De boer en vernieuwing van platteland Jong stel vernieuwt oud Burghs horecabedrijf Restaurant De Waag opnieuw in Top 100 KLEURENWOOHKRANT hahse hahse Smurfen toverchocolade YRAAC NAAR ONZE Leerlingen 'tZuuddek exposeren hun werk Verkeerseducatie voor leerlingen Groot Stelle «115-613641 Landbouw, natuurontwikkeling en toerisme Het Grote Zwijn wordt Burghse Babbelaar In Serooskerke Voorbereidt ng brom t'ietscerti fi caat WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD 54JI£L2Ï2A. ^.01's-oe4c?ij* «SESfi Hierin staat o.a. info over de Wet W.O.Z. (o.g.-belasting)! Makelaardij O.G. en Verzekeringen NM Noordstraat 10 4328 AL Burgh-Haamstede Telefoon 0111-655777 Fax 0111-653707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 0111-456789 Fax Oil 1-417484 Advertentie Ahoy Rotterdam, 13 t/m 15 december Openingstijden: vrijdag 1 3 dcc.: 14.00-24.00 nu zaterdag 14 dcc.: 12.00-24.00 uur zondag 15 dec.: 1 l.OO'lS.OO utir http://www.skintighi.iil/crotrend.htm EROTRENDTramt* bi IHMtyW en erotiek Kunst- en Kerstmarkt op 14 en 15 december ZIERIKZEE - Vernieuwers en ontwikkelaars bui gen zich over het platteland. Zij maken plattelands beleid. Plattelandsbeleid is een soort containerbe grip: je kunt er van alles en nog- wat ingooien. Heel veel mensen praten over plattelandsver nieuwing, plattelandsversterking en plattelands ontwikkeling. In feite bedoelen zij allemaal hetzelf de. Het paarse kabinet om schreef het in zijn regeerak koord als volgt: "er wordt ten aanzien van het platte land een actief vernieu wingsbeleid gevoerd, waarin landbouw, "natuurontwikke ling en toerisme zich in onderlinge samenhang en af stemming moeten ontwikke len en moderniseren." Wat kunnen de 120.000 boeren en tuinders, die dus hun agra risch bedrijf runnen, met de ze fraaie woorden van het ka binet. Boeren houden zich intensief bezig met de inrichting en het beheer van het platte land. Dat zijn ze aan hun stand verplicht, want zij ex ploiteren ruim tweederde van het nationale grondare- aal. Boeren beseffen dat de samenleving eisen stelt aan het platteland en dat agrari sche activiteiten in overeen stemming moeten zijn met natuur-, milieu- en recreatie ve belangen. Duurzaam Maar boeren hanteren ook uitgangspunten die amper aanvechtbaar zijn. De door snee boer heeft geen oog voor bestuurlijke spelletjes (be stuurlijke vernieuwing) als dat zijn inkomensvorming en bestaan te veel aantast. Boeren vinden dat platte landsvernieuwing nog te veel uitgespeeld wordt langs bestuurlijke opzetjes. Wat le vert dat op voor de land- en tuinbouw? De boer voelt wel degelijk voor een vernieuwend plat teland waar de landbouw zich ontplooit tot een duurza me activiteit die ook nog kan concurreren met boeren el ders in de wereld. Dezelfde boer erkent ook dat hij niet op een eilandje (lees erf) leeft maar een gewaardeerd on derdeel wil zijn van de sa menleving. Wat kan de boer dan met plattelandsvernieuwing? Hij heeft toch ook te maken met een liberaliserende wereld waar open markten troef zijn en waar het boerengedoe wordt afgerekend op pure re sultaten. Boeren willen best wel zorgdragen voor natuur en landschap (dat noemen ze tegenwoordig produceren van natuur en landschap), maar wordt dat ook finan cieel gehonoreerd? Twee procent Tot nu toe is ruim twee pro cent van het agrarisch inko men toe te schrijven aan de productie van natuur en landschap. Plattelandsver nieuwing is voor de boer niet minder of meer dan verster king van de sociaal economi sche functie van de land bouw in een platteland waar duurzaamheid bovenaan staat. Vernieuwing is dus geen afgerond plaatje van een landschap dat er vele ja ren tegen kan. Het is ook geen papieren tijger van dik ke moeilijke overheidsno- ta's. Het is zelfs geen zak vol