Inbrekers komen vaak op herhaling bij zelfde adres 'Minder beschermingsmiddelen kan' COC wil in de toekomst ANWB voor homo's zijn 'Blijf van m'n lijf' kan slechts derde helpen FNV-service bij aangifte belastingen Voorzitter Zeeuwse Waterschapsbond: Zwarte Pieten van De Punt Vijftig jaar belangenvereniging homo 's DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 NR 26085 7 ZIERIKZEE - Volgens W. A. Gosselaar, voorzit ter van de Zeeuwse Waterschapsbond kan het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen nog verder omlaag. Dat zei Gosselaar tijdens de jaarvergadering van de bond. Op korte termijn wordt, zo kondigde Gosselaar aan, een op het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen toe gespitste, voorlichtingscampagne gestart. gebruik van bestrijdingsmid delen aanzienlijk is vermin derd en de doelstellingen uit het meerjarenplan gewasbe scherming gehaald worden, blijven de waterschappen van mening dat nog betere resulta ten mogelijk zijn. Die boven dien zijn toegesneden op de Zeeuwse situatie." De Zeeuwse Waterschaps Bond (ZWB) zit regelmatig om de ta fel met de Land- en Tuinbouw Organisatie-raad (LTO-raad) Dit overleg heeft al geleid tot het instellen van een werk groep waarin beide organisa ties vertegenwoordigd zijn. De aandacht van de werkgroep gaat vooral uit naar de wens van de waterschappen om de verontreiniging van het opper vlaktewater door bestrijdings middelen verder terug te dringen. „Hoewel de land bouworganisaties ons er na tuurlijk op wijzen dat het Er ligt inmiddels een afspraak voor het starten van een voor lichtingsronde. Daarbij wordt de aandacht vooral gericht op gebruikers van bestrijdings middelen en de vraag hoe de belasting van het oppervlakte water verminderd kan wor den. Daarnaast wordt gepro beerd een project op te starten om na te gaan of er nog andere manieren zijn om de water kwaliteit te verbeteren. De waterschapsbond zoekt, zo gaf Gosselaar aan, ook toena dering tot de Zeeuwse Milieu federatie (ZMF). Er is nog geen structureel overleg, maar wel heeft de waterschapsbond toe gezegd mee te zullen werken aan een studiemiddag over de aanpak van diffuse vervui lingsbronnen. Daarbij gaat het om vervuiling door bijvoor beeld zinken dakgoten en koperen drinkwaterleidingen. ,,Ik denk dat we snel overeen- stemming zullen hebben tus sen de diverse partijen over het feit dat diffuse bronnen aangepakt moeten worden. Zelf heb ik tijdens de ZWB-ver- gadering in 1995 al gezegd 'eerst de bronnen aanpakken alvorens onderwaterbodems saneren. Anders kun je bezig blijven," aldus Gosselaar. Gosselaar ging in zijn jaarrede ook in op de verkeersveilig heid op de Zeeuwse platte landswegen. De waterschap pen doen volgens Gosselaar al van alles om de verkeersveilig heid te verhogen. Niet zonder trots memoreerde Gosselaar de aanmoedigingsprijs die de gezamenlijke Zeeuwse water schappen kregen voor de aan pak van verkeersonveilige si tuaties. „Wij menen dan ook dat de Zeeuwse plattelandswegen in goede handen zijn bij de water schappen." Gosselaar zei er wel meteen bij dat het nog geen tijd is om op de lauweren te gaan rusten. „De noodzaak blijft aanwezig om de aan dacht blijvend op de verkeers veiligheid te richten. Een van de mogelijkheden om de vei ligheid te verbogen is de in richting van plattelands we gen." ENSCHEDE (ANP) - Inbrekers hebben sterk de neiging een bezocht adres nogmaals aan te doen. Verder zoeken zij de buit over het alge meen dicht bij huis. Dat blijkt uit een onder zoek van drs. E.R. Kleemans. De kans dat een woning na een inbraak nogmaals wordt ge troffen, is volgens Kleemans tien keer zo groot als ver wacht. De verhoogde kans op een nieuwe inbraak verdwijnt na een maand overigens snel'. Hij kwam tot zijn conclusies na een analyse van 6000 opge loste inbraken in huizen in En schede tussen 1987 en 1992. De wetenschapper promoveerde onlangs op zijn onderzoek met de titel Strategische Misdaad analyse en Stedelijke Crimina liteit aan de Universiteit Twente. Minder dan 10 procent van de aangehouden daders, bleek verantwoordelijk voor de helft van de inbraken, ont dekte Kleemans. Deze harde kern bleek niet, zoals vaak wordt aangenomen, te bestaan uit harddrugsverslaafden. „Deze hebben vaak andere bronnen van inkomsten zoals Sporenonderzoek door de technische recherche na een inbraak. (Foto: Marijke Folkertsma) een uitkering, een baan, pros titutie of handel in drugs," zegt Kleemans. De