'Kroongetuige' verdediging Hakkelaar niet overtuigend Visolie goed middel in strijd tegen infecties Bonden optimistisch over sociaal plan Endemol Sports Directeur AZC Middelburg is tijdelijk vervangen Stedeling maakt meer kans op kanker dan dorpsbewoner Ondanks witwasseninformatie Nederland hecht aan vrije zondag Beslag op vuurwerk Nog geen tastbare resultaten 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Om spanningen te voorkomen MIDDELBURG (ANP) - De leiding van het asielzoekerscentrum (AZL) in Middelburg is tijdelijk het werk uit handen genomen. Dat is gebeurd om spanningen te voorkomen tijdens een onderzoek van het Centrum Opvang Asiel zoekers (COA) naar de dood in de nacht van vrijdag op zaterdag van een 30-jarige vluchte ling uit Iran. Dat heeft een woordvoerder van het COA maandag bekend gemaakt. Het onderzoek moet uitwijzen of de leiding de dood van de Iraniër had kunnen voorkomen. De man sprong in een gracht in Middelburg nadat hem enkele dagen eerder voor veertien dagen de toegang tot het centrum was ontzegd. Dui kers haalden hem levenloos uit het water. Volgens de Iraanse bewoners van het AZC heeft de directie van het centrum waarschuwin gen in de wind geslagen dat het gezien de psychische toestand van de man „fout zou gaan" wanneer hij zou worden wegge stuurd. De directie van het cen trum zag zich genoodzaakt tot de strafmaatregel nadat de man een Iraanse medebewoner had aangevallen. Toen zater dag in het centrum bekend werd dat de Iraniër was overle den, ontstaken de zestig Iraan se bewoners in woede. De direc teur en zijn plaatsvervanger wisten onder politiebegelei ding via een raam te ontkomen. Zaterdagmiddag hielden de Ir aanse asielzoekers een protest actie in Middelburg. Gezien de opstelling van de Ira- niërs is het COA met de direc teur en zijn plaatsvervanger overeengekomen dat zij voor de duur van het onderzoek niet werken. De leiding van het cen trum is tijdelijk in andere han den overgegaan. Volgens de woordvoerder van het COA is de sfeer verbeterd nadat in een urenlang overleg het onderzoek werd toegezegd. Ondersoek promovendus NIJMEGEN (ANP) - Eén op de drie Nederlan ders krijgt te maken met een kwaadaardige vorm van kanker. Hierbij lopen stedelingen meer risico dan dorpelingen. Mannen lopen daarbij meer gevaar dan vrouwen. Dit conclu deert drs. Leo Schouten in zijn dissertatie, waarop hij op 17 december promoveert aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. De kans op kanker is voor man nen landelijk 35 procent en voor vrouwen 30,5 procent. Longkanker komt bij mannen het meest voor, gevolgd door prostaatkanker en kanker van de dikke darm. Bij vrouwen komt borstkanker het meest voor, gevolgd door dikke darm en baarmoederlichaamkanker- De Nederlandse cijfers stijgen ver uit boven het Europees ge middelde. De ziekte komt in steden vaker voor dan op het platteland. Huid- en lipkanker daarente gen komen vaker voor op het platteland. Dat komt volgens Schouten doordat de verschil len in leefgewoonten tussen stad en platteland kennelijk nog groot genoeg zijn om ver schillen in kankerincidentie te kunnen veroorzaken. Betrouwbaar Schouten evalueerde zowel de regionale als landelijke kan kerregistratie. Hem bleek dat de Nederlandse gegevensbank van buitengewoon hoge kwali teit en uiterst betrouwbaar is. Kankerregistratie is een be langrijk onderdeel van kanker bestrijding. Volgens internist W. Blok: VLISSINGEN (ANP) - Visolie kan een rol spe len in de bestrijding van infecties. Onderwijs van de internist W. Blok in proefdiermodellen wijst uit dat een met visolie verrijkt dieet de weerstand tegen infectie verbetert. Amerikaans onderzoek had al aangetoond dat intensieve-ca- repatiënten die op deze manier werden gevoed minder infec ties oplopen en sneller het zie kenhuis kunnen verlaten. Het onderzoek van Blok, die dins dag aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen