De Bosjes van Zeezicht en de Oostdijkse school 'Geintje' resulteert in zaak trendy artikelen Voorspeelmiddag leerlingen Apollo dier in het vizier Ouddorpse boekhandel krijgt nieuwe eigenaar Kater Pim wil liefde en aandacht van het baasje n 1 1 Boek over Goereese gehucht Oostdijk Twee Ouwerkerkse vriendinnen openen Ekstreern WOENSDAG 27 NOVEMBER 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD OUDDORP - „Op zondag fietste ik wel eens. Op warme dagen zwom ik soms in zee. Ook reed ik op zondag wel eens met mijn motorfiets, een Indian, rond de kerk in Ouddorp." Om deze redenen durfde Pieter Troost in 1931 aanvankelijk niet te sollicite ren naar de baan van onderwijzer op de lagere school van Oostdijk. In het boek 'Het Goereese ge hucht Oostdijk' wordt beschreven hoe Troost toch terecht kwam op die school, waar hij de laatste hoofdonderwijzer zou zijn. Behalve het wel en wee van de vroegere Oostdijkse open bare lagere school wordt in het boek aandacht besteed aan de geschiedenis, sfeer, gebouwen en natuur in en rondom het gehucht, dat ten noorden van Goedereede tegen de Oostduinen ligt. Be halve verenigingen, inmid dels verdwenen, boerderij en, woonhuizen, café's en winkels worden ook de .ver dedigingswerken van Oost dijk besproken, de ruilver kaveling in de Oude Oostdijksepolder en fauna, flora en natuurgebieden in en rondom Oostdijk. N ieu wsgier igheid Het boek werd geschreven door E. A. Bik uit Oostdijk en gedrukt bij uitgeverij Oostdyck in Goedereede. De auteur werd geboren in 1945 en werkt als advocaat in Rot terdam, met als specialisatie is zee- binnenvaartrecht. Bik woont sinds vijf jaar in Oost dijk. Nieuwsgierigheid naar de geschiedenis van zijn woonomgeving bracht hem tot het verzamelen van de ge gevens, waarop het boek is gebaseerd. Een belangrijke inspiratiebron daarbij was de in 1843 verschenen be schrijving van het eiland Goeree-Overflakkee door predikant B. Broers. Bik schreef eerder het boek 'Kromsluiting in de ijzers'. In 1997 wordt een boek van zijn hand uitgegeven, waarin uitspraken van de Raad voor de Scheepvaart centraal staan. In het voorwoord van zijn pas verschenen boek over Oostdijk, vertelt de auteur dat het gehucht, aan de bin nenzijde van de duinen, van daag de dag een aantrekke lijk gebied is om te wonen, te fietsen of wandelen. Armoedig oord „Tientallen jaren geleden werd Oostdijk beschouwd al een armoedig oord. Er woon den stropende landarbei ders, die hun onderlinge twisten oplosten met behulp van een jachtgeweer. Het ge hucht was verder een ver blijfplaats voor lieden die, om verschillende redenen, liever niet meer in de stad Goedereede werden gezien. Voor middenstanders gold de regel dat je aan Oostdij kers, zeker die uit het Oos terse Bos, niets op de pof moest verkopen." Tegenwoordig wordt het ge hucht niet meer beschouwd als een achterbuurt van Goe dereede of Ouddorp. Het wordt daarentegen vaak aangeduid als 'de Goüdkust' Dit komt omdat het gebied ongeveer twintig jaar gele den werd ontdekt door 'men sen van de overkant'. Zij lie ten de oude huizen en boerderijtjes, die ze voor veel geld kochten, restaure ren of vervangen door nieu we huizen. Geen streekroman Bik wilde van zijn boek geen 'streekroman' maken. Daar om liet hij sterke verhalen, die gebaseerd bleken op hal ve waarheden, geruchten of roddels in zijn boek buiten Links op de foto de lagere school van Oostdijk en rechts de bijbehorende dienstwoning. beschouwing. Wel zijn in het boek namen opgenomen van van