Intensieve veehouderij blijft heet hangijzer Plan voor aanleg basketbalveld bij tenniscomplex in Zierikzee Bewoners van Havenkwartier dringen aan op herinrichting Brouwershaven wil rotonde voor Rondweg zelf betalen Kritiek statenfracties op beleid van Terpstra s Extra investering van 450.000 gulden Liever alleen op bestaande bedrijven Intocht van St. Nicolaas In het kielzog van Barentsz Expositie Provincie steekt 180.000 in verhuizing van PVVV College komt tegemoet aan wens jongeren Informatie-avond moet betrokkenen motiveren DONDERDAG 21 NOVEMBER 1996 NR 26082 BROUWERSHAVEN - Om te voorkomen dat het nog langer duurt eer de rondweg Den Osse kan worden aangelegd wil de gemeente Brou wershaven de door de provincie verplicht ge stelde rotonde als aansluiting op de Delings- dijk zelf betalen. Het gaat om een extra uitgave van 450.000 gulden. wijzigd, zo bleek. In het oor spronkelijke ontwerp was uit gegaan van een T-aansluiting van de Rondweg op de Delings- dijk, compleet met een opstel vak voor het linksaf slaand verkeer en rijbaanscheiding. De provincie heeft nu echter de eis gesteld dat de aansluiting van de nieuwe weg wordt uit gevoerd als rotonde. „Het heeft ons college verbaasd dat nu pas deze eis wordt gesteld, waardoor de uitvoering door de gemeente Brouwershaven als gevolg van de herindeling Al in 1991 werd een begin ge maakt met de voorbereidingen van het realiseren van een Rondweg vanaf de Delingsdijk naar Den Osse. Nadat de plan nen in grote lijnen rond waren moest een planologische proce dure gevolgd worden voor het wijzigen van het bestemmings plan Buitengebied. Die proce dure nam alles bij elkaar vier jaar in beslag. In die vier jaar zijn de inzich ten bij de provincie met be trekking tot de Rondweg ge niet meer mogélijk blijkt te zijn." Bij het nader overleg, op zowel ambtelijk als bestuurlijk ni veau, bleek dat de provincie volhardt in de eis om een ro tonde als aansluiting op de De lingsdijk uit te voeren. Wel was een tijdelijke aansluiting van Rondweg op Delingsdijk bespreekbaar, maar alleen als de kruising Delingsdijk-Oude Schouwse Dijk, Zuidernieuw- landweg opgeheven wordt. Om uit de impasse te raken heeft het college besloten de raad voor te stellen de rotonde voor rekening van de gemeen te aan te laten leggen. Het college hoopt dat de pro vincie vervolgens de eis om bo vengenoemd kruispunt te la ten vervallen in zal trekken. Met de extra uitgave voor de rotonde mee komen de totale investeringskosten om ruim drie miljoen gulden. SCHARENDIJKE - De vrees voor een 'rose in vasie' - intensieve veehouderij - blijft groot in de gemeente Middenschouwen. Dat bleek dins dag tijdens de vergadering van de raadscom missie algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente. Tijdens die vergadering kwam het bestemmingsplan Buiten gebied aan de orde. In grote lij nen konden de leden van de commissie zich wel vinden in dit veelomvattende en langlo pende bestemmingsplan maar op één punt wilde men toch graag meer duidelijkheid. In het bestemmingsplan is een ge bied midden in het Midden- schouwse polder aangewezen waar - mits men aan strikte voorwaarden voldoet - inten sieve veehouderij mag. Ir. H. C. de Vries van architec tenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hoofd probeerde de critici op voorhand gerust te stellen met de mededeling dat door aanwijzing van het ge bied niet 'de poort wordt open gezet' Nieuw vestiging kan al leen als de veehouder heel huids door een hele zware pro cedure doorkomt. We hebben een achterdeur gemaakt waar van het college van b en w de sleutel heeft," bezwoer De Vries zijn toehoorders. De heer Gaanderse, die de landbouworganisaties LTO en Agrarisch Schóuwen-Duive- land vertegenwoordigde, bleek niet overtuigd. „Het gaat ons niet ver genoeg," al dus Gaanderse. Hij zou liefst helemaal geen nieuwvestiging van intensieve veehouderij op Schouwen-Duiveland zien en alleen reeds gevestigde land bouwbedrijven de kans willen bieden om desgewenst over te schakelen op intensieve