Duingebied op Neeltje Jans aangepast voor rolstoelers Bijeenkomst kinderopvang 'Voorkomen dat mijn kinderen voor moeilijkheden komen als ik dood ga' Plannen voor avondopenstelling studiezaal streekarchivariaat RADIO MAANDAG 18 NOVEMBER 1996 NR 26080 5 Grote belangstelling voor informatiedag over dood en uitvaart Steeds meer bezoekers Voor het eerst sinds mensenheugenis een avondje naar de radio geluisterd. Verkiezin gen op Radio Schouwen-Duiveland. Recht streeks. Oei! De radiomensen deden aan doenlijk hun best maar af en toe ging het zo heerlijk mis dat Sonja Barend er jaloers op zou worden. Het was dus gewoon echt. 'Laten we de jeugd erbij betrekken'. Da's een goed idee. Dus mogen jongelui vragen stellen aan drie politici. Jongelui? Sinds wanneer hebben die belangstelling voor gemeentepo litiek? Maar aan de vragen te horen zijn deze jongelui insiders. Ze lezen echter wel erg stuntelig van een papiertje. Zouden die vra gen soms door iemand anders beda Sssst! Niet opschrijven. Dan de forumleden. De jongeren vragen hen wat ze vinden van de cadeaus die de gemeentes als Sinterklazen aan het personeel uitdelen. Ik snap het niet. Elke middelbare scholier zou maar wat graag van de gemeente een gratis mountainbike of een reisje naar Parijs krijgen. Maar deze vrome jongeren zijn verontrust over het ge meenschapsgeld. De forumleden draaien er wat omheen. Niemand die slim opmerkt dat er ook een gemeente is die gratis een theater spektakel aan de bevolking aanbiedt. (Kaar ten in de Meelstraat). Tussendoor is er mu ziek. Zelfs de nieuwe cd van het Cornelia-bewonerskoor. Mensen die toeval lig de neus om de hoek van de Vierschaar ste ken krijgen een microfoon onder de neus ge duwd en dat levert diepte-interviews op. 'Waarom bent u hier? Ik dacht: laat ik maar eens gaan kijken'. Die arme Lammert Blik- man! Hardnekkig wil hij maar niet het verschil tussen stemmen en procenten leren hetgeen enorme politieke aardverschuivingen teweeg brengt. Het maakt wel verschil of je vierenvijf tig stemmen of vierenvijftig procent hebt. Wat een avond. In het tijdperk van Europese verkiezingen waar vele miljoenen mensen stemmen zijn de resultaten van stembureau Borrendamme en Ellemeet toch veel leuker. 'En dan zijn hier de uitslagen van een kerk. Hè, wat voor kerk kan-dat nou zijn O! De christe lijk gereformeerde kerk.' Het geroezemoes neemt toe en het wordt spannend. Je kunt beter naar Radio Schouwen-Duiveland lui steren dan naar Sport 7 kijken. Waar blijven nou de uitslagen van de Jan Wouter van den Doel-school Daar denken ze zeker: laten we eerst maar eens een bakkie doen voor we gaan tellen. De einduitslag. Die zegt me niks. Wat heb ik aan al die getallen? Ik wil weten hoeveel ze tels iedere partij heeft. Dat kun je dan toch ge lijk uitrekenen Nee, eerst muziek. O, weer muziek.... en... nog een stukje. Wat zou eraan de hand zijn Eindelijk komt de zetelverde ling. GroenLinks heeft één zetel. Hoor ze eens leuk joelen. Dan komt er een verslaggeefster. Er gaan geruchten dat er verkeerd geteld is. Hè? Muziek. De spanning wordt opgevoerd. De restzetel danst van de ene naar de andere partij. In gedachten zie ik Daan en Jos met verwarde haren aan het ding trekken. Maar wie hem krijgt horen we niet. Lees morgen maar de Nieuwsbode, dat is een zee van in formatie. De lijsttrekkers komen aan het woord. Hun eerste reactie. Ook die is net echt. Ze beheer sen al aardig het onzinnig verkiezingsvoca bulaire, 'We hebben een duidelijke campag ne gevoerd (geeuw). We hebben de kiezer (wie is dat duidelijk weten te maken (geeuw, geeuw). Vooral Pia Berrevoets kan zo naar Den Haag. Dan wordt het daar nog wat. Nog nooit heeft het CDA op het eiland zo slecht gescodrd. Maar zij is dik tevredèn. De prog noses waren een ramp. Dan valt dus alles mee. Straks gaat ze een lekkere borrel drin ken. En wat dacht je van D66? Die weten doodleuk te vertellen dat ze flink gewonnen hebben. Een klein kind weet dat als je nu drie zetels in een raad van vijftien hebt en straks twee in een raad van vierentwintig dat dat toch bepaald geen vooruitgang is. Maar o die Daan van der Wekken. Die is veel te eerlijk. Zeg toch gewoon dat GroenLinks er nu wel was en vroeger niet. Als je ze bij elkaar optelt valt het allemaal best mee. En dan nog even kletsen over collegevorming. Net als op de te levisie. En zoals daar komt hier ook niks uit. Alles kan en alles mag en iedereen is aardig en Pia vindt zichzelf.Ja wat vindt ze nou ook al weer van zichzelf Daan van der Wekken snapt het ook niet zo. Misschien was Pia al eerder aan de borrel begonnen. 