Provincie blijft beducht voor de intensieve veehouderij Verbindingen zwakke punt bij oefening loswal Brouw Aftredend voorzitter Slabbekoorn veel lovende woorden toegezwaaid Voorstel fusie Beter Wonen en VWWB unaniem aanvaard Halve ton bescherming van dieren Beheersstichting Mondragon strikt gebonden aan budget Wel nulieuruimte voor bestaande bedrijven Kantoor LBL blijft in Goes Centrale vergeet blusgroep Dreisclior op te roepen Opbrengst jaarlijkse collecte Hoogste tijd voor een jongere oudere DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 NR 26085 5 MIDDELBURG - Nieuw vestiging van intensie ve veehouderijen in Zeeland wil de provincie liever niet, maar aan de andere kant wil zij wel bestaande bedrijven de mogelijkheid bieden om uit te breiden of om te schakelen. Als instru ment wil het college van gedeputeerde staten een milieutoets, maar tot dusverre is men er nog niet in geslaagd een juridisch sluitend mi lieutoets in elkaar te zetten. De provincie wil liever geen nieuw vestiging van intensieve vee houderijen, maar voor bestaande landbouwbedrijven moet ruimte voor uitbreiding cq omschakeling blijven. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De fusie tussen woningbouwver eniging Beter Wonen en de Vereniging Wonin gen en Woongebouwen voor Bejaarden op Schouwen-Duiveland (VWWB) is vanaf 4 de cember een feit. De leden van de verenigings raad van Beter Wonen gingen gisterenavond (maandag) tijdens een vergadering unaniem ak koord met het voorstel tot een juridische sa menvoeging. In de provincie Zeeland be staat door een aantal oorzaken - zoals verplaatsing van vee houderij uit overschotgebie- den en de minder rooskleurige toekomstverwachtingen in de akkerbouw - een zekere druk om te komen tot uitbreiding van de veehouderij. „Uitbrei ding van de veehouderij in Zeeland kan bijdragen aan een duurzame agrarische ontwik keling. Anderzijds kan vee houderij negatieve effecten hebben op het milieu. Met na me gaat het daarbij om ammo niak en mineralen," aldus het stappenplan vestigingsbeleid veehouderij. Voor wat betreft de ammoniak is er nog wel ruimte, maar als het gaat om stikstof ligt het anders. De Zeeuwse wateren voldoen op grote schaal niet aan de grens waarde voor stikstof. Daarom wil de provincie in ie der geval de ruimte voor inten sieve veehouderij beperken. Dat kan door zonering waarbij bepaald wordt dat veehouderij alleen mogelijk is in door de provincie aangewezen gebie den. Helemaal de deur dicht doen voor intensieve veehou derij kan de provincie niet zon der daarbij ook de bestaande bedrijven in de wielen te rij den. Daarom wil de provincie nieuwvestiging alleen moge lijk maken voor verplaatsing van bestaande - Zeeuwse en niet-Zeeuwse - bedrijven. Door de ruimte voor intensie ve veehouderij te beperken proberen gedeputeerde staten om het stikstofgehalte in de Zeeuwse binnenwateren terug te dringen. Uit recent onder zoek is gebleken dat er teveel stikstof in die Zeeuwse bin nenwateren zit. Wat dat be treft is er eigenlijk helemaal geen ruimte voor uitbreiding van de veehouderij. Die ruimte moet eerst gemaakt worden. Uitgangspunt voor de provin cie daarbij is dat de agrarische structuur versterkt moet wor den en de boeren kansen moe ten krijgen om hun bedrijven te ontwikkelen. Haalbaar Volgens g. s. is aangetoond dat met een goede boerenpraktijk en het gebruik van kunstmest de grenswaarden in het opper vlaktewater haalbaar zijn. Vervolgonderzoek heeft tot doel de vraag te beantwoorden in hoeverre dit mogelijk is met drijf mest in het najaar, in het voorjaar en bewerkte mest in het najaar. Daarnaast is het volgens g.s. nodig om zoveel mogelijk te streven naar kringloop. Dat kan door pro jecten op het gebied van 'graan-voormest' danwel 'voer-voor-mest'. Op die ma nier kan meer ruimte ge creëerd worden. Het is volgens het provinciebe stuur heel belangrijk om de vinger aan de pols te houden door de daadwerkelijke ont wikkelingen in de veestapel in Zeeland goed te volgen. Indien in de praktijk blijkt dat die veel sneller groeit dan men ge dacht had dan moet het beleid aangepast worden. Mocht men op termijn wel een goede - juri disch waterdichte - milieutoets voor de intensieve veehouderij ontwikkeld hebben, dan kan de provincie veel flexibeler re ageren op ontwikkelingen in de landbouw; De belangen