Budgetteren is te leren Weg- en waterbouw aan Grachtweg Groen licht voor nachtvluchten Beek Kamer stemt in met omroeptientje regio Kamer steunt minister in gebruik landbouwgif Woonlasten Uüriheh budget aardig in de war schoppen maar: Zeeuw verdacht van ontucht pleegkinderen Voorzitter van CTSV Actie tegen milieubeleid Veel foute paspoorten Caravan RAI trekt bijna 60.000 man Akkoord over metro Amsterdam Patrick Kluivert is al begonnen met werkstraf DONDERDAG 28 NOVEMBER 1996 NR 26086 Er wordt de laatste tijd hard gewerk aan de Grachtweg. Zowel in als naast de gracht zijn medewerkers van de gemeente en aan nemersbedrijven druk bezig om water en weg in orde te krijgen voordat de winter invaltDe Grachtweg moet tussen de rotonde en het Jannewekken opnieuw bestraat worden omdat het zand onder de stenen is weggespoeld. In verband met de intensiteit van het verkeer en de bussen die gebruik maken van deze weg ligt er een fundering onder het wegdek. Tussen de klinkers en de ste nen zou een laag zand moeten liggen. Deze laag is echter verdwe nen. C. van der Linde, hoofd afdeling gemeentewerken van Zie- rikzee, zoekt de oorzaak in het feit dat het zand oververzadigd is geraakt met water. Dit water kan niet onderlangs wegspoelen door de fundering. Door de druk op de weg, wordt het zand ver volgens onder en tussen de bestrating uitgeperst. In de gracht worden de laatste resten riet weggehaald. Dit riet wordt ieder jaar gemaaid. Aan de kanten gebeurt dat met een speciale ma chine, die het riet net onder de wateroppervlakte afsnijdt. In het midden van de gracht wordt het riet vanaf een vlot gemaaid. Dit gebeurt vlak voor de winter, omdat anders het riet weer gaat groeien. Bovendien zijn de schaatsliefhebbers op deze manier verzekerd van een ijsbaan zonder obstakels. (Foto: Marijke Fol- kertsma) Doorgedrukt volgens GroenLinks DEN HAAG (ANP) - Ondanks oppositie van GroenLinks, RPF, GPV en SP steunt de Tweede Kamer landbouwminister Van Aartsen in zijn besluit druk uit te oefenen op het College Toela ting Bestrijdingsmiddelen (CTB) om 19 omstre den landbouwgiften toe te staan. Dat bleek donderdag tijdens een debat in de Tweede Kamer. Het CTB, dat onafhankelijk is, liet begin dit jaar weten de ZIERIKZEE - Woonlasten kunnen het huis houdbudget aardig in de war schoppen. Veel mensen zien hun inkomen niet omhoog gaan, maar de rekening van de huisbaas wel stijgen. Huurachterstanden en uitstaande rekeningen bij het energiebedrijf komen regelmatig voor. Gelukkig bestaat er steeds meer hulp voor huurders en kopers die in de financiële proble men geraakt zijn. Man uit Oostkapelle MIDDELBURG (ANP) - De politie verdenkt een 48-jarige man uit Oostkapelle van het ple gen van ontucht met vijf pleegkinderen die bij hem hebben gewoond. Hij moet op 12 december voor de rechter verschijnen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft definitief groen licht gegeven voor het toestaan van een beperkt aantal nachtvluchten op Maas- tricht-Aachen-Airport (Beek). Geen van de wij- zingsvoorstellen haalde donderdag tijdens de stemmingen een meerderheid. DEN HAAG (ANP) - Oud-ban kier W. Scherpenhuijsen Rom wordt per 1 januari de nieuwe voorzitter van het College van Toezicht Sociale Verzekerin gen (CTSV). Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken zal het kabinet binnenkort voorstellen hem te benoemen. Dat hebben be trouwbare bronnen donderdag bevestigd. Scherpenhuijsen Rom (63) was bestuursvoorzit ter van de NMB. Na de fusie van NMB-Postbank en Natio nale Nederlanden vertrok hij na negatieve publiciteit over privébeleggingen die hij in het verleden had gedaan. Scherpenhuijsen Rom volgt D. van Leeuwen op, die in het voorjaar werd ontslagen als CTSV-voorzitter na interne problemen, evenals haar twee medebestuursleden. Hun func tie is tijdelijk waargenomen door A. Geurtsen en W. Etty. DEN HAAG (ANP) - Een groepje jongeren heeft donder dagmorgen actie gevoerd in de toegangshal van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer (VROM). De actie was ge richt tegen het