Studiedag dialecten eheeb® i f Provincie Zeeland KERSTBRUNCH Jgte EN DINER «Jp* op beide kerstdagen 'De Zeelandbrug' Waardering Natuurmaand In beroep Milieutijdingen getoetst Officiële Mededelingen Joop Kort pianist M.PJ. Buys de Jonge i^rïcet Restaurant WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996 HET EXTRA NIEUWSBLAD Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij Het initiatief van de Zeeland Natuurmaand wordt door de overgrote meerderheid van begeleiders, tuineigenaren en organisatoren als goed tot zeer goed gewaardeerd. Ten aanzien van de uitvoering in juni 1996 is een kritische hou ding waar te nemen, maar in meerderheid is de wil aanwe zig in 1997 weer mee te doen. Dit blijkt uit het evaluatieonder zoek dat de Stichting VMC Zee land (Volksgezondheid, Maat schappelijke ontwikkeling en Cul tuur) in opdracht van de provincie heeft uitgevoerd. De vragen voor de onderzoekers waren of de in de maand juni georganiseerde activiteiten leiden tot verlenging van het toeristenseizoen en tot versterking van het groene imago van Zeeland. Deze vragen kunnen eigenlijk al leen na meerdere jaren worden beantwoord, reden waarom het onderzoek elk jaar zal worden herhaald. Toch kon over het imago wel wat worden gemeld. Op een schaal van een tot vijf is de gemiddelde score voor het ■■PHBHi groene karakter van Zeeland een ruime vier. Oudere ondervraagden ervaren Zeeland "groener" dan jongere, ook mensen van buiten de provincie hebben een groener beeld van Zeeland dan de eigen inwoners. De waardering bij de. deelnemen de instanties is over het algemeen groot. Een meerderheid geeft aan volgend jaar weer mee te doen. Bij de tuineigenaren - tijdens de Zeeland Natuurmaand konden veel tuinen worden bezocht - was de waardering minder groot, doordat het aantal bezoekers bij sommigen tegenviel. Een aantal geeft dan ook aan volgend jaar af te haken. Bij de organisatoren richt de meeste kritiek zich op de promotie van de natuurmaand. Velen vinden dat hun activiteiten onvoldoende aandacht hebben ge kregen. Voor vrijwel alle organisatoren was "begrip en waardering voor de natuur bijbrengen" een belang rijke doelstelling. Volgens de organisatoren is in elk geval bereikt dat de samenwerking tus sen natuur en recreatie-organisa ties is verbeterd. De Zeeland Natuurmaand kan nog twee jaar rekenen op financiële steun van de provincie om zich een vastere positie in de markt te verwerven. Daarna moet de na tuurmaand grotendeels op eigen benen verder kunnen. De resulta ten van het onderzoek rechtvaar digen optimisme voor de toe komst van de Zeeland Natuur maand. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt vrijdag 29 novem ber, 10.00 uur, openbare zitting bij de provinciale directie ruimte, milieu en water in Het Groene Woud 1, Middelburg. Onderwerp van gesprek is het be stemmingsplan Rekreatieplan, 2e •herziening van de gemeente Brui- nisse. Het plan moet voorzien in 265 recreatiewoningen en een ap partementencomplex van zo'n 30 meter hoog bij Aquadelta. Een aantal leden van de subcom missie gemeentelijke bestem mingsplannen van de provinciale planologische commissie vindt dat geen goedkeuring moet wor den gegeven aan de hoogbouw in het Bruse plan. Bedenkingen tegen het plan zijn ingediend door onder meer het natuur- en recreatieschap De Gre- velingen. de vereniging Stad en Lande te Zierikzee, de Coöpera tieve exploitatievereniging Onze Hoeve en de vereniging van Eige naren Park Grevelingenhout in Bruirasse én de Natuur- en vogel wacht Schouwen-DuAieland. Ook enkele particulieren hebben be denkingen ingediend. Samen met het gemeentebestuur van Brui- nisse en Aquadelta beheer bv wor den allen uitgenodigd voor de hoorzitting. De hoorcommissie adviseert ge deputeerde staten over het ter goedkeuring aangeboden be stemmingsplan. Nieuws Zaterdag 30 november wordt in en over dialect gesproken en gezongen in Den Dullaert in Hulst. Het is een grensoverschrijdende gebeurtenis. Organisatoren van de studie dag Van dialect tot turbotaal - de toekomst van onze dialec ten, zijn de provincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland. Aansluitend aan de studiedag is er 's avonds een optreden van Peter Dieleman, Roger Hessel, Ed Stijns, Walter de Buck en Ambras. 