van de twee ver enigingen liepen al langere tijd parallel. De mogelijkheden van de kleine VWWB - in het bezit van zo'n 370 woningen - waren beperkt en het beheer van deze woningen lag al gro tendeels in handen van Beter Wonen. De VWWB gaat nu op in de veel grotere woningcor poratie Beter Wonen, waarmee de vereniging haar positie op de woningmarkt versterkt. Verwacht wordt dat Beter Wo nen in 1997 4000 huizen in haar bezit zal hebben. „Er is altijd een risico gemoeid met verhu ren. Gemiddeld genomen is verhuren, en dat geldt op lan delijk niveau, geen winstge vend bedrijf. We moeten het bijvoorbeeld hebben van de huizenverkoop, maar dat is juist niet ons hoofddoel. Ons oogmerk is te leveren wat er gevraagd wordt en dan met na me aan de mensen die weinig andere mogelijkheden op huis- vestingsgebied hebben. Als groter bedrijf kun je meer ze kerheid garanderen naar de bewoners toe en ook het woon- aanbod wordt breder," vat di recteur Ph. H. van Doorne de voordelen samen. Of Beter Wonen haar brede taak op het gebied van volks huisvesting na de gemeentelij ke herindeling op I januari 1997 kan handhaven, is voor alsnog de vraag. Een voor waarde voor het realiseren van de huidige taakstelling is dat de nieuwe gemeente Schou wen-Duiveland actief grond aankoopt ten behoeve van de sociale woningbouw. Als de nieuwe gemeente zich echter primair op projectont wikkelaars - en andere winst werkers - richt, dan zal' Beter Wonen haar rol moeten bij schaven. Met het risico dat de woningbouwvereniging onren dabele investeringen, zoals bij voorbeeld steunpunten voor ouderen, niet meer kan op brengen. Toch heeft Ph. H. van Doorne alle vertrouwen in de nabije toekomst. „We hebben altijd op heel Schouwen-Duiveland gewerkt en hebben geprobeerd zoveel mogelijk één lijn te trekken naar alle huurders toe. Dat leverde in het verle den wel eens spanningen op, omdat er allerlei beleidsver- schillen bestaan tussen de zes gemeentes. Die spanning is dadelijk in ieder geval weg. En verder denk ik dat we beleids matig meer in overleg moeten met de gemeente. Hoe verder we nu vooruitkijken, hoe beter in de toekomst de afstemming tussen alle verschillende acti viteiten zal zijn". Tijdens de vergadering kwam ook de toekomstige verande ring in het woonruimteverde- lingsbeleid aan de orde. Vanaf 1 januari gaat Beter Wonen werken met het, in veel plaat sen al gangbare, advertentie- systeem. Elke twee weken ver schijnt er een overzicht van alle vrijkomende woningen in de krant. Na registratie heb ben woningzoekenden de mo gelijkheid te reageren op een passende woning uit het gepu bliceerde aanbod. Er wordt een onderscheid gemaakt tus sen doorstromers en starters, afhankelijk van het gegeven of iemand - bij verhuizing - al dan niet een huis achterlaat. De se lectie bij starters is gebaseerd op leeftijd. Bij doorstromers speelt de be- woningsduur een doorslagge vende rol. Verder gelden nog een aantal aparte urgentiere- gels. Voordeel van deze metho de is dat woningzoekenden zelf hun kansen kunnen inschatten en actief hun best kunnen doen. „Het is een .helder en simpel systeem. Af en toe mis schien wat bot, maar elk sys teem heeft zijn nadelen. Over het algemeen wordt dit sys teem, ook door consumenten groepen, goed gewaardeerd", aldus Van Doorne. GOES - Het kantoor van de landelijke dienst Landinrich ting en Beheer Landbouwgron den (LBL) blijft in Goes. De re organisatie heeft geen gevolgen voor de vestiging in Zeeland. Eén van de vernieuwingen is een indeling in vier regio's, waaronder de regio zuid. In de ze regio zijn de provincies Zee land, Noord-Brabant en Lim burg samengebracht. Ondanks de opening van een centraal kantoor in - waarschijnlijk - Tilburg blijft de Goese vesti ging behouden. Voordeel is dat de organisatie zo nauw bij de streek betrokken blijft. LBL-Zeeland streeft nog meer veranderingen na, zoals nieu we vormen van inspraak en nieuwe aandachtspunten in het beleid. BROUWERSHAVEN - De EHBO zou porto foons moeten hebben en de alarmcentrale Vlis- singen moet niet vergeten de'blusgroep Drei- sehor op te roepen. Dat zijn de lessen die getrokken kunnen worden uit een brandweer oefening gisteravond op de loswal in Brouwers haven. Brandweercommandant M. de Boer is door de bank genomen toch tevreden over de oefening van gisteravond. „Het ging in hoofdzaak