ZOC-hoofdprijs uitgereikt De Veste krijgt 1000 gulden uit verkoop van Zomerzegels Vroeger Schouwen in cursus belicht nieuw ree NME betwijfelt mogelijke samenwerking waterschap Laatste vergadering Tien procent' korting bij betaling boete Televisie-apparatuur voor de gemeenschappelijke ruimte DINSDAG 10 DECEMBER 1996 NR 26093 7 SCHOUWEN-DUIVELAND Gemeentehuis Het tijdelijke gemeentehuis van Schouwen-Duiveland in Zierikzee heeft een adres en een telefoonnummer toegewe zen gekregen. Het adres luidt: Hatfieldpark 3,4301 XC in Zie rikzee. Ambtenaren en bestuur zijn vanaf 1 januari telefonisch bereikbaar onder het nummer: 452000. ZIERIKZEE Mini-instuif De CJV Samen Verder in Zie rikzee houdt morgenmiddag, woensdag, weer een mini-in stuif in het CJV-gebouw de Driehoek. Kinderen van 4 tot en met 6 jaar zijn om 14.00 uur welkom voor een middag van spelletjes, knutselen en andere gezellige dingen. De middag duurt tot 16.00 uur. NIEUWERKERK Kerstavond NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) afdeling Duiveland houdt woensdag 18 december een kerstavond. Een groep dames van de NBvP verzorgt een koud buffet. De leeskringen, de fietsclub en ket koor verle nen hun medewerking aan de ze avond. De kerstavond in 'Ons Dorpshuis' in Nieuwer- kerk begint om 19.00 uur. OOSTERLAND Vergadering NBvP De afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) houdt donderdag 9 januari haar Nieuwjaars vergadering in dorpshuis Oosterhof in Ooster- land. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing, waarbij mevrouw K. den Haan-Goudzwaard aftredend en herkiesbaar is. De afdeling verwelkomt mevrouw L. Rou- kema uit Bruinisse en me vrouw R. A. van de Ban-te Vel de uit Nieuwerkerk als nieuwe leden. Deze vergadering wordt teruggekeken op de avond over Japan. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. BRUINISSE Bloed geven De afdeling Bruinisse van het Nederlandse Rode Kruis houdt donderdag 12 december in sa menwerking met de Bloed transfusiedienst voor de ze vende maal een bloedafname-avond. Door het geven van een beetje bloed kan een donor het leven van een medemens redden. De donor- avond is in 't Durpsuus en duurt van 18.30 tot 20.30 uur. Voor informatie kan worden gebeld naar mevrouw T. Kik, 481808. Kerstmarkt Een nieuw initiatief van de Bruse ondernemers: de kerst markt. Het evenement op za terdag 14 december wordt ge houden in combinatie met de jaarlijkse hobbybeurs in sport zaal De Vanger. Dertien be drijven nemen met hun stands deel aan de kerstmarkt, die om 10.00 uur begint. Postzegels Postzegelvereniging Bruinisse houdt donderdag 12 december een ruilavond in het hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Junioren worden van 19.00 tot 20.00 uur ver wacht. Senioren zijn na die tijd hartelijk welkom. GOES - Het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie Zeeland is bezorgd over de samenwer kingsmogelijkheden op langere termijn met het waterschap Zeeuwse Eilanden. M. J. Wiers- ma van het consulentschap uit in een brief aan het waterschap van 4 december zijn vrees over de geïsoleerde positie die het waterschap lijkt in te willen nemen. Aanleiding voor de brief van Wiersma is de nota Communi catie 1997-1998 van het water schap. De in deze nota uiteen gezette lijnen betekenen een ernstige bedreiging voor de mogelijkheden tot samenwer king tussen het waterschap en de natuur- en milieu educatie (NME). Daarnaast voelt het consulentschap zich, door toon en inhoud van de nota, in haar waarde aangetast. In de nota ligt een sterke na druk op een geïsoleerde positie van het waterschap, ook op het gebied van voorlichting en educatie. Wiersma noemt deze positie van het waterschap 'achterhaald' Hij geeft aan dat er in de huidige samenle ving - op landelijk, provinciaal en gemeentelijk niveau - juist gestreefd wordt naar samen werking tussen overheden en particuliere organisaties, met als doel inzicht, kennis en draagvlak voor het beleid te bevorderen. De nota ademt een sfeer uit van 'patronage', vervolgt Wiersma, terwijl partnerschap gewenst is. In grote lijnen streven de organi saties dezelfde doelen na. Doordat positie, bereikbaar heid en instrumentarium van beide organisaties verschillen, zouden het waterschap en de NME-organisaties elkaar goed kunnen aanvullen. Ook de nadruk die in de nota is gelegd op het onderwijs aan kinderen wekt de irritatie op van het Goese consulentschap. NME-organisaties leveren op dit vlak een belangrijke bij drage en het zou piet wenselijk zijn als een overheid (zoals het waterschap) zich met deze edu catie bezig zou gaan houden. J. Wiersma spreekt ook zijn be zorgdheid uit over de financië le consequenties voor de Na