vee houderij. CD A-commissielid O. bij de Vaate sloot zich daar bij aan. „Ik zou het liefst al leen op bestaande bedrijven intensieve veehouderij zien." Zo'n uitzonderingspositie kun je volgens De Vries voor de 'ei gen mensen' niet maken. Hij legde uit dat als je als gemeen te - middels een bestemmings plan - de deur helemaal dicht doet voor intensieve veehoude rij er dan ook geen mogelijkhe den zijn voor bestaande land bouwbedrijven om over te schakelen op intensieve vee houderij. Tijdens de commissievergade ring kwam ook het bestem mingsplan Ellemeet-zuid aan de orde. Het gaat hierbij om een gebied ten oosten van de Heerenisstraat waar plaats is voor de bouw van acht wonin gen. In de praktijk kunnen er niet meer dan twee woningen per jaar gebouwd worden. De ze bouwlocatie, die grenst aan het buitengebied, was door het gemeentebestuur aanvanke lijk groter ingetekend maar de provincie keurde dat plan niet goed. Bij Kerkwerve is in het gebied in de hoek Heuvelsweg-Weel- weg nog plaats voor de bouw van 28 woningen: zeventien vrijstaand, acht geschakeld en drie rijtjeshuizen. Naar ver wachting kunnen in Kerkwer ve jaarlijks maximaal vijf wo ningen gebouwd worden. OUWERKERK - De intocht van St. Nicolaas in Ouwerkerk vindt plaats op vrijdag 22 no vember. In de Zierikzeesche Nieuwsbo de van dinsdag stond abusieve lijk vermeld dat de intocht van de Goedheiligman en zijn Pie ten zou gebeuren op vrijdag 29 november. Dit is onjuist. Ook de Sinterklaasmiddag op Brouwershaven in het Tonnen- magazijn, waar Theater Kwark zijn medewerking aan verleent, is later afgelopen dan vermeld stond: deze bijeen komst duurt niet tot 14.15 uur, maar tot 16.15 uur. VLISSINGEN - Vrijdag 22 no vember presenteert wordt in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen het boek 'In het kielzog van Willem Barentsz' gepre senteerd. Het boek is geschre ven door kapitein Albert J. Veldkamp. Veldkamp voer voor de Stich ting Plancius een aantal keer naar en rond Spitsbergen, be gin jaren tachtig. Het boek 'In het kielzog van Willem Ba rentsz' beschrijft de expeditie van 1983. Een spannend relaas en een rijke bron van informa tie voor geïnteresseerden met daarin ruim tweehonderd fo to's. De presentatie van uitge verij ADZ begint om 20.00 uur. Vanaf zaterdag 23 november is het boek verkrijgbaar in de (Zeeuwse) boekhandel. OOST-SOUBURG - In het ge bouw van Omroep Zeeland in Oost-Souburg zijn tot 11 de cember aquarellen te zien van Addie Nieuwenkamp-Mida- De tentoonstelling aan de Ka naalstraat 64 is te bezoeken op werkdagen tussen 14.00 en 16.00 uur. De geëxposeerde werken zijn te koop. MIDDELBURG - De Provinciale Staten van Zeeland hebben in een motie aan de Tweede Ka mer hun kritiek uitgesproken over het beleid van staatssecretaris Terpstra met betrekking tot de ouderenzorg. Tijdens de Algemene Be schouwingen afgelopen vrijdag werd deze door de PVDA gelanceerde motie unaniem door de statenfracties aanvaard. De kritiek richt zich op de plannen van de staatssecreta ris om met ingang van 1 janu ari 1997 geen financiële bijdra gen meer te leveren aan de realisatie van nieuwe woon zorgcentra. Provinciale Staten menen dat financiële ondersteuning noodzakelijk is om woonzorg centra van alle noodzakelijke voorzieningen te kunnen voor zien. Specifieke voorzienin gen, zoals zorgruimten en alge mene ruimten, zijn nodig om ouderen op verantwoorde wij ze te kunnen huisvesten en te verzorgen. De benodigde investeringskos ten kunnen, aldus de Provin ciale Staten, ook niet op de huurprijs worden afgewen teld. Als de door Terpstra aange kondigde beleidswijziging wordt doorgezet, vrezen de Provinciale Staten dat de mo dernisering van de ouderen zorg zal stagneren. Ook door kruist een dergelijk beleid de voorgenomen scheiding tussen wonen en zorg. MIDDELBURG - Gedeputeer de staten van Zeeland zijn be reid om 180.000 gulden bij te dragen in de kosten van ver huizing van de provinciale VVV-Zeeland naar het nieuwe toeristische huis. De PVVV zelf legt anderhalve ton