Internet en schermtelefoon in dagelijks gebruik dier in het vizier puzzelrubriek Jonge ontwerpsters bedenken nieuwe verpakking Davitamon Wie helpt kater Lukas van verlegenheid af? Oud-lndiëgangers komen bijeen in Middelharnis De mogelijkheden van de nieuwe media Initiatief H. Dikmans en zijn dochter Petra Opening Schouws pannenkoeken- en ontbijthuis Westenschouwen Vaklieden installatietechniek HET EXTRA NIEUWSBLAD De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 6 november zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- S. den Boer-de Jong, Fabiusstraat 49, Melissant De tweede prijs: Een waardebon van 15,- Mw. C. Spanjer, Scholekster 20, Sommelsdijk De derde prijs: Een waardebon van 10,- R. Simmers-Geleijnse, L. Sint Janstraat 36, Zierikzee De oplossing van de puzzel van 6 november is: feestganger De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 29 november in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 3. kleur; 8. stempél; 9. perceel van te verkopen grond; 10. muziekinstrument; 11. behaarde huid; 12. voorwendsel; 1,3. geïdealiseerd beeld van een geliefd persoon; 16. niet durven beginnen; 19. driezijdig langwerpig geslepen glas; 23. eenheid van elektrische weerstand; 24. schrikwekkend; 25. plant; 26. boom; 27. smalle opening; 31. sporter; 34. richting; 37. eenjarige waterplantjes; 38. schermbloemige plant; 39. be drijf; 40. eigendom; 41. een handeling als onderdeel van een samengestel de handeling; 42. belachelijk gebaar. Verticaal: 1. handeling die een bepaalde uitwerking beoogt; 2. groep van één atoom koolstof en drie atomen waterstof; 4. ongeregelde, gonzende menigte; 5. dom; 6. stormram; 7. duistere, moeilijk te doorgronden zaak; 13. voorzetsel; 14. instemming; 15. voorzetsel; 16. grondsop; 17. vishaak met weerhaakjes; 18. instrumentale compositie in liedvorm; 20. ornarnent; 21. lipbloemige plant; 22. sierplant; 28. betekenis; 29. gemoedsbeweging; 30. motorraces; 31ten bedrage van; 32. uitstek; 33. weglating van één of meer woorden in een zin; 35. ronddraaiend onderdeel; 36. kwast in hout. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 27. 34, 18, 9,33,32, 11,31, 6, 37, 26, 36. SOMMELSDIJK - Oud-lndiëgangers uit Zuid-Hol- land en Zeeland komen dinsdag 26 november bijeen in De Staver in Sommelsdijk. De Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) houdt daar een con tactmiddag voor haar leden. De bijeenkomst is tevens be- toelichting, muziek en en ge doeld voor leden van de luiden die in de betreffende Bond van Wapenbroeders en gebieden werden opgeno- andere ex-Indiëgangers. Na men. Zoals blijkt uit de naam een korte toespraak van de wordt de contactbijeen- voorzitter van de VOMI, pre- komst gehouden om de on- senteert Bert Vuijk beelden derlinge band tussen de oud van Noord- en West Sumatra, militairen te verstevigen. West-Java, Yokyakarte en Bali. De dia's worden gepro- Het evenement wordt gehou- jecteerd op een scherm van den in het Prieel van De Sta- 1,80 meter breed en onder- ver en duurt van 13.30 tot steund door een mondelinge 16.30 uur. MAJORETTES OUDE-TONGE /BRUINIS- SE - Het majorette show peleton Vivace uit Oude-Ton- ge heeft ruimte voor een aan tal nieuwe leden. Het gaat om meisjes van zes jaar of ouder, :die van bewe gen op muziek" houden.'Vi vace bestaat uit twee groe pen. Een groep traint elke dinsdag vanaf 19.00 uur in de Grutterswei( in Oude-Tonge, de andere 'elke woensdag vanaf 18.15 uur in De Stoof- polder in Bruinisse. Nadere informatie via 0187-642738. PROEFVAART STELLENDAM - Bij Maas kant Shipyards in Stellen dam heeft gisteren, dinsdag, de technische proefvaart plaats gevonden van het mo torschip Nicolaas Senior KW-36. Het vaartuig is van het 'ge sloten achterschip'-type en is ingeschreven in het visserij- register te Katwijk aan Zee. Het voldoet aan de eisen van de Nederlandse Scheepvaart Inspectie. De lengte van de Nicolaas Senior is 42,35 me ter, de breedte 8,5 meter en de holte is 5,15 meter. Op het schip is een visver werkingsinstallatie aange bracht, naar ontwerp Maas kant. Het vaartuig is voorzien