Boete voor hardnekkig rijden zonder rijbewijs Staatsbosbeheer wil schip uit haven De Schelphoek weg hebben Bruse Noortje Wehrmeijer op tv bij NCRV Unicef Gala Motie van wantrouwen ANBO tegen stuurgroep herindeling Certificaat ziekenverzorgenden Driemaal achtereen Ouderenbond wil ook inzage in accountantsrapport Excursie Neeltje Jans Vrijspraak voor eigenaar ms Erna Koopochtend gehandicapten in Zierikzee Duet met Margriet Eshuis VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 NR 26079 5 BURGH - Een 69-jarige inwoner van Burgh werd in de eerste helft van dit jaar driemaal ge verbaliseerd wegens het rijden zonder rijbe wijs. Tot drie keer toe werd hij op diverse loca ties in Burgh in dezelfde bestelauto aangehouden door de politie. Donderdagmid dag mocht hij zich daarvoor voor de kanton rechter in Zierikzee verantwoorden. De man had ooit tijdens een verblijf in Spanje zijn rijbe wijs laten verlopen en was er na zijn terugkeer in Nederland nooit meer toegekomen zijn rijbewijs opnieuw te halen. Drukke werkzaamheden in zijn horecabedrijf en het besef dat hij toch al veertig jaar er varing had met het besturen van een auto golden als zijn motieven. Normaal gebruikte hij de fiets, maar die ene keer regende het nogal hard. De vol gende keer moest hij snel bood schappen doen voor zijn invali de vrouw en de derde keer, dat hij toch heel eventjes met zijn bestelauto reed was om het voertuig te verplaatsen van de ene straat in Burgh naar de an dere, waar hij inmiddels naar toe was verhuisd. Volgens kantonrechter B. Doorewaard Boekhout waren dit geen 'noodgevallen', zoals de gedaagde wilde doen voor komen. Pakkans De man beweerde nooit meer dan die drie (misschien vier) keer in zijn auto zonder rijbe wijs te hebben gereden. Dat verraste de kantonrechter zeer: ,,U verbreekt alle statis tieken, want dat betekent op Burgh een pakkans van hon derd procent." De officier van justitie C. Fet ter toonde zich niet overtuigd van het feit, dat de man nu nooit meer zonder rijbewijs achter het stuur zou kruipen en wilde in haar eis in elk geval een stok achter de deur inbou wen. Zij eiste voor het eerste geval een straf van 420 gulden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en voor de twee andere keren een onvoor waardelijke boete van in to taal 840 gulden. De kantonrechter hield de ge daagde nog eens voor dat een rijbewijs niet voor niets ver plicht wordt gesteld. Hij wilde echter wel rekening houden met de beperkte financiële draagkracht van de man, die na het gedwongen beëindigen van zijn horecabedrijf alleen nog een aow-uitkering heeft. Het vonnis luidde: 420 gulden boete en 840 gulden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De mede-eigenaar van een transportbedrijf uit Hruinisse werd in januari dit jaar op de Groene Kruisweg geverbali seerd, omdat de in zijn auto in gebouwde snelheidsbegrenzer nog niet was afgesteld. Sinds begin dit jaar is dat wettelijk verplicht. De man had een schikkingsvoorstel van dui zend gulden aanvankelijk ge accepteerd, totdat een woord voerder van de Rijksverkeersinspectie hem op andere gedachten bracht. Volgens die woordvoerder van de RVI zouden er het eerste half jaar alleen waarschuwin gen worden uitgedeeld en mocht bovendien alleen de RVI controlerend optreden ten aanzien van de snelheidsbe grenzers. Dat had hij het par ket laten weten en daar was ge bleken, dat de bewering niet geheel klopte. De 'waarschu- wingstermijn' was bijvoor beeld al verstreken. Dat laat ste was de gedaagde echter niet meer medegedeeld. De officier beperkte haar eis derhalve tot het transactiebe drag van duizend gulden. De kantonrechter vond dat som mige wettelijke regelingen wel erg plotseling worden inge voerd en achtte een waarschu wing in dit geval ook redelijk. Hij besloot de boete, van dui zend gulden voorwaardelijk op te leggen met een proeftijd van twee jaar. ZIERIKZEE - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) regioraad