Ritzen wil geld onderwijs halen uit budget landbouw Russische projecten rond Mars vallen in het water Tientallen doden bij bomaanslag Dagestan Zalm boekt meevaller door verlagen uitgaven Petra pleit voor opvang van vrouwen met trauma Ontuchtige minister Vliegende brigades Herdenking slachtoffers van verkeer agenda ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Flatgebouw Russische leger KASPIYSK (RTR/AFP) - Bij een aanslag op een flatgebouw van het Russische leger in Kas- piysk (Dagestan) zijn minstens 42 doden geval len. Onder de slachtoffers zijn vijf tien kinderen, aldus de jongste officiële balans van maandag ochtend. Sinds de bomexplosie zaterdag zoeken reddingswerkers in de puinhopen naar overlevenden en dode lichamen. De autoritei ten vrezen nog veertien slacht offers. In het acht verdiepingen tellen de flatgebouw, dat voor de helft is weggevaagd, woonden militairen van de regionale grensbewaking en hun gezin nen. Hoeveel personen er pre cies verbleven is niet duidelijk, maar volgens het Russische pei'sbureau RIA ging het om on geveer honderddertig. Over de achtergrond van de aanslag wordt druk gespeculeerd. Som migen denken dat de Tsjets jeense mafia achter de explosie zit omdat de grenssoldaten de len van de grens tussen Dage stan en Tsjetsjenië bewaken. Kaviaar Er zijn al eerder dreigementen geuit, mogelijk wegens de strenge controle op uitvoer. De grenswachten namen de afgelo pen maanden onder andere honderden kilo's gesmokkelde kaviaar in beslag. Van 230 miljoen gulden DEN HAAG (ANP) - Minister Zalm van Finan ciën heeft dit jaar een meevaller van 230 mil joen gulden. De meevaller komt vooral door la ger dan geraamde uitgaven. De minister verwacht over 1996 ook hogere belastinginkom sten dankzij de economische groei. Dat blijkt uit de zogenoemde Najaarsnota die de WD-be- windsman inmiddels naar zijn collega-ministers heeft ge stuurd. De meevaller is het saldo van een groot aantal plussen en minnen. Tot de meevallers be horen hogere aardgasbaten (200 miljoen gulden), minder af drachten aan de Europese Unie en lagere kosten voor asielzoe kers en Melkertbanen. Opmerkelijk is ook dat het mi nisterie van Volksgezondheid dit jaar binnen de begroting blijft. De afgelopen jaren had dit ministerie juist te maken met grote uitgavenoverschrij- dingen. Hoger dan geraamde uitgaven doen zich dit jaar voor bij de aanleg van het Belgische deel van de hoge-snelheidslijn HSL. In totaal draagt Nederland voor 820 miljoen gulden bij aan de meerkosten die ontstaan doordat België rekening moet houden met het door Nederland gewenste tracé. De helft van dit bedrag (380 miljoen) wordt ver sneld overgemaakt. Voor de helft (200 miljoen) drukt dit op de begroting voor 1996. Overgehouden Bij elkaar komt het saldo van plussen en minnen uit op 850 miljoen gulden. Hier gaat nog 630 milj oen gulden vanaf. Dit is een deel van het bedrag dat de verschillende ministeries vorig jaar op de begroting hebben overgehouden en dit jaar als nog mogen gebruiken. Overigens verwacht minister Zalm ook meevallende belas tingopbrengsten dankzij de economische groei. De be windsman kan hier echter nog geen schatting van geven. Landelijk plan Zeeuwse stichting MIDDELBURG/DEN HAAG (ANP) - Er moet in Nederland een opvanghuis komen voor vrou wen die een trauma hebben opgelopen door mishandeling of verwaarlozing. De stichting Petra in Middelburg, die werkt aan een lande lijk netwerk van lotgenotengroepen, heeft daartoe een vrouwencoöperatie opgericht. Die zal zich inspannen om een speciaal opvanghuis van de grond te krijgen, ondermeer door te proberen subsidie te krijgen. Dat heeft inititief- neemster drs. M. van der Feen zaterdag bekendgemaakt. ,.De reguliere hulpverlening in Nederland is niet in staat vol doende professionele aandacht te bieden aan vrouwen die een trauma hebben opgelopen, na mishandeling of seksueel ge weld", zegt de psychologe