Fusie plaatselijke WV's lukt niet voor januari '98 VVD zet in op twee wethouders en PvdA en CDA als partners nieuwsbodeH Voorkeur PvdA voor paarse coalitie Verschil van mening Poortershof en provincie HOI over aan Martens Container in brand gestoken Controles Adviesbureau voor personeel en vermogensverschillen Provincie gaat akkoord met aankoop Mondragon Jonge zeehonden terug gezet in Deltagebied S DONDERDAG 28 NOVEMBER 1996 NR 26086 3 Het college zoals de VVD dat voor ogen staat. Met de klok mee: G. van de Velde-de Wilde (VVD), Ir. C. Veerhoek (VVD), P. Berre- voets-Ringelberg (CDA) en D. van der Wekken (PvdA) ZIERIKZEE - De VVD, sinds de gemeente raadsverkiezingen de grootste partij, wil twee liberale wethouders in de raad van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland. De voorkeur van de liberalen gaat uit naar een coalitie met CDA en PvdA die dan elk één wethouder zou den mogen leveren. Om terugbetalen van subsidie BROUWERSHAVEN - Tussen het Woonzorg complex De Poortershof in Brouwershaven en de provincie Zeeland bestaat al enige tijd een verschil van mening over het bedrag aan te veel ontvangen subsidie in de jaren 1991 tot en met 1994. Het CDA is akkoord. De voor keur van de PvdA gaat uit naar een paarse coalitie met gedoogsteun van GroenLinks. Na de gemeenteraadsverkie zingen ging de WD voortva rend aan de slag voor wat be treft de vorming van de coalitie. Meteen na de verkie zingen gingen 'formateurs' J. Dat maakte voorzitter D. Mooijaart dinsdagavond be kend op de najaarsvergadering van zijn vereniging. De streef datum van januari volgend jaar wordt niet gehaald. „We hebben alles bij elkaar maar een goed half jaar overlegd. In de zomerperiode komt natuur lijk niemand aan de bak." Voor de fusie moeten grote ver schillen in cultuur en financiën tussen de WV's worden over brugd. Mooijaart: „Er is ook sprake van forse verschillen in contributie tussen bijvoor beeld de VW Duiveland en de VW Schouwse Kust. Daar wil ik een aparte commissie voor in het leven roepen." Geleijnse en G. van den Ou den-Zwart het gesprek aan met de andere partijen en nog voor het weekend na de verkiezin gen voorbij was, waren alle ge sprekken achter de rug. Op ba sis van de uitkomsten van die gesprekken werd verder ge werkt aan de samenstelling van het college. De fusie zal ook consequenties hebben voor het personeel van de huidige WV's en de gebou wen die zij gebruiken. Zoals de kaarten nu liggen krijgt de nieuwe VVV haar hoofdvesti ging in het Transferium Renes- se. Het toch al te kleine kan toor aan de Zoom zou dan gesloten kunnen worden. Vol gens H. van Oost van de Re- cron hebben de andere WV's daar geen bezwaren tegen. „Die hebben gezegd: het maakt niet uit waar de tele foon staat, als ie maar naar be horen wordt opgenomen." Het kantoor in Zierikzee blijft in elk geval bestaan, omdat het de voordeur deelt met de Allereerst boog men zich over de vraag of er in de nieuwe ge meente vier of vijf wethouders zouden moeten komen en of het om fulltimers of partti mers zou moeten gaan. De voorkeur van de WD gaat uit naar vier fulltime-wethou ders. „Ik denk dat deeltijd wethouders uit de tijd zijn," stélt Geleijnse. „In een ge meente van de omvang van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland moet je wethouders hebben die zich helemaal aan het werk voor de gemeente kunnen wijden." Volgens Geleijnse is het aantal van vier wethouders voldoen de. „Je moet ook rekenen dat een wethouder de gemeente jaarlijks anderhalve ton kost. Dat geld kunnen en moeten we in de knip houden. Ik denk dat het dagelijks bestuur van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland wat dat betreft het goede voorbeeld moet geven." Geen paars Uitgaande van vier full-timé wethouders werd vervolgens verder gewerkt aan de coalitie vorming. „Er zijn natuurlijk heel veel mogelijkheden," al dus Geleijnse. „Je kunt kiezen voor een paarse coalitie met WD, PvdA en D66 met dat zou ons inziens een te smalle basis opleveren. Dan heb je als coali tie bij elkaar maar dertien van de 23 zetels en het zou ook geen recht doen aan de verkiezings uitslag om het CDA uit te slui ten. Per slot van rekening heb ben ze bijna veertig procent van