Schouwse archivaris ontdekt unieke kerstmuziek in Leiden Zucht om zich te oefenen in de lieflijke zangkunst Nederlanders blijven de gewone stadsfiets trouw Zeeuwse middag in kerstsfeer Verkoop van dennen boswachterij KINDEREN, GEMEENTE, ZINGEN KE RSZANG. 1 VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 NR 26091 Gezicht op de Hooglandsekerkgracht in het Leiden van 1782 met het Weeshuis en de Hooglandse kerk, zoals de tekenaar Hermanus Petrus Schouten het zag. (Foto: Gemeentearchief Leiden) (Door Mar van der Veer) ZIERIKZEE - De Zierikzeese archivaris Sander den Haan ontdekte enige jaren geleden in Lei den een uniek stuk muziek. Het gaat om een kerstcantate van de componist Ruppe, geschre ven voor een koor van weeskinderen. Maandag 16 december verschijnt onder de titel 'Zucht om zich te oefenen in de lieflijke zangkunst' het boek over deze vondst. 7 Bekend merk via de vakhandeï favoriet ZIERIKZEE - In het afgelopen jaar heeft bijna éénvijfde van de Nederlandse huishoudens één of meer fietsen (nieuw of tweedehands) ge kocht. Ondanks het ruime aanbod in de fietsen winkels van mountainbikes, sportfietsen en hy- brides in allerlei kleurschakeringen en voorzien van de nieuwste technische snufjes, viel bij de aanschaf van nieuwe fietsen 51 pro cent van de huishoudens de keuze op een 'gewo ne, alledaagse stadsfiets'. Precies tweehonderd jaar ge leden vond in de Hooglandse kerk te Leiden een bijzonder concert plaats: een koor van weeshuiskinderen zong een kerstcantate. Het was een vreemd verschijnsel. Aller eerst een koor van weeshuis- kinderen en daarnaast een can tate van zo'n onverwacht muzikaal hoog niveau dat we de Nederlandse muziekge schiedenis met andere ogen moeten gaan bekijken. De 'Kerstcantate' van de com ponist Ruppe doet denken aan werken van Mozart en Haydn. En dat op Nederlandse bodem. Niemand wist van het bestaan van deze cantate af. De ontdek ker werkt en woont tegen woordig in Zierikzee: de archi varis Sander den Haan. Enkele jaren geleden was hij bij het gemeente-archief Lei den bezig het archief van het 'Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis' van de sleutel stad te ordenen. Het bleek een enorme klus. Het eeuwenoude archief was zeer uitgebreid. Tweeneenhalf jaar lang was hij ermee bezig. Het was een spannende perio de. Steeds opnieuw was er de kans om iets bijzonders te ont dekken. Op een dag stond hij met een pakket geschreven muziek in handen: 'Portefeuil le met muziek voor het Paasch- feest en andere muziek'. Op dat moment wist Den Haan niet wat de waarde van de vondst was. Want achteraf zat er nog een groter werk in die zelfde portefeuille: een uitge breide kerstcantate. Hij nam contact op met musicus en com ponist Peter Kann. Wat zij ont dekten was een bewijs: het mu ziekleven in de 18e eeuw van Nederland was veel boeiender dan muziekhistorici ons doen geloven. Vlak voor de kerstdagen, op 16 december verschijnt hun geza menlijk geschreven boek: 'Zucht om te oefenen in de lief lijke zangkunst. Het zangkoor van het Leidse Weeshuis in de Bataafs-F ranse tijd'. Schilderachtig: Het decor van de muzikale vondst is schilderachtig: er wordt in een Leids weeshuis een koor opgericht. Al een aan tal keren hebben de wezen bij bijvoorbeeld de installatie van een regent of regentes een lied gezongen. Men vindt het zo aardig dat men besluit een koor op te richten. Er wordt om te oefenen een kabinetor gel gehuurd. Het orgel is gebouwd door Mit- tenreiter, dezelfde orgelbou wer die het voormalige orgel in de Lutherse kerk van Zierik zee heeft gebouwd. Eerst staat het koor onder leiding van de particuliere zangleraar Duvil- le, drie jaar later wordt nie mand minder dan de bekende musicus en componist Chris tian Friedrich Ruppe dirigent van het koor. Op 'derde kerst dag' 1796 geeft het koor een uitvoering in een bomvolle Hooglandse kerk. Na afloop is iedereen enthousiast. De re genten trakteren op koffie, tul band en babbelaars. Het is schitterend materiaal voor een nostalgische