's Ochens Om half tien zaterdagmorgen wor den de deelnemers aan de dag ontvangen. Gedeputeerde drs, Gert de Kok van cultuur opent de bijeenkomst, waarna prof. dr. Roland Willemeyns van de Vrije Üniversiteit van Brussel en lid van de raad voor Nederland se taal en letteren een inleiding houdt met de titel De achteruit gang van de functionaliteit van dialect(en). Even half elf treedt Peter Diele man op met Liedjes van het Zeeuwse land. Dialectnivellering; verlies van authenticiteit is de titel van de inleiding van prof. dr. Johan Taeldeman van de Rijksuniversi teit van Gent en tot voor kort promotor van het Woordenboek van de Vlaamse dialecten. Roger Hessel brengt daarna West- Vlaamse volksmuziek en hij ver telt verhalen. Hessel is dan ook bard. Dr. Jan Zwem er, publicist en freelance onderzoeker besluit het ochtendprogramma met de inleiding Levend maar hulpbehoe vend: het Zeeuwse dialect nu en in de toekomst. Tijdens de lunchpauze, die van 12.15 tot 13.45 uur duurt, is er Roger Hessel, bard te West-Vlaanderen. gelegenheid een tentoonstelling en een Informatiemarkt over dia lecten in Den Dullaert te bezoe ken. Nae den eten Het middagprogramma begint met een verhaal, verteld door Ed Stijns. Daarna wordt het gezelschap opgesplitst in drie werkgroepen of, om in studiedagjargon te blij ven, workshops. AmateurleKicografie wordt geleid door dr. Jacques van Keymeulen van de Rijksuniversiteit van Gent en redacteur van het Woordenboek van de Vlaamse dialecten. Dialect op school staat onder leiding van Piet Scheerders en Gerard Langeraert van de rk ba sisschool De Kreeke in Westdorpe. De derde mogelijkheid is het bij en Walter de Buck. Dan wordt ook ruimte geboden aan de Zeeuws- Vlaamse groep Ambras. Mee doe Wie aan de studiedag wil mee doen, kan zich aanmelden bij cultureel medewerker drs. Jack van Aspert van de provincie, postbus 153, 4330 AD Middelburg, tel. 0118- 631438. De kosten voor de dag zijn 27,50 gulden en voor de avond geldt een gereduceerd tarief van 10 gulden. De entreegelden kunnen aan de zaal van Den Dullaert wor den voldaan. Deelnemers krijgen een bro chure met samenvattingen van de inleidingen, achtergrondverhalen en andere wetenswaardigheden over dialecten en dialect onderzoek. De brochure, die gratis is, kan ook worden besteld bij de heer Van Aspert. wonen van een forumdiscussie met als voorzitter de freelance pu blicist George Sponselee. De drie inleiders uit het ochtendprogram ma vormen samen met de voorzitter het forum. Om half vier komen de deelne mers weer samen voor het optre den van Walter de Buck, waarna Vogels, de nieuwste aflevering van het Woordenboek van de Vlaamse dialecten wordt gepre senteerd. Het dagprogramma wordt afge sloten met een receptie die het Zeeuwse provinciaal bestuur aan biedt. Féést 's Avonds om acht uur treden alle zangers en verhalenvertellers van de dag op in Den Dullaert: Peter Dieleman, Roger Hessel, Ed Stijns mmmmm De lezers van Milieutijdingen, de periodiek van de provincie over ruimte, milieu, water en natuur, beoordelen het blad met een ruime voldoende. Ondanks de waardering is er op enkele punten ook verbetering mogelijk. Dit blijkt uit de enquête die de Stichting VMC Zeeland (Volksge zondheid, Maatschappelijke ont wikkeling en Cultuur) in opdracht van de provincie heeft gehouden. Van de respondenten vindt 20 het taalgebruik te abstract en iets meer dan een kwart wil kortere artikelen. Eenderde van de lezers wil een grotere diversiteit in de onderwerpen en nog iets meer vindt dat er te weinig achter grondartikelen zijn. Een ruime meerderheid geeft aan dat het aantal actuele artikelen moet wor den uitgebreid. Bijna een kwart mist bepaalde onderwerpen. Negen van de tien respondenten lezen altijd wel enkele artikelen of het hele blad. Provincieamb tenaren geven aan het blad voorat beroepsmatig te lezen, bij de andere categorieën, vooral werk nemers uit de non-profit sector en particulieren, spelen persoonlijke interesses een belangrijke rol. Het blad heeft volgens 90% weinig of geen invloed op het doen en laten van de lezers. Opmerkelijk Is dat 10% zich dus wel door het blad laat beïnvloeden. De lezers geven aan dat zij van de huidige onderwerpen milieu veruit als belangrijkste beschouwen boven respectievelijk natuur en waterbeheer. Aan artikelen over ruimtelijke ontwikkeling, dat sinds kort ook een onderdeel vormt van Milieutijdingen, wordt nog weinig prioriteit gegeven. De helft van de indieners wil de frequentie van het blad verhogen, bijna eenderde wil het aantal pagina's uitbreiden. Het blad Milieutijdingen