Slavenkas schenkt Zierikzee model voormalige veerboot Koninklijke De Maas krijgt ligplaatsen in Stellendam Bewoners Bogerdhof tegen bouw woningen w- Opknapbeurt houtwallen met gift van P. Dalebout Pessers (D66) ergert zich aan 'afmaken' beeldanalyse Zierikzee over de brug voor hulp Museumhaven Bijeenkomst emancipatie DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 NR 26085 Koningin Emma' nu sportvisboot ^Estrella'' De Koningin Emma in de haven van De Val. Op de achtergrond Veerhuis De Val, nu restaurant Zeelandbrug. (Foto: Collectie Streek- archivariaat) ZIERIKZEE - Er komt een schaalmodel, maar als het aan SGP/RPF-gemeenteraadslid W. F. Sprengelmeijer ligt komt het origineel ook weer naar Zierikzee. Hij pleitte gisteren tijdens de gemeenteraadsvergadering voor het aanko pen door de gemeente van de voormalige veer boot Koningin Emma. „Dat schip heeft een bij zondere waarde voor Zierikzee." Aanleiding voor de opmerkin gen van Sprengelmeijer is het cadeautje van De Slavenkas - vroeger een potje van waaruit door kapers gevangen geno men Zierikzeese zeelieden vrij gekocht werden - aan de ge meente Zierikzee: een model van de voormalige veerboot Koningin Emma. De Slavenkas heeft het kostba re model speciaal voor het Ma ritiem Museum laten, maken door restaurateur en model bouwer C. Hardonk uit Breda. Donderdag 12 december komt Hardonk naar Zierikzee om het model over te dragen. De gemeente krijgt het model in bruikleen. Voor de dienst op de Oosterschelde en de minder drukke lijnen op de Wester- schelde besloot de provincie Zeeland in 1932 drie identieke zijladingmotorscheopen te la ten bouwen: de Koningin Em ma, de Oosterschelde en de Prins Willem I. De schepen werden gebouwd bij De Schel de in Vlissingen. Voor wat be treft de Koningin Emma zou het de start worden van een veelbewogen leven. Het schip werd in november 1933 afgele verd en werd vervolgens inge zet op de lijndienst Hansweert- Hoedekenskerke-Terneuzen. Ten tijde van de Tweede We reldoorlog werd het schip door de Koninklijke Marine gevor derd en verbouwd tot hulp- mijnenlegger. De hele oorlog lang werd met de Koningin Emma een verbin ding over de Westerschelde on derhouden, samen met de Ko ningin Wilhelmina. De Duitse bezetter nam het schip in 1944 mee waar het later - bescha digd - in de Merwedehaven in Rotterdam werd aangetroffen. Voor het einde van 1945 kwam het schip weer in de vaart. Eerst voor de Westerscheldeve- ren en later op de Oosterschel- delijn. In 1955 werd het schip ver lengd. Het autovervoer groei de en het schip was te klein ge worden. Op 14 februari 1965 maakte het schip zijn laatste tocht als veerboot. Het veer was met het gereedkomen van de Oosterscheldebrug overbo dig geworden. Eind 1986 ver kocht de provincie de boot die vervolgens enige tijd dienst deed als logementschip voor Rijkswaterstaat. Daarna werd het schip in 1974 weer ver kocht, omgedoopt tot Estrella del Sur en kreeg een heel ande re bestemming: die van hoe renkast. In 'De vloot van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland' staat het in bedekte termen: ,,De Estrella bood onderdak aan lieden die hun gerief tegen betaling buitenshuis zochten." De nieuwe functie van de Ko ningin Emma baarde nogal wat opzien en binnen het jaar was het gedaan met de nering. In juli 1975 kwam de Estrella in dienst van rederij P. Vrolijk in Scheveningen die het schip ging gebruiken voor sportvis tochtjes op de Noordzee. Het 63 jaar oude schip wordt door de Scheveningse rederij anno 1996 nog steeds gebruikt als sportvisboot en voor brui loften en partijen. Plannen om het schip te verkopen zijn er niet volgens een woordvoer ster van de rederij. ,,Hij doet het nog steeds prima." In Kop van Schouwen NIEUW-HAAMSTEDE - De Stichting Land schapsbeheer Zeeland gaat deze winter de hout wallen in de Kop van Schouwen opknappen. P. Dalebout