'Beslissing om kering niét te sluiten altijd het moeilijkste' Informatiedag om taboe rond dood te doorbeken Het extraatje van Oryza. kom eens een rondje rijden Expositie poppen Mien in den Bosch november-aktie bij deurloo twee honderd gulden deurloo intermeubel ADVERTEER GRATIS IN HET EXTRA NIEUWSBLAD Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl NIEUWSBLAD WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 wanneer u tussen 5-22 nov. een bankstel koopt ontvangt u tegen inlevering van deze cheque 200,- korting Haringvlietplein 4, Zierikzee, telefoon 0111-412946/412854 M. Haze betrokken bij beslissing om schuiven al dan niette laten zakken NEELTJE JANS - Als het stormt zet M. Haze uit Scharendijke zijn auto niet in zijn schuurtje. ,,Bij een flinke noordwester is het bijna niet mogelijk om de garagedeur open te krijgen." Juist bij stormach tig weer kan het van groot belang zijn dat-Haze snel weg kan met zijn auto. Als coördinator Oosterschel dekering is hij betrokken bij de beslissing om de schuiven in de Oosterschelde-stormvloedkering al dan niet te laten zakken. De kans op zoln afweging is met het begin van het 'storm seizoen' weer toegenomen. Ongeveer twee weken gele den werden de schuiven voor de eerste keer dit jaar neer gelaten, om te voorkomen dat de waterstand in de Oos- terschelde te hoog werd. ,,Er stond toen een noordwester storm, windkracht acht en het was springtij. Daardoor dreigde het water in de Oos terschei de ter hoogte van Stavenisse meer dan twee meter boven NAP te ko men." Stavenisse De verwachte waterhoogte bij Stavenisse is voor het 'be- slisteam' een belangrijk cri terium. Evenals de getijde beweging van de Noordzee, in zijn vaste ritme onder in vloed van zon en maan. Deze voorspelbare 'astronomische getijdekromme' kan sterk worden beïnvloed door de weersomstandigheden. Met name een noordwesterstorm, die het Noordzeewater in het Oosterscheldebekken stuwt, beïnvloedt de hoogte van de waterstand. Op de tweede verdieping van het Ir. J. W. Topshuis, dat is gebouwd op het vroegere werkeiland Neeltje Jans, staan de beeldschermen waarop deze gegevens zicht baar worden gemaakt. Dat is ook de werkplek van Haze en zijn collega-coördinator Oos terscheldekering, M. A. B. Klop uit Kortgene. Dagelijks houden zij zich bezig met de controle en organisatie van werkzaamheden die op of aan de kering worden uitge voerd. Aan de slag Bijvoorbeeld het verrichten van peilingen, reparaties aan beton en schilderwerkzaam heden. ,,Er is geen sprake van dat een aannemer zonder meer aan de slag kan gaan. Dat moet allemaal exact worden geregeld, anders ge beuren gegarandeerd onge lukken." Via wekelijks over leg wordt in hoofdlijnen afgesproken waar en wan neer de werkers aan de Oos- terscheldedam - aan de slag kunnen. Afspraken, die door de coördinatoren worden ge controleerd en zonodig aan gepast. Verder geven zij informatie en voorlichting over de ke ring aan mensen die daarom vragen. Variërend van mi nisters, die het Topshuis be zoeken, tot burgers die op bellen met de vraag of het niet hoog tijd wordt om de schuiven te sluiten. Het mee beslissen over zo'n sluiting is de derde taak van de coördi natoren. Beslisteam Daarvoor maken zij deel uit van het 'beslisteam', dat ver der wordt gevormd door een weerdeskundige van het Hy- dro-Meteo Centrum Zeeland, het hoofd Onderhoud Ooster scheldekering en het hoofd van de Dienstkring Delta- kust ing. H. Verheij. Ook zit meestal een werktuigbouw kundige of elektrotechnicus bij het team. Gemiddeld vier keer per jaar worden deze mensen opgeroepen om naar het Topshuis te komen, om dat kans bestaat op een te ho ge waterstand. Meestal krijgen ze ruim tien uur voor een mogelijk te ho ge waterstand een 'voor- alarm'. Wanneer de verwach ting blijft bestaan dat het waterpeil in de Noordzee bo ven drie meter NAP zal stij gen, volgt een alarm. Dat is het teken dat de betrokké- nen