tuur- en Milieu Educatie-centra. De nota geeft geen concrete duidelijkheid, maar wekt wel de indruk dat subsidies op korte termijn af gebouwd gaan worden. De ge hanteerde omschrijving 'het weggeven van geld' schoot Wiersma in het verkeerde keel gat. ,,Het gaat volstrekt voor bij aan de doelstellingen, werkwijze en effect van na tuur- en milieu educatie". ZIERIKZEE - 'Geschiedenis te kijk: Het verle den van Schouwen-Duiveland in beeld' is de naam van een nieuwe cursus die is opgezet door de Zeeuwse Volksuniversiteit in samenwerking met het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland en het Consulentschap Regionale Geschiedbe oefening Zeeland. De cursus gaat op maandag 27 januari van start. De geschiedenis van dorp, stad en streek is in vele dingen zichtbaar. Een oude kaart, een merkwaardige straatnaam, een versierde gevel of een bocht in een dijk vormen veel al een verwijzing naar vroege re tijden. Ook een oud archief stuk en de inhoud van een beerput kunnen meer vertellen over de gewoonten van onze voorouders en de vroegere gang van zaken. Aan de hand van concrete stukken, zoals ar chief- en museumstukken maar ook bijvoorbeeld gebou wen, zal tijdens de cursus Geschiedenis te kijk de ge schiedenis van Schouwen-Dui veland - tegen de achtergrond van de Zeeuwse ontwikkelin gen - nader worden belicht. De cursus bestaat uit zeven avonden en één zaterdagoch tend. Na een introductie en een algemene inleiding volgen zes avonden waarop verschillende deskundigen, ieder vanuit een eigen invalshoek, de regionale geschiedenis uiteenzetten. Aan de orde komen bijvoorbeeld archiefonderzoek, historische kaarten, monumenten, boeken en musea. Ook wordt aan de hand van een bijl uit de tijd van Floris IV de archeologie van Schouwen-Duiveland in beeld gebracht. Ter afsluiting van de cursusavonden vindt er een stadswandeling door Zie rikzee plaats op zaterdagoch tend. De cursus begint maan dag 27 januari om 19.30 uur. De avonden duren tot 21.00 uur. De stadswandeling op zater dagochtend duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De cursus wordt ge geven in het stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee. De do centen zijn F. Beekman, E. J. M. van der Doe - van der Geest, P. Don, W. H. P. Scholten, H. Uil en E. Vreenegoor. Meer in formatie is te verkrijgen bij de ZVU: 0118-634800. BROUWERSHAVEN - In ver band met de gemeentelijke herindeling houdt de gemeen teraad van Brouwershaven maandag 16 december haar laatste raadsvergadering. Tijdens deze buitengewone raadsvergadering is een be perkte gelegenheid tot spreken aanwezig. De vergadering in Het Tonnenmagazijn in Brou wershaven begint om 19.00 uur. Na afloop, vanaf 21.00 uur, kunnen belangstellenden afscheid nemen van het college van burgemeester en wethou ders en raadsleden. AMSTERDAM (ANP) - Plegers van lichte misdrijven in Am sterdam en omgeving krijgen volgend jaar 10 procent kor ting als ze hun boete direct be talen. Het Openbaar Ministe rie in de hoofdstad wil hiermee de administratieve romp slomp bij de inning van boetes beperken. De korting geldt voor bij voor beeld verkeersovertredingen, winkeldiefstallen en straat roof, aldus de Amsterdamse persofficier N. Schaar. Justitie hoopt dat hierdoor minder mensen hun zaak voor zullen laten komen. Op die manier kan de korting leiden tot een verlichting van de werkdruk bij de rechterlijke macht. Het Amsterdamse arrondisse ment is het eerste in ons land dat de korting introduceert. Mensen kunnen de boetés niet alleen contant, maar ook met een creditcard of pinpasje be talen. Justitie plaatst daar voor elf betaalmachines op po litiebureaus. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te IJsselmuiden- Grafhorst (deelgemeente De Hoeksteen): W. Wagter te Ca- pelle aan den IJssel. Aangenomen naar Nijmegen (SoW) (part-time) als predikant voor bijzondere werkzaamhe den (geestelijk verzorger van het psychiatrisch ziekenhuis aldaar): J. P. Kraaijeveld, pre dikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger van de inrichtingen van de Ministerie van Justi tie). Bedankt voor Hollandsche- veld (b.w.): P. Molenaar te Woudenberg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bussum-Huizen: J. W. Roosenbrand te Putten. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Driebergen: L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Randburg (Zuid- Afrika): M. Mondria te Waar denburg; te Nieuwerkerk (Zld.): J. Kareis te Oudemir dum; te Rotterdam-Centrum: J. W. Verweij te Rijssen; te Aagtekerke: P. Mulder te Ca- pelle aan den IJssel. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 12 december, 19.30 uur ds. F. Harinck. Nieuwerkerk beroept ds. J. Kareis NIEUWERKERK - De Gerefor meerde Gemeente te Nieuwer kerk heeft een beroep uitge bracht op ds. J. Kareis te Oudemirdum. De gemeente van Oudemirdum telt circa 230 leden. Ds. Kareis werd geboren op 7 april 1936 en is sinds 1991 pre dikant te Oudemirdum. Mevrouw L. Willemse overhandigt de duizend gulden van de Ouderenpostzegelactie aan voorzitter S. Boot van De Veste. (Foto: Ma rieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Mevrouw L. Willemse van de Zie- rikzeese afdeling van het Fonds Zomerpostze- gels overhandigde gisterenmorgen, maandag, duizend gulden aan voorzitter S. Boot van de bewonerscommissie van het seniorencomplex De Veste in Zierikzee. Met het geld schaffen de bewoners televisie- en video-apparatuur aan. Tijdens het dagelijkse koffie- uurtje in De Veste werd de dui zend gulden symbolisch aan de voorzitter overhandigd. Hij blikte kort terug op de 'gou den' dag dat de bewoners hun intrek konden nemen in De Veste. „De bewonerscommissie heeft toen een lijst opgesteld met dingen die we nodig hebben om binnen deze gemeenschap optimaal te kunnen functione ren. Op dit verlanglijstje staan nu onder meer nog servies goed, televisie met een video recorder en een filmprojector vermeld. We hebben inmiddels hier en daar wat geld weten los te peuteren en ook nu kunnen we weer wat moois gaan doen," aldus Boot. De dames L. Willemse, A. Ber- revoets en T. Bin hebben de or ganisatie van de Zierikzeese afdeling van het Fonds Zomer- postzegels in handen. Elk jaar vinden zij zo'n twintig vrijwil ligers bereid de stand te bemannen waar zij - in het voorjaar - postzegels en wens kaarten verkopen. Afgelopen jaar was deze stand te vinden in de Rabobank en in Golffsu- permarkt Zierikzee. „Ons probleem is dat we geen goede locatie hebben voor de stand. In de supermarkt is het vaak erg koud. De vrijwilli gers zijn meestal wat ouder en dat is niet zo prettig. Er vallen ook steeds meer mensen af. Het nadeel van een bank is dat er maar weinig mensen op een dag binnen komen," schetst Willemse de organisatorische problemen van de afdeling Zie rikzee. Om dit probleem te lijf te gaan, is de opzet van de zomer- postzegelactie veranderd. De bedoeling is vanaf volgend voorjaar bestellingen te verko pen. De vrijwilligers gaan langs op vergaderingen en in woonzorgcentra, zodat mensen 'aan huis' hun bestelling kun nen doen. Op een later tijdstip worden de bestelde produkten dan netjes bij de mensen thuis bezorgd. Verkoopactie De duizend gulden die De Ves te gisteren in ontvangst mocht nemen, is afkomstig uit de lan delijke opbrengst van de Ou- derenpostzegels, die tijdens een verkoopactie in het voor jaar door zo'n 6000 vrijwilli gers door het hele land aan de man zijn gebracht. Ouderenpostzegels zijn postze gels met een opslag die maxi maal 50 procent van de gangba re frankeer waarde bedraagt. Daarnaast verkoopt het fonds ook wenskaarten. Eerder dit jaar ontving De Ves te al 460 gulden van het fonds. Dit geld was afkomstig van de plaatselijke postzegelop brengst. Een derde deel van de locale opbrengst mag door de Zierikzeese afdeling worden uitgereikt aan een zelf gewenst doel. De enige voorwaarde is dat het geld naar ouderen toe moet gaan. Koffieuurtje De bewoners van De Veste we ten het geld goed te waarderen. „Het is een prachtig en gezellig complex. We hebben een dage lijks koffieuurtje en verder vinden er allerlei activiteiten in de gemeenschappelijke ruimte plaats. We hebben bij voorbeeld een speciaal kerstdi ner, een paasdiner en we kij ken weieens dia's. Dat geld kunnen we heel goed gebrui ken. Er is genoeg mee te doen," zegt bewoner J. W. Brasse. Mevrouw W. de Boer uit Zierikzee ontving gisteren (maandag) uit handen van A. F. Schiettekatte, eigenaar uon Herenmode Dries, de hoofdprijs van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) van deze week. De Boer bleek de gelukkige winnaar van een stapel bonnen met een gezamenlijke waarde van duizend gulden. ..Ik doe normaal nooit mee. maar het meisje van Linge rie Diane haalde me over. Anderen sturen wel twintig of veertig van die kaarten in. Ik maar één. Toen ik vanmorgen een telefoon tje kreeg, was ik dan ook sprakeloos", vertelt De Boer bij de uit reiking in Yssalon Capri. Het geld is aan haar goed besteed. ..Ik krijg binnenkort waarschijnlijk een nieuw huis, dus daar kan ik het goed voor gebruiken. De ZOC-aetie loopt nog tot eind december, met een wel heel spe ciale trekking in de laatste week. Schiettekatte: ..Bij de aller laatste trekking gaat er vier keer duizend gulden ilit. Wc willen daar een hele happening van maken, waaralle winnaars bij aan wezig zijn. "(Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7