Acties personeel Borrendamme voor onafhankelijk onderzoek Wethouder Van Gastel terug in Stuurgroep Herindeling C- "I/de vlieger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Drie auto's vallen ten prooi aan autokrakers Provincie krijgt nieuw telefoonnet Madrigaal Koor in Zierikzee 2 Q 3 O s: 5 7 Ruiten vernield DEMOCRATEN '66 Lijst 4 "ALS JE EEN BEDRIJF ZO RUNT GA JE FAILLIET" dé hunt van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 24 uur bereikbaar BRUINISSE l ROLSTOELVERVOER DUIVELAND GROEPSVERVOER ZIERIKZEE ZIEKENFONDSVERVOER 0111-641562 i PERSONENBUSVERVOER TAXIBUS I DINSDAG 12 NOVEMBER 1996 153e JAARGANG NR 26077 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Bestuursvoorzitter Van der Wekken verrast door ommezwaai Regiobestuurder van de AbvaKabo Ella Milikan stak het personeel van Borrendamme gisteren een hart op de riem. Op de voorgrond Nel Ringelberg, voorzitter van de Ondernemingsraad. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Het personeel van Zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee gaat actie voeren. Doel van de actie is het bestuur te bewegen tot het laten uitvoeren van een onafhankelijk en bindend onderzoek naar het functioneren van de totale organisatie. Dat is het resultaat van een personeelsbijeenkomst gister avond in het zorgcentrum. Zo'n dertig medewerkers, vrij wel het gehele bestand aan ge organiseerde medewerkers en een aantal ongeorganiseerde personeelsleden, hadden ge hoor gegeven aan de uitnodi ging van de AbvaKabo en de Ondernemingsraad hun zegje te doen over de ontstane situ atie bij Borrendamme. Geen van de aanwezigen heeft nog vertrouwen in het huidige bestuur. ,,Ze draaien om brij heen. Ze weten zelf niet meer wat wel waarheid is en geen waarheid is." ,,Niet echt pret tig." „Onbeschoft." Dat zijn zo een aantal uitspraken die gis teren uit de mond van mede werkers op te tekenen waren. Wat een van hen betrof moet het voltallige bestuur zelfs zijn biezen pakken. Kans Om de eis van een bindend on derzoek kracht bij te zetten zijn ze bereid tot actie voeren. Hoe deze acties eruit gaan zien is nog niet bekend. Een giste ren samengesteld actiecomité gaat zich hierover beraden. De kans is echter groot dat het personeel de gemeenteraads verkiezingen van morgen aan grijpt om duidelijk te maken wat er aan de hand is. ,,In Bor rendamme is ook een stembu reau. Dat biedt ons een mooie kans. De mensen komen im mers vanzelf naar je toe," al dus OR-voorzitter Nel Ringel berg. Ook andere suggesties voor ac ties werden gisteren geopperd, zoals het ophangen van span doeken, het verspreiden van aanplakbiljetten en het hou den van een sit-downbij een komst in de eetzaal. Ook het draaien van een zondagdienst werd al naar voren gebracht. Volgens Ella Milikan, regiobe stuurder van de AbvaKabo is dit echter een middel waar in eerste instantie niet aan ge dacht wordt. Milikan: „De ac ties zullen de bewoners niet schaden. Ze moeten slechts het doel treffen waarvoor ze be stemd zijn en zullen daarom een demonstratief karakter dragen." Tegenvoorstel De eis voor een onafhankelijk onderzoek was tot voor kort niet de enige eis die de bond en de OR bij het bestuur op tafel legde. Ze wilden ook dat de di recteur H. F. Zeegers weer in zijn functie werd hersteld. Te gen hem is door het bestuur een ontslagprocedure ingezet bij de rechtbank. De vakbond en de OR hebben dit deel van de eis laten vallen. Ze zijn van mening dat het functioneren van Zeegers, in het onderzoek toch wel aan de orde komt. „Ik kan me voorstellen dat de be stuursleden moeite hebben om Zeegers terug te nemen in de organisatie. Ik had dan ook verwacht dat ze met een tegen voorstel zouden komen, waar in ze alleen akkoord gingen met het onderzoek. Maar zij la ten het aan de rechter over," aldus Ringelberg. Hangende het proces is de di recteur op non-actief gesteld en onlangs werd mevrouw M. Verhage als interim-manager aangesteld. Zij is twaalf jaar lang manager geweest van een verzorgingshuis en verricht de laatste jaren her en der inte- rim-managersklussen. Het bestuur verwijt Zeegers, die op zijn beurt via de rechter zijn op non-actiefstelling aan vecht, dat deze de gewenste zorgvernieuwing in Borren damme niet van de grond heeft