Forse verhoging huurprijs jachthaven Brouwershaven Vijf collecterende vrouwen door KWF met speld beloond Te grote verhoging rioolrecht gevreesd Gebruik t Roefke ook duurder 5Kleine korreltjes maar het is toch de moeite waard Betere aanduiding: status pad over dijk Stoofpolder Brouwse raad pleit voor doorgaan met dorpsraden Overvaller aangehouden Opnieuw kwekerij ontmanteld DINSDAG 10 DECEMBER 1996 NR 26093 3 De bootbezitters in de Vishoek hebben moeite met een ligprijsverhoging van 300 a 400 procent. (Foto: Joop van Houdt) BROUWERSHAVEN - De Watersportvereni ging Brouwershaven moet jaarlijks zeventig duizend gulden meer gaan betalen voor de huur van de jachthaven. De Brouwse gemeenteraad, voor de laatste keer in haar bestaan in een be sluitvormende vergadering bijeen, ging maan dagavond unaniem akkoord met dat voorstel. ging van de huurprijs met ze ventigduizend gulden. Voor de verdere investering staat het college een verdeling van tweederde voor de WSV en een derde voor de gemeente voor. Daarover hebben de betrokke nen tot nu toe alleen oriënte rend overlegd en nadere uit werking van die verdeelsleutel wordt derhalve doorgeschoven naar de nieuwe gemeenteraad op Schouwen-Duiveland. De verhoging van de huurprijs vloeit voort uit het kwaliteits verbeteringsplan van de jacht haven. De eerste fase van dit plan, betreffende de herinrich ting van de boxruimten in de jachthaven, is in volle gang en zal naar verwachting nog door de gemeente Brouwershaven afgerond kunnen worden. Toe komstige investeringen in het kader van de kwaliteitsverbe tering betreffen de bouw van een nieuw havenkantoor en verbetering van de aanwezige sanitaire voorzieningen. Op basis van dé të verwachten uitbreiding van het aantal lig plaatsen werd aanvankelijk gesproken over een verhoging van de huurprijs met honderd duizend gulden. In de praktijk blijkt de verruiming van de jachthaven-capaciteit echter veel minder. Waarnemend bur gemeester mevrouw A. P. de Haan liet weten, dat de uit breiding de WSV Brouwersha ven slechts 32000 duizend gul den meer oplevert. In overleg met de WSV is de gemeente toen uitgekomen op een verho- Kostendekkend Zowel P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) als Th: W. van Dijk (D66) pleitten voor een kostendekkende regeling en opteerden aanvankelijk voor een verhoging van hon derdduizend gulden. Zowel A. de Vlieger (PvdA) als R. J. van der Wekken (CDA) waren be naderd door bezitters van bootjes aan de steiger in de Vishoek. Zij maakten bezwaar tegen de aangekondigde verho ging van de liggelden met drie a vierhonderd procent. Voor dit punt dient de WSV,volgens de raadsvoorzitter, inderdaad nog een oplossing te vinden. Het college van b en w vindt.dat voor de bootjesbezit- ters in de Vishoek een speciaal tarief berekend dient te wor den. Bij de WSV is aangedron gen op het vinden van een op lossing voor dit punt, omdat dit ook geldt als één van de voorwaarden bij de overdracht van de steigers. In het raadsvoorstel wordt ook mogelijke privatisering van de jachthaven in de nabije toe komst aangestipt. CDA- woordvoerder Van der Wek ken liet weten, daar voorshands geen voorstander van te zijn. VVD-fractievoorzitter M. C. J. Mol zag de investeringen ten behoeve van de jachthaven ook als een belangrijke kwali teitsverbetering voor het re creatief produkt van de ge meente Brouwershaven. De kosten van de herinrichting zijn inmiddels 55.000 gulden hoger uitgekomen dan be groot. Dat ligt, volgens de raadsvoorzitter, aan de extra werkzaamheden, zoals de aan leg van zogenaamde vingerpie- ren en het verwijderen van op- stakels vanaf de havenbodem. Onder de toezegging dat uit de opbrengst van de jachthaven- exploitatie in elk geval een do tatie van 35.000 gulden aan de milieureserve wordt toege voegd, kon de raad het una niem eens zijn met de exploita tie-opzet en de investeringen voor de jachthaven. De WSV Brouwershaven stond ook centraal bij het voorstel de huurprijs voor clubgebouw 't Roefke - op de bovenverdie ping van het Tonnenmagazijn - tot tienduizend gulden per jaar te verhogen. De fractie van GPV/SGP/RPF vond