televi siefilm. Maar in feite is er iets bijzonders aan de hand. In hun boekje plaatsen de auteurs de korte geschiedenis van het koor in ander licht. Niet in de sfeer van nostalgie, maar als een vooruitstrevend muzikaal gebeuren van een moderne tijd. Alles hebben de auteurs onder zocht om die bijzondere kerst dag dichterbij te brengen. „Ik ontdekte zelfs dat het een dag tevoren in Haarlem min twaalf graden was," zegt San- der den Haan. Twee uur lang zitten de mensen in een ijskou de kerk, die door meer dan tweehonderd kaarsen verlicht wordt. Professor Johannes Henricus van der Palm luistert met een toespraak de ceremo nie op. In de kerk zit het pu bliek, een orkest en het koor. De besneeuwde koetsen en sle den die buiten staan zijn onder andere die van de regenten. Mensen met een moderne visie. Zij vinden het belangrijk dat de wezen een muzikale vor ming krijgen. Daarmee kun nen zij de godsdienstige opvoe ding verdiepen. Maar nog opvallender voor die tijd is dat zij de wezen ontspanning door muziek willen bieden. Van daag kijkt niemand meer van zo'n gedachte op. In de meeste weeshuizen van die tijd heer ste echter een streng regime waarbij voor ontspanning nau welijks plaats was. Ommegaanders 'Verheffing van het volk.' In de verte horen we de idealen van de Franse revolutie: vrij heid, gelijkheid en broeder schap. Ook dat is in de kerk te zien: naast de regenten zijn ook honderden wezen aanwezig die niet voor het koor geselecteerd zijn. Kennelijk waren het vooral de bevoorrechte 'omme gaanders' of andere 'oppassen de wezen' die in het koor mee mochten zingen. Een ander nieuw beeld is een orkest in een kerk. Een tot nu toe onbekend verschijnsel in een calvinistisch godshuis. Zelfs een koor is vreemd. Een voudig omdat er nog geen (kerk)koren bestonden. Hét koor zingt een speciaal gecom poneerde kerstcantate. Het blijken geen lieflijke kerstliedjes te zijn, maar het is muziek van hoog niveau, com pleet met aria's, recitatieven, duetten en koordelen. En alles in de Nederlandse taal. Niet lang geleden is na eeuwenlang geharrewar over de psalmbe rijming van Datheen een mo derne nieuwe berijming (1773) ingevoerd. De gedachten gaan uit naar een eerste Nederland se gezangenbundel. Nog voor het verschijnen van deze bun del klinken in de Hooglandse kerk al de teksten die heel veel lijken op de sfeer van de ko mende Evangelische Gezan gen. Partituur De portefeuille met de gevon den muziek bevatte alleen koorpartijen en partijen voor losse instrumenten. Compo nist en musicus Peter Kann kreeg de mogelijkheid om de oorspronkelijke partituur voor de dirigent weer te re construeren. „Ik heb er een aantal uren per dag aan ge werkt vertelt hij. Op het laatst werden het zes tot zeven uur per dag. Na een jaar was het klaar." Toen was er maar één gedachte bij hein. „Ik wil het horen!" Het was een bijzonder momént toen ze met een kleine groep in informele kring de 'Kerstmu ziek 1796' na bijna tweehon derd jaar weer tot klinken brachten en zij als eersten deze muziek weer hoorden. Inmid dels kan iedereen van deze mu ziek kennis nemen. Musica ad Rhenum heeft met medewer king van het ensemble Bouzig- nac Utrecht en een aantal solis ten onder leiding van Jed Wentz het werk op de cd gezet. Op de cd staan de Christmas Cantata en de Easter Cantata. Waarschijnlijk is voor een En gelse aanduiding gekozen om het werk ook internationaal onder de aandacht te brengen. Hoewel 'Kerstmuziek 1796' wel de vorm van een cantate heeft, is het nooit zo genoemd. De Easter Cantata is strikt ge nomen in het geheel geen can tate omdat het bestaat uit uit sluitend 'Gezangen voor het Paaschfeest.' Dat neemt niet weg dat het luisteren naar de cd verras send is. De Nederlandse taal, mits goed gezongen, leent zich uitstekend ook voor werken in een classisistische stijl die meestal in het Duits geschre ven zijn. 'Door het luisteren naar deze muziek ontluikt de muzikale wereld van de Nederlandse 18e eeuw. En deze wereld blijkt anders dan de meeste muziek geschiedenissen doen vermoe den. Het was hier een komen en gaan van grote componisten en musici. 