falend milieubeleid van de over heid". De jongeren, verenigd in de ac tiegroep Vrom Red Ons Milieu, vinden dat minister De Boer en haar ambtenaren hun taak niet serieus nemen. Het huidige mi lieubeleid noemen ze gerom mel in de marge. „Grote verlie zen voor het milieu zoals de uitbreiding van Schiphol en de ,,semi "-nachtvluchten bij Beek werden de afgelopen tijd als overwinning gepresen teerd." DEN HAAG (ANP) - De over, heid gaat de komende tijd fou te paspoorten terughalen.Van de 48.000 nieuwe paspoorten die door 106 gemeenten zijn uitgegeven deugt 2 procent niet. Tijdens het jongste paspoort debat in de Tweede Kamer in oktober maakte staatsecreta ris Kohnstamm van Binnen landse Zaken de fout al be kend. Het gaat om een defect in de afdekfolie waaronder de foto en persoonsgegevens zit ten. De fout is met het blote oog niet te zien. Alle 48.000 houders van nieu we paspoorten krijgen een brief van de gemeente om hun paspoort te laten controleren. Dat gebeurt met een speciaal apparaat. Mensen die een fout paspoort blijken te hebben, krijgen kosteloos een nieuw persoonsbewijs. AMSTERDAM (ANP) - De Kampeer en Caravan Rai heeft dit jaar 59.520 bezoekers ge trokken. De tentoonstelling begon op 22 november en eindigde woens dag. In 222 stands presenteer den de exposanten de nieuwste modellen caravans, tenten, vouwwagens en kampeerau to's. De caravan bleek nog steeds het populairste kam peermiddel te zijn. Zestig pro cent van de bezoekers gaf aan dat ze om die reden een bezoek brachten aan de kampeerten- toonstelling. AMSTERDAM (ANP) - Een meerderheid van de Amster damse gemeenteraad stemde woensdagavond in met de aan leg van de Noord-zuidlijn, de metroverbinding tussen Am sterdam Noord en het zuidelijk deel van de stad. De lijn moet vanaf 2005 per dag 160.000 passagiers vervoeren. Uitvoering van het megapro ject kost ongeveer 1,8 miljard gulden. Alleen De Groenen en de So cialistische Partij stemden te gen, terwijl één lid van de Pv- dA-fractie zich onthield van stemming. Het raadslid B. Robbers van D66 maakte zijn opvatting zonder woorden dui delijk; hij hield zijn broek op met bretels met het metrologo. Er kan ook een positieve reden zijn om eens met iemand over geld en wonen te gaan praten. Bijvoorbeeld iemand die zich afvraagt of hij misschien de woning die hij nu huurt zou willen en/of kunnen kopen. Ie mand heeft een huurachters tand van drie maanden. Zijn inkomen is net zo hoog als de bijstand. Hij loopt die achter stand nooit meer in en er ko men steeds dreigbrieven van de huisbaas. Wat te doen? Wie financieel in de problemen raakt doet er goed aan hulp te zoeken. In de praktijk is geble ken dat het bijna niemand (met een laag inkomen) lukt om zelfstandig uit de rode cijfers te komen. Er zijn een paar mo gelijkheden. Wie een aantal maanden betalingsachters tand heeft kan het beste met de huisbaas, de woningbouwcor poratie, gaan praten. Veel cor poraties hebben iemand in dienst met wie het probleem besproken kan worden. Er be staat vaak een regeling voor schuldsanering, een mogelijk heid de achterstand verspreid over een jaar te betalen. Een corporatie in Tilburg (TIWOS) heeft zelfs een budgetconsulen- te in dienst, die adviseert en bemiddelt bij schulden. Corpo raties zien dit als dienstverle ning aan hun huurder^. Schaamte Bij een particuliere huisbaas ligt dat natuurlijk wat moeilij ker. In dat geval is het beter bij de gemeente na te vragen waar men hulp kan krijgen bij dit soort problemen. In veel plaat sen is de afgelopen jaren een project schuldsanering of een bureau voor budgetadvisering gestart. Zij kunnen, naast ad vies over de maandelijkse in komsten en uitgaven, informa tie geven over schuldsanering door de sociale dienst en moge lijkheden voor het kwijtschel den van gemeentelijke heffin gen en belastingen. Huurachterstanden komen veel voor in Nederland en zijn beslist geen zaak waar men zich voor hoeft te schamen. On geveer twintig procent van de huurders heeft een achterstand van een maand huur. Een klei ner percentage, maar waar schijnlijk