Schouwen- Duiveland heeft een motie van wantrouwen in gediend tegen de Stuurgroep Herindeling Schouwen-Duiveland. Het was een unaniem be sluit van de pas opgerichte regioraad. Tijdens haar eerste vergade ring, woensdag, sprak de regi oraad in de motie haar veront rusting uit over de in haar ogen ongebreidelde, uit de hand lo pende kosten, die worden ge maakt in verband met het her indelingsproces op Schou wen-Duiveland. Voorzitter van het gewest Zee land van de ANBO, J. van We zel: ,,Een voorbeeld van uit de hand lopende kosten is het tij delijk gemeentehuis. Dit on derkomen was aanvankelijk begroot op 6 miljoen gulden. Dit is nu al 12 miljoen gulden geworden. Dit is een vermeer dering van maar liefst honderd procent. Voor de herindeling van het personeel was 80.000 gulden begroot. Dat blijkt nu 2 ton te zijn. Dergelijke over schrijdingen zijn absurd." Het feit dat de wethouder van financiën van Zierikzee. L. J. van Gastel, diverse financiële stukken ondertekende zonder de inhoud te kennen komt op ons zeer onbeholpen over. De overige stuurgroepleden dra gen dezelfde verantwoorde lijkheden en zijn eveneens ver antwoordelijk. stelt de regio raad in de motie.Tijdens het accountantsonderzoek, uitge voerd door VB Accountants, kwam aan het licht dat de de claraties van dé voorzitter van de Stuurgroep Herindeling, C. Dietvorst, onvoldoende zijn gespecificeerd. De regioraad van de ANBO is hier heel ver ontwaardigd over. De raad is van mening, dat de onduide lijkheid die bestaat over de fi nanciën tot klaarheid moet worden gebracht. Van Wezel denkt niet dat het bij de declaraties gaat om een overschrijding van een paar tientjes, maar om tienduizen den guldens of tonnen. De regi oraad wil daarom bovenge noemd accountantsrapport ter inzage krijgen, zodat de bur gers kunnen beoordelen op welke manier hun geld is uit gegeven. De ANBO-voorzitter vindt dat de burger recht heeft op informatie over de gehele gang van zaken. ,,De berichten over de overschrijding van kosten zijn niet nieuw. Er was al langer een geruchtenmachi ne dat het niet goed ging met de stuurgroep," aldus Van We zel. Verder vindt de regioraad van de ANBO dat het niet zo mag zijn dat de consequenties van een financieel falend beleid op de bevolking worden afgewen teld. ,,Geld wat de overheid uitgeeft is geld van de bur gers," zegt Van Wezel. ,,Als de overheid dit rapport niet ter inzage geeft, zou dat een kwalijke zaak zijn, want dan is er wat te verbergen," volgens de voorzitter. ,,Dit zou het wantrouwen van de burger Versterken." De gehele regioraad van de ANBO schaarde zich achter het besluit om de motie van wan trouwen in te dienen. De zes af delingen van de ANBO op Schouwen-Duiveland hebben gezamenlijk een Regioraad ge formeerd, om adequaat te kun nen inspelen op de komende ontwikkelingen die verband houden met de herindeling van Schouwen-Duiveland. De motie is gisteren, donder dag, de deur uitgegaan. Staatsbosbeheer heeft moeite met de aanwezigheid van de ms Erna' in natuurgebied De Schelphoek. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - „U moet niet te snel hopen, dat u van justitie af bent. Men wil uiteindelijk uw schip weghebben," waarschuwde kantonrech ter B. Doorewaard Boekhout de 48-jarige eige naar van ms 'Erna' in haven De Schelphoek in Serooskerke. De man verscheen donderdagmid dag op de zitting van het kantongerecht in Zie rikzee om zich te verdedigen tegen de tenlaste legging, dat hij op 21 juli dit jaar een invaarverbod zou hebben genegeerd. Hij kwam met een heuse pleit notitie, waar officier van justi tie C. Fetter en de kantonrech ter niet omheen konden. Zij waren dan ook eensgezind in eis en vonnis: vrijspraak. ,,U hebt blijkbaar geleerd dat u alles moet ontkennen en be twisten, want dat doet u dan ook," constateerde Doore waard Boekhout naar aanlei ding van de pleitnotitie. De ei genaar van de 'Erna' ontkende daarin op die 2e juli