binnen drie kwartier op het Topshuis moeten zijn. Daar begint een vergadering waarbij de actuele gegevens over weer, wind en waters tand centraal staan en vooral de wijze waarop de situatie zich naar verwachting zal ontwikkelen. Precies op tijd Met behulp van computers wordt zichtbaar gemaakt wat de gevolgen zijn van af sluiting van de kering, op verschillende tijdstippen. Het is van groot belang om de schuiven niet te vroeg, maar ook niet te laat dicht te doen. In het eerste geval kan schade ontstaan aan het Oos- terscheldemilieu, in het tweede geval kan de veilig heid in het geding komen. Als de computers aangeven dat de waterstand op een be paald tijdstip 3,20 meter bo ven NAP zal zijn, is het voor het beslisteam niet zo moei lijk om te bepalen dat de schuiven dicht moeten en op welk tijdstip. ,,De beslissing om de kering niét te sluiten - is altijd het moeilijkste," aldus ing. Ver heij. Die situatie doet zich voor als de verwachte water stand net onder de drie meter NAP blijft, die als criterium geldt. Dan is bijna niet te voorzien of de waterstand iets meer of minder hoog zal komen. De leden van het be slisteam weten uit ervaring dat de natuur voor vreemde verrassingen kan zorgen. Smalle, heftige stormen ,,Er zijn smalle, heftige stor men, die door de weerkundi gen niet worden opgemerkt tussen het grote stormge weld. Dat was bijvoorbeeld het geval op 11 november 1992, toen een waterstand werd verwacht van 2.64 me ter NAP. Ter hoogte van Westkapelle én van Wester- schouwen had de wind een kracht van twintig knopen. Maar voor de monding van de Oosterschelde stak een smalle storm op van 44 kno pen, die de waterstand in zeer korte tijd een halve me ter opzwiepte. Toen het be slisteam op het Topshuis bin nen kwam moest de knop om de schuiven te sluiten onmid dellijk worden ingedrukt." Meestal beslist het team uren van tevoren over het meest ideale tijdstip om die hande ling "uit te voeren. In het theoretische geval, dat het team niet aanwezig zou zijn om die beslissing te nemen, gaan de 62 schuiven automa tisch dicht, Dat gebeurt als de vlotters, die in de Room- potsluis op het water liggen, zo hoog komen dat zij een contact aantikken. Daardoor, of door de druk op de knop in het Topshuis, worden de twee dieselcentra les op Neeltje Jans in wer king gesteld, die samen een vermogen leveren van zes megawatt. Flatgebouwen Genoeg om tweeduizend wo ningen van stroom te voor zien óf de 62 schuiven in de kering neer te laten. ,,Elke schuif is 45 meter breed en weegt 350 a 500 ton, net zo veel als een flatgebouw," al dus Verheij. Na drie kwar tier zitten de korte schuiven (van zes meter) op hun plek, na 85 minuten ook de langere van twaalf meter. „De bovenzijde van elke schuif is een spiegelbeeld van de bodem waarop hij past. Aan die vorm kun je zien hoe diep hij kan zak ken." Het beslisteam volgt de hele operatie op een scherm, waarop met verlichte pijltjes wordt aangegeven in welke positie elke schuif zich be vindt. Om ervoor te zorgen dat dat proces op het belang rijke moment goed verloopt, worden de schuiven 25 keer per jaar enkele meters neer gelaten. „Bij laag water, zo dat het geen enkele invloed heeft op de waterstand." Vier keer per jaar wordt de kering op proef helemaal ge sloten, waarvan twee keer via het automatische sys teem met de vlotters in de Roompotsluis. Evenals zijn collega's is Haze enthousiast over het sys teem, dat de veiligheid van Zeeland moet waarborgen en zijn taak daarbij. Beïnvloeden „Het is een gigantisch pro ject waarbij je bent betrok ken. Je denkt mee en speelt mee met de natuur. Daarbij krijg je het gevoel dat je de golven, de wind en het water een heel klein beetje beïn vloedt." Sinds de opening in 1986 moest de kering twintig keer worden gesloten om de veiligheid te waarborgen. Het vaakst gebeurde dat in 1990, toen de schuiven zeven keer naar beneden gingen. Coördinator Oosterscheldekering M. Haze (rechts), zijn collega M. A. B. Klop (links) en hoofd Dienstkring Deltakust ing. H. Verheij: „De natuur zorgt soms voor vreemde verrassingen.