'Er wordt her en der gezoend' zegt de verslaggeefster. Geen wonder. Met negen vrouwen in de raad en zelfs drie als lijsttrekker wordt de politiek natuurlijk steeds aardiger. ZIERIKZEE - Er zijn plannen voor het ook in de avonduren openstellen van de studiezaal van het Streekarchivariaat in het stadhuis in Zie- rikzee. Uit een enquête is gebleken dat-daar be hoefte aan bestaat. Dat staat in het tussentijds overzicht van het Streekarchivariaat Schou wen-Duiveland Het streekarchivariaat kan zich in een steeds groeiende populariteit verheugen. De laatste jaren vertoont het be zoekersaantal een stijgende lijn en die tendens heeft zich in 1996 voortgezet. Over de perio de januari tot november 1995 kwamen 809 bezoekers naar het streekarchivariaat. In de zelfde periode van 1996 werden 1150 bezoekers geregistreerd. Dat gestegen aantal bezoekers zorgde wel voor extra werk druk voor de medewerkers van het streekarchivariaat. Onder de'bezoekers werd een enquête gehouden en dat lever de verschillende wensen op. Zo willen bezoekers graag ruime re openingstijden. Nu wordt in het streekarchivariaat een middagpauze van 12.00 tot 13.30 uur gehanteerd. Naar aanleiding van de uitkomsten van de enquête is besloten de middagpauze in te korten en wel van 12.30 tot 13.15 uur. Ook wordt bekeken of er iets te doen is aan het meubilair in de studiezaal. Veel bezoekers klagen over gebrek aan com fort. Herindeling De gemeentelijke herindeling luidt ook voor het streekarchi variaat veel veranderingen in. In het tijdelijk gemeentehuis is geen ruimte voor de archie ven en dus blijft men de eerste jaren bivakkeren in het oude stadhuis aan de Meelstraat. De archieven blijven voorlopig achter in de bestaande gemeen tehuizen met dien verstande dat het daarvoor in aanmer king komende deel van de ar chieven van de gemeente Mid- denschouwen wordt over gebracht naar de archief bewaarplaats in Nieuwerkerk. Daar berusten ook de oude ar chieven van die gemeente. Alles bij elkaar blijven voorlo pig vijf archiefbewaarplaat sen in gebruik. Het gaat om die in de gemeentehuizen van Brouwershaven, Bruinisse, Haamstede, Nieuwerkerk en Zierikzee. Dat houdt tevens in dat op genoemde plaatsen ook ruimte gereserveerd moet wor den voor medewerkers en be zoekers van het streekarchiva riaat. „Was de wijze van werken op verschillende loca ties al verre van doelmatig, na 1 januari heeft dit nog grotere nadelen," schrijft streekarchi varis H. Uil in het tussentijds overzicht. Hij doelt daarmee op het feit dat de medewerkers van het streekarchivariaat in Nieuwerkerk, Bruinisse, Haamstede en Nieuwerkerk in hun eentje in een gebouw ko men te zitten dat verder leeg staat. Dat kost extra inspan ningen voor wat betreft beheer en gebruik. Het stadhuis in Zierikzee blijft het centrale adres waar het grootste deel van de bezoekers opgevangen wordt. ,,Het ver trek van het ambtelijk appa raat geeft de mogelijkheid te voorzien in de dringende be hoefte aan extra werkruimte. Het is zeer te wensen dat spoe dig initiatieven worden geno men om op termijn een centra le huisvesting te realiseren." Donderdag 21 november MIDDELBURG - De Stichting Ondersteuning Kinderopvang Zeeland (SOKZ) houdt donder dag 21 november in Middelburg een bijeen komst met ronde tafelgesprekken over intercul tureel werken in kindercentra. Via een aantal ronde tafelge sprekken wordt getracht tot een inventarisatie te komen van de huidige meningen, suc cesfactoren en beleidsinstru menten op het gebied van in tercultureel werken. Het sti muleren van een intercultureel beleid blijft een belangrijke taak