dat hoog tijd worden, zo bleek uit de woorden van Van der Meide. Hij memoreerde dat de huur prijs in 1976 slechts vijftien honderd gulden bedroeg en twintig jaar later nog maar 2600 gulden. ,,In dat opzicht hebben we de watersportver eniging altijkl zwaar gesubsi dieerd," aldus Van der Meide. De raadsvoorzitter zei het in dat opzicht wel enigszins met hem eens te zijn. Zij zag dan ook geen enkele aanleiding voor een gefaseerde aanpas sing van de huurprijs, zoals Van Dijk suggereerde. Verder liet zij desgevraagd weten, dat een ooit besproken combinatie van clubhuis* ien toiletgebouw inmiddels uit het beeld ver dwenen is. Pvd A-woord voerster E. M. Overbosch-De Reijger kreeg de toezegging dat de boogschut tersvereniging, ook gevestigd op de bovenverdieping van het Tonnenmagazijn, geen hinder zal ondervinden van de aan passingen aan 't Roefke. Die aanpassingen waren aanlei ding voor de vaststelling van een nieuwe huurovereenkomst voor de duur van vijf jaar. SCHARENDIJKE - Vijf dames van de afdeling Scharendijke/Ellemeet van de Nederlandse Kankerbestrijding (KWF) kregen gisteren - maandag - een speldje opgeprikt door promotor J. K. Daamen van het KWF, omdat zij zich al vijfentwintig jaar inzetten voor de collecte van de Nederlandse Kankerbestrijding. ,,U bent de kurk waar onze or ganisatie op drijft. Maar de speldjes zijn niet meer dan een symbolisch gebaar. Het KWF wil voorzichtig omgaan met de financiën, daarom krijgt u een simpel geschenk, gaf Daam en in zijn korte toespraak aan. In 1971 gingen J. de Vrieze- Stoel, A. Bijdevaate-van der Linde, C. Dorreman-van der Maas, C. de Jonge-de Graaf en H. M. Bakker ontving, als col- lectante en contactpersoon van de afdeling Scharendijke/Elle meet, een zilveren krab uit handen van J. K. Daamen. De overige vier collecterende da mes kregen een speld met gou den rand op hun borst gespeld. Een eerbetoon aan de dames die al vijfentwintig jaar lang, in de maand september, door weer en wind de straat opgaan. H. M. de Bakker-van der Linde voor het eerst met een collecte bus de straat op. De opbrengst bedroeg dat jaar 880 gulden en tien cent. Na deze start bleven de dames de Nederlandse Kan kerbestrijding trouw. In 1995 leverde dat nog een bedrag op van ruim 3600 gulden. Bijgestaan door nog zo'n veer tien vrijwilligers wisten de da mes in de afgelopen 25 jaar ruim 70.600 gulden door huis- aan-huiscollectes bij elkaar te sprokkelen. Vooral de polder valt niet mee. De afstanden zijn natuurlijk groot. De oude re dames durven vaak niet langs de boerderijen te gaan vanwege de honden en de jon gere dames moeten weer op tijd thuis zijn voor de kinde ren. Dus de polders heb ik J. K. Daamen, promotor van het KWF, schudt de vijf dames de hand door KWF met speld beloond. (Foto: Marieke Mandemaker) meestal zelf gedaan," vertelt De Bakker. De mensen in Scharendijke en Ellemeet zijn in het algemeen gulle gevers. In 1996 bedroeg de gemiddelde gift per woning vijf gulden tachtig. De bedra gen die mensen geven variëren van een kwartje tot honderd gulden. Daamen: ,,In grotere steden komen collectanten vaak niet in alle wijken, terwijl bij het berekenen van de gemiddelde opbrengst wel alle woningen worden meegeteld. Maar de kwaliteit van de collectanten speelt ook een rol. Deze dames zijn erg vasthoudend, ze gaan nog een keer terug als iemand bij het ophalen niet thuis is. Daarnaast heeft mevrouw de Bakker haar werk als contact persoon ook erg goed gedaan. Korreltjes De dames zijn elk jaar een vol le week bezig met de collecte. De Bakker was tot vorige jaar (nu is ze inmiddels gestopt) aan de hele organisatie wel zo'n drie weken zoet. Het nut van een collecte voor de Neder landse Kankerbestrijding is haar duidelijk, onder meer doordat zij beide ouders aan kanker verloor. Dat ze de orga nisatie nu uit handen heeft ge geven, is om persoonlijke rede nen. ,,Mijn man is ook nogal bezig met zijn gezondheid. Dat brengt wat onzekerheid met zich mee. Ik heb daarom beslo ten te stoppen, want als ik het doe wil ik het goed doen. Maar met collecteren, ga ik voorlo pig nog wel door. Het zijn maar kleine korreltjes