondag wordt een natte dag. De wind zoekt dan de westhoek op en voert zachte lucht aan. In de mid dag wijzen veel thermometers 6 gra den aan. De eerste dagen van de nieuwe week verlopen meest droog. Ruimte voor de zon is er echter niet of nauwelijks. Het kwik handhaaft zich op het normale niveau- voor de tijd van het jaar. 's Nachts blijft de temperatuur net boven nul 's mid dags wordt het ongeveer 7 graden. ZIERIKZEE - De kerstmarkt in Sportcentrum Onderdak die voor komende zaterdag stond gepland gaat niet door. Voor de kerstmarkt had zich slechts een klein aantal ge gadigden aangemeld. Te wei nig om een volwaardige markt te bieden. Volgens M. Reedijk van het sportcentrum, heeft de geringe belangstelling te ma ken met andere kerstmarkten die in de regio gehouden wor den. ZIERIKZEESCHE BH NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nou weiand Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inievertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 1772% B.T.W. Na klachten van bewoners ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee wil een onderzoek laten verrichten naar de verkeerssi tuatie op de Nieuwe Haven. Het onderzoek is gericht op het ontwikkelen van mogelijkheden om de verkeersveiligheid te vergroten. De maatregelen die volgens de gemeente getroffen moeten worden, moeten zowel tege moet komen aan de belangen van de bewoners als het ver keer. Dat houdt in dat er een aangepaste rijsnelheid van het gemotoriseerd verkeer afge dwongen moet worden en de veiligheid van het overige ver keer moet toenemen. Tegelijkertijd wil het college van burgemeester en wethou ders de toeristische en recre atieve potenties van de Nieu we Haven verbeterd zien. Bewoners van de Nieuwe Ha ven deden twee maanden gele den schriftelijk hun beklag bij de gemeente over de overlast van het verkeer. Zij bepleitten een snelheidsbeperking, een inhaalverbod en een apart looppad. Woongenot Volgens de betrokkenen wordt er te hard gereden op de Nieu we haven. Dit levert onveilige situaties op voor het langzaam verkeer en het woongenot neemt af, aldus het schrijven. Het college wil op korte ter mijn resultaat zien van het on derzoek. Vooraf is in ieder ge val al wel gesteld, dat het tweerichtingsverkeer gehand haafd wordt. Ondanks problemen met BROUWERSHAVEN - Met de stemmen van de CDA-fractie tegen is de raad van Brouwersha ven akkoord gegaan met het hernieuwde voor stel tot herinrichting van de Markt. Het besluit komt na vele vergaderingen en tussenvoorstel len. Op basis van de bedenkingen tegen het oorspronkelijke plan, te berde gebracht in de inspraakronde, besloot het col lege van b en w met een aange past voorstel te komen. Dat voorziet in elf parkeerplaatsen meer, terwijl wordt afgezien van de aanleg van een voetpad langs de Haven nz. „Jammer, dat Jacob Cats nu toch weer in het blik komt te staan", vond Pvd A-woord voerder A. de Vlieger en Th. W. van Dijk (D66) was het daarin roerend met hem eens. Met de aanleg van toch weer meer par keerplaatsen, wordt de plein functie van de Markt aange tast, volgens De Vlieger. Van Dijk wilde niet per se ingaan op details, maar had toch graag twee of vier parkeer plaatsen minder ingetekend gezien. Herinrichting CDA-fractievoorzitter R. J. van der Wekken zei weinig te rug te zien voor het vele geld, dat aan de herinrichting wordt besteed. Hij liet namens zijn fractie weten tegen het voor stel te stemmen. De overige raadsleden gingen allen akkoord met het her nieuwde voorstel en met het voteren van een aanvullend krediet van 47.000 gulden. Tenniscomplex „Ere wie ere toekomt", vond wethouder G. J. van