gekregen. Het wilde een onder zoek laten verrichten naar de reden hiervan. Volgens de OR was dit onderzoek echter slechts bedoeld om Zeegers eruit te werken en ze zegde haar instemming ermee op. Verrassend Of het tegenvoorstel van het bestuur er komt, kon bestuurs voorzitter D. van der Wekken gisteravond niet zeggen. „Als het een serieus'voorstel is, wil ik het eerst officieel vernemen en het in het bestuur terugkop pelen. Op dit moment kan ik daar verder niets over zeg gen." Van der Wekken vindt het „verrassend" dat de eis van de terugkeer van Zeegers van tafel is. „Ik had begrepen dat er acties zouden komen voor de terugkeer van Zeegers. Dat was steeds het geluid dat te horen viel. Dit is een nieuw element." Intussen werd gisteren ook de tweedeling duidelijk tussen- het personeel en de staf van Borrendamme. De aanwezige stafleden, vijf in getal, wilden wel praten, maar niet in het bijzijn van journa listen. „Het is zij weg of wij weg," aldus een van hen. Het werd wij, want Milikan ging niet in op het verzoek de bij eenkomst achter 'gesloten deu ren te houden. Desgevraagd liet Ringelberg weten dat de tweedeling alleen de staf en het personeel geldt. Binnen het personeel bestaat er volgens haar, op een enkele uitzonde ring na, geen verschil van me ning. MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt een nieuw tele communicatiesysteem bij de Middelburgse directies en staf bureaus. Vooruitlopend op de vergadering van provinciale staten in december vraagt ge deputeerde staten een machti ging, de opdracht te gunnen aan de laagste aanbieder. De huidige telefooncentrale in het Abdij-complex is circa vijf tien jaar oud en afgeschreven. Het onderhoudscontract loopt af op 1 juli 1997. De telefoon centrale in het Groene Woud is medio 1998 afgeschreven. De communicatie tussen beide centrales is minimaal, waar^ door de bereikbaarheid van de provincie matig tot slecht is te noemen. ZIERIKZEE - Het Nederlands Motet en Madrigaal Koor uit Soest komt naar Zierikzee en wel op zaterdag 16 november. De dag wordt voor een deel be steed aan musiceren, maar er is ook tijd ingeruimd om onder leiding van WV-gidsen de stad te verkennen. Het koor bereidt zich momenteel voor op een uitvoering komend voorjaar van de Lucas-passion van Telemann. Het koor is tij dens een openbare repetitie in de Willibrorduskerk van 16.00 tot 16.30 uur te beluisteren. Van der Veer (D66): 'Als je een bedrijf zo runt ga je failliet" ZIERIKZEE - L. van Gastel, die eind september uit de Stuurgroep herindeling Schouwen-Dui- veland stapte, keert zeer waarschijnlijk terug in dit gezelschap. Nadat een accountantsonder zoek heeft aangetoond, dat hij met recht twij fels had over de financiële afwikkeling van de herindeling, bestaan er volgens Van Gastel geen belemmeringen meer „te helpen werken aan de nieuwe gemeente, als de Stuurgroep dat tenminste wil". „Het onderzoek is een bevesti ging van hetgeen ik als argu ment gebruikte, dat ik de ver antwoordelijkheid niet langer op mijn schouders kon nemen. Het werd me allemaal te veel," aldus Van Gastel. Hierbij steekt hij gedeeltelijk de hand in eigen boezem. „Ik heb niet exact de voorwaarden laten omschrijven wanneer ik wel of geen paraaf kon zetten. En de Stuurgroep heeft daar ook nooit op aangedrongen. De controle was daardoor niet goed. Dat is een tekortkoming. Zowel van mij als de Stuur groep." Dat Van Gastel uiteindelijk besloot uit de Stuurgroep te stappen, had vooral te maken met de steeds hoger worden kosten van het tijdelijke ge meentehuis. „Ik werd daar door een burger op aangespro ken. En ik kon het niet uitleg gen. Daaruit heb ik mijn con clusies getrokken." Maar ook andere uitgaven de den hem de wenkbrauwen fronsen. „Er kwamen rekenin gen voorbij waar wij een aan tal jaren voor moeten werken. Dan zeg je op een gegeven mo ment 'ho even'. En daar komt bij dat met de hoogte van de re keningen ook het inzicht toe nam wat er eigenlijk aan de hand was. Dat kon ik moeilijk bespreekbaar maken binnen de Stuurgroep." Dat het accountantsrapport leidde tot het vertrek van de voorzitter van de Stuurgroep, drs. C. Dietvorst, vindt Van Gastel triest. Helemaal als een donderslag bij heldere hemel komt de conclusie, dat Diet vorst een 'onduidelijk