die wij kunnen bijdragen, maar het is toch de moeite waard," aldus de Bakker. Vrijstelling van 500 naar 200 kuub BURGH-HAAMSTEDE - CDA en VVD in Wes- terschouwen vrezen een te grote verhoging van het rioolrecht, met name voor bedrijven. Dat bleek gisteravond in de ge meenteraad. Tot op heden geldt een vrijstellingsnorm van 500 kubieke meter water verbruik. Wie meer water ver bruikt, moet rioolrecht beta len. De rechter heeft onlangs de norm verlaagd naar 200 tot 300 kubieke meter. Het onder scheid in tarief tussen bedrij ven en particulieren is losgela ten. Reden hiervoor is, volgens wethouder G. J. van der Salm dat een te grote categorie bui ten de heffing valt. Volgens de wethouder valt de verhoging wel mee omdat tus sen de gemeenten is afgespro ken dat de totale opbrengst van rioolrecht en OZB samen in 1997 niet hoger mag zijn dan dit jaar. 200 kuub ,,Ik heb de indruk dat de mees te meeste huishoudens rond de 200 kubieke meter zitten. Het zou rond de 210 kuub voor de gemeente problemen kunnen geven omdat je dan een tientje extra heffing hebt, maar aan zienlijk meer kosten. Westerschouwen en Brouwers haven zijn de enige gemeenten op Schouwen-Duiveland die ri oolrecht heffen. Pad is onverplicht fietspad BRUINISSE - Op het pad over de dijk in de Stoofpolder in Bruinisse wordt een bord ge plaatst dat bepaalt dat er sprake is van een on verplicht fietspad. Met deze maatregel wil het college van burgemeester en wethouders een einde maken aan de onduidelijke situatie. Verschillende inwoners van Bruinisse hebben de gemeente gewezen op de onduidelijkheid over de aard van het pad over de dijk in de Stoofpolder. Zo wel voetgangers, fietsers, rui ters als brommers maken ge bruik van dit pad. Door het plaatsen van het bord, met daarop de aanduiding dat het een onverplicht fietspad be treft, wil het college duidelijk maken wat de status van het pad is. Kantine Het voorstel van het college komt aan de orde in de laatste raadsvergadering van de ge meente Bruinisse op woensdag 11 december. Zoals het college zelf al aangeeft gaat het hierbij om een 'bescheiden' vergade ring. Behalve enkele formele zaken in het kader van de her indeling, mogen de raadsleden zich uitspreken over een uit breiding van de kantine van voetbalvereniging Bruse Boys met 37 vierkante meter. Het college staat positief tegen over deze uitbreiding. B en w willen de duur van het recht van opstal echter niet langer verlenen dan tot 1 juli 2010. Dit in verband met een mogelijke verplaatsing van de sportvel den in de verre toekomst. Bru se Boys wilde een langere duur van dit recht. Waardering voor evaluatie BROUWERSHAVEN - „Dorpsraden kunnen positief bijdragen aan de leefbaarheid van de gemeente." Tot die conclusie kwam PvdA- raadslid E. M. Overbosch-De Reijger maandag avond in de gemeenteraadsvergadering van Brouwershaven op grond van de evaluatie van het project Dorpsraden. ter mevrouw A. P. de Haan gaf aan dat bij de opstelling van de begroting door de nieuwe ge meenteraad uitgegaan moet kunnen worden van een glo baal gelijke belastingop brengst op Schouwen-Duive land. Daar zijn voor de gehele regio geldende nieuwe belas tingverordeningen voor nodig. In sommige gevallen pakt dat gunstig in andere weer ongun stig uit. „Gelijkstelling is noodzakelijk, het is niet an ders," aldus de raadsvoorzit ter. Overigens dreigde die ge lijkstelling in gevaar te komen doordat de gemeenteraad van Bruinisse onlangs de verorde ning rioolrechten verwierp. De Haan liet weten, dat na over leg met VNG en juridische ad viseurs, is gekozen voor invoe ring van de verordening rioolrecht per 1 februari op ba sis van een zogenaamd 'tijd vak' in plaats van een boek jaar. WD-woordvoerder M. C. J. Mol bleek nogal wat moeite te hebben met de stijging van de forensenbelasting en had daar best wat differentiatie in willen zien, omdat de toeristi sche beleving volgens hem in Duiveland en Westerschouwen ook zeer verschillend is. Een ij- dele wens, zo bleek uit de toe lichting van de raadsvoorzit ter. Aan de vooravond van de nieuwe gemeenteraad Schou wen-Duiveland is uniforme ring nou