om de inzet van het regionale brandweerduikteam en dat heeft naar tevredenheid gepresteerd." Het in scene gezette ongeval was tamelijk rampzalig. De chauffeur van een vrachtwa gen met oplegger trapt door de remmen en richt op de loswal een ravage aan. De truck ramt een botentransportwagen van Van Ast, mist op een haar na een tankwagen van Mol en komt tot stilstand tegen enke le personenauto's. Een auto mobilist schrikt en rijdt in het Meer dan zeshonderd vrijwilli gers gingen op pad om dit be drag te verzamelen. Van de op brengst gaat vijfenzeventig water. Op een schip van Hak kers Werkendam laat men door de verwarring enkele flessen gevaarlijke stoffen overboord vallen. En om de ramp compleet te maken, slaat het jacht van een te hulp ge schoten watersporter ook nog om. Er vallen negen slachtoffers. Onderkoeling, brandwonden en beknelling zijn de oorzaken. De brandweer zet 25 man per soneel in waaronder acht man van het regionale duikteam uit Zierikzee, Brouwershaven en Bruinisse. Op de loswal wordt een verbindings-commando- wagen ingericht en de gewon den worden verzameld in de procent rechtstreeks naar de vier asielen van de afdeling. De resterende vijfentwintig jachtwinterberging aan de Noord wal. Terugblikkend vertelde De Boer vanochtend dat het toch wel handig was geweest als de EHBO portofonisch bereik baar was. „Gisteravond moes ten we telkens naar de mensen toe lopen als we wilden weten hoe het zat." De blusgroep Dreischor arriveerde te laat op de plaats des onheils. „Die ble ken niet opgeroepen door de alarmcentrale Vlissingen en informeerden zelf of ze moes ten komen," aldus De Boer. Actuele inzet Volgens J. Rotte, chef van de alarmcentrale, is Dreischor vergeten omdat er gisteravond ook actuele inzet was. „Er was rond die tijd een brand in Ter- neuzen en er waren ook een paar spoedeisende ambulance- ritten. Het echte werk heeft op de alarmcentrale natuurlijk voorrang en dan kan een deel van een oefening er wel eens bij inschieten." protent wordt gebruikt voor ondersteuning van landelijke activiteiten, voorlichting en inspectiewerk. De voorzitter van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland kan na acht jaar voorzitterschap terugzien op een prettige samenwerking. De zorg voor ouderen heeft al tijd hoog in zijn vaandel ge staan. Als oud-burgemeester van Brouwershaven kende hij De gemeente Zierikzee wil geen open-eindfinanciering en de raadsfracties lieten dat gis teren tijdens de raadsvergade ring duidelijk blijken. „De ge meente heeft Mondragon gekocht om het cultuuraanbod op Schouwen-Duiveland veilig te stellen. We moeten dus zor gen dat er cultuur plaatsvindt. En dat mag niet meer gaan kos ten door andere zaken die in Mondragon plaatsvinden," al dus M. de Jong-van Loo (Pv- als geen ander de financiële mogelijkheden voor de stich ting. Als geen ander kende hij ook de benodigde achtergrond informatie voor alle bestuur lijke zaken. Voor zijn aftreden noemde de 73-jarige Slabbekoorn twee re- dA). Haar woorden werden on derstreept door alle frac tiewoordvoerders. Op dit mo ment betaalt de gemeente Zie rikzee, inclusief de bijdragen van de andere gemeenten 105.000 gulden per jaar voor cultuur in de Concertzaal. Voor volgend jaar stelt ze een zelfde bedrag beschikbaar. Probleem is echter dat er nog geen begroting ligt. Volgens G. Peijs, directeur van de Stads schouwburg Middelburg, kan denen: Ten eerste is het de hoogste tijd dat mijn functie overgenomen wordt door een 'jongere oudere' en vervolgens vind ik dat, nu we te maken hebben met de herindeling en dus met nieuwe verhoudingen binnen de besturen, het aan te bevelen is om ook een nieuwe bestuurder te kiezen." De tijd om op zijn lauweren te rusten is echter nog niet aange broken. „We zullen ons niet vervelen: behalve de vrijwilli ge Vluchtelingenhulp, het pen ningmeesterschap van de Lan delijke Organisatie Bejaarden Belangen in Tehuizen en het vice-voorzitterschap van de Stichting Emergis, bekleed ik ook nog het voorzitterschap van het Senioren Orkest Zee land. Dus we zijn nog niet toe aan veel rust.' 