Examenscriptie Arjan Klompe Plan 'Kom Óosterland' genomineerd voor prijs UvA goedgekeurd door gs Dorpshuis houdt 'Open huis' Aansluiting rotonde op Helleweg RS G-leerling onderzoekt herstructurering Ruhrgebied Garagebedrijf Van der Have mag verh uizen Zonnemaire Buitengewoon alsnog subsidie Brochure Zeeland Campings Schouwen-Duiveland in het donker 1 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1996 NR 26086 7 A rjan Klompe in de rol van leraar tijdens de Aardrijkskundeles. (Foto: Marieke Mandemaker) SCHUDDEBEURS - Met een scriptie vijfhon derd gulden rijker worden. Die mogelijkheid bestaat voor Arjan Klompe uit Burgh-Haam- stede. Met zijn scriptie 'De herstructurering van de economie van het Ruhrgebied' behoort hij tot de zes genomineerden voor de VWO Aardrijkskunde-scriptieprijs van de Universi teit van Amsterdam. Morgen wordt de winnaar bekend gemaakt. OOSTERLAND - Gedeputeerde staten hebben het bestemmingsplan 'Kom Oósterland, tweede herziening' grotendeels goedgekeurd. Met dit besluit is het mogelijk geworden om het garage bedrijf van Van der Have te verplaatsen van de Sint Joostdijk naar een locatie aan de Molen weg, welke aansluit op het vrachtwagenpar keerterrein. Ook de bouw van de servicewonin gen bij De Saele is nu formeel goedgekeurd. Vooraf had de zeventienjarige Arjan er geen moment aan ge dacht met zijn scriptie mee te dingen naar een prijs. Sterker nog: Hij wist niet eens een on derwerp. De kaartjes van het Ruhrgebied in de Bosatlas brachten hem op het idee. Hij verzamelde wat literatuur en kwam tot de ontdekking dat de herstructurering van het ge bied zo'n beetje hét probleem van de laatste decennia is. Mede gezien zijn interesse voor economie, was het voor Arjan aanleiding in de materie te dui ken. En hij pakte het grondig aan. Behalve literatuur uit bi bliotheken benaderde hij con sulaten en ambassades in het Ruhrgebied met de vraag om informatie. ,,En die kreeg ik voldoende. Want de economie kan dan wel ingezakt zijn na de Tweede Wereldoorlog. In vergelijking met andere lan den is het nog steeds een rijk gebied. Dat kun je alleen al op OOSTERLAND - De renovatie van het dorpshuis is achter de rug. De officiële ingebruikne ming op vrijdag 13 december wordt gevierd met een geva rieerd programma. De renovatie bestond hoofdza- maken uit de folders die ik toe gestuurd kreeg," aldus Arjan. Problemen Maar ondanks die rijkdom kent het Ruhrgebied ook zijn problemen. En een eenzijdige en verouderde (traditionele) économie is een~van de -groot- - ste. Vandaar ook dat na de cri ses van 1957 en 1974 de aan dacht gericht is op de herstructurering van de econo mie van het gebied. Arjan: „De economie van het Ruhrgebied werd lange tijd gedragen door mijnbouw en ijzer- en staalin dustrie. Na de oorlog kregen deze sectoren zware klappen te verduren door een afname van de vraag. De economie van het gebied zakte daardoor, in ver gelijking met de rest van het toenmalige West-Duitsland, geheel in. De herstructurering moet een oplossing bieden." In zijn scriptie komt Arjan tot kelijk uit het vergroten van de zaal door middel van het ver hogen van het plafond en uit breiding van het toneel. Aan de officiële ingebruikne ming wordt meegewerkt door de vaste gebruikers: de Ooster- landse Fanfare, zangvereni- de conclusie dat het herstruc tureringsproces redelijk vor dert. Dit is echter vrijwel al leen te danken aan initiatieven op regionaal en lokaal niveau. De bedrijven zelf nemen geen initiatieven. En dat terwijl de hele herstructurering mede hiervan afhankelijk is. Milieutechnologie Volgens Arjan is het vooral de ontwikkeling van de milieu technologie die een positieve bijdrage heeft geleverd en nog steeds levert aan de herstruc turering. „Deze branche zou zich tot een van de belangrijk ste sectoren van het Ruhrge bied