Treinen te snel over overweg Veiligheidskaart moet vandalen buiten houden Kopstuk van Japanse sekte gearresteerd waterstanden Geen kijk- en luistergeld meer in verzorgingshuis Rechtbank ware vesting bij proces 'Hakkelaar' Werk aan de weg oorzaak file Steeds vaker prostaatkanker Te weinig hulp voor cliënten thuiszorg 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brief Terps tra aan Tweede Kanier RIJSWIJK (ANP) - Bewoners van verzorgings huizen hoeven vanaf 1 juli 1997 geen kijk- en luistergeld meer te betalen. Vanaf dat moment betalen de instellingen de kijk- en luistergel den zelf. Zij krijgen daarvoor compensatie, die wordt betaald uit geld dat was gereserveerd voor extra fiscale maatregelen voor ouderen die het kabinet per 1 januari treft om de armoede te bestrijden. Staatssecretaris Terpstra schrijft dit maandag in een brief aan de Tweede Kamer. Tijdens de behandeling van het Jaaroverzicht Zorg had de Kamer gevraagd naar moge lijkheden om bij bewoners van verzorgingshuizen geen kijk en luistergeld te vragen. De brief van Terpstra komt daags voor het begrotingsoverleg. Bewoners van verzorgingshui zen hebben geen blijvend voor deel bij de fiscale maatregelen van het kabinet. Zij betalen een inkomensafhankelijke ei gen bijdrage. Een hoger inko men betekent ook een hoger^ eigen bijdrage. Terpstra vindt het daarom redelijk de bewo ners vrij te stellen van de bij drage van 180 gulden per jaar. Dat komt ongeveer overeen jnet het bedrag dat zelfstandig wonende ouderen met een laag inkomen via extra fiscale af trek krijgen toegekend. Het geld dat het kabinet er voor had gereserveerd, gaat nu naar het budget van de verzor gingshuizen. In totaal gaat het om circa 18,5 miljoen gulden. Verband met gifgasaanslag TOKIO/DEN HAAG (AFP/RTR/EFE/ANP) - De Japanse politie heeft dinsdag Yasuo Hayas- hi gearresteerd, een kopstuk van de beruchte Aum Shinrikyo-sekte. Hij werd aangehouden op het eilandje Ishigaki, 1600 kilometer ten zuidwesten van Tokyo. De 38-jarige Hayashi stond bo venaan een lijst van voort vluchtige personen die wegens moord gezocht worden in ver band met de gifgasaanslag op de metro van Tokio in maart vorig jaar. Hayashi was „mi nister van wetenschap en tech nologie" van de sekte. „Ik ben nu moe", zei hij toen de politie hem aanhield, aldus een woordvoerder. Twee sektele den worden nog gezocht in ver band met deze aanslag. Hayashi wiens gezicht prijkte op duizenden posters in het he le land slaagde er in 21 maan den uit handen van de politie te blijven. Hij is door andere leden van de sekte aangewezen als een van de personen die het uiterste giftige zenuwgas sarin verspreidde in de metro. Hij zou ook de gifaanslag hebben uitgevoerd in het centrum van Matsumoto in juni 1994 waar bij zeven mensen om het leven kwamen. Bij de terroristische aanslag op de metro vielen twaalf do den. Ruim vijfduizend mensen liepen vergiftigingen op. De bebaarde, bijna blinde leider van de sekte, Shoko Asahara, die de aanslag beraamde, staat al maanden terecht wegens moord, ontvoering en illegale productie van drugs en wa pens. Hij is reeds veroordeeld tot een schadevergoeding aan de slachtoffers van de aanslag op de metro. Hayashi, die lid was van de „speciale eenheid" van Aum Shinrikyo, reisde naar Noord- Korea en Rusland om wapens te kopen. Hij zou ook betrok ken zijn geweest bij de aanslag op het hoofd van de Japanse politie, vorig jaar maart. Zware veiligheidsmaatregelen bruik van omstreden en niet- wettelijke opsporingsmidde len afstraft met het niet-ont- vankelijk verklaren van het Openbaar Ministerie. Boven dien ging één van de verdedi gers van V. er zelf toe over in ruil voor geld een ontlastend verklaring te kopen van een getuige. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbank aan de Parnassusweg lijkt veranderd in een onneembare vesting bij het begin van het proces tegen de „Hakkelaar" en zijn compa- nen. Het grootste drugsproces dat Nederland ooit kende, is vanmorgen, dinsdagmorgen. De veiligheidsmaatregelen zijn ongekend zwaar. De be langstelling evenredig groot. Justitie ziet in Johan V., die wegens zijn stotteren de bij naam Hakkelaar kreeg, het brein achter een gigantische hasjbende. Het Openbaar Mi nisterie maakte bij de aanhou ding en vervolging van V. ge bruik van omstreden criminele kroongetuigen. Zij deden in ruil voor het afkopen van hun strafvervolging een boekje open over de Hakkelaar en diens hasjpraktijken. De advocaten in deze zaak wil len dat de rechtbank het ge- Zeventien Het proces gaat in elk geval ze ventien zittingsdagen duren. Ingewijden verwachten een ju ridisch gevecht op leven en dood tussen het Openbaar Mi nisterie en de verdediging. De officieren van justitie zijn M. Witteveen én F. Teeven. De verdediging bestaat uit beken de strafpleiters als Spong, Mols en vader en zoon Moszko- wicz. Centraal staat de vraag hoe ver opsporingsmethoden door politie en justitie mogen gaan om criminelen te pakken. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v, NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 dec. 09.00 113 03.10 93 21.55 124 15.35 -119 5 dec. 10.15 110 04.10 94 23.05 131 16.45 -119 ROOMPOT BUITEN 4 dec. 08.15 106 02.45 85 20.55 116 15.20 -112 5 dcc. 09.20 104 03.40 87 22.00 122 16.10 -112 BRUINISSE 4 dec. 09.20 125 03.10 96 21.55 137 16.05 -122 5 dec. 10.15 121 04.25 99 23.05 139 17.00 -126 WEMELDINGE 4 dcc. 09.10 120 03.10 95 21.55 131 15.45 -121 5 dec. 10.20 117 04.20 97 23.05 136 16.55 -123 Doodtij: 5 december Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Veilig Verkeer Nederland: HUIZEN (ANP) - Veilig' Verkeer Nederland wil dat de Nederlandse Spoorwegen niet beknibbe len op de tijd die er zit tussen de sluiting van de spoorbomen op een spoorwegovergang en de tijd dat de trein die overgang.passeert. De NS- normen gaan uit van 8 seconden; in de praktijk is er soms sprake van 6 of zelfs maar 5 seconden. Dat heeft woordvoerder B. Woudenberg van de organisa tie vanmorgen, dinsdagmor gen, meegedeeld. Eind oktober kwamen twee mensen om het leven bij Naarden. Ze zaten in een kraanwagen die heel lang zaam een spoorwegovergang overreed en daarbij werd aan gereden door een trein. Op de betreffende overgang was de tijd tussen het volledig sluiten van de bomen en liet passeren van de trein 6 in plaats van 8 se conden. De NS-normen zijn volgens Woudenberg dat.tussen het eer ste belgerinkel en )iet passeren van de trein 25 seconden moe ten zitten. Vijf seconden na het eerste belgerinkel gaan de bo men langzaam omlaag. Het duurt twaalf seconden voor ze helemaal dicht zijn en dan nog acht seconden voordat de trein voorbij komt. Seconden Woudenberg: „Als je om wat voor reden dan ook op een spoorwegovergang tot stil stand komt, heb jè als jong mens voldoende tijd om weg te komen als de bellen gaan rinke len. Maar als je met je auto met kinderen achterin of je oude moeder erin op zo'n overgang staat, telt elke seconde. Daar mag dan ook niet op beknib beld worden", aldus de woord voerder van WN. Ook wil hij dat de machinist een waarschuwing krijgt als een overweg niet vrij is. Nu komt die waarschuwing alleen als de lichten om een of andere reden niet werken. WN zal beide zaken aan de orde stellen in het gesprek dat al gaande is tussen NS en WN over de veiligheid van spoor wegovergangen. Daarbij komt onder andere ook betere voorlichting aan het pu bliek aan de orde, omdat er nog altijd mensen zijn die op het laatste moment tussen de bo men proberen door te zig-zag- gen. DRIEBERGEN (ANP) - Afge vallen lading en het uitlopen van wegwerkzaamheden ver oorzaakten dinsdagmorgen fi les van rond de 20 kilometer. Een 49-jarige vrachtwagen chauffeur uit Zoetermeer ver loor in de Drechttunnel op de A16 tussen Breda en Rotter dam een deel van zijn lading blubber. Door nog onbekende oorzaak was de achterklep van zijn vrachtauto