heeft voor deze opknapbeurt het geld dat hij kreeg bij zijn veertigjarig dienstverband bij Braber Groenvoorziening in Renesse be schikbaar gesteld. Vandaag, dinsdag 26 novem ber, heeft Dalebout de eerste struik geplant op het perceel hoek Strandweg en Vuurtoren pad in Nieuw-Haamstede. Op dit perceel is deze zomer een grote drinkput gegraven. De uitkomende grond is gebruikt om een wal aan te leggen langs een deel van de drukke Strand weg en het Vuurtorenpad. Het herstel van de houtwallen op de Kop van Schouwen be staat uit het afzetten van dode en zieke iepen en het dunnen van de beplanting. Nieuwe wallen en open plekken wor den ingeplant met streekeigen soorten struiken en bomen, zo als zomereik, zwarte els, mei doorn en wilde liguster. Dit jaar worden ruim zevenhon derd stuks bomen en struiken door de vrijwilligers aange plant De afgelopen jaren, hebben vrijwilligers van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland al diverse houtwallen op de Kop van Schouwen opgeknapt. Gemeente Zierikzee vernieuwt steiger na stormschade ZIERIKZEE - De Koninklijke Roei- en Zeilver eniging De Maas krijgt er in de nieuwe jachtha ven van Stellendam een flink aantal ligplaat sen bij. De gemeente heeft de steiger van de vereniging in Zierikzee voor 120.000 gulden op geknapt na stormschade in augustus. In Stellendam, waar een grote nieuwe jachthaven wordt aan gelegd, krijgt De Maas een aan tal ligplaatsen toegewezen. Hoeveel er dat zijn, kan voor zitter J. Bernard nog niet ver tellen. ,,De haven moet nog worden aangelegd. Dus het aantal ligplaatsen kunnen we zelf invullen.We zijn voorzich tig besprekingen aan het voe ren, maar men is bereid reke ning te houden met onze verlangens." De Rotterdamse watersport vereniging kampt volgens Ber- De steiger van de Koninklijke Roei en Zeilvereniging De Maas is voor 120.000 gulden opgeknapt na stormschade. De watersportvereniging krijgt er in Stellendam een groot aantal ligplaatsen bij. (Foto: Marieke Mandemaker) nard met „een gigantische wachtlijst." „Sinds 1963 hebben we in Zie rikzee een dertigtal ligplaat sen. Zolang ook praten we al met de gemeente over uitbrei ding aldus Bernard, die niet de indruk heeft dat het in Zie rikzee tot uitbreiding komt. Met nadruk spreekt de voorzit ter geruchten tegen als zou De Maas Zierikzee verlaten om de zeilen te strijken in Breskens. Dat daar nog precies dertig lig plaatsen beschikbaar zijn voor grote zeiljachten is Bernard niet bekend. „Er is geen spra ke van dat wij Zierikzee zou den willen verlaten. In tegen deel. Het liefst zouden we allemaal in Zierikzee liggen." Steiger De steiger van De Maas in Zie rikzee is weer in orde. De eer ste storm in augustus verniel de een deel van de steiger. Daardoor moest ongeveer 100 meter worden vervangen. Het werk heeft 120.000 gulden ge kost. Vrijdag werd er de laat ste hand aan gelegd. „We hebben net als op andere plaatsen gekozen voor het WaJ- con-systeem. Op termijn had den we dat toch gedaan, dus de schade kwam wat dat betreft eigenlijk niet slecht uit." aldus tweede havenmeester P. H. de Leeuw. De gemeenteraad heet in september het geld beschik baar gesteld. Volgens een ge meentewoordvoerder was de schade niet verzekerd. ZIERIKZEE - R. W. A. M. Pessers, D66-raadslid in Zierikzee, stak zijn ongenoegen gisteren tij dens de raadsvergadering niet onder stoelen of banken. Het opstellen van een beeldkwaliteits kader voor Zierikzee werd zomaar ineens van tafel geveegd. En dat met argumenten die eerst gebruikt werden om er een op te stellen. Dat kon er bij de democraat niet in. Pessers was zeer verbaasd, dat dezelfde argumenten die een jaar geleden werden gebruikt om een beeldkwaliteitskader voor de stad op te stellen, nu ineens werden gebruikt om dat juist niet te doen. Dat er 50.000 gulden nodig is voor stede- bouwkundige werkzaamheden wilde