is be gonnen als voorlichtingsblad voor de provinciale ambtenaren die betrokken waren bij de opstelling van het eerste provinciale mi lieubeleidsplan. In de loop der jaren is het gegroeid naar een oplage van 1.500 exemplaren. Vooral het aantal in het provin ciale milieubeleid geïnteresseer de particulieren nam sterk toe; een ontwikkeling die nog steeds gaande is. Aangezien het blad in de afgelopen jaren niet meer alleen het pure milieuterrein bestreek, maar ook natuur en waterbeheer, leek het verstan dig de mening van de lezers te polsen, alvorens met sug gesties voor een nieuwe opzet te komen. De uitkomsten van het onderzoek zijn mede be palend voor de koers die de provincie met Milieutijdingen de komende jaren moet varen. Verkeer en Vervoer Taxivervoer Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een aantal vergunningen voor taxiververvoer binnen en van uit de provincie Zeeland gewij zigd Taxi de Zwart v.o.f. te Bres- kens mag 3 auto's extra inzetten uiterlijk tot einde schooljaar 1996/ 1997 (was ten hoogste 7 auto's). H.L.C. Segers te Philippine mag 4 auto's extra inzetten; 1 auto voor onbepaalde tijd, 2 auto's tot 1 augustus 2001 en 1 auto uiterlijk tot einde school jaar 1996/1997 (was ten hoogste 3 auto's). K.L.A.M. de Smet te Vogel waarde mag 1 auto extra inzet ten uiterlijk tot einde schooljaar 1996/1997 (was ten hoogste 3 auto's). E.A.F. Vandevelde-Picavet te Nieuw-Namen mag 1 auto extra inzetten uiterlijk tot 22 oktober 1997 (was ten hoogste t auto). J.H. Stroy te Arnemuiden mag 1 auto extra inzetten voor onbe paalde tijd (was ten hoogste 2 auto's). Taxi Lemsom te Kerkwerve mag 5 auto's extra inzetten; 3 auto's voor onbepaalde tijd, 1 auto uiterlijk tot 28 oktober 1997 en 1 auto uiterlijk tot einde schooljaar 1996/1997 (was ten hoogste 12 auto's). Taxi de Vlieger v.o.f. te Oosterland mag 2 auto's extra inzetten uiterlijk tot einde school jaar 1996/1997 (was ten hoogste 4 auto's). Taxi Blaakman B.V. te Vlissingen mag 2 auto's extra inzetten voor onbepaalde tijd (was ten hoogste 14 auto's). Taxi de Koster B.V. te Colijns- plaat mag 1 auto extra inzetten uiterlijk tot 7 november 1997 (was ten hoogste 5 auto's). De besluiten liggen van 20 no vember t/m 3 januari ter inzage bij Directie infrastructuur en vervoer, Abdij 6, Kamer C003, Middelburg (tijdens kantooruren). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg. MMi VRAAG NAAR ONZE ADVERTENTIETARIEVEN OIII-4I655I BI TA VERANDA NEDERLAND B.V veranda's serres ramen deuren in aluminium en kunststof De trendsetter met de ruimste keuze en kwaliteit voor moderne en Klassieke architectuur vakkundig advies en ontwerp vrijblijvend prijsopgave vakmanschap in fabrikatie plaatsing en afwerking bedrijventerrein oostpolderweg 1f 4413 nn KRABBENDIJKE lel 01 I 3-503484 verzorgt met sfeervollle muziek receptie, diner, open huis, etc. Evt. uit te breiden tot zacht swingend combo, mooi kleine piano beschikbaar. S.v.p. tijdig reserveren. Tel. 0111-420040 na 20.00 uur HET EXTRA N/fUWSBIAÜ GOED BEKEND IN UW REGIO GERE C H T S D E U RWAARD.ER te Zierikzee en Tholen Voor een snelle en effectieve behandeling van al uw incasso's huurzaken (woon- en bedrijfsruimte) leasezaken pachtzaken arbeidszaken tevens deskundige dienstverlening op het gebied van juridische adviezen taxaties veilingen Lange Nobelstraat 24 4301 HE Zierikzee Tel. 0111-420488 Fax 0111-420213 Markt 19 Postbus 88, 4690 AB Tholen Tel. 0166-605614 Fax 0166-605983 ALLE SOORTEN PARKET OOK SCHUREN VAN BESTAANDE VLOEREN Ook voor de doe-hel-ze/ver Lamelparkel Massief Parket Planken vloeren Bezoek onze showroom Goessestraalweg 7a Kapelle 0113-342305 Dinsdagmiddag gesloten Vanaf 18.00 uur serverei .'r/rr/rrf/v in een mandje kerstdagen ons Kerstdiner. r/-jr' yrr/strr/rsr van appel en noten '&bZrrZ/-r/? /rf//Tir'ri/ry vergezeld met bospaddestoelen in een kruidenragout, geserveerd met hollandaiscsaus aangemaakt spinazie ■Er'Z/rfrZ r/-j/r/r-,-jry/ bestaande uit vruchtenijs en truffels met een saus van blauw e hessen Dc prijs bedraagt .slcthts 69.50 p p BEvTkuntu net menu aam-uilen met'eèa Champagne sorbet, de meerpnjl'iiïcrvijor bedraagt 8.00 p.p. Oudejaarsdag verzorgen VijJcoUde-schotels vanaf 17.50 p.p. Tevens kunt u ook appel- en ananasbeignets bij ons bestellen. Weg naar de Val 10 Zierikzee, tel. 0111-413208 WINKELEN BEGINT IN HET EXTRA NIEUWSBLAD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 12