'Zeeuwen te Water' over ons maritiem verleden Mosselaanvoer keldert met 18.000 ton omlaag Bejaardensoos Burgh jubileert Delta Mossel beloont Bruse kweker met hoge prijs UWS Met aandacht voor Zierikzee en Brouwershaven Zonder licht Auto in sloot Veerboot VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 NR 26091 8 BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 25 tot en met 30 november werden 34 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangeland, met een totaal gewicht van 13.377 ton netto. Het weektonnage ligt daarmee ongeveer 18.000 ton lager dan in de voorgaande week. Alle partijen verhuisden naar de handel. De gemiddelde prijs bedroeg 94,77 per ton, ruim zes gulden per ton meer dan een week eerder. Delta Mossel betaalde de hoogste prijs en telde 325 gulden per ton neer voor de schelpdieren van een aanvoerder uit Bruinisse, tot op heden de hoogste prijs van het seizoen 1996/1997. De verzending was volgens op gave: België 6.007 ton, Frank rijk 4.431 ton, binnenland 3.442 ton en diverse landen 1.634 ton. Maandag 25 november ar riveerde de YE 156 als enige aan de mosselmarkt met 633 nettoton. Goudschelp toonde voor deze lading met een stuks tal van 181 en een vleesgewicht van 19,2 kilo de meeste belang stelling. Een dag later maakte de handel keuze uit vier Zeeuwse partijen, bestaande uit 1.583 nettoton. De verant woordelijke aanvoerders ble ken de YE 156, de YE 27 en de YE 79. De prijzen varieerden tussen 62 gulden en 90 gulden per ton. De hoogste bieders wa ren Goudschelp, Hollestelle, Barbé en Prins Dingemanse. Op woensdag verschenen ze ven vaartuigen met negen la dingen, waaronder de YE 56 vanaf de Waddenzee. De kwe ker deed 647 nettoton in twee partijen van de hand aan de handelsbedrijven Triton en Krijn Verwijs. De stukstallen kwamen uit op 92 en 102, het vleesgewicht op bijna 30 kilo. Twee ladingen brachten meer op dan 200 gulden per ton, de overige ladingen schommel den tussen 50 gulden en 90 gul den per ton. Donderdag 28 november pas seerden veertien ladingen over de veilklok in Yerseke. Zee- lands Roem tastte het diepst in de buidel voor 533 nettoton van de YE 80. Deze mosselen uit het Oosterom telden bij een stukstal. van 136 een vleesge wicht van 27,5 kilo. De overige partijen afkomstig van Zeeuw se percelen verwisselden voor bedragen van 63 gulden tot hooguit 86 gulden per ton van eigenaar. De verantwoordelij ke aanvoerders waren de vaar tuigen: BRU 26 (D. de Ronde), HON 14, BRU 50 (Hoogerhei- de-De Waal Beheer BV), TH 4, YE 83, YE 50, YE 36, YE 96, YE 73, YE 58, ZZ 3 (CV Gebr. Schot-De Jonge) en YE 161. In totaal werd die dag een bod uitgebracht op 5.571 nettoton. Tenslotte meerden op vrijdag nog vijf vaartuigen af, met in totaal 1.994 nettoton. De BRU 5 (Fa. J. de Waal-Jumelet) en de YE 170 gaven acte de presénce met elk een lading zwarte ju welen uit het noorden. De schelpdieren van de eerstge noemde kweker bevatten bij een stukstal van 96 een vlees gewicht van 26 kilo. Krijn Ver wijs ontfermde zich over het vrachtje van de YE 170 met een stukstal van 117 en een vlees gewicht van 25,8 kilo. ZIERIKZEE Klaverjassen Sportcafé Onderdak in Zierik- zee houdt zondag 8 december prijsklaverjassen. De aanvang is om 13.00 uur. Zondag 22 de cember is er een kersttoernooi prijsklaverjassen, eveneens om 13.00 uur.Voor nadere in lichtingen of aanmelding: tele foon 413903. Dia-serie Als bezinning op het kerstfeest wordt in het Zierikzeese r. k. Parochiecentrum aan de Mos- .selstraat een - over twee avon den v.ejdeelde - dia-serie gepre senteerd over Héi land van de Bijbel. A. Keyzer uit Etten- Leur, die zelf vijf jaar in Jeru zalem heeft gewoond, vertelt aan de hand van de dia's meer over dit land. De avonden zijn gepland op dinsdag 10 en 17 de cember en duren van 19.30 tot 21.30 uur. ANIB De bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten ANIB af- deling Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 14 december een algemene ledenvergade ring met aansluitend een kerstlunch en ontspannings middag. In het middagpro gramma treedt zangeres Stien uit Brouwershaven op. Ook wordt een verloting gehouden. De bijeenkomst in de kantine