op ta fel. Het is de bedoeling dat het Bu reau voor Toerisme Zeeland - zoals de provinciale WV in 1997 gaat heten - op korte ter mijn verhuist naar het nieuwe Toeristisch Huis aan de Groen markt in Middelburg. De kos ten van die verhuizing en in richting worden door de PVVV zelf op in totaal 330.000 gulden geraamd. Een fors deel daarvan - een bedrag van 170.000 gulden - is nodig voor het vervangen van het meubi lair. Volgens de vaste leveran cier van de PVW voldoet het huidige meubilair niet meer aan de normen die daarvoor gelden. Voor de beveiliging staat een bedrag van 10.000 gulden geno teerd terwijl de telefoonvoor zieningen een investering van 66.000 gulden vergen. Voor de verhuizing op zich staat een be drag van 30.000 gulden geno teerd. Zelf neemt de PVW een bedrag van anderhalve ton voor haar rekening. Zij vraagt de provincie eenzelfde bedrag beschikbaar te stellen. GS wil wel aan dat verzoek tegemoet komen. „Ons college is van mening dat gezien het belang van een adequate huisvesting en pre sentatie van deze organisatie in het nieuwe gebouw een een malige bijdrage van provincie- wege gerechtvaardigd is." In de opzet van het college komen het basketbalveld (voorgrond) en de rolskatebaan (achtergrond) aan weerszijden van de Grevelin- genstraat te liggen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee wil achter het tennis complex aan de Grevelingenstraat een basket balveld aanleggen. Dat is het resultaat van overleg met bewoners, met name jeugdigen, en wethouder D. van der Wekken. Tegenover het basketbalveld kan volgens het college het beste de geplande rolskatebaan worden aangelegd. De wens om een basketbalveld werd geuit in brieven van en kele bewoners. Zij klaagden over overlast van basketbal lende jongeren op het school plein van de basisschool Bin nen de Veste in de Raamstraat. De jongeren zelf brachten hun wens naar voren in de gesprek ken met Van der Wekken (so ciale zaken). Deze gesprekken werden gevoerd in het kader van de sociale vernieuwing. Bovendien hebben de basket balliefhebbers nog iets te goed. Want voor de aanleg van het parkeerterrein bij het tijdelij ke gemeentekantoor aan de Haringvlietstraat, werd het basketbalveld van de Scholen gemeenschap Schouwen-Dui veland 'ingepikt'. Al was dit veld volgens M. van Zetten van de afdeling gemeentewerken, moeilijk te gebruiken, omdat het binnen de hekken van de school lag. Vandalisme Dat het geplande terrein afge legen ligt betekent volgens Van Zetten niet dat er sprake zal zijn van vandalisme. „Er is nu helemaal niets. Met het veld kunnen de jongeren zich bezig houden. Dan gaat het vandalis me vanzelf omlaag." Van Zet ten wijst in dit geval ook op het nabijgelegen voorsorteer- centrum van de PTT. „Daar wordt dag en nacht gewerkt en er rijden dan ook voortdurend auto's langs het terrein." Daarnaast is er ook een prakti sche reden voor de aanleg van het veld op deze plek. In ver band met het tenniscomplex rust er namelijk al de bestem ming 'recreatieve doeleinden' op de grond. Wanneer het voorstel van het college voldoende ondersteund wordt door de gemeenteraad kan het terrein begin volgend jaar worden aangelegd. Het veld krijgt de officiële maten (26 bij 14 meter) en wordt be straat met betonnen stoepte gels. Voor de kosten, 40.000 gulden, is al dekking gevonden op de begroting. Rolskatebaan Het is de bedoeling dat aan de andere kant van de Grevelin genstraat, recht tegenover het basketbalterrein, een rolska tebaan wordt aangelegd. Met zo'n baan werd in de herfstva kantie een proef genomen, waaruit het college de conclu sie heeft getrokken dat er be hoefte aan is. Aanvankelijk was deze voorziening op het Hatfieldpark gepland. In over leg met de RSG is echter geko zen voor een andere plek. „Zo'n baan trekt jeugd aan en de school vreest erop aangeke ken te worden wanneer er iets gebeurt dat niet in de haak is. Daarnaast wordt de tribune op het park ook door een groep andere jongeren, de Gabbers, gebruikt. Deze zouden ver drongen worden naar een an