Vluchtgedrag strandgangers ten koste van binnenwegen Plan voor agri-park bij de molen in Haamstede dichters Discussie over Goeree weer open Altvioliste Nobuko Imai soleert bij Zeeuws Orkest Winnaars van verkeersprijs De fietsersbond ENFB wil snel fietscorridors Commandant Hardrijders Vroege oogst van spruiten Bezwaren tegen Etos bij AH en Verstheater van Meulblok Kerstconcerten 20 en 21 december Middelburg DINSDAG 10 DECEMBER 1996 NR 26093 BURGH-HAAMSTEDE - Als langs de stranden komend sei zoen hét betaaid parkeren wordt ingevoerd, dan gaat dat ten koste van de binnenwegen. Toeristen zullen in de omge ving plaatsen gaan zoeken waar zij hun auto gratis kwijt kunnen. Vanwege dit vlucht gedrag gaat wethouder C. Veerhoek daarom het plan aanpassen. Dat werd gisteravond duide lijk in de gemeenteraad van Westerschouwen. Parkeren in de buurt van het strand gaat een gulden per uur kosten. Het parkeren in de bermen van de Rampweg wordt niet onmoge lijk, maar wel onaantrekke lijk gemaakt met een tarief van twee gulden per uur. Hoewel het college al maatre gelen in de randgebieden aan kondigde, vreesde de gemeen teraad gisteravond toch nog hinder en schade aan met name de benedenwegen langs de Rampweg. ,,Wij geven er de voorkeur aan om ook daar het betaald parkeren in te voeren. Anders raakt het daar hele maal verstopt," zie WD-frac- tievoorzitter C. Hoorweg. Vol gens hem gaat de toerist ook op de smalle weggetjes bij de Strandweg vluchtgedrag ver tonen. CD A-er H. Klatter zei er door agrariërs op te zijn gewezen dat er voldoende ruimte over moet blijven voor het vervoer van producten en materieel van de landbouw. Hij vertelde bovendien nog niets te hebben gemerkt van meer voorzienin gen voor fietsers nu het strand- bezoek per auto wordt tegen gewerkt. Hij drong met name aan op bewaakte fietsenstal lingen. „Negatief blijft het beeld naar de toerist: die moet overal gaan betalen. Het financieel effect is bovendien niet gega randeerd. Nu legt u wel een gratis transferium aan met gratis vervoer. Ik zie het effect hiervan met belangstelling te gemoet," aldus een kritische Klatter. C. Verton (PvdA) vond dat het betaald parkeren haaks staat op het mobiliteitsscenario: „Daarin willen we de mensen zoveel mogelijk in de randge bieden hebben om het binnen- gebied te sparen. Aan de Kloosterweg bijvoorbeeld, wordt het drukker als u de par- keercapaciteit aan de Strand weg gaat opvoeren." Fysiek onmogelijk Maar volgens wethouder Veer hoek is er helemaal geen spra ke van meer parkeren aan de Strandweg. „Het wordt juist minder. Hèt'^Khrij parkeren' wordt door paaltjes fysiek on mogelijk gemaakt. Alleen het aantal betaalde plaatsen wordt opgevoerd van 235 naar 635." Voor wat betreft de mobiliteit moest hij Verton simpelweg gelijk geven. Ook Hoorweg kreeg gelijk: „In de haast zijn we voor wat betreft het vlucht gedrag misschien vergeten er voor de binnenwegen nog wat aan toe te voegen. Ik zal daar in het detailplan op terug ko men." En ook Klatter kreeg voor een deel zijn zin. Veerhoek: „Er heeft zich een ondernemer ge meld die fietskluizen wil gaan exploiteren. Ik begrijp, me neer Klatter, dat u daar ook voorstander van bent ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweercommandant Huib Fierens neemt geen afscheid van het korps omdat hij bin nenkort de zestigjarige leeftijd bereikt, zoals maandag werd gemeld. Zijn besluit het korps te verla ten heeft hij genomen omdat ondercommandant Hans Berg mans wegens het