promoveert, biedt de theoretische grondslag voor de stelling. Afweer Visolie heeft invloed op de cy- tokinenproductie. Cytokinen zijn signaaleiwitten die een be langrijke rol spelen bij de af weer tegen infecties. Blok, die werkzaam is in het Ziekenhuis Walcheren te Vlissingen, meent dat verder onderzoek nodig is naar het gebruik van visolie- capsules door intensive-care- patiënten. Ook vindt hij dat het de moeite waard is in ziekenhuizen extra aandacht te geven aan de rol van voeding. Ondanks de beschikbaarheid van krachtige antibiotica, vor men infecties nog steeds een be langrijke bedreiging voor veel patiënten in het ziekenhuis. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 dcc. 03.40 175 09.25 -132 15.55 176 21.45 -131 12 dcc. 04.20 174 10.10 -137 16.50 181 22.25 -127 ROOMPOT BUITEN 11 dec. 01.50 197 08.05 -140 14.10 203 20.25 -140 12 dcc. 02.30 198 08.50 -147 14.50 211 21.05 -136 BRUINISSE 11 dec. 03.00 183 09.30 -142 15.15 185 21.45 -141 12 dec. 03.40 181 10.15 -147 16.00 188 22.35 -136 WEMELDINGE 11 dec. 03.25 179 09.30 -139 15.40 180 21.45 -137 12 dcc. 04.15 176 10.15 -143 16.35 182 22.25 -133 Springtij: 12 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - De bom die voormalig chef van de Regionale Criminele Inlichtingen dienst (RCID) Gooi en Vechtstreek Frits van der Putten onder het proces tegen Johan V. alias de Hakkelaar, en zijn medeverdachten Koos R. en Bertus K. leek te kunnen leggen, is voorals nog niet ontploft. Aan het verhoor van de ex-poli tieman ging het nodige juri disch gesteggel vooraf. Van der Putten maakte zich zorgen over een mogelijke vervolging we gens schending van zijn ambst- geheim, als hij in het openbaar een verklaring zou afleggen. Echter, de informatie waar over hij beschikt, heeft hij op maandag 2 december al laten vastleggen bij een notaris. Advocaat Spong heeft die ver klaring daags daarna ter zit ting van de Amsterdamse rechtbank integraal voorgele zen. Daarmee is de informatie min of meer „witgewassen". Van der Putten kon derhalve verklaren, tenzij het openbaar ministerie (OM) aangaf dat er onderzoeksbelangen in het ge ding kwamen. De ex-CID-chef zei dat Spong het stuk zonder zijn medeweten heeft voorge dragen. De afspraak was dat het document pas na het over lijden van Van der Putten ge bruikt zou worden. Onderzoeken De crux in de verklaring van Van der Putten vormen onder zoeken die vanaf december 1993 tegen Johan V. en Koos R. zouden zijn ingesteld. Van der Putten beweert dat de Fiod/Douanerecherche - ver antwoordelijk voor het zogehe ten Kolibri-onderzoek waar over de rechtbank zich in de Hakkelaarzaak buigt - gebruik heeft gemaakt van informatie uit die onderzoeken. Daarvan zou in het lijvige Kolibri-dos- sier niets zijn terug te vinden. Genoeg bewijs De stelling van de advocaten van het verdachte trio is dat de Fiod en het Amsterdamse OM al genoeg bewijs had tegen V. en de zijnen voordat de officie ren van justitie Valente, Witte- veen en Teeven deals aangin gen met de kroongetuigen Karman en Abbas Abdullah. Het onderzoek van Van der Putten was een informatief on derzoek, dat verder geen ver volg heeft gehad voor wat be treft V. en R. Van der Putten vond er de term „geheim paral lel onderzoek" voor uit. „Die term kwam ineens bij me bo vendrijven", aldus de oud- CID'er. Het is nog maar de vraag of de verklaring van Van der Putten, gesteld dat deze geheel op waarheid berust, de huidige strafzaak tegen V. en R. kan schaden. De voorzitter van de rechtbank, mr. F. Lauwaars, vroeg zich bij herhaling hardop af wat er nu eigenlijk tegen een eventuele informatie- uitwis seling was. „Wat doet het er toe, denk ik dan. We zijntoch al lemaal bezig met het opsporen van strafbare feiten?" Lauw aars betitelde de eerder bij de rechter-commissaris afgelegde verklaring van Van der Putten als „warrig, wazig en buitenge woon onvolledig". De rechtbank gaat