hij wel geloven. „Maar koppel beide zaken dan los. Nu wordt ervan afgezien zonder dat daarover inhoude lijk is gediscussieerd. Het staat me tegen zoals het hier beargumenteerd wordt. Het is niet nodig om op deze manier het beeldkwaliteitsplan af te maken." Het college van burgemeester en wethouders wil de 50.000 gulden die bestemd waren voor het opstellen van het beeldkwaliteitskader gebrui ken voor stedebouwkundige werkzaamheden. De 110.000 gulden die daarvoor dit jaar beschikbaar waren zijn op. En zonder aanvulling moet de ste debouwkundige zijn werk sta ken Wethouder L. J. van Gastel (ruimtelijke ontwikkeling) vond het loskoppelen van bei de zaken een „te makkelijke" oplossing. Hij zag bovendien geen enkele mogelijkheid het beeldkwaliteitsplan uit een ander potje te financieren. Burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs was wat dat betreft iets positiever gestemd. Hij hield in ieder geval niet meteen de boot af voor Pessers. Volgens hem was er wellicht best nog ergens een meevallertje dat ge bruikt kon worden. Maar of dat ook gevonden wordt door de ambtenaren op het stadhuis is nog maar de vraag. Van Gastel had daar een hard hoofd in. „Ik hoor ten minste steeds 'daar heb ik geen tijd voor' als er om iets extra's wordt geyraagd. Die discussie wilde Asselbergs echter liever intern binnen het college voe ren. Niet nodig Volgens Pessers was dat overi gens niet nodig. „Met die 50.000 gulden heb ik geen en kel probleem. Alleen die pas sage over het verlaten van het beeldkwaliteitsplan moet ge schrapt. Dan houd je het zui- ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee heeft maximaal 37.500 gulden over voor professione le ondersteuning voor de Museumhaven. De provincie betaalt hetzelfde bedrag. Belangrijk ste taak van de persoon in kwestie is het aanbo ren van fondsen, zodat over een jaar duidelijk is wat haalbaar is. De verschillende raadsfracties gingen gisteren tijdens de raadsvergadering schoorvoe tend akkoord met het beschik baar stellen van geld voor de professionele ondersteuning bij het project. „Maar het be drag is voor twee dagen per week. En dan is het een fors be drag. De vraag is wat we er voor krijgen," aldus M. de Jong-van Loo (PvdA). Zij was niet de enige die de zaak kritisch tegen het licht hield. En volgens J. J. Geleijn- se (WD) is dat ook nodig „ge zien de recente ontwikkelin gen met adviesbureaus". Geleijnse vroeg zich ook af wat Zierikzee voor het geld krijgt. „Want met twee dagen per week, kom je uit op een salaris van 187,50 gulden per uur. Dat is een dure jongen. Die heeft heel wat waar te maken." Volgens wethouder L. J. van Gastel hoeft niemand bang te zijn voor onverwachte dingen. Het onderzoeksbureau moet nog gekozen worden op basis van ingediende offertes, met daarin een plan van aanpak. „En in deze offertes zit alles. Ook de reiskosten. Het ge vraagde bedrag is een maxi mum. HeTkan best zó zijn dat het helemaal niet nodig is," al dus Van Gastel. Om samen met Vlissingen het een en ander te ondernemen, is volgens Van gastel niet moge lijk. Zierikzee is met het pro ject Patriciërs en Piraten, waarvan de Museumhaven deel uitmaakt, al verder dan Vlissingen. Van Gastel: „Wij zitten op een cruciaal punt. Doorgaan of niet, en we moe ten dan ook nu gestalte geven aan wat we al een aantal jaren beweren." In de wielen Dat de plaatsen die deelnemen aan het project elkaar in de wielen rijden, zoals De Jong beweerde, is volgens Van Gas tel niet waar. De Jong leidde dit af uit het feit dat Middel burg bijvoorbeeld geheel zelf standig met een Hoogaars-pro ject bezig is. „We rijden elkaar niet in de wielen, maar ondersteunen el kaar juist in de presentatie van het verleden. U moet dat posi tiever bekijken," Schorsiitgsverzoek aangevraagd BROUWERSHAVEN - Zeven bewoners van de Bogerdhof en Bogerdweg in Dreischor hebben een