de stemmen gehaald." De coalitie die de WD voor ogen staat - WD, PvdA en CDA - zou met vijftien zetels totaal een ruime meerderheid binnen de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland hebben. De wethouders zouden dan worden: G. van de Velde-de Wilde (WD), Ir. C. Veerhoek (WD), D. van der Wekken (Pv dA) en P. Berrevoets-Ringel- berg (CDA). Van de beoogde coalitiepart ners heeft het CDA positief ge reageerd op het WD-voorstel. De beslissing van de PvdA is nog niet gevallen. „Ze zeggen niet keihard nee, maar ze heb- ANWB. Ook de VW Uitwin kel in Haamstede blijft ge handhaafd. Verder ligt het voor de hand dat de gefuseerde VW straks met minder perso neel kan volstaan. Om die en de financiële gevolgen in kaart te brengen wordt een advies bureau aangetrokken. De Schouwse VW-leden on derschrijven de 'blauwdruk' voor de fusie zoals die op de vergadering werd gepresen teerd. Er wordt vrijwel zeker geko zen voor een vereniging als structuur, met aan het hoofd de algemene ledenvergade ring. De vereniging krijgt een bestuur van vijf personen waarvan drie leden worden be noemd op grond van hun des kundigheid en management kwaliteiten. Twee bestuurs leden worden gerecruteerd uit de bracheorganisaties als Re- cron. Federatie van Onderne mersverenigingen Schouwen- Duiveland (FOS), Horeca, Pomona (voormalige fruitbe- drijven) en Vekabo (kamperen ben ook nog geen ja gezegd," aldus Geleijnse. De PvdA wil eerst haar achterban raadple gen. De voorkeur van de PvdA gaat, zo legt G. J. W. van der Salm uit, uit naar een paai'se coalitie. „Op zich vinden we de keuze van de WD heel begrijpelijk, maar wij hebben andere ideeën," aldus Van der Salm. „Wij denken aan een paarse co alitie met gedoogsteun van GroenLinks. Dan heb je met 14 zetels ook een meerderheid binnen de raad. Wij willen graag college-verantwoorde lijkheid dragen, maar onder voorwaarden." Beoogd PvdA- wethouder D. van der Wekken onderschrijft de woorden van Van der Salm. „Naar naar goed gebruik willen wij daar eerst met onze achterban over overleggen." BRUINISSE - In de openbare vergadering van de commissie financiën van de gemeente Bruinisse op maandag 2 de cember brengen betrokkenen advies uit over de overdracht van de havenontvangstinstal latie (HOI) aan de firma Mar tens. In 1990 heeft de gemeente, vooruitlopend op de milieure gelgeving, een havenont vangstinstallatie opgezet voor het in ontvangst nemen van af valwater, afgewerkte olie en klein gevaarlijk afval. Mar tens, een bedrijf dat zich bezig houdt met de verzameling van chemisch afval in Zuid-Neder land, verzorgt de afvoer van de bijeengebrachte afvalproduk- ten. De bedoeling is dat Mar tens de exploitatie nu volledig in eigen handen gaat nemen. De HOI wordt gefinancieerd via het milieurecht, dat onder deel uitmaakt van de haven gelden. De betalers, de leden van de Visserijvereniging, zijn bereid aan het plan mee te wer ken. Over de mogelijke finan ciële en praktische gevolgen van de overdracht is volgens J.C. Walpot, financieel mede werker van de gemeente Brui nisse, nu nog niets bekend. bij de boer). Boven het bestuur staat een adviesraad van der tien personen. Zij zijn afkom stig uit de voormalige WV's (5), de Recron (2), de FOS (2) en verder steeds één persoon van Horeca Nederland, Pomona en Vekabo. Aan de raad worden verder nog vier adviseurs zon der stemrecht toegevoegd van Agrarisch Schouwen-Duive land, de visserijsector, een wa tersportvereniging en de ge meente Schouwen-Duiveland. „De adviesraad is wellicht wat groot, maar we hebben een goed draagvlak nodig," aldus Mooijaart. In de armen Directeur Beltman van de Ra bobank Renesse pleitte voor een adviesraad op gelijk ni veau van het bestuur en niet erboven. „Want dan zou de ad viesraad verantwoording af moeten leggen aan de leden vergadering. En dat lijkt me niet goed." De fusiecommissie moet vol gens Beltman niet te veel tijd steken in de grote financiële verschillen tussen de huidige WV's. „Je hebt arme, rijke en WV's met schulden. Sluit ze in de armen, zou ik zeggen, want je bent tot elkaar veroor deeld." Uit-winkel Enkele VW-leden reageerden met scepsis op de omzetresul- taten van de VW Uitwinkel in Haamstede. Uit de jaarcijfers