voormalige bewoners van het gebied, wiens huizen of boerderijen ^worden be schreven. In 'Het Goerees gehucht Oostdijk' is onder meer een citaat opgenomen uit de reeks feuilletons van Willem Walraven uit Dirksland, die in 1934 en 1935 onder de naam Levenslijnen werden gepubliceerd in de Indische Courant. Walraven geeft daarmee een beeld van de moraal uit die periode, aan de hand van een predikants benoeming. „Het college kwam in conflict met 'het heidendom' vanaf de dag dat de predikant was benoemd. Een predikant, die een zeld zaam redenaarstalent bezat, die al heel wat van de wereld had gezien en in elke opzicht ver verheven was boven het gros van de boerengemeen schap. Stroohoed Maar de man fietste! Hij droeg een stroohoed of een bolhoedje, een colbertje in- plaats van een geklede jas. Hij liep over de kermis en ge noot zichtbaar van de paar denmarkt en ging schaatsen als er ijs lag. Hij speelde thuis op de viool; een instru ment dat in calvinistische ogen het symbool was van al le duivelse zondigheid. Er gingen geuchten dat hij met zijn vrouw had gedanst op de marmeren vloer van de vesti bule van de pastorie." De situatie werd zo gespan nen dat Kerkeraad en predi kant niet meer met elkaar spraken. De koster, de ker- keknecht, ouderlingen, dia kens en hun echtgenotes keerden ?ich tegen de domi nee. Maar iedereen die jong en ondogmatisch was en ook 'intellectuelen' als de burge meester en onderwijzers schaarden zich achter de pre dikant. Bik haalt deze mo- raalschets in zijn boek aan om duidelijk te maken waar om Pieter Troost in 1931 aan vankelijk niet durfde sollici teren naar de functie van onderwijzer. Jacob Breen In het boek worden ook aan dacht besteed aan het werk dat Jacob Breen verichtte in het natuurgebied De Kwade Hoek. Het gebied werd in 1852 door zijn vader Aren Breen aangekocht van de Staat der nederlanden. Na de Tweede wereldoorlog ver keerde het duingebied door het 'beheer' van de Duitsers in een verwaarloosde toe stand. Breen nam allerlei maatregelen om de situatie te verbeteren. „Hij plantte helm, ontwater de het natte gors en plantte vele bomen." Breen wordt in het boek door middel van een foto geëerd voor zijn werk zaamheden. Het boek 'Het Goereese gehucht Oostdijk' werd afgelopen zaterdag in het gehucht zelf gepresen teerd. Het is verkrijgbaar bij boekhandel Van Koppen in Ouddorp. PAARDENSPORT ZONNEMAIRE - Ruiter P. van Gilst uit Zonnemaire be haalde met zijn Friese sten merrie Ilonaq de laatste winstpunten voor klassering in de klasse Zl. Dat gebeurde tijdens een wedstrijd in Ou- de-Tonge. Van Gilst bereikte het resultaat met punten, die in tweeëneenhalf jaar wer den opgebouwd. Ilonaq is het eerste Friese paard in Zee land waarmee deze klasse ring werd bereikt. De train- ster van het paard is Petra Schot. LEZING OUDDORP - Op initiatief van paardenvereniging De Sasruiters geeft dierenarts Prins uit Hellevoetsluis vrij dag 29 november een lezing. De lezing gaat over de voe ding van paard en pony in re latie tot fokkerij, opfok, training en sport. De dieren arts licht zijn verhaal toe met dia's en voorbeelden. Tevens is gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie. De lezing is in de manege aan de Hofdijkseweg in Ouddorp en begint om 20.00 uur. PAKJESREGEN MIDDELHARNIS - Een Zeeuwse vrouw, die met haar zuster inkopen deed in Middelharnis, ge droeg zich ongewild zeer gul ten opzichte van een man uit Middelharnis, wiens auto op het par keerterrein stond. De vrouwen slaagden zo goed