Frankrijk komt stakende truckers deels tegemoet Derde drenkeling in Tjeukemeer gevonden Scheermesjes aan net moeten stropers weren waterstanden Zierikzee in gesprek met Nationaal Restauratiefonds Skibaan Grevelingenmeer 'Willy Claes wel degelijk contact met Augusta-top' Bevalling zonder hoogwerker VVD wil paarse dieselolie k 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Dit punt ligt zijdelings langs de kabel, waardoor de skiër een schokvrije en probleemlo ze start kan maken. Door deze startmethode is er een lage aanvangssnelheid en pas wan neer de skiër zich onder de ka bel bevindt komt deze op gro tere snelheid. De skiër kan vervolgens zoveel rondjes ma ken als hij wil. Als hij wil stop pen laat hij zijn skilijn voor de startplaats los. Een volgende skiër kan direct worden aange koppeld. Op deze manier kun nen er aan de installatie maxi maal zestien personen gelijktijdig hun rondjes ma ken (twee per meenemer). ,,Mijn plan vraagt veel finan ciële investering en het is zo wel afhankelijk van de weers invloeden als van het seizoen. Het is dus niet zo'n gemakke lijke branche," aldus Van Nu- nen. „Maar als het doorgaat le vert het aan vier personen uit de regio werk op". Volgens weekblad Humo: BRUSSEL (ANP) - De Belgische oud-minister Willy Claes, verdacht van betrokkenheid bij een omkoopschandaal, heeft wel degelijk een ontmoeting gehad met de toenmalige directeur Rafaelo Teti van de Italiaanse helikopterfabri kant Agusta. Dat gebeurde voordat Agusta in december 1988 een contract afsloot voor de levering van 46 helikopters aan de Belgische staat, onthult het weekblad Humo deze week. Tijdens een toespraak in Lim burg, zijn thuisprovincie, sprak Claes zelf over deze ont moeting met de Agusta-top, al dus Humo. De oud-bewinds man van Economische Zaken heeft tot nu toe altijd ontkend contact te hebben gehad met de Agusta-top. Justitie confron teerde hem de afgelopen zomer nog met oud-Agusta-directeur Teti, maar beiden zouden heb ben volgehouden elkaar niet te kennen. Claes zegt nu dat die ontken ning slechts slaat op ontmoe tingen na het afsluiten van het contract met de helikopterfa brikant. Voordien zou hij wel een afvaardiging van Agusta hebben ontvangen. Claes moest eind vorig jaar af treden als secretaris-generaal van de NAVO nadat het Belgi sche parlement hem in beschul diging had gesteld en had door verwezen naar het Hof van Cassatie, de hoogste rechtbank in België. De zaak is nog steeds in onderzoek. Investeringen In ruil voor de Belgische order zou Agusta indertijd vijftig miljoen frank in de kas van Cla es' partij, de Vlaamse socialis tische SP, hebben gestort. Ook beloofde de fabrikant investe ringen in Claes' provincie Lim burg te doen. Claes was inder tijd als minister van Economische Zaken betrokken bij de goedkeuring van de le gerorder. Drietal vermist na vistochtje LEEUWARDEN (ANP) - De politie heeft dins dagochtend omstreeks tien uur op het Tjeuke meer de derde jongen gevonden die na een boot tocht werd vermist. De 15-jarige Urker jongen werd aangetroffen in de buurt waar ook de lichamen van zijn twee kameraden van 15 en 18 jaar maandag zijn aangetroffen. De zoekactie naar het laatste slachtoffer werd dinsdagoch tend om acht uur hervat. De po litie zette speurhonden in die een plaats aanwezen waar zich mogelijk het derde stoffelijk overscot zou bevinden. De zoekactie concentreerde zich daarom op dat gebied. De jon gens gingen vrijdagavond het water op in een open zeilboot met buitenboordmotor, ver moedelijk om op snoekbaars te