vandaag, dinsdag, verder met het ver hoor van Van der Putten. Daar naast worden de verklaringen van de „andere", de enige echte kroongetuigen van het OMAb bas en Karman, nog eens door genomen. HILVERSUM (ANP) - Drie kwart van de Nederlanders hecht aan de zondagsrust. Godsdienstige groeperingen voor wie de zondag niet heilig is, zouden zich daaraan moeten aanpassen, meent ruim de helft van alle Nederlanders. Toch blijkt ook een aanzienlijk deel van de niet-christen in Ne derland de vrije zondag te waarderen. Dat blijkt uit een telefonische enquête van het NIP, die is uit gevoerd in opdracht van de ac tualiteitenrubriek 2vandaag. Aanleiding tot de enquete was het voorstel van minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken). Die overweegt de wettelijke be scherming van de vrije zondag op te heffen of aan te passen. Iets minder een kwart van de Nederlanders vindt dat wel best, 2 procent maakt het niet uit, maar 75 procent is falikant tegen Dijkstals idee. ROTTERDAM (ANP) - De dou ane heeft het afgelopen week einde ruim 1100 kilo vuurwerk in beslag genomen. In totaal is de afgelopen drie weken al 7000 kilo vuurwerk gevonden. Het vuurwerk was in België ge kocht. De douane vond het bij controles op accijns in de grens streek, aldus een woordvoer der in Rotterdam. Het ging niet om gerichte vuurwerkcontro les, zo benadrukte hij. Onder het in beslag genomen vuurwerk zaten onder meer strijkers, duizendklappers en Chinese rollen. Twee mannen uit Gelderland vervoerden in een personenauto 250 doosjes strijkers en een 300.000- klapper. DEN HAAG (ANP) - De vakbonden denken dinsdag concrete afspraken te kunnen ma ken met Endemol Sports over een sociaal plan voor de 200 medewerkers die hun baan verliezen door het failliet van Sport 7. De vakorganisaties overleg den maandag tot laat in de avond met de directie. Be stuurder R. Zaal van de jour nalistenvakbond NVJ zei na afloop dat er nog geen tastba re resultaten zijn. Hij wilde over de gesprekken niet veel kwijt omdat eerst de betrok ken medewerkers moeten worden geraadpleegd. Het gesprek werd vandaa, dinsdag, g om 12.30 uur ver der. De sfeer in het overleg van maandag was echter zo goed dat een akkoord vol gens Zaal binnen handbereik Mogelijkheden De bonden richten zich in de eerste plaats op mogelijkhe den om de medewerkers van de sport-afdeling elders bin nen Endemol aan het werk te krijgen. Maar dat zal zeker niet voor iedereen lukken, al dus Zaal. De vakorganisaties bekijken daarom ook of En- demol-personeel aan de slag kan bij zenders die de rechten van Sport 7 mogelijk overne men. Voor personeel dat ner gens meer terecht kan moet er een goede afvloeiingsrege ling komen. De bonden zijn veel minder te spreken over de houding van de aandeelhouders en di rectie van Sport 7 die tot dus ver weigeren met hen te pra ten. Sport 7 heeft weliswaar gezegd een „chique" regeling te treffen voor zijn 90 mede werkers. Maar die houdt vol gens debelangenorganisa ties niet veel meer in dan de wettelijke verplichting het salaris tot 1 februari door te betalen. In totaal zijn volgens de vak bonden bijna 300 man de dupe van het echec van Sport 7. Het journalistieke perso neel is vooral in dienst van Endemol Sports. Oproep krachten en freelancers mee gerekend gaat het in die sec tor om ruim 200 mensen. De 90 medewerkers die recht streeks in dienst zijn van Sport 7 hadden vooral taken in de marketing en in onder steunende diensten. De bonden ramen de kosten van een sociaal plan bij el kaar op „een paar miljoen" gulden. Onduidelijk Het is nog onduidelijk op welke zender televiekijkers tot de winterstop moeten af stemmen voor beelden uit het betaald voetbal in Neder land. NOS, de Holland Media Groep (RTL 4 5/Veronica), SBS 6 en FilmNet hebben m aandag geen knopen doorge hakt omtrent de voetbalrech ten. Uitstel Maandagavond kondigde Sport7-woordvoerder T. Boersma aan dat de directie