|MKB8|w|M Na drie fasen van verbouwen is Gereformeerde Kerk klaar Duivenmelkers en Rotary gulste gevers Thuuredrith 1 'Open brief van Stuurgroep goedkope verkiezingsstunt' DEURLOO VLAGGEN Harde kritiek CDA Bruinisse- Beheercommissie draagt kerkgebouw officieel over CJV Kamp Zierikzee krijgt 25.000 gidden Van Dijke in Goes MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 NR 26076 5 - - Verrek, dacht ik, toen ik die foto in de krant zag. Er hangen vlaggen in de stad. Het was me eigenlijk nooit echt opgevallen. Maar ze moeten er uit voor meneer Zondag. Het past niet bij het historische karakter van de bin nenstad, zegt-ie. Daar snap ik eigenlijk niks van. Hij doet net of ze in Zierikzee vroeger een stelletje droogstoppels waren. Ik stel me de Middeleeuwen voor als een bonte bruisende boel vol vlaggen en vaandels, toeters en bel len. Gildebroeders maakt plezieren met mu ziek vroeg ende laat. Het ene heiligenfeest na het andere. Hij vindt zeker van niet De foto liet een stukje van de Korte St Jan straat zien. Ik zou meneer Zondag weieens willen zien als hij daar een zaakje met warme worsten had. Zonder vlag zou hij geen worst verkopen. De hele meute zou vanaf de Post- straat even naar rechts kijken, vaststellen dat er in dat straatje niks te beleven valt, recht door naar het Havenplein sjokken en bij de HEMA een warme worst in de mond steken. Zondag zou verhongeren. Maar dat zou hun worst wezen. Als Zondag daar een winkeltje had zou-ie wel honderd vlaggen ophangen. 'Verse worsten zonder rimpel. Bij Zondag slaag je met vlag en wimpel.' Je moet maar eens kijken wat al die ondernemers naast die vlaggen nu al naar buiten sjouwen om de klanten te lokken. Je moet toch wat. Hele die rentuinen en kasten met pratende beren zie je soms op de stoep staan. Let maar op dat die straks ook weg moeten. Die vlaggen zijn nog maar het begin. Natuurlijk heb ik meneer Zondag gebeld. 'Ik vindhetbe-vlachelijk' zei ik Maar hij wist van geen wijken. Hij vertelde me dat er zelfs een nieuwe Melkert-baan bij kwam: de vlaggen- strieker. Dat is een mannetje die met elke ver dachte vlag korte metten gaat maken. Het enige wat hij moet kunnen is een beetje sprin gen. Als hij een vlag ziet zwaait er wat. Hij neemt een aanloopje, springt in de vlag en roept: 'Foetsjie Fuji'. Door zijn gewicht scheurt de hele zaak in tweeën en Bob Noo- men kan als grote vlaggenzondaar naar zijn vlaggetjes fluiten. Het mannetje oefent mo menteel op de stadhuiszolder op wat oude gemeentevlaggen van Schouwen-Duive- land. Die gaan toch met de vuilnis mee. Voor z'n examen zal hij zeker slagen. Met vlag en wimpel. Ik snap die meneer Zondag niet. Elke onder nemer wil aandacht trekken. Dat zit in het on- dernemersbloed. Hem of haar verbieden een vlag uit te steken is hetzelfde als de hond ver bieden te kwispelstaarten. Kijk naar de win keltjes van de politieke partijen. Die doen toch precies hetzelfde! Bij de kleumende kraam pjes onder de Beuze zag je zaterdag toch ook vlaggetjes en ballonnen? En de PvdA liet zelfs de Internationale weer over het Havenplein schetteren. Maar die ballonnen gaat Zondag bij de volgende verkiezingen persoonlijk doorprikken. Het past niet bij het historische karakter. Knal. 'Alleen met Koninginnedag mag de vlag uit' zegt zuinige Zondag. Toen enige jaren gele den Sinterklaas in hoogst eigen persoon in Zierikzee landde, vroeg b en w namens de NOS aan alle ondernemers om zoveel moge lijk vlaggen uit te hangen, want dat stond zo feestelijk. Zondag zou het verbieden. Als on dernemer zou ik dat nooit pikken. Ik zou zeg gen dat ik persoonlijk behoefte heb om bij de verjaardag van Sinterklaas en de leden van de koninklijke familie de vlag uit te hangen. Kijk, op die manier smokkel je er al wat dagen bij. Vervolgens zou ik als vrije Nederlander mijn vreugde tonen over andere feestelijke dagen: de dag van de arbeid, de dag van de verple ging, Prinsjesdag, de dag van de muziek en niet te vergeten de verjaardag van meneer Zondag zelf. Tenslotte zou ik spoorslags ka tholiek worden en dagelijks mijn vreugde uiten over de vele heiligen die in hun leven zich een vlag op een wereldse modderschuit toonden. Laat die ondernemers toch hun vlaggen uitsteken. Of zal ik een compromis voorstellen? ledereen een beetje fatsoenlijke vlag. Midden in de weekmaar Zondag niet. Het optimale zitcomfort uit NoorwetfH traploos verstelbaar •draaibaar in stof of leder Kom vrijblijvend proef zitten bij: INTEFHWEUBEL Haringvlietplein 4, Zierikzee Tel. 0111-412946 's Maandags gesloten. Donderdag koopavond Vele belangstellenden maakten gebruik van de mogelijkheid het vernieuwde kerkgebouw te bekijken. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Zes jaar nadat het renovatieplan van de Gereformeerde Kerk in Zierikzee gepre senteerd werd (1 november 1993) zit het karwei er op. Zaterdag werd tijdens een open huis, het kerkgebouw aan de Sint Domusstraat officieel geopend. De kerk werd in drie fasen ge renoveerd en behalve dat za terdag het hele gebouw door de beheercommissie werd opgele verd, kon iedereen kennis ma ken met de derde fase van de renovatie. Eerder bestond deze mogelijkheid bij het gereedko men van de eerste en tweede fase, respectievelijk de boven verdieping en de kerkzaal. In de derde fase kreeg de en tree van het kerkgebouw een facelift. Van twee kleine zaal tjes werd een grote open ont moetingsruimte gemaakt, in clusief een nieuwe open keuken. De toiletgroep werd totaal vernieuwd, waarbij er ook een invalidentoilet is ge maakt. En de kerkzaal kreeg een tweede hoofdin- en uit gang. Volgens Gerard van Wagten- donk, één van de leden van de beheercommissie die de reno vatie coördineerde, is dat met name gedaan om ervoor te zor gen dat de mensen na de dienst de kerkzaak makkelijk kun nen verlaten. Vanuit één van de uitgangen stappen ze direct de ontmoetingsruimte binnen, waar ze nog even gezellig kun nen bijpraten. Bij de laatste verbouwing is ook de vergaderzaal van de kerkenraad verplaatst. De le den van de kerkenraad verga derden eerder in een zaal, die middenin het gebouw lag. Dag licht drong bijna niet in deze kamer door. Door de zaal te verplaatsen naar de straatkant is daarvan geen sprake meer. Vrijwilligers De kosten van de totale ver bouwing bedragen 735.000 gul den. De Gereformeerde ge meente heeft van dit bedrag echter maar 505.000 gulden be taald. De overige 230.000 gul den zijn uitgespaard door de inzet van ongeveer honderd vrijwilligers. Volgens Kees van Harten, voorzitter van de beheercommissie, maakte dit het karwei ook bijzonder. De kerk was in sommige gevallen zowel opdrachtgever en bou wer. „En het was soms niet he lemaal duidelijk voor de aan nemer in welke hoedanigheid iemand sprak," aldus Van Harten. Terugkijkend op de klus was hij van mening dat er ontzet tend veel werk was verricht. „En daarbij hebben we veel er varing opgedaan. Ik weet dan ook zeker dat de volgende fase nog beter zou gaan. Maar ik ben toch blij dat we kunnen stoppen." De officiële opening werd op geluisterd door zang van Lies- beth Francken, met begelei ding op orgel van Mar van der Veer, en van een koor uit het Tsjechische Liberec. In deze plaats hebben leden van de Zierikzeese Gereformeerde ge meente geholpen met de bouw van een nieuwe kerk. Deze kerk wordt ook geldelijk on dersteund vanuit Zierikzee. De Tsjechen waren zaterdag niet de enige buitenlandse gas ten. Ook een delegatie uit het Duitse Eisenberg was getuige van de officiële opening van het kerkgebouw. De Gerefor meerde gemeente in deze voor malige Oost-Duitse plaats is de partnergemeente van die, uit Zierikzee. De plaatselijke pre dikant, F. Habicht (even na bellen), overhandigde namens zijn gemeente een adventsster aan zijn Zierikzeese collega Aarnoud Jobse. duivenliefhebbers werd over handigd. Ieder jaar is dat een verrassing. Een envelop of gro te cheque zijn volgens Glas veel te gewoon. Daarom zoekt de sponsorcommissie steeds naar een manier die direct met de duivensport te maken heeft. Vrijdagavond gebeurde dat met een op schaal nagebouwde truck met container, waarmee de duiven naar de startplaats worden vervoerd. Door het openmaken van de deurtjes werd langzaam maar zeker duidelijk welk bedrag er voor de CJV in het verschiet lag. Voor een ander groot deel van de opbrengst zorgden de man nen van de Rotary de Bevelan- den en hun echtgenoten, ver enigd in de Innerwheel; Zij brachten zevenduizend gulden bij elkaar tijdens een mossel avond in de Grote Kerk van Veere, ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan van Veere en een reünie van platbodemjachten. Behalve geldelijke kreeg de CJV vrijdagavond ook mate riële steun. Zo stelden de leden van de Round Table Schou- wen-Duiveland zich beschik baar om de tuinen rond de huisjes te onderhouden. En van de Russel ter Brugge Stich ting kreeg de CJV twee 'Jut ters'. Dit zijn speciale rolstoe len voor op het strand. Op jaarbasis komt de beheer- stichting van de twee vakan tiewoningen zo'n tienduizend gulden tekort. In dit tekort voorziet de Stichting CJV Kamp Zierikzee door middel van giften van verenigingen, bedrijven en particulieren. De 15.000 gulden aan giften die niet nodig zijn om het tekort te dekken komen direct ten goe de aan de Stichting Gaande weg. Deze stichting bemiddeld tussen de diverse ziekenhuizen en de beheerders van de va kantiehuizen welke kinderen in aanmerking komen voor een vakantie in Renesse. RENESSE - De Stichting CJV Kamp Zierikzee kan bogen op een grote schare gulle gevers. Dat bleek vrijdagavond tijdens een bijeenkomst in het CJV-gebouw in Renesse. Maar liefst 25.000 gulden aan giften werd er overhandigd aan stichtingsvoorzitter Bart Schot. Het geld is be stemd voor Thuuredrith. Onder deze naam wor den twee vakantiewoningen voor jeugdige kan kerpatiënten en hun familie geëxploiteerd in Renesse. Een derde deel van de totale opbrengst werd bij elkaar ge bracht door de Zeeuwse dui venmelkers. Namens de spon sorcommissie overhandigde Piet Glas achtduizend gulden aan Schot. Het bedrag was bij elkaar gebracht met een dui- venverkoop in Arnemuiden en Terneuzen, waarvoor iedereen duiven beschikbaar kon stel len. De verkopen werden ge houden na het vliegseizoen. Volgens Gast hebben veel dui venmelkers dan duiven over. Dat komt omdat er tijdens het seizoen dan minder duiven zijn uitgevallen dan verwacht. In totaal kreeg de sponsorcom missie hiermee 12.000 gulden bij elkaar. Vorige week werd vierduizend gulden overhan digd aan de Zeeuwse Gehandi capten Organisaties. Tot twee jaar geleden jaar werd het geld van de duiven melkers voor de CJV bij elkaar gevlogen door de duiven van de zaterdagvliegers. Zij hiel den hiervoor een paar keer per seizoen zogenoemde wedvluch ten. Vooruitlopend op de fusie tussen de zaterdag- en zondag vliegers doen nu beide afdelin gen mee aan de sponsoractie. „En dan praten we over een to taal van zo'n 65 verenigingen. Om dat organisatorisch alle maal voor elkaar te krijgen en ook nog eens voldoende prij zenpakket samen te stellen, kost veel geld. Vorig jaar bleek dat daarvan maar de helft te rechtkomt bij het goede doel. Daarom hebben we het dit jaar anders gedaan," aldus Glas. Anders was ook weer de ma nier waarop het geld van de Door het openen van de deurtjes van een truck maakte CJV-voorzitter Bart Schot (midden) de gift van de Zeeuwse duivenmelkers bekend. (Foto: Marijke Folkertsma) BRUINISSE - Het CDA Bruinisse vindt de open brief van de Stuurgroep herindeling die vorige week in diverse kranten heeft gestaan een goed kope verkiezingsstunt. In de ogen van de Bruse christen-democraten is het een niet passende poging van het door de VVD en PvdA gedomi neerde en ,,ver van de dagelijkse politiek af staand" bestuursorgaan het eigen straatje schoon te vegen. Vraagtekens Volgens De Danschutter vallen of staan de berekeningen van de Stuurgroep met het bedrag dat men voor de tijdelijke huisvesting terug ontvangt bij de oplevering van het defini tieve gemeentekantoor. „Ge let op de financiële plaatjes die de Stuurgroep ons in het verle den voorgehouden heeft kun nen wij daar gevoeglijk enige vraagtekens bijzetten." De Danschutter lijkt met dit laatste het gelijk aan zijn zijde GOES - Leen van Dijke, frac tievoorzitter van de RPF in de Tweede Kamer, luistert don derdag 14 november een leden vergadering in Goes op. Van Dijke houdt een lezing onder de titel 'Den Haag in Goes'. De lezing van Van Dijke volgt op een besloten vergadering van de RPF. Hij gaat onder meer in op de afstand tussen de kiezer en het parlement en op de vraag of de politici in Den Haag nog wel contact hebben met de mensen in het land. De partijbijeenkomst wordt ge houden in Hotel Terminus in Goes. Het besloten gedeelte be gint om 19.30 uur. De lezing van Van Dijke begint om 20.00 uur. Dat blijkt uit een reactie van de CDA-fractie uit Bruinisse. Hierin uit de Bruse fractie voorzitter N. P. de Danschut ter ongezouten kritiek op de Stuurgroep. Volgens hem wordt de Stuurgroep gedomi neerd door WD- en PvdA-wet- houders. Volgens hem hadden ze al veel eerder met een ver klaring naar buiten moeten komen. Dan had de burger er volgens De Danschutter nog enig begrip voor op kunnen brengen. „Om zo kort voor de verkiezin gen nog met een verklaring te komen is wel erg doorzichtig en kan slechts gekwalificeerd worden als een poging het ei gen straatje schoon te vegen en Advertentie als een goedkope verkiezings stunt, welke een dergelijk, toch enigszins ver van de dage lijkse politiek afstaand be stuursorgaan, niet past," heet het in de reactie. Aangewezen Ook op andere punten is De Danschutter het niet met de open brief, waarin de Stuur groep uitleg geeft waarom ze gekozen heeft voor een tijdelij ke centrale huisvesting voor het ambtelijk personeel. Zo vindt hij het onjuist dat de Stuurgroep zichzelf voorstelt als de 'huidige democratische vertegenwoordigers' van de ei- landelijke bevolking. „Zij zijn echter nooit gekozen, maar als zodanig aangewezen door de zes eilandelijke gemeentera den," aldus De Danschutter. Daarnaast is hij sceptisch over het feit dat de tijdelijke huis vesting minder per inwoner kost dan het instandhouden van de huidige locaties. Vol gens hem laat het uiteindelijke voordeel zich slechts raden, omdat er geen berekening wordt bijgevoegd in de open brief die het een en ander con troleerbaar maken. mTk N. P. de Danschutter: ..Door zichtige poging eigen straatje schoon te vegen." te hebben. Vrijdag verklaarde projectleider M. Sas, in een an der verband, dat de terugver- dienkosten inderdaad lager uit kunnen vallen, dan de 2,6 mil joen (exclusief BTW) waarop nu gerekend wordt. Contractu eel is vastgelegd dat de bouwer van het tijdelijke gemeente kantoor het gebouw voor dit bedrag na drie jaar terug koopt. Volgens Sas is het ech ter waarschijnlijker dat dit pas over vier jaar kan gebeu ren. Dan is het bedrag dat de bouwer neer moet tellen nog maar 1,6 miljoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 5