vissen. Toen ze zaterdagoch tend niet thuiskwamen sloegen de ouders alarm. Naast de gezamenlijke actie van politie, brandweer en Rijkswaterstaat heeft ook de Urker bevolking op het Tjeuke- meer geholpen. Visstroop probleem in Friesland LEEUWARDEN (ANP) - Som mige vissers hebben tegen woordig scheermesjes aan de stokken van hun netten han gen. Op het moment dat er een stroper aanzit, wéét die dat ook meteen. Dat stelt politiewoordvoerder Van der Goot van het district De Meeren. Het afgelopen jaar is er in het gebied een groot aan tal aangiftes van visstroperij binnengekomen. Stropers haalden de fuiken leeg en lieten ze kapot achter. Woesndag staat voor de politie rechter in Leeuwarden een 36- jarige man uit It Heidenskip voor de rechter. De man zou een fuik met inhoud hebben meege nomen. Het is een uitzondering dat een verdachte zich voor deze over treding voor de rechter moet verantwoorden. Af en toe pakt de politie iemand op, maar het aantal is klein. Van der Goot: „Het is ondoenlijk om naast het gewone werk ook nog eens op visstroperij te controleren. We hebben gewoon te weinig wa- terpolitie." Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 nov. 04.45 172 10.35 -134 17.05 180 22.45 -121 28 nov. 05.20 169 11.15 -136 17.45 176 23.25 -115 ROOMPOT BUITEN 27 nov. 03.00 180 09.10 -138 15.15 188 21.30 -125 28 nov. 03.40 174 09.55 -137 15.55 183 22.10 -116 BRUINISSE 27 nov. 05.20 182 10.35 -144 17.35 188 22.55 -131 28 nov. 05.55 174 11.20 -146 18.10 182 23.30 -125 WEMELD1NGE 27 nov. 05.00 177 10.35 -140 17.15 184 22.50 -128 28 nov. 05.30 173 11.15 -142 17.50 181 23.25 -121 Springtij: 27 november Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Nieuwe overlegronde in blokkade op snelwegen PARIJS (DPA) - Er lijkt wat schot te zitten in het overleg: om een uitweg in het Franse truc- kersconfict te vinden. Regeringswoordvoerder en minister van Begroting Alain Lamassourre verklaarde vanochtend, dinsdag, dat de rege ring bereid is aan enkele eisen van de vrachtwa genchauffeurs tegemoet te komen. De overheid is bereid mee te werken aan een regeling voor vervroeging van de pensioen leeftijd. De bonden willen dat die leeftijd omlaag gaat van zestig naar 55 jaar. De werkgevers willen een ver laging van hun sociale lasten om daarmee aan de vakbonds- eisen voor meer loon tegemoet te kunnen komen. De regering wil een bijdrage leveren aan de verlaging van de lasten, aldus Lamassoure. Vanochtend vroeg werd het overleg na dertien uur vergade ren geschorst. Bonden en werk gevers kwamen overeen om dinsdagmiddag verder te pra ten. De gesprekken staan onder leiding van Robert Cros, een door de regering aangewezen bemiddelaar. Lamassoure verklaarde verder dat de regering ook een rol kan spelen bij de controle op de na leving van beloftes die de werk gevers in 1994 deden. Werkge vers deden toen toezeggingen aangaande salaris en arbeids omstandigheden, maar volgens de chauffeurs lichten ze daar de hand mee. De bonden riepen de chauffeurs op de druk op de ketel te hou den. Inmiddels staan er in Frankrijk op de negende dag van de acties 160 blokkades. Dinsdagochtend kwamen er weer versperringen bij, waar- i onder die van brandstofopslag plaatsen bij Parijs. Parijs was tot nu toe gespaard gebleven van acties. De kans bestaat dat de acties zich uitbreiden tot andere transportsectoren. De vakbond FO had daarmee maandag ge dreigd als het overleg niets zou opleveren. De bond CGT heeft woensdag uitgeroepen tot ac tiedag als teken van solidari teit. Sluiten De blokkades beginnen