toch wel zo'n 100.000 huishoudens, kampt met een veel grotere huurschuld. Er ko men ook regelmatig huisuit zettingen voor vanwege deze financiële problemen. Schamen is niet nodig. Mensen raken door allerlei oorzaken, middelen, waaronder de be ruchte aldicarb en chloorthalo- nil, eigenlijk te willen verbie den omdat ze volgens1 de jongste inzichten te milieuver vuilend zouden zijn. Van Aart sen betoogde donderdag echter in de Kamer dat toelating er van onderdeel is van oude af spraken met de agrarische sec tor. ,,De overheid moet een betrouwbare partner zijn", al- vaak buiten hun schuld, in de knoei. Schamen lost niets op. Veel verhuurders trekken zelf aan de bel bij hun huurder als er een achterstand ontstaat. Op basis van de hoogte van het inkomen en de huur kan beke ken worden of een huishouden recht heeft op een bijdrage in de kosten «van het wonen. Die bijdrage heet Individuele Huursubsidie en de aanvraag loopt via de verhuurder of via de gemeente. Er zijn gemeenten die vinden dat er voor sommige huishou dens ondanks huursubsidie toch te weinig geld overblijft om van te leven.- Zij hebben een eigen fonds ingesteld waaruit ze nog extra uitkerin gen betalen aan de lage inko mens, een zogenaamd woonlas tenfonds. In Rotterdam is de uitkering vooral bedoeld voor mensen die een gerenoveerde woning bewonen. Er wordt ge middeld 850.- per huishouden dat in aanmerking komt per jaar uitgekeerd. De gemeente Leusden vindt een huur die ho ger is dan 25 procent van het inkomen niet langer verant woord. Het bedrag boven die dus de bewindsman, die vol mondig erkende daarom druk te hebben uitgeoefend op het CTB om de middelen alsnog toe te laten. Het CTB is uiteindelijk door de knieën gegaan. De Kamer fracties van VVD, PvdA, CDA en D66, hadden daar donder dag vrede mee. Ook hadden zij geen bezwaar tegen de handel wijze van de minister. 25 procent wordt bijbetaald. Dit besluit is door de gemeente Leusden genomen in het kader van de armoedebestrijding. De woonlasten van een koper zijn opgebouwd uit de kosten van de hypotheek (rente en af lossing), het huurwaardefor fait, onderhoudskosten, verze keringen en belastingen. De rente die betaald wordt is af trekbaar van de belasting. Hoe hoog dat voordeel is, hangt af van de hoogte en het soort van de hypotheek en het inkomen. Verkoop van huurwoningen staat op dit moment erg in de belangstelling. De Woonplaats in Groenlo biedt haar huurders uitgebrei de informatie over dit onder werp aan. Een medewerker van de corporatie komt. op ver zoek bij mensen thuis om te be kijken wat in hun situatie het meest voordelig is. Huisvesten tegen een redelijke prijs, in koop- of huurwoning is het cre do van deze verhuurder. En ontstaan er problemen, dan kan de koper het huis weer te rugverkopen aan de corpora tie. De woning van de Oostkapel- lenaar fungeert al vele jaren als gezinshuis voor de verzor ging van vijf tot zes pleegkin deren. De politie hield de man al in september aan nadat één van de twee jongens die toen bij hem woonden aangifte van ontucht had gedaan. Later meldden ook een tweede jon gen en drie jongens die eerder in het pleeggezin woonden het- Slechts beperkt aantal De kwestie-Beek is daarmee overigens niet van de agenda op het Binnenhof. De Tweede Kamer zal tijdens de procedu res die nu starten, onder meer over de Rijksbijdrage aan de exploitatie, zeer waarschijn lijk nog enkele malen over de Limburgse luchthaven spre ken. Beek mag nu uitbreiden met een nieuwe oost-west-baan. Tussen 01.00 en 05.30 uur zal de luchthaven gesloten zijn. Jaar lijks zijn echter wel ongeveer 950 nachtvluchten toegestaan in de intussen befaamde „ran den van de nacht". De nieuwe De rechtbank in Amsterdam veroordeelde de Ajax-spits op 14 mei tot 240 uur dienstverle ning, drie maanden voorwaar delijke celstraf met een proef tijd van twee jaar en ontzegging van de rijbevoegd heid voor 18 maanden. Klui- vert veroorzaakte op 9 septem ber vorig jaar in Amsterdam-Noord een onge val waarbij de Vlaardingse schouwburgdirecteur M. Put man de dood