Ooggetuigen aan het woord in boek over de sleepvaart Brouws college pleit voor voortzetting dorpsraden Hobbybeurs Gouden Handen Gioen7ij< Brouw wil af van exploitatie en onderhoud tenniscomplex Conferentie van FNV Spectaculair hoogstandje in Bru Vijftig verhalen gebundeld in 'Sleepvaart en berging om de Zuid'' Communicatie met gemeenten moet beter Afkoopsom 100.000 gulden Discobus DONDERDAG 5 DECEMBER 1996 NR 26090 5 In 1925 verging voor de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen in de Wielingen ss Jonge Catharina. Masten en schoorsteen bleven boven wa ter uit steken. Let op de Zierikzeese hoogaars ZZ9. (Foto: Collectie C. Heijkoop) MIDDELBURG - Slepen, bergen, redden, het loodswezen, de koopvaardij en oorlog ter zee. Die onderwerpen komen allemaal aan de orde in 'Sleepvaart en berging om de zuid', een nieuw boek van Cor Heijkoop. De verhalen zijn ontleend aan gegevens uit scheepsjournalen, notaris- en scheepsverklaringen, uitspraken van de Raad voor de Scheepvaart en verhalen van ooggetuigen. Van auteur Cor Heijkoop ver scheen eerder een boek en wel in 1983. De belangstelling voor dat boek was zo groot dat de uitgever - Uitgeverscombina tie Den Boer/De Ruiter uit Vlissingen - besloot dat De Westerschelde bij storm en mist een vervolg moest krij gen. In 'Scheepvaart en ber ging om de Zuid' verhalen over scheepsrampen en bergingen vanaf het eind van de vorige eeuw tot heden. Eén van de verhalen is dat van de bark Stad Zierikzee die na een reis vol hindernissen strandde in december 1841. Het was de eerste reis van het schip en het zou ook meteen de laatste worden. Aanvankelijk verliep de in oktober 1840 be gonnen reis naar Indië zonder al te veel problemen, maar het eerste incident liet niet lang op zich wachten. Het schip liep aan de noordkust van Java aan de grond. Zonder schade kwam het schip weer los, maar de re- tourreis naar Patria liep niet bepaald van een leien dakje. In december 1941 bereikte de Stad Zierikzee Fort Den Haak bij Veere. Vanwege het steeds slechter wordende weer werd besloten voor anker te gaan. 's Nachts brak de ankerketting en de Stad Zierikzee raakte op drift. Bergers met 'erie stoom boot, trossen en sjouwerlie den' slaagden erin een deel van de lading nog te redden, maar op 13 december brak het schip en moest de bemanning moege streden het schip verlaten. De bark Stad Zierikzee was op haar eerste reis een prooi van de golven gewonden. Onder het kopje 'Drama in de Wielingen' wordt de onder gang van ss Jonge Catharina beschreven. Dit schip verging na een aanvaring met de Britse Clan Monroe voor de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen. Tien bemanningsleden kwamen om het leven. Van het wrak van de Jonge Catharina bleven in het relatief ondiepe Wielingen de masten en schoorsteen boven water uitsteken. Oorlogsgeweld In het boek ook aandacht voor het oorlogsgeweld. Onder meer het lot van de Britse tor pedoboot jager HMS Valentine wordt beschreven. Het schip verging op 15 mei ter hoogte van de Nieuw Neuzenpolder bij Terneuzen door een lucht aanval. „Plotseling werden we geraakt door een tweetal bom men die ons van grote hoogte troffen zonder dat we vliegtui gen gezien hadden en voordat we het vuur geopend hadden," aldus het ooggetuigeverslag van commander Herbert Buchanan. Eén bom kwam tot ontploffing in het ketelruim. Een tweede viel aan stuur boord naast de brug. „Doordat de stroom wegviel en er op ver schillende plaatsen brand uit brak kon ik niets anders doen dan het vaartuig op de zuidelij ke oever aan de grond zetten." Aan het einde van