van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee be gint om 10.30 uur. Kerstpakketten Het Leger des Heils houdt een inzamelingsactie van kerst pakketten. Het leger zorgt er voor dat deze pakketten te recht komen bij de armeren in Nederland. Mensen die een kerstpakket (zonder alcoholi sche dranken) willen samen stellen, kunnen dit inleveren bij het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee. Voor nadere inlichtingen: telefoon 417483. Boetseren Voor kinderen in de leeftijd van 10 tot 12 jaar, die het leuk vinden om bezig te zijn met klei en zich op zaterdag toch maar vervelen, is er vanaf 11 januari een boetseercursus. Deze cursus wordt gegeven in het MFC en bestaat uit 10 les sen, waarin waarin geleerd wordt vormen te maken uit klei en het glazuren ervan. De kinderen zullen zien dat ieder een kan boetseren en dat je met klei hele leuke dingen kan doen. De cursus staat onder lei ding van docente Hedwig van der Steen. De kinderen kunnen zich opgeven bij SKW de Licht boei, telefoon 412075. NOORDWELLE NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) afdeling Noordwelle en oms treken maakte onlangs een uit stapje naar Antwerpen. Daar werd een rondleiding door de havens gegeven. Ook stond een bezoek aan het Rubenshuis op het programma. De heer De Rooy hield onlangs voor de NBvP een lezing over Smit Tak. Hij vertelde over de sleperstak van het bedrijf en over de berging van de Baracu- da. De dames van de NBvP brengen maandag 9 december een bezoek aan tuincentrum Braber in Renesse. KERKWERVE Oliebollenactie De onderhoudscommissie van de Nederlandse Hervormde kerk in Kerkwerve houdt een oliebollenactie waarvan de op brengst bestemd is voor de bouw van het nieuwe kerkcen trum. De eerste ploeg begint al op maandag 30 december 19.00 uur te bakken, zodat ie- dereen tijdig zijn bestelling thuis heeft. De bestellingen zijn op te geven via: 415372. De oliebollen worden op heel Schouwen-Duiveland gratis thuisbezorgd. verslaving voor de Studie vereniging Schouwen-Duive land van de SGP. De spreker gaf een uiteenzetting over de omvang van de problematiek en wees de aanwezigen op de tegenstrijdigheden in het over heidsbeleid. Enerzijds zegt de overheid dat er maatregelen moeten worden genomen, an derzijds erkent men de autono mie van gemeenten. R. Bi- schop noemde gokken zonde tegen de Heere en wees erop dat hebzucht en geldgierigheid de wortel is van alle kwaad. BRUINISSE Rommelmarkt De omO mii &Q Bazarcommissie van de BROUWERSHAVEN Oud papier In de kern Brouwershaven haalt de Algemene Sportver eniging morgen, zaterdag, oud papier op. Het begint om 9.00 uur. De ASV stelt het op prijs als het materiaal gebundeld aan de kant van de straat staat. ZONNEMAIRE Playbackwedstrijd In het Dorpshuis in Zonnemai- re vond zaterdag 30 november een playbackwedstrijd plaats. In de categorie tot zeven jaar ging de eerste prijs naar Dun can Wondergem, Mireille de Bie en Jorden Wondergem met een liedje van Henny Huis man. In de categorie acht tot twaalf jaar wonnen Barry ten Brinke, Robbert-Jan Janse, Jan-Willem Prince, Nienke ten Brinke en Wendy Janse de eer ste prijs als de groep Surren der. In de categorie 13 jaar en ouder ging de eerste prijs naar Brigitte Post met haar vertol king van Sugar Lee Hooper. DREISCHOR Oud papier De leden van de muziekvereni ging Crescendo halen morgen, zaterdag, weer oud papier op in dorp en polder. Het start schot klinkt om 9.00 uur. Inwo ners worden verzocht het oud papier tijdig en goed verpakt langs de kant van de weg te zetten. NIEUWERKERK Kerstmiddag De ANBO en Samen op Weg- gemeente Duiveland houden donderdag 19 december een kerstmiddag voor alle ouderen uit Nieuwerkerk. De bijeen komst in 'Ons Dorpshuis' be gint om 14.00 uur. OOSTERLAND Gokverslaving Dr. R. Bisschop uit Veenen- daal hield op vrijdag 29 no vember een lezing over gok Hervormde Gemeente Bruinis se houdt de zaterdag en van 7, 21 december en 4 januari een rommelmarkt in de Kijk- en koophal aan de Industrieweg en de garage aan de Dreef 10. Een breed scala van huishou delijke artikelen wordt aange boden. Ook is op de markt meubilair te koop, waaronder artikelen uit grootmoeders tijd. De opbrengst is onder meer bestemd voor de restau