eenmaal de bood schap. De voltallige raad toonde waardering voor de wijze waarop deze evaluatie was uit gevoerd en ging unaniem ac- coord met de voorstellen van het college van b en w om in principe te besluiten tot voort zetting van het project, de be nodigde kredieten daarvoor te doen voteren en de aanbevelin gen in de evaluatie aan te bie den aan de nieuwe gemeente raad van Schouwen- Duiveland. CDA-woordvoer- der J. W. Heinen gaf aan dat zijn fractie de aanvankelijke scepsis had laten varen. De dorpsraden blijken in de prak tijk geen sub-gemeenteraden en met de met het functioneren gemoeide kosten zei Heinen geen problemen te hebben. Wethouder G. J. van de Velde- De Wilde (WD) liet desge vraagd weten, dat de duur van de ambtelijke ondersteuning aan de dorpsraden nog exact moet worden ingekaderd. Ze zei blij te zijn dat het project geslaagd is en hoopte dat de nieuwe gemeenteraad de aan bevelingen tot instelling van dorpsraden zal overnemen. Belasting De nieuwe gemeente Schou wen-Duiveland wierp zijn schaduw vooruit met de nood zaak tot vaststelling van een aantal belastingverordenin gen. Waarnemend burgemees- POORTVLIET - Met de aan houding zaterdag van een 27- jarige inwoner van Poortvliet heeft de politie twee gewapen de overvallen in Tholen en Scherpenisse opgelost. De politie kwam de man op het spoor doordat een deel van het kenteken van zijn auto bekend werd. De man is zaterdag in zijn woning aangehouden. Hij heeft beide zaken bekend. De Thoolse boekhandel werd op 30 november overvallen. De man sloeg op de vlucht omdat een postbode de winkel bin nenkwam. De overval van 2 december op de boekhandel in Scherpenisse lukte wel. Hier werd 250 gulden buitgemaakt. In beide gevallen bedreigde de man het winkelpersoneel met De verdachte zegt te hebben gehandeld uit geldnood. Hij wordt vandaag, dinsdag, voor geleid aan de rechter-commis- saris in Middelburg. Verwachting t/m zaterdag 14 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. -1 graden Mid.temp. 1 graden Windkracht z.oost 3 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp.O graden Mid.temp. 2 graden Windkracht var. 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. -1 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 08.38, onder 16.26 Maan op 08.51onder 17.49 12 dec. Zon op 08.39, onder 16.26 Maan op 09.47, onder 18.56 Eerste Kwartier: 17 dec. (10.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De atmosfeer boven onze omgeving lijkt in een winterslaap te zijn gesukkeld. Het anders zo wis selvallige Nederlandse weer heeft al dagen pas op de plaats gemaakt en lijkt voorlopig ook niet in beweging te komen. Op wat langere termijn te kent zich echter een ontwikkeling af. Tot en met donderdag regeert een hogedrukgebied boven Europa. Het zorgt bij ons voor een zwakke ooste lijke stroming, waarmee in de onder ste paar honderd meter koude en vrij vochtige lucht uit Duitsland wordt aangevoerd. Het hierbij behorende weer kennen we van de afgelopen dagen: bewolking en nevel bepalen het beeld en dag en nacht ligt de temperatuur rond het vriespunt. Bij dat alles staat nauwelijks wind. Om dit saaie patroon te doorbreken moet het hogedrukgebied aan de wandel gaan. Dit lijkt vrijdag eindelijk te gebeuren. Het verdwijnt van de weerkaart en depressies van de Oceaan krijgen vat op ons weer. 'S-GRAVENPOLDER - De po litie van het district Ooster- scheldebekken heeft gisteren, maandag, in 's-Gravenpolder een professionele hennepkwe kerij ontmanteld. De politie deed om omstreeks 13.00 uur een inval en nam daarbij 115 hennepplanten en vijf assimilatielampen in be slag. Tegen de 56-jarige eige naar van de kwekerij is proces verbaal opgemaakt inzake de Opiumwet. De waarde van de inbeslaggenomen spullen be draagt ongeveer 7500 gulden. De ontmantelde kwekerij is de tweede in enkele dagen tijd. Vrijdag ruimde de politie 180 planten in een schuur bij een woning in Wemeldinge. Lam pen en oogst van de 23-jarige kweker hadden een waarde van 25.000 gulden. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 1772% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3