geld, want ook die is niet ge schikt voor de eigentijdse passende functies van het platteland. Boeren houden zich intensief bezig met het beheer en de inrichting van het platteland De boerenorganisaties (ver enigd in de nog jonge lande lijke club die LTO-Neder- land heet) willen vernieuwend bezig zijn en richten zich intensief op de vernieuwing van het platte land. De organisaties dragen de vereiste munitie aan voor de ruim 100.000 boeren en tuinders. Alle vernieuwing begint im mers op het individuele agra rische bedrijf waar de onder nemer de bedrijfsvoering aanpast aan de veranderde omgeving met haar natuur-, milieu- en landschapscondi ties. En dat alles leidt tot zeer interessante activiteiten en projecten. Categorieën Bijvoorbeeld regionale ini tiatieven tot actief beheer van natuur en landschap, mi lieucoöperaties, gebiedsge richte plattelandsvernieu wing, productie en promotie van streekeigen producten. Het zijn stuk voor stuk ini tiatieven waar de boeren verbindingen aanbrengen tussen economie (een concur rerende economische be drijfsvoering) en ecologie een duurzaam platteland). .'De boerenwereld kan wor- 'den ingedeeld in drie catego- 'rieën: boeren die zich louter /en alleen bezig houden met. ^de productie van pure'agrari- sche goederen; boeren die 'agrarische productie combi neren met streekeigen ken- •merken en huisverkoop; boe ren die huri - bedrijf in .deeltijd runnen en zich el ders verzekeren van eeri vas te (niet-agrarische) baan. Buiten deze driedeling groeit ook het aantal boeren dat een stuk inkomen verwerft uit toeristische activiteiten (bij voorbeeld hoevetoerisme, boerencamping). De uitdaging voor de meer dan 100.000 boeren in ons land is gelegen in een samen hangende aanpak van het platteland, waar eigen initiatief, creativiteit «en sa menwerking met andere .^niet/agrarische) bevolkings groepen de boventoon voe ren. Boeren zijn plattelands bewoners en kunnen derhalve een dominante rol spelen bij de operatie die re novatie van het platteland heet. ZWEMDIPLOMA'S SCHARENDIJKE - Na ruim een half jaar twee keer per week oefenen behaalden leerlingen van Roompot Zwemschool in Scharendijke hun zwemdiploma's. De nog maar vier jaar oude Jeske Bouwman slaagde voor het A-diploma. Verder slaagden voor dit diploma: Jeffrey Bongers, Liesbeth Boot, Remco de Feiter, Jessi ca Hage, Esmeralda de Heer, Bram Konijn, Peter Roosen, Mark Roth, Stijn Tholhuij- sen en Whitley Warrenaar. Het B-diploma werd behaald door: Michelle Boogert, Levi Coltof, Marleen den Engels man, Willemijn de Jong, Marlotte Koopen, Jeffrey van Kooten' en Shaima Oost vogels. ZANGAVOND KERKWERVE - In de Chris telijke Gereformeerde kerk in Kerkwerve wordt zater dag 14 december een zang- en orgelavond gehouden. Het 'groot en klein koor' van het Calvijn College uit Goes verleent zijn medewerking aan deze avond. Ook treedt het instrumentaal ensemble van het Calvijn College op. Dit ensemble heeft een kern van strijk- en houten blaas instrumenten, maar ook worden incidenteel andere instrumenten toegevoegd, zoals harp en trompet. P. M. Murre bespeelt het orgel. De meditatie wordt verzorgd door ds. H. Korving. De zang- en orgelavond begint om 19.30 uur. OUD PAPIER OOSTERLAND - Ten bate van de zending van de Gere formeerde Gemeenten wordt zaterdag 7 december oud pa pier opgehaald. De ophalers gaan om 8.30 uur van start. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. Advertentie BURGH - Reeds aan het begin van deze eeuw was aan de Burghse Achterweg een horecabedrijf geves tigd. Lange tijd zwaaiden Karei Bakker en zijn na zaten er de scepter, de afgelopen jaren was 'Het Gro te Zwijn' van de familie Van Erpen. Sinds kort is het bedrijf ei gendom van de 23-jarige Le on van der Wekken en zijn vrouw Janneke van der Wek- ken-Kloet uit Zierikzee. Via een ingrijpende verbouwing, een compleet nieuwe inrich ting en een nieuwe naam heb ben zij de afgelopen weken het oude horecabedrijf gron dig vernieuwd. „Voor ons is het echt een nieuwe start. We zien het als een uitdaging om hier iets van te maken'valdus de 22-jarige Janneke van der Wekken. Zeeuwse Babbelaar Leon en Janneke van der Wekken noemden hun eerste eigen bedrijf 'De Zeeuwse Babbelaar' „Naar het eve nement dat dit jaar voor het eerst werd gehouden tijdens De Burghse Dag." Een eve nement waarbij inwoners van Burgh op een spreekge stoelte konden plaatsnemen om, al dan niet in het Zeeuws, hun zegje te doen over een onderwerp dat be trekking heeft op Burgh. „In een café kunnen mensen ook hun verhaal kwijt. En via die naam past het bedrijf precies bij Burgh." Een belangrijk deel van de. 350 vierkante meter vloerop pervlakte van het horecabe drijf is ingericht als restau rantruimte. Binnenkomende bezoekers kunnen via open boogramen een blik werpen in de keuken, waar de kok heerlijke vlees- en visgerech ten bereidt die in het restau rant a la carte kunnen wor den besteld. „We hebben ook steeds menu's in de aanbie ding." Oud-Hollands Café-restaurant De Burghse Babbelaar werd ingericht met lichtbruine en blauwe tinten. Met zijn lambrizering van licht hout, stenen boog- kozijnen en spiegels maakt het bedrijf een gezellige oud- Hollandse indruk. In de zo merperiode wordt zowel aan de voor- als achterzijde van het horecabedrijf een terras gecreeërd. „Aan de achterzij de kijken de mensen uit op de tuin. Die moeten we nog wel aanleggen." De nieuwe eigenaren deden horeca-ervaring op in eetcafé De Pionier in de Zierikzeese Visstraat, dat wordt geëx ploiteerd door de ouders van Leon van der Wekken. „We vonden het heel leuk om daar te werken. Maar het aller leukste is natuurlijk om iets voor jezelf te kunnen opbou wen." Die kans deed zich re latief onverwachts voor toen het Burghse horecabedrijf via een veiling te koop werd aangeboden. Toeristisch Hoewel De Zeeuwse Babbe laar in een uitgesproken toeristisch gebied van Schou- wen-Duiveland ligt, ver wachten Leon en Janneke van der Wekken dat hun be drijf ook veel mensen uit de regio zal trekken. Het ver nieuwde horecabedrijf werd afgelopen vrijdag in gebruik genomen. Het is een heel jaar door gedurende zeven dagen per week geopend. "toverchocoladeeen lekkernij met v.éel melk ZIERIKZEE - Smurfen toverchocolade is de naam van éen nieuw product, dat op' de markt is gebracht door Rademakér, de fabrikant van Haagsche Hop jes. Als op de toverchocolade wordt gezogen, verschijnt de anders gekleurde vulling. Smurfen" toverchocolade is verkrijgbaar in twee ver schillende smaken: melkcho colade met een witte me^k- creme-uiling en witte chocolade met een smurfen- blauwe melkcreme-vulling. Smurfen toverchocolade is speciaa^ samengesteld voor kinderen. Deze chocolade be vat namelijk meer melk en minder cacao. Verpakt in een vrolijk en compact doosje leent de Smurfen toverchocolade zich goed als lekkernij om de kin deren bijvoorbeeld na sóhoóltijd te geven of als tractatie bij verjaardagen. Öp de achterzijde van elk doosje Toverchocolade staat één van de Smurfen afge beeld. De kinderen kunnen deze Smurfen uitknippen, opzetten en sparen. Tijdelijk kan 'een bedrukt smurfen- landschap worden besteld om met de uitgeknipte Smur fen op te spelen. Consumen tenadviesprijs van 1 Smur fen-doosje is 1,35. Er is in de winkels ook een voordeel- pak verkrijgbaar met daarin 3 doosjes Smurfen Tovercho colade. De consumentenad viesprijs van dit voordeel- pak bedraagt 3,69. -f- Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - In een omgeving, die hele maal in Kerstsfeer is gebracht, wordt