verslaafden waren in Enschede verantoor- delijk voor een kwart van de inbraken. De reden dat inbrekers (binnen een maand) terugkeren naar een eerder bezocht adres, is volgens de onderzoeker vooral de bekendheid met de omge ving. ,Ze weten wat er te halen valt en ze weten hoe de situatie in zo'n pand is", zegt Klee mans. „Wellicht hebben ze iets achtergelaten dat ze toch wil len hebben." Volgens de wetenschapper zijn de conclusies uit zijn onder zoek van belang voor de politie in geheel Nederland. „Er wordt constant gezocht naar goede preventiemethoden. Als blijkt dat inbrekers terugke ren, kan de politie zich daarop richten. Omdat ze toch al op zo'n adres moeten zijn voor de afhandeling, lijkt me dat heel gemakkelijk". Dat bepaalde wijken vaker last hebben van geveltoeristen dan andere, komt volgens de onderzoeker doordat er in die gebieden meer inbrekers wo nen. De daders plegen de in braken namelijk relatief dicht bij huis. Bekendheid met de buurt en de afstand lijken vol gens Kleemans belangrijker dan de aantrekkelijkheid van een buurt, ook wat betreft de waarde van de mogelijke buit. Meer dan de helft van de da ders in Enschede bleek voor hun vijftiende al een keer met de politie in aanraking te zijn geweest vanwege een misdrijf. ZIERIKZEE - Drie Zwarte Pie ten delen zaterdag 30 novem ber van twee tot vier uur na mens kinderboerderij De Punt zakjes snoepgoed uit in het centrum van Zierikzee. Zij doen dat samen met Har- ley, de pony van de kinder boerderij. Tijdens deze uitdeel actie kunnen belangstellenden ook informatie krijgen over De Punt en kan men zich als lid aanmelden. Stichting wijst 137 verzoeken af VLISSINGEN - De Stichting- Blijf van m'n Lijf Zeeland kon over het gehele jaar 1995 slechts 71 mensen opnemen, van de 208 die met een opna- meverzoek kwamen. 137 moesten er afgewezen worden. Dit blijkt uit het jaarverslag van de stichting. het seksueel geweld was hoofdzakelijk (voor bijna 70 procent) verkrachting en mis handeling. De dader was in ruim 95 procent van de geval len een man en in 60 procent van de gevallen een familielid. In de meeste gevallen was het misdrijf langer dan een half jaar geleden gepleegd en in bij na 70 procent van de gevallen was geen aangifte of melding gedaan. De conclusie is dat éénderde van de opgenomen bewoonsters seksueel geweld heeft meegemaakt, die over wegend door bekende mannen werd gepleegd. In 1995 hebben in totaal (inclu sief de aanwezigen per 1 janu ari 1995) 173 personen een be roep op hulp gedaan bij de Stichting Blijf van mijn Lijf Zeeland en deze ook daadwer kelijk gekregen. 77 hiervan waren vrouwen, het aantal kinderen was 96. Uit de gegevens van het rap port blijkt dat 78,8 procent van deze hulpzoekers Nederlan ders zijn van buiten de provin cie Zeeland. Ruim 75 procent van de opgenomen hulpzoe kers is tussen de 21 en de 40 jaar. Veertig procent van deze bewoonsters is korter dan een week gebleven en 44 procent bleef tussen de twee weken en twee maanden. Ruim vijftien procent bleef langer dan twee maanden. Reden Van de redenen tot opname- verzoek is vrouwenmishande ling met 82,7 procent de groot ste oorzaak. Op de tweede plaats met ruim elf procent staat dreiging met geweld. Of er sprake is van seksueel ge weld blijft in bijna 50 procent van de gevallen onbekend, ruim 32 procent bekende dat dit het geval was. De aard van Doorverwezen Ruim een kwart van de slacht offers kwam uit zichzelf of werd doorverwezen door men sen uit hun naaste omgeving, van de instanties is de politie de grootste verwijzer. Opval lend is dat geen enkele huis arts heeft doorverwezen. De Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland is voornemens de kwaliteitszorg en de nazorg in de komende jaren uit te brei den en te verbeteren, en tracht samenwerkingsvormen te vin den met de ambulante hulp verlening. ZIERIKZEE - De FNV-belastingservice wil vanaf volgend jaar de belastingaangifte van haar klanten op diskette gaan invoeren. Iers van de FNV te scholen op de computer. De FNV kiest voor automatise ring omdat formulieren sneller kunnen worden verwerkt. Het is mogelijk dat in de toekomst mensen daardoor sneller hun geld terugkrijgen. Voor nade re inlichtingen: J. van Oor schot, 0111-414263. Op invulavonden zullen de be lastingformulieren eerst met de hand worden ingevuld. Daarna worden de gegevens in de computer gezet. De Belastingdienst heeft voor dit doel bijna 400 computers en tienduizenden floppy's