de Velde- De Wilde (WD) ten aanzien van de snelle besluitvorming betreffende de algehele priva tisering van onderhoud en ex ploitatie van het tenniscom plex. Die eer kwam dus de Tennisvereniging Brouwers- haven toe, omdat in drie dagen tijd overeenstemming kon worden bereikt. De raad bleek het unaniem eens met de voorstellen tot pri vatisering, hiertoe een krediet van honderdduizend gulden te voteren en de huurprijs voor de opstallen op een symbolisch bedrag van één gulden per jaar vast te stellen. Advertentie De pompcapaciteit van station De Blinkert werd vergroot met zwaardere pompen en drie diepe pompputten. (Foto: Marijke Fol- kertsma) BURGH/HAAMSTEDE - De N. V. Delta Nuts bedrijven onttrekken te veel grondwater aan het duingebied in Haamstede. Tot die conclusie komen gs op grond van de jaaropgaves over 1995. Ook voor dit jaar wordt een overschrij ding verwacht. Delta Nuts moet voortaan maandelijks aan de provincie rapporteren hoe veel water wordt opgepompt. Gebleken is dat een overschrij ding van ca. 450.000 m3 van de vergunning voor grondwater onttrekking in Haamstede in 1995 heeft plaatsgevonden. Om in dat jaar aan de vraag te kun nen voldoen moesten de Delta Nutsbedrijven ook gebruik maken van de pompputten bij het vliegveld Haamstede. Het inzetten van deze pompputten dient volgens gs echter be perkt te blijven tot calamitei ten. Het college is van mening dat het onttrekken van grondwa ter voor de drinkwatervoorzie ning in een kwetsbaar natuur gebied duurzaam dient plaats te vinden. In een ambtelijk overleg begin dit jaar werd reeds aangegeven dat het op nieuw fors overschrijden van de vergunning niet meer kon worden geaccepteerd. De maatregelen, die de Delta Nuts in de loop van dit jaar heeft getroffen om herhaling van deze situatie te voorko men, bestaan enerzijds uit het vergroten van de pompcapaci teit ter plaatse van station de Blinkert en anderzijds uit het verhogen van de infiltratieca paciteit Op basis van deze maatregelen en op grond van de begin no vember overlegde prognoses lijkt het gs mogelijk dat" er een balansopverschot voor de win ning in Haamstede voor 1996 kan worden gerealiseerd, zon der dat de pompputten bij het vliegveld Haamstede behoe ven te worden ingezet. Om toch de vinger aan de pols te houden dienen Delta Nuts bedrijven met ingang van 1 ja nuari 1997 maandelijks aan de provincie de onttrekkings- en infiltratiecijfers te overleg gen. Ir. P. Stoter van de Delta Nuts laat desgevraagd weten daar niet echt moeite mee te hebben. „Ze hebben recht op die gegevens", stelt hij lako- niek vast. Stoter laat weten dat de totale vergunning voor wateront trekking in totaal 3,9 miljoen kubieke meter omvat. Daarbij worden twee soorten water winning onderscheiden: diep tegrondwater, dat door regen in de bodem komt en winning vannuit de twee infiltratievij vers in de Domeinen. Die beide vijvers worden gevoed met in filtratie van water uit het Ha ringvliet. Jaarlijks mag Delta Nuts 1,1 miljoen m3 dieptegrondwater aan de bodem onttrekken, de overige hoeveelheid moet via het pompen van infiltratiewa- tër worden gewonnen.. Niet voldoende De toegestane 3,9 miljoen ku bieke meter is volgens Stoter niet voldoende om in de totale behoefte aan water te kunnen voorzien. De Delta Nutsbedrij ven hebben inmiddels dan ook een verzoek om verruiming van de vergunning ingediend. De stijging van de behoefte aan water is volgens hem voor al toe te schrijven aan de toe name van de recreatie met na me in de Westhoek van Schou- wen-Duiveland en aan enkele woningbouwprojecten ook in dit gebied. Het gemiddeld gebruik blijkt redelijk