met zijn schip te hebben gevaren en derhalve ook geen invaarver bod te hebben genegeerd. De plaats van de 'Erna' in na tuurgebied De Schelphoek was al eerder aanleiding voor een ontmoeting tussen de scheeps eigenaar en de kantonrechter. In een eerder geval was de man geverbaliseerd voor het over treding van het bekende arti kel 461 betreffende het als per soon negeren van een verboden toegangs-bordje. In dat geval is de man in hoger beroep ge gaan en die zaak loopt nu nog in de meervoudige kamer. Verder gaf hij te kennen in het kort geding dat Staatsbosbe heer tegen hem had aangespan nen door de president van de rechtbank in Middelburg in het gelijk te zijn gesteld. Deze voorgeschiedenis maakte duidelijk, dat er sprake is van een juridisch en civiel steek spel. De eigenaar van de 'Erna' toonde zich daar terdege op voorbereid. Wat betreft de zaak waar hij donderdagmiddag voor voor kwam, volhardde hij in de be wering al lange tijd niet met het schip te hebben gevaren. Het invaarverbodsbord zou pas geplaatst zijn, nadat de 'Erna' al geruime tijd in De Schelphoek lag. 'Heel redelijk' De officier van justitie kon niet anders dan vaststellen, dat de politie het schip niet daadwerkelijk had zien varen en zei niet anders te kunnen dan vrijspraak te eisen. 'Heel redelijk', was daarop de reactie van de gedaagde: „én ik hoop nu in de toekomst van verdere vervolgingen ver schoond te blijven." Dat moest hij, volgens de kantonrechter dus maar niet te snel hopen, want nu het in deze vorm niet lukt, zal er volgens hem onge twijfeld naar een andere ma nier worden gezocht om de ms 'Erna' uit De Schelphoek weg te krijgen. Geen certificaat De 48-jarige eigenaar van een vissersboot uit Kerkwerve was op 22 maart 1995 niet in het bezit van een geldig keu ringscertificaat van de scheep vaartinspectie. Hij had wrel een mondelinge afspraak om half april van dat jaar zijn drie schepen tegelijk te laten keu ren. Die collectieve keuring is aanzienlijk goedkoper: circa 250 gulden per schip in plaats van 500 gulden. Bij het opstel len van het proces-verbaal voerde de scheepseigenaar bo vendien aan dat enkele belang rijke onderhoudswerkzaamhe den reeds in eigên beheer waren uitgevoerd. De gedaagde erkende op die 22e maart inderdaad geen gel dig certificaat té hebben ge had, maar was toch wel erg" ge schrokken vari het prijskaartje dat daaraan hing: een schik- kingstransactiëvan duizend gulden en daar wilde hij dus wel eens over komen praten voor het kantongerecht. Kantonrechter en officier leg den hem beiden uit, dat een boete natuurlijk''altijd düür- der bitpakt dan dë kosten vaÜ een keuring uit een oogpunt van motivatie om je aan de wet te houden. De officier bleek niet te ver murwen en eiste ter zitting nu een boete van twaalfhonderd gulden. Doore\yaard Boekhout toonde zich milder. Hij vond dat er twee soorten van 'verlo pen' zijn en dichtte de gedaag de die van 'te góéder trouw' toe en legde hem-.een boete van duizend gulden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar op. NEELTJE JANS - Dat Neeltje Jans een belangrijk eiland is voor vogels, is te zien tijdens de natuurexcursie op zondag 17 november. Voor deze excur sie hoeft men zich niet van te voren aan te melden. De excursie start bij het bord van Vereniging Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap, die samen de natuur ter plekke beheren en de excursies organiseren. Het bord staat in de zuid-westhoek van de hoger gelegen vlakte tussen de par keerplaats van Delta Expo en de Oosterschelde. Veel vogels volgen op hun trek naar het zuiden de kust en Neeltje Jans vormt daarin een belangrijke schakel. Een aan tal vogels overwinteren ook in Zeeland. De platen in de Oos terschelde zijn een goede voed selbron en bij hoog water ver zamelen de vogels zich bijvoorbeeld op het vogelei land bij Neeltje Jans. Het is aan te raden voor de excursie een verrekijker mee te nemen. In het tunneltje, dat de