GOED KOOP Stuurgoep ontbeert overzicht kosten van herindelingsproces COMMENTAAR 'Ze komen met honderd gulden en gaan daar dan niet bovenuit' Veel schade brand Axel Slordig Boer steekt illegaal hout in brand Installatie gestolen Meisje (7) breekt been bij aanrijding Geen onverantwoorde beslissingen genomen Speelgoedbeurs Leentjebuur goed bezocht 1 MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 NR 26076 3 Verwachting t/m vrijdag 15 nov. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 8graden Windkracht noord 5 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht noord 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslaq20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht z.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 07.55, onder 16.51 Maan op 08.59, onder 18.12 Eerste Kwartier: 18 nov. (02.10) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er waait de komende da gen een frisse wind door Nederland. Vanaf morgen zoekt de wind voor enige tijd de noordhoek op en blaast erg koele lucht onze kant op; de mid- dagtemperatuur ligt de komende dagen rond een graad of 8. Boven dien worden de nachten kouder: vanaf de nacht van woensdag op donderdag komt het kwik landin waarts dicht bij het vriespunt. De ko mende nacht is het verre van koud; de temperatuur daalt tot ongeveer 7 graden. Morgen overdag mogen we rekenen op een graad of 10. Er is flink wat bewolking en vooral het zui den maakt kans op wat regen. In het noorden komen misschien enkele opklaringen voor. De wind waait uit noordelijke richtingen en is meest matig, rond windkracht 3. Aan zee bereikt de wind 's middags af en toe kracht 5. Woensdag trekt de noor delijke wind flink aan. De aangevoer de lucht wordt kouder en veel meer dan een graad of 8 zit er 's middags dan ook niet in. De kans op regen is nog voor 'e'em dag tamelijk groot, die op zon klein. AXEL (ANP) - Een grote brand heeft zaterdagavond in een be drijvencomplex in Axel voor ongeveer 1,5 miljoen gulden schade veroorzaakt. De brand brak uit nadat onbe kenden afval in twee contai ners tegen de gevel van het ge bouw hadden aangestoken. Het vuur sloeg over op het pand waarin negen bedrijven en winkels zijn gevestigd. Buurtbewoners ontdekten de brand om 20.15 uur. Zij alar meerden de brandweer. Deze bestreed het vuur met onge veer vijftig mensen, afkomstig van verschillende korpsen uit de omgeving. De politie sloot de straten in de omgeving van het complex en kele uren af. De brandweer was tot zondag 15.00 uur bezig met nablussen. ZIERIKZEESCHE O NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv teZierikzee Directie W. O. Deddens. Hoofdredacteur A. H. M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11Zienkzee. Postbus 1,4300 AA Zierikzee. Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan. ma t/m vr. 0111 -453538 tijdens kantoor uren: van 8.30 tot 17.30 uur. Tijdens de avonduren: ma. di. (niet op woensdag) do. vr., van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556. Abonnementen: De abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lo pende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragend Advertentietarieven Losse mm prijs 75 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,50 De advertentieprijzen zijn exclusief 177?