declara tiegedrag' vertoonde, echter niet. „Ik vond de declaraties hoog. Maar had daarop geen controle, omdat ze niet gespe cificeerd waren." Op de vraag dat hem, als direct bestuurlijk verantwoordelij ke, aangerekend kan worden, dat hij niet om gespecificeerde declaraties heeft gevraagd, antwoordt Van Gastel dat hij het daar volledig mee eens is. „We zijn te goed van vertrou wen geweest. Dat is natuurlijk een goede zaak, maar achteraf blijkt dan van niet. Maar als boer wezende kom je altijd wijzer vón de markt als naar de markt." Het signaal dat hij met zijn af treden wilde geven, is volgens hem goed opgepakt. „In de eer- L. van Gastel: ..Rapport is be vestiging van mijn argumen ten ste gesprekken met een delega tie van de Stuurgroep heb ik ook aangedrongen op een onaf hankelijk onderzoek. Ik ben blij dat dit is onderzocht.Dat zelfde gevoel heeft J. Th. M. van der Veer, fractievoorzitter van D66 in Zierikzee. Deze fractie drong bij de Stuurgroep aan op een accountantsonder zoek. Ze deed dat onder meer, omdat ze niet vertegenwoor digt is in de Stuurgroep „Er zijn dingen goed fout gegaan. Tussen mei 1995 en augustus 1996 heeft de Stuurgroep in het duister geregeerd. Als je een bedrijf zo runt, ga je failliet." Volgens hem gaat het excuus van de Stuurgroep, dat het pro ces zeer complex is en haast ge boden was, niet op. „Daar zijn ze toch voor ingehuurd. Ik wil niet zeggen dat wij als D66 er iets aan hadden gedaan. Maar we hebben het niet eens kun nen bewijzen. Dat is mijn grootste frustratie." Van der Veer heeft zich met na me gestoord aan de opmerking in het rapport dat het onbegrij pelijk is dat er onder de bur gers onduidelijkheid bestaat over de kosten van de tijdelij ke huisvesting. „De Stuur groep moet de hand in eigen boezem steken. Er is vanuit de gemeenteraden regelmatig ge vraagd om goede voorlichting hierover. Vertel je dit niet goed dan krijg je achteraf com mentaar," aldus Van der Veer. De enige manier om kritiek te ontgaan, is niets te zeggen, niets te doen en niets te zijn. Zakenwereld-epigrammen BEWOLKT HET WEER rV~"\ Vrij veel bewolking en overwegend W V droog. Minimumtemperatuur omstreeks 7, middagtemperatuur V v\ ongeveer 9 graden. >—1 W-N De noordenwind is matig rond f kracht 4. LEGER Van Gelder wil Belgisch leger inzetten bij nood hulp in Zeeland. MENS De mens moet volgens RPF-kamerlid A. Rouvoet niel in dienst staan van de economie. FOTOBOEK Inwoners badplaats uitgebreid belicht in fotoboek over Renesse. VOLLEYBAL Volleybalheren Kwiek vestigen zich na overwin ning op Yum in de subtop. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. BRUINISSE - In Bruinisse vie len gisteren drie auto's ten prooi a:an autokrakers. De buit bestond onder meer uit radio- cassettespelers en geld. Aan de Hageweg werden gis termorgen twee auto's openge broken. Uit de auto van een veertigjarige man uit het Duit se Moorlsede werd een radio- cassettespeler^ gestolen ter waarde van zeshonderd gul den. Uit de auto van een 41-ja- rige m an uit het Belgische Sint Pieters werden een radio, een telefoon en autopapieren ont vreemd. Aan de Philipsdam was een 55- jarige man uit Halsteren slachtoffer van een autokraak. Uit zijn auto werd een radio- cassettespeler gestolen. De man was tijdens de inbraak aan het vissen. ZIERIKZEE - Nadat dit week end op een bouwplaats aan de Boerenweg in Zierikzee de rui ten werden ingegooid van een bouwkeet en een shovel van een bedrijf uit 's Heer Abtsker- ke, gebeurde dit gisteren met een bouwkeet van een bedrijf uit Burgh-Haamstede. Van de bouwkeet werden twee ruiten ingegooid. Advertentie (D66'er Van der Veer over problemen in stuurgroep) Blijf op de hoogte met de Zierikzeesche Nieuwsbode JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 18,50 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 50,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 52,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 95,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ100,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving a ƒ180,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ190,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Ziei ikzee. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 1