van het tv-station later deze week surseance van betaling zal aanvragen. „De directie vindt het van belang eerst de belangen van het personeel veilig te stellen", zei hij des gevraagd. Winterstop De gesprekspartners praat ten maandag de hele dag over de uitzendingen van voetbal wedstrijden tot en met 22 de cember, het laatste weekein de voor de winterstop van twee maanden. Overigens is er komend weekeinde de in terland België-Nederland, die de NOS uitzendt. Het weekeinde daarop is het laatste weekeinde van de ere divisie voor de winterstop. De verdeling van de voetbal rechten uit de boedel van Sport7 heeft pas plaats na 20 december, tenzij Ajax en Feyenoord zich voor die tijd bedenken. De twee clubs hebben het KNVB-sectiebestuur beloofd tot 17 december alle juridi sche procedures tegen de bond op te schorten. De KNVB wil verder dat Ajax en Feyenoord zich neerleggen bij de gewenste statutenwij ziging van de sectie Betaald Voetbal. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen 7yjaan datjebouw daar binnen]jf Kom uii rotten hmi Lr is niet reet meer over, hoor, het we- melt door van de Kdiamantzoekersl 0, maar m weten wal we willen, hoor Haar eh, wij kunnen met betalen Seeft nut Uy vrajen maar 507, van de opbrenjst van wat je hebt oevondenUaar uithn jullie zoeken In de zuidoostelyke [tank van hel 6role Lat Op <t0 meter van de bodem, so meter diep, in een slijjende hoek van M fraden Dinsdag 10 december Zierikzee Dia-serie over Het land van de Bijbel. R.K. Parochiecen trum. 19.30 uur. Burgh Fakkeloptocht Amnesty/ Vluchtelingenwerk; start vanaf de Ring, 19.15 uur. Woensdag 11 december Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Seminar Resultaatvergelij king in de agrarische sector. Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Donderdag 12 december Zierikzee Workshop gipsbeschilderen. MFC. 13.00-17.00 uur. Fakkeloptocht Amnesty/Vluchtelingen- Werk; start vanaf gebouw De Driehoek, 19.15 uuur. Westenschouwen Verkoop dennen. Kraaijen- steinweg 140. 9.00-12.00 uur Renesse Eerste steenlegging peuter speelzaal Mauritsweg door kinderen. 10.45 uur. Vergadering Stichting Renesse. Kantoor Jan van Renesseweg. 19.30 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Sirjansland Vergadering Reformatorisch Kontakt. Grote zaal kerk. 19.45 uur. Vrijdag 13 december Zierikzee Kerstmarkt. Centrale hal sportcentrum Onderdak. 15.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Concert Rotterdams Saxo foon Kwartet, voorzaal stad huis, 20.00 uur. Oosterland Officiële ingebruikneming dorpshuis. Van 16.00-18.00 uur. Zaterdag 14 december Zierikzee Kerstmarkt. Centrale hal sportcentrum Onderdak. 10.00 tot 17.00 uur. Algemene ledenvergadering ANIB. Werkvoorzienings schap De Zuidhoek. 10.30 uur. Kerkwerve Sinterklaasmiddag kinde ren. Vanaf Ring. 14.00 uur. Zang- en orgelavond. Chris telijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Westenschouwen Verkoop dennen. Kraaijen- steinweg 140. 9.00-12.00 uur Dreischor Kerstmarkt. Dorpshuis, 10.00-16.00 uur. Kinderdisco en feestavond met Cocktail Combo, 19.00 uur. Noordgouwe Afscheidsfeest gemeente Brouwershaven. In dorp en dorshuis. 19.00 uur Zondag 15 december Burgh-H aamstede Concert Cleanhead Barefoot in café Branden- burgh. 15.00 uur. Dreischor Kerstconcert met Vocaal Ensemble St. Laurens en Oosterlands Fanfare. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 17 december Zierikzee Adventsmiddag PCOB. De Veste. 14.15 uur. Workshop bloemschikken. Vismarkt, St. Domusstraat 51. 19.00-21.30 uur. Dia-serie over Het land van de Bijbel. R.K. Parochiecen trum. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Kerstviering van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen in de Ger. kerk in Haamstede. 14.00 uur. Nieuwerkerk Bijzondere raadsvergade ring opheffing gemeente Duiveland. Ons Dorpshuis, 15.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2