van een elektro nisch tankmeetsysteem voor zowel gasolie- als drinkwa terbunkers. REIS NAAR POLEN MIDDELHARNIS - Op ini- tiatief van de Stichting Flak- keese Hulpgoederen wordt in het voorjaar van 1997 een busreis georganiseerd naar Polen. De stichting haalt jaarlijks een aantal Poolse kinderen naar Goeree-Over- flakkee om hier de zomerva kantie door te brengen. Door middel van de reis kunnen gastouders, die de afgelopen jaren gastvrijheid verleen den aan deze kinderen, een tegenbezoek aan Polen bren gen. Wanneer voldoende mensen zich aanmelden voor de busreis wordt het evene ment gehouden van 4 tot en met 11 april 1997. De busreis gaat van Middelharnis naar Chelm. Nadere informatie over de reis via telefoonnum mer 681824. ZWEMAVOND STELLENDAM - Op initia tief van Jeugd-Stuif-In Stel lendam en De Schakelclub wordt zaterdag 23 november een uitstapje gehouden naar zwembad 't Zuiderdiep. Het betreft een zwemavond. Belangstellenden vanaf der tien jaar, die aan het evene ment willen deelnemen die nen om 19.00 uur in 'De Schuur' te zijn aan de Bos- schieterstraat. Vandaaruit vertrekt de groep naar het zwembad. (Foto: Marieke Mandemaker) Lukas kijkt reikhalzend uit naar een baasje. Deze één jaar oude cyperse kater zit al weer twee maanden in hel dieren asiel in Zierikzee. Lukas is heel rustig en behoorlijk verle gen. Hij wil dan ook graag geplaatst worden bij een rustige baas, zonder kleine kinderen. Een kameraad, die hem de hel pende hand biedt over zijn verlegenheid heen te komen. Als Lukas een beetje 'los komt', vindt hij het prettig om te knuffelen. Lukas kan prima overweg met katten. De omgang met een kalme baas levert waarschijnlijk geen problemen op. Lukas is een 'spetter'. Hij ziet er prachtig uit; deze kat heeft een mooie bouw, vacht en kleur. Lukas is graag buiten. Belangstellenden die Lukas van zijn verlegenheid af willen helpen en een goed onderkomen bieden, kunnen contact op nemen met het Dierenasiel aan de Zandweg, telefoon 0111- 417013. Er zitten vijftien katten en drie honden. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het verschil tus sen telefoon, televisie en personal computer (PC) vervaagt. Telefoneren met de PC via Internet is reeds mogelijk, en volgend jaar kan met de nieuwe schermtelefoon elektronische post worden ver stuurd en ontvangen. De nieuwe media rukken op en vooral Internet wordt steeds populairder. In Ne derland bezoeken meer dan een miljoen mensen re gelmatig een Internet-site. Verwacht wordt dat in de toekomst tien procent van alle aankopen wordt gedaan via Internet. Voor mensen die nog geen PC hebben, komt iets bijzonders op de markt: een nieuw type telefoon met beeldscherm. Daarmee kan niet alleen worden getelefoneerd, maar ook teksten of illustraties worden opgevraagd op het scherm. De voordelen zijn groot. Laten we Angela Jan sen als voorbeeld nemen: ze staat op het punt om op va kantie te gaan. Het busje dat haar naar Schiphol brengt, staat al voor de deur. En dan realiseert ze zich dat ze ver geten is een reisverzekering af te sluiten. En het is al avond: alles dicht! Geen pro bleem, ze gebruikt de schermtelefoon, belt het nummer van haar verzeke raar, toetst haar gegevens in en is meteen verzekerd. Communicatie Deze ontwikkelingen komen voort uit de wens van het be drijfsleven om veelvuldig en makkelijk met de consument te communiceren. Bedrijven kunnen zo immers 24 uur per dag hereikbaar zijn. Bestel lingen opnemen, informatie verstrekken, offertes uit brengen, verzekeringen af sluiten, het kan allemaal via de computer: snel en goed koop. Deze voordelen zijn ook in het belang van de con sument: de wereld begint bij het computerscherm. Bood schappen doen, een CD be stellen of een offerte aanvra gen? Het is allemaal moge lijk via de nieuwe schermte lefoon op elk gewenst moment. Verzekeraar OHRA is bezig met het testen van de schermtelefoon. Vijftig klan ten en medewerkers doen al anderhalf jaar ervaring op met deze nieuwe telefoon in clusief beeldscherm. Naar verwachting zal de schermte lefoon begin volgend jaar te koop zijn