voor de SOKZ, maar ook voor een nieuwe provinciale ondersteuningsorganisatie. De aanleiding voor deze bijeen komst is het vertrek van Gise- la Ritoe bij de stichting in de cember dit jaar. Aanvang De bijeenkomst in de verga derruimte van de SOKZ aan de Roozenburglaan 89a in Middel burg begint om 13.30 uur. Doodskisten zijn tegenwoordig verkrijgbaar in alle kleuren en desgewenst zelfs met geschilderde afbeeldingen (Foto: Marieke Man- demaker) RENESSE - Er waren ouderen die zich voortbe wogen met behulp van een stok én zeer jeugdig ogende dertigers. Ongeveer honderd belang stellenden kwamen zaterdag naar de Oranjerie van Slot Moermond, waar de informatiedag 'Zorgen voor later, later geen zorgen' werd ge houden. Het feit dat dood en uitvaart daarbij centraal stonden was voor hen geen belemme ring. „Doodgaan is niet aan leeftijd gebonden. Als ik kan voorko men dat mijn kinderen voor moeilijkheden komen wan neer ik overlijd doe ik dat graag," aldus een de bezoek sters van de informatiedag. Die moeilijkheden kunnen on der meer voorkomen door een wilsbeschikking, waarin wen sen ten aanzien van de eigen uitvaart kunnen worden geno teerd. Men kan zo'n wilsbe schikking zelf bewaren en een kopie aan een uitvaartonder nemer geven. Ook is het moge lijk om alles vast te laten leg gen bij de notaris. Tijdens de informatiedag wer den bezoekers door medewer kers van uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland en nota riskantoor mr W. H. Klaassen over die mogelijkheden geïn formeerd. In de Oranjerie was verder een mini-tentoonstel ling van doodskisten, urnen en grafstenen. Daarbij bleek dat tegenwoordig veel mogelijk is. Een doodskist kan niet alleen worden geleverd in alle kleu ren van de regenboog, maar ook beschilderd met afbeeldin gen die precies passen bij de overledene. „Voor een boer hebben we een kist gemaakt waarop zijn koei en in het weiland stonden afge beeld. Het moesten precies dertig zwart/bonte koeien zijn, want die had hij," vertel de C. Vos van een firma uit Bergschenhoek, die allerlei soorten doodskisten maakt. In de Oranjerie was onder meer een exemplaar te zien waarop een lichtblauw kustlandschap met meeuwen was afgebeeld. „Het is zelfs mogelijk dat de familie de kist zelf beschil dert.' Kinderkopjes Ook bij andere onderdelen van een uitvaart is tegenwoordig bijna alles mogelijk. Zo kan een graf behalve met marmer ook worden opgesierd met een zwerfkei en een rand van kin derkopjes. Sinds de Wet op de Lijkbezorging, ongeveer twee jaar geleden, werd aangepast is het onder meer mogelijk dat de nabestaanden na crematie de as van de overledene meene men. „Het is hun eigen verant woording wat ze er dan mee doen," aldus uitvaartverzor ger J. W. de Keijzer. Veel bezoekers wilden infor matie over de kosten van een begrafenis of crematie, die te genwoordig ongeveer zeven duizend gulden bedragen. Een verzekeringsmaatschappij gaf desgewenst informatie' over mogelijkheden om deze kosten té verzekeren. Uit de belang stelling voor de informatiedag trok initiatiefnemer De Ke ijzer de conclusie dat het on derwerp op Schouwen-Duive land wel degelijk leeft. Bespreekbaar „Dood en uitvaart beginnen steeds meer bespreekbaar te worden. Vroeger zeiden men sen vaak 'Het zal mijn tijd wel duren, ze hebben nog nooit ie mand boven de grond laten staan'. Tegenwoordig willen ze steeds vaker op een manier be graven of gecremeerd worden die precies bij hen past. Zij ma ken hun wensen kenbaar ter wijl ze nog leven, zodat die na hun dood duidelijk zijn. Voor de nabestaanden kan de invul ling daarvan een belangrijke bijdrage zijn aan de verwer king van het rouwproces." De Keijzer is van plan om vaker een informatiedag over dood en uitvaart te organiseren. Dat Neeltje Jans een gebied is dat nog steeds in ontwikkeling is werd vrijdag door zowel J. W. van Rijn van Alkemade van de Vereniging Natuurmonu menten als de heer Kostense van Stichting het Zeeuws Landschap benadrukt. Ook stak men niet onder stoelen of banken dat de nieuwe voorzie ningen eigenlijk al veel eerder gerealiseerd hadden moeten