bij het inkopen doen, dat een van hen be sloot om een aantal pak jes vast in de kofferbak van de auto te leggen, terwijl haar zuster door- winkelde. Op het par keerterrein opende zij zonder erg de kofferbak van een 'vreemde' auto en deponeerde de pakjes daarin. Ze bemerkte de vergissing pas toen ze aan het eind van de mid dag met haar zuster op het parkeerterrein arri veerde om de rest van de inkopen in de kofferbak te leggen Die bleek op- allend leeg. De auto waarin de Zeeuwse haar gulle giften deponeerde bleek al te zijn vertrok ken. De automobilist, een man uit Middelhar nis, meldde de onver wachte pakjesregen in zijn kofferbak bij de po litie, zodat de vrouwen alsnog met al hun inko pen huiswaarts konden keren. ZIERIKZEE - „Zullen we samen een winkeltje be ginnen?" Angelique Grinwis en Diana Renters uit Ouwerkerk zeiden het de afgelopen jaren regelma tig tegen elkaar als een geintje. Maar die opmerking vormde toch het begin voor de zaak in trendy artike len: Ektreem, die enkele dagen geleden werd geo pend in de Visstraat in Zierikzee. In de nieuwe zaak worden voornamelijk gebruiksvoor werpen aangeboden, maar dan wel van een heel bijzon dere vormgeving. Italiaanse spiegels met sierlijke kope ren randen, klokken met me talen kasten in strakke vormgeving, maar ook in veelkleurige ronde en zelfs opblaasbare kasten. Fot olijstjes met goud- en zilver kleurige randen, die juist vanwege hun kitscherige uit straling 'in' zijn. Angelique Grinwis en Diana Kenters zijn dol op deze tren dy artikelen, waarmee het interieur kan worden ver fraaid. „Je leest er vaak over in tijdschriften als Huis en Interieur en VT-Wonen. Ze hebben een bijzondere of al ternatieve vorm. Dat is heel boeiend. Wij houden allebei van moderne spullen." De 27-jarige Angelique Grin wis werkte voorheen in de horeca en in een Zierikzeese lederwarenzaak, terwijl Dia na Kenters actief was als me dewerkster relatiebeheer bij een bedrijf. Enkele maanden geleden besloten ze de stap te wagen naar de eigen zaak, waarover ze zo vaak, als geintje, praatten. „We wil denwat anders." Op de Najaarsbeurs in Utrecht legden ze contacten met leveranciers van trendy artikelen, waaronder Alm Duo Design en Handed By. In de Visstraat vonden ze het diepe, smalle pandje dat ge schikt bleek voor hun win kel. De naam voor de nieuwe zaak: Ekstreern kwam voort uit het stopwoord dat beide vriendinnen afgelopen zo mer gebruikten. „We ge bruikten om de haverklap het woordje 'extreem'. Dus de keus was snel gemaakt toen we over een naam voor de zaak gingen nadenken." Dat kwam volgens de vrou wen ook omdat dat woord precies van toepassing is op de collectie. In ruim een maand tijd creëerden zij, sa men met vrienden, in de nieuwe zaak het interieur, waarin de collectie tot zijn recht komt. Daarbij werd ge kozen voor roodbruine en na- tureltinten. Angelique en Diana zijn er van overtuigd dat hun collec tie past in het aanbod dat tot nu toe in Zierikzee te koop was. „We hebben eerst heel goed gekeken wat er wel en niet was. Moderne, trendy artikelen ontbraken." De on derneemsters denken dat hun collectie vooral jongeren zal aanspreken en iets oude re mensen met een moderne smaak. „Mensen zijn steeds meer bezig met de inrichting van hun interieur. Ze maken bewuste keuzes, omdat ze iets heel eigens in huis willen hebben." Behalve gebruiks voorwerpen als krantenbak- ken, pepermolens en vazen in niet-alledaagse vormen en kleuren, zijn bij Ekstreern ook alternatieve meubelen te zien. Ze