voor ongeveer drie honderd gulden. World Wide Web Staat de schermtelefoon nog in de kinderschoenen, Inter net biedt nu al vele interes sante mogelijkheden. Ver stuur elektronisch uw post, toon uw familie in Californië uw digitale fotoalbum, vraag beleggingsadviezen, beluister muziek vóór u een CD bestelt, kijk uit over Manhattan vanaf het Empire State Building, schaak (live!) tegen wereldkampioen Kar- pov, telefoneer met uw ge liefde in Tokyo, start een po litiek debat met de regering van Jordanië of bezoek een hibliotheek in Parijs. Het kan allemaal. En dat te gen lokaal telefoontarief: een paar cent per minuut! Het enige dat nodig is, is een personal computer, een mo WESTENSCHOUWEN - Meer dan dertig soorten pannekoeken, oud-Hollandse poffertjes en altijd soorten ontbijt. Daarvoor kunnen lekkerbeken van af zaterdag terecht bij het Schouwse pannenkoeken en ontbijthuis in Westenschouwen. Het nieuwe horecabedrijf is een uitbreiding van restau rant De Schouwse Pot, waar Harrie Dikmans reeds enke le jaren de scepter zwaait. ,,In de praktijk bleek dat mensen in het restaurant naar pannenkoeken vroegen of 's morgens al heel vroeg binnen liepen om te komen ontbijten." Samen met dochter Petra ontwikkelde Dikmans het plan om het woonhuis achter het restaurant te verbouwen tot een pannenkoek- en ont bijthuis. De gemeente Wes- terschouwen verleende me dewerking aan de uitbreiding en zo werd de af gelopen maanden druk ge werkt aan de Steenweg in Westenschou won. Het nieuwe pannenkoeken en ontbijthu s ligt precies op de hoek van de Westen- schouwseweg en de Steen weg. Het heeft een vloerop pervlakte van ongeveer zestig vierkante meter. Daar werd met behulp van eiken meubelen en Brabants bont bekleding de Oud-Hollandse sfeer gecreeërd, die bij pan nenkoeken hoort. Kijkje in keuken In het eetgedeelte is tevens de keuken gelokaliseerd, zo dat de gasten kunnen zien hoe hun pannekoeken of poffertjes worden gebakken of hun ontbijt gereed wordt gemaakt. Dat gebeurt door Petra Dikmans, die het be drijf samen met haar vader gaat runnen. Ook Paula Dik mans- Dessens gaat meehel pen in dé zaak. Dikmans heeft een ruime er varing met de opzet en het runnen van een pannenkoe kenhuis. Hij nam indertijd het initiatief om het panne- koekenhuis te beginnen, dat nog steeds is gevestigd aan de Zierikzeese Appelmarkt. Dikmans verwacht in het Schouwse pannenkoek- en ontbijthuis veel toeristen. „Maar in de winter zal het ook wel lopen met mensen uit de regio." Het horecabedrijf wordt vrijdagmiddag geopend door de burgemeester van Wester- schouwen A. Tees. Dikmans vertelde dat hij plannen had om restaurant De Schouwse Pot van de hand te doen. „Maar dat is afgeketst. Ik blijf er voorlopig zelf in, maar wil het restaurant op termijn wel verkopen om het wat rustiger te krijgen." Dikmans runt ook de pizze ria, die naast De Schouwse Pot is gevestigd. BAGGERSPECIE HERKINGEN - De water sportvereniging Herkingen heeft van de rijksoverheid vergunning gekregen voor het storten van baggerspecie in het Grevelingenmeer. Het gaat om grond, afkomstig uit de jachthaven in Herkingen. De beslissing werd genomen in het kader van de Wet Ver ontreiniging Oppervlakte wateren. Het besluit wordt 25 december van kracht, ten zij voor deze datum door der den beroep wordt ingesteld tegen deze beslissing. dem, een telefoonlijn en een Internet-abonnement. Al voor een paar tientjes per maand kan worden rondge neusd in de wondere wereld van het World Wide Web. Wereldwijd Internet is een wereldwijd netwerk van computers die met elkaar verbonden zijn via de telefoonlijn. De ont wikkelingen daarin gaan ra zendsnel. Elke dag kan méér met Internet en dat maakt het ook zo spannend. Via In ternet kan men alles te weten komen. De gebruiker moet wel beseffen dat er complete anarchie heerst: iedereen kan informatie op Internet zoeken. De beschikbare in formatie op Internet wordt niet gecontroleerd. Dode duiker Onlangs werd een bericht verspreid dat er na het blus sen van een bosbrand een do de duiker was gevonden, met de zuurstofflessen nog op de rug. Het