bereiken van de .zestigjarige leeftijd, de brandweer moet verlaten. Fie rens gaat tegelijkertijd 'met 'zijn' tweede man'weg, óm het roer over te geven aan de jon gere garde. Zestig wordt hij pas over ruim vijf jaar. ZIERIKZEE - Snelheidscon troles bij Serooskerke en Ou- werkerk leverden maandag in totaal zevenenveertig bekeu ringen op. Tussen 11.30 en 13.45 uur wer den 738 auto's geregistreerd op de Serooskerkseweg bij Se rooskerke. Drieëndertig auto mobilisten reden te hard. Op de Rijksweg N59 bij Ouwer- kerk was er controle tussen 14.00 en 16.00 uur.Van de 1188 voorbijkomende bestuurders reden er veertien te hard. MIDDELBURG - Over de inde ling van Goeree-Overflakkee hij de provincie Zeeland wordt in de eerste helft van het vol gend jaar een beslissing geno men. Eind vorige maand is in de Tweede Kamer gebleken dat er voldoende draagvlak is voor vorming van een stadsprovin cie Rotterd'atóK Als een gevolg daarvan is ook de provinciale indeling van SCHARENDIJKE - Spruiten- teler Marco Capelle uit Scha- rendijke rekent op een kort oogstseizoen. „Normaal pluk ken we tot rond half maart. Dit seizoen zullen we zeker drie of vier weken vroeger zijn. "De teler baseert deze ver wachting op de welige groei van het gewas. Een gevolg hiervan is - naast een bovennormale opbrengst - dat de planten straks sneller Goeree-Overflakkee opnieuw aan de orde. In tegenstelling tot'het eerdere voorstel voor de stadsprovin cie is het conceptwetsvoorstel, waarin de indeling van het ge bied bij Zeeland beschreven staat, niet ingetrokken. Dit be tekent dat de procedure kan worden voortgezet zodra er over de toekomst van het teste-' rende deel'van Zuid-Holland - na instelling van een stadspro vincie - is beslist. slijtage gaan vertonen. Om toch een kwalitatief goed pro duct te kunnen blijven leve ren, moeten de laatste spruiten daarom vroeger geoogst wor den dan anders. Schipperen „Het is de laatste weken van de oogst altijd schipperen tus sen kwaliteit en prijs," legt de teler uit. Capelle is inmiddels begonnen met de oogst van zijn vier hectare spruiten. P. J. Landegent heeft plannen vooreen 'agri-park' rond zijn Pan nenkoekenmolen aan de Burghseweg in Haamstede. (Archieffo to) BURGH-HAAMSTEDE - P. J. Landegent wil bij zijn Pannenkoekenmolen in Haamstede een agri-park beginnen. Het plan is bedoeld als toe ristische elk-weervoorziening. Tegen de uit breiding van Albert Heijn en het verstheater van groenteman Meulblok c.s. zijn bezwaren ge rezen. Exploitant Landegent van de Pannenkoekenmolen wil een poldertje aanleggen waarin hij de grondwaterstand kan rege len. In dit gebiedje wil hij een infocentrum bouwen, waarin tevens Zeeuwse producten te koop worden aangeboden. Er is behoefte aan recreatieve elk- weervoorzieningen in onze re gio. Landegent: „Het idee er achter is dat de mensen wat langer op mijn bedrijf blij ven." 'Verstheater' Zoals bekend willen de vier versspecialisten van Burgh de handen ineen slaan en schuin tegenover Albert Heijn een ge zamenlijk 'verstheater' begin nen. De nieuwe winkel krijgt een vloeroppervlakte van 250 vierkante meter. Tegen het plan is bezwaar aangetekend door de eigenaar van de Golff supermarkt. Tegen het agri-park van Lan degent heeft niemand be zwaar. Vandaar dat WD- raadslid A. Verseput gisteravond suggereerde om van de drie plannen aparte voorstellen te maken. Voor de plannen moet namelijk het be stemmingsplan worden gewij zigd. RPF-raadslid J. Roukema stel de voor om de Etos bij