(Foto: Marijke Folkertsma KOFFIEOCHTEND ZIERIKZEE -Door vrouwen uit de regio, die op interker kelijke basis een gesprek over levens- en geloofsvra gen willen stimuleren, wordt een 'open ochtend' gegeven op woensdagmorgen 20 no vember in het MFC te Zierik- Mevrouw D. Stortenbeker zal spreken over het thema 'Helpt bidden, bidden helpt'. Aan de hand van de bijbel wordt een toelichting gege ven. De koffie staat klaar vanaf 8.45 uur en het programma begint om 9.15 uur. Er is ook een kinderoppas, waarvoor u zich kunt opge ven via telefoonnummer 415516. Advertentie Ruim de zolder maar'es op Plaats een GRATIS EXTRAATJE en bereik ruim 30.000 brievenbussen! (Zie advertentie elders in deze krant) Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg De Roterij 9-11 Burgh-Haamstede 0118-626649 Q zorgzame verhuizers sinds 1886! Zorgen voorlater, later geen zorgen' RENESSE - ,,De dood is niet het leukste onderwerp om over na te denken. Maar het is wel de enige ze kerheid in het leven. Daarom is het goed om er toch af en toe mee bezig te zijn." Het doorbreken van het taboe, dat nog steeds om dood en uitvaart hangt, was voor uitvaartverzorger J. W. de Keijzer uit Re- nesse een belangrijke aanleiding voor het organise ren van een informatiedag. Het evenement wordt vrij dag 16 november gehouden in de Orangerie van Slot Moermond onder de titel 'Zorgen voor later, later geen zorgen'. Zes bedrijven die, direct of indirect, diensten verlenen die te maken heb ben met overlijden en begra ven zijn aanwezig om bezoe kers te informeren. Testament Zo geven medewerkers van notariskantoor Klassen uit Zierikzee informatie over mogelijkheden voor het op maken van een testament. Bloemenshop Melody toont bloemstukken die bij een uit vaart gebruikt kunnen wor den. Uitvaartverzekeringen AWLlaat de mogelijkheden zien van verschillende uit vaartverzekeringen en Tim merman Natuursteen toont diverse grafmonumenten. Ook de particuliere zorgin stelling Delta Thuiszorg pre senteert zch tijdens het eve nement. Uitvaartverzorger De Ke ijzer wil de informatiedag gebruiken om over te bren gen dat tegenwoordig heel veel verschillende mogelijk heden bestaan bij een uit vaart. Ik merk in de prak tijk dat mensen veelal van gedachten zijn dat een uit vaart altijd moet verlopen op een manier die v^n tevo ren min of meer vastligt." Persoonlijke gebeurtenis Maar volgens De Keijzer kan een uitvaart op zoveel ver schillende manieren worden ingevuld, dat het een zeer persoonlijke gebeurtenis wordt, die bij de overledene past. „Alles kan tegenwoor dig. Er zijn niet alleen aller lei verschillende kisten, het is ook mogelijk om de overle dene in lappen te wikkelen of te begraven in een karton nen doos. Dat laatste gebeurt met name in België." Inplaats van met een auto kan een overledene ook met een lijkkoets met paarden naar de laatste rustplaats worden gebracht. Inplaats van in een rouwcentrum kan een overledene thuis worden opgebaard. Volgens De Ke ijzer gebeurt dat ook steeds vaker. „Het is voor de nabe staanden een mogelijkheid om het rouwproces beter te verwerken." Bewuste keuze De uitvaartondernemer is er van overtuigd dat mensen Advertentie Een goede en betrouwbare occasion vindt u op bet drive-in park van Cor Melissant. Diverse merken die door ons team in topconditie zijn gebracht. Tevens officieel Mazda dealer. AUTOBEDRIJF fTWZDO C0RMEUS5ANT Ni|v*rheidv*eg 4 Oirksland (0187) 601598 steeds vaker reeds van tevo ren een bewuste keuze ma ken voor de wijze waarop ze begraven of gecremeerd wi- len worden. „Dat is een lan delijke trend, die zich ook op Schouwen-Duiveland afte kent. Daarom denk ik dat de tijd rijp is voor een informa tiedag, zoals die op 16 no vember wordt gehouden." Het evenement is van 11.00 tot 