ratie van het kerkorgel. De rommelmarkten zijn van 9.00- 12.00 uur. Oud papier In Bruinisse wordt op zater dagmorgen 7 december vanaf 's morgens 8.30 uur oud papier opgehaald. Gebundeld en tij dig gereed zetten wordt erg op prijs gesteld. Vrijdagavond be zoeken de Bruse papieropha lers de ondernemers. Zondagsschool In de Hervormde kerk in Brui nisse wordt op zondag 8 decem ber herdacht dat 125 jaar gele den een zondagsschool werd opgericht. De herdenkings dienst zal worden geleid door dominee J. Smit. Na afloop van de dienst is er in het Her vormd verenigingsgebouw gel- genheid om de huidige leiding gevenden A. Verspoor, S. de Koning, W. Verwijs, Eline van der Doe, Janneke Verwijs en Willeke Verwijs met dit heug lijke feit te feliciteren. Tijdens en na de dienst hopen zij ook veel oud-leerlingen, oud-leid(st)ers ,te begroeten. De zondagsschool in Bruinisse werd in 1871 rond de Kersttijd opgestart door de heer M. Krij ger. Vijftig jaar later in 1921 werd Krijger koninklijk on derscheiden wegens zijn bij zondere inzet voor de zondags school. Sinterklaasmiddag De bejaardensoos Huize Gezel ligheid van mevrouw IJzelen- berg-Olree kwam woensdag bijeen in het pannenkoekhuis De Cleene Mossel voor een ge zellige sinterklaasmiddag. Tij dens het welkom door me vrouw IJzelenberg werd de onlangs afgezwaaide kosteres J. de Waal - de Waal veel ge zondheid en Gods zegen toege wenst voor het verdere leven. Vervolgens werden onder het genot van een glaasje de ca deautjes uitgereikt die door de firma Van den Bos op exclusie ve wijze waren verpakt. De sfeer was uitstekend en na een smakelijke lunch ging ie dereen rond de klok van zeven uur weer voldaan huiswaarts. BRUINISSE - Zeven fietsers gingen vanmorgen (vrijdag) op de bon, vanwege het rijden zonder licht. De politie hield rond 7.30 uur controles onder de schooljeugd van de gemeen ten Bruinisse en Duiveland. NOORDWELLE - Aan de Koe- tenisseweg in Noordwelle is gisteravond om 23.40 uur een 38-jarige automobiliste uit Bruinlssse door een slippartij in de sloot beland. Een land bouwer uit Noordwelle bracht de bestuurster en een 43-jarige inzittende - eveneens uit Brui nisse - naar het ziekenhuis. VLISSINGEN - De enkeldeks veerboot Prinses Margriet, die als reserveschip op de Wester- schelde dienst heeft gedaan, vertrekt zaterdag (morgen) naar China. De Prinses Margriet is de laat ste enkeldekker uit de Prinses- senserie die bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland in gebruik is geweest. Het schip - dat voortaan onder de naam Prinses door het leven zal gaan - is voor 675.000 gul den gekocht door de Chinese rederij Hui Xin en zal gaan va ren in de Gele Zee tussen Da lian en Yantai. De enkeldekker zal daar, na een reis via de Middelandse Zee en het Suezkanaal, over ongeveer twee maanden arri veren. De Bejaardensociëteit in Burgh heeft zojuist de viering van het veertig jarig bestaan achter de rug. Die mijlpaal werd omlijst met een gezamenlijk etentje en met een feestmiddag in dorpshuis De Schutse in Haamstede, waarvoor ook de overige bejaardensozen in de Westhoek ivaren uitgeno digd. Inmiddels zijn de feestelijkheden achter de rug en is de rust weergekeerd. Woensdagmiddag kwamen de leden van de Burghse Bejaardensoos weer gewoon bijeen vooreen gezellige bingo-mid dag in de vaste stek: gebouw De Koebel aan de Zandstraat in Burgh. De soos in Burgh telt 55 leden, van wie een trouw aantal zeer regelmatig de tweewekelijkse bijeenkomsten tussen 14.30 een 16.30 uur bezoekt. De Bejaardensoos in Burgh staat onder leiding van voorzitster J. van Duikeren. Op de foto: De bingo-cijfertjes worden nauwgezet bijgehouden. (Foto: Marijke Folkertsma). In het boekje komt ook het Maritiem Museum in Zierikzee aan de orde. Op de foto een poon uit de collectie van het museum. Deze af beelding staat overigens niet in het boekje. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG - De provincie heeft het boekje 'Zeeuwen te water. Sporen van een maritiem verleden' uitgegeven. Auteur J. J. B. Kuipers presenteerde het boekje dinsdag aan gedepu teerde G. de Kok. 