Albert Heijn niet toe te staan, wan neer dat te grote invloed zou hebben op de overige winkels in de omgeving. Hij zei boven dien geen voorstander te zijn van horeca in het verstheater. Wethouder C. Veerhoek kapte de discussie af. „Inhoudelijk hebben we hier in de commis sie al over gesproken. De be slissing om het bestemmings plan te wijzigen moet worden genomen door de raad van Schouwen-Duiveland.' Westerenban J. A. van Veldhuizen, franchi- Een wijziging van het bestem- senemer van Albert Heijn, wil mingsplan voor de bouw van zijn zaak tegen de grens van vijftig woningen in de Weste- Burgh en Haamstede uitbrei- renban werd gisteravond van den met een Etos-drogisterij en de raadsagenda afgevoerd. Dat een eco-shop voor het innemen gebeurde naar aanleiding van van verpakkingsmateriaal. een hoorzitting gistermiddag. Tegen dit plan zijn bedenkin- Het plan komt op woensdag 18 gen ingediend door de Haam- december in een extra raads- steedse drogist Kik. vergadering. concert van Telemann. Beslo ten wordt met hét verrukkelij ke dansate Divertimento KV 136 van Mozai't. MIDDELBURG - De wereldberoemde altviolis te Nobuko Imai soleert eind deze maand in twee concerten van het Zeeuws Orkest. De op tredens vinden plaats in de Concertzaal in Mid delburg. De Japanse Nobuko Imai is een van de toonaangevende altvio listen van onze tijd. Ze trad als soliste.op met de grootste or kesten en dirigenten ter we reld. Zij is de enige altviolist die zowel op het internationale concours van München als dat van Genève de eerste prijs won. Dit jaar werd haar boven dien de meest gewaardeerde muziekprijs van Japan toege kend: de Suntory Hall Prize. Het Zeeuws Orkest contrac teerde Imai voor zijn kerstcon certen. Evenals vorig jaar is de Hongaar Istvén Pérkényl de dirigent tijdens de kerstcon certen. Hij is concertmeester van het Nederlands Orkest waar hij ook regelmatig op treedt als dirigent en solist. Als hoofdvakdocent is Pérka- nyl verbonden aan het Sweel- inckconservatorium te Am sterdam. De concerten zijn georgani seerd in samenwerking met de Stichting Stadsschouwburg en Concertzalen en vinden plaats op vrijdag 20 en zaterdag 21 de cember. De aanvang is om 20.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Stadsschouw burg Middelburg, telefoon 0118-611500, en vanaf een half uur voor aanvang aan de kassa van de zaal. Geopend wordt met een bewer king voor strijkorkest van een Dance Suite van de zestiende eetiwse Engelsman Dowland, gevolgd door de Hongaarse volksmuziek van Jardanyi. In de 'Monologue' voor altviool en strijkers van Schnittke lij ken de mogelijkheden van No buko Imai schier onbegrensd. Na de pauze gaat het orkest te rug in de tijd met het altviool- Altvioliste Nobuko Imai (Foto: Eiichiro Sakata) Het is twee voor twaalf BURGH-HAAMSTEDE - De fietsersbond ENFB wil dat zo snel mogelijk - liefst voor 6 ja nuari '97 - fietscorridors voor scholieren wor den gecreëerd. „Het is twee voor twaalf," stelt ENFB-Zeeland voorzitter J. Midavaine in een persbericht van de ENFB. Een jaar geleden werd het Ac tieplan fiets gelanceerd, en volgens de ENFB is het nu de hoogste tijd dat er ook daad werkelijk iets gedaan wordt om de verkeersveiligheid voor fietsende scholieren te verbe teren. „De wegbeheerders moeten nu maar eens daadwer kelijk laten zien dat zij de ver keersonveiligheid te lijf willen gaan." Volgens de ENFB is de onge rustheid onder ouders van schoolgaande kinderen groot. „Zij zijn angstig voor dat ene