16.00 uur. Het is vrij toe gankelijk voor iedere be langstellende. Wanneer de publieke belangstelling daartoe aanleiding geeft wil de uitvaartverzorger vaker een dergelijke informatie dag organiseren STAVEN ZIERIKZEE - Voetbalvereni ging Zierikzee houdt woens dag 20 november een verkoop-actie van roombo- terstaven. De voetballers gaan van 18.00 tot 20.00 uur gaan in Zierikzee huis aan huis de deuren langs om roomboterstaven te koop aan te bieden. De opbrengst is bestemd voor de clubkas. KUNSTSCHOUW BURGH-HAAMSTEDE - De vierde Kunstschouw Wester- schouwen wordt volgend jaar van 14 tot en met 22 juni gehouden. Op meer dan 25 lo caties tonen ruim honderd kunstenaars hun werk. In galeries en in de open lucht is een grote verscheide nheid aan kunst te bezichti gen. Te zien zijn onder meer schilderkunst, beeldhouw werk en fotografie. Deelna me staat open voor kunste naars en galeries uit binnen- en buitenland. De sluitings datum voor aanmelding is 1 maart 1997. Voor nadere in formatie of aanmelding: tele foon 652981. Een van de poppen gemaakt door Mien in den Bosch. Met wat varkensvlees, Honig- mix voor babi pangang en Oryza-rijst, maakt u in een wip een heerlijke Oosterse maal tijd. Een babi pangang speci aal, die u nu extra speciaal kunt opdienen, met behulp van de metalen rijstrand-vorm die u gratis krijgt bij Oryza. ig Maaltijdmix voor abi Pangang, i qq per pakje 2 59 1." J Oryza witte rijst, pak 400 gram Oryza zilvervliesrijst O *1 Q pak 375 gram C..A.V Nu met gratis rijstrand- vorm bij de rijst! Advertentie UITLIJNEN ZIERIKZEE - „Het is nu mo gelijk om machines, waarin roterende onderdelen zijn verwerkt, tot op honderdste milimeters nauwkeurig neer te zetten. Daardoor trillen ze minder, lopen sneller en heb ben minder stoornissen,." Sjaako Dekker uit Zierikzee is enthousiast over het nieu we digilazer apparaat, waar mee de dienstverlening van zijn bedrijf, Dekker Align ments, verder kan worden uitgebreid. Ongeveer ander half jaar geleden richtte Dekker in Zierikzee zijn be drijf op. Inmiddels is hij in vele Europese landen actief met het uitlijnen van rote rende machines, zoals moto ren, tandwielkasten en per sen. Tot nu toe lijnde Dekker, met behulp van la zer apparatur, uitsluitend machines met enkele assen uit. De aanschaf van het nieuwe digilazer apparaat maakte het hem mogelijk om de geometrische markt op te gaan. Dat wil zeggen dat Dekker nu ook machines kan uitlijnen waarin meerdere assen achter elkaar liggen. Het grootste deel van de dienstverlening verzorgt hij zelf. Maar inmiddels zijn twee mensen in opleiding bij het Zierikzeese bedrijfje. In Galerie Josefine Er is een walkman met twee luidsprekertjes in gemon teerd zodat Hollandia-mu- ziek uit het instrument kan opklinken. Bij het orgel hoort een orgelman-pop. De expositie in galerie Jose fine is wekelijks gratis te be zichtigen op dinsdag, woens dag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - 'Een creatieve duizend poot', zo wordt Mien in den Bosch uit Goes omschre ven door Jossy de Roode van atelier-galerie Josefi ne in Haamstede. Tot en met donderdag 28 no vember is in de galerie een expositie van poppen, die werden gemaakt door In den Bosch. De Goese poppen- maakster begon haar werk zaamheden in 1982 en heeft sinds die tijd alle stijlen van poppen maken uitgepro beerd. Ze maakte kunstwerken van brooddeeg tot klei en van klein tot levensgroot. Lesgeven Behalve karakter- en fanta siepoppen maakt In den Bosch beelden van steen, klei of geprepareerde stof. Verder geeft zij in haar woonplaats les in poppen maken. Een aantal van haar objecten verkoopt de poppenmaak- ster. De mooiste poppen houdt ze zelf. Die worden geëxposeerd om ze aan een groter publiek te tonen. Twee jaren De expositie bij Josefine om vat onder meer een klein draaiorgel, waaraan Mien in den Bosch ruim twee jaar werkte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1