% B.T.W. Voorzitter C. Dietvorst van de Stuurgroep Gemeentelijke Herindeling heeft geen fraude gepleegd. Vice-voorzitter J. J. P. M. Asselbergs gaat er voor alsnog van uit dat Dietvorst per ongeluk niet meer wist hoeveel uren hij heeft gewerkt of hoeveel kilometers hij heeft gereden. Dietvorst is 'slordig' geweest bij het invullen van zijn kostendeclaraties. Asselbergs maakt niet bekend hoe slordig Dietvorst is ge weest. Gaat het om een paar tientjes? Een 'slordige' tien mille of een 'slordige' ton? Zoals de uitslag .van het ac- countantsonderzoek nu wordt gepresenteerd roept hij meer vragen op dan ze antwoorden geeft. Blijkbaar acht de Stuur groep het ook na deze affaire nog steeds niet nodig om volle dige openheid van zaken te ge ven als het gaat om besteding van gemeenschapsgeld. Liever kouden de gezamenlijke burge meesters en wethouders mijn heer Dietvorst de hand boven het hoofd. Dat is kwalijk en doet de relatie tussen overheid en burger met name in deze verkiezingstijd geen goed. Dietvorst was dus duurder dan gedacht. Maar ook het tij delijke gemeentehuis is fors duurder uitgevallen en dat geldt ook voor de kosten voor het inpassen van het perso neel. Als nu blijkt dat er toch het een en ander schort, waar om dan accountant en eventu eel een adviesbureau niet de opdracht gegeven ook de doel matigheid van de gemaakte kosten te onderzoeken? Het zou de politieke partijen - co alitie of oppositie, dat dient geen verschil te maken - sieren als ze daarop aandringen. Mo gelijk ligt hier ook een schone taak voor L. J. van Gastel, die nu immers wat afstand heeft tot de Stuurgroep. Pas nu wordt duidelijk hoe wijs Van Gastel in september heeft gehandeld door terug te treden uit de Stuurgroep. Het was een terecht signaal van een integer bestuurder. De ge meente Schouwen-Duiv eland mag hopen dat ze meer be stuurders krijgt van het kali ber Van Gastel. NIEUWERKERK - Een land bouwer uit Nieuwerkerk is za terdag bekeurd omdat hij zon der vergunning snoeihout aan het opstoken was aan de Oude Polderdijk in zijn woonplaats. De man dacht op een makkelij ke manier van zijn hout af te komen door dit te verstoken. Hij was echter niet in het bezit van de vereiste vergunning. Daarbij gebruikte hij oliepro ducten bij het in brand steken van de houtpartij, hetgeen ook verboden is. SCHARENDIJKE - Bij een in braak vrijdagmiddag in een vakantiewoning aan de Kloos- ternolstraat in Scharendijke zijn verschillende waardevolle goederen, waaronder een dure geluidsinstallatie, gestolen. De 62-jarige eigenaar van de woning, uit het Duitse Witten, was niet de enige die dit week end met inbraak te maken kreeg. Zaterdagavond werd in Scharendijke ingebroken in de woning van een 51-jarige man aan de Klaverstraat. De bewo ners waren op dat moment niet aanwezig. Toen zij thuiskwa men, waren de inbrekers ver moedelijk nog in de woning. Zij kozen het hazenpad. Weg genomen is een hoeveelheid geld en sieraden Zaterdag avond werd ook ingebroken in een woning aan de Kuijerdam- seweg in Ellemeet. Hierbij werden sieraden en geld gesto len. BRUINISSE - Een zevenjarig meisje uit Bruinisse is zater dag met een beenbreuk overge bracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Zij werd in haar woonplaats aangereden door een personenauto. Het meisje rende op de Dr. de Kockstraat plotseling de rij baan op tussen geparkeerd staande auto's. Juist op dat moment reed daar een 61-jari- ge man uit Bruinisse in zijn au to voorbij. Deze kon een aan rijding niet meer voorkomen. Advertentie op tacntigduïzend gulden. Het werd uiteindelijk twee ton. ,,Er zijn veel meer gesprekken gevoerd met de medewerkers, dan we gedacht hadden. Maar we wilden dit zeer zorgvuldig doen, omdat het draagvlak on der het personeel zo groot mo gelijk moest zijn. Wat dat be treft zijn de uitgaven ook verantwoord," aldus Assel bergs. Behalve de Stuurgroep wordt ook het adviesbureau