en er varingsdeskundige uit Middel burg. ,,De stichting Petra heeft in middels in Amsterdam, Sit- tard. Westervoort, Amersfoort en Middelburg hulpgroepen op gericht. Die bieden behalve de mogelijkheid tot zelfhulp on der leiding van professionele hulpverleners, ook de kans om een therapie te volgen. Ook vrouwen die door mishande ling een identiteitsstoornis hebben opgelopen, vinden baat bij zo'n hulpgroep", weet Van der Feen. Middelburg De eerste Petra-groep is in 1990 in Middelburg gestart. Zes jaar later ontvangen de diverse groepen in Nederland dage lijks tientallen hulpverzoeken. Ook de praatlijn van de stich ting (tel 0181-641535) staat vol gens Van der Feen dikwijls roodgloeiend. ,,De grote belangstelling voor ons initiatief toont aan dat er behoefte is aan opvang incrisis- situaties. Dat geldt temeer voor vrouwen die suïcidaal zijn en in de gangbare psychiatrie niet terecht kunnen. Daarom hopen wij zo snel mogelijk een eerste Petra-huis te kunnen op zetten, waar plaats is voor tien vrouwen." Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-mctcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 novt 09.30 129 03.15 -104 22.20 151 15.50 -140 ROOMPOT BUITEN !9nov. 08.20 127 02.00 -99 21.00 149 14.35 -133 BRUINiSSE 19nov. 09.45 141 03.10 -113 22.25 164 15.45 -146 WEMELDINGE 19nov. 09.40 137 03.10 -110 22.25 159 15.45 -144 Doodtij: 20november Actuele in formatie over afwijkingen 06-9771 Besteden aan projecten Europese samenwerking BONN (ANP) - De Europese Unie (EU) moet meer geld uittrekken voor onderwijs, cultuur en wetenschappen, vindt minister Ritzen (On derwijs). Dit geld kan onder meer uit het land bouwbudget worden gehaald. Het geld moet vooral worden' besteed aan projecten waarin landen uit de EU met elkaar sa menwerken. Zo kan de EU zich meer ontwikkelen tot een ken nisunie en concurreren met bij voorbeeld de Verenigde Sta ten. Ritzen vindt dat zeer belangrijk. Ritzen zei dit maandag in Bonn nadat hij een Duitse onder scheiding had gekregen uit handen van zijn college Rütt- gers. Het ging om het Grosse Bundesverdienstkreuz mit Stern und Schuiterband. Ritzen werd daarmee geëerd voor zijn inzet voor de interna tionalisering van onderwijs, cultuur en wetenschappen, in het bijzonder de betrekkingen tussen Nederland en Duits land. De minister heeft de afge lopen jaren een fors aantal ver dragen gesloten voor de uitwisseling van studenten en docenten. In zijn dankwoord zei Ritzen dat een goede en vruchtbare sa menwerking op deze terreinen van,,grenzeloos belang" is. Hij drong er op aan dat daar nog veel meer energie in wordt ge stoken. Dat kan ook de weder zijdse vooroordelen van Neder landers en Duitsers verminderen. Het nabuur schap is volgens Ritzen ,,nog niet half zo ver ontwikkeld als in een volwassen, rijpe verhou ding past". Mislukt D66-Eerste Kamerlid Schuyer vindt dat minister Ritzen (PvdA) in zijn tweede termijn als bewindsman van onderwijs is misluktRitzen is blijven ste ken in het proces van de jaren tachtig en dat had hij nu juist moeten ombuigen, aldus de se nator maandag in het Radio 1- Ochtendjournaal. Ritzen blijft hangen in grote fu sieprocessen en is er niet in ge slaagd het grote aantal docen ten met een wachtgeld uitkering terug te dringen. Bo vendien hebben zijn bezuini gingen op de studiefinancie ring de deelname aan het hogeronderwijs terugge bracht, aldus Schuyer. De D66-senator meent dat Rit zen ,,zich in het parlement con stant buitengewoon optimis tisch uitlaat en dan meestal na een maand of zes tot een jaar te rug moet komen omdat het toch weer anders liep dan de minis ter dacht." Moedig- Schuyer heeft er begrip voor dat Ritzen een zware porte feuille beheert en noemt het moedig dat de minister zich voor een tweede termijn meld de. Maar ook in het opstellen van het regeerakkoord, terwijl hij wist dat er binnen het on derwijs problemen op komst waren, heeft