kunnen ontwikkelen," heet het in zijn scriptie. Daar naast is er zoals overal sprake van een toenemendé werkgele genheid in de dienstverlening. De scriptie geldt voor het eind examen Nederlands dat Arjan dit schooljaar doet. Voor dit vak heeft hij dan ook al een 8,5, waarmee de scriptie werd beloond, binnengesleept. Voor aardrijkskunde wordt hij nog eens mondeling aan de tand ge voeld over de inhoud ervan. Daarnaast kan hij voor het eindexamen Nederlands een opstel schrijven over het werk stuk aan de hand van een opge geven opdracht. Hij werd bij zijn onderzoek begeleid door F. Beekman en M. A. Rijken-de Bruijne, respectievelijk leraar ging VZOS, de vereniging van Plattelandsvrouwen, de Oran jevereniging en de toneelver eniging 'De Schouwspelers'. Deze ingebruikneming vindt plaats in de vorm van 'Open Huis', op vrijdag 13 december van 16.00 uur tot 18.00 uur. Aardrijkskunde en Neder lands. De 8,5 die Arjan voor zijn scriptie kreeg was het hoogste cijfer dat bij Aardrijkskunde werd uitgereikt. Daarom ook werd zijn scriptie ingestuurd om mee te dingen naar de scriptieprijs. Hetzelfde ge beurde met de scriptie van Mi- scha van der Wekken en Aart Loubert. Deze scriptie handel de over de haven van Antwer pen, maar werd niet genomi neerd voor de prijs. Die van Arjan wel. Zijn scrip tie werd begin deze maand op het Instituut voor Sociale Ge ografie aan de Faculteit Ruim telijke Wetenschappen van de Universiteit van Amsterdam, als een van de zes beste uit „de in totaal 49 ingezonden scrip- tiés genomineerd.Het kan hem vijfhonderd, 250 of hon derd gulden opleveren, of 'slechts' een eervolle vermel ding. Arjan maakt dat eigenlijk niet zo veel uit. Al geeft hij toe na tuurlijk best vijfhonderd gul den te.willen winnen. „Maar het beste cijfer van de klas vond ik al heel leuk. Verder verwachtte ik helemaal niets. De schematische manier waar op wij een werkstuk moeten maken bevalt de mensen op de universiteit niet zo. Wat dat betreft was het dus zeker een verrassing." ZONNEMAIRE - De Stichting Zonnemaire Buitengewoon krijgt alsnog subsidie voor het project Vogelverschrikken is een kunst. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en de provincie Zeeland zijn bereid tot 7.500 gulden aan de kosten van het Zonnemairse project .bij te dragen. De reden van de ze toezegging is dat het project Vogelverschrikken overeen stemt met de uitgangspunten voor plattelandsvernieuwing. Het subsidiegeld wordt ont trokken aan het budget voor Versterking plattelandstoeris- me. BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeland Campings hebben de brochure 1.9.97 uitgegeven. Van iedere Zeeland Camping wordt een beschrijving gegeven. In de brochure worden onder meer de campings Ginsterveld en Duinoord uit Burgh-Haam- stede en De Wijde Bliek in Re- nesse belicht. In de gids staan plattegrondjes van de be treffende campings. Tevens wordt in de brochure vermeld wat in Zeéland nog meer te be leven valt, zoals de Deltawer ken, musea en informatie over waterrecreatie. In de gids staat informatie over de Ooster- schelde en het Grevelingen- meer. De Zeeland Natuur- maand in juni 1997 komt ook aan de orde. evenals de Zee land Nazomer Festivals vol gend jaar september en okto ber. De bezwaren van H. E. ten Klooster van het Q8 Tanksta tion Oósterland en N. Donse laar van het Autobedrijf Oós terland zijn hiermee ongegrond verklaard. De ver keersveiligheid naar buiten op de N59 wordt er niet door ver minderd, terwijl de verkeers veiligheid er in de kern flink op vooruit gaat, omdat de au to's die van en naar garage Van der Have moeten, niet meer door het dorp hoeven. Volgens de woordvoerder van de ge meente, A. Schiettekatte is het ook beter om een garagebe drijf niet in het dorp te hebben: „Als in de toekomst de eisen voor milieu en/of geluidshin- ZIERIKZEE