dichters Hoog tijd voor stedelijke verordening reclamebeleid Uitbreiding industrieterrein rond na overeenstemming met agrariër Dorpspomp en kunstwerk ronden veranderingen in dorpskern af Scholen toegankelijk voor gehandicapten Hillegomse Houthandel mogelijk eerste gegadigde 'Fotograaf is zich rot geschrokken' 'Stuurgroep Oosterland heeft goed werk geleverd' o 0) V) DINSDAG 3 DECEMBER 1996 NR 26089 5 ZIEItlKZEE - Het wordt hoog tijd voor een'ver ordening reclamebeleid in Zierikzee. Dat is de mening van architect E. Abeln. Namens de stichting Dorp, Stad en Land heeft hij zitting in de Zierikzeese welstandscommissie en in die functie benadrukte hij maandagavond in de trouwzaal van het stadhuis de volgens hem alarmerende situatie. De uitbreiding van het indus trieterrein Zuidhoek met zes tien hectare is noodzakelijk, omdat het huidige terrein na genoeg vol is. ,,En Zierikzee is de aangewezen plek voor de vestiging van industrie. Dan is het plezierig om deze uitbrei ding en het daarbij behorende bestemmingsplan door te ge ven aan de nieuwe gemeente," aldus wethouder L. J. van Gas tel. Voor hem zit er ook nog een persoonlijk tintje aan deze uit breiding. Toen hij achttien jaar geleden wethouder werd, was de totstandkoming van het industrieterrein zijn eerste klus. De uitbreiding van dat industrieterrein is de laatste klus die onder zijn handen tot stand komt. Probleem bij de uitbreiding vormde de boerderij van Den Boer aan de Straalweg. Deze boerderij ligt middenin het plangebied. Donderdag ging de commissie financiën in be slotenheid akkoord met de koop van de grond van Den Boer. Over de verkoopsom wil Van Gastel niet meer kwijt dan dat het om een „behoorlijk bedrag" gaat. De onderhande lingen die met de koop ge moeid waren, hebben volgens hem weinig problemen opgele verd. Dat blijkt ook uit de tijd die nodig was; een half jaar. Ter vergelijking: De onderhan delingen die de gemeente voer de met grondeigenaren voor de realisering van Poortambacht 10, duurden twee jaar. Den Boer zelf wil over de over eenkomst geen commentaar geven, totdat alles werkelijk in kannen en kruiken is. Dat is het geval als 16 december ook de gemeenteraad instemt met de koop van de grond. Op het industrieterrein mogen zich in de zuidwesthoek ook bedrijven vestigen uit de zoge noemde A-categorie. Dit zijn de meest milieuhinderlijke be drijven die er zijn. Bang voor chemische industrie hoeft nie mand echter te zijn, volgens Van Gastel, omdat deze bedrij ven veel meer ruimte nodig hebben dan er op het industrie terrein is. Houthandel Mogelijke kanshebber voor een perceel op het nieuwe ge deelte van het industrieterrein is de Hillegomse Houthandel. Dit bedrijf is nu gevestigd aan de Vissersdijk. Daar heeft ze de beschikking over een monu mentale houten loods. Het is de bedoeling dat in deze loods een reparatiewerkplaats wordt gevestigd voor het res taureren van historische sche pen en een horecagelegenheid en erfgoed-winkel. Al deze za ken hebben te maken met het maritieme project van de Stichting Museumhaven Zie rikzee. De onderhandelingen tussen de gemeente en de, Hillegomse Houthandel zijn in volle gang. Wethouder L. J. van Gastel is van mening dat deze onderhan delingen naar verwachting nog dit jaar tot een goed einde wor den gebracht. „We hebben dit weekend een reactie gehad op ons voorstel. Daar moeten wij nog antwoord op geven," aldus Van Gastel. Volgens Van Gas tel ligt het verschil tussen het bod van de gemeente en de vraagprijs van de houthandel binnen redelijke marges. Hoe ver beide partijen nog uit el kaar liggen en over de vraag prijs wil hij echter niets kwijt. In het businessplan voor het project worden de verwer vingskosten van de houthan del geraamd op twee ton. In hetzelfde plan wordt gemeld dat het taxatierapport van de houthandel veel hoger uit kwam; 6,7 ton. Desondanks is ook P. de Vreugd, directeur van de hout handel, hoopvol over een snel le afronding van de onderhan