de oorlog werden slepers en bergers in gezet voor het dijkherstel na dat de geallieerden op vier plaatsen de dijken vernield hadden en Walcheren onder water lieten lopen om het te kunnen bevrijden. Na de Wa tersnoodramp van 1953 her haalde de geschiedenis zich. „Opnieuw vormden sleepbo ten een onmisbare schakel in de herstelwerkzaamheden," schrijft Heijkoop. Net als aan het einde van WO II werden bij het sluiten van de dijkgaten Britse caissons gebruikt. Voor de sluiting van het Gat van Ou- werkerk werden vier van die caissons gebruikt. Vandaar de naam 'operatie vier maal Phoenix' Het boek Sleepvaart en ber ging om de Zuid telt 176 pagi na's en wordt uitgegeven door Uitgeverscombinatie Den Boer/De Ruiter. Het boek is rijk geïllustreerd met (zwart wit) foto's en voorzien van een handzaam register van scheeps- en persoonsnamen. 'Sleepvaart en berging om de zuid' ligt voor 47,50 gulden bij de boekhandel. BROUWERSHAVEN - Er is nog heel wat voor verbetering vatbaar maar het project dorpsra den is het waard om ook in 1997 voortgezet te worden. Dat staat in het evaluatierapport over het functioneren van de dorpsraden. Wat op de eerste plaats beter moet volgens het evaluatierap port is de communicatie tussen gemeente en dorpsraden. „Vanuit de dorpsraden wordt de communicatie met de ge meente als een knelpunt erva ren. Zo vindt men de betrok kenheid van het bestuur te gering, dit meet men af aan de geringe aanwezigheid van het gemeentebestuur tijdens de dorpsraadvergaderingen. Het is opvallend dat van de zijde van het gemeentebestuur hier aan een duidelijk andere inter pretatie geven. In de besluit vorming wordt wel degelijk rekening gehouden met de ad viezen van de dorpsraden." De communicatie tussen dorpsraad en gemeente kan volgens het evaluatierapport verbeterd worden door agen da's van dorpsraadvergaderin gen ter kennis van tenminste het college te brengen. Ook wordt de aanbeveling gedaan om op gezette tijden te overleg gen tussen dorpsraad en ge meente. De dorpsraden zelf niogen volgens de evaluatie best wat brutaler zijn. „Opval lend is dat de dorpsraden geen gebruik gemaakt hebben van de mogelijkheid in te spreken in openbare commissieverga deringen. Ook is vanuit de dorpsraad slechts in één geval om een nader onderhoud met het college van burgemeester en wethouders gevraagd." Uitwerken Dat heeft volgens het evalu atierapport alles te maken met het feit dat het gemeentebe stuur geen algemene plicht heeft de dorpsraad altijd te ho ren. De aanbeveling wordt ge daan om de bevoegdheden van dorpsraden verder uit te wer ken en te specificeren. De hui dige formulering is te alge meen volgens het evaluatierapport. En dat geldt dan voor zowel het gevraagd als het ongevraagd adviseren. Ook de communicatie tussen dorpsraad en inwoners van de kernen is volgens de evéluatie voor verbetering vatbaar. Vol gens een tussentijdse steek proef is veertig procent van de inwoners van de gemeente on voldoende op de hoogte van het bestaan en de bevoegdhe den van de dorpsraden. De dorpsraden zouden volgens het evaluatierapport eigenlijk een verbindende schakel moe ten zijn tussen bevolking en ge meente, maar als men dat voor elkaar wil krijgen, moeten de dorpsraden in een vroeg stadi um betrokken worden bij het opstellen van plannen. Tot dusverre is gewerkt met ambtelijke ondersteuning van de dorpsraden. In het evalu atierapport wordt de aanbeve ling gedaan daar meer door te gaan. „Na verloop van tijd kan bezien worden in hoeverre de rol van de ambtelijke begelei ding geleidelijk omgevormd kan worden van een secreta