losgeraakt. De man bemerkte dat pas toen hij de tunnel had verlaten. Gevolg voor het overige verkeer: 18 ki lometer file. Op de A2 (Eindhoven - Utrecht) stond in de ochtendspits een fi le van uiteindelijk 24 kilome ter tussen Den Bosch en het knooppunt Deil. Lijnentrek- kers beëeindigden pas om half acht in plaats van om zes uur hun werkzaamheden tussen dat knooppunt en de afrit Waardenburg. UTRECHT (ANP) - Het aantal gevallen van prostaatkanker neemt sterk toe.,De sterke stij ging is vooral te verklaren uit het feit dat deze vorm van kan ker vaker wordt ontdekt om dat de testen uitgebreider zijn. Dat blijkt uit het jaarrapport van de Nederlandse Kankerre gistratie, uitgebracht door de Integrale Kankercentra. De cijfers zijn gebaseerd op vijf jaar registreren. Longkanker is nu nog de meest voorkomende vorm bij man nen. Maar binnen enkele jaren zal dat waarschijnlijk pro staatkanker zijn. De ziekte komt vooral voor bij oudere mannen; de vergrijzing speelt dan ook een ról in de toename. De oorzaak ervan staat niet vast. Een klein deel van de ge vallen is genetisch bepaald maar er lijkt ook een verband met de westerse eet- en leefge woonten. Sinds begin jaren ne gentig bestaat een nieuwe me thode voor het opsporen van prostaatkanker. Deze test is eenvoudig, snel en goedkoop. Huisartsen en specialisten ge- bruiken de test wanneer oude re mannen bijvoorbeeld pias- problemen hebben. Kabinet wil extra maatregelen tegen voetbalgeweld DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat er extra maatregelen worden genomen om het voetbalvandalisme terug te dringen. Ge dacht wordt onder andere aan het „ombou wen" van de bestaande clubcard tot een per soonlijke veiligheidskaart om vandalen buiten het stadion te kunnen houden. Dat zei staatssecretaris Terp stra van Sport maandag na een gesprek dat zij en de mi nisters Dijkstal van Binnen landse Zaken en Sorgdrager van Justitie hadden met een aantal burgemeesters van grote steden en KNVB-direc- teur Vogelzang over het voet balgeweld. Een andere mogelijke maat regel is het opleggen van een landelijk stadionverbod aan notoire voetbalvandalen, een suggestie die is inge bracht door de KNVB. Terp stra wil ook dat overheid, po litie, Justitie en KNVB nauwer gaan overleggen om té bepalen wanneer risicodu els het beste kunnen worden gespeeld. Daarbij moet de openbare orde en veiligheid voorop staan. Commerciële belangen van clubs en de KNVB, bijvoorbeeld in rela tie tot directe tv-uitzendin- gen, zijn daaraan onderge schikt. Het gezelschap constateerde met zorg dat er rond de sta dions en de wedstrijden in toenemende mate sprake is van „georganiseerd ge weld". Volgens Terpstra gaat het hierbij om kleine groepen die „met de zaktele foon van de ene naar de ande re plaats worden gediri geerd" en die bewust zoeken naar een openlijke confron tatie met andere groepen en de politie. Er komt een vervolgoverleg, zo is afgesproken. Dat moet onder meer een nadere analy se opleveren van het gecon stateerde „georganiseerd ge weld" en nadere afspraken over maatregelen. „Je moet weten waar het vandaan komt om het zo ef fectief mogelijk te kunnen bestrijden", aldus de staats secretaris. Aan het gesprek namen de burgemeesters Patijn (Am sterdam), Welschen (Eindho ven), Opstelten (Utrecht) en wethouder Simons (Rotter dam) deel. Het Korpsbeheer dersberaad was vertegen woordigd door voorzitter D'Hondt, tevens burgemees ter van Nijmegen. De Tweede Kamer debat teert woensdag met de be trokken bewindslieden over het voetbalgeweld. Dat staat weer volop in de politieke be, langstelling als gevolg van de ernstige gewelddadigheden rond de wedstrijd Feye- noord-Ajax, vorige week zondag. UTRECHT (ANP) - Thuiszorginstellingen kun nen de vraag naar thuishulp niet meer aan, be schikken over te weinig financiële hulpmidde len en zijn gedwongen hun hulpaanbod aan te passen. Voor de mensen die op thuiszorg zijn aangewezen, betekent