delingen. „Wij' willen niet tegenwerken. Als oud-zeiler draag ik het project van de Mu seumhaven een warm hart toe. Daarbij willen wij ons bedrijf ook in een modern jasje ste ken. Maar niet tegen elke prijs," aldus De Vreugd. Op de locatie aan de Vissersdijk kan het bedrijf niet uitbreiden of nieuwbouw plegen, omdat de panden op de monumentenlijst staan. Dat wil niet zeggen dat De Vreugd zo snel mogelijk wil verhuizen. „Het moet een keer gebeuren, maar haast hebben we niet." ronding van een proces van dorpsvernieuwing dat in april 1990, onder begeleiding van de Stuurgroep Dorpsplan Ooster- land, van start is gegaan. In de tussenliggende zes jaar zijn er in Oosterland heel wat ver nieuwingen doorgevoerd. „De Stuurgroep Zo zijn de hoofdaansluitings- route en de wegenstructuur in het centrum drastisch aange pakt. De kerktoren heeft ver lichting gekregen, het dorps huis is verbouwd en de peuterspeelzaal zal in de na bije toekomst een nieuwe ruimte betrekken. „De Stuur groep heeft in de afgelopen ja ren goed werk geleverd. Dat werk is nu voltooid. De ge meenteraad heeft ter afron ding van al deze veranderin gen tot de plaatsing van een kunstwerk besloten. Het af sluitende feest hebben we sim pel gehouden, maar het is toch de moeite waard even bij alle veranderingen stil te staan," zei waarnemend burgemeester G. Hokken over de speciale onthullingsbijeenkomst. Ontwerp Het plan om een blijvend aan denken neer te zetten, ont stond al in 1995. Vier kunste naars, waarvan drie uit Zeeland, werden in februari van dit jaar benaderd met de vraag een vrijblijvend ont werp aan te bieden. Uitgangs punten waren onder meer weersbestendigheid, passend bij de omgeving en niet duur der dan twintigduizend gul den. Daarvan is 7500 gulden Hij deed dat aan de hand van 31 dia's ten overstaan van een beperkt aantal Zierikzeese middenstanders. „Onze foto graaf is zich rot geschrokken," sprak Abeln. Met de dia's toon de de architect 'het drama van de gevel.' De hoofdrollen daar in worden vertolkt door zon- weringsbakken, die te groot zijn in verhouding met boven lichten en door hermetisch ge sloten rolluiken. „Wilt u dit?," legde Abeln zijn gehoor bij herhaling voor. „Dit grenst aan het obscure van het Rotter damse in de slechtste wijken," luidde zijn conclusie bij enkele dia's. Als zoon van een middenstan der zei hij best begrip te heb ben voor het feit, dat een on dernemer gezien wil worden. „Maar door het initiatief van de één moet de ander mee." En hij illustreerde die bewering met een dia van een winkel in de Korte St. Janstraat met een veelheid aan vlaggen en recla meborden, waarbij het be scheiden uithangbordje aan Per 1 januari komt de verant woordelijkheid voor de huis vesting van het basis- voort gezet en (voortgezet) speciaal onderwijs bij de gemeenten te liggen. Daarmee is het Bouw besluit WBO, waarin bepaald is dat gebouwen ook toeganke lijk en geschikt moeten zijn voor leerlingen die in hun be wegingen zijn beperkt, komen te vervallen. De Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) heeft ter ondersteuning van de decen tralisatie een modelverorde ning opgesteld en deze be schikbaar gesteld aan de gemeenten. Volgëns de ZSG is in deze verordening een aantal zaken met betrekking tot het voor rekening van de provin cie. Van de drie kunstenaars die op deze oproep reageerden, werd het ontwerp van de beeldhouwster uit Hoogblok- land het meest gewaardeerd. „Het kunstwerk moet vooral heel herkenbaar zijn en echt in relatie staan tot het dorp. An ders vinden mensen zo'n kunstwerk al snel weggegooid geld," aldus wethouder en lid van de Stuurgroep W. P. Stou ten. Veranderingen Naar aanleiding van de plan nen voor een kunstwerk in Oosterland ontstond er bij de gemeente Duiveland het idee ook iets speciaals in Nieuwer- kerk te doen. Hoewel minder in het oog springend, heeft dit dorp in de afgelopen jaren eveneens een aantal verande ringen ondergaan. De meest re cente vernieuwing is de ver plaatsing