duide lijk gevolgen te krijgen voor het economische leven in Frankrijk. Fabrieken moeten sluiten omdat er geen onderde len meer worden aangevoerd en automobilisten beginnen met het hamsteren van benzi ne. België krijgt ook last van de Franse blokkades. Bij enkele transportbedrijven dreigt een „tijdelijke werkloosheid" en de sector overweegt schade claims in te dienen voor chauffeurs die in Frankrijjk vastzitten. Bij de autofabriek van Renault in Vilvoorde lag het werk dinsdag stil omdat er geen onderdelen meer worden aangevoerd. Einde maken Groot-Brittannië heeft de Franse regering gevraagd een einde te maken aan de blokka des. De Nederlandse bran cheorganisatie TLN heeft mi nister Jorritsma van Verkeer gevraagd iets dergelijks te doen. Jorritsma heeft TLN la ten weten haar uiterste best te zullen doen bij haar Franse col lega. De acties van de Franse vracht- wagenchauffaurs hebben na volging gevonden in Denemar ken. Daar hebben truckers de snelweg naar Duitsland ge blokkeerd. Ook zij willen beter betaald worden. DE BILT (ANP) - Een Biltse vrouw is noodgedwongen thuis bevallen nadat de brand weer van Utrecht teveergeefs een hoogwerker had ingezet om haar naar het ziekenhuis te transporteren. Volgens een brandweerwoord voerder stond de vrouw „op springen" en leek het de te hulp geroepen verpleegkundige be ter om haar horizontaal op een brancard uit haar eengezinswo ning te halen. De in allerijl op weg gestuurde brandweerhoogwerker bleek zich echter niet door het straat je te kunnen wurmen. Ondanks alle paniek liep de bevalling goed af. DEN HAAG (ANP) - De VVD- fractie in de Tweede Kamer wil dat er een nieuwe soort die sel komt, speciaal voor het be- roepsgoederenvervoer. In de prijs van deze bij voor keur paars gekleurde diesel wordt de voorgenomen accijns verhoging per 1 juli met een stuiver niet meegerekend. Er bestaat al „witte" diesel (per sonenwagens) en goedkopere „rode" diesel (landbouwvoer tuigen en binnenvaart). Discussie De introductie van paarse die sel kan de discussie over een compensatie van de accijnsver hoging voor het beroepsgoede- renvervoer uit het slop helpen, aldus woordvoerder Blaauw. Hij stelt het voorstel woensdag aan de orde tijdens de behande ling van de begroting van Ver keer en Waterstaat. Samenwerking gezocht met monument-gemeenten De overeenkomst tussen gemeenten en de Stichting Nationaal restauratiefonds is vooral be doeld voor particuliere eigenaren van monumenten met restauratieplannen. (Archieffoto) MAASTRICHT/ZIERIKZEE Het Natio naal Restauratiefonds wil met 36 monu mentgemeenten een samenwerkingsovereen komst sluiten. Doel daarvan is de plaatsen (financieel) beter in staat te stellen voor het erfgoed te zorgen. De voorzitter van het fonds, mr. Pieter van Vollenhoven, heeft dat dinsdag gezegd in Maastricht. De gemeente Zie rikzee is één van de gemeen ten waar gesprekken mee worden gevoerd. Nederland'telt 44.000 geregi streerde rijksmonumenten en 25.000 panden die op de ge meentelijke monumenten lijsten staan. Veel gemeenten hebben niet de middelen om de monumenten te onderhou den of te restaureren en parti culiere eigenaren van monu menten worden vaak afge schrikt door de papieren rompslomp die bij restaura tie komt kijken. Zierikzee staat met haar 558 monumen ten in de Top tien van monu ment-gemeenten in Neder land. De samenwerkings overeenkomst is volgens een woordvoerder van het res tauratiefonds voor 90 pro cent bedoeld voor particulie re monument-eigenaren. „Voor hen zijn wij een soort restauratie-bank. Voor