be schikbaar gesteld. Ook helpt de Belastingdienst mee invul- AMSTERDAM (ANP) - Eind dit jaar bestaat het COC een halve eeuw. De directeur van de belangenvereniging voor homo's Laurette Spoelman, vindt discussie over de noodzaak van het voortbestaan eigenlijk overbodig. Niet heel Nederland is zo tolerant als Am sterdam. Spoelman heeft als een van de doe len voor de toekomst een professionelere or ganisatie voor ogen. „Een soort ANWB voor homo's, die producten en diensten aan biedt." opstelling van bladen als de GAY Krant en Homologie wordt in de jaren tachtig duidelijk dat niet alle ho mo's zich willen identifice ren met het COC. Inmiddels is homoseksualiteit dan een verschijnsel dat in Neder land redelijk lijkt geaccep teerd. Een van de hoogtepun ten uit de historie van het COC was in 1994 de komst van de Wet Gelijke Behande ling. Nu en in de toekomst, zal het COC op politiek vlak pleiten voor openstelling van het huwelijk voor homo's. „In Nederland is veel behoefte om te trouwen. Homo's zijn wat dat betreft niet anders dan anderen", stelt Spoel man. Bovendien zijn nu za ken als erfrecht en ouder schap niet geregeld voor homoparen. Het argument van tegenstanders dat een homohuwelijk moeilijkhe den met het buitenland zou opleveren, verwijst ze naar de prullenbak. „Nederland durft ook een afwijkend drugsbeleid te voeren, waar om zou dit dan niet kun nen?" Dat het met de acceptatie van homo's inmiddels wel goed zit in Nederland, be strijdt Spoelman. „Het lijkt alsof het goed gaat. Als twee mannen elkaar op de Dam zoenen, zal dat wel kunnen. Maar zodra ze dat in Olden- zaal op straat doe, is het de vraag of ze er heelhuids van af komen. Zolang kinderen nog niet aan hun ouders dur- De directeur verwacht van de dertig over het land ver spreide afdelingen met de ongeveer tweeduizend vrij willigers, voortaan meer sa menwerking en structuur. „Mensen stellen tegenwoor dig andere eisen aan een maatschappelijke organisa tie als het COC. Ze willen meer dan een blaadje in de bus." Zo moet er bijvoor beeld meer lijn komen in de telefonische hulpverlening en de opzet van horecagele genheden van COC's in het hele land, aldus Spoelman. De jarige organisatie met bijna 10.000 leden heette tot 1948 de Shakespeareclub en is ontstaan uit de lezerskring van het tijdschrift Levens recht. Het was de tijd dat ho moseksuele mannen en vrou wen onder schuilnamen ruimten afhuurden om el kaar te ontmoeten. Dat ging voorbij toen het COC in di verse steden een eigen onder komen kreeg. De belangenorganisatie streed in de loop der jaren te gen zaken als de opvatting dat homoseksualiteit een ziekte is, de anti-homo kruis tocht van de Amerikaanse Anita Bryant, verzette zich tegen discriminatie en pleit te voor gelijke behandeling. In de jaren zeventig ontstond een breuk tussen de mannen en vrouwen bij het COC, die in het volgende decennium weer enigszins werd ge lijmd. Uit de oprichting en ven vertellen dat ze homo zijn, zolang er voor oudere homo's geen plek is in een verzorgingstehuis, is er werk voor het COC." Opvang De vereniging biedt opvang voor mensen die moeite heb ben met hun homoseksuali teit, informatie, gespreks groepen, een ontmoetingsplaats op veel plekken in het land. Dege nen die zeggen dat het COC overbodig is, zijn volgens de vereniging meestal mensen die sociaal-economisch onaf hankelijk zijn. „Niet elke homo is zoals Paul de Leeuw, die met zijn manier van doen veel voor elkaar krijgt", stelt Spoelman. Aan de andere kant roepen uitbundige uitingen van het homodom, zoals het groei end aantal feesten en para des, en bijvoorbeeld de Gay Games in 1998 in Amster dam, ook weer discussie op. „Ach, niemand stelt toch ook ooit de noodzaak van het bloemencorso ter discussie," meent Spoelman. „Dat is ook alleen maar voor men sen die van bloemen houden. Voor ons is het van groot be lang dat homoseksualiteit zichtbaar is." Gala-avond Het COC is dat de laatste maanden van dit jaar in ie der geval. Hoogtepunt van de viering van het gouden ju bileum is een gala-avond op 7 december in Carré, gepre senteerd door Paul de Leeuw. Op dezelfde dag is er een Europese conferentie over de opname van een anti discriminatiebeginsel in het Europees Handvest. Daar naast biedt de jubileumvie ring een open dag van alle COC-afdelingen op 28 sep tember, een fotoboek en -ten toonstelling en een speciale uitgave van het ledenblad XL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 7