hij zich zwak ge profileerd, meent de D66-sena- tor. BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche premier Jean-Luc Dehae- ne zal zeker maandag nog niet ingaan op de beschuldigingen aan het adres van zijn vice-pre mier Di Rupo, die zich volgens de liberale oppositie schuldig zou hebben gemaakt aan on tucht met minderjarige jon gens. Alleen wanneer de Kamer van Volksvertegenwoordigers aan- dag nog bijeenkomt, zal de pre mier dezelfde dag nog reage ren. Oppositieleider De Croo vroeg zondag om een spoedzit ting van de Kamer, om alle ge ruchten over Di Rupo en land bouwminister Pinxten uit de wereld te helpen. Pinxten zou volgens rapporten de belasting hebben opgelicht bij de bouw van een villa. De Croo eiste zon dag dat Dehaene publiekelijk afstand neemt van beschuldi gingen aan het adres van zijn ministers. DEN HAAG (ANP) - De zoge noemde „vliegende brigades" van de Marechaussee hebben in de eerste negen maanden van dit jaar 21.213 personen aangehouden die Nederland il legaal probeerden binnen te komen, althans die niet over geldige papieren beschikten. Het aantal aanhoudingen in de eerste negen maanden .van dit jaar betekent een sterke stij ging ten opzichte van vorig jaar, toen over twaalf maanden 17.483 illegale vreemdelingen werden opgespoord in de inter nationale treinen en op de auto wegen. De stijging komt volgens luite nant-kolonel R. Datema van de Marechaussee vooral doordat het Mobiel Toezicht Vreemde lingen, zoals de vliegende bri gades officieel heten, dit jaar voor het eerst op volle strekte (474 man) draait. Bovendien hebben de brigades, sinds hun oprichting in 1994, inmiddels de nodige expertise ontwik keld. Brokstukken Marssonde komen in Grote Oceaan terecht CANBERRA (AFP/RTR) - De uit koers ge raakte Russische Marssonde is maandagoch tend iets na 02.30 uur ten westen van Chili in de Grote Oceaan gestort. Dat melden de Aus tralische autoriteiten en het Amerikaanse Ruimtevaartcommando. Met het neerstorten van de sonde komt definitief een einde aan het meest ambitieuze van de drie voor dit jaar geplande Mars-projecten. De brokstukken vielen tus sen het Chileense Paaseiland en het Chileens vasteland in het water, op ongeveer 1250 kilometer van het eiland. Aanvankelijk bestond de vrees dat de sonde op Austra lië terecht zou komen. De ruimtesonde jj^ars-96 had voor de energievoorziening tweehonderd gram dodelijk plutonium in vier vaatjes ter grootte van filmrolletjes aan boord. De Mars-96 was zaterdag avond met een raket vanaf de basis Bajkonoer in Kazach- stan gelanceerd. Aanvanke lijk leek de vlucht een succes, maar na anderhalf uur was het contact met de raket ver broken. Snel kwam.vast te staan dat de ruimtesonde de Rode Planeet niet zou berei ken. Blijkbaar werkte de ra ket slechts twintig seconden, terwijl dat drie minuten had moeten zijn. Pogingen om de Mars-96 in een b aan om de aarde te bren gen en zo nog een deel van de missie te redden, liepen op niets uit. Het ruimtetoestel viel met een snelheid van 27.200 kilometer per uur te rug in de dampkring. Naar verwachting is het grootste deel van de bijna zeven ton wegende sonde opgebrand, maar diverse stukken waren speciaal ontworpen om de landing op Mars te overle ven. De Russische ruimtevaartau toriteiten verzekerden dat ook de bescherming van het radioactieve plutonium in tact zou blijven, maar de Aus tralische overheid trof toch een aantal noodmaatregelen. Het leger was in staat van pa raatheid gebracht en ploegen om nucleair afval op te rui men stonden klaar. Hier en daar brak paniek uit. Verder was enig gemor te horen om dat Australiërs van de Ame rikanen moesten vernemen dat de sonde mogelijk op hun land kon vallen. Het incident met de Marssonde komt aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse presi dent Clinton aan het conti nent. De Mars-96 had in september volgend jaar moeten aanko men bij de Rode Planeet. De