Ringdag De Hervormde Vrouwengroe pen op Schouwen-Duiveland hielden onlangs een Ringdag. Mevrouw Cohen Stuart-Jume- let uit Rhoon gaf een lezing over het wonen in Israël. Haar man was daar predikant. In de middagpauze verkochten le den van Brugzicht zelfgemaak te artikelen. Het Ouderenkoor uit Haamstede zong 's middags enkele liederen. Sinterklaas Sinterklaas en zijn Pieten brengen zaterdag 30 november een bezoekje aan de Zierikzee- se wijk Havenkwartier. Zij zijn daar van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Kin deren mogen samen met Sin terklaas of Zwaarte Piet bij fo tograaf Leen Koper aan de Nieuwe Boogerdstraat op de foto, tussen 14.00 en 15.00 uur. Deze foto kan later worden op gehaald en is een cadeautje van Sinterklaas. Adventsmiddag De Protestants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Dui veland houdt dinsdag 17 de cember een Adventsmiddag. De bijeenkomst in De Veste aan de Manhuisstraat in Zie- rikzee begint om 14.15 uur. FNV-spreekuur De FNV organiseert iedere eer ste woensdag van de maand van 10.00 tot 11.30 uur een gra tis spreekuur in het MFC te Zierikzee. Het eerstvolgende spreekuur is op 4 december. Als men geen vervoer heeft of bij ziekte bestaat ook de moge lijkheid om thuis langs te ko men. Voor een afspraak: tele foon 414263 of 420303. der eventueel worden aange scherpt is het beter om niet in een centrum te zitten met een garagebedrijf." Ook is er geen sprake van ver zadiging van de markt, er is niet aangetoond dat de renta biliteit van de daar aanwezige bedrijven in gevaar komt. „Het gaat namelijk niet om plaatsing van een nieuw be drijf, maar om verplaatsing van bestaand bedrijf." Aldus Schiettekatte. Een prettige bijkomstigheid hierbij is dat De Koster van de Meermarkt aan het Koningin- neplein interesse heeft in de vrijkomende locatie aan de St. KERKWERVE NCVB Op woensdag 20 november hield de NCVB afdeling Kerk- werve een ledenvergadering. Gast op deze avond was L.M. van der Werf, uitvaartverzor ger. Na de opening en meditatie door presidente Mevrouw Hui- gens-Stoel, hield Van der Werf een lezing over uitvaartverzor ging. Hierin kwam naar voren dat het goed is zaken betreffen de de uitvaart van te voren te regelen, om de achterblijvers niet voor onnodige problemen te stellen. Maar ook dat rouw verwerking heel belangrijk is en dat het geloof hierin een grote rol kan spelen. Na de pauze werden er vragen ge steld. De volgende vergade ring (Kerstavond) is op 18 de cember om half acht. BURGH-HAAMSTEDE Badmintontoernooi Sportvereniging DFS houdt maandag 2 december een bad mintontoernooi voor ouderen. Belangstellenden kunnen van af 19.45 uur terecht in Sport- en Reci'eatiecentrum Wester- schouwen. DREISCHOR Kerstmarkt Ook dit jaar organiseert de Stichting Peuterspeelzaal 'De Drie Schorren' een kerstmarkt in het dorpshuis te Dreischor. In het dorpshuis, dat in kerst sfeer is gebracht, worden zelf gemaakte kerstartikelen ver kocht. Er is tevens gelegenheid voor een hapje en een drankje. Voor de kinderen is er onder andere een grabbelton en een videohoekje. Deze kerstmarkt Joostdijk. Koster wil hier een slijterij annex drogisterij op zetten en een deel van de ach terste opstallen slopen, om er ter plaatse twintig garage boxen te realiseren. Bedrijventerrein De plannen van de gemeente om het noordwestelijke deel van het bedrijventerrein te ge bruiken voor uitbreiding van bestaande bedrijven en voor nieuwvestiging zijn afge keurd. Gs kunnen zich hier niet in vinden, want zij willen de garantie dat er alleen lokale bedrijven worden gevestigd. De gemeente Duiveland vindt dat het juridisch mogelijk moet zijn bedrijven van buiten Oósterland aan te trekken. Schiettekatte: „Met kleinscha lige bedrijven, die qua karak ter bij Oósterland passen heb ik geen enkele moeite. Als er geen herindeling