'Zeeuwen te water' is uitgeko men als onderdeel van het provinciaal beleids plan 'Recreatie en toerisme in evenwicht' „Grofweg kunnen twee terrei nen worden onderscheiden in de Zeeuwse bemoeienis met de zee: de waterstaat en de scheepvaart," schrijft Kuipers in zijn inleiding. „De eerste behelst de techniek van onder meer inpolderingen, sluizen, dijkbouw en kanaalaanleg. Nog ruimer gezien vallen er ook historisch-geografische onderwerpen onder, zoals de vele watersnoodrampen die Zeeland hebben getroffen, kre ken en de karakteristieke door dijken omarmde welen," ver volgt de auteur. Dit boekje behandelt de mari tieme geschiedenis in engere zin: scheepvaart en al wat daarbij hoort: havens, pakhui zen, organisaties en onderne mingen, specifieke bedrijvig heden als visserij en koop vaardij en militaire activitei ten op en aan het water. Gekozen is voor een chronolo gische aanpak. We reizen door de Zeeuwse maritieme geschie denis vanuit het verre verle den van de IJzer- en Romeinse Tijd tot de dag van vandaag. Steeds komen op die reis één of enkele hoofdthema's aan bod. Aanvullende onderwerpen verbreden en verdiepen het beeld. Veel aandacht gaat uit naar de maritiem-historische sporen, die vandaag nog te zien zijn in het Zeeuwse land, in dorpen en steden, musea en aan de waterkant. Ook het maritieme verleden van enkele Schouwen-Duive- landse plaatsen komt in dit boekje aan de orde. Met name Zierikzee komt ruimschoots aan bod en ook over Brouwers haven weet de auteur de nodi ge maritieme wetenswaardig heden te vermelden. Zierikzee In een hoofdstuk over de VOC meldt Kuipers dat in 1720 on geveer 75 koopvaarders Zie rikzee als thuishaven hadden. De Zierikzeese koopvaardij vloot bestond voornamelijk uit 'hoekers': twee- of driemas ters van ongeveer 25 meter lang en zes meter breed. Aan het huidige Havenpark woonden in de zeventiende en achttiende eeuw vele reders en kooplieden. Op het tegenwoor dige Kraanplein stond een kraan voor het laden en lossen van de schepen. Huisnamen als 'de Coopvaert' en 'de Pinasse' herinneren aan het belang van de zeevaart. Scheeptimmer- dijk, Engelse kade, Zoutkeet straat en Vissersdijk doen ook denken aan het maritieme ver leden van Zierikzee. De Sint Jacobsstraat herinnert aan het gilde der schippers, wier gilde- huis in de zeventiende eeuw werd verbouwd tot het Sint Ja- cobshof je. Hier mochten wedu wen van zeelui wonen. Langs de Westhavendijk liep een jaagpad om zo nodig de schepen voort te trekken. De Havendijk was de plek bij uit stek voor de oude Zierikzeeë- naars om halsreikend uit te zien naar het thuisvaren van een schip met aan boord gelief den of bekenden, of juist om deze met gemengde gevoelens uit te zwaaien. De Sint Lievensmonstertoren in Zierikzee was het baken bij uitstek voor de zeelui: het eer ste met vreugde begroete te ken van thuis, bij terugkomst van een verre reis. Stokoud ge worden zeelui bleven voor al tijd in de schaduw van die ver trouwde toren, het oude Manhuis in de Manhuisstraat bijvoorbeeld, waar vanaf 1768 oude schippers en stuurlui op kosten van de Slavenkas wer den overgebracht. Brouwershaven Over Brouwershaven weet Kuipers te melden dat dit plaatsje na het dichtslibben van de Maasmond in de acht tiende eeuw een rol speelde in de vaart op Oost-Indië. De schepen uit Rotterdam voe ren half geladen naar het Ha ringvliet, later de Grevelin- gen. Voor Hellevoetsluis of Brouwershaven werd dan pas de rest van de lading aan boord gebracht. 'Brouwershaven ligt halverwege Rotterdam en Ba tavia', luidde dan ook een be kende zegswijze. De plaats bleef een,belangrijke overslaghaven t^t" dé voltooi ing van de Nieuwe Waterweg in 1872. Garnalen Aan het eind van de negentien de eeuw ontwikkelde Brou wershaven zich tot aanvoerha- ven voor garnalen. Sporen van het Brouwse maritieme verle den buiten het museum zijn ha ven en havenkanaal, een ge bouw van het loodswezen, een tonnenmagazijn en een - acht- tiende-eeuws scheepsmodel in de Hervormde Nicolaaskerk. 'Zeeuwen te water. Sporen van een maritiem verleden' is het vierde boekje in het kader van het provinciaal beleidsplan. Eerder verschenen 'Karolingi sche burchten in Zeeland', 'Hoog van de toren' over ker ken in Zeeland tot 1900 en 'Zee land in de prehistorie'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5