zijn onder meer ge maakt van papier maché en voorzien van zebra-, giraffe - of varkensdessins. „In de toekomst willen we de collectie uitbreiden met nog meer meubelen." Ekstreern is het hele jaar door geopend tijdens de gebruikelijke win kelopeningstijden. Het interieur van Ekstreern werd uitgevoerd in zachte tinten om de trendy collectie goed tot zijn recht te laten komen. (Foto: Marijke Folkertsma) Firma Vroegindeweij gaat pand in mei renoveren Boek- en kantoorboekhandel G. vari Koppen in Ouddorp wordt gerenoveerd door de nieuwe eigenaar Vroegindeweij uit Middelharnis. OUDDORP -In 1936 begon Ger van Koppen een boekhandel op de Hoederdijk in Ouddorp. De zaak, die inmiddels dertig jaar wordt gerund door zijn zoon Cees van Koppen, gaat nu over in andere han den. De boek- en kantoorboek handel wordt overgenomen door de heren Vroegindeweij senior en junior uit Middel harnis. De familie Vroegin deweij heeft al ruim 91 jaar een boekhandel in Middel harnis. De onderneming is daar net zo'n begrip als Van Koppen in Ouddorp. Uitbreiding De frima Vroegindeweij wil boekhandel Van Koppen overnemen omdat dat de mo gelijkheid biedt tot uitbrei ding van de onderneming en een betere dienstverlening naar de klanten. Vroeginde weij is lid van een inkoopor ganisatie, waarbij 125 Neder landse boekhandels zijn aangesloten. Daardoor is het mogelijk een ruim assortiment boeken in de winkel te brengen tegen een voordelige prijs. Vroe gindeweij heeft verder plan nen om de afdelingen sup plies voor computers en multi media in de kantoor boekhandel-afdeling aan zienlijk uit te breiden. Renovatie Vroegindeweij gaat boek handel Van Koppen in febru ari uitbreiden, renoveren en voorzien van een nieuw inte rieur. De verkoopoppervlak te krijgt daarbij een afme ting van ongeveer 160 vierkante meter. De winkel wordt vanaf die tijd gerund door mevrouw Vroegindewe ij senior met het huidige per soneel van Van Koppen. De heer Van Koppen gaat werken in de drukkerij aan de Broekweg in Ouddorp, die hij drie jaar geleden op richtte samen met Jan Kui per. Hij blijft actief in de evenementencommissie van de Ondernemers Vereniging Ouddorp. Van Koppen deed de boekhandel over aan Vroegindeweij om het wat minder druk te krijgen. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. Kinderen in het verkeer I. Beperkingen van jonge kinderen. Kinderen zijn kwetsbaar in het verkeer. Kinderen zijn speels,ze kennen niet alle regels en beleven het verkeer anders dan volwassenen. Overheden,scholen,weggebrui kers,de kinderen zelf en hun ouders en als laatste de poli tie hebben een gezamenlijke verantwoordelijkheid iets aan die kwetsbaarheid te doen. Vooral gemotoriseerd verkeer vormt een bedreiging voor kinderen.Die bedrei ging kan minder worden, wanneer bestuurders zich reali seren wat de beperkingen zijn van kinderen in het ver keer en weten hoe ze rekening met hen kunnen houden. Van kinderen wordt maar al te vaak hetzelfde verkeers gedrag verwacht als van volwassenen. Maar dat is te veel gevraagd. Weinig kennis en ervaring. Jonge kinderen tot ongeveer 8 jaar,hebben weinig ver- keerskennis en verkeerservaring.De enorme hoeveelheid verkeersregels leer je nu eenmaal niet van de ene op de andere dag en ervaring doe je op na verloop van jaren. Jong geleerd is oud gedaan. Klein van stuk. Door hun lengte zijn kinderen niet of slecht te zien, bij voorbeeld tussen geparkeerde auto's.Ook zien ze zelf minder of niets tussen geparkeerde auto's.Probeer het maar eens uit: ga eens door de knieën en bekijk het ver keer eens vanuit het standpunt van een kind. Daarom heeft het districtsbestuur van VVN Zeeland deze zomer het initiatief genomen voor een actie om de zichtbaarheid en dus ook de verkeersveiligheid van de allerjongsten in het verkeer te verbeteren. Zij heeft de fietsbranche ver zocht om elke fiets voor jongeren in de leeftijdsgroep van 4 t/m 6 jaar te voorzien van een (gratis) oranje vlag op standaard. Kinderen die op een dergelijke fiets rijden,vallen in het verkeer beter op,omdat het oranje vlaggetje boven hen uitsteekt. Automobilisten kunnen daardoor beter anticiperen op kinderen die staan te wachten tussen een rij geparkeerde auto's om over te ste ken.Dit voorkomt onaangename verrassingen. Afstand, Remweg, Snelheid. Als jonge kinderen het verkeer wel zien aankomen,kun nen ze moeilijk afstanden,remwegen en snelheden schat ten. Ze vertrouwen er te snel op.dat als zij het verkeer zien aankomen, dat verkeer hen ook ziet aankomen en nog wel op tijd zal remmen.En steken dan over,terwijl het eigenlijk niet kan. NIEUWE-TONGE - Op initiatief van harmonie-or kest Apollo werd een voorspeelmiddag voor leerlin gen gehouden in 'Ons Dorpshuis' in Nieuwe-Tonge. Alle leerlingen van het har monie-orkest lieten, tijdens een anderhalf durend pro gramma, een staaltje horen van hun muzikale kunnen. Zij traden op onder leiding van de eigen docenten van het muziekgezelschap Gerrit Z weerus, Hugo Verweij, John Segers Cees Veerman en Martin van der Woude. Het evenement werd beslo ten met een optreden van het jeugdharmonieorkest van Apollo onder leiding van Hu- go Verweij. Een aantal num mers stond in het teken van de Sinterklaastijd. Het pro gramma varieërde verder van marsen tot rock- en bluesmuziek. Uit het optre den bleek dat de kwaliteit van het jeugdorkest belang rijk is toegenomen ten op zichte van vorig jaar. De voorspeelmiddag werd bezocht door ongeveer hon derd belangstellenden. Voor zitter Peter Gebraad uitte voorafgaand aan de muzika le middag zijn zorgen over de financiële consequenties die de jeugdopleiding met zich meebrengt. De muziekver eniging is daarvoor groten deels afhankelijk van de Sponsorloterij. W1NTERLOOP BRIELLE - Vanuit het centrum van Brielle wordt zondag Idecember een Win- terloop gehouden. Sportieve- lingen die aan het evenement willen deelnemen kunnen kiezen uit de afstanden tien Engelse mijlen (ruim zestien kilometer), tien of vijf kilo meter. De jeugd kan de af standen duizend of 1500 me ter leopen. Het evenement ibegint om 10.55 uur De jeugd start om 10.10 uur. (Foto: Marijke Folkertsma) Kater Pim uit het dierenasiel in Zierikzee is nogal bedroefd. Deze drie jaar oude zwart/witte kat is het vertrouwen in de mens een beetje kwijtgeraakt. Pim heeft enkele slechte erva ringen opgedaan in zijn nog jonge leventje. Vandaar dat hij graag een baasje wil dat hem rustig en liefdevol benadert, zo dat hij het vertrouwen in de mens kan herwinnen. Pim is een beetje verlegen en wil graag veel aandachtOok gaat deze kat graag naar buiten. Met andere katten kan hij goed opschie ten. In deze periode van het jaar kruipt Pim lekker dicht te gen de kachel of de cv aan om zich op te warmen. Nu nog een baasje dat hem warmte en een goed onderkomen geeft en Pim heeft het weer prima naar zijn zin. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 0111-417013. Er zitten vijftien katten en twee honden. Kater Lukas is geplaatst. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 17