op stapel zou staan zou de gemeente dan ook zeker hiertegen in beroep gaan. In dit geval moet die keus worden overgelaten aan de nieuwe gemeente." wordt gehouden op zaterdag 7 december van 13.30 tot 16.00 uur. Kerstmarkt Op initiatief van de Onderne mersvereniging Dreischor wordt zaterdag 14 december in het plaatselijke dorpshuis een Kerstmarkt gehouden. On dernemers en hobbyisten pre senteren zich met allerlei arti kelen. De markt wordt aangekleed met kerstbomen, verlichting en muziek. Bezoe kers kunnen zich tegoed doen aan diverse drankjes en hap jes. De Kerstmarkt is van 10.00 tot 16.00 uur. Kinderdisco In het dorpshuis van Dreischor wordt zaterdag 14 december van 19.00 tot 20.30 uur een kin derdisco gehouden. Daarna be gint de feestavond met live muziek van het Cocktail Combo. Deze avond heeft de trekking plaats van de prijzen van de decemberactie. NIEUWERKERK Oud papier Ten bate van de zending kan zaterdag 30 november in ge bouw Salem aan de Molen straat tussen 9.30 en 11.00 uur oud papier ingeleverd worden. OOSTERLAND Gymnastiek Sportvereniging Duiveland houdt haar jaarlijkse gymnas- tiekuitvoering op vrijdag 29 november. Jeugdleden voeren deze avond verschillende oefe ningen uit zoals toestelturnen, minitrampspringen en ringen- zwaaien. De uitvoering in het gemeentelijk sportgebouw in Oósterland begint 19.30 uur. Voor iedereen is het vanzelfsprekend dat iedere dag, bij het invallen van de duisternis de straat- verlichting aangaat. Niemand staat daar bij stil. Totdat het ineens niet gebeurt. Dinsdag was dat het geval op Schouwen-Duiveland. Wat dat voor gevolg heeft is te zien op de foto van de Mol in Zie rikzee. De kerstverlichting brandde wel, omdat deze vanuit de winkels ivordt voorzien van stroom. Ze kwam dinsdag des te beter uit. Maar voor de rest was het pikkedonker, hetgeen tot iets voor zes uur duurde. De oorzaak was een storing in de aansturingsapparatuur in het hoofdverdeelstation in Zierikzee. In het station komt een signaal binnen vanuit Middelburg. Dit signaal reageert op een lichtsensór en zofgt ervoor dat de openbare verlichting gaat branden. Vanuit Zierikzee ivordt het signaal verspreid over Schouwen-Duiveland. Volgens een woordvoerder van de Delta Nutsbedrij ven in Zierikzee gebeurde dit dinsdag echter niet door de storing. Deze werd ontdekt op het moment dat het binnengekomen signaal doorgestuurd zou moeten worden. Een monteur had het euvel om 17.50 uur verholpen. Volgens de woordvoerder treedt een dergelijke storing zeer incidenteel op. Vo rig jaar was dat bijvoorbeeld een keer in Goes en omstreken. In Middelburg noch in Zierikzee heeft de duisternis dinsdag tot klachten geleid. (Foto: Marijke Folkertsma) In Renesse is vandaag, donderdag, begonnen met het maken van de aansluiting van de rotonde op de Helleweg. De werkzaamheden zijn onderdeel van het werk aan de rotonde in de kruising Stoofweg/Lage Zoom/Helleweg, waarvoor al vanaf begin oktober een omleiding geldt. Volgens een woordvoerder van de provincie moet er het nodige freeswerk verricht worden. ,,De bestaande laag asfalt wordt eerst verwijderd, daarna wordt koud asfalt aangebracht. Vervolgens worden volgen de week de asfalteringswerkzaamheden op de Helleweg afgerond,aldus de woordvoerder. Ook is een start gemaakt met het maken van plateaus in de Helleweg, ter hoogte van de Korte en Lange Moermondsweg. Er komen twee verkeersdrempels. Het verkeer wordt oingeleid. Alleen het be stemmingsverkeer kan worden toegelaten. Als alles meezit is het werk aan de rotonde op 20 decem ber klaar. Opdrachtgever is de provincie die ook drie miljoen gulden meebetaalt aan het project. De rotonde maakt deel uit van het veelbesproken mobiliteitsscenario, waarin ook het transferium een belangrijke rol speelt. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7