belangrijkste doelstelling was het zoeken naar water op Mars. Bij het onderzoek wa ren 22 landen betrokken. Vierde ongeval Het neerstorten van de Russi sche sonde is voor zover be kend het vierde ruimte-onge val uit de recente geschiedenis. Het Ameri kaanse ruimtelab Skylab viel in 1979 in vijftiendui zend stukken op West-Austr- alië, zonder schade aan te richten. In 1987 brandde een Russische Cosmos spionage- satelliet op boven Canada. Daarbij regende het radioac tief afval uit de reactor. Vier jaar later verbrandde het Russische ruimtestation Sal- joez-7 niet volledig in de dampkring, waardoor res tanten in de Atlantische Oce aan vielen. ARNHEM (ANP) - De Vereni ging Verkeersslachtoffers (VVS) houdt komende zondag voor het eerst in de geschiede nis een herdenkingsbijeen komst voor slachtoffers in het verkeer. Dat gebeurt in de Eusebiuskerk in Arnhem. Het is de bedoeling dat de her denking in het vervolg elk jaar wordt gehouden, telkens in een andere gemeente, zo heeft de vereniging maandag laten we ten. De herdenking zondag vindt ook in andere landen in Europa plaats onder auspiciën van de Europese Federatie van Verkeersslachtoffers. De WS ziet de herdenking als een „sig naal aan de Nederlandse sa menleving dat het aantaldoden en gewonden in het wegverkeer onnodig hoog is". De herden king begint om 13.30 uur. Suske en Wiske "HET GROTE GAT" door Willy Vandersteen Dót ueel ik milIk hib hier iels eien blinken, meer ben kuemen jullie er- een en heb ik mil verslopr Js hel de! soms ken eels jebil met Maandag 18 november Brouwershaven Dorpsraadvergadering. Dorpshuis. 20.00 uur. Dinsdag 19 november Zierikzee Koopochtend gehandicapten. Hema. 9.00-11.30 uur. Themamiddag PCOB. Ver zorgingscentrum De Wieken. 14.15 uur. Lezing schrijfster Rascha Peper. RSG Prof. Zeeman. 19.30 uur. Oosterland Verkoping. Gebouw Oosterhof. 14.00-17.00 en 19.00-21.30 uur. Woensdag 20 november Zierikzee Open ochtend voor vrouwen. MFC. 09.15 uur. Prijs-klaverjasmiddag. UVV-gebouw Kerkhof. 13.30 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Lezing schrijfster Elisabeth Ardon. MFC. 19.30 uur. Inspraakavond parkeren binnenstad. Aula Scholenge meenschap Schouwen-Dui- veland. 19.30 uur. ZOC. Foyer Mondragon. 19.45 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB 'uit vaartverzorging'. Dorpshuis 'tZuudènde. 19.45 uur. Brouwershaven Bingo. Poortershof. 14.00 uur. Bijeenkomst NBvP. Tonnen- magazijn. 20.00 uur. Donderdag 21 november Zierikzee ANBO-middag. In de Paternoster, Paternosterstraat. 14.00 uur. Inspraakavond parkeren binnenstad. Aula Scholenge meenschap Schouwen-Dui- veland. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering gecombineerde adviescommisses. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Lezing Groei en Bloei over bamboe. Ons Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP Vrouw en kind in Japan. Oosterhof. 19.30 uur. Vrijdag 22 november Zierikzee Ledenvergadering Volkstuin vereniging Kaaskenshof in het MFC om 19.30 uur. Schrijf- en informatieavond straatkinderen Colombia. Gebouw Leger des Heils, Poststraat. 19.45 uur. Brouwershaven Oliebollenactie. Huis-aan- huis. Vanaf 12.00 uur. Concert The Bayous, 't Swarte Schaep. 20.30 uur. Zaterdag 23 november Zierikzee Rommelmarkt/bazar in de zalen van de Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat. Van 09.30 tot 15.00 uur. Postzegelbeurs Postzegelvereniging Schouwen-Duiveland. Scoutinggebouw Van Veen- laan. 10.00 tot 17.00 uur. Paranormale beurs in MFC. 12.00 uur. Zondag 24 november Zierikzee Praise-avond. Christengemeente. MFC. 20.00 uur. Maandag 25 november Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Bijbelstudie. Christengemeente. MFC, lokaal 18. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk. Van 19.00-20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00-20.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 2