constant te blijven en Stoter schrijft dat vooral toe aan een ontmoedigingsbeleid met leuzen als 'Wees wijs met water. Anderzijds is er wel een toene mende tendens van kleinere gezinnen en een- en tweeper soonshuishoudens en op ter mijn dus weer een verhoging van het aantal aansluitingen. Rem Op het gebruik van de pomp putten.bij vliegveld Haamste de is, volgensStoter, destijds de rem gezet na klachten van omwonenden over te laag grondwaterpeil, Ook de direc te aanwezigheid van de Vroon- gronden waren aanleiding voor het besluit de pompput ten alleen bij calamatiteiten te mogen gebruiken. Een ex treem warme zomer zou naar de mening van Stoter overi gens ook als calamiteit aange merkt kunnen worden. Hij zegt goede hoop te hebben op de honorering door gs van het verzoek de vergunning voor de hoeveelheid wateronttrekking te verruimen. gelukkig heeft de kerstman ze allemaal op een rijtje! dam 10 zierikzee heeft droevige ervaringen met dit uitzettingsbeleid. Hack somde een lijst van landen op waar mensen inderdaad voort durend moeten vrezen voor le ven en vrijheid. Verder wees hij op de uitzichtloze lange wachttijden waar de vluchte lingen hier mee worden gecon fronteerd. „Sommige asielzoe kers gaan hier in Burgh al hun derde Kerst meemaken," liet Hack desgevraagd weten. Opkomen voor de universele rechten van de mens is volgens hem niet alleen van belang voor landen in de Derde We reld of elders in Europa, maar beslist ook hier heel dichtbij. VWN hield deze fakkeloptocht in Burgh voor de eerste keer en deed dat in samenwerking met de werkgroep Schouwen-Dui- veland van Amnesty Interna tional. Namens deze organisa tie las Corrie Slabbekoorn enkele artikelen voor uit de Verklaring van de Universele Rechten van de Mens, zoals de VN die op 10 december 1948 heeft vastgesteld. De passages werden vervolgens ook in hun eigen taal voorgelezen door een Iranese vrouw en een So malische man, beiden bewo ners van het AZC in Burgh. Zierikzee Vanavond (donderdag) houdt de werkgroep van Amnesty In ternational een fakkeloptocht in Zierikzee, vertrek om 19.15 uur vanaf gebouw De Drie hoek, Kerkhof nz. Na afloop wordt daar ook koffie geschon ken voor de deelnemers en kan men meedoen aan de jaarlijkse groetenactie voor gevangenen. BURGH-HAAMSTEDE - „In een vrij land zou den we moeten delen met hen die vrijheid zoe ken," sprak Wim Hack, voorzitter van Vluchte lingenwerk Nederland afdeling Schouwen- Duiveland aan het einde van de fakkeloptocht dinsdagavond in Burgh-Haamstede. De stille tocht ter gelegenheid van de Dag van de Univer sele Rechten van de Mens trok met ongeveer 120 mensen verrassend veel deelnemers. De tocht ging van start vanaf de Ring in Burgh en werd ge vormd door bewoners van het Asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh en een vrijwel even groot aantal spontane deelne mers. Ds. A. Deyl gaf die start een extra omlijsting met het luiden van de kerkklok. De jeugdige Matthijs Geldof sloeg tijdens de tocht naar het AZC monotoon de trom. Op het terrein voor het AZC sprak Wim Hack de deelne mers toe. „Je mag je 365 per jaar solidair voelen, maar op deze ene dag moet je je ook so lidair tonen." Hack schetste de schrijnende situatie waarin ve le asielzoekers in Nederland verkeren ten gevolge van het uitzettingsbeleid van de lande lijke politici. Hun bestaan wordt, volgens Hack, gedomi neerd door vrees voor leven en vrijheid. Vluchtelingenwerk Nederland Aan de fakkeloptocht voor handhaving van de Rechten van de Mens deden dinsdagavond in Burgh 120 mensen mee. (Foto: Marijke Folkertsma i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3