duinen aan de Oosterscheldezijde ver bindt met de duinen aan de Noordzijde van het eiland, zijn prachtige beschilderingen van volgels aangebracht door kunstschilder Kees van Gilst. Ook de geluiden van de vogels zijn hier goed waarneembaar. De excursie begint om 14.00 uur. Oosterschelde Tijdens de kerstvakantie, op 27 december bestaat de moge lijkheid voor een unieke com binatie van wandelen en varen door de Zeeuwse natuur. Men kan op de boord stappen in Zie rikzee, varen over de Ooster schelde, vervolgens wandelen door het natuurgebied op Neel- tje-Jans en aansluitend weer terug varen naarZierikzee. Re serveren is mogelijk via tele foonnummer 0111-414995. ZIERIKZEE - De gezamenlijke vrijwilligersor ganisaties op Schouwen-Duiveland houden dinsdag 19 november de traditionele koopoch tend in de Hema in Zierikzee. Deze ochtend is bedoeld voor personen, die vanwege een handicap niet zelfstandig kun nen winkelen. Na het winke len in de Hema wordt koffie met en traktatie in het her vormd kerkcentrum genut tigd. Sinterklaas en Zwarte Piet komen op bezoek. Vrijwil ligers zorgen voor begeleiding en rolstoeltaxi's voor gratis vervoer. De koopochtend is van 9.00 tot 11.30 uur. Voor informatie kan worden gebeld met: mevrouw B. van der Linde-Florusse 412085 m Een grote groep ziekenverzorgenden, vrijwel allen werkzaam in de verzorgingscentra De Wie ken, Duinoord, Borrendamme, de Thuiszorg en De Corneliastichting kregen donderdagavond het certificaat uitgereikt van de applicatiecursus Ziekenverzorgenden in de kerkzaal van de Cornelia stichting. Omdat de opleiding tot Ziekenverzorgenden vanaf 1986 ingrijpend werd veranderd, acht te het Ministerie van VWS het noodzakelijk dat ziekenverzorgenden die vóór 1986 zijn opgeleid, bij te scholen tot het niveau van de vernieuwe inservice opleiding. De Corneliastichting nam het ini tiatief om in samenwerking met het Zeeuws Instituut Zorgopleidingen deze cursus te organiseren. De uitreiking van de certificaten vond donderdagavond op feestelijke wijze plaats. Op de foto: de 42 geslaagden bereidden hun cursusbegeleidster Hyacint Lake een enthousiaste verwelkoming. (Foto: Marieke Mandemaker) De Bruse Noortje Wehrmeijer (rechts) zingt samen met zangeres Margriet Eshuis het nummer The horn of plenty. BRUINISSE - Noortje Wehrmeijer uit Bruinis- se zingt tijdens het 50 jaar Unicef Gala een duet met zangeres Margriet Eshuis. Het gala wordt vrijdag 6 december uitgezonden door de NCRV via Nederland I. Noortje Wehrmeijer vertegen woordigt de provincie Zeeland. Het televisie-evenement - dat door Unicef, K&B Events In ternational en de NCRV op touw is gezet duurt twee uur en wordt rechtstreeks uitgezon den vanuit de Americahal in Apeldoorn Tijdens dit gala krijgen twaalf kinderen - uit elke provincie één - de kans om een lied te zingen met hun fa voriete artiest of groep. Topar tiesten als Marco Borsato, Liesbeth List, Gerard Joling, Total Touch, VOF De Kunst, Loïs Lane, 2 Brothers on the 4th floor, Cor Bakker, Extince en Margriet Eshuis, hebben hun medewerking toegezegd. Naast het muzikale gebeuren wordt in het programma aan dacht besteed aan de activitei ten van Unicef. Monique van de Ven, de nieuwe ambassadri ce van Unicef, wordt tijdens het gala aan de kijkers voorge steld. Het thema van 50 jaar Unicef Gala is ondervoeding bij baby's en jonge kinderen in ontwikkelingslanden. Tijdens het programma doet de hulp organisatie een oproep aan de kijkers om hen te blij ven steunen in de strij d tegen de ondervoeding. Steun betui gen kan via telefoonnummer 06-300411 en wel vanaf vrijdag 6 december 21.00 uur. Kijkers kunnen dit nummer ook ge bruiken om te stemmen op een kandidaat in de zangcompeti tie. Uiteindelijk bepalen een vakjury en de kijkers samen welke vier kandidaten door gaan naar de finale. Noortje Wehrmeijer zingt sa men met Margriet Eshuis het nummer The horn of plenty.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5