'De schoonzuster van Mozart was zelfs zangeres in Amsterdam' merkt Sander den Haan op. De auteurs leve ren het bewijs in de bijlagen van het boek: De namen en woonplaatsen van de ongeveer honderd componisten die in de periode 1750 - 1820 in Neder land werkzaam waren. Namen De bijlagen bevatten overi gens nog meer verrassingen: de complete teksten van de ge vonden werken, de muziek stukken die door Ruppe voor het Zangcollege en Leidse en Haagse koren geschreven wer den en misschien wel het aar digst de ontdekte namen van de kinderen die in het koor ge zongen moeten hebben. In het boekje worden lijnen ge trokken naar componisten die op de een of andere wijze mu ziek schreven in verband met kinderhuizen. De lijn met Han del (Messiah) en Vivaldi (Ospe- dale - Venetië) lijkt aanvanke lijk overtrokken, maar wie het boekje leest en de cd beluistert ontdekt dat die best getrokken mag worden. Het voorbeeld van achttiende-eeuwse Neder landse kerkmuziek van eigen bodem mag een bijzonder plaatsje innemen in boeken kast en cd-verzameling. 'Zucht om zich te oefenen in de lieflijke zangkunstHet zang koor van het Leidse Weeshuis in de Bataafs-Franse tijd. Au teurs: S.W.M.A. den Haan en P.M. Kann, Alphen aan de Rijn 1996. ISBN 90 6471 290 5 met voorwoord van Ton Koopman) f 22, 50 CD Christmas Cantata - Eas ter Cantata Chr. F. Ruppe (1753 - 1826) label NM Classics 92067) f 39,50. GOES - In Prins van Oranje in Goes heeft er op zondag 22 de cember een Zeeuwse middag in kerstsfeer plaats. De netto-op brengst van deze middag is be stemd voor Terre des Hommes. Liefhebbers van streektaal en muziek en zang van eigen bo dem kunnen hun hart ophalen op deze sfeervolle middag. Or ganisator Engel Reinhoudt van de Stichting Goed Zeeuws Goed Rond heeft een geva rieerd programma weten sa men te stellen. Het in kleder dracht gestoken koor van Ons Boeregoed brengt traditionele kerstliederen ten gehore. Ook worden er op deze middag twee verhalen verteld. Paul Proost, speler van toneelgroep Heer Hendrik, brengt een oud Zeeuws verhaal met humoris tische strekking en Sankie Koster vertelt een meer dra matisch getint Zeeuws ver haal. Tenslotte zijn er nog op tredens van de achtjarige violist Mathieu van Bellen uit Hulst en van de Zeeuws- Vlaamse muziekgroep Am- bras. De middag begint om 14.00 uur en kost de bezoeker tien gulden entree. Kaarten zijn te reserveren bij de Prins van Oranje in Goes: 0113 - 215154. WESTENSCHOUVVEN Staatsbosbeheer verkoopt donderdag 12, zaterdag 14, woensdag 18 en zaterdag 21 de cember dennen uit de boswach terij Westerschouwen. De jonge dennen, die worden verkocht als kerstbomen, ko men uit de brandvertragende singels langs de paden in de boswachterij. Deze singels vor men een afscheiding tussen de verschillende bosvakken en bestaan hoofdzakelijk uit loof bomen. Loofbomen hebben bij bosbrand een brandvertragen de werking. De jonge dennen hebben zich daar op een na tuurlijke manier tussen ge zaaid en moeten er uit worden gehaald. De verkoop vindt plaats bij het kantoor van Staatsbosbeheer aan de Kraaijensteinweg 140 in Wes- tenschouwen, van 9.00-12.00 uur. Van d^ overige huishoudens koos 21 procent voor een sport- fiets of hybride, 11 procent voor een mountainbike of ATB, I procent voor een race fiets en 16 procent voor een kinder- of jeugdfiets. Dit blijkt uit het onderzoeksrap port 'Fietsen kopen' van het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. Consumenten willen een fiets met een lange levensduur, die weinig onderhoud vergt en waarvan de verlichting deugt. Tweederde van de kopers gaat hierbij af op bekende merken en de helft denkt die zekerhe den in het Nederlands fabri kaat te vinden. De meeste fietskopers (60 procent) letten scherp op de prijs, maar dan wel in relatie tot de kwaliteit. Slechts éénvijfde denkt dat een fiets van 500,—gulden net zo goed is als een fiets van 100,- gulden. Vormgeving Consumenten