verhaal ging dat een blusvliegtuig water had op gezogen uit zee en tegelijker tijd een sportduiker had 'ge grepen Het bericht haalde de kranten overal ter wereld. Maar het was niet waar! Een Amerikaans meisje had het verhaal uit haar duim ge zogen en in een jolige bui op Internet gezet. Betekent dit dat alles wat op Internet staat, moet worden gewan trouwd? Nee, de meeste be drijven kunnen zich geen ra re fratsen veroorloven en proberen de consument te voorzien van serieuze, be trouwbare informatie. In de toekomst wordt het mo gelijk dat de klant z'n beleg gingsportefeuille wijzigt, een koopsompolis afsluit of geld overmaakt via Internet. Wat al nu al kan. is het afslui ten van een reisverzekering bij OHRA. Het afsluiten van een verze kering via Internet betekent tegelijkertyd dat de consu ment administratieve hande lingen overneemt van de ver zekeraar. Met als resultaat lagere kosten waarvan de klant kan profiteren door aantrekkelijke premies. A. Bakker uit Zierikzee ontving zijn diploma uit handen van W. Brouwer van de Vereniging van Nederlandse Installatie bedrijven. VLISSINGEN - Aan het Zeeland College in Vlissin- gen behaalden 53 leerling-monteurs een diploma leerling wezen installatietechniek. Het gaat om jonge vaklieden in de installatietechniek, die een gemoduleerde opleiding volgden. De opleidingen zijn gebaseeerd op de be roepspraktijk. Via enquetes bij bedrijven is vastgesteld welke beroepshandelingen monteurs dagelijks uitvoe ren. Zowel de theorie als de prak tijk van de lesstof is daarop gebaseerd. De lesstof bestaat uit afgeronde delen (modu les) waarvan zowel de prak tijkoefeningen als de theorie in hetzelfde tentamen wor den getoetst. Om een leerlingwezen-oplei- ding te kunnen volgen slui ten leerlingen een leerover eenkomst af met een installatiebedrijf, waar zij een praktijkopleiding krij gen. De theorieopleiding wordt verzorgd door het Zeeland College. Geslaagden Onder de geslaagden waren een aantal leerlingen van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Voor het diploma assistent instal latiemonteur verwarmings techniek slaagden D. Gouds waard uit Oosterland en J. van Koppen uit Ouddorp. J. van den Houten uit Ouddorp behaalde het diploma assis tent installatiemonteur dak bedekkingstechniek. M. Col- lignon uit Zierikzee slaagde voor het diploma installatie monteur specialisatie dakbe dekkingstechniek. A. Bak ker uit Zierikzee en R. Ruitenbeek rondden met goed gevolg de opleiding in stallatiemonteur specialisa tie onderhoud af. Volgend jaar komt de nieuwe schermtelefoon op de markt, waarmee ook electronische post kan worden verstuurd. OUDE-TONGE - Ze stonden even in het middelpunt van de belangstelling, Tanja de Bonte, Mariska de Waal en Tamara Maliepaard uit Oude-Tonge. In drogisterij Van Loon aan de Kerkring in hun woon plaats werden ze gehuldigd vanwege de ontwerpen die ze maakten voor een nieuwe verpakking van de Davita mon Total junior, vitaminep illen die speciaal zijn be doeld voor kinderen van vijf tot tien jaar. De jonge ontwerpsters zetten hun fantasie in werking naar aanleiding van de Davita mon ontwerpwedstrijd, die in september werd uitge schreven door drogisterij Van Loon in samenwerking met de producent van de vi taminepillen Akzo-Chefaro. Fruitschaal Uit alle inzendingen werden de ontwerpen van de drie mejsjes uit Oude-Tonge als besten geselecteerd. De eer ste prijs ging naar Tanja de Bonte, die een fijne vouw- techniek gebruikte voor het afbeelden van een fruit schaal met vruchten met daarboven een bijtje. Uit handen van rayon-ma nager van Akzo Chefaro T. Gorissen ontving zij een por table radio/cassetterecorder. De tweede prijs, een portable cassettespeler, was voor Ma riska de Waal die met vilt stift een ontwerp maakte waarop een kinderfiguurtje centraal stond. Tamara Maliepaard won met haar ontwerp, een viltstiftte kening van touwtje sprin gende kinderen, vijf audio cassettes. De jeugdige prijswinnaars werden gehuldigd door T. Gorissen. (Foto: Marieke Mandemaker) 4 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 15