bezwaarschrift bij de gemeente Brouwers haven ingediend. Zij hebben bezwaren tegen de bouw van zeven woningen extra aan de Bogerd- hof. Volgens een woordvoerder van de dienst gemeentewerken vinden de bewoners dat er te veel woningen aan de Bogerd- hof gebouwd worden. Volgens hen zijn er in het oorspronke lijke plan dertien woningen gepland. Nu zouden er twintig komen. Die zeven woningen extra vinden zij te veel. De omwonenden menen boven dien dat de bouw van de wo ningen te veel parkeerruimte in beslag neemt. Ook vinden zij dat de riolering er niet op berekend is. Tevens zou er te weinig groen overblijven. Een bewoner vindt de bouw esthe tisch niet verantwoord bij zijn eigen woning. Door een van de bezwaarden is schorsing van de bouw van de woningen aan gevraagd. Dit verzoek wordt dinsdag 3 december bij de rechtbank in Middelburg be handeld. „Volgens het bestemmings plan kunnen de woningen ge bouwd worden," vertelt de woordvoerder van gemeente werken. Het gaat bij de bouw niet om het maximum aantal woningen, maar om de opper vlakte van de bebouwings- strook, aldus de woordvoer der. De bezwaarschriften komen aan de orde in een hoorzitting op donderdag 28 november in het stadhuis in Brouwersha ven. Tijdens deze hoorzitting brengt de commissie voor be zwaar- en beroepschriften een advies uit. Vervolgens neemt het college een beslissing of de bezwaarschriften wel of niet gegrond zijn. Ook wordt deze avond een hoorzitting gehouden waarbij een bezwaarschrift tegen een bouwvergunning voor een be drijfswoning in een loods op het perceel Nieuweweg 1 in Dreischor ter sprake komt. De hoorzittingen beginnen respec tievelijk om 19.30 en 19.50 uur. Verwachting t/m zaterdag 30 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp.2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht z.west 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 27 nov. Zon op 08.20, onder 16.33 Maan op 18.56, onder 09.58 28 nov. Zon op 08.22, onder 16.32 Maan op 19.51onder 10.43 Laatste Kwartier: 3 dec. 0 HET WEEROVERZICHT DE BILT - Tegen de dagelijkse gang in, werd hetvanmiddag op veel plaatsen kouder. Met een naar noordoost gedraaide wind, won koude lucht terrein. Komende dagen blijft de aanvoer fris. Komende nacht vriest het op de meeste plaatsen licht. Alleen vlak aan zee blijft het kwik boven nul. Daar kan ook af en toe een bui vallen. Vooral in het noor den zit daar af en toe natte sneeuw bij. Morgen is het in het binnenland op de meeste plaatsen droog. In het noordelijk kustgebied blijven enkele buitjes mogelijk. Tussen de buien door schijnt van tijd tot tijd de zon. Maar ondanks de zon wordt het niet veel warmer dan 4 graden. Er staat weinig wind. Donderdag wordt ook een rustige, frisse en overwegend droge dag. Tegen het weekeinde draait de wind naar zuidwest. De neerslagkans wordt groter en de temperatuur klimt 's middags naar een graad of 7. VLISSINGEN - Het Emancipa tiebureau Zeeland houdt woensdag 27 november in Vlis singen een informatie-avond over Europese subsidie-veror deningen en fondsen. Mevrouw T. Ophuijsen, werk zaam in Brussel voor de Euro pese Structuurfondsen, houdt een inleiding over die fondsen die bedoeld zijn om gelijke kansen voor vrouwen te creë ren. Bijvoorbeeld op het ge bied van werkgelegenheid, scholing en huisvesting. Gede puteerde van de provincie en lid van het comité van toezicht van Euregio Scheldemond, de heer Coppoolse, gaat daarna in op de kansen die grensover schrijdende samenwerkings verbanden bieden, zoals Inter- reg en 5 B-programn\a's. De bijeenkomst in Hotel Arion aan de Boulevard Bankert be gint om 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE Rfl NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan, ma t/m vr. 0111-453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% BTW. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3