van de firma Wandel naar het bedrijventerrein. Op de oude stek van deze firma is nu plaats vrij gemaakt voor de bouw van een aantal wonin gen. Voor Nieuwerkerk werd geko zen voor de plaatsing van een historische dorpspomp aan de Kerkring, ongeveer 100 meter verwijderd van de plaats waar een halve eeuw geleden de ou de dorpspomp nog stond. De pomp heeft een betonnen re servoir van zo'n duizend liter, waarin het - overigens niet drinkbare - water van het kerkdak wordt opgevangen. Dit betekent dat de pomp zelfs in langdurig droge perioden werkzaam blijft. Wethouder C. W. Flikweert sprak de overtuiging uit dat vele inwoners de plaatsing van een dorpspomp zullen waarde ren. „Vooral de oudere mensen, die de vorige pomp nog gekend hebben. Ik hoop dat deze dorpspomp nog tot in lengte van jaren het dorpshart van Nieuwerkerk mag het belendende pand in het niet viel. Volgen Abeln is er geen sprake van een zwart/wit situatie, maar is er wel reden voor be zorgdheid. Voorzitter van de monumentencommissie in Zie rikzee, architect J. Weyts licht te toe, dat er vijftien jaar lang een goede verordening was, ge koppeld aan de APV (algeme ne plaatselijke verordening). Jurisprudentie maakte echter loskoppeling noodzakelijk, zo dat er nu een specifieke veror dening reclamebeleid dient te komen. Het concept van die verordening ligt nog tot en met 8 december ter inzage bij de ge meente. Wethouder L. J. van Gastel, die de hoorzitting maandagavond voorzat sprak de hoop uit, dat er in samen spraak met de ondernemers een goede regeling tot stand kan worden gebracht. Architect Abeln benadrukte, dat het niet gaat om een beleid van 'u moet en mag niet.' Hij acht echter wel het moment ge komen om nu een streep te trekken en verdere uitwassen toegankelijkheidsaspect niet, onvoldoende of slecht gere geld. De rijksoverheid streeft ernaar de integratie van leer lingen met een functiebeper king in het regulier onderwijs te voorkomen. Naar aanlei ding van enkele reacties uit de zaal gaf Abeln aan, dat er al tijd wel een reden te vinden is om een scherm of een rolluik te plaatsen. „Maar hoe meer je je veydedigt, hoe meer agressie dat ook opwekt," meende hij, tevens verwijzend naar het ri sico dat al die luiken een grafi- ti behandeling krijgen. „Wilt u dat?" Nee, dat wilden de aanwezige ondernemers blijkbaar niet, maar wel kwam de roep om meer openheid van de wel standscommissie. Op het ge bied van voorlichting over es thetische alternatieven viel er volgens de aanwezigen nogal wat te verbeteren. Abeln gaf aan daar ten allen tijde toe be reid te zijn. Enigszins buiten de orde van de hoorzitting kwam nog de vraag aan wethouder Van Gas tel waarom de gemeente nega tief heeft gereageerd op het verzoek de feestverlichting in de Poststraat en de Korte St. Janstraat tot maart te mogen laten hangen. De ornamenten zouden dan na begin januari wel verwijderd worden, maar de lampjes zelf zouden in de donkere wintermaanden voor extra verlichting kunnen zor gen. Dat bleek voor de wethouder geen steekhoudend argument. Als er te weinig licht is in die straten moet dat opgelost wor den met meer openbare ver lichting,'vond hij. te bevorderen. Maar bij de op stelling en uitvoering van de gemeentelijke verordening Voorzieningen Huisvesting Onderwijs en in de besteding van de beschikbare gelden, heeft de gemeente veel vrij heid om andere prioriteiten te stellen. Verstandig zou zijn, al dus de ZSG, dat gemeenten in dit stadium al rekening hou den met het integratiestreven van de overheid zodat duurde re en tijdrovende aanpassin gen op een later tijdstip kun nen worden voorkomen. Het advies aan gemeenten is dan ook de criteria van Integrale Toegankelijkheid te hanteren, zolang er geen sluitende rege ling is. Deze criteria zijn ver woord in het Handboek voor Toegankelijkheid. OOSTERLAND - De gemeente Duiveland had gisterenmiddag, maan dagmiddag, ter afsluiting van een herinrichtingsproees, twee speciale gebeurtenissen op het