vond en diens vrouw ernstig gewond raakte. De Ajacied ging in hoger be roep tegen het vonnis. Volgens zijn raadsman mr. M. Nan had de rechter tal van verweren van de verdediging ten onrech te links laten liggen. De voet baller reed volgens de recht bank ten minste 89,2 kilometer per uur op de plaats van het on geval, waar een maximum snelheid van 50 kilometer geldt. DEN HAAG (ANP) - De Twee de Kamer stemt in met de heffing van een provinciale op slag van maximaal een tientje per huishouden op de omroep bijdrage. Wel willen de vier grote fracties, VVD, PvdA, D66 en CDA, dat Provinciale Staten expliciet akkoord gaan met de opslag. De hoofdregel wordt, door een wijzigingsvoorstel van de vier fracties, dat de opslag nihil is tenzij de provincie anders be slist. Dat de opslag voor de fi nanciering van de publieke re gionale omroeporganisaties maximaal een tientje mag zijn, staat niet in de wet maar in een bestuursmaatregel. Dat bete kent dat voor een verhoging van het omroeptientje een vrij lichte instemmingsprocedure van het parlement nodig is. De grote fracties in de Tweede Ka mer volstonden woensdag met het indienen vanhet wijzi gingsvoorstel; donderdag zal het wetsvoorstel bij de stem ming met ruime meerderheid halen waarna de Eerste Kamer zelfde vergrijp. Het gaat vol gens de parketvoorlichter van het Openbaar Ministerie in Middelburg om jongens in ver schillende leeftijdscatego rieën. De feiten waarvan zij aangifte deden, vonden de afgelopen vijf tot zeven jaar plaats. Vóór september waren er nooit klachten over het gedrag van de man. baan zal pas kort na de eeuw wisseling gereed zijn. Vooral charters moeten van de uitge breide luchthaven gebruik gaan maken. Gesloten De stemmingen werden kort verstoord door actievoerders die meenden dat de luchthaven helemaal gesloten zou moeten worden. Een groep van onge veer vier activisten werd uit eindelijk enigszins hardhan dig van de publiekstribune verwijderd. Aan het besluit van Kluivert om zich uiteindelijk toch niet tegen het vonnis te verzetten, liggen overwegingen van per soonlijke aard ten grondslag, aldus een persbericht van Nan. Kluivert wil ook niet nog maals geconfronteerd worden met extreme publiciteit rond de zaak in hoger beroep. De dienstverlening die Kluivert verricht, bestaat uit onder- houds- en verzorgingswerk bij een project van een welzijnsin- stelling. Kansloos Mr. J.M. Tromp, advocaat van de familie Putman, is blij dat Kluivert inziet dat een hoger beroep kansloos is, al brengt dat Putman niet terug. Na het intrekken van het hoger be roep door Kluivert, heeft ook het Openbaar Ministerie het hoger beroep ingetrokken. i het nog voor de jaarwisseling zal afhandelen. Het Interpro vinciaal Overleg (IPO) heeft kritiek op het voorstel. Zo is volgens het IPO verzuimd in de wet vast te leggen dat het rijk de opbrengst van de regio nale opcenten met een gelijk bedrag verdubbelt. Staatsse cretaris Nuis (Media) heeft dat overigens wel toegezegd. Verder maakt het IPO be zwaar tegen de voorwaarde van Nuis dat de reclamemaat schappij van de regionale om roepen (ORN) nauw gaat sa menwerken met de landelijke STER. Dat schrikt de uitge vers, die zelf commerciële re gionale omroepen in de markt kunnen zetten, af bij mogelij ke samenwerking met de pu blieke regionale omroepen. Het IPO signaleert hier een te genstrijdigheid met het beleid van het Commissariaat voor de Media. Dat tolereert onder strikte voorwaarden reclame exploitatie in private handen bij samenwerking van private en publieke omroeporganisa ties in de regio. Zowel huurders als kopers van huizen kunnen in de problemen komen. Veel problemen kunnen ech ter voorkomen worden. (Archieffoto) Staten moeten expliciet akkoord Na aanrijding dodelijke afloop AMSTERDAM (ANP) - Ajacied Patrick Klui vert blijkt enige maanden geleden al te zijn be gonnen met de werkstraf die de rechtbank hem dit jaar oplegde in verband met een dodelijke aanrijding. Kluivert heeft het hoger beroep te gen het vonnis ingetrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 11