onheilspellende telefoontje dat de naar fietsende pupil ge schept is door een automobi list en gewond is geraakt of er ger. Die ongerustheid is volgens de ENFB niet onge grond. „De ongevallencijfers van de verkeersslachtoffers liegen er niet om." Fietscorridors Wegbeheerders hebben in de visie van de ENFB de sleutel in handen naar een leefbare pro vincie en men begrijpt eigen lijk niet waarom er nog niets gebeurd is. De aanleg van vei lige fietsroutes in de vorm van fietscorridors hoeft volgens de ENFB bijna niets te kosten. „Het enige dat hier echt voor nodig is dat is: de wil. De wil om aan het begin en het einde van een plattelandsweg een verkeersbord te plaatsen dat het inrijden van snelverkeer verbiedt, met uitzondering van het bestemmingsver keer." Daadkracht Waar het volgens de ENFB aan ontbreekt is daadkracht van de bestuurderen. „De fietser in het dagelijks leven heeft niets aan een beleidsmedewerker die zich met fietsverkeersvei- ligheid bezig houdt vanaf zijn gecomputeriseerde hometrai ner op zolder die de volgende dag op z'n kantoor vertelt dat hij dagelijks 65 kilometer fietst. Door concreet nog voor 6 janu ari 1997 besluiten te nemen om bepaalde plattelandswegen voor snelverkeer af te sluiten - met uitzondering van bestem mingsverkeer - kunnen wegbe heerders het aantal verkeers slachtoffers daadwerkelijk terugbrengen." De twee Schouwse winnaars van de tekenwedstrijd Kind en Verkeersveiligheid 1996 zijn giste renochtend, maandag, door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) in het zon netje gezet. Om 9.00 uur bezochten A. P. Bruinooge en mevrouw J. Meulenberg op 't Hof de openba re basisschool De Schoener in Brouwershaven, waar de tienjarige prijswinnaar Julian van 't Hof zijn prijs kreeg uitgereikt. Om 10.15 uur was het eventjes feest op de openbare basisschool 't Stoof je in Ouwerkerk. De achtjarige Irma Timmermans nam, otnringd door drieënzeventig schoolge nootjes, de prijs voor haar tekening in ontvangst. Naast de jaarkalender - waarin de winnende te keningen zijn afgebeeld - en een oorkonde, sleepten de kinderen 750 gulden voor hun school in de wacht. Basisschool De Schoener gebruikt het geld om voor elke klas wat spelmateriaal aan te schaffen. Voor tekenaar Julian wordt nog een extra cadeautje gekocht. Op Irma's school 't Stoofje gaan een aantal verschillende wensen in vervulling, waaronder tnateiiaal voor de orthotheek, spelmateriaal voor groep 5 en een zaalhockeyset voor groep 7 en 8. ..Met het team hebben we wat wensen op een rijtje gezet, aan Irma voorgelegd en gevraagd wat zij zelf graag zou willen. Irma wil graag een schommel, want die toe nu hebben is kapot. Dus komt er ook een schommel, want dat vin den alle kinderen leuk," vertelt H. Snijders van 't Stoofje. (Foto: Marieke Mandemaker) De sneeuwploeg In de winter Met sneeuw en gladde wegen Kom je de strooiwagens Nog al eens tegen. Ze moeten voor dag en dauw Uit de veren En niet één maal Maar vele keren. Om te zorgen Dat alles kan rijden En de mensen Niet uit kunnen glijden. Ook de voetpaden Nemen ze mee Dat stemde veel mensen Zeker te vree. Daarom beste werkers Moet het mij van het hart Vriendelijk bedankt Jullie zijn. een klasse apart. Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzecsche Nieuwsbode en biedt (huis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzccschc Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster stoot onder het gedicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5