programma staan. In Nieuwerkerk werd een nieuw aangelegde historische dorpspomp door waarnemend burgemees ter G. Hokken en wethouder C. W. Flikweert officieel in gebruik geno men. Aansluitend vond op de Markt in Oosterland, door G. Hokken en wethouder W. P. Stouten, de onthulling van een kunstwerk plaats. Het kunstwerk in Oosterland - uit Hoogblokland - toont een wordt verwezen naar de ge- gemaakt door de beeldhouw- jonge boom met drie kauwtjes schiedenis van het dorp. ster M. A. Ravenswaay-Deege op de takken, waarmee direct Ook markeert het beeld de af- Waarnemend burgemeester G. Hokken en wethouder C. W. Flikweert vullen de eerste emmer water aan de Nieuwerkerkse pomp. (Foto: Marijke Folkertsma) Oproer in Zierikzee De zaal was vol, we mochten de première beleven. Hulde aan hen, die hun tijd en talent hebben gegeven om ons te laten genieten van dit stuk, een spektakel. De zaal was geboeid, het leek een mirakel. We waren terug in de Middeleeuwen, zagen de wanhoop van geknechte Zeeuwen. Hun strijd tegen onrecht, het wordt hen te machtig. Ze worden opstandig en vechten eendrachtig tegen de sterke, ijzeren vuist. Zie toch die mensen uitgedost in prachtig fluweel, maar ook gehuld in lompen, die zijn er zoveel. We leven mee met die dappere Zeeuwen, hoor hoe ze dreigen, smeken en wanhopig schreeuwen. Meegesleept wordt de zaal door de muziek. Om zoiets te kunnen componeren dat is toch uniek. Hulde aan zo'n muzikale heer. Geen pluim op zijn hoed maar een kostbare „VEER" Zolang Zierikzee met dergelijke „veren" mag pronken zal het succes zeker blijven lonken. Het scheelde maar een haar, of de stad werd verbrand, wat zou dat een gemis zijn geweest voor het vaderland. Want een mooi stadje zoals Zierikzee daar is er maar één van en zeker geen twee. Maar gelukkig mocht Zierikzee blijven bestaan. De bewoners hieven een danklied aan. We zijn er nog, we leven nog, de zaal zingt het mee. Een daverend applaus, het publiek is tevree. We hoeven die Middeleeuwen zeker niet te benijden, al leven we vandaag aan de dag ook nog in roerige tijden. Zie je het verleden wat nauwkeurig aan, dan zijn we er toch wel wat op vooruit gegaan. We zijn méér bevoorrecht dan de mensen van toen. Die werden oud, maar kregen geen pensioen. Medische hulp was in die tijd schaars te verkrijgen. Om over de hygiëne maar te zwijgen. Van het spektakelstuk „OPROER" kunnen we heel wat leren. Wij hoeven niet zoals die mensen van toen veel te ontberen. Onze tijd is ook niet volmaakt, het is vaak om te huilen. Maar wie zou deze tijd met die van toen willen ruilen? „OPROER" in de Concertzaal heeft ons kunnen boeien en bekoren. Wat een geluk dat we in deze eeuw en niet toen zijn geboren. I. Streefkerk-Levasier, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zie- rikzcesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gele genheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzecsche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. Dé redactie behoudt zich het recht voor de ge dichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht De monumentale loodsen van de Hillegomse Houthandel staan plaats voor historische schepen. (Archieffoto) ZIERIKZEE - De uitbreiding van het industrie terrein Zuidhoek in Zierikzee gaat door. Don derdag werd het daartoe opgestelde bestem mingsplan door de raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling van een positief advies voorzien. Ook is de gemeente tot overeenstemming geko men met S. den Boer. Deze heeft in het plange bied een boerderij. de nominatie om te worden verbouwd tot een restauratiewerk- GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandi captenbeleid (ZSG) wil dat nieuw te bouwen scholen toegankelijk zijn voor gehandicapte leerlingen. Ze roept de colleges van b en w in Zeeland op de criteria van Integrale Toeganke lijkheid te hanteren bij nieuwbouw of ingrij pende verbouw van onderwijslocaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5