hebben bij aan koop van sportfietsen en mountainbikes meer dan een gemiddelde belangstelling voor opvallende vormgeving, kleurstelling of geavanceerde technische toepassingen. Bij de alledaagse stadsfiets spelen deze aspecten een meer onder geschikte rol met uitzondering van de kleurstelling die door de helft van de kopers in deze categorie als belangrijk wordt ervaren. Consumenten van 55 jaar en ouder vormen een interessante kopersgroep voor de rijwielde taillisten in ons land. Niet al leen omdat deze bevolkings groep in omvang sterk toeneemt, maar. ook omdat zij relatief vaker duurdere stads- fietsen (vanaf 1.000,-gulden) kopen en zelfs prijzen van 1500,- gulden niet schuiven. Voor ouderen is fietsen vaker een vorm van vrijetijdsbeste ding en een manier om fit te blijven, terwijl jongeren de fiets meer als vervoersmiddel gebruiken om van A naar B te komen. Van de in het afgelopen jaar aantal gekochte fietsen betrof 62 procent een nieuwe en 38 procent een tweedehands fiets. Motieven om een tweedehands fiets te kopen zijn niet alleen van financiële aard. Het feit dat men zich met de fiets in een diefstalgevoelige omgeving begeeft of dat de vorige fiets gestolen is, zijn ook belangrij ke redenen om in het tweede hands circuit te kopen (twee vijfde van de kopers). Vakhandeï Van alle nieuwe fietsen wordt 86 procent bij de vakhandeï ge kocht en van alle twéedehands fietsen 48 procent. De belang rijkste reden om bij de vak- handel te kopen is het vertrou wen dat men in die .fietsenwinkel heeft of op aan raden van familie of vrienden. Voor 42 procent van de kopers is de goede naam van de zaak en mond-tot-mond-reclame van doorslaggevende beteke nis. De prijs is voor de consument de enige reden om elders - bij voorbeeld bij discounters, openbare verkopingen, twee dehands-handelaren of super markten - een fiets te kopen. De rijwielverkoper speelt een grote rol in het keuzeproces van de consument. Hoewel de consument tegenwoordig goed georiënteerd is voorafgaande aan de koop, staat hij of zij in deze branche nog open voor een vakkundig aankoopad vies. Driekwart van de potentiële fietskopers weet bij het bin nenstappen van de winkel nog niet welk merk hij wil, éénder de heeft nog geen prijs in ge dachten en bij een kwart wordt zelfs het type fiets pas in de winkel bepaald. Op Donderdag den 27. December 1798. Des Avonds ten Vyf L'urcn. ZULLEN DE WELKE IN HET H. GEEST of ARMEN WEES- zs KINDERHUIS D E E Z E R Op de gunstige Toelage van zeer veden onzer Stadgenootcnin het ONDERWEEZEN WORDEN, IN DE HOOGLANDSCHE KERK, Openlijk blikten hunner vorderingen gecvenmet het Zingen ran een Nieuw op Muziek gebragten Al wie verkiest bij dceze plegtighcid tegenwoordig te zijn, be lieve zich te voorzien \an een IntrcO-Billictzonder welk niemand wordt toe^claatcn, zijnde öczclvcn rc bckouuicn bij den binncvadcr in t gemelde Huis, als roede dc Zangftukkcn, e'k vooreen Zoihall, ten voordede ruahc 1 Zawj-lnrtifuuc. Aanplakbiljet met de aankondiging van de Kerstmuziek 1798. (foto: Gemeentearchief Leiden) De alledaagse degelijke fiets zonder toeters en bellen is nog steeds populair. (Foto: Joop van Houdt) Tot en met zaterdag 7 december Brouwershaven Creatieve kerst werkstukken. Noordwal Kreatief. Dagelijks van 10.00 tot 16.30 uur (behalve op dinsdag-, woensdag- en vrijdag middag en zondag). Zaterdag 14 en zondag 15 december Burgh-Haamstede Werk cursisten. Galerie 't Zuuddek. 11.00 tot 16.00 uur. Tot en met vrijdag 20 december Brouwershaven Etsen en houtobjecten Dies de Jonge. Stad huis. Van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met 5 januari Renesse Sint-Nicolaas en Santa Claus. Blikmuseum De Blikvanger. Dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 17 november, zondag 8 december en zondag 5 januari van 11.00 tot 15.00 uur. 14 december tot en met 6 januari Burgh-Haamstede Expositie kerststallen en -groepen De Bewaerschole. Maandag t/m zaterdag 13.30- 16.30 uur. Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7