worden. „Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar Met het schoonspuiten van de roestvrijstalen plattegrond van Neeltje Jans door gedeputeerde drs. uiteindelijk is het dan ook echt G.de Kok werd het Infoduin in gebruik genomen. (Foto: Marieke Mandemaker) iets bijzonders geworden." NEELTJE JANS - Met de aanleg van een rol stoelpad is het duingebied op Neeltje Jans een van de eerste duingebieden in Nederland die ook toegankelijk is voor rolstoelgebruikers. Het pad werd vrijdag samen met twee andere nieuwe voorzieningen - een Infoduin en een Vo geltunnel - officieel in gebruik genomen. Een speeltuin voor natuuront- wikkelaars. Een staalkaart van kustvormen. Het zijn alle maal benamingen voor een na tuurgebied dat grotendeels door de mens is aangelegd of waar in ieder geval de mens de voorwaarden geschapen heeft waaronder de rt&tuur zich kan ontwikkelen: het voormalig werkeiland Neeltje Jans. „Een etalage op ware schaal," om schreef gedeputeerde G. de Kok het gebied vrijdag. Hij constateerde dat met de inge bruikname van de drie nieuwe voorzieningen weer een stapje verder gegaan wordt met wat het 'recreatief medegebruik' van de natuur genoemd wordt. „Cultuur en natuur sluiten hier goed op elkaar aan," aldus De Kok. Hij doelde daarmee op het door architect Bhalotra ontXvorpen informatiepunt dat als poort naar het duingebied fungeert. Het Infoduin, zoals de schepping genoemd wordt, bestaat uit een bescheiden pleintje, omzoomd door een wand van cortenstaal en voor zien van zitbankjes. Aan de ge bogen wand zijn informatiep anelen bevestigd waarop van alles over de totstandkoming van het gebied en de flora en fauna verteld wordt. In het midden staat een waterpomp, ingebouwd in een mozaïek-be tegeld gebouwtje met een puntdak. Een roestvrijstalen plattegrond geeft de bezoekers van het duingebied houvast bij het bepalen van plaats en rich ting. Het rolstoelpad meandert door het duinlandschap, maar daarbij is terdege rekening ge houden met de mogelijkheden en onmogelijkheden van rol stoelgebruikers. De hellingen zijn niet stijl en het pad is breed en vlak. Goed genoeg om het Internationaal Toegankelijkheids Symbool (ITS) in de wacht te slepen. „Het wordt steeds meer beleid om recreatieprojecten toegan kelijk te maken voor gehandi capten," aldus A. Kaland van de Zeeuwse Stichting Gehandi captenbeleid, zelf rolstoelge bruiker. Hij sprak zijn tevre denheid uit over het initiatief tot aanleg van het rolstoelpad. Het stelt rolstoelgebruikers in staat daar te komen waar zij voorheen niet konden komen en daarmee hebben zij ook meer mogelijkheden voor vrij etijdsbesteding. De derde nieuwe aanwinst van Neeltje Jans is de vogeltunnel, het tunneltje dat de duinen aan de Oosterscheldezijde met die aan de Noordzeezijde van het eiland met elkaar verbindt. Dik een jaar lang trotseerde kunstenaar K. van Gilst uit Middelburg weer en wind om wanden en plafond van het tunneltje te beschilderen. „Eerst zag ik niet zoveel in de opdracht. Uiteindelijk ben ik toch de uitdaging aangegaan." Van Gilst ging niet over één nacht ijs. Hij leende een teles coop en ging de vogels op het eiland bestuderen. „Ik wilde Neeltje Jans helemaal in me opnemen," aldus de kunste naar. Dat leverde een fors aan tal schetsen op die hij later in het tunneltje uitwerkte tot ge detailleerde schilderingen. Niet alleen flora en fauna, maar ook de techniek van de stormvloedkering werd door Van Gilst verwerkt in de schil deringen. De ene in/uitgang werd door hem - onder het mot to 'De wereld is een schouwto neel - voorzien van een geschil derd theatergordijn. De in/uitgang aan de andere zijde kreeg een schilderijlijst mee. De aandachtige beschouwer ontwaart op de tunnelwand ook het vergane scheepje Neel tje Jans waar de zandplaat waar later een werkeiland van werd gemaakt zijn naam te danken heeft. Om de kijker de beschilderingen nog intenser te laten beleven is een geluids installatie aangebracht. Bij het betreden van het tunneltje hoort men allerlei vogelgelui den, inclusief uitleg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5