dit vooral dat zij minder hulp krijgen dan ze nodig hebben of gekort zijn in de hoeveelheid hulp. Dit blijkt uit de nota Opeens had ik de helft minder hulp! die de Gehandicaptenraad maandag naar staatssecretaris Terpstra heeft gestuurd. In de nota zijn de resultaten ver werkt van het Meldpunt Thuis hulp. Ongeveer vierhonderd mensen hebben in de maand oktober telefonisch of schriftelijk hun ervaringen aan de raad ken baar gemaakt. Uit de meldingen blijkt dat vermindering van de hulpver lening, sterk wisselende hulp verleners, de hoge eigen bij drage, de wachtlijsten en de indicatiestelling de belang rijkste problemen zijn. Daar uit volgende problemen zijn de bejegening door de thuiszorg instelling, de overbelasting van hulpverlenende familie en vrienden, en de dreiging te worden opgenomen in een ver pleeghuis bij gebrek aan thuis hulp. Eigen bijdrage De eigen bijdrage in de thuis zorg is vooral een probleem voor hulpvragers met een ge zin en/of een bovenmodaal in komen. Een opeenstapeling van eigen bijdragen laat het to taal hoog oplopen, wat de Ge handicaptenraad al eerder on der de aandacht heeft gebracht. De eigen bijdrage moet inko mensontwikkelingen in gelij ke mate volgen, vindt de raad. Nu gaat dat stapsgewijs, waardoor iemand die een paar gulden meer gaat verdienen, een paar tientjes meer aan ei gen bijdragen moet gaan beta len. Suske enWiske het grote gat door Willy Vandersteen 7k heb dorst en tb ie neer finnen1 Kom, votfmy meer ttog eri'er den een [en prole pwt met een Me me kreep roversholJ 1 [n schiet op. kerel Woensdag 4 december Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Sinterklaasvoorstelling poppentheater Alteklein. Nobelpoort, 14.30 uur. Inspraakavond parkeren binnenstad. Aula Scholenge meenschap Schouwen-Dui- veland. 19.30 uur. Kerkwerve Sinterklaasmiddag WIK. Kantine SV WIK. 14.00 uur. Zaterdag 7 december Zierikzee Kerstverkoop Leger des Heils. Poststraat. 10.00 uur. Brouwershaven Voetbalcompetitie Jeugd soos The Trump. Spuiweg 1. 20.00 uur. Zonnemaire Open dag praktijk natuurgeneeskundige en homeopathie Danhieux. Dijk van Bommenede 66. 11.00 tot 15.00 uur. Dreischor Kerstmarkt in Peuterspeel zaal De Drie Schorren. 13.30- 16.00 uur. Bruinisse Concert B.E.D. Jeugdsoos De Pul. 19.30 uur. Zondag 8 december Zierikzee Presentatie activiteiten zen dingsechtpaar Altena. Meel- straat 1. 10.00 uur. Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Brouwershaven Concert The Story ville jassband. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 9 december Zierikzee Huurdersoverleg Beter Wo nen. Kantoor Calandweg 15. 19.30 uur. Bijbelstudie. Christenge meente. MFC, lokaal 18. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Slotavond Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 10 december Burgh Fakkeloptocht Amnesty/Vluchtelingen- Werk; start vanaf de Ring, 19.15 uur. Burgh-Haamstede Koffieochtend van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen in Dorpshuis De Schutse. 10.00 uur. Woensdag 11 december Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Seminar Resultaatvergelij king in de agrarische sector. Concertzaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 12 december Zierikzee Workshop gipsbeschilderen. MFC. 13.00-17.00 uur. Fakkeloptocht Amnesty/Vluchtelingen- Werk; start vanaf gebouw De Driehoek, 19.15 uuur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 december Zierikzee Kerstmarkt. Centrale hal sportcentrum Onderdak. 15.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Concert Rotterdams Saxo foon Kwartet, voorzaal stad huis, 20.00 uur. Oosterland Officiële ingebruikneming dorpshuis. Van 16.00-18.00 uur. Zaterdag 14 december Zierikzee Kerstmarkt. Centrale hal sportcentrum Onderdak. 10.00 tot 17.00 uur. Kerkwerve Sinterklaasmiddag kinde ren. Vanaf Ring. 14.00 uur. Zang- en orgelavond. Chris telijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2