rieel ondersteunende naar een meer inhoudelijk coördineren de." De overdracht van de be stuursbevoegdheid van de dorpshuizen is goed verlopen. Met name de overheveling van de directe verantwoordelijk heid voor de verhuur van ge meente naar dorpsraad en in houdelijk beheerder heeft veel efficiency-winst opgeleverd. Een dorpsraad zou in de visie van de opstellers van het eva luatierapport zeven leden moe ten tellen en minstens zes keer per jaar bijeen komen. Extra aandacht is nodig voor de ver tegenwoordiging van jonge ren. De aanbeveling wordt ge daan om de Stichting Jeugd te vragen hier aandacht aan te schenken. Het voorstel om door te gaan met de dorpsraden komt maandag 9 december aan de or de tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Brou wershaven. De vergadering wordt gehouden in het stad huis en begint om 19.30 uur. Advertentie HABO RENESSE Kunstkerstbomen Zeer fraai Hoqezoom 100, Renesse Tel.: 0111 46 27 91 BRUINISSE Op zaterdag 14 december vindt in sportzaal De Vanger in Bruinisse voor de dertiende keer dc hobbybeurs Gouden Handen plaats. Maar liefst vijfentachtig hob byisten en verzamelaars wer ken aan de beurs mee. Ze de monstreren hun vaardigheden en geven tekst en uitleg aan de bezoekers. Ook zijn er op deze dag regelmatig klederdracht shows, gegeven door vier Bru- se dames, te zien. Voor de jeugd is een speciaal knutselhoekje ingericht en voor de schaakliefhebbers staan een aantal borden opge steld. Burgemeester A. Voge laar geeft om 10.00 uur het startsein, waarna de deuren van de sportzaal tot 17.00 uur geopend blijven. De toegang is gratis. De orga nisatie van de hobbybeurs ligt in handen van Lydie Wiebrens en Jaap Huizer. BROUWERSHAVEN - Het college van b en w van de gemeente Brouwershaven wil onder houd en exploitatie van het tenniscomplex bij de Smalstad privatiseren. De tennisvereniging Brouwershaven moet onderhoud en exploitatie van zowel banen als kantine en kleedruimten voor haar rekening gaan nemen. Tijdens de novembervergade- ring van de commissie algeme ne zaken, ruimtelijk beheer en financiën van de gemeente Brouwershaven is aan de hand van een ambtelijke nota uitge breid van gedachten gewisseld over het tenniscomplex. De kantine is volgens de tennis vereniging Brouwershaven hoognodig aan renovatie toe en hetzelfde zou gelden voor baan 2 en de oefenkooi. TV- Brouwershaven en de gemeen te verschillen echter van me ning over de vraag of en hoeveel de gemeente Brou wershaven aan die renovatie zou moeten bijdragen. De tennisvereniging wil dat de gemeente 80 procent van de kosten voor haar rekening neemt, maar dat gaat de ge meente veel te ver. Het laatste bod was 50 procent tennisver eniging, 50 procent gemeente. De tennisvereniging zegt dat niet op te kunnen brengen. Na de bewuste vergadering zijn nieuwe gesprekken gevoerd tussen de gemeente en de ten nisvereniging. Daar is het plan uit gerold om exploitatie en onderhoud van kantine, kleedruimtes en ba nen volledig te privatiseren. Dat houdt in de praktijk in dat de vereniging verantwoorde lijk wordt voor genoemde za ken terwijl ook de verplaat sing en het onderhoud van de oefenkooi haar pakkie-an wordt. Ter compensatie stelt het college de raad voor een af koopsom van een ton beschik baar te stellen aan de tennis vereniging. Daarnaast zou de huur die de tennisvereniging aan de ge meente verschuldigd is vastge steld kunnen worden op een symbolisch bedrag. De grond waarop het tenniscomplex zich bevindt blijft het eigendom van de gemeente. Het college wil wel een aantal voorwaar den verbinden aan de beschik