wordt niet duidelijk hoe de ge schatte omzet zich verhoudt tot de prognose. In juni en juli werd in de winkel voor 7500 gulden verkocht uit het Uit-as- sortiment. Van de traditionele producten die de VW in huis heeft, werd ten gevolge van de nieuwe formule 6000 gulden méér verkocht. De winkel sluit het jaar vermoedelijk af met een negatief resultaat van 6500 gulden. Naar verwachting komt de Uitwinkel over enke le jaren uit de rode cijfers. Het verschil van mening gaat over een bedrag van ongeveer 100.000 gulden. De provincie vindt dat er ongeveer 300.000 gulden te veel aan subsidie is ontvangen door De Poorters hof. De laatste vindt echter dat het gaat om een bedrag van on geveer 200.000 gulden aan te veel ontvangen subsidie. Het meningsverschil draait om de verdeelsleutel van de subsi diabele kosten. De provincie vindt dat maar tien procent van de subsidie aan exploitatie besteed mag worden. Volgens de tegenpartij is dat veel te weinig. Welke van de twee partijen ge lijk krijgt, zal beslist worden tijdens een hoorzitting op dins dag 3 december in Middelburg. Het Woonzorgcomplex De Poortershof bestaat uit 29 wo ningen, waarin momenteel 38 bewoners zelfstandig wonen. Behalve deze zelfstandigen wonen er ook nog vijftien be woners met een indicatie voor de Wet Bejaarden Oorden. Voor deze mensen ontvangt men een provinciale subsidie van 225.000 gulden per jaar. De Poortershof is het eerste De zeehonden - alle vrouwtjes - zijn in augustus nadat ze hun moeder kwijtgeraakt waren gevonden. Twee vlakbij Blan- kenberghe, één bij de Greve- lingendam en één bij Ritthem aan de Westerschelde. De die ren waren verzwakt en hadden allerlei wondjes, abcesjes en een ontstoken bek. Daarom werden ze naar de Zeehonden crèche in Pieterburen ge bracht. Medewerkers van de zeehon dencrèche, de provincie Zee land en de regiopolitie en dege nen die de zeehonden hebben gevonden zijn getuige van de vrijlating morgen. Verwacht wordt dat de dieren hun soort genoten in de Oosterschelde zullen opzoeken. Bij binnenkomst in de Zeehon dencrèche in Pieterburen wo gen de zeehonden nog maar tien kilo. Nu is hun gewicht on- ZIERIKZEE - Aan de Grevelin- genstraat in Zierikzee brak dinsdagavond omstreeks ze ven uur brand uit in een pa piercontainer. De Zierikzeese brandweer heeft de brand ge blust. De brand is vermoede lijk aangestoken. 100 woon-zorgcentrum in Zeeland en heeft daarom bij de oprich ting een experimentele status gekregen voor tien jaar. Daar bij zijn regels opgesteld, onder andere voor de bovengenoem de bijdrage die De Poortershof tot 2001 zou ontvangen. De Poortershof heeft elk jaar de jaarrekeningen ingestuurd en heeft daar nooit een reactie opgehad. Nu er vijf jaar om zijn, is er een verschil van me ning ontstaan over de verdeel sleutel van het subsidiabele bedrag. In haar recht J. P. van Willigen, afdeling Fi nancieel Economische Zaken bij de provincie beaamt het verschil van mening over de expoitatiebijdrage en is het standpunt toegedaan dat de provincie hiermee in haar recht staat. „We zullen eerst af wachten wat de onafhankelij ke commissie die beide partij en zal horen, gs gaat adviseren. Dit advies kan door gs ook naast zich neergelegd worden en De Poortershof kan ook nog in beroep gaan." geveer 40 kilo, ze kunnen zelf standig etefi en zijn kernge zond. Om zeehondenziekte te voorkomen zijn ze ingeënt met een vaccin dat door de weten schappelijke afdeling van de zeehondencrèche is ontwik keld. Het periodiek terugzet ten door de zeehondencrèche van gerevalideerde zeehonden in de Oosterschelde past in het streven om voor dit gebied te komen tot een zelfstandige, le vensvatbare, populatie zee honden. In principe worden niet meer zeehonden terugge zet dan er in de voorgaande pe riode zijn opgevangen. In de afgelopen zomer zijn twee zeehonden in Zeeland aangespoeld en twee in België. Vanaf de eerste uitzetting in 1989 tot en met vrijdag zijn 21 zeehonden teruggezet in het Deltagebied waar momenteel 51 zeehonden verblijven. Advertentie M. van den Boogert Handelsonderneming B.V. Hofdijksweg 30 A Postbus 43 -f* 3253 ZG Ouddorp Tel. 0187-681804 fl Fax 0187-684386 SPIJKERBROEKEN 3 stuks 89,00 Verwachting t/ro maandag 2 dec. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht n. west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp, -1 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 29nov. Zon op 08.23, onder 16.31 Maan op 20.50, onder 11.21 Laatste Kwartier: 3 dec. (06.07) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na enkele rustige en vrij droge dagen verandert het weer morgen drastisch. Regen en wind bepalen het beeld en geven bet weer een herfstachtig aanzien. In de och tend lijkt het meer op winter. Met na me in het binnenland kan het in de ochtend sneeuwen, met alle gevol gen van dien voor het verkeer. Dit weer hangt samen met invloeden van de Oceaan. Een storing bereikt ons komende nacht. Eerst koelt het vannacht tijdens opklaringen nog flink af. In het binnenland komt het tot lichte vorst. In het westen neemt de bewolking al vrij snel toe; de mini mumtemperatuur blijft daar boven nul. In de loop van de nacht valt de neerslag in de westelijke provincies dan ook als regen. Gaandeweg naar het oosten gaat de regen over in sneeuw of natte sneeuw. Morgen middag regent het op de meeste plaatsen. Langs de kust vallen enke le losse buien. De zuidwestenwind trekt flink aan, langs de kust tot krachtig of hard. Het wordt wat min der koud. In het westen loopt het kwik op tot een graad of 8, meer naar het oosten tot 5 of 6 graden. Het weekeinde is wat rustiger. Vooral zondag krijgt de zon ruim kans. ZIERIKZEE - Bij snelheids controles, gisteren en eergiste ren, werden in totaal 154 hard rijders door de politie betrapt. De hoogste snelheid werd dins dag gemeten op de N59 bij Oos- terland. Daar reed iemand 145 kilometer per uur. Dat is 65 meer dan maximaal is toege staan Dinsdag werd er vanaf 16.30 uur achtereenvolgens gecon troleerd op de Kraaijenstein- weg, de Serooskerkseweg, en de N59 bij Oosterland. Bij deze drie controles werden 97 snel heidsovertreders door de ra- darapparatuur betrapt. Gis teravond kwamen daar nog eens 57 overtreders bij. Toen werden controles uitgevoerd op de Weg naar de Val, de Ser ooskerkseweg en de N59 bij Nieuwerkerk. BURGH-HAAMSTEDE - De fusie van de WV's op Schouwen-Duiveland komt er niet voor ja nuari 1998. De vijf huidige WV's hebben voor komend jaar de gemeentelijke subsidies veilig gesteld. Er wordt een adviesbureau ingescha keld om de consequenties van de fusie voor per soneel en de financiën in kaart te brengen. Door gemeente Zierikzee ZIERIKZEE - De provincie heeft goedkeuring verleend aan de aankoop van restaurant Mon dragon door de gemeente Zierikzee. De aan koop vindt plaats om de culturele activiteiten in de Concertzaal veilig te stellen. ge podiumaanbod blijft gecon tinueerd en dat de vaste ge bruikers van het Mondragon- zalencomplex daar kunnen blijven. De panden aan de Oude Haven en Paardenstraat worden aan gekocht voor een bedrag van één miljoen gulden. De ge meente neemt de inventaris van restaurant Mondragon over voor 150.000 gulden. De verbouwing van het pand moet beperkt blijven tot het hoogst noodzakelijke. Hiervoor is 150.000 gulden beschikbaar. Toekomstbeeld Het college heeft nog geen con creet uitgewerkt toekomst beeld over de vorm waarin een en ander wordt geëxploiteerd. De gemeente exploiteert de panden niet zelf. Een nog op te richten beheersstichting gaat zich daar mee bezig houden. De taak van de beheersstichting is ervoor te zorgen dat het huidi- Volgens burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs hebben zich uit de horeca al verschillende mensen gemeld die het voor malige restaurant willen run nen. Het gemeentebestuur wil een Grand Café als ondersteu ning van de Concertzaal. De aankoop van Mondragon vindt plaats op maandag 16 de cember. In het kader van de herindeling moet de provincie goedkeuring verlenen aan de uitgaven voor de aankoop door de gemeente. In de raadsverga dering in september ging de ge meenteraad al akkoord met de aankoop van Mondragon. Bij Roggenplaat in Oosterschelde NEELTJE JANS - Nappie, Soleil, Myrthe en Laurant. Dat zijn de namen van de vier zeehon den die morgen, vrijdag 29 november, vrijgela ten worden op de Roggenplaat in de Ooster schelde. ZIERIKZEESCHE i|l Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3