zaterdag 14 en zondag 15 december een kunst- en Kerstmarkt ge houden met werk van cursisten van galerie 't Zuud- dek. De werkstukken omvatten onder meer handgevormde keramiek, dat na het bakpro- ces is gerookt in een speciale rookoven. Hierdoor wordt een 'gebal- kerd' effect bereikt, dat hier en daar is aangevuld met kleur door middel van acryl verf. De kunst- en Kerstmarkt is op beide dagen geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Galerie 't Zuuddek is gevestigd aan de Willem Alexanderstraat 14 in Burgh-Haamstede. SEROOSKERKE - Restaurant De Waag uit Seroos kerke is voor het derde achtereenvolgende jaar op genomen in de Top 100 van de beste Nederlandse restaurants. Het restaurant, dat wordt ge ëxploiteerd door Co en Ma rianne Simmers, staat nu op de tachtigste plaats. Dat meldt het culinaire tijd schrift Lekker '97. Volgens het tijdschrift is een uitste kende verhouding tussen prijs en kwaliteit kenmer kend voor De Waag. Ook wordt de Italiaanse in slag van de gerechten gepre zen, waarmee Simmers het afgelopen jaar begon te expe rimenteren, na een studie reisje naar dit zuidelijke land. De redacteuren van het tijdschrift moedigen de res tauranthouder aan hiermee door te gaan, zonder de Zeeuwse 'roots' uit het oog te verliezen. Een puntje van kritiek be treft de menukaart, die vol gens de fijnproevers van het tijdschrift 'knap ingewik keld van constructie is'Lek ker '97 prijst tenslotte het initiatief van het echtpaar Simmers om het interieur van De Waag te vernieuwen. „Een en ander kan een grote vooruitgang inhouden. In elk geval doet het ons deugd dat. Simmers in het restaurant' investeert en niet in de keu ken, want we eten het liefst in een zaak waar de keuke ninventaris vooral uit keu kenpannen bestaat." OPEN HUIS DIRKSLAND - Serviceflat Vroonlande in Dirksland houdt zaterdag 14 december ter gelegenheid van haar vijfentwintigjarig bestaan Open Huis. Belangstellen den kunnen op deze open dag informatie krijgen over het wonen in een serviceflat. Een modelflat kan bezichtigd worden. De open dag in de flat aan de Staakweg is van 10.00 tot 16.00 uur. GOES - 'Verkeerseducatie project bromfietscertifi- kaat' Zo heet het initiatief waarmee leerlingen van de school voor voorbereidend beroeps onderwijs Groot Stelle in Goes zich kunnen voorbereiden op" het examen 'Bromfietscertificaat'. Het project kwam voort uit een samenwerking tussen verkeersschool Dek, Melse Tweewielers en het schoolbe stuur. Het is gericht op de verkeersveiligheid van leer lingen, die op een bromfiets rijden of willen gaan rijden. Zij kunnen op school een cur sus volgen, die hen voorbe reidt op het examen 'brom fietscertificaat' dat sinds juni van dit jaar door de Rijksoverheid verplicht wordt gesteld voor bromfiet sers. De cursus wordt gehouden onder auspiciën van Veilig Verkeer Nederland. Ver- keerschool Dek verzorgt de, theoretische en praktische rijopleiding, Melse Tweewie lers stelt de bromfietsen be schikbaar, waarop kan wor-, den gelest en de school st elf- een lokaal beschikbaar als theorieaccomodatie. De opleiding wordt finan cieel mogelijk gemaakt door het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ), het provinciaal be stuur en Veilig Verkeer Ne derland (WN). Leerlingen van Groot Stelle die zestien jaar zijn of dat worden tij dens het cursusjaar komen in aanmerking om aan de cur sus deel te nemen. Verkeerseducatie. Van links naar rechts P. Melse. J. M. Dek en H. van der Vinne. (Foto: Groot Stelle) De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag. overal in Zeeland' Bel: Zmuwic Verwarming* Unie B.V. Via een ingrijpende verbouwing kreeg restaurant De Schouwse Babbelaar een heel nieuw in terieur. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 9