dere plek door de rolskate baan. Dat moeten we voorkomen," aldus Van Zet ten. Een andere overweging om de rolskatebaan bij het tennis complex te plaatsen is volgens Van Zetten, de benodigde ruimte en de openbare verlich ting die hier al aanwezig is. „We hebben geen groot gras veld nodig, maar slechts een strook van tien meter. Het stukje grond tegenover het tenniscomplex is wat dat be treft goed. En we kunnen dan een plek uitzoeken bij een lan taarnpaal. Want de baan moet goed verlicht worden." Beide voorstellen komen aan de orde in de vergadering van de raadscommissie openbare werken en milieu op dinsdag 26 november. De aanvang van de vergadering is 19.30 uur. een rustiger en (verkeersveili ger gebied te maken. Daar naast moeten verschillende aanpassingen, zoals luifels en een poortje, de toeristen op een duidelijke manier van de par keerplaats aan de Hoofdpoort straat naar het centrum leiden. Kort Verton maakte het plan in opdracht van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC). Publiciteit kreeg het plan vo lop, maar concrete acties van de gemeente - met uitzonde ring van wat 'kleine dingetjes' - bleven uit. „De plannen ble ven vooral hangen op de be staande verkeersproblemen. Daar was geen goed antwoord op en dan kom je in de knoop," aldus de uitleg van Geluk. Vrees De vrees dat de wensen van de betrokkenen ook door de nieu we gemeente aan de kant zul len worden gelegd, mag vol gens haar geen reden zijn om niets te ondernemen. „Laat je niet afremmen door de vraag of hier wel geld voor is of door de verwachting dat dit een be leidsarm jaar gaat worden. We moeten plannen maken, erach ter gaan staan en het samen eens worden. Dat is nu het be langrijkste." De ZOC pleit al vele jaren voor een gestructureerde aanpak van knelpunten in het haven gebied. In de loop van de tijd is er op dit vlak ook al veel voor bereidend werk verricht, maar tot nu toe met weinig resul taat. Na de herinrichting van het centrum (Oude Haven, Kraanplein, Havenpark en Havenplein) in 1990 werd de behoefte om ook tot een herin richting van het Havenkwar tier te komen, onder bewoners en ondernemers, steeds groter. ZIERIKZEE - Zo'n veertig belanghebbenden kwamen gisteravond in de foyer van restaurant Mondragon in Zierikzee bijeen om van gedach ten te wisselen over de al jaren gewenste herin richting van het Havenkwartier en het Haven plein. De bijeenkomst leverde nauwelijks nieuwe gezichtspunten op, maar was dan ook - zoals coördinator Ria Geluk het formuleerde - „vooral bedoeld om weer eens iets in beweging te krijgen". Bewoners, ondernemers en an dere betrokkenen kregen van de organiserende Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC), de gelegenheid hun wensen met betrekking tot het haven gebied kenbaar te maken. De uitkomsten van deze avond worden als aanbevelingen aan het nieuwe gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland ge presenteerd. Uit de reacties van de aanwezi gen op plannen die in het verle den gemaakt zijn, kwam een aantal duidelijke wensen naar voren. Zo willen de bewoners van de Nieuwe Haven er bij de nieuwe gemeente op aandrin gen alsnog één-richtingsver- keer in -te voeren en de weg in z'n geheel te verplaatsen rich ting kade. Ook willen zij de ge meente wijzen op de parkeer gelegenheid in 's-Heer Lauwendorp. „Een prachtige locatie, die alleen wat opwaar dering behoeft," aldus een van hen. Uitgangspunt van het gesprek in de foyer vormde het uit 1991 daterende - en inmiddels enigs zins aangepaste - herinrich tingsplan van architectenbu reau Kort Verton. Het plan richt zich behalve op het Ha venkwartier ook op het Ha venplein en de meeste tussen- en aanliggende straten. Het ar chitectenduo heeft met een aantal suggesties geprobeerd de Zierikzeese binnenstad tot De Nieuwe Bogerdstraat moet in de toekomst duidelijk herkenbaar worden als verbindingsroute tussen het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat en het centrum Archieffoto

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5