ge meente zijn wij een soort faci litair bedrijf." Van Vollenhoven brak in zijn toespraak een lans voor ge meenten die worstelen met het opknappen van hun erf goed. „Alhoewel er voor de rijksmonumenten ook niet voldoende geld is, is het met de financiële ondersteuning voor het behoud van de ge meentelijke monumenten nog droeviger gesteld", al dus de voorzitter van het fonds. Een eigenaar van een gemeentelijk monument is voor het opknapwerk vrij wel volledig op financiering aangewezen. Burgemeester Houben van Maastricht en Van Vollenho ven zetten vandaag, dinsdag, hun handtekening onder een overeenkomst tussen het fonds en die gemeente. Suske en Wiske "het grote gat1 door Willy Vandersteen 7e hebben nojjelukjehdé M ikeen zicht kdrdMtr heb In hoe zit hel met jou (tl uêl Jemden Dinsdag 26 november Zierikzee Vergadering commissie wel zijn en sociale zaken. Stad huis. 19.30 uur. Vergadering commissie openbare werken en milieu. Stadhuis. 19.30 uur. Concert cellist DFerscht- man en pianist M. Baslaws- kayo. Vierschaar. 20.00 uur. Woensdag 27 november Zierikzee Vergadering raadscommis sie bestuurszaken in de raad zaal van het stadhuis. 16.30 uur. Inspraakavond voor be drijven over parkeren in de binnenstad. Aula Scholengemeenschap Schou- wen-Duiveland. 19.30 uur. Bruinisse Verkoping. Zaal Gerefor meerde Gemeente in Neder land. 14.00-17.00 en 19.00- 20.00 uur. Donderdag 28 november Zierikzee Vergadering raadscommis sie ruimtelijke ontwikke ling in de raadzaal van het stadhuis. 17.00 uur. Vergadering raadscommis sie financiën en economische zaken in de raadzaal van het stadhuis. 19.30 uur. Lezing Vrouw, Geloof en Sa menleving. MFC, lokaal 16. 19.30-21.30 uur. Burgh-Haamstede Sint-N icolaasbi j eenkomst van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen in de Gereformeerde kerk in Haamstede. 14.00 uur. Nieuwerkerk Commissie financiën. Gemeentehuis. 16.30 uur. Commissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Sirjansland Lezing Reformatorisch Kon- takt ,,Sch.-D.". Grote zaal Nederlandse Hervormde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Verkoping Welfare Rode Kruis. Verzorgingshuis In 't 'Opper. 09.30 tot 11.30 uur. Vogeltentoonstelling. Dorpshuis. 19.00-22.00 uur. Vrijdag 29 november Burgh-Haamstede Uitvoering zangvereniging Nu met Hope. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Oosterland Lezing Gokverslaving. Con sistorie Gereformeerde Ge meente, St. Joostdijk 12. 19.45 uur. Bruinisse Kerkfeest. Gereformeerde kerk. Vanaf 16.00 uur. Open huis. Gereformeerde kerk. 18.30-19.00 uur. Vogeltentoonstelling. Dorpshuis. 19.30-22.00 uur. Zaterdag 30 november Zierikzee St. Nicolaasoptocht Poortambacht vanaf 14.00 uur op het Haringvlietplein. Aansluitend St. Nicolaasmiddag. Re nesse 13.00 uur Intocht St. Nico- laas vanaf parkeerterrein aan de Laone. Rondgang paard wagen. Aansluitend voorstelling in Dorpshuis van Mario de Magie Goo chelaar". 14.15-15.30 uur. Dreischor St. Nicolaasavond 18.30 uur dorpshuis. Aansluitend be zoek aan „Stapelshof". Noordgouwe 13.00 uur St. Nicolaas- intocht. Playbackshow 15.00 uur Dorpshuis. Ouwerkerk Bazar Hervormde Gemeente. Kerkgebouw. 10.00-16.00 uur. Oosterland 14.00 uur St. Nicolaasintocht vanaf Weegbrug/rondrit dorp. Aansluitend kinder middag met film in Ooster hof. Bruinisse Vogeltentoonstelling. Dorpshuis. 14.00-22.00 uur. Maandag 2 december Zierikzee Inspraakavond parkeren binnenstad. Aula Scholengemeenschap Schou wen-Dui veland 19.30 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2