baarstelling van de afkoop som. „Er dient aan het bestuur van TV-Brouwershaven een in spanningsverplichting opge legd te worden de nieuwbouw van de kantine binnen de pe riode van een jaar te realise ren. Daarnaast dient in de vorm van een overeenkomst vastgesteld te worden wat de toekomstige verplichtingen van de vereniging met betrek king tot bijvoorbeeld het on derhoud van de banen zijn," al dus het college. Voor wat betreft de nieuw bouw merkt het college nog op dat het aan te bevelen is om als er toch een nieuwe kantine ge bouwd wordt deze meteen aan te sluiten op de riolering. Dan kan in één moeite door ook het gebouw van Scouting en jeugd soos The Trump op deze nuts voorziening aangesloten wor den. Dat kost alles bij elkaar 63.000 gulden. Het voorstel om exploitatie en onderhoud van het tenniscom plex komt maandag 9 decem ber aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering in het stadhuis in Brouwersha ven. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De ingezonden brief in de Zierikzeesche Nieuwsbode van maandag over de discobus is geschreven door M. Mol uit Renesse en niet door plaatsgenoot H. Mol. H. Mol werd de afgelopen da gen herhaaldelijk aangespro ken over de inhoud van de in gezonden brief. De redactie van deze krant heeft per abuis een verkeérde voorletter ge plaatst. M. Mol, wonende aan de Zeele- lieweg in Renesse, betoogt in de brief dat eigenaren van dis cotheken mee zouden moeten rijden op de discobus. Zij zou den zo de orde kunnen handha ven en de chauffeur zonodig as sisteren. MIDDELBURG - De FNV Zeeland houdt vrij dag 6 december een conferentie over 'Gesubsi dieerde arbeid' in hotel Arneville aan de Bui tenruststraat in Middelburg. De ontwikkelingen op het ter rein van de gesubsidieerde ar beid raken in een stroomver snelling. De JeugdWerkGarantie-Wet is opgesteld, de Melkert-banen doen hun intreden, de Wet So ciale Werkvoorziening wordt gewijzigd en een nieuwe wet - de Wet Inschakeling Werkzoe kenden - is in voorbereiding. Deskundigen van het ministe rie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid, de AbvaKabo en de FNV laten hun licht schij nen op de toekomst van de ge subsidieerde arbeid. De FNV organiseert deze avond om be langstellenden te informeren over de belangrijkste verande ringen in de gesubsidieerde ar beid. Het is de bedoeling tot geza menlijke visies en strategieën \e komen. De bijeenkomst is van 9.30 tot 16.30 uur. yt V H V 1 U S I' 4% m vVi- y Y 1 H Een spectaculair ogend hoogstandje in Bruinisse. Afgelopen dinsdag 3 december werden met een hoogwerker vijf populieren, met een gemiddelde lengte van zo'n 20 meter, over een huizenblok aan de Kerkstraat heen getild. De bomen zijn verwijderd in opdracht van woningbouwvereniging Beter Wonen, omdat de omwonenden last hadden van het gebladerte. Vanwege de beperkte ruimte kon den de bomen niet direct ter plaatse worden verwerkt. Met de hoogwerker zijn de bomen vastgezet, afgezaagd en vervolgens over de huizendaken heen naar de straatkant getild. Daar was voldoende ruimte aanwezig om de bomen te verzagen en de takken te versnipperen. In verband met deze acti viteiten was de Kerkstraat tussen 8.30 en 10.15 uur afgezet. In totaal zeven mensen waren in de weer. ..Deze aanpak was voorbns de eerste keer, dus dat was wel een uitdaging. Maar het is alle maal uitstekend verlopen. We hadden een goede kraanmachinist en de samenwerking verliep pri ma," aldus J. C. Willemse van de groenvoorziening van De Zuidhoek. (Foto: Marijke Folkertsma) V,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5