'Grijze eminentie' Toetredend voorzitter A. Voge laar (voorheen vice-voorzitter van de stichting) noemde de heer Slabbekoorn een „grijze eminentie met een sociaal voe lend hart, die zich zijn hele le ven heeft ingezet voor de me demens" en met lovende woorden aan het adres van zijn voorganger zag hij met genoe gen en dankbaarheid terug op deze periode van bestuur. Ook mevrouw Tuigman en me vrouw Mandemaker bedank ten de aftredende voorzitter en zijn vrouw voor de prettige sa menwerking en spraken de wens uit ook met de nieuwe dat ook niet, omdat dit een zaak is voor de nog op te rich ten beheersstichting Stichting Theater Mondragon. Peijs is directeur van de Stads schouwburg Middelburg. Deze gemeente gaat samen met de gemeenten Zierikzee en Goes een samenwerkingsovereen komst aan voor de exploitatie van theaters en schouwburgen. Volgens Peijs heeft een accoun tantsonderzoek duidelijk ge maakt dat de Concertzaal in Zierikzee een volwaardig pro gramma aan kan bieden voor 105.000 gulden. Voor de andere zaken, die De Jong noemde, stelt Zierikzee geen geld be schikbaar. Zij doelde hiermee op een Grand Café, waarin het huidige restaurant zeer waar schijnlijk wordt omgetoverd. Volgens burgemeester J. J. P. voorzitter een veilige koers te varen. Wethouder D. van der Wekken voegde er aan toe dat Slabbe koorn tijdens zijn voorzitter schap kans heeft gezien om de stichting ten opzichte van de gemeente in rustig vaarwater te krijgen. De relatie met de gemeente is in al deze jaren erg versoepeld. „De stichting kan terecht trots en tevreden zijn met deze voorzitter die zo'n be langrijke bijdrage heeft gele verd aan het welzijn van de ou deren op Schouwen-Duiveland Ook volgens Ruud van der Weide is Slabbekoorn dé man geweest die de stichting nodig had: „Een voorzitter met rui me bestuurlijk ervaring, die de stichting in de juiste koers bracht." Tenslotte bedankte C. Slabbe koorn zelf de sprekers voor de mooie woorden, de vriend schap en de samenwerking die hij in de afgelopen jaren onder vonden had. „Ik heb destijds het voorzitterschap graag overgenomen, want van kinds af aan heb ik belangstelling voor alle verschillende maat schappelijke groeperingen. Dat heb ik van huis uit meege kregen. Het verrijkt je leven en ik ben altijd dankbaar ge weest dat ik iedereen mocht helpen en dat het niet zo was, dat zij mij moesten helpen. Ik hoop dat het de Stichting Wel zijn Ouderen bijzonder goed gaat en dat de nieuwe gemeen te waakt over het welzijn van de bevolking en over die van de ouderen in het bijzonder." M. Asselbergs gaat daar „geen cent naartoe". Volgens hem staat het Grand Café los van het cultuuraanbod. Al zei hij wel dat het zeer belangrijk is, dat de lichtjes van Mondragon aan de voorkant branden Met het beschikbaar stellen van de 105.000 gulden is het cultuur aanbod in de Concertzaal voor volgend jaar gegarandeerd. Wat er daarna gebeurt is voor de nieuwe gemeente. „Wij gaan die gemeente nu niet met nieuw beleid opzadelen," al dus Asselbergs. Overigens is er, volgens Peijs, een aantal za ken die direct volgend jaar zul len veranderen in Zierikzee. Zo kunnen mensen straks aan de kassa van Mondragon kaar ten kopen voor een willekeuri ge voorstelling. De hoofdin gang van de Concertzaal wordt verplaatst naar de voorkant, waar het Grand Café het verza melpunt moet gaan worden. En de gedachte van Peijs is om op het balkon plaatsen voor mensen te reserveren in een rolstoel. Brandweer en EHBO bezig met de hulpverlening aan een slachtoffer gisteravond tijdens de oefe ning in Brouwershaven. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De jaarlijkse collecte van de Dierenbescherming in Noord en Midden-Zeeland heeft deze afdeling ruim 56.000 gulden opgebracht. Voorzitter C. Slabbekoorn nam afscheid van de Stichting Welzijn Ouderen. V.l.n.r. Cees en Truus Slabbekoorn, Nellie van Oeve- ren-Pairoux (secretaresse van de stichting)en Ruud van der Wei de (directeur) (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Tijdens een receptie in het MFC in Zierikzee droeg Cees Slabbekoorn de voorzit tershamer over aan A. Vogelaar. Hij kreeg niets dan lof toegezwaaid door bestuursleden, waar hij in de afgelopen jaren mee samenwerkte. De tijd om op de lauweren te rusten is echter nog niet aangebroken. ZIERIKZEE - Het cultuuraanbod op Schouwen- Duiveland mag volgend jaar 105.000 gulden kosten en geen cent meer. Dat signaal gaf de ge meenteraad van Zierikzee gisteren af richting de beheersstichting van de plaatselijke Con certzaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5