Twijns- tra Gudde de les gelezen. Dit bureau stond de gemeenten met raad en daad terzijde bij de herindeling. Volgens VBA heeft het echter verzuimd de Stuurgroep te adviseren over het op de juiste wijze registre ren en bewaken van het totaal budget. Aftreden Het accountantsonderzoek spitste zich toe op de juistheid en rechtmatigheid van de uit gaven. Daarnaast is gekeken of de gerealiseerde uitgaven in overeenstemming zijn met de budgetten die ervoor beschik baar zijn gesteld door de Stuurgroep. VBA nam onder meer alle declaraties en reke ningen door. Dit leidde tot het aftreden van de onafhankelijk voorzitter van de Stuurgroep, drs. C. Dietvorst. Hem wordt door VBA onzorgvuldig de claratiegedrag" verweten. Aanleiding tot het onderzoek was het vertrek uit de Stuur groep van L. J. van Gastel. Als wethouder van financiën van Zierikzee ondertekende hij al le financiële stukken. Volgens Van Gastel wist hij niet altijd wat hij ondertekende en werd hij regelmatig voor voldongen feiten geplaatst. Deze verant woordelijkheid wilde hij niet langer dragen. Terugkeert Asselbergs zei vrijdag te hopen dat Van Gastel naar aanlei ding van het rapport terug keert in de Stuurgroep. De in houd van het rapport zou hiertoe, volgens hem, aanlei ding kunnen geven. ,,Het sig naal dat hij wilde geven is d.oor de Stuurgroep adequaat opge pakt. Het probleem zat hem in het totaaloverzicht. En voor zover was zijn besluit terecht. Maar hij hoeft zich nu geen zor gen meer te maken over ondui delijkheden." ZIERIKZEE - De financiële administratie van het herindelingsproces op Schouwen-Duive- land heeft lange tijd te wensen overgelaten. Pas sinds 1 september van dit jaar is er een duide lijk overzicht van de financiële gevolgen van de besluiten. Wel zijn alle gedane uitgaven in over eenstemming met de besluitvorming van de Stuurgroep. Tot deze conclusie komt VB Accountants uit Bergen op Zoom. VBA onderzocht de fi nanciële administratie van het herindelingsproces. Vrijdag werd het rapport bekendge maakt. Volgens het rapport van VBA heeft ,,het verwer ken van de besluitvorming van de Stuurgroep in de totaal stand van de budgetten ge durende een groot deel van het herindelingsproces te wensen overgelaten". Hierdoor heeft de Stuurgroep geen zicht ge had op de financiële gevolgen van hun besluitvorming. Met ingang van 1 september is dat overzicht er wel. ,,De financië le beslissingen worden nu tij dig vastgelegd in de budget ten," staat in het rapport te lezen. Volgens waarnemend voorzit ter van de Stuurgroep, J. J. P. M. Asselbergs, onderschrijft de Stuurgroep de conclusies van het accountantsonderzoek op hoofdlijnen. Als aanvulling tekende hij daar vrijdag bij aan, dat de complexiteit van het herindelingsproces en de snelheid waarin gewerkt moet worden, van grote invloed is geweest. Dat dat zijn consequenties heeft gehad op de kwaliteit, is volgens hem niet verwonder lijk. Daarom ook vindt hij het belangrijk, ,,dat er geen finan cieel onverantwoorde uitga ven, dan wel besluiten zijn ge nomen door de Stuurgroep". Volgens het rapport zijn inder daad de gedane uitgaven in overeenstemming met de be sluitvorming van de Stuur groep. (Het rapport spreekt zich uitdrukkelijk niet uit over de doelmatigheid van de uitgaven) Al is het rapport niet in alle gevallen na te gaan of deze besluitvorming ook daad werkelijk voorafging aan de uitgaven. Huisvesting En ook over het steeds duurder worden van de tijdelijke huis vesting is niet alles in de notu len terug te vinden. Maar die besluiten zijn „mondeling te ruggekoppeld," aldus Assel bergs. Voor de overschrijding van het budget voor het tijde lijk gemeentekantoor treft volgens het rapport niemand blaam. Zowel de Stuurgroep als de gemeenteraadsleden zijn hierover „adequaat" geïnfor meerd. Ook in dit geval ligt 'voortva rendheid' ten grondslag aan de overschrijding van de raming. „Ideaal is als je vantevoren weet waar je naar toe werkt, zoals in een gemeentebegro ting het geval is. Bij het herin delingsproces is het moeilijk alles vooraf te plannen." Dat blijkt ook bij de kosten voor de inpassingscommissie. Deze had als taak alle ambte naren van de gemeenten en ge meentelijke regelingen een nieuwe functie te geven. Voor af werden de kosten geraamd Zowel Stuurgroep als gemeenteraadsleden zijn 'adequaat' geïnformeerd over de kosten van het tijdelijk gemeentehuis. Dat zegt de accountant die onderzoek deed naar aanleiding van het aftreden van wethouderL. J. van Gastel als lid van de Stuurgroep. (Foto: Ma rijke Folkertsma ZIERIKZEE - De kinderen keken hun ogen uit bij het zien van het vele speelgoed dat zaterdag morgen uitgestald lag in de aula van het MFC Zierikzee. Maar liefst 926 stuks speelgoed wa ren er ingeleverd voor de jaarlijkse speelgoed beurs van Speel-o-theek Leentjebuur. Aan het eind van de morgen waren er daarvan 441 ver kocht. De netto opbrengst bedraagt 261 gulden. Voor Leentjebuur was het de dertiende keer dat de speel goedbeurs gehouden werd. Voor de tweede keer gebeurde dat in de aula van het MFC. In dit gebouw heeft de speel-o- theek sinds twee jaar ook een lokaal tot haar beschikking. Het voordeel van de aula is volgens Ali Hagesteijn, één van de vrijwilligers van Leen tjebuur, dat het speelgoed in de aula overzichtelijk kan worden opgesteld. „In het lo kaal van het noodgebouw aan de Mosselboomgaard, waar we eerst zaten, kon dat niet. En dat scheelt ook in de verkoop. De mensen kunnen dan niet goed zien wat er te koop is. Of ze moeten daarvoor tussen al lerlei spullen gaan graaien." Voor de beurs zaterdagmorgen was volgens Hagesteijn „aan merkelijk meer" speelgoed in geleverd dan vorig jaar. En omdat ook de publieke belang stelling zeer goed was, werd er, gelukkig voor de speel-o- theek, ook meer verkocht. Zo wel de kopers als verkopers Ondanks het vele speelgoed kan het natuurlijk altijd gebeuren dat twee kinderen precies het zelfde willen hebben. (Foto: Marijke Folkertsma) Advertentie moeten tien procent van de prijs van het artikel afstaan aan de speel-o-theek. Van de opbrengst schaft deze nieuw speelgoed aan. Op de tafels lagen met name veel knuffels, babyspeelgoed, boeken en puzzels uitgestald. Volgens Hagesteijn is dat ieder jaar het geval. „Het zijn ty pisch dingen die de mensen wegdoen wanneer de kinderen groter worden. Met deze beurs kunnen ze er nog wat geld voor krijgen." Wat dit jaar tegenviel was het aantal fietsen dat ingeleverd werd. „En daar moeten we het eigenlijk toch een beetje van hebben. Want tien procent op een paar gulden schiet niet echt hard op," aldus Hageste ijn. Bovendien bleven de twee fietsen die wel werden ingele verd onverkocht staan. Vol gens Hagesteijn had dat te ma ken met de prijs van respectievelijk 75 en 95 gulden. „Met tien procent erbij kom je al snel boven de honderd gul den uit. De mensen die naar de beurs komen, doen dat echter maar met maximaal honderd gulden en gaan daar niet bo ven." MORA RUND VLEESKROKETTEN 4 stuks van K' PALLY THEEBISCUITS OPA pak 250 gram van_7fT SPITSKOOL 0 AA kilo Ajntwfcnfd f-eWig